Britse expeditie naarstig op zoek naar elfjes CRUCIAL Oekraïnse christenen in België hebben eigen kerk New York wil autoverkeer drastisch gaan beperken 'HET IS EEN KEIHARDE, MOORDENDE CONCURRENTIEMARKT' AMSTERDAMS] Beurs opniet VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 LOS ANGELES - Vanuit de slaapsteden van San Fernando Valley in Californië stuurt de Ameri kaanse porno-indu strie haar volgens ve len zedenverwilde- rende films over Ver enigde Staten uit. Bisschoppen Eigen cultuur CHAOS IN GROTE STEDEN ALGEMEEN Razernij 'JE KUNT ZE ZIEN ALS ZU WILLEN DAT JE ZE ZIET' Grap Bandopnames VRIJDAG 19 SEPTEMBi GENEVE (UPI/DPA) -| tussen de Verenigde Sté over de ruimte- en ker| in Genève hervat na eer maanden. Californië zet acht miljard aan porno om Door Dennis Anderson, Associated Press De soepele wetgeving van Californië en de ruime aanwe zigheid van acteurs, actrices en technici in het nabijgelegen Hollywood hebben ertoe bij gedragen dat de sexfilm-indu- strie met haar miljardenomzet de vallei als 'werkplaats' heeft gekozen. „De vallei is zo'n beetje de thuisbasis van de industrie", zegt voorzitter Les Baker van de Volwassenen-Film Unie. „Het is porno-land". „Het is een onderscheiding waar we bepaald geen be hoefte aan hebben", vindt Ma rion La Follette, die als afge vaardigde in het Californische parlement voor verscherping van de wet tegen de zedeloos heid heeft gestemd. „De morele normen van Ca lifornië worden uitgevoerd naar Iowa, Alaska en Hawaï", zegt politiesergeant Don Smith, die al 13 jaar in het porno-onderzoek meeloopt. „Daar zitten zij niet op te wachten." Sexfilms worden tegen woordig voornamelijk op vi deoband opgenomen, en van de 45 firma's die zich speciali seren in 'films voor volwasse nen' zijn er 40 gevestigd in San Fernando Valley. Op de sexfilmmarkt van Los Angeles gaat jaarlijks 550 miljoen dollar om. Samen met tijdschriften, boeken en hulp middelen is de sexmarkt van Californië goed voor 8 miljard dollar, aldus James Docherty, van de zedenpolitie in Los An geles. Les Baker denkt dat er dit jaar ongeveer 2.000 goedkope films zullen worden geprodu ceerd. Volgens de politie bren gen die per stuk ongeveer 200.000 dollar op. Door de komst van de video hoeven sexfümdistributeurs hun waar niet meer te slijten via onsmakelijke winkels en theatertjes. Videoporno kan nu in de veilige beslotenheid van de eigen huiskamer wor den genoten door massa's con sumenten die vroeger onbe reikbaar bleven. Videobanden voor volwas senen kunnen in 22.000 win kels in de VS worden gehuurd, en maken 15 tot 20 procent uit van de totale markt in video cassettes. Justitie en politie in Califor nië konden door de wetgeving van de staat tot voor kort wei nig tegen omstreden porno uitrichten. Voordat de wet werd gewijzigd moest worden aangetoond dat een film „vol strekt zon<|*r maatschappe lijke betekenis is". Die passage maakte het ver dedigers gemakkelijk aan klachten wegens onzedelijk heid te ondergraven, stelt Do cherty. „Zo was er een film met de titel De Dochter van de Boer'. Daar zat alles in, incest, verkrachting. Aan het eind schiet de boer de drie ver krachters van zijn dochter dood. De rechter wees de aan klacht af omdat de boer de drie daders had doodgescho ten, en de film dus toch een 'moralistisch' einde had." Onlangs tekende gouver neur George Deukmejian de nieuwe wet die de zedelijk heidswetgeving van Californië meer op één lijn brengt met die van de andere staten. De wet, die op 1 januari van kracht wordt, omschrijft onze delijk materiaal als „wat, in zijn geheel genomen, enige ar tistieke, politieke, opvoedkun dige of wetenschappelijke waarde mist". Docherty zegt dat de negen rechercheurs die voor het por nografie-onderzoek zijn inge zet allen objectieve professio nals zijn, en geen fatsoensrak kers. De films die zij in beslag nemen zijn volgens hem te smerig om te beschrijven. Om in aanmerking te komen voor inbeslagneming moet een film zaken tonen als bestialiteit of