Turkije zet zinnen op EG-lidmaatschap Russen willen opnieuw initiatief top in handen krijgen Regering Colombo vreest invloed separatisten op Tamil-theewerkers Abdallah topfiguur in internationale terrorisme TWEEDE VAN DIJK W DE STEM COM Op weg naar d DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 DEOflM ■ACHTERGROND 'DANILOFF-AFFAIRE' EERSTE ITEM IN GESPREK SHULTZ-SHEVARDNADZE: .DONDERDAG 18 SEP1 DEN HAAG (ANP) - Dl waar mogelijk en met den, gekozen voor een v blieke bestel binnen he wet. T5 PAGINA TURKIJE blijft vasthouden aan zijn 'onver vreemdbaar recht' op het aanvragen van het lid maatschap van de Europese Gemeenschap. Dat heeft de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Valit Halefoglu, gisteren in Brussel verklaard na afloop van een bijeenkomst -de eerste sinds de mi litaire staatsgreep in Turkije in 1980 - met zijn col lega's van de EG-landen. De Gemeenschap heeft met Turkije een associatieverdrag dat uitzicht geeft op een uiteindelijk Turks lidmaatschap van de EG. Maar zo'n lidmaatschap zit er voorlopig niet in. Weliswaar zei de minister dat het doel van zijn land is op den duur 'volledig geïntegreerd te worden in de gemeen schappelijke markt'. Maar de Britse minister van Buiten landse Zaken, Sir Geoffrey Howe, die de raad voorzat, gaf er duidelijk blijk van dat er nog heel wat problemen moeten worden opgelost voor over een eventueel Turks EG-lid maatschap gesproken kan worden. Howe wees er onder meer op dat Turkije sinds 1980 weliswaar gevorderd is op de weg naar het herstel van de mensenrechten en de democra tie, 'maar dat dit proces nog niet voltooid is'. De Nederlandse staatssecretaris voor Europese zaken, Re- né van der Linden, zei eveneens 'dat het democratiserings proces in Turkije nog niet is beëindigd'. Van der Linden be vestigde dat, 'Turkije blijft streven naar toetreding tot de EG', alhoewel de Turkse minister geen streefdatum heeft genoemd. Volgens de Nederlandse staatssecretaris heeft de Gemeenschap niet gezegd dat zij geen behoefte heeft aan verdere uitbreiding van de EG. Maar het Nederlandse standpunt is in elk geval dat de Gemeenschap aan uitbrei ding niet toe is, aldus de staatssecretaris. Van der Linden vond dat tijdens het ministersoverleg de Turkse bewindsman een 'ruime handreiking' heeft gedaan door zijn Griekse collega bilateraal overleg aan te bieden over alle problemen die er tussen Griekenland en Turkije bestaan. Volgens Van der Linden deed de Griekse minister er echter 'het zwijgen toe'. Raadsvoorzitter Sir Geoffrey Howe had in zijn slotpers- conferentie gemeld dat zowel Griekenland als Turkije be reid bleek tot een dialoog over hun problemen. Maar de Griekse minister van buitenlandse zaken, Theodore Panga- los, noemde dat 'volstrekt inexact'. Wij accepteren zo'n dia loog niet, zo zei hij. Pangalos zei tijdens een persconferentie dat de problemen die er met Turkije bestaan opgedeeld kunnen worden in drie groepen. De ontwikkeling van de mensenrechten en van de democratie is in Turkije nog onvoldoende gevorderd en Europese samenwerking is slechts mogelijk met democrati sche landen. Daarom is dit geen Grieks probleem, maar een probleem voor de EG als geheel, zo zei hij Volgens de Griekse bewindsman is ook de kwestie-Cyprus geen bilateraal probleem, 'bijvoorbeeld alleen al omdat het Verenigd Koninkrijk garant staat voor de onafhankelijk heid en de ongedeeldheid van Cyprus. „Mijn land heeft ten slotte ernstige territoriale problemen met een buurland, Turkije", aldus Pangalos. „Maar dat is eigenlijk ook een EG- probleem, omdat het eveneens gaat om EG-grondgebied", zo zei hij. De Turkse minister Halefoglu verklaarde nog 'dat men in Turkije mensenrechten van hetzelfde belang acht als