ond ergie Weloverwogen Met 16 jaar al lid van omroep Deetman distantieert zich van onderzoek universitair onderwijs Directeur MAVO verdacht van verduistering BOMMEN VAN COMMANDO'S LUBBERS HALFSTOKIN AMSTERDAM Stelselherziening in de problemen nva s.. üd Vervoersbond FNV wil meer loonruimte 4 maanden voor 'misselijk makende' oplichtingszaak )e$re|ya RING 'Miljoen vredesminuten9 Bom op Dam WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND Van der Reijden weer aan de slag Akzo lijdt tientallen miljoenen omzetverlies Bezettingsactie Als het om een ziektekostenverzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vignet. 'Risico van banenverlies bij openbaar vervoer PAARDEN LATEN VERDRINKEN VOOR VERZEKERINGSGELD KAMERMEERDERHEID NA STEUN VVD AAN PVDA-VOORSTEL BINNENLAND Telefoneren met China Cocaine in kinderwagen Boete Van der Valk Hulp Suriname Overvallers berecht T5 PAGINA 2 Wel ziet hij een rol weggelegd voor atieve pers: kleinere len en gemeen- iden die deels met steun van de ker- ihijnen. angt naar zijn me an de opstelling van redacteuren. Als we aten gebruiken als is van het establish- de pers zwak staan toekomstig Zuid onder een zwart ïeidsbewind, meent hat hij .de vooruit- p persvrijheid in een •ika onder een gering? „Allicht be- u, want nu onder de tand kunnen we ts. Ideaal wordt het zullen meer beper- ijn dan in de Ver- taten of Nederland, ïg niet zoveel als el- Afrika. De oudere n de zwarte nationa- staat niet uit extre- heethoofden, het Gaddafi's. Wel zul rechtse extremisten opsluiten, zodat ze leilijkheden maken. zeker de wet over- n dan moeten ze fat- berecht en opgeslo- oekomstige zwarte zal haar macht ge- ker kunnen vestigen -Afrika economische handhaven. „Zowel Is blank zullen zich ïger voelen. Daarom conomie nu ook niet cties verwoest moe den. Het hangt voor >t deel van onszelf af. iers nu een onafhan- -ol kan spelen, heeft een zwart meerder- vind ook een rol te Us we ons nu plat la- >en, zal dat later te- gebruikt worden." (ANP) en voor hoge meede- een vakantie van zes worden aangepakt, ondermeer gepleit engen van een duide- in de programma's, enoeg alle lidstaten noodzaak van her- erkennen dat er in d binnen de VN het s misgegaan, is men Izakelijkerwijs eens van die maatregelen, op het punt van de een zaak waar Washington op wordt jen in het verleden laten weten als be- idschieter van de vol- ;ie een grotere to tstandkoming van de ensen. Het risico van »een voor de VN een is dan ook niet geheel menen waarnemers, e ambtstermijn van .ar als secretaris-ge in december af. De aten steunen een atuur, maar de 66-ja- heeft gezegd die al- accepteren indien de s wordt opgelost, lort van vorige week de Cuellar: de finan- :n zijn 'allereerst en i (van aard) en juist hebben ze gevolgen isatie die veel verder >t financiële terrein'. rekeningen kan blij- talen. De christen-de en vinden uitbreiding kernenergie niet al- jodzakelijk om Italië's van de kern-technolo- peil te houden, maar ook jom de afhanke- van dure buiten energiebronnen te ideren. dat laatste betreft iet uiterst bescheiden ergieprogramma na- t maar weinig zoden dijk. de socialisten, de misten en enkele klei- artijen, gedragen door lieke opinie, is het nu een prima moment om ïenergie een halt toe te Italië's kernenergie rimers nog nauwelijks or. Voor de socialisten Tsjernobyl juist op oor het gedonder met coalitiepartners dat zich met zijn omme- in huis haalt, hoeft hij ng te zijn. Integendeel, t gedonder kan de lei- n de socialisten alleen n de kaart spelen. Vol het regeringsakkoord hij immers in maart d jaar plaats maken ;n christen-democraat en verwarring in de zouden voor de supe- tacticus Craxi nieuwe i kunnen scheppen zijn irschap ook na maart Kirt te zetten. T28 PAGINA 3 - AMSTERDAM (ANP) - Minis ter Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) heeft zich ge distantieerd van het evalua tieonderzoek van ambtenaren van zijn ministerie. Dezen waren tot de conclu sie gekomen dat de taakverde lingsoperatie binnen het we tenschappelijk onderwijs niet