gewelddadig sado-masochis- me, vertelt hij. Toch wordt dat materiaal door de grote distri buteurs naast de conventione lere films op de markt ge bracht. De politie is ervan overtuigd dat de echt harde porno aan leiding kan zijn voor bizarre en gewelddadige misdaden. Docherty noemt het geval van twee mannen die zijn veroor deeld voor tien wurgmoorden op vrouwen in Los Angeles. Beiden waren gretige porno kijkers, zei hij. Volgens de po litiechef worden bij elke mas samoord grote hoeveelheden afwijkend materiaal gevon den. „Sexmoordenaars zijn onveranderlijk grote afnemers van pornografie". Les Baker, de woordvoerder van de filmmakers, gelooft dat de films in de toekomst min der gewelddadig zullen wor den. „Geweld is geen vast on derdeel van de volwassenen cinema. Dat hoort bij de on derwereld, waarvoor ik net zo weinig waardering heb als de zedenpolitie." Het idee dat porno slechts een onschuldig tijdverdrijf zou zijn, zoals een door de vroe gere president Johnson inge stelde commissie in 1970 con cludeerde, is voor de woord voerders van de zedenpolitie een lachertje. In tegenstelling tot de com- missie-Johnson kwam een Door de komst van de video hoeven sexfümdistributeurs hun waar niet meer te slijten via onsmakelijke winkels en theatertjes. Videoporno kan nu in de veilige beslotenheid van de eigen huiskamer worden genoten door massa's consumenten die vroeger onbereikbaar bleven. - FOTO AP commissie onder minister van justitie Edwin Meese vorig jaar tot de slotsom dat de meeste pornografie schadelijk is en tot gewelddadigheid kan leiden. De commissie deed aanbevelingen voor verscher ping van de zedelij kheidswet- geving en harder optreden te gen de porno-industrie. De commissie vond ook een ver band tussen pornografie en de georganiseerde misdaad. „Wij durven gerust te stellen dat de maffia op vele gebieden van de porno-industrie een vinger in de pap heeft", aldus het rapport. Gayle Binion, directeur van de Amerikaanse Bond voor Burgerrechten in Los Angeles, stelt dat ondanks de bewerin gen van de politie nooit een re latie van oorzaak en gevolg is aangetoond tussen porno en geweld. „Als men zegt dat bij 40 kinderverkrachters porno grafie is gevonden zegt dat op zich niets. Zelfs als er een sta tistisch verband tussen die twee wordt gevonden kun J_ nog lang niet zeggen dat pjl nografie leidt tot kinder»* krachting." De politie van Los AngejJ probeert de sexproducenjj voorlopig aan te pakken ni, een wet uit 1982 die het irjl ren van mensen voor sex-hjT delingen verbiedt. VolgJ Docherty heeft het toepas,? van deze wet de producent uit Los Angeles weggejaa;j en hij raadde politie van aij dere gemeenten aan hetze!*3J te doen. Intussen groeit ook de s ciale druk op de afnemers roomskatholieke bisschop;*, van Californië hebben in pi volging van hun collega's Pennsylvania besloten schrijven tegen pornograil uit te vaardigen. „Ik heb gezien wat pom grafie doet in buurten", politie-officier Smith. „Als el gens een porno-boekhaiiif verschijnt zie je de buurt 3 een jaar tijd de mist ingaagl Volg;ens zijn collega Don Niel sen is porno een typisch pil bleem van de blanke middel groepen. „Je vindt dit niet If buurten waar minderhedj wonen." Ondanks de tegenwerkij ziet het er niet naar uit dattj pornofilmindustrie snel verdwijnen. In San Fernanil Valley blijven de distributil bedrijven onverminderddoot| draaien. „Zoals het er nu naar uittil is dit een snel groeiendet van industrie", verklaarde p litiecommissaris William I berts vorig jaar tegenover commissie-Meese. Volgens Adult Video NeiJ een publicatie van de sexfii-J bedrijven, zijn in 1985 i;I sexfilms geproduceerd, verjl leken met 400 in 1983. „Hi| geldt de wet van vraag e aanbod", zegt Les Baker. is een keiharde, moordes, concurrentiemarkt." Door onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Een zich weinig op de voorgrond dringende ge meenschap heeft eindelijk loon naar werken en geloof: de Oekraïnse christenen. Na ja ren van