in de twaalf EG-landen'. Hij zei voorts: „Turldje heeft geen claims op het grondgebied van welke EG-staat dan ook. Er bestaat geen Turkse bedreiging van Griekenland." De Turkse bewindsman merkte ten slotte op, dat 'de meeste problemen die er tussen Griekenland en Turkije bestaan van bilaterale aard zijn en alleen door middel van een dia loog tussen beide landen kunnen worden opgelost'. (ANP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, ©236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, S 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlz rolatiöc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DoorJo Wijnen EIND DEZE week zal de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Eduard Shevardnadze, zich naar Washington begeven voor een ont moeting met zijn Ame rikaanse ambtgenoot George Shultz. Tot voor twee weken waren de verwachtingen over deze ontmoeting zeer hoog gespannen. De beide ministers zouden immers het pad moeten effenen voor een topont moeting tussen de Rus sische partijleider Gor- batsjov en de Ameri kaanse president Rea gan eind dit jaar. Werd de ontmoeting tus sen beide ministers in mei van dit jaar getroffen door een Russisch 'njet' als gevolg van de Amerikaanse aanval op Libië, nu is het de Dani- loff-zaak die de ontmoeting misschien onmogelijk, dan toch uiterst moeilijk maakt. De Amerikanen hebben al laten weten dat de zaak van de in Moskou gearresteerde Amerikaanse journalist als eerste punt op de agenda van beide ministers zal staan. Trouwens, de Amerikanen zijn in de Daniloff-zaak, na aanvankelijk gestuntel, overgeschakeld op de harde lijn. Daniloff wordt nu een 'gijzelaar in handen van de Russen' genoemd. De Daniloff-zaak heeft in ieder geval forse bressen ge slagen in de Russisch-Ame- rikaanse verhoudingen en in Washington breekt men zich nog steeds het moede hoofd over de vraag waarom de Russen op dit cruciale mo ment zo'n hoog spel spelen. Vast staat dat de Ameri kaanse reactie op het arres teren van Daniloff een uiterst verwarde was. Eerst liet het Witte Huis weten dat een mogelijke uitwisseling van Daniloff tegen de in New York gearresteerde Russi sche VN-medewerker Za- charov niet uitgesloten was. Twee dagen later zei dat zelfde Witte Huis dat aan zo'n uitwisseling eenvoudig niet kon worden gedacht. Maar eind vorige week was er wel degelijk sprake van een soort ruil: Daniloff werd in de Amerikaanse ambas sade in Moskou geplaatst, terwijl Zacharoff in handen van de Russische VN-am- bassadeur in New York werd gesteld. Kortom, de aanpak van de Daniloff-affaire door Wash ington was uitermate zwak. Inplaats van het arresteren van de journalist onmiddel lijk met een forse tegen maatregel te beantwoorden, bleek Washington tot een soort koehandel bereid en gaf daarmee het initiatief volkomen uit handen. Wel licht was dat nu juist wat de Russen op het oog hadden. Waarschijnlijk hebben de laatsten zich rekenschap ge geven van het feit dat de aanvankelijk weinig tot pra ten geneigde president Rea gan de afgelopen maanden een opmerkelijke toeschiete lijkheid aan de dag legde. Reagan - die de Sowjet Unie nog niet zo erg lang geleden als het 'rijk van het kwade' bestempelde - heeft zijn anti-Russische retoriek de laatste tijd zeer gematigd. Waarschijnlijk zag Reagan de mogelijkheid de Russen tot flinke consessies op het stuk van de wapenbeheer sing te brengen. Net zoals zo- velen van zijn adviseurs, hecht Reagan veel waarde aan de opvatting dat Gor- batsjov de Russische samen leving wil moderniseren en dat de Sowjetleider - met het oog daarop - tot belang rijke ontwapeningconcessies bereid is. De ontwapeningsvoorstel len die Gorbatsjov in ver schillende aan Reagan ge- richtte brieven