heeft geleid tot kwaliteitsver betering en vernieuwing van het universitaire onderwijs. Dit leidde tot woedende reac ties uit de universitaire we reld, waarbij werd aange voerd dat de taakverdelings operatie een bezuinigingsope ratie was. Bovendien zou er wel degelijk sprake zijn ge weest van kwaliteitsverbete ring en vernieuwing, ondanks de bezuinigingen. Minister Deetman heeft nu te verstaan gegeven dat hij het evaluatie-onderzoek niet ken de. De conclusies uit dat on derzoek komen dan ook voor rekening van de betrokken onderzoekers, is het oordeel van de bewindsman. Hij heeft één en ander via directeur-ge neraal R.J. in 't Veld van het ministerie aan de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU) laten weten. Deetman is wel van plan zich nog een eigen oordeel te vormen over het on derzoek en daar eventueel te zijner tijd conclusies aan te verbinden. DEN HAAG (ANP) - Oud staatssecretaris Van der Reij den (Volksgezondheid) gaat, voor zes maanden, als mana ger werken in het Haagse Leyenburg-ziekenhuis. De directie van het gemeen telijke ziekenhuis heeft 'een steuntje in de rug' nodig, aldus de verantwoordelijke wethou der, C. Martini. Het ziekenhuis haalde eerder dit jaar in on gunstige zin de pers met de dood door gebrek aan verzor ging van een zes maanden oude, mogelijk levensvatbare foetus, bij een abortus door drie Leyenburg-artsen. DEURNE (ANP) - De politie in Deurne heeft de 46-jarige di recteur van de Bernard Al- frink MAVO in die plaats aan gehouden. De man wordt er van verdacht uit de schoolkas bijna 200.000 gulden te hebben verduisterd. Hij heeft inmiddels een ge deeltelijke bekentenis afge legd. De verdachte is zes jaar directeur geweest. Al meteen na zijn benoeming is hij be gonnen met het achterover drukken van geld, dat hij ver volgens gebruikte voor privé- uitgaven. De verduistering kon, aldus de zegsman van de politie, pas worden aange toond na een uitputtend on derzoek, waaraan werd mee gewerkt door een accountant van de Centrale Recherche In formatiedienst. De politie is vorige maand met het onder zoek begonnen nadat de Offi cier van Justitie daartoe op dracht had gegeven. Het schoolbestuur heeft tot nu toe geweigerd aangifte te doen. Pas toen de zaak aan het rollen kwam heeft het school bestuur van de Bernard Al- frink-Mavo onmiddellijk aan gifte gedaan bij de politie om dat op dat moment de hoogste prioriteit werd toegekend aan het op gang houden van de school. Acties tegen beleid Lubbers fflvu., ifVf J ui i-E u t; Met het laten opstijgen van vijf hete luchtballonnen is gis termorgen om kwart over acht de actie 'miljoen minuten voor de vrede' begonnen. De actie wordt gehouden in 52 lan den. In 20 landen is het startsein gegeven via het laten op stijgen van ballonnen. De actie duurt tot 16 oktober. In de manden van de ballonnen voeren enkele bekende Nederlan ders mee, zoals schaakgrootmeester Jan Timman, de zanger cabaretier Drs. P. en tv-presentator Han van der Meer. Caba retier Herman van Veen liet kort voor twaalf uur dinsdag middag op het Binnenhof een witte vredesduif los. Dinsdag middag om twaalf uur hebben mensen overal in Nederland een minuut stilte in acht genomen voor de vrede. DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft enkele technische problemen met de herziening van het stelsel van sociale zeker heid, dat op 1 januari moet ingaan. Die problemen spitsen zich toe op de toeslagenwet en de ge lijkstelling van de samenwonenden met gehuwden, zo blijkt uit het voorlopig schriftelijk verslag dat de Senaat dinsdag uit bracht. De toeslagenwet is voornamelijk bedoeld om te voorkomen dat partners zouden moeten rondkomen van een uitkering bene den het gezinsminimum. PvdA en WD vragen zich af of dit geen belemmering vormt voor afspraken tussen werkgevers en werknemers om de uitkering aan te vullen met een werkgevers bijdrage. Als die werkgeverstoelage bovenop de toeslag komt kan de uitkering plus toeslag van het rijk voor iemand die oorspronke lijk een laag inkomen genoot, tot 130 procent boven