Nederland vol van gok-junks Onderzoek naar gebruik geboortekrik HUISHOUDEN HOUDT VOLGEND JAAR 300 GULDEN IN BEURS Bouwsector trekt aan Benzine-protest PvdA wil kamerdebat over 'luie ambtenaar' Nieuwe federatie r.k.jongerencentra in Noord-Brabant ezeW ene DE STEM COMMENTAAR Met woorden alléén vang je geen terroristen PAGINA J tfRIJPAG 19 SEPTEMBER 1986 •BINNENLAND Internationaal postaal antwoordnummer ingevoerd NIEUW CD A-KAMERLID VOOR TV IN DE FOUT enstelling Nieuwe wapenstok APELDOORN - Het doorsnee huishouden is volgend jaar ƒ300 tot ƒ350 goedkoper uit met aardgas. De gemiddelde verbruiker moet de Staat echter een jaar lang zo'n 100 voorschie ten. MJPELS OPTIMISTISCH ALDERS: GEEN GENOEGEN MET ANTWOORD MINISTER VAN DIJK MEESTE MENSEN HOUDEN GOKKEN GEZELLIG. MAAR: Enka verliezen Porno op scholen Sancties Rotterdam Treintelefoon Voorzitter Unie BLHP Gouden dukaat T5 T28 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - Twaalf Europese landen zijn een proef begonnen met de invoering van internationale postale ant woordnummers. Dit heeft drs. A. van Ommeren, hoofddirecteur Post van de PTT, gisteren in Amsterdam bekend gemaakt bij de onderteke ning van een contract met bedrijven op het gebied van marke ting en reclame. Bij het antwoordnummer, dat binnen het Nederlandse post verkeer al bestaat, hoeft de afzender geen postzegel te plakken. De portokosten worden betaald door de geadresseerde aan de postdienst van het eigen land. De landen waarbinnen internationale antwoordkaarten en - enveloppen kunnen worden uitgewisseld zijn: Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Groot-Brittannië, Spanje, Portugal, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en IJsland. De proef gaat een jaar duren. en laar het is natuurlijk - aardige ervaring, als de Kamercommissie olitiezaken, ook eens manier in aanraking n met de ME." lijkt niet iedereen ge- een rustige afloop, amerlid Lankhorst desgevraagd dat hij iekijkt of hij naar drecht gaat. „Als er demonstranten zijn, t sneller uit de hand! t nog niet of je dan wel Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Algemene Inspectiedienst van het Mi nisterie van Landbouw gaat een onderzoek instellen naar het gebruik van een geboor tekrik door het nieuwe CDA-kamerlid Duyn. Duyn gebruikte de krik afgelopen dinsdag voor de bevalling van een kalf: dat werd gefilmd door het NOS- journaal. De beelden hebben een storm van protest uitge lokt omdat de krik bij de wet verboden is. Dat neemt niet weg dat het T-vormige gereedschap waarmee door middel van hefboom-werking grote kracht kan worden uitgeoe fend, door vrijwel alle vee houders en veel vee-artsen gebruikt wordt. Bij onoor deelkundig gebruik van de krik bestaat echter het ge vaar dat kalf en moederkoe aan stukken getrokken wor den of zwaar gewond raken. Het toestel wordt bij een bevalling die niet geheel vlot verloopt op het achterste van de koe gezet. Om de achterpoten van het nog on geboren kalf wordt een ket ting gelegd. Op die manier kan een enorme druk wor den uitgeoefend, die volgens kenners kan oplopen tot 500 kilogram. Onlangs heeft de kanton rechter in Roermond een dierenarts uit Montfort be boet omdat hij een derge lijke krik gebruikt had. Het kalf overleefde de geboorte niet en de koe raakte zwaar gewond. De rechter sprak van dierenkwelling. Volgens het ministerie van Landbouw komt het doorgaans niet tot een ver oordeling van artsen of vee houders omdat het bezit van de krik niet strafbaar is. Al leen het gebruik is straf baar, maar dat moet op he terdaad geconstateerd wor den. Bij Duyn was dat het ge val. Volgens het NOS-jour- naal is de CDA'er nog ge waarschuwd voor tramme lant maar heeft hij daarop niet gereageerd. Ook een CDA-voorlichter die bij de opnames aanwezig was heeft niet ingegrepen. Duyn was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. macht moet vormen, stromingen dwingen I toe ons duchtig met I bezig te houden, Pax Christi heeft in in 1972 al belangrijke enten over de toe-1 van Europa het licht en." -nert met name in de I ieke kerk niet een con-1 3e inzake Europa. De paus propageert sterk ie Europa van oceaan ral, maar in zijn visie et voor de toekomst in I om een christelijk katholiek) Europa of Europa: alleen het lijk geloof dat in zijn >ok aan de oorsprong t avondland heeft ge- kan Europa weer toe-1 geven. Christi", zegt Ter I vormt in de R.K. Kerk I niet de hoofdstroom als Europa gaat. Wij zeg-1 ou rekening met de fei-1 iet alleen uitgesproken I elijke waarden, maarl umanistische waarden I In Europa. Bovendien is I inbreng van de islam. I cialistische systeem in luropa is nu eenmaal i ialiteit: we zullen met hebben te leren leven, larxisme-leninisme is beschouwelijk bank- )at heeft deze paus in ondervonden. Hij is geneigd dat bankroete I m over één kam te met de 'goddeloze se- satie' in West-Europa. nt echter niet zeggen I humanistische waar-1 lie niet religieus en gevoed zijn, ook oet zijn. De meeste :n in het westen noe- ich niet atheïst, maar (misschien bestaat nisschien ook niet). Wij n dat wij op zoek moe- ar onze gemeenschap waarden. De paus is een strijder: hij be- aost en west." Gasprijs minder omlaag ►om en APELDOORN (ANP) - De dis tricten Apeldoorn, Zwolle en Nijmegen van de rijkspolitie vervangen in de loop van dit en volgend jaar de traditionele gummistok door een wapen stok met een harde polyester lading, waarmee zware klap pen kunnen worden toege diend. Volgens een politiewoord voerder is de gummiknuppel ongeschikt voor verdediging. De nieuwe stok, waarmee ern stig letsel kan worden toege bracht, is ook geschikt geble ken tijdens een proefjaar voor het op afstand houden van aanvallers door hen in hun li chaam te prikken en voor het uitvoeren van opbrengtech- nieken. Van. een onzer verslaggevers Éénderde van de prijsverlaging die er eigenlijk in zit, tussen 15 en 18 cent per kuub, wordt tijdelijk inge- houden.Een eventuele prijsverhoging per 1 juli vol gend jaar wordt zo nodig afgetopt. De heffing van ac cijns op aardgas is voorlopig van de baan. Dat is de uitkomst van het overleg tussen Economische Zaken, Gasunie en Vegin. Het hoofdbestuur van de vereni ging van gasbedrijven ging gisteren akkoord. Vandaag wordt het fiat van de Gasunie verwacht. Kijkend naar de prijs van huisbrandolie zou het aardgas voor kleinverbruikers per 1 UTRECHT (ANP) - Minister Nijpels van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft gisteren gezegd dat nu ook de bouwnijverheid gaat profiteren van de economische opleving. Met deze boodschap opende hij een congres in Utrecht over vernieuwingen in de bouw. Het was zijn eerste optreden als be windsman voor vertegenwoordigers uit de bouwwereld. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) voorspelt verder dat de winsten in het midden- en klein bedrijf volgend jaar met 3,5 procent zullen stijgen. Een stagne rende winstontwikkeling, aldus het EIM in een raming voor 1987. Volgens Nijpels treedt dit jaar 'een fors herstel' op van de pro- duktie van bouwwerken en van de werkgelegenheid. Dat herstel zal zich in 1987 verder ontwikkelen, verwacht hij. Dat deze sec tor in de lift zit, valt volgens Nijpels op te maken uit de 'specta culaire' groei van de nieuwbouw van panden voor bedrijven. De minister noemde 1986 en 1987 'een duidelijk keerpunt in positieve De bouw is samen met de agrarische sector de enige groep bedrijfstakken die tot nu toe nog niet meedeelde in de eco nomische opleving. Volgens het EIM zal het midden- en kleinbedrijf in 1987 welis waar aan goederen en diensten 3 procent meer afzetten, maar naar verwachting zal de afzetprijs evenveel dalen als de kost prijs, zodat de winstmarges niet toenemen, aldus het EIM. In het binnenland kunnen de winstmarges nog wel iets om hoog, bij de export is dat volgens het EIM niet meer mogelijk. Anders komt de concurrentiepositie van de bedrijven in gevaar nu de gulden in het buitenland steeds duurder wordt. De con currentiepositie is er niet beter op geworden door de regerings besluiten de BTW en de accijns op olieprodukten te gaan verho gen. De werkgelegenheid bij de kleine en middelgrote bedrijven zal volgend jaar met 30.000 banen toenemen. Voor een deel zijn bat deeltijdbanen. staande uit Duitsers I en afkeer van de geves-1 orde. De motieven van I ;enstanders lopen zover I raar, dat zij geen basis I voor aanknopingspun-1 'endien worden aansla- in binnenuit nog steeds als een interne aange- heid. Ierland (Enge- staat geen inmenging .1 de IRA-kwestie, de aarden willen zelf &n sing vinden voor de ■problematiek, Duits- werkt autonoom aan zorgen. De aloude sou- riteit van staten weer- buren er 'van nature im dergelijke kwesties roeren of om oplossin- __n te dragen. iat licht is het begrijp6' dat 'praktisch nut van ervaringen ophoudt W grenzen', zoals v,an zei tijdens een vergade- /an de Raad van Europa raatsburg. Anders z°u vorden wanneer Eurt" staten stuk voor stuk te rn krijgen met aansla* die van buiten Europa en georganisaeerd. Stel afi van Libië haalt he n hoofd om overal i» >a georganiseerd aan- te laten plegen. -i is de kans op samen' ing tussen bij voor bee' n van de Europese ge* schap opeens wel aan- Bij een gemeenscha?' vijand hoeft nieman te overwinnen c. ineen te slaan. daarvan geen sprake Frankrijk medeleven ;eslagen door de buu n zelf proberen te maken aan de bof»' ■egen, de verantwo°ru^ (i daarvoor in de tten. WRAAKZUCHTIG, wanhopig, machteloos en gefrustreerd blijft de Franse premier Jacques Chirac zijn volk bestoken met pathe tische boodschappen, die tot nu toe niet meer zijn dan wilde sla gen in de lucht. Frankrijk, zo zweert Chirac dag in dag uit, zal vernietigend uit halen naar de bommenleggers en hun opdrachtgevers, die Parijs deze herfst in een bijna even angstige oorlogpsychose hebben gebracht als in 1962 de kneedbommenleggers van de OAS, een rechtse groep die tegen de politiek van Charles de Gaulle in, Al gerije voor Frankrijk wilde behouden. Daarmee houdt de vergelij- hln9 op. De Algerijnse kwestie hield het Franse volk destijds zeer verdeeld, Chirac heeft Frankrijk als één natie achter zich gekre gen, Dat laatste mag opmerkelijk heten, want toen ruim een half jaar geleden de socialisten nog aan de macht waren, waren terroristi sche aanslagen op Franse doelen steevast aanleiding tot felle de batten en verwijten aan links over een weinig daadkrachtig be leid Rechts trok toen regelmatig fel van leer tegen de geringe Ranse waakzaamheid en het uitgeholde Franse weerstandsver mogen. Het was de schuld van de 'permessivité' en het uitkleden P,het gezag door links, heette het dan. Chirac heeft tijdens de verkiezingscampagne van een half jaar geleden dan ook veel werk gemaakt van de orde- en veiligheids kwestie. Hij beloofde 'la France libre' en zette de Ftambo van 'echts op Binnenlandse Zaken. Het heeft dus niet geholpen, mag ie zonder leedvermaak constateren. Het zou voor links in Frankrijk een koud kunstje zijn de groot- wak van Chirac aan de kaak te stellen, maar links houdt zich koest. Terecht overigens, want tegen het goed georganiseerde ,e"orisme zoals dat in Franrijk thans opereert is wellicht geen bjd gewassen. President Mitterrand is volgens een lang tevoren bepaalde ^da naar het buitenland gereisd, want de natie is niet in ge- Jhtussen zullen de Fransen diep gaan nadenken over de vraag aarom de compassie van de Arabische landen met Frankrijk botsehng over is. Eén conclusie zou kunnen zijn, dat opportu- sme uiteindelijk in de politiek niet loont. En Chirac mag dan wel |n mond vol hebben over 'genadeloze wraak op de schuldigen', d°ar aal er echt iets ondernomen worden als landen in het ge- nSl zijn waaraan Frankrijk binnenkort Mirages hoopt te verko- Zo betrekkelijk zijn die dingen. En Chirac zal inmiddels ook d°or hebben dat hij met woorden geen terroristen vangt. januari 15 tot 18 cent goedko per moeten worden.Van de huidige 59,6 cent (inclusief BTW) zou de prijs per kubieke meter dan zakken tot onge veer 40 cent. Halverwege 1987 zou er weer ruim 7 cent bij ko men omdat huisbrandolie in middels door een verhoogd ac cijns ook duurder is geworden. De overheid wilde de tegen vallende baten aanvankelijk compenseren door ook op aardgas accijns te gaan hef fen. Alleen onder die dreiging en om een meer gelijkmatig verloop van de gastarieven te krijgen, is het Vegin-bestuur nu akkoord gegaan met een beperkte verlaging van de gasprijs. „Ik heb het de minister zó gezegd: ik voel me net als iemand door een straatrover in de kraag wordt gepikt. Geef mij je portefeuille, dan krijg je hem volgend jaar terug. En als ik weiger, trekt-ie een stilet to". Voorzitter A. Kaland van de Vegin, de vereniging van gas distributie bedrijven, wil er geen twijfel over laten bestaan dat zijn organisatie niet vrij willig meewerkt aan de con structie die de Staat volgend jaar tijdelijk enkele honder den miljoen extra gasbaten moet opleveren. De Vegin stond met de rug tegen de muur, meent hij "We hebben geen boodschap aan de schatkist en evenmin aan de ontwikkeling van de koopkracht. Maar het is wel in ons belang om te voorkomen dat de gasprijs zich als een jojo gaat gedragen". Vegin-voorzitter Kaland verwijt de regering een onfat soenlijke inbreuk op het con tract tussen Vegin en Gasunie en een verkeerd omgaan met macht. "We moesten kiezen tussen twee kwaden. We me nen dat we onze bedrijven en de verbruikers een dienst heb ben bewezen door in elk geval te voorkomen dat er accijns op aardgas komt. Want daar zou den we geen cent van hebben teruggezien". De Vegin heeft nu zwart op wit de garantie van de rege ring gekregen dat wat per 1 januari in feite te veel in reke ning wordt gebracht bij de verbruiker, per I juli of in 1988 tot de laatste cent terug komt. ^."-Ue overeenkomst met Vegin 'er) Göèunie levert de Staat in 1987 met de BTW erbij onge veer 400 miljoen op. Dat geld wordt dus later terugbetaald. Gisteren is door de stichting BOVAG-RAI een pro testactie gestart tegen de nieuwe benzine-accijns. Vooral in het grensgebied met Duitsland kan het prijs- verschil gaan oplopen tot wel 30 cent. Veel Nederlan ders tanken nu al over de grens en pomphouders mer ken dat in de omzet. Vandaar het protest. - fotoanr van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er komt alsnog een kamerdebat over de uitlatin gen van minister Van Dijk (CDA, Binnenlandse Zaken) met be trekking tot de werklust van de ambtenaren. Op verzoek van de PvdA'er Alders zal de Kamer in de loop van volgende week tijd vrijmaken om de minister aan de tand te voelen over zijn rede. De Kamer heeft dat gisteren beslist tijdens de regeling van de werkzaamheden. De CDA'er Paulis toonde zich in dat debatje weinig ingenomen met de wensen van de PvdA. Het CDA wil pas discussiëren met de minister als er meer gegevens boven ta fel zijn. „Maar uit parlementaire welwillendheid zullen we het verzoek niet blokkeren", aldus Paulis. Alders heeft het debat aangevraagd omdat hij de antwoorden die Van Dijk woensdag in de Kamer gaf op mondelinge vragen van de PvdA'er niet afdoende vindt. Van een oneer verslaggevers TILBURG - Het Diocesaan Instituut Jeugd en Jongeren Breda en de Stichting Le vensvorming Jeugd en Jon geren bisdom 's-Hertogen- bosch zijn een federatief sa menwerkingsverband aan gegaan onder de naam 'Fe deratie van katholieke Cen tra voor Levensvorming in de bisdommen Breda en 's- hertogenbosch'. De nieuwe federatie pre senteert zich op vrijdag 3 oktober officieel met een bijeenkomst op de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg, die om 13.30 uur begint. De federatie is het gevolg van het nieuwe welzijnsbe leid van de provincie Noord- Brabant dat streeft naar meer samenhang en samen werking in het jeugd- en jongerenwerk. Beide diocesane instellin gen bewegen zich uitdruk kelijk op het terrein van de levensbeschouwelijke vor ming en begeleiding van jongeren. Tijdens de presen tatie houdt Joris Vercam- men, medewerker van de Jeugddienst bisdom Ant werpen, een inleiding over het thema "jongeren in deze wereld en hun zoeken naar zingeving'. Door een onzer verslaggevers UTRECHT - Zestig procent van de Nederlanders waagt wel eens een gokje. Ze kopen een lot, gooien een kwartje in een fruitautomaat of proberen te raden hoe de balletjes van de lotto, de roulette en het voetbalveld gaan rollen. Voor de meeste mensen blijft het een spannende ont spanning. Ze hopen op fortuin, maar als ze de hoofdprijs niet winnen, verliezen ze hun hoofd niet. Een kleine groep doet dat wel en raakt aan het gokken verslingerd. Ze verspelen meer dan ze eigenlijk kunnen betalen. Deskundigen schatten deze groep op 100.000 tot 200.000 Nederlanders. Maar dat blijft een gok, want goed Nederlanders zijn gek op gokken. Zes van de tien Ne derlanders doen het. Jongeren meer dan ouderen. Een deel van al die mensen raakt verslingerd aan het spel. Voor sommigen wordt het zelfs een obsessie. Er moe ten zeker tienduizend Nederlanders zijn die echt ver slaafd zijn aan het gokken. Van bingo tot Black Jack. Wat heroïne voor een junk is, is voor het kansspel voor deze verslaafden. Hulpverleners luiden de noodklok. onderzoek is moeilijk. Van die groep grote gokkers zou ongeveer tien procent, dus zeker tienduizend Nederlan ders, niet meer zonder het gokken kunnen leven. Ze zijn net zo afhankelijk van het kansspel als een junk van de heroine en een alcoholist van de drank. Ze moeten dan ook keihard 'afkicken' om van hun verslaving af te komen. Dat bleek gisteren tijdens een congres over gokversla ving, dat in Utrecht werd ge organiseerd door de Federatie van Instellingen voor Alcohol en Drugs. Bij deze bureau's kloppen steeds vaker mensen aan die in grote problemen zijn geko men door hun noodlottige ver slaving. Ze vergokken al hun geld en steken zich in de schulden. Ze lijden geestelijk en lichamelijk onder hun ver slaving. En kunnen eigenlijk alleen geholpen worden met een therapie om af te kicken. De overeenkomst tussen al cohol en gokken is volgens de deskundigen erg groot. Met een beetje hou je het gezellig, maar met teveel wordt het een sociaal probleem. Verder tref je gokverslaafden net als alco holisten overal in de bevolking aan. En: alcohol en het kans spel zijn lucratief voor de be lastingdienst, maar schadelijk voor de portemonnee van de consument. „Bij alle commerciële kans spelen verliest de gemiddelde speler", zegt de Leidse profes sor W. Wagenaar. Dat is ge woon een kwestie van kansbe rekening. „In de staatsloterij wordt van iedere gulden die wordt ontvangen zeventig cent uit gekeerd. In de Duitse lotto is dat nog minder. Toch worden er twee miljoen staatsloten verkocht. De kopers van de lo ten weten dat ze van ieder tientje dat ze besteden er maar zeven terug krijgen. Aan de roulette verliest men minder. Daar krijg je gemiddeld 9,73 terug voor ieder tientje dat je speelt." Maar aan die theoretisch juiste berekening hebben de individuele spelers lak. Vol gens Wagenaar, die zelf nog nooit een lot gekocht heeft, zijn gokkers dan ook niet ra tioneel bezig. Ze hebben lak aan kansberekening en hopen op geluk. „En geluk bestaat niet. Geluk bij het kansspel is puur toeval." We moeten sinds enige tijd een knaak betalen om beter te kunnen worden. Wat is het re sultaat? We zijn nog zieker dan voorheen. De één-vijftig die in de apo theek op de toonbank gelegd moet worden, weerhoudt de mensen er niet van zich aller lei flesjes met zaligmakende inhoud aan te schaffen. Er is bovendien een heleboel papierwerk bijgekomen dat de apothekers en hun assistenten onpasselijk maakt. Gelukkig zijn de geneesmiddelen bij de hand, maar anders De mensen willen met die knaak kennelijk graag een gokje wagen in het medicijn paleis. Want gegokt wordt er in Nederland. Daar durf ik om te wedden. Jongeren offeren hun oplei ding en hun carrière op aan gokapparaten. Waarschijnlijk daarom heeft men in Den Haag besloten dat jongelui vanaf 16 jaar al lid mogen worden van een omroep. Dan blijven ze wel binnen en halen ze geen kattekwaad uit. Geef ze Miami Vice en het A- team en je hebt er geen kind aan. Maar wat wordt die kinderen nu eigenlijk voorgeschoteld? Ze moeten kiezen uit een lange lijst: AVRO, KRO, NCRV, EO, VARA, VPRO, TROS, Veroni ca Ze hebben allemaal wat, ze komen naar je toe, laten je goed zitten en laten je boven dien niet meer los. Kies daar maar eens de juiste club uit! Zeg nou zelf, dat is toch je reinste gokwerk! Het is dus al lemaal de schuld van de rege ring zelf. MERIJN AKZO-DOCHTER Enka in Arnhem verwacht een schade van tenminste ettelijke mil joenen guldens als gevolg van ernstige vertraging in de pro- duktie van de supervezel Twaron. Aanvankelijk dacht het concern dat de technische problemen in de grondstoffen- fabriek ip Delfzijl, begin dit jaar veroorzaakt door vorst- schade, na twee maanden zou den zijn opgelost. DE EINDHOVENSE politie verdenkt leden van de homo fielen-organisatie de Roze Driehoek ervan een pornogra fisch boekje te hebben ver spreid onder leerlingen van diverse basisscholen. Donder dagmiddag heeft de politie in het pand van de betreffende organisatie 34 van dergelijke boekjes in beslag genomen. Tegen de organisatie is proces verbaal opgemaakt. B EN W van Rotterdam vin den de in EG-verband afge sproken economische sancties tegen Zuid-Afrika te beperkt. Het college wil daarom bin nenkort een havensteden-con ferentie organiseren over 'de nu bestaande en mogelijk nieuwe boycotmaatregelen'. Verder wil men meer steun geven aan de buurlanden van Zuid-Afrika op het gebied van vervoer. VOLGEND JAAR april doet de treintelefoon zijn intrede op het Nederlandse spoorwegnet. In het buitenland is bellen vanuit de trein al lang moge lijk en in ons land kan het vanaf april bij wijze van proef 'n de nieuwe Benelux-treinen die rijden op de lijn Amster- dam-Schiphol-Den Haag-Rot- terdam-Antwerpen-Brussel. Tegen een tarief onder de 2,50 gulden per minuut. CEES Michielse (37) is gisteren benoemd tot voorzitter van de Unie BLHP (vakbond voor ad ministratief, technisch en commercieel personeel, 50.000 leden). Michielse volgt per 1 januari Jos Werkhoven (45) op, die dan voorzitter van de vakcentrale MHP wordt. Voor de gouden jubileumdu kaat 1986 is grote belangstel ling. Tot 12 september waren bij 's Rijks Munt in Utrecht al 50.000 exemplaren besteld. Vo rig jaar was die grens op 12 september nog niet bereikt. Ook dit jaar sluit de bestel ter mijn op 1 oktober. De gouden dukaten worden geslagen van 98,3 pet Canadees goud en 1,7 pet koper. De prijs bedraagt, ondanks de stijgende goud prijs, 170 gulden.

de Stem | 1986 | | pagina 3