deed, logen er dan ook niet om. Op zeker ogenblik stelde hij zelfs de ontmanteling van alle nu cleaire wapenarsenalen voor het jaar 2000 voor. Reagan moet aan dit vertoon van propaganda tenminste de in druk hebben overgehouden dat de Russen nagenoeg tot alles bereid waren. Een be langrijke concessie van de Russen zou als een regel rechte overwinning voor de Eduard Shevardnadze, de Sovjetminister van Buitenlandse Zaken arriveerde gisteren in New York voor het overleg met zijn VS-collega Shultz. - fotoap Amerikaanse president kun nen worden uitgelegd. Rea gan begreep dat hij, met nog twee ambtsjaren voor de boeg, wellicht een historisch feit kon stellen en als de grote vredestichter van de jaren tachtig de geschiedenis in zou kunnen gaan. Die kans hebben de Rus sen hem kennelijk niet wil len geven. Want het zijn de Russen zelf die het uiterste propagandistische profijt uit mogelijke ontwapeningscon cessies willen trekken. Van daar wellicht dat ze de Dani loff-zaak hebben gebruikt om hun kracht te tonen en om Reagan een halt toe te roepen. Ze gingen zelfs zo ver Reagans in een brief aan Gorbatsjov neergelegde ga rantie, dat Daniloff geen spion was, zonder meer naast zich neer te leggen, om de journalist vervolgens offi cieel in staat van beschuldi ging te stellen. De anders zo onverbiddelijke Reagan in casseerde deze klap met een opmerkelijke gelatenheid. Sommige regeringsfunc tionarissen in Washington zeggen nu dat de voormalige Russische ambassadeur in de VS, Anatoly Drobynin, wel eens achter al dit merkwaar dig vertoon van Sowj et- kracht zou zitten. Dobrynin, die het Amerikaanse klap pen van de zweep als geen ander kent, zou met de Dani loff-zaak wraak willen ne men op een Amerikaanse president die de aanvanke lijk ontwapeningvoorstellen van de Sowjet-leiders hoog hartig naast zich neerlegde. Bovendien zou Dobrynin hebben willen voorkomen dat juist Reagan, die zoveel harde woorden over de Sow- jet-Unie heeft gezegd, nu als een soort kampioen van de ontwapening uit de bus zou komen, zulks bovendien ten nadele van partijleider Gor batsjov wiens doen en laten door de bejaarde ijzervreters in het Kremlin toch al met argusogen wordt gevolgd. Gorbatsjov heeft er voorts altijd naar gestreefd Reagan tot andere gedachten te brengen voor wat betreft het Strategisch Defensie Initia tief (SDI). Hij moet intussen tot de slotsom zijn gekomen dat over dat onderwerp met Reagan niet te praten valt. Er speelt nog iets. In maart van dit jaar verklaarde pre sident Reagan dat de zeer omvangrijke Russische dele gatie bij de Verenigde Naties in New York per 1 oktober van dit jaar zou moeten wor den ingekrompen. Van de 275 man sterke delegatie - die door de Amerikanen als een spionnennest wordt be schouwd - zouden er ten minste 30 naar huis moek Wellicht proberen de Russej met de Daniloff-zaak 4 voor hen zeer vernederen besluit ongedaan te maken Eduard Shevardnanv ontmoet komende vrijdag zaterdag in Washington e Amerikaanse regering door de Russen volkomen het verkeerde been is ge; De Amerikanen betalen n de Daniloff-affaire en ri het mogelijk niet doorga;, van de Reagan-Gorbatsji ontmoeting een zware w voor hun wankel en ons;! menhangend buitenland beleid. Is de Daniloff-affaire voor het komend weeken opgelost, dan zal Georj Shultz - de man die toch al alle plooien in het zeer rim. pelige Amerikaanse moet gladstrijken - hard; woorden moeten wisselen met zijn gast Shevardnads De kans is niet ondenkte; dig dat de Rus zijn Amen- kaanse ambtgenoot dan 1 lege handen achterlaat overwijld huiswaarts keert De Russen zijn er kent; lijk op uit president Reaga® ambitie als de grote vrede, stichter de geschiedenis int; gaan, te dwarsbomen, daarmee drijven de Rr Reagan