het aanvan kelijke inkomen uit werk uitstijgen. De vraag is of de overheid dat wil voorkomen door op haar toeslag alsnog een korting toe te passen. De WD vraagt zich bij voorbaat af wat daarvoor de rechtvaardigingsgrond zou zijn. Sociale contracten en afvloei ingsregelingen zouden hierdoor ten zeerste bemoeilijkt worden, zo concludeert de WD. AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amster dam heeft gistermorgen kort na zes uur de omgeving van het paleis op de Dam afgezet na de vondst van wat later een 'professionele bom' bleek te zijn tegen de gevel bij de hoofd ingang aan de Nieuwezijds Voorburgwal. De Explosieven Opruimings Dienst heeft de bom onschadelijk gemaakt. De politie in de hoofdstad is in de nachtelijke uren daar voor al druk in de weer ge weest met een serie brand bommen en andere acties.Er zijn wel acht mensen aange houden, die zich verdacht maakten. Brandbommen werden on der andere gegooid naar het bureau Herhuisvesting aan de Van Reigersbergenstraat en bij het Arbeidsburaeu aan het Singel. De schade was gering, hoewel in het GAB het begin van een brand ontstond. Ook twee wijkopbouworga- nen moesten het volgens de politie ontgelden. De politie was zelf ook doelwit van actie voerders. Bij het bureau Raampoort werden de banden doorgesneden van alle politie- Door onze correspondent ARNHEM - Akzo lijdt to het eerste half jaar tientallen mil joenen omzetverlies doordat de produktie van de nieuwe Twaron-vezel niet van de grond komt. Enka, een dochter van Akzo, die de grondstoffen voor de nieuwe vezel moet aanleveren in haar nieuwe fabriek in Delfzijl, kent grote problemen die niet direct oplosbaar zijn. Mede daardoor kan slechts één van de vijf beschikbare pro- duktiegroepen in de Enka-fa- briek in Emmen draaien. Er zijn al grote opdrachtge vers die hun orders nu bij de concurrent Dupont plaatsen, waardoor de Enka/Akzo-com- binatie talloze miljoenen aan orders dreigt mis te lopen. Volgens een woordvoerder van het Akzo-concern is het nog niet te bekijken wanneer de produktie de nieuwe vezel op volle toeren kan draaien. VIJFTIEN beeldende kunste naars hebben gisteravond on geveer anderhalf uur het red actielokaal bezet gehouden van NCRV's actualiteitenru briek Hier en Nu in Hilver sum. Ze wilden een minuut zendtijd op de televisie om hun visie op de troonrede te geven en kritiek te laten horen op het beleid van minister Brinkman van WVC. De kunstenaars verlieten na enige discussie en een toezegging van een inter view het NCRV-pand vrijwil lig. (ADVERTENTIE Top-Adviseurs in Assurantiën De NVA is de Nederland se Vereniging van Make laars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uitsluitend assu rantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd weloverwogen wagens. Het bureau aan de Linnaeusstraat werd beklad. De politie heeft in totaal vijf arrestaties verricht. De acties zijn in een ano nieme verklaring opgeëist door de 'Commando's Lubbers Halfstok'. De acties waren ge richt tegen 'het beleid van dit zakenkabinet', aldus deze ver klaring. Het regeringsbeleid wordt in de verklaring be stempeld als 'uitkleedpolitiek, die vandaag weer bevestigd wordt door middel van de mil joenennota'. Gewezen wordt onder an dere op de winsten voor multi nationals, miljoenenfraudes, gasprijs verlagingen voor grootgebruikers, prestige-ob- jecten als de Stopera en de Olympische Spelen, alsmede 'een totaal verrotte mentaliteit van politici en hoge ambtena ren, die bezuinigingen op mi nimum-inkomens erdoor drukken en tegelijkertijd hun zakken lopen te vullen'. Het beleid van regering kenmerkt zich volgens de ver klaring anderzijds door da lende uitkeringen, stijgende woonlasten, bezuinigingen in de gezondheidszorg en wel zijnswerk, stijgende tarieven in het openbaar vervoer, toe nemende repressie, pasjeswet- ten en binnenkort, aldus de verklaring, zijn zelfs de be jaarden aan de beurt.De bom aanslag op het paleis op de Dam is 'mislukt', aldus de ver klaring. In Nijmegen is in het kader van de 'Prinsjesdag-actiedag' en 'Shell uit Zuid-Afrika' een kantorencomplex van het Shell-pensienfonds gekraakt door 150 actievoerders. De politie heeft gis termorgen de omgeving van het paleis op de Dam afgezet vanwege een bom. De onsteking van het explosief is ter plaatse door experts tot ontploffing gebracht en de bom is daarna ver wijderd. - FOTO ANP UTRECHT (ANP) - De Vervoersbond FNV gaat bij de spoorwe gen en het streekvervoer volgend jaar 2,5 procent loonruimte opeisen ook al komt de werkgelegenheid dan op de tocht te staan. De bond vreest dat het rijk volgend jaar geen cent extra wil steken in verbetering van de arbeidsvoorwaarden bij het open baar vervoer. De bond vindt dat de vervoerbedrijven dan moeten proberen via hogere opbrengsten het geld voor de vakbondsverlangens op tafel te krijgen. Lukt dat niet en gaat het mes in het voorzienin genniveau dan kan een claim van 2,5 procent loonruimte ette lijke honderden banen kosten. 'Maar dat moet dan in vredes naam maar', zegt bestuurder J. Koster in het bondsblad 'Onder weg'. Koster zegt dat er sprake is van een „rot dilemma maar dat het in het openbaar vervoer niet gaat om riante arbeidsvoor waarden die je ten koste van banen nog wilt verbeteren. Het gaat om personeel dat net als de ambtenaren en trendvolgers een forse achterstand heeft opgelopen bij de werknemers in het bedrijfsleven". AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 45-jarige F. B. uit Aalsmeer conform de eis veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, wegens zijn poging een Amerikaanse verzekeringsmaatschappij op te lichten voor ruim drie ton. B. had twee paarden veel te hoog verzekerd en liet de dieren vervolgens op gruwe lijke wijze verdrinken.B. zelf was niet voor de rechter verschenen. „En dat is maar goed ook. Ik zou deze misse lijk makende lafbekken niet kunnen verdedigen", aldus zijn advocaat mr. H. Kater uit Amsterdam. B. had vorig jaar twee paarden gekocht en verze kerd voor drie ton. Hij had het daarbij doen voorkomen alsof de twee dieren top- arabische renpaarden wa ren. In werkelijkheid waren de hengsten, volgens des kundigen, samen nog geen tienduizend gulden waard. Om de verzekeringspennin gen te kunnen opstrijken huurde B. enkele anderen in, die de dieren met een trailer in het Noordhollands Ka naal moesten rijden. Dit gebeurde volgens plan in september vorig jaar. He vig hinnikend en slaand met de benen verdronken de die ren na een doodsstrijd van tien minuten. De verzeke ring keerde niet uit nadat gebleken was dat er sprake was van een poging tot op lichting. van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vanaf het zes tiende jaar moet iedereen lid van een omroeporganisatie kunnen worden. Leden van een omroepvereniging zullen geen 'positieve wilsverklaring' hoeven in te sturen om als ge woon lid van de vereniging meegeteld te worden. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft zich bij deze beide voorstellen van de PvdA aangesloten, zodat er vandaag bij de stemmingen over de mediawet van minis ter Brinkman (WVC) een meerderheid voor wijziging van het wetsvoorstel op beide punten is. Brinkman en het CDA wil den de toetredingsleeftijd op 18 jaar houden en hechtten ook sterk aan het - oorspronkelijk van de WD afkomstige - voorstel een onderscheid te gaan maken tussen echte en omroepblad-leden van een omroepvereniging. Alleen de echte leden zouden dan bij de tellingen van de aantallen le den, die van belang is voor de toekenning van de hoeveel heid zendtijd, meegerekend worden. Mensen die alleen maar op het omroepblad ge abonneerd zijn, zouden buiten de telling blijven. De WD staat nu echter met de PvdA op het standpunt dat daarvan kan worden afgezien, omdat de politiek het erover eens geworden is, dat de zend tijd-toewijzing niet meer elk jaar maar eens in de vijf jaren moet plaats hebben. Dat lang duriger concessiesysteem zal de strijd om de aantallen leden doen verminderen. Het CDA heeft enige moeite met de steun die de WD aan de PvdA-voorstellen geeft. Immers in het regeerakkoord is tussen CