Kruisraketten symbool van falend parlement' Pax Chrïsti herneemt oude handwerk EG heeft geen antwoord op terreur HUISHOUl Bouwsector PvdA-KAMERLID DE VISSER NEEMT DEEL AAN BLOKKADE WOENSDRECHT DE STEM COM] Met woorden all vang je geen ter .VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 tem ACHTERGROND T5 PAGINA Prioriteiten TER LAAK: „VAN LIKKEN KRUISRAKETTENWONDEN GEEN SPRAKE" Logisch Gereserveerd Europa Uitspelen Tegenstelling JD10MML VRIJDAG 19 SEPTEMBE Internationaal postaal antwf Nieuwe wapenstok NIJPELS OPTIME Door Pie ter Eggen „NIEMAND ontneemt me het recht om op grond van mijn eigen geweten bepaalde standpunten in te ne men. Maar het is waar: ik functioneer daardoor wel moeilijker in de fractie. Laat ik het zo zeggen: het is niet be vorderlijk voor je poli tieke carrière." Piet de Visser - boomlang en kleerkast-breed Kamerlid voor de PvdA - blijft vechten tegen de voorgenomen plaat sing van 48 kruisraketten op de luchtmachtbasis in Woensdrecht. Vandaag is hij met zijn volle twee meter present als het Breed Initia tief voor Vreedzame Acties tegen de Kruisraketten (Bi vak) de zoveelste blokkade van de basis wil uitvoeren. Van een feitelijke blokkade zal overigens niet veel te recht komen, want er worden niet veel meer dan 1.500 de monstranten verwacht en de politie heeft ruim van te vo ren aangekondigd geen blok kade-acties meer te zullen dulden. De Visser plaatste zichzelf een jaartje geleden al in de kijker door zich op te werpen tot onvoorwaardelijk sup porter van diegenen die bur gerlijke ongehoorzaamheid toelaatbaar vinden. De poli ticus De Visser claimt dus de ruimte blijvend te ageren te gen politieke besluiten die de betrokkene(n) minder welge vallig zijn. Parlementariër De Visser heeft het geweten: een stroom van kritiek en een heuse reprimande van zijn politiek leider Den Uyl wer den zijn deel. Terugkijkend zegt hij daar nu over: „Na dat incident heb ik toch ook uit de fractie nog heel aardige reacties gehad. Het is zeker niet zo dat ik in een dissidentenrol terecht kwam. Duidelijk werd me in ieder geval dat de PvdA nog steeds liberaal genoeg is om andere standpunten te res pecteren. Ik ben blij dat ik zelf niet begonnen ben over de vraag wat Duisenberg nog in de PvdA te zoeken heeft. Zo heb ik ook de vrijheid om mijn ideeën niet te verloo chenen". Die ideeën en het voor hem logische gevolg ervan - lijfe lijke deelname aan de blok kade - zullen hem niet op nieuw op kritiek komen te staan, verwacht hij. De frac tie kent hem inmiddels. Dus zal ook niemand binnen de PvdA achterover vallen als De Visser beweert dat de be sluitvorming rond de plaat sing van de kruisraketten „buiten democratische con trole" is bedisseld. Volgens hem heeft het par lement volstrekt niet gefunc tioneerd door ten tijde van het zogeheten Navo-dubbel- besluit uit 1979 na te laten de toenmalige premier Van Agt het vel over te oren te halen. Die hield toen in woelige de batten met vage toezeggin gen over een Nederlands voorbehoud het morrende parlement koest. Ook later - toen met de fei telijke plaatsing werd inge stemd - heeft het parlement het er bij laten zitten, consta teert De Visser. „De hele dis cussie over de strijdigheid met de grondwet is onbevre digend geweest. Het ging al leen nog om politieke neu- zentellerij om aan een meer derheid vóór plaatsing te ko men. De zaak is gewoon dichtgemetseld." Voor De Visser is het veel betekenend dat ook CDA-ers als Defensie-specialist Joep de Boer en voormalig atoom dissident Hans de Boer open lijk stelden dat het raketten- besluit zodanig was voorge kookt dat het parlement al leen nog "ja en amen' kon zeggen. Hij haalt D66-leider Van Mierlo aan die het in gebreke blijvende parlement een 'fic tie' noemde. „Daar ben ik het wel mee eens. Het parlement heeft volstrekt niet gefunc tioneerd zoals zou moeten. Daarom ben ik ook vastbe sloten aan het verzet tegen de plaatsing te blijven meewer ken." De Visser erkent dat parle mentsleden uit moeten kij ken voordat ze aan acties deelnemen die genomen be sluiten negeren. „Ik geef toe dat het risico aanwezig is dat de machtsbasis van de poli tiek in de samenleving uitge hold wordt. Maar je moet goed beseffen dat ik geen an ti-democratische of nihilisti sche sentimenten over de po litiek wil yoeden. Ik maak wel ernstig bezwaar tegen het functioneren van het parlement en ik wil dat het parlement belangrijke signa len uit de samenleving ook oppakt. Wat dat betreft gaat het mij er meer om te laten zien dat de kruisraketten een symbool zijn voor het falen van het parlement. Want ik snap ook dat zuiver militair- technisch gesproken de plaatsing weinig of geen be lang heeft. Of die raketten hier staan of enkele honder den kilometers verderop in België maakt geen verschil." Het symbool is klaarblij kelijk sterk genoeg om Piet de Visser ook actief in de vredesbeweging te houden, zelfs nu deze beweging zijn grootste aantrekkingskracht verspeeld lijkt te hebben. „Natuurlijk, massaal zal het wel niet worden, maar de geest tegen de ontwikkeling van de kernwapenrace moet wakker worden gehouden," aldus De Visser. Wie het koppie er ook bij zal houden is de politie. Die heeft voor vandaag en voor alle nog volgende blokkade acties keihard optreden aan gekondigd. Het parool is in justitiële kringen geworden: niks blokkades, afgelopen die flauwekul. Dus zal het de monstrerende volkje, dat aangekondigd heeft de vreedzaamheid boven alles te zullen bewaren, met zachte of minder zachte drang ver wijderd worden. Ook De Visser loopt dus de kans opgepakt te worden. „Ik gS me niet verzetten. Door mijn postuur denken mensen wel eens dat ik ben inge huurd om in actie te komen als argumenten niet meer helpen. Maar dat is natuur- De Visser: „De politie zal een makkie aan me heb ben. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP lijk niet zo. De politie zal een makkie aan me hebben," grijnst hij. De opdracht van de blokkade-leiding is: geen verzet. Dat een aantal actie voerders zich daar stellig niet aan zal houden is hun zaak, vindt de PvdA-er. Hij zal er zich niet door laten meesle pen, zo verzekert hij. „Nee, in de cel zal ik niet terecht ko men. Maar het is natuurlij! toch een aardige ervaring, ai lid van de Kamercommissi voor politiezaken, ook op deze manier in aanrakinj te komen met de ME." Toch lijkt niet iedereen rust op een rustige afloop, PPR-kamerlid Lankhorsi meldt desgevraagd dat hjj nog bekijkt of hij naai Woensdrecht gaat. „Als minder demonstranten zijn, loopt het sneller uit de hand Ik weet nog niet of je dan moet gaan." Door Jan Bouwmans BETEKENDE het kruis- rakettenbesluit van het kabinet Lubbers I niet het bankroet van de vre desbeweging Het sa menwerkingsverband 'Komitee Kruisraketten Nee' viel niet lang daarna uit elkaar. De kerkelijke vredesbewe ging IKV/Pax Christi had in eigen huis averij opgelopen, wat manifesteerde in het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening). Men wendde de steven na de verloren slag maar weer naar de kerken om weer ste vige grond onder de voeten te krijgen. Kortom, likt met name de kerkelijke vredes beweging aan de vooravond van de Vredesweek 1986 nog steeds niet haar kernraket- tenwonden Met glimlachtende zelfver zekerheid wijst secretaris Jan ter Laak van de katho lieke vredesbeweging Pax Christi deze taxatie van de hand. En al helemaal wat zijn eigen organisatie betreft. „Wij hervatten gewoon weer ons eigenlijke handwerk; dat is het opsporen en in de schijnwerpers zetten van de oorzaken van conflicten. Zo zijn we indertijd ook ont staan. Het bestuderen van conflicten en proberen tot een oplossing by te dragen is altyd de basis van Pax Christi geweest. Wapensys temen zijn immers „maar" symptomen van diepere oor zaken." De katholieke vredesbewe ging heeft er vorige week niettemin de hele zaterdag tegenaan gegooid om nieuwe prioriteiten vast te stellen. Op de eerste plaats komt de komende tyd de Oost-West tegenstelling. Deze grote te genstelling heeft echter ook directe gevolgen in de rest van de wereld en daarom zijn de interventies van de groot machten in de derde wereld, bijvoorbeeld Afghanistan en Midden-Amerika. Pax Christi gaat zich de komende tyd daarom als tweede prio riteit bezig houden met lan den die extra te ïyden heb ben van de machtsstryd van de grootmachten. De derde prioriteit is het probleem Zuid-Afrika. De vierde prio riteit is het Midden-Oosten, „maar dat is voor ons oude koek". In Zeist viel afgelopen za terdag bovendien het besluit om het uit 1977 daterende kernprogramma aan een grondige revisie te onder werpen. „Dat moet binnen één jaar klaar zyn. Het moet een nieuw fundament wor den voor Pax Christi. Kyk, de vredesbeweging is een in- vloedryke factor geworden in de publieke opinie en dan moet je ook een samenhan gend beeld van jezelf kunnen presenteren", argumenteert Ter Laak. Men zou het kun nen verstaan als het opbou wen van een nieuw imago, gedeukt als dat leek door het I-november-besluit dat vol gens sommigen het bankroet van de vredesbeweging bete kende. Jan ter Laak Tegenover dat bankroet plaatst Ter Laak de logica. „Het was niet meer dan Jo- gisch dat de coalitie tegen het kruisrakettenbesluit uiteen viel toen de politieke beslis sing eenmaal genomen was. Het was ook logisch dat de afzonderiyke delen van het Komitee Kruisraketten Nee weer hun eigen identiteit en programma gingen ontwik kelen. Voor Pax Christi, en eigeniyk ook wel voor het IKV, geldt dat wy nooit een beweging zijn geweest die maar voor één zaak aandacht had. wy hebben ons altyd op een veel breder terrein bewo gen. Met de kruisrakettenaf- faire zqn wy als vredesbe weging voor het eerst in de geschiedenis een bedreiging geweest voor de heersende politieke macht In de pe riode 1979-1983 wilden talloze buitenlandse ambassades steeds weer met ons praten, zocht de NAVO regelmatig met ons kontakt, waren we in Oost-Europa geziene gasten en ook de belangstelling van de publiciteitsmedia werd veel breder. We waren een bedreiging geworden terwyi de algemene houding tegen over de kerkeiyke vredesbe weging tot 1979 was: 'Goed dat ze er is, maar gelukkig heeft ze geen macht'. De logica van het uiteen vallen van het KKN schuilt volgens Ter Laak vooral ook in de spilfunctie die de ker keiyke vredesbeweging ver vulde. „IKV en Pax Christi waren de focus die steeds meer mensen van allerlei herkomst en signatuur aan trok. Wy hebben stromingen naar ons toegetrokken die van huis uit niet by ons thuis hoorden; die geen enkele bin ding hadden met onze ach tergrond. Die mensen en stromingen zitten nu met ons in hun maag. Wy zijn name ly k kerkeiyk en wensen dat absoluut te bhj ven, terwyi zy in ons slechts een interes sante oppositieparty zagen. Allerlei groepjes zaten op de tak van de kerkeiyke vredes beweging, maar wy willen niet tot het uiterste gaan in het verzet. De kruisraketten- zaak was politiek van belang tot het moment dat het be sluit viel. Dat is anders uit gevallen dan wy wilden, maar wij moeten ons niet verder in dat straatje laten dringen. Alle mensen die de kerkeiyke vredesbeweging goed volgen, kunnen niet ontkennen dat wy altyd be zig zyn gebleven met Mid den-Amerika, Zuid-Afrika, het Midden-Oosten en noem maar op." Toch doet zich de vraag voor of de basis van Pax Christi en IKV in in de ker ken door de kruisrakettenaf- faire niet is uitgehold. Dat gaat volgens Ter Laak wel op voor het IKV in de protes tantse kerken, niet voor Pax Christi in de katholieke. De belangrykste oorzaak van dat verschilt ligt volgens hem aan de houding van de kerk leidingen. De synodes ston den zeer welwillend tegen over de vredesbeweging en wezen de raketten vierkant af terwyi de basis het IKV veel minder steunde. In de katholieke kerk stonden lei ding en ook vele informele leiders er veel gereserveer der tegenover: die spraken zich uit voor voorlopige aan vaarding. Daardoor is de achterban als geheel welwil lend gebleven. „Dat een mil joen katholieken het Volks petitionnement hebben gete kend, lag boven nüjn ver wachting", zegt de Pax Christi-secretaris. In Nederland is volgens Ter Laak naast IKV en Pax Christi behoefte aan een brede vredesbeweging van niet kerkelijke huize. In Utrecht is daartoe onlangs het initiatief genomen met 'OOK' (Ontwapening, Ont spanning, Kernwapens weg). Bekendste voorman ervan is niet van plan de methodes van de radikalen te veroor delen, hoewel het de onze niet zijn en nooit zullen worden. Als mij een oordeel gevraagd wordt over acties in Woens drecht, is nujn antwoord: daar moet u ons niet op aan spreken, maar hen die het besluit er door gedrukt heb ben. Ik zie best dat er vragen liggen, maar we moeten niet in de val van de heersende macht trappen waarmee elke sociale beweging in de ge- chiedenis, die macht ver wierf, te maken heeft gekre gen, namelyk zyn verdeel en heersstrategie. Woensdrecht is ook voor ons niet voorby, maar wy kiezen niet voor het gevecht aan de poort van de basis. Onze keuze is politieke overreding. De Francis caanse vredeswacht in Woensdrecht maakt net zo goed duideiyk dat het zo niet had mogen lopen." oud-FNV-bestuurder Cees Commandeur. Hy verweet met name IKV en Pax Christi het uiteenvallen van de KKN-coalitie. Jan ter Laak meent dat de discussie of je een vredesbeweging be ter op een radikaal dan wel een gematigd programma kunt stoelen, voorlopig nog niet is uitgewoed. „Het IKV heeft beide stromingen in zich. Pax Christi is altijd in gebed geweest in het sterkte bewustzyn van de derde we reld dat in de katholieke Kerk leeft vanuit de missie belangstelling. En wü heb ben ons ook altyd sterk be trokken gevoeld op de men senrechten. Afghanistan is voor Pax Christi helemaal niet nieuw zoals nuj na myn reis erheen wel verweten is", aldus Ter Laak. - FOTO ANP Voltrekt zich toch niet een stukje herzuiling op vredes- gebied: BONK en BIVAK aan de ene kant als radika len, OOK als tegenhanger en IKV en Pax Christi terug naar de Kerk. „Nee", zegt Ter Laak resoluut. Er ligt wel een andere adder onder het gras. „De heersende macht heeft alle belang by het aanwak keren en opfokken van de controverse tussen radikale en brede vredesbeweging. Na elke actie in Woensdrecht komen de telefoontjes weer wat wy daar nou toch van vinden. Het zal van de wis heid van beide vleugels af hangen of we ons tegen elk aar laten uitspelen. Ik ben Het Oost-West-conflict eerste prioriteit voor de ker keiyke vredesbeweging. Europa stijgt de laatste jaren toch al steeds hoger op de agenda van met name de ka tholieke agenda. De paus spreekt er steeds vaker over, op de recente Duitse Katho liekendag was het een van de hoofdthema's en al eerder werd er een zitting van de Europese bisschoppenconfe rentie geheel aan gewyd. Is dat toeval of is er sprake van een verborgen plan Jan ter Laak: „Er zyn diverse span ningsvelden die Europa steeds sterker naar het brandpunt stuwen. Je hebt de religieus/culturele stro ming die Europa ziet als reli gieus-culturele eenheid en vandaaruit de scheiding Oost-West te ïyf gaat. Paus Johannes Paulus II is daar duidelijk een voorbeeld van. Je hebt ook de machtspoli tieke stroming die stelt dat de machtsstrijd tussen de VS en de Sowjet-Unie ten koste van Europa gaat. Ook in de NAVO wordt de vraag steeds sterker naar de Europese identiteit, of Europa niet een derde macht moet vormen Beide stromingen dwingei ons ertoe ons duchtig met Europa bezig te houden maar Pax Christi heeit ii 1968 en in 1972 al belangrijke documenten over de toe komst van Europa het licht doen zien." Sluimert met name in katholieke kerk niet een con troverse inzake Europa. De Poolse paus propageert sterk het ene Europa van oceaan tot Oeral, maar in zyn visit gaat het voor de toekomst wezen om een christelijk (lees katholiek) Europa geen Europa: alleen christeiyk geloof dat in visie ook aan de oorspron- van het avondland heeft legen, kan Europa weer toe komst geven. „Pax Christi", zegt Te: Laak, „vormt in de R.K. Kerk zeker niet de hoofdstroom ali het om Europa gaat. Wij gen: hou rekening met de fei ten. Niet alleen uitgesproken christelijke waarden, maai ook humanistische waarder vormen Europa. Bovendien ii er de inbreng van de islam Het socialistische systeem Oost-Europa is nu eenmaa een realiteit: we zullen mt elkaar hebben te leren leven Het marxisme-leninisme levensbeschouwelijk bank roet. Dat heeft deze paus Polen ondervonden. Hij echter geneigd dat bankroet; systeem over één kam tl scheren met de 'goddeloze se cularisatie' in West-Europa Je kunt echter niet zeggen dat de humanistische waar den, die niet religieus grond en gevoed zyn, ook bankroet zijn. De meeste mensen in het westen noe men zich niet atheïst, agnost (misschien bestaal God, misschien ook niet), denken dat wy op zoek moe ten naar onze gemeenschap- peiyke waarden. De paus te echter een strijder: hij be vecht oost en west." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan van de Ven DE Europese gemeen schap heeft geen ant woord op terreur. Het ligt niet in haar natuur om tegen geweld op te treden. Ondanks de kre ten van afschuw, die uit gemeenschapsorganen opklinken. Ondanks de pogingen bui ten de overlegkaders om tot een vergeiyk te komen. Het ziet er naar uit, dat elk land zelf de bestryding van terro risme moet aanpakken. Van de Europese Commis sie valt niets te verwachten. Dit orgaan is by Verdrag van Rome de aangewezen instan tie, die in de EG met wetge vingsvoorstellen moet ko men. Niet de Raad, het col lege van ministers, en ook niet het Europees parlement. Het parlement amendeert slechts voorstellen van de Commissie en de Raad aan vaardt of verwerpt die voor stellen. Volgens de voorlichtings dienst van de Commissie on derneemt dit orgaan niets te gen terreur, omdat dit onder werp buiten zyn bevoegdhe den valt. Voorstellen van wetgeving mogen slechts be trekking hebben op nauw keurig in het Verdrag van Rome omschreven onder werpen. Byvoorbeeld betref fende het landbouwbeleid of het scheppen van een ge- meenschappeiyke markt. Hoezeer het functioneren van de gemeenschap ook is ge diend met een vreedzame sa menleving, verstoring van de vrede - die indirect het func tioneren van het gemeen- schappeiyke aantast - mag geen reden zyn wetgevend op te treden. De strakke wijze van wer ken by de Commissie weer houdt een lichaam als het Europees parlement er niet van afschuw over bomaan slagen uit te spreken en krachten te mobiliseren, die een einde moeten maken aan deze vorm van criminaliteit. Het parlement is vry te pra ten over actuele zaken. Op merkingen hebben echter geen enkel verplichtend ge volg. Op ministersniveau houdt men zich ook met een onder werp als terreur bezig. Niet in de hoedanigheid van Raad, maar als politiek samenwer kingsorgaan. Een forum, dat dezelfde gezichten omvat als de Raad, doch dat niet als zo danig kan werken omdat ter reur buiten het verdrag valt en buiten die context moet worden behandeld. De ge- dachtenwisseling is dan ook vry biy vender. Volgende week komen de ministers van binnenlandse zaken by elkaar om over ter rorisme te praten. De Britse voorzitter was in de aankon diging van die vergadering aan de vage kant. De indruk kon ontstaan, dat het gesprek binnen de kaders van de EG zou plaatsvinden. Een moge- ïyk vervolg staat dan ook in dat licht. Het overleg over terreur kan echter niet an ders dan politiek (EPS) over leg zyn. Ongebonden overleg heeft gemakkeiyk tot gevolg, dat er geen spy kers met koppen wordt geslagen. Een voor dr. J. van Dyk, directeur van het Wetenschappeiyk Onder- zoeks- en Documentatie Cen trum van het ministerie van la, bestaande uit Duitsec met een afkeer van de tigde orde. De motieven vit de tegenstanders lopen uit elkaar, dat zij geen geven voor aanknopingspi» ten. Frankrijk staat alleen bij aanpak terreur. justitie, ergerniswekkend ge geven. Volgens Van Dijk hebben de landen van de ge meenschap, noch de leden van de Raad van Europa be langstelling voor eikaars be vindingen. Men gaat er te vaak van uit, dat het prak tisch nut van eigen ervarin gen ophoudt by de lands grens. Een toestand, waaraan Van Dyk een eind zou willen maken. Hy pleit voor het centraal opslaan van kennis en ervaring op het terrein van criminaliteitsbestryding. Wanneer ieder het zijne be draagt aan een centraal (computergeheugen, zal wat meer eenheid komen in de aanpak van de misdaad en ook onderzoek op dat terrein niet overbodig worden ver richt. De hartekreet van Van Dyk biyft er vooralsnog een van een roepende in de woes tijn. Merkwaardig in het EPS-overleg (het politieke samenwerkingsorgaan) is namelijk de samenstelling van het forum. De leden er van zyn zo gewend om in het kader van de EG eigen be lang voor ogen te hebben, dat zij elkaar in vrybiyvender omstandigheden ook uit eigen belang tegenspreken. Zo zien we landen, die geen hinder ondervinden van ter roristen, zich verzetten tegen een gemeenschappelijke re geling. Waarom drukte ge maakt over een onderwerp, dat buiten het gezichtsveld ligt, als meer eer valt te be halen uit byvoorbeeld de po ging Europese landen een zelfde standpunt te laten in nemen over star wars. Uit arren moede zyn sta ten met de meeste last van terreur zelf tot het leggen van contact overgegaan. Frankryk en Duitsland heb ben zo onlangs een begin ge maakt met gedachtenwisse- ling over de beste manier van terreur-aanpak. Of dat over leg vruchten afwerpt, zullen we niet snel te weten komen omdat het besprokene het stempel 'geheim' krijgt opge drukt. Toch laat de uitkomst van de besprekingen zich raden. Frankryk heeft op dit mo ment te maken met aansla gen van Arabische signatuur, afgaande op officiële ver moedens en de naam van de organisatie, die zich voor de ontploffende bommen ver- antwoordeiyk stelt. Duits land ondervindt nog steeds hinder van een stadsguerril- Bovendien worden gen van binnenuit nog steed gezien als een interne legenheid. Ierland (Enge land) staat geen inmeng» toe in de IRA-kwestie, d Spanjaarden willen zelf oplossing vinden voor ETA-problematiek, Duit land werkt autonoom RAF-zorgen. De aloude vereiniteit van staten v houdt buren er 'van nat# van om dergelijke kwestie aan te roeren of om oploss» gen aan te dragen. In dat licht is het beg# lijk, dat 'praktisch nut eigen ervaringen ophoudt t! landsgrenzen', zoals V< Dyk zei tydens een vergade ring van de Raad van EurtP in Straatsburg. Anders het worden wanneer pese staten stuk voor stuk1* maken krijgen met aanslf gen, die van buiten Euro/ worden georganisaeerd. S" Gaddafi van Libië haalt in zyn hoofd om overal Europa georganiseerd aa» slagen te laten plegen. Dan is de kans op sant®! werking tussen bij voorbij landen van de Europese meenschap opeens wel a wezig. Bij een gemeens# peiyke vijand hoeft niew* schroom te overwinnen d- handen ineen te slaan. lang daarvan geen sprake1; kan Frankryk medelev®1 gadegeslagen door de bu»' landen zelf proberen einde te maken aan de bof ■menregen, de verantw#; ïyken daarvoor in de te vatten. AMSTERDAM (ANP) - Twaalf E begonnen met de Invoering v: woordnummers. Dit heeft drs. A. van Ommeren PTT, gisteren in Amsterdam beke ning van een contract met bedriji ting en reclame. By het antwoordnummer, dat 1 verkeer al bestaat, hoeft de afzent De portokosten worden betaald postdienst van het eigen land. De landen waarbinnen internal enveloppen kunnen worden uitge gië, Luxemburg, Frankryk, Groot Denemarken, Noorwegen, Zweden gaat een jaar duren. Gas APELDOORN (ANP) - De dis tricten Apeldoorn, Zwolle en Nijmegen van de rijkspolitie vervangen in de loop van dit en volgend jaar de traditionele gummistok door een wapen stok met een harde polyester lading, waarmee zware klap pen kunnen worden toege diend. Volgens een politiewoord voerder is de gummiknuppel ongeschikt voor verdediging. De nieuwe stok, waarmee ern stig letsel kan worden toege bracht, is ook geschikt geble ken tijdens een proefjaar voor het op afstand houden van aanvallers door hen in hun li chaam te prikken en voor het uitvoeren van opbrengtech- nieken. UTRECHT (ANP) - Minister Nij] Ruimtelijke Ordening en Milieubehi nu ook de bouwnijverheid gaat pro opleving. Met deze boodschap opende hy vernieuwingen in de bouw. Het was windsman voor vertegenwoordigers Het Economisch Instituut voor h< (EIM) voorspelt verder dat de winsti bedrijf volgend jaar met 3,5 procent rende winstontwikkeling, aldus he 1987. Volgens Nij pels treedt dit jaar 'een duktie van bouwwerken en van de w zal zich in 1987 verder ontwikkelen, tor in de lift zit, valt volgens Nypels culaire' groei van de nieuwbouw van De minister noemde 1986 en 1987 positieve De bouw is samen met de groep bedrijfstakken die tot nu toe nomische opleving. Volgens het EIM zal het midden- waar aan goederen en diensten 3 p. naar verwachting zal de afzetprijs prijs, zodat de winstmarges niet toenr In het binnenland kunnen de win hoog, bij de export is dat volgens he Anders komt de concurrentiepositie nu de gulden in het buitenland steee currentiepositie is er niet beter op ge besluiten de BTW en de accij ns op oli gen. De werkgelegenheid by de kleine zal volgend jaar met 30.000 banen tor dat deeltijdbanen. WRAAKZUCHTIG, wanhopig, machte de Franse premier Jacques Chirac zij tische boodschappen, die tot nu toe n gen in de lucht. Frankrijk, zo zweert Chirac dag in c halen naar de bommenleggers en hun deze herfst in een bijna even angstic gebracht als in 1962 de kneedbommè rechtse groep die tegen de politiek va gerijë voor Frankrijk wilde behouden, king op. De Algerijnse kwestie hield h<_ verdeeld, Chirac heeft Frankrijk als gen. Dat laatste mag opmerkelijk heten, w geleden de socialisten nog aan de ma< scne aanslagen op Franse doelen stee patten en verwijten aan links over ee Rechts trok toen regelmatig fel pranse waakzaamheid en het uitgeho [nogen. Het was de schuld van de 'per pk-6' 9eza9 door links, heette het da i ™ac heeft tijdens de verkiezingsci geleden dan ook veel werk gemaakt v; rooh*^e' Hii beloofde 'la France libre eents op Binnenlandse Zaken. Het he je zonder leedvermaak constateren. zou voor links in Frankrijk een k knl van Chirac aan de kaak te stel tor? Terecht overigens, want tegen rrorisme zoals dat in Franrijk thans Kruid gewassen. pp'dent Mitterrand is volgens ee vaar* naar het buitenland gereisd, v\ 'P'ussen zullen de Fransen diep gaai *?rom de compassie van de Arabis ni?r?6 over 's- Eén conclusie zou ziin uite'ndelijk in de politiek niet loor J"1m°nd vol hebben over 'genadeloze dinn Zal er ecb' 'ets ondernomen wor 9*110 waaraan Frankrijk binnenkor al u/oi A3 betrekkelijk zijn die dingen. Er door hebben dat hij met woorden t

de Stem | 1986 | | pagina 2