terug naar de p die hij zes jaar geleden bijt aanvaarding van zijn presi dentschap innam. Toe leende Reagan zijn oor enkele belangrijke advise® die van ontwapening niet wilde weten, die toen al opzegging van het SALT akkoord op het oog haddei die het ABM-verdrag als teken van zwakte beschot» den en die de president 1 stijfden in de opvatting het inmiddels ontplooit Strategisch Defensie Initia tief voor geen enkele priji mocht worden opgegeven. De Amerikaanse ministe van Buitenlandse Zak# Shultz staat dit weekeind voor de uiterst moeilijke zo niet onmogelijk taak wee enig evenwicht in de hardhandig door Ruslaii verstoorde Amerikaans Russische betrekkingen brengen. Zonder dat even wicht kan van een topont moeting tussen Reagan Gorbatsjov geen sprake zijn DE REGERING van Sri Lanka verdenkt Tamil- separatisten van infil tratiepogingen in gebie den waar de Tamil- theeplantagearbeiders werken. Zouden de Ta mils die naar afschei ding streven invloed krijgen op de theeplan tages dan dreigt Sri Lanka te worden ge troffen in zijn achilles pees: de thee-export, de belangrijkste inkom stenbron van het eiland. In het centrale gebergte van Kandy, circa 115 kilome ter ten noordoosten van de hoofdstad Colombo, waar een van de beste soorten thee ter wereld wordt verbouwd, wonen ongeveer 500.000 Ta- mil-theeplantegearbeiders (ook wel 'Indian Tamils' ge noemd, 5,5 percent van de bevolking). De door Sinhale- zen gedomineerde regering vreest dat militante Tamils uit het noordelijke Jaffna proberen theewerkers te winnen voor hun onafhan kelijkheidsstreven en een guerrillabolwerk proberen te vestigen in het centrale bergland. Tamil-guerrilla- bewegingen strijden al drie jaar voor een onafhankelijke staat (Eelam) in het noorden en oosten van het eiland. Daarbij zijn inmiddels ruim 4.000 doden gevallen. De angst voor infiltratie zo dicht in de buurt van Co lombo komt op een moment dat de omvangrijke defen sieuitgaven zwaar drukken op het overheidsbudget. De guerrilla is ook verantwoor delijk voor een ernstige te rugloop van de inkomsten uit het toerisme en het in zakken van de prijzen voor thee, de belangrijkste bron voor buitenlandse valuta, tot de helft van wat ze in 1984 waren. Aan de strijdkrachten wordt dit jaar ongeveer 10 miljard rupee (ruim 820 mil joen gulden) besteed, een zesde van de totale begro ting. De Srilankaanse thee export is bovendien afgeno men na dreigementen van Tamil-separatisten dat ze theezendingen zouden ver giftigen. Vier belangrijke thee-importerende landen hebben hun invoer uit Sri Lanka gehalveerd na de eer ste dreigementen in februa ri, maar de uitvoer begint opnieuw een opgaande lijn te vertonen, aldus thee-ex porteurs. Volgens hen heb ben de Tamil-militanten kennelijk geen grote invloed op de Tamil-theewerkers, omdat er tot nu toe geen theezendingen zijn ontdekt die waren vergiftigd. Vorige maand arresteerde de politie in een plaats in de buurt van Kandy 18 Tamil- theewerkers op verdenking van het smeden van plannen om guerrilla-opleidings kampen op te zetten in de theeplantages. Negen maan den geleden ontmantelde de politie een groep in Kandy die zichzelf de 'Tamil Eelam Be vrij dingsextremisten' (TELE) noemde en banden had met separatisten uit de omgeving van Jaffna. „Zij probeerden een eigen rege ring te vormen in dit heuvel achtige gebied, die ze 'Malai Nadu' zouden noemen. Deze regering zou de macht moe ten hebben over het hele ge bied waar theeplantage-Ta- mils zijn gevestigd", aldus een hoge politie-officier in de boeddhistische pelgrims plaats Kandy. De arrestaties hebben ge leid tot groeiende anti-rege- ringsgevoelens onder de theewerkers, zo zegt secreta ris-generaal Muthnu Sella- samy van de vakbond 'Cey lon