tin sen F Stijging van koopkracht lager dan kabinet raamt KABINET: BESLUIT VALT NIET VOOR 1988 Ondoordringbaar Toeristen mijden Parijs Frankrijk zint op wraak Benzine en diesel weer goedkoper Pensioen premie niet lager Merijntje TER1J [an de Verenigde [een die geld opzij kinderen of (waardepapier aan I bent van behoud wanzelf meer der jaar hoger en geld is altijd vrij >n vaste rente, kosten. ermetregistra- mtage. 6V4%. f5.000,-'en >n? ■J Dollarkoers keldert na uitspraken minister VS TOPMAN ABN KRITISEERT RUDING ANGST VOOR NIEUW BOMGEWELD DEN HAAG - Het kabinet zal pas op zijn vroegst in het voorjaar van 1988 een besluit nemen over de bouw van nieuwe kerncentra les. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 Jim v.d. Woude in film 'De wisselwachter' NIEUWE AANSLAGEN TEGEN FRANSEN IN LIBANON Nederlanders sparen weer DE STEM „de 4 in1 krant A59 0 r 9 H ÖfMOtffWO- I WÖQQQ0 I i; Episs"» f.fr fry Sr* i ptop elk moment zonder I onverwachte financiële oupurés, van f 1.000,-, ËGROOTTE 5,- 7,28 56,49 36,18 54,74 F 10.000,- 10.350- 10.854,56 11.532,97 12.412,36 13.529,47 Laat dat dan «ven woton via een ..Kleintje" in De Stem j nebi dan een goede kans dat de eerlijk* vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- rubriek ..Gevonden-Vertoren" nasoeurt DE STEM '"ST$ 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - 'Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 HOITEEDAM (ANP) - De prijzen van brandstoffen gaan peer naar beneden als gevolg van de daling van de dollar koers en van de olieprijs. Morgen wordt superbenzine twee cent per liter goedkoper, jlormale benzine, diesel, huis brandolie en petroleum gaan Jén cent in prijs omlaag. Voor volgende week dins dag wordt eenzelfde prijsver laging voorzien. De adviesprijzen per liter aan de zelf tank zijn vanaf morgen voor superbenzine 149 tont, voor normale benzine H2, en voor diesel 75,4 cent. Voor huisbrandolie en petro leum komen de literprijzen bij afname van 1.500 liter uit op respectievelijk 51,35 en 58,6 tent. AMSTERDAM - Enkele uit spraken van de Amerikaanse minister van Financiën Baker iljn er de oorzaak van dat de koers van de dollar gisteren icherp is gedaald. In West-Duitsland brak de dollar door de grens van twee mark heen. Het is voor het eerst sinds 1981 dat de dollar onder deze psychologische grens is gedoken. Ook ten opzichte van de gul den daalde de dollar verder. In moest de Amerikaanse munt op de geldmarkt in Am sterdam ruim vier cent prijs geven. De banken hebben hun ad- ïieskoersen met drie cent ver tot 2,33 gulden bij ver van dollars en 2,21 gul denbij aankoop ervan. Minister Baker liet gisteren weten dat het gigantische te- sort op de Amerikaanse beta lingsbalans (ruim 200 miljard dollar) nu alleen nog maar met behulp van een lagere dollar koers kan worden terugge bracht. In dat geval wordt de Amerikaanse export immers den HAAG (ANP) - De pen- ioeafondsen en levensverze- leraars zijn niet van plan de pensioenpremies vóór 1990 te lerlagen. Met die afwijzging reageren »op een verzoek van minister Ming (Financiën) de premies op korte termijn te verlagen, jrndat het vermogen van de fondsen dat zeker toelaat. Volgens hem hopen de pen sioenfondsen en verzekerings maatschappijen hun vermo- 8® onnodig op. Premieverla- 8ing of werkgevers en werk nemers meer laten profiteren van rente- en winstdelingsre- üelingen is beter dan de reser ves verder te verhogen of de Pensioenrechten te verbeteren, aldus de bewindsman. Ruding wijst erop dat het faal vermogen van beleggers s Pensioenfondsen en verze keringsmaatschappijen in middels is opgelopen tot meer aan 350 miljard gulden, bijna net zoveel als het nationaal in- en. Van 1975 op 1985 be- ;g de groei rond 250 mil- Jard gulden, meer dan de groei van de staatsschuld in die pe- Jgde (180 miljard). (ADVERTENTIE) Koop-crach HMHIMWMPlIi Apenverzorger Cot Noteboom gaat weer met veel ple zier naar zijn werk. Zijn oogappel Xara, de gorilla die en kele weken geleden nog - levensgevaar lijk ziek - werd verpleegd op de 'in- tensive-care' in de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp, gaat goed vooruit. Met spelletjes en stoeipartijen onder het toeziend oog van het publiek probeert Cor Xara te stimuleren. - FOTO ANP Van een onzer verslaggevers KATWIJK - Volgens ABN- topman Kalff zal de koop kracht volgend jaar heel wat minder stijgen dan het kabi net in de Miljoenennota 1987 voorspiegelt. De verwachting van minis ter Ruding (Financiën) is mede gebaseerd op een veron derstelde daling van het prijs peil van de gezinsconsumptie van zo'n anderhalf procent, al dus Kalff. 'Mijns inziens zal de inflatie echter gemiddeld in de buurt van de 0 procent uitkomen. In dat geval stijgt de koopkracht minder dan we sinds Prinsjes dag denken', aldus deze ABN- topman. Dat betekent waarschijnlijk dat de consumptie ook minder toeneemt dan in de Miljoenen nota wordt geraamd. 'Vooral het kleinbedrijf moet daar re kening mee houden', aldus Kalff. Hij ziet zijn opmerking als een signaal in de richting van het kabinet, 'dat beslist niet moet denken dat het midden- en kleinbedrijf weer boven Jan is'. ■Op pagina 3: Winsten midden-kleinbedrijf volgend jaar onder druk Weer uitstel kerncentrales Rond de vliegbasis in Woensdrecht wordt een tweede hek aangelegd om de basis tegen vredesdemon- stranten te beschermen. Het PvdA Tweede Kamerlid Piet de Visser is van plan van middag deel te nemen aan een blokkade-actie van de vliegbasis Woensdrecht. Vol gens De Visser is het besluit tot plaatsing van 48 kruisra ketten 'niet democratisch'. Volgens hem rechtvaardigt dat doorgaande acties tegen de plaatsing, waaronder be lemmering van de bouw van de raketbasis. Het Kamerlid, dat eerder voor opschudding zorgde door zich uit te spre ken vóór burgerlijke onge hoorzaamheid, helpt bij de afsluiting van Poort 6, een toevalsweg naar de basis. Hij zal zich niet tegen een arres tatie verzetten. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Zie ook pagina 2 Van onze verslaggevers BREDA - De golf van bomaanslagen in Parijs jaagt steeds meer toeristen schrik aan. Er is bij de meeste reisbureaus sprake van steeds meer afzeggingen van reizen naar de Franse hoofd stad. Vooral na de bloedige aanslag van woensdag is er een merkbare aarzeling en angst onder Nederlandse Parijsgangers. Parijs is voor Ne derland bijna traditioneel favoriet en massaal reisdoel in de herfstvakantie. Vele tientallen annuleren hun reis en ver blijf, honderden stellen hun boeking een aan tal weken uit en ook tientallen vragen het Franse Verkeersbureau om raad. Nog slechts de helft van het normale aantal boekt voor een Parijs verblijf. Bij het Franse reisbureau FTS in Amster dam komen met de dag meer annuleringen voor de korte termijn binnen. Dat begon dins dag. Het normale percentage annuleringen van 3 procent was gisteren opgelopen tot 20 procent. Normaal melden zich dagelijks 800 tot 900 klanten. Woensdag was dat al tot de helft teruggelopen. Directeur Blox van touringcarbedrijf De Pelikaan in Breda zegt dat de belangstelling voor een reisje naar Parijs inderdaad afneemt. 'We merken ook dat de mensen naar alterna tieven zoeken zoals Luxemburg of de wijn feesten in Duitsland'. De Pelikaan boekt momenteel voor begin oktober, maar ondanks een uitgebreide adver tentiecampagne lopen de mensen niet echt warm. Voor reisjes van eind september zijn tot nu toe slechts twee annuleringen binnen geko men. Ook bij het Franse Verkeersbureau in Am sterdam is de angst van de toerist sinds giste ren goed te merken. Vooral degenen die voor het komend weekeinde bij een reisbureau had den geboekt, bellen ongerust. Von onze Haagse redactie Daarmee gunt het kabinet zich nog meer ruimte dan begin deze week in de Troonrede en in de toelichting daarop van premier Lubbers werd aangekondigd. De Samenwerkende Elek- triciteits Productiebedrijven (SEP) willen de gevolgen voor de elektriciteitsvoorziening opvangen door drie in plaats van twee kolencentrales te bouwen, alsmede twee gaseen- heden. Met de invulling van het verdere vermogen wordt gewacht tot meer bekend is over de nieuwe kabinetsplan nen. Minister Nijpels (Milieube heer) deelde dat gisteren mee tijdens een mondeling overleg met de Kamer over het 'werk plan afwikkeling Tsjernobyl'. De Kamer ging met het uitstel akkoord. Volgens Nijpels is grote zorgvuldigheid geboden. De Kamer kan de komende twee jaar tal van stukken tegemoet zien die parlement en publiek de overtuiging moeten geven dat het kabinet 'Tsjernobyl', en meer in het algemeen de ri sico's van kernenergie, serieus neemt. Bij die stukken zitten de veiligheidsanalyses van de be staande centrales in Borssele en Dodewaard, een externe analyse van het regeringsop treden onmiddellijk na de kernramp. Met een groot aan tal Westeuropese buurlanden (Engeland, West-Duitsland, België, Frankrijk en Dene marken) wil Nederland nieuwe bilaterale afspraken over alarmering en bijstand. Die afspraken moeten ver der gaan dan de ontwerp-ver- dragen die volgende week in IAEA-verband al zullen wor den ondertekend. Die ont- werp-verdragen hebben be trekking op een snelle infor matie-uitwisseling bij ern stige kernrampen en interna tionale bijstand. In de Kamercommissie toonde alleen het PvdA-Ka- merlid Zijlstra zich nog onte vreden over de kabinetsaan- pak. Hij zei te betwijfelen of de bij de IAEA aangesloten landen, waaronder de Sovjet- Unie, ook internationale in specties van militaire kern doelen zullen toestaan. Vol gens hem moet Nederland zich in Wenen harder opstellen dan het kabinet nu van plan is. Nijpels weigerde op die sug gestie in te gaan. 'Nederland heeft bij de ambtelijke voor bereiding een rol van belang gespeeld. Met diplomatiek overleg op grond van argu menten bereik je meer dan met wild geschreeuw'. De minister onderstreepte dat het kabinet 'volledig open' de eventuele uitbreiding van het aantal Nederlandse kern centrales onder ogen wil zien. Daarmee zwakte hij uitlatin gen van zijn collega's De Korte (Economische Zaken) en Van der Linden (Buitenlandse Za ken) af. Zij wezen de afgelopen week met veel nadruk op de milieu-nadelen van een groter inzet van kolenstook. Nijpels stemde wel in met de suggestie van een Kamer meerderheid, nogmaals de op ties van kern- en kolenenergie met elkaar te vergelijken. In die studie wordt, net als in de Brede Maatschappelijke Dis cussie over het Energiebeleid, ook een volledig kernenergie- vrije optie 'meegenomen'. e wekelijkse bijlage De Stem Specifiek staat vandaag in het teken van mode. Naast interviews met de grootste Nederlandse modeleverancier Van Gils en top-couturier Frank Govers onder meer aandacht voor de Zwitserse horloge industrie. Ook komen het bont en de discussies daarover aan bod. Filmdagen in Utrecht: 'De wisselwachter' van Jos Stelling met Jim van der Woude in de hoofdrol. Zie pagina Glds-1 Van onze correspondent PARIJS - De Franse regering zal hard toeslaan zodra be kend is wie er verantwoorde lijk is voor de golf van (bom) aanslagen tegen Fransen. Premier Chirac roept van daag de leiders van alle poli tieke partijen bij zich om hen in te lichten over de maatrege len die de regering overweegt. De premier heeft hierover gis teren langdurig telefonisch contact gehad met president Mitterrand, die in Indonesië verblijft. Gisteren is de militaire at taché van de Franse ambas sade in Beiroet vermoord. Ko lonel Goutierre werd door on bekende mannen vanuit een auto beschoten. Hij was op slag dood. Deze aanslag volgt op aan vallen op het Franse contin gent van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, waarbij ver- scheide Franse soldaten om het leven zijn gekomen. Giste ren werd een Franse post met raketten bestookt, waarbij en kele gewonden vielen. De bommencampagne in Parijs is volgens de terreur organisatie CSPPA slechts het voorspel van wat nog komen gaat, als Frankrijk blijft wei geren een aantal Arabische terroristen vrij te laten. Onder hen is Ibrahim Abdallah, de vermoedelijke leider van de Gewapende Revolutionaire Libanese Fracties (FARL). Het zit de Franse regering in de strijd tegen de terroris ten overigens niet mee. Vlak nadat de autoriteiten een van de daders van de bomaanslag van woensdag hadden 'geï dentificeerd - een derde broer van de gevangen zittende Iba- him - dook deze op in zijn ge boorteplaats in Noord-Liba- non. Hij verklaarde nog nooit van z'n leven in Frankrijk te zijn geweest. Eerder deze week hadden de Franse autoriteiten 200.000 aanplakbiljetten verspreid met de portretten van de an dere broers, Maurice en Ro bert Abdallah. Die gaven don derdag in Libanon een pers conferentie, waarop ze mee deelden ook nog nooit in Frankrijk te zijn geweest. Premier Chirac heeft de Franse bevolking gisteravond opgeroepen eendrachtig en so lidair te blijven in de strijd te gen het terrorisme. 'We zullen niet toegeven aan de chantage. U kunt rekenen op mijn vast beradenheid', zei hij voor ra dio en tv. De premier voegde daaraan toe dat 'de strijd nog enige tijd kan duren'. Zijn regering zou alle middelen aanwenden om de terreurgolf te stoppen en ook alles doen om de daders en hun opdrachtgevers te straf fen. 'Ik geef de moordenaars de verzekering dat ze niet zul len ontsnappen'. Eerder op de dag zaaide de premier enige verwarring na zijn mededeling dat Frankrijk 'verpletterend en krachtig' zou toeslaan. Er werd in Parijs al gesuggereerd dat de Franse strijdkrachten in Libanon een aanval zouden doen, zodra be kend zou zijn wie voor de bomaanslagen verantwoorde lijk is. Ook Franse kranten speculeren op een mogelijke Franse militaire actie. Inmiddels heeft de groep die de verantwoordelijkheid voor de bomaanslagen in Parijs heeft opgeëist gedreigd aan slagen te zullen plegen in de Verenigde Staten en Italië. Onze Italiaanse correspon dent meldt dat Italië in de hoogste staat van alarm is ge bracht. Het dreigement vanuit Libanon wordt in Rome zeer ernstig genomen. Het Ita liaanse kabinet kwam gisteren in spoedzitting bijeen om maatregelen te bespreken. Zie ook commentaar op pagina 3 DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar spaarden Nederlanders 6,7 miljard gulden. Het spaartegoed bij spaarinstellingen nam zo toe tot 153,1 mil jard gulden. In dezelfde periode vorig jaar groeide dit tegoed met 4,8 miljard gulden. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Spaarders legden in de eerste zes maanden in totaal 36.131 miljoen gulden in op spaarrekeningen en spaarbankboekjes. Zij namen in die periode 33.380 miljoen gulden op. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: J Adres: Postc.:Plaats: Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 22.60 kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw ROLLER-BALLPEN. Mijn naam: Adres: Postc.:Plaats: handtekening i Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, J antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij) L.-.-.-«„e

de Stem | 1986 | | pagina 1