twijfel, sparen, plan nen maken, zonder twijfel ge bed en soms berusten in het lot dat hen wekelijks bijeen bracht in een armzalige barak om hun godsdienst te belijden hebben zij sinds jaren weer een echt thuis. De Oekraïnse orthodoxe kerk staat in het groene gedeelte van Belgisch Genk. Pastoor („ik noem me liever reverend, de gelovigen zeggen „vader Ivan" in het Oekraïens") Ivan Derewianka (49) kan het nog niet geloven. In werkkleding, want de laat ste hand moet aan het schil derachtige kerkgebouw gelegd worden, zegt hij„Dit moet het centrum worden van alle Oekraniërs uit het wijde ge bied, inclusief Nederland. Noem het maar een bede vaartsoord voor alle Oekraï- ners. Vader Ivan is een van de geestelijke leiders van de Oekraïners, die zich verzetten tegen het Sovjet-regiem en via de status van 'Ostarbeiter' in Hitler-Duitsland na de oorlog in Belgie terechtkwamen. De meeste van hen hebben, net als vader Ivan, nog steeds de status van politiek vluchte ling. In België vonden de Oekraïners voor het meren deel werk in de mijnen en zij smeedden zich tot een hechte eenheid, ook toen de meer ge letterden onder hen kansen kregen in andere landen, waaronder Canada. Vader Ivan werkte vanaf 1961 16 jaar lang op de expedi tie bij Bata in Best, „waar ik het zeer naar mijn zin had, maar helaas kon er door de crisis geen vervoer meer gere geld worden tussen Genk en Best, waardoor ik de baan kwijtraakte." Door zelfstudie werd Ivan Derewianka ver volgens priester. „Ik was altijd al aan het twijfelen geweest of ik dat niet zou moeten doen. Mijn vader was mijnwerker, maar de kinderen konden kennelijk goed leren. Ik heb een broer die - in Canada - ook priester is en een andere broer is arts." Inmiddels was, toen Ivan zich voorbereidde op zijn priesterschap, de eerste golf Oekraïners, die in Genk het geloof bewaakte voor de onge veer 1500 landgenoten vervan gen door een jongere genera tie. „Die jongere kerkeraad nam het initiatief tot het op richten van een geheel nieuwe kerk. Het was de generatie die geen hoop meer had ooit terug te keren naar de Oekraïne en een echt thuis wilde." De priester legt vervolgens uit hoe de Oekraïners wel in tegreren, maar niet assimile ren. „We houden onze eigen cultuur vast, we spreken on derling Oekraïens, we houden vast aan onze eigen kerktradi ties -de jongeren vragen daar ook om - maar we maken wel degelijk deel uit van de ge meenschap, waarin we wonen en werken." De plannen uit 1979 konden uiteindelijk gerealiseerd wor den dank zij steun van de ge meente (de grond) en bedrij ven als Volvo en Ford. „In 1982 kon de bouwgrond gewijd worden", zegt vader Ivan, „en nu is er dus dit prachtige ge bouw dat totaal bijna 1 mil joen gulden kostte." „Weet u wat merkwaardig is 7" vraagt hij tenslotte. „We hebben met alle Oekraïners over de hele wereld - met uit zondering van Oekraïne, want alle banden daarmee zijn doorgesneden-een prima re latie. Maar van onze broeders in Nederland horen ze zelden iets. Zeg in Nederland dat ze hier, in deze nieuwe kerk, al tijd welkom zijn." Het kerkgebouw van de Oekraïnse christenen in Genk. Zo ziet de kerk er van binnen uit. - FOTO'S ZOP Door onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - De Amerikaanse automobilist die gedurende de spitsu ren in en uit de centra van de miljoe nensteden moet zien te komen, is een geplaagd mens. Een klein ongelukje op een van de uitvalswegen kan enorme files tot ge volg hebben. Een hevige regenbui kan het verkeer volkomen lam leggen. Zelfs een wagen, die als gevolg van een lekke band moet stoppen, kan de reis van tienduizenden auto-forensen met vele minuten - en soms uren - vertragen. In de grote steden sturen plaatselijke radio- en televisiestations dan ook ge harde verslaggevers met helicopters of kleine vliegtuigen de lucht in om de ge tergde automobilist van de duizend- en-een-moelijkheden waarmee hij te maken kan krijgen, op de hoogte te stellen. De 'verkeersverslaggevers' melden iedere opstopping, elke aanko mende regen- of sneeuwbui en alle on gelukjes. En ze verzinnen razendsnel alternatieve routes als de verkeers- troom dreigt te stagneren. Dat verhindert niet dat de auto- gekke Amerikaanse forens in toene mende mate in de problemen raakt. De steden zijn boordevol. Parkeerplaatsen zijn er nauwelijks te vinden. Het open baar vervoer is soms zeer slecht geor ganiseerd of ontbreekt volkomen. Het grootst zijn de problemen in New York waar de dagelijkse spitsu ren zijn veranderd in een georgani seerde razernij. Vooral op het eiland Manhattan -dat slechts 45 vierkante kilometer groot is en waarop anderhalf miljoen mensen wonen - is sprake van een totaal uit de hand gelopen situatie. Maatregelen zijn dus geboden. De New Yorkse wethouder voor ver keerszaken, Ross Sandler, heeft dezer dagen een plan op tafel gelegd om het verkeer op Manhattan drastisch te re duceren. Zo wil hij speciale rijstroken voor bussen en taxi's invoeren, want de 10.000 Newyorkse bus- en de 38.000 ta xichauffeurs kunnen niet meer uit de voeten. Sandler wil op bepaalde dagen slechts auto's met nummerborden die eindigen op ongelijke getallen in de stad toelaten, om op andere dagen de auto's met op gelijke getallen eindi gende nummerborden toe te laten. Ver der wil hij tol gaan heffen op de brug gen die toegang hebben tot het eiland Manhattan. Over elk van de zeven grootste bruggen passeren dagelijks 100.000 auto's. En tenslotte denkt Sand ler over het niet meer toelaten op Man hattan van auto's die slechts door één persoon worden bemand. Natuurlijk hebben de de automobi listen-organisaties al tal van van ver ontwaardigde kreten geslaakt. Ze heb ben aangekondigd de plannen van Sandler te vuur en te zwaard te zullen bestrijden. De Newyorkse wethouder heeft ech ter een machtige knuppel achter de deur. Volgens een landelijke wet moet de uitstoot van uitlaatgassen op 31 de cember 1987 drastisch worden ver laagd. De steden die er niet in slagen de uitstoot tot de in de wet aangegeven hoeveelheden terug te brengen, krijgen geen of minder uitkeringen uit het Amerikaanse wegenfonds. Dat kan de staat New York op een verlies van on geveer 800 miljoen gulden per jaar ko men te staan. Sandler kan zich, bij het invoeren van allerlei verkeersbeper kende maatregelen, gemakkelijk op de nieuwe milieuwetten beroepen. En als de georganiseerde automobi listen dan nog dwars liggen - en nie mand twijfelt eraan dat ze dat zullen doen - dan kan Sandler de rechter om een uitspraak vragen. Kortom, de passies van de New Yorkse automobilist zullen, overigens om zijn eigen bestwil, aan banden wor den gelegd. En andere Amerikaanse miljoenensteden zullen het voorbeeld van New York waarschijnlijk volgen. Want de chaos is algemeen. Zegt verkeerswethouder Ross Sand ler: „Het laat-maar-waaien-beleid heeft z'n tijd echt gehad. De onoplos baarheid van het verkeersprobleem is voldoende aangetoond. En zelfs als we meer parkeergarages zouden bouwen, zoals de automobilistenorganisaties willen, dan nog dwingt de toenemende luchtvervuiling ons het autoverkeer drastisch te beperken." Het ziet er dan ook naar uit dat de auto-gekke Amerikaan Sandlers bit tere pil zal moeten slikken. Door Michael Parkin BRADFORD - Bij een ri viertje in Cottingley Dell staat het Britse team Tin- kerbell '86, die een expeditie op touw heeft gezet op zoek naar het elvenvolk. Plotseling klinkt er een schrille kreet: Sandra, één van de teamleden die elven kan horen, komt dwars door de rivier naar ons toegerend. „Koeien" roept ze opgewon den. Iets verder, stroomop waarts, staan een paar Friese stamboekkoeien wa ter uit de rivier te drinken. Sandra kondigt aan dat ze daar verder gaat zoeken naar de elijes. „Elven zwe ven meestal rond koeien om hun melk te drinken", zegt ze. Hier in Cottingley Dell, in het jaar 1917, maakten Elsie Wright en haar nichtje Frances Griffiths, toen res pectievelijk zestien en elf jaar oud, foto's van elfjes. Deze foto's treft men aan in bijna elk boek over 'het