Workers Congress' (CWC), waarin de overgrote meerderheid van de thee- plantege-Tamils is georga niseerd. „Herhaaldelijke razzia's van de politie hou den het gevaar in dat de theeplantage-Tamils, die geen of nauwelijks sympa thie koesteren voor het onaf hankelijkheidsstreven van de Jaffna-Tamils, in de ar men worden gedreven van de Tamil-militanten en zelf separatist worden", aldus Sellasamy. Sinds 1983 zijn er volgens Sellasamy's informatie 100 theeplantage-Tamils gear resteerd. Circa 60 van hen worden nog steeds vastge houden, onder wie 15 die bijna twee jaar in de gevan genis hebben doorgebracht. „Maar tot nu toe is nog geen van hen door een rechtbank veroordeeld. Er is nog geen enkele proces geweest", al dus de secretaris-generaal van het CWC. „Het is moge lijk dat de terroristen probe ren invloed te winnen onder de theeplantege-arbeiders. Als ze aanhangers van de terroristen arresteren, moe ten ze in staat van beschul diging worden gesteld en veroordeeld als ze schuldig zijn. Indien ze niets op hun kerfstok hebben, moeten ze op vrije voeten worden ge steld", zo vervolgt Sellasa my. „De politie houdt Tamils aan in bussen, vraagt hen naar hun identiteitskaart en rekent hen in als verdachten alleen maar omdat ze af komstig zijn uit Vavuniya en Mannar". Verscheidene theeplantage-Tamils vlucht ten naar de noordelijke pro vincies Mannar en Vavuniya tijdens het bloedbad dat de Sinhalese meerderheid (74 percent en boeddhist) in juli 1983 onder de Tamil-min- derheid (18 percent en hindu) aanrichtte en de autoriteiten verdenken de vluchtelingen er sindsdien van sympathi santen te zijn met de rebel len. In kringen van het Cey lon Workers Congress werd vernomen dat de overgrote meerderheid van de thee plantage-Tamils niet be- Slachtoffers van Tamil-terreur in het noorden van Sn Lanka. - foto» trokken is bij de strijd voor een onafhankelijke Tamil- staat en dat er in het alge meen geen spanningen be staan tussen hen en de Sin halese leden van het CWV (70.000 van de 350.000 leden). De „Indian Tamils" worden door de Jaffna-Tamils bo vendien vaak met de nek aangekeken, omdat zij in het hindu-kastesysteem op de laagste trap staan. „Ik heb geen belangstel ling voor het separatisme. Ik wil alleen maar in alle rust leven en werken op de thee plantage", aldus Kathiovel Sinnamuthu (59), een thee werker op de plantage Ood- oowela. „Zelfs als de Jaffna- Tamils hun eigen staat zou den hebben in het noorden en oosten kunnen de thee plantage-arbeiders daar niet heen, omdat de plantage en hun werk hier is", zo voegt hij er aan toe. Zoals de meeste Indian Tamils op de staatstheeplantages woont Sinnamuthu in één kleine onhygiënische ruimte zonder stromend water of elektrici teit in een oude barak met tientallen andere Tamil-ge- zinnen. Hij verdient 01 veer 25 rupee (iets meer twee gulden) per dag. Een van hun zorgen isltf positie als statenloos burge' De meeste theeplantage-®' mils, wier voorvaderen de Britse koloniale autorite ten sinds 1839 vanuit Zuii India (Tamil Nadu) naarS Lanka werden gebracht ot op de theeplantages als kef- lies te werken, hebben noi een Indisch noch een Srilat kaans paspoort als gevol van akkoorden tussen Lanka en India in 1964 1974. De status van 475,® plantage-Tamils was dit jaar nog die van staten loos burger. De theepla" tage-arbeiders begon»' toen onder leiding van W CWC gebedsbijeenkomst te houden om de regering dwingen hen een paspoort'' geven. Nadat de arbeidt' twee ochtenden, het moment van de dag omd jonge theeblaadjes te pi® ken, hadden gebeden, loofde de regering dat f voor augustus 1987 staatsburgerschap van S' Lanka zullen krijgen. (R® TER) Door Bob van Huët GEORGES Ibrahim Abdallah, de 35- jarige chef van de terroristische Revo lutionaire Gewapende Libanese Frac ties (FARL) is volgens de Franse poli tie 'een van de topfiguren van het in ternationale terrorisme.' De moordda dige chantage die het aan de FARL ge lieerde 'Solidariteitscomité met de arabische en Middenoosterse politieke gevangenen in Europa' (CSPPA) om zijn vrijlating is begonnen bewijst zijn belangrijkheid. Abdallah, die momenteel in de Fleury Me- rogis-gevangenis bij Parijs een straf van vier jaar uitzit wegens het bezit van valse pas poorten, wordt beschouwd als het brein ach ter de moorden in Europa op Israëlische en Amerikaanse diplomaten in de jaren 1981- 1984. Georges Ibrahim Abdallah werd geboren in het maronietendorp Tripoli in het noorden Franse geheime dienst DST. Deze hield hem sinds de moorden in Parijs scherp in de gaten. Abdallah had bij zijn aanhouding maar liefst vijf verschillende paspoorten bij zich en daar voor werd hij veroordeeld tot vier jaar. De FARL reageerde met een in Libanon ge bruikelijke represaille: ontvoering. Gilles Peyroles, directeur van het Franse culturele centrum in Tripoli (Libanon) verdween. Na geheime onderhandelingen tussen de Franse regering en de ontvoerders - waarschijnlijk de nu gezochte broers van Abdallah - werd overeengekomen Peyroles vrij te laten wan neer Georges Ibrahim Abdallah slechts voor het bezit van valse paspoorten zou worden veroordeeld en dus een betrekkelijk korte straf zou krijgen. De directeur van het cultu rele centrum werd daarop inderdaad vrijge laten. Maar de Franse autoriteiten konden zich niet aan de afspraak houden toen nieuwe bewijzen werden gevonden van Abdallah's betrokkenheid bij de moorden op diplomaten. Bovendien zette de Amerikaanse regering Frankrijk onder druk de terrorist zwaar te straffen ,en de weduwe van Charles Ray van Libanon. Na een politieke scholing in de pro-Syrische communistische partij sloot hij zich aan bij het extreme Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van Ahmad Jibril en Georges Habash. Met familieleden en be woners uit zijn geboortedorp richtte hij in 1980 de FARL op. Deze groep richt zijn acties vooral tegen Israëlische en Amerikaanse be langen in Europa. De FARL was actief in Frankrijk en Italië, waar men steun zou heb ben gehad van de Rode Brigades en het Franse Action Directe. De FARL werd berucht na de moordaan slagen op de Israëlische diplomaat Barsiman- tov en de Amerikaanse militaire attaché Charles Ray in 1982 in Parijs. Abdallah, die er van wordt verdacht deze moorden te hebben georganiseerd, zou overigens in 1976 al be trokken zijn geweest bij de liquidatie van de Amerikaanse ambassadeur Meloy in Beiroet. Vreemd .genoeg heeft hij zichzelf in 1984 aan gemeld bij de politie in Lyon 'om een moord commando van de Israëlische geheime dienst Mossad te ontlopen.' Bij nader onderzoek ble kken zijn achtervolgers echter agenten var»de spande in Frankrijk tegen hem een pro® aan. Italië voegde daar een uitleveringsvf zoek aan toe omdat een aantal in dat la»! gearresteerde terroristen Abdallah als M> chef had erkend. Om te verhinderen dat Georges Ibrah:' Abdallah een tweede keer, maar nu verdac' van moord, voor de Franse rechter moet vei' schijnen, hervatte het CSPPA deze maand al in december vorig jaar begonnen terreu'' campagne in Parijs. De Franse politie meent dat tenminste van Abdallah's broers, de nu overal gezoet" Maurice, verantwoording draagt voor de 'f cente terreurgolf. Een getuige heeft hem V kend als dader van de aanslag op het Cast» restaurant in La Defense, vrijdag j.l. Daan- raakten 44 mensen gewond, van wie twee er" stig. Ruim tweehonderdduizend affiches si sinds gisteren in Frankrijk verspreid met* foto's van Maurice en een andere broer, bert. Inlichtingen die leiden tot de aan®' ding van het tweetal worden door het min®, terie van Binnenlandse Zaken beloond n* één miljoen franc. 0EN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (Binnenlandse Za ken) heeft hoofddirecteur mr. drs. M. Snijders van het Alge- meen Burgerlijk Pensioen fonds ABP 'verzocht' met spoed in eigen huis een onder zoek in te stellen naar de han delwijze van ABP-functiona- rissen bij aanvragen om sub sidies voor woningbouw. Het ABP ressorteert onder het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Volgens en woordvoerster dient het onderzoek gereed te Pos Tijdens de stemmingen menten, is het wetsvoorstel positie van de publieke on zichte van de oorspronkeli voorstel. Het best komt dat tot uiting in het schrappen van artikelen waarin de omroep op hoge kosten wordt gejaagd (het ver vallen van de positieve wils verklaring) of waarin de eigen inkomsten verder aan banden worden gelegd (het vervallen van de regeling waarin de om roep het uitbaten van auteurs rechten moet overdragen aan het nieuwe omroepproduktie- bedrijf). Daarnaast is de positie van de programmastichting (het nieuwe bestuursorgaan van de gezamelijke omroep) versterkt met het programmabeleid en het arbeidsvoorwaardenover leg voor de omroepverenigin gen uitgezonderd het omroep- produktiebedrijf dat een eigen CAO mag afsluiten. De erkenning van het pu blieke bestel gaat echter niet zr. ver dat de omroep er finan cieel ook beter van wordt. Eer der kan van een relatieve ach teruitgang gesproken worden, aldus vertegenwoordigers uit de omroep. De extra inkom sten door uitbreiding van de STER komt hoofdzakelijk ten goede aan de financiering van het derde net en aan de pers. De indexering van de omroep bijdrage heeft het niet ge haald. De verzelfstandiging van het facilitair bedrijf zal uiteindelijk door de omroep zelf bekostigd moeten worden. Bovendien zorgt de in de wet opgenomen 15 procent zendtijduitbreiding voor een WIE DE schaaktweekamp in Lening meesters kunnen blunderen. Ook 1 machten, Ronald Reagan en Mich; rende machthebbers de taak op zie paranoïde wereld een beetje behe toe de plank helemaal mis met als c slagen worden in de verhouding tus De laatste blunder kan op conto den geschreven met de zaak Nico journalist die door Moskou tot spio wel Reagan de zaak aanvankelijk h naar uit, dat de zaak in der minn< Rusland willen blijkbaar de komend Reagan zelf heeft gisteren de lat meenden dat de Amerikaanse pres een goed deel weggenomen door king van kernwapens goed te keure Een tweede hoopgevend signaal waar in de slotfase van de Europes "Cht nog een belangrijke overeenko reikt kan worden, die nodig is voor v sprekken. Het is duidelijk: Reagan én Gorb rentie, ofschoon de Rus die harde kaan. Beiden hebben echter intentie Gotbatsjov wenst twee dingen: Eé vermindering van strategisch nuclei siebudget flink omlaag kan) en eei n|ng tussen Oost en West voor de la ipv zich een aantal jaren kan con hervorming van de binnenlandse ei staat verkeert. lij,Ftea9an wenst eveneens een over J e terugdringing van het nucleair* ee vliegen in één klap slaan: Hij h ongres niet aan over zijn defensir ei eens zou kunnen verliezen) en e naam van een vredespresident in ue geschiedenis van de Oost-Wes h°^2eer wel overweg kan met West niet als grootste deugd bescho onservatieve Republikein Richard I ter u die aan de zachtaardige, lib rvw onverhulde anti-communisn Seenszins af te schrikken. hiekerniet als de zakelijkheid inmi Het P0'itieke klimaat in Amerikan r \a/« an Moskou niet ontgaan zijn vitte Huis zeker niet uit het 'progre en- Het zal al mooi zijn als hij een u dus is het raadzaam NU zaken t« eindelijk liever niet met een lege al

de Stem | 1986 | | pagina 2