rijgen risme Intern onderzoek bij ABP Daniëls perzen Ik ben heel klein begonnen. Misschien moet u dat ook doen. TWEEDE KAMER PAST VOORSTEL MEDIAWET AAN Twee miljoenste bezoeker Verplichte inspectie bestaande centrales 5 goede redenen om nu 'n perzisch tapijt te kopen VAN DIJK WIL DUIDELIJKHEID OVER SUBSIDIE-AANVRAGEN ABP DE STEM COMMENTAAR Op weg naar de top Omvangrijke handel in gestolen antiek ontdekt SUMATRA CUM LAUDE I )erelHd PAGINA 3 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 BINNENLAND Stroom telefoontjes NS van bezorgde bejaarden Export landbouw en visserij daalt Staatssecretaris streeft naar EG-afspraak Corporaties in problemen door terugbetaling servicekosten T5 ste 30 naar huis moeten "icht proberen de Russen de Daniloff-zaak dat hen zeer vernederende uit ongedaan te maken duard Shevardnadze noet komende vrijdag etl irdag in Washington een erikaanse regering die de Russen volkomen od verkeerde been is gezet \menkanen betalen met Daniloff-affaire en met mogelijk niet doorgaan de Reagan-Gorbatsjov- noeting een zware tol hun wankel en onsa- hangend buitenlands id. de Daniloff-affaire niet het komend weekend ;lost, dan zal George ltz - de man die toch a plooien in het zeer rim ge Amerikaanse beleid 't gladstrijken - harde irden moeten wisselen zijn gast Shevardnadze kans is niet ondenkbeel- dat de Rus zijn Ameri- nse ambtgenoot dan met handen achterlaat en -wij ld huiswaarts keert, e Russen zijn er kenne op uit president Reagans >itie als de grote vredes- hter de geschiedenis in te n, te dwarsbomen. En rmee drijven de Russen gan terug naar de positie hij zes jaar geleden bij de vaarding van zijn presi- tschap innam. Toen ide Reagan zijn oor aan ele belangrijke adviseurs van ontwapening niets de weten, die toen al egging van het SALT II- oord op het oog hadden, het ABM-verdrag als een en van zwakte beschouw en die de president later fden in de opvatting dat inmiddels ontplooide ategisch Defensie Initia- voor geen enkele prijs zht worden opgegeven. )e Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken ïltz staat dit weekeinde >r de uiterst moeilijke zo- onmogelijk taak weer evenwicht in de dhandig door Rusland stoorde Amerikaans- isische betrekkingen te ngen. Zonder dat even- :ht kan van een topont- eting tussen Reagan en rbatsjov geen sprake zijn. in het noorden van Sri - FOTOAP nen. Hij verdient onge- :r 25 rupee (iets meer dan ee gulden) per dag. ïen van hun zorgen is hun ;itie als statenloos burger, meeste theeplantage-Ta- Is, wier voorvaderen door Britse koloniale autoritei- sinds 1839 vanuit Zuid- lia (Tamil Nadu) naar Sri, nka werden gebracht om de theeplantages als koe- te werken, hebben noch Indisch noch een Srilan- ans paspoort als gevolg i akkoorden tussen Ski nka en India in 1964 en '4. De status van 475.000 intage-Tamils was begin jaar nog die van staten- >s burger. De theeplan ;e-arbeiders begonnen n onder leiding van het 7C gebedsbijeenkomsten houden om de regering ingen hen een paspoort te ven. Nadat de arbeiders ochtenden, het beste iment van de dag om de ïge theeblaadjes te pluk- a, hadden gebeden, he- ifde de regering dat ze ar augustus 1987 het atsburgerschap van Sri nka zullen krijgen. (REU R) k tegen hem een proces laar een uitleveringsver- t een aantal in dat larw risten Abdallah als hun en dat Georges Ibrahim e keer, maar nu verdach Franse rechter moet ver- ;t CSPPA deze maand een g jaar begonnen terreur- meent dat tenminste een -rs, de nu overal gezocht® irding draagt voor de te rn getuige heeft hem he de aanslag op het Casin°' -fense, vrijdag j.l. Daal™ rewond, van wie twee er»* derdduizend affiches z'J ■ankrijk verspreid met o en een andere broer, E® lie leiden tot de aanhf" tl worden door het mih'® ndse Zaken beloond 111 T28 P0 HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (Binnenlandse Za ken) heeft hoofddirecteur mr. drs. M. Snijders van het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds ABP 'verzocht' met spoed in eigen huis een onder zoek in te stellen naar de han delwijze van ABP-functiona- rissen bij aanvragen om sub sidies voor woningbouw. Het ABP ressorteert onder het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Volgens en woordvoerster dient het onderzoek gereed te zijn voordat staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting de Tweede Kamer zal ant woorden op de vragen die tot nu toe over de nieuwe ABP- affaire gesteld zijn. Daartoe is ook nog het wachten op het onderzoek door de rijksre cherche, waarvan de resulta ten volgende week worden verwacht. De procureur-gene raal in Den Bosch heeft dit on derzoek een maand geleden in gang gezet. Aanleiding daarvoor was een rapport van Justitie in Maastricht, die 'merkwaar dige subsidieverleningen' door Volkshuisvesting aan het ABP had geconstateerd. Uit dos siers van Volkshuisvesting is inmiddels duidelijk geworden dat het ABP meer subsidie heeft gekregen dan waarop het recht had. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) heeft de hulp ingeroepen van twee col lega-ministers om de omstre den en vermoedelijk onjuiste subsidies van zijn departe ment aan het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) te onderzoeken. In een brief aan de ministers Ruding (Fi nanciën) en Van Dijk (Binnen landse Zaken) vraagt Brokx om bijstand, zo bleek gisteren. Bijna alle partijen in de Tweede Kamer leverden gis teravond bij de staatssecreta ris honderden schriftelijke vragen in over het geknoei met bouwsubsisidies. Zoals bekend zijn daarmee vermoe delijk honderden miljoenen guldens verloren gegaan. Uit eerder vrijgegeven informatie is gebleken dat staatssecreta ris Brokx afwist van het ge rommel met gegevens. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen worden overspoeld met telefoontjes van ouderen die verontrust informeren naar de afschaffing van de 60 Plus Senioren Kaart. Dat is een vastrechtkaart die tegen betaling van zeven tig gulden per jaar mensen van zestig jaar en ouder recht geeft op korting bij de aankoop van een treinkaartje. Volgens een NS-woordvoerder is er onder de ouderen een misverstand ontstaan door de plannen van minister Brinkman van WVC voor een eventuele afschaffing van de 'Pas 65'. Die kaart geeft 65-plussers recht op kortingen bij het reizen per openbaar vervoer en bij bezoeken aan schouw burgen, bioscopen en musea. Die twee kaarten hebben echter niets met elkaar uit te staan, aldus de woordvoer der. De 350.000 bezitters van een 60 Plus Senioren Kaart behoeven zich absoluut geen zorgen te maken. Die kaart blijft gewoon bestaan, zo zei hij. Positie omroepen versterkt DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft waar mogelijk en met wisselende meerderhe den, gekozen voor een versterking van het pu blieke bestel binnen het wetsvoorstel Media wet. Tijdens de stemmingen gisteren over de amende menten, is het wetsvoorstel zodanig aangepast dat de positie van de publieke omroep is versterkt ten op zichte van de oorspronkelijke versie van het wets voorstel. Het best komt dat tot uiting in het schrappen van artikelen waarin de omroep op hoge kosten wordt gejaagd (het ver vallen van de positieve wils verklaring) of waarin de eigen inkomsten verder aan banden worden gelegd (het vervallen van de regeling waarin de om roep het uitbaten van auteurs rechten moet overdragen aan het nieuwe omroepproduktie- bedrijf). Daarnaast is de positie van de programmastichting (het nieuwe bestuursorgaan van de gezamelijke omroep) versterkt met het programmabeleid en het arbeidsvoorwaardenover leg voor de omroepverenigin gen uitgezonderd het omroep- produktiebedrijf dat een eigen CAO mag afsluiten. De erkenning van het pu blieke bestel gaat echter niet zo ver dat de omroep er finan cieel ook beter van wordt. Eer der kan van een relatieve ach teruitgang gesproken worden, aldus vertegenwoordigers uit de omroep. De extra inkom sten door uitbreiding van de STER komt hoofdzakelijk ten goede aan de financiering van het derde net en aan de pers. De indexering van de omroep bijdrage heeft het niet ge haald. De verzelfstandiging van het facilitair bedrijf zal uiteindelijk door de omroep zelf bekostigd moeten worden. Bovendien zorgt de in de wet opgenomen 15 procent zendtijduitbreiding voor een relatieve teruggang in de fi nanciële bewegingsvrijheid van de omroep, omdat hier voor geen extra middelen uit de omroeppot beschikbaar worden gesteld. Wat betreft de regionale omroep zijn er ook enkele wij zigingen doorgevoerd die hoofdzakelijk het bestaans recht en de rechtspositie heb ben versterkt. De dagblad pers (NDP) toonde zich tevreden omdat voor het eerst de omroep niet de volle aandacht heeft gehad maar nu ook gekeken is naar de belangen van de pers. Een woordvoerder van de NDP wees in dit verband op de deelname van de uitgevers in het STER-bestuur, de onge richte verspreiding van de ka belkrant en de mogelijkheid het fonds voor de pers ook uit de algemene middelen te steu nen. De stemmingen hebben mi nister Brinkman's wet echter grotendeels in tact gelaten. De werkingsduur van de wet, als deze volgende week dinsdag naar alle waarschijnlijkheid zal worden aangenomen, blijft een omstreden punt. De in de wet opgenomen en aangepaste kabelregeling die de publieke omroep onder meer moet be schermen tegen het commer cieel geweld van buiten de landsgrenzen, wordt ernstig bedreigd door een nog in be handeling zijnde richtlijn van de Europese Commissie. WIE DE schaaktweekamp in Leningrad volgt, leert dat zelfs groot meesters kunnen blunderen. Ook de leiders van de twee super machten, Ronald Reagan en Michail Gorbatsjov, die als rivalise rende machthebbers de taak op zich genomen hebben een soms paranoïde wereld een beetje beheersbaar te maken, slaan af en toe de plank helemaal mis met als gevolg dat er forse bressen ge slagen worden in de verhouding tussen Rusland en Amerika. De laatste blunder kan op conto van de Russische leider wor den geschreven met de zaak Nicolas Daniloff, een Amerikaanse journalist die door Moskou tot spion werd gebombardeerd. Hoe wel Reagan de zaak aanvankelijk hoog opspeelde, ziet het er nu naar uit, dat de zaak in der minne geschikt wordt. Amerika en Rusland willen blijkbaar de komende top niet in gevaar brengen. Reagan zelf heeft gisteren de laatste twijfels van diegenen die meenden dat de Amerikaanse president eigenlijk niet wilde, voor een goed deel weggenomen door een nieuw voorstel ter beper- k|ng van kernwapens goed te keuren. Een tweede hoopgevend signaal kwam gisteren uit Stockholm, waar in de slotfase van de Europese Veiligheidsconferentie wei ght nog een belangrijke overeenkomst tussen Oost en West be reikt kan worden, die nodig is voor verdere wapenbeheersinqsqe- sprekken. Het is duidelijk: Reagan én Gorbatsjov wensen een topconfe rentie, ofschoon de Rus die harder nodig heeft dan de Ameri kaan. Beiden hebben echter intenties om zaken te doen. Gotbatsjov wenst twee dingen: Een raamovereenkomst over de vermindering van strategisch nucleaire wapens (zodat zijn defen siebudget flink omlaag kan) en een vermindering van de span- nipg 'ussen Oost en West voor de langere termijn, zodat Gorbats jov zich een aantal jaren kan concentreren op een wezenlijke worming van de binnenlandse economie, die in een droevige staat verkeert. Reagan wenst eveneens een overkeenkomst over een behoor de terugdringing van het nucleaire potentieel. Daarmee zou hij wee vliegen in één klap slaan: Hij hoeft dan het gevecht met het uigres niet aan over zijn defensiebudget (een gevecht dat hij ei eens zou kunnen verliezen) en hij krijgt dan uiteindelijk toch e naam van een vredespresident in de geschiedenisboeken, kni 8 9eschieclenis van de Oost-West-betrekkingen leert dat Mos- ou zeer we| overweg kan met Westerse leiders die inschikkelijk- eia met als grootste deugd beschouwen. De herinnering aan de "^atieve Republikein Richard Nixon is de Russen dierbaar- er aan die aan de zachtaardige, liberale Democraat Jimmy Car- onverhulde anti-communisme van Reagan hoeft hen dan °°k geenszins af te schrikken. Zeker niet als de zakelijkheid inmiddels zo ver gevorderd is dat Pel Politieke klimaat in Amerikan realistisch wordt bestudeerd, net kan Moskou niet ontgaan zijn dat Reagans opvolger in het «itte Huis zeker niet uit het 'progressieve Amerika' zal voortko men. Het zal al mooi zijn als hij een pragmatisch conservatief is, n dus is het raadzaam NU zaken te doen met een president die "eindelijk liever niet met een lege aktetas de geschiedenis wil in- y«3n. 4, De Efteling heeft vandaag de twee miljoenste bezoeker ontvangen. Een 'tovenaar' overhan digt een bos bloemen aan de verbaasde bezoekster. Rechts Efteling-directeur De Clerq. - fotqanf (ADVERTENTIES) 1. 2. Door de gunstige dollarkoers hebben wij zeer scherp ingekocht, waar u als consument uiteraard van mee profiteert. Een goed peizisch tapijt zal nooit en te nimmer aan waarde verminderen. 3. Uw interieur wordt er wel zo mee verfraaid, dat u spijt hebt dat u nog niet eerder een oosters tapijt hebt aangeschaft. 4. Daniëls Perzen heeft vanouds de naam voor een eerlijk en deskundig advies. 5. Mocht de keus bij ons te moeilijk voor u zijn, komen wij gaarne met tapijten bij u aan huis op zicht (uiteraard vrijblijvend). TELEFOON 076-134666 hoek Ginnekenstraat - v. Coothplein in Breda DEN HAAG (ANP) - De waarde van de export van agrarische en visserij-produkten Is in het eerste halfjaar met 6,5 procent gedaald ten opzichte van het eerste halfjaar 1985 en kwam daar mee op 21 ,5 miljard gulden. De totale invoerwaarde van deze soorten produkten nam met 14 procent af tot bijna 16 miljard gulden, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het gaat hierbij om onbewerkte en bewerkte produkten. Bijna 70 procent van de daling van de agrarische export van ons land betreft produkten van niet-Nederlandse herkomst, aldus het CBS. Van de totale uitvoerwaarde van 21,5 miljard gulden had ongeveer 38 procent betrekking op de veehouderij. De iets kleinere groep akkerbouwprodukten (34 procent van het totaal) had een exportwaarde van 8,6 miljard gulden, een daling met 12,6 procent. Hierbij gaat het voor ongeveer twee derde om produkten met niet-Nederlandse herkomst (cacao, ta bak, katoen, rijst etc). De enige groep waarvan de uitvoerwaarde in het eerste half jaar toenam waren de tuinbouwprodukten. Die groei bedroeg 0,5 procent tot 5,9 miljard gulden. Voor 83 procent ging het in deze categorie om onbewerkte produkten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken) wil in EG-verband streven naar verplichte, inter- SUSTEREN (ANP) - Een gezamenlijke actie van rijkspolitie en gemeentepolitie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een einde gemaakt aan een omvangrijke handel in gestolen antiek en sieraden tussen Frankrijk en Nederland. Op negen plaatsen in ons land zijn huiszoekingen gedaan, on der meer in Susteren, Grevenbicht, Meerssen, Maastricht, Den Haag, Amsterdam en Diemen. Daarbij zijn drie personen aan gehouden. Bovendien is een grote hoeveelheid gestolen goederen in beslag genomen. Aan de de actie namen buiten verschillende politiekorpsen ook de douane en het fiscaal fraudeteam deel. Voor zover de po litie bekend is, kochten twee verdachten regelmatig gestolen goederen op in Parijs, die door een derde werden opgehaald en op diverse plaatsen in ons land afgeleverd. Koerier L. werd in de nacht van dinsdag op woensdag op zijn weg naar Nederland gevolgd. Toen hij zijn route had afgelegd greep de politie in en verrichtte op negen plaatsen huiszoekin gen. De in beslag genomen goederen, waaronder waardevolle antieke klokken en kostbare zilveren en gouden sieraden, wor den in de loop van woensdag geïnventariseerd. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Negen jaar geleden begonnen we in een heel klein fabriekje de eerste Sumatra Cum Laude sigaren te maken. Omdat men ze zo lekker vond zijn we wat groter gegroeid. Logisch. Dat kan bij u ook gebeuren. Een kwestie van goed beginnen. Vandaar dat we een dun klein sigaartje hebben gemaakt, met toch al de smaak die onze sigaren zo typeert En dan kan het niet missen of op een dag wilt u wat groters. Hebben we ook. Van een béétje groter tot after-dinners. Veel genoegen met de nieuwe Jeunesse. Want zo heet ie. Karei van Susante conseiller-mélangeur nationale inspecties van de be staande kerncentrales. Tot nu toe gelden die controles alleen nieuwe centrales. Van der Linden, speciaal belast met Europese Zaken, zei dat gisteren tijdens een ken nismakingsgesprek met de pers. Volgens de staatssecreta ris zijn de controles van de be staande centrales tot nu toe ontoereikend, en zou het ver trouwen in kernenergie door betere irispectieregelingen kunnen worden vergroot. Hoewel Van der Linden na drukkelijk stelde dat „nu al een basis moet worden gelegd om een nieuwe energiecrisis in de jaren negentig te voorko men", en hij ook stelde dat „we niet de ene energiedrager van wege zijn milieunadelen aan de kant moeten zetten om een andere met misschien nog gro ter nadelen binnen te halen", weigerde hij te stellen, dat Ne derland niet zonder nieuwe kerncentrales kan. Wel zei hij dat bij een dergelijk besluit Nederland niet in de pas zou lopen met het Europese ener giebeleid. Zoals bekend heeft Neder land formeel alle besluitvor ming over de eventuele bouw van nieuwe kerncentrales op geschort tot de evaluatie van de ramp met een kerncentrale in Tsjernobyl. Van cigarillos tot grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/UTRECHT - Huurders en verhuurders zijn in een gigantische slag gewik keld over de teruggave van te veel betaalde servicekosten. Gerechtelijke procedures heb ben er inmiddels voor gezorgd dat er al enige miljoenen zijn terugbetaald aan huurders. Volgens voorzichtige schat tingen van huurders- en ver huurdersorganisaties gaat het in de verdere toekomst om vele tientallen miljoenen gul dens die verhuurders aan huurders moeten terugbeta len. Met name in het zuiden des lands maken huurders en ver huurders zich op voor forse processen, waarbij het om miljoenen gaat. Voor woningbouwvereni gingen dreigen nu enorme fi nanciële .problemen te ont staan. De overkoepelende or ganisaties van woningbouw verenigingen, het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (NCIV) en de Nationale Woningraad (NWR) hebben inmiddels het ministe rie gevraagd om een 'repara- tie-wetgeving'om te zorgen dat de woningbouwverenigin gen niet blijven bloeden voor een gewijzigde beleidslijn van het ministerie van Volkshui vesting. A t. J i/ «7 V? Als we dat aardgas nu eens af schaffen, zijn we dan niet veel beter af? Ik begrijp dat we juist door het aardgas in de miljardenproblemen zijn ge komen. In de ministeries brandt de verwarming op zo'n laag gas- pilje, dat veel ambtenaren naar huis gestuurd moeten worden. De begroting toont een tekort: aardgat. Bejaarden moeten op hun qui vive zijn. Er is een man gesig naleerd die snode plannen heeft. Hij draagt een lange re genjas, loerende, donkere oog jes en een klein, streng mond je. Kijk, daar schuift-ie langs een bejaarde man die op de bus staat te wachten. Oei, hij steelt de bejaardenpas van de stakker en laat 'm in z'n eigen binnen zak glijden! Nu schuifelt hij de hal van het bejaardentehuis binnen. Kijkt schichtig om zich heen. Heeft hij een wapen in zijn zak? De oudjes duiken weg in de lift. De man graait in de la van het tehuis en neemt ook een hand jevol 65 plus passen mee. O, opa's en oma's, kijk toch uit. Hij zegt dat het voor ons wel zijn is en dat u eigenlijk veel te duur bent voor onze samenle ving. Hij doet alsof hij Robin Hood is, maar hij heet gewoon Brinkman. Nou wordt het helemaal erg. Hij drukt een ruitje in in de wc van het buurthuis en klimt naar binnen. Hij ledigt het 'potje activiteiten' en sluipt weg, mompelend: „Bezuinigen moeten we allemaal". Wie de passendief op heterdaad betrapt, moet onmiddellijk de politie bellen. Dan worden er passende maatregelen tegen hem getroffen. Hij wordt ver vroegd met pensioen gestuurd. MERIJN Criminaliteit HET AANTAL gepleegde mis drijven en overtredingen dat vorig jaar bij de politie bekend raakte bedroeg ruim één mil joen. Dat was één procent meer dan in 1984. Dit staat in het jaarverslag over 1985 van het Openbaar Ministerie. De groei van het aantal gepleegde inbraken is sterk afgenomen. Het aantal mishandelingen steeg als enige categorie wel flink. 36 uur bij Grootint HET OFFSHORE-CON STRUCTIEBEDRIJF Grootint (ongeveer 600 werknemers) voert volgend jaar als één van de eerste grote metaalindus trieën de 36-urige werkweek in. De kosten van de arbeids tijdverkorting komen voor re kening van de werknemers. Door de ATV daalt het aantal gedwongen ontslagen van 300 naar 270. Detailhandel VOORAL parttimers maar ook vrouwen en jongeren in de kleine detailhandel (met min der dan tien personeelsleden) lopen een verhoogd risico te worden onderbetaald. Uit een onderzoek van de Loontechni- sche Dienst (LTD) van maart vorig jaar blijkt dat 4,4 pro cent van de werknemers in deze bedrijven minder betaald kregen dan het minimumloon waarop ze recht hadden. Van Gend Loos DE PVDA-FRACTIE in de Tweede Kamer wil van minis ter Bukman (Ontwikkelings samenwerking) alle bijzon derheden over de rol van Van Gend Loos bij de verzorging van voedseltransporten in Soedan. Volgens een week bladartikel (VN) zou de trans portonderneming medewer kers hebben ingezet met on voldoende deskundigheid. Als gevolg daarvan zou het We reldvoedselprogramma in be paalde streken bij lange na niet zijn gehaald. Minder auto's ALS DE regering de luchtver ontreiniging rond de eeuwwis seling volgens plan wil terug dringen, i&j-, .Tmindering van het persoi.v autovervoer on vermij delij 1^, Het milieuvrien delijker maLen van de ver voermiddelen is niet voldoen de. Er moet ook een pakket maatregelen genomen worden om het gebruik van de auto te doen verminderen. Dit stelt de Raad voor het Milieu- en Na tuuronderzoek (RMNO) in haar rapport voor de ministers van Verkeer en Milieubehe, r.

de Stem | 1986 | | pagina 3