kleine volkje'. Het nieuws van de opzien barende foto's bereikte Sir Arthur Conan Doyle, die daarop zijn Sherlock Hol mes in een boek liet zeggen: „Ik ben altijd van mening geweest dat kleine dingen buitengewoon belangrijk zijn". Sir Arthur schokte de wereld met zijn boek 'De Komst van de Elven' dat handelt over het myste rieuze volkje van Cottingley Dell. Fotografen en experts, die de foto's van Elsie Wright onderzochten, slaagden er niet in om te bewijzen dat de foto's bedrog waren. Dat waren ze wel. Het was be gonnen als een schelmen streek van twee kinderen, maar het groeide uit tot één van de langstdurende 'prac tical jokes', die de wereld bijna zeventig jaar in zijn ban hield. Elsie Wright is nu vijfen tachtig jaar en een zeer broze verschijning. Aan Joe Cooper, die de Tinkerbell '86 expeditie leidt, vertelde ze uiteindelijk de waarheid. De dartelende elfjes op de voor grond van de vijf foto's wa ren uitgeknipte figuurtjes, die met hoedespelden in het mos waren gestoken. Frances Griffiths, die een maand geleden overleed, vertelde Cooper echter een ander verhaal. Ze gaf toe dat de eerste vier foto's nep wa ren, maar zei van de vijfde: „Ik zag opeens dat er in het gras allemaal elfjes rond- dwarrelden. Ik richtte de ca mera en maakte de foto." Cooper acht het verhaal niet erg aannemelijk, maar hij gelooft toch dat er een kern van waarheid is. Vandaar Tinkerbell '86. Joe Cooper is een 62-jari- ge, praatgrage man uit Yorkshire. Hij leidt para psychologische werkgroe pen, waartoe ook de leden van Tinkerbell '86 behoren. Een aantal vrouwelijke le den heeft de gave om aura's bij mensen te zien. Cooper zegt dat hij zelf niet para normaal begaafd is. Hij be schrijft zichzelf als „een em pirist, een katalyst", iemand die alleen afgaat op zijn eigen ervaringen. „Ik ben van mening dat elven gezien kunnen worden door men sen met mediamieke gaven. We zijn nu hier om bewijzen verzamelen." Cooper heeft bandopna mes van mensen die hun er varingen met elven be schrijven. Een zeeman ver telt dat hij met zijn vrien dinnetje aan het picknicken was op een heuvel vlakbij Gibraltar. Plotseling werd zijn sandwich uit zijn han den gegrist door een aard- mannelje, zo'n vijftig centi meter hoog en met mense lijke trekken. Later hoorden ze dat de heuvel Gnome Hill heette. Een ander zegt dat zij als kind een keer een elfje uit een spinneweb geplukt heeft. De meeste leden van de expeditie willen hun namen niet bekend maken, omdat ze bang zijn uitgelachen te worden. Bobby Henderson, een huisvrouw uit Leeds, maakt zich daar niet zo druk over. „Ik heb altijd elven ge zien", zegt ze, „en je kunt ze zien als zij willen dat je ze ziet." Joe Cooper verklaar! I waarom er juist in CotT tingley Dell elven zouden I zijn: „Elven vertoeven graag in de buurt van eiken, e en doornstruiken en die zijn hier volop aanwezig." Ten minste twee Tinker-1 bell-leden hebben iets zonders waargenomen I Bobby Henderson meent dal er twee elven aanwezig i op de stenen in de rivier. 2t| voelt dat ze er zij n, maar zi ze nog niet. Sandra hoort dal I ze er zijn, „een fijn getinkel van bellen, net als kattebelT letjes en soms ook als het la-1 chen van kinderen heel in de verte." Dat elven een geluid vail klingelende belletjes mate] werd al eerder genoemd. Jul Cooper vertelde dat hij e8| lezing had gehouden, i teld 'Tinkerbell, hoor me waarna hij benade»! werd door iemand uit 1"'| publiek. De man zei dat k een lichtroze en laven-l delkleurig energieveld ®1 het hoofd van Cooper waat'l nam. Op zijn schouder z] een elfje die een stafje nk'l drie belletjes vasthield. Ts-'l kens als Cooper „Tinker f bell" zei, huppelde ze ovf naar zijn andere schouder De verschijningen bette I ren volgens Joe Cooper to] aan een kracht die hij nee| vitalisme noemt. „Wij pioniers van een nieuwe I tenschap", aldus sprak m I zijn team toe bij de aanvat! van de expeditie. Copyright The Guards' I Ove Bij het begin van de zes Moskou duidelijk dat voorn essentieel belang kan zijn vd top tussen de supermogendh| Sovjet-minister Sjevard- nadze die op dit moment in de VS verblijft, zei ook dat naar zijn mening een oplossing'mo- sl gelijk' is van de affaire-Dani- rJ loff, die een zware belasting Al betekent voor de dialoog tus- dl sen de twee supermogendhe- stf den. Waarop hij deze mening sjj baseert, zei Sjevardnadze niet terwijl hij goedgemutst en ontspannen de pers te woord ie stond. dl al De Sovjet-Unie overweegt 01" nu vergeldingsmaatregelen te nemen na de Amerikaanse l'J uitwijzing van 25 medewer- M kers van de Russische missie bij de Verenigde Naties per 1 oktober. Dit zei de woordvoer- zal der van het ministerie van hd Buitenlandse Zaken, Boris m| Pjadisjev, gisteren. gef Sjevardnadze begint van- wl daag aan tweedaagse bespre- OIl kingen met zijn Amerikaanse "J collega George Shultz. „Vooruitgang in deze be sprekingen is in alle opzichten van belang", zo zei de waarne- ne_ mend-delegatieleider van de he| Sovjet-Unie, Alexej Oboechov, stl. in Genve. Om tot een nieuwe wi] Sovjet-Amerikaanse top te del komen „moeten we een goed Sol klimaat scheppen, willen we onil echt belangrijke resultaten de[ boeken", voegde Oboechov er- "hj aan toe. deq De nieuwe onderhande lingsronde in Genève zal naar vo verwacht ongeveer twee maanden gaan duren en wordt ver! van cruciaal belang be- wa| schouwd, wil er voor het einde 'n 1 Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - Antwerpen heeft gisteren een dringend beroep op Martens gedaan, om snel met Nederland te praten over de verdere verdieping van de Westerschelde. In een aan de premier aan geboden witboek over de bete kenis van de Antwerpse ha ven, constateert Antwerpen dat de waterverdragen, waar aan de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat de verdere verdieping van de Westerschelde heeft gekop peld, de verhoudingen tussen Nederland en Antwerpen da nig verzuren. Jan Devroe, de Antwerpse havenschepen, zei gistermid- AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs gaf donderdag morgen ongeveer hetzelfde beeld te zien als in de voorgaande dagen. De koersen van de aandelen brokkelden af bij een dunne handel onder invloed van een onzeker Wall Street Toegeno men activiteit was er echter wel in de hoek waar de staatsleningen worden verhandeld. Hogere noteringen voor obligaties in de VS, Japan en later ook in West- Duitsland werkten door in Amster dam, zo zei een handelaar. Er werd op gewezen, dat sinds de weigering van de Westduitsers om het disconto te verla gen de koers van de dollar en die van de mark inmiddels zeer sterk uiteen zijn gaan lopen en dat dus de druk om tot een discontoverlaging over te gaan toeneemt Voorts werd gewezen op be richten over een afvlakking van de groei van de wereldeconomie die de overheden toch onder druk zet om in te grijpen in het rentepeil. De beurs anti cipeerde echter zeer voorzichtig op deze theorieën. Gesproken werd over een redelijke omzet in de staatslenin gen en de noteringen daarvan liepen op met 0,1 tot 0,3 punt. Hij een dollar die gedaald was tot ongeveer 2,27 moesten de internatio nale aandelen, die woensdag uiteinde- bjk zeer bescheiden bedragjes aan de koersen toevoegden, toch weer terug. Koninklijke Olie bleef daarbij in weerwil van berichten over dalende olieprijzen in de afgelopen dagen goed overeind. Bol jaarcij dit gaand richt koerst bij de koers slechtt Bol omgez Op de Papier ƒ99 en 3, waf woensq schrijv Op ness ro koers aanmei lingen dit ha woenst tie in ontken tie dat banken op 11( op 14: kale grote v Hoe verdal- aan de moestei fondser Twentl 7* antonius 7'« antonius congr.o.Lv. ^niel J J gasthuis J5 gasthuis gasthuis gasthuis 4 4 hooghuys l* Protzhs "Wot.z.hs Protz.hs aeneas 1968- (oostb.) 1972- (oostb.) 1972- lourdes 1958- de brouwer 1971-( (tilburg) 1971- (tilburg) 1972- (tilburg) 1952- (tilburg) 1959- (het) 1972- klokkenberg 1950- liduina 1966-J ('s-h'bosch) 1971-( ('s-h'bosch) 1973-( ('s-h'bosch) 1972-(

de Stem | 1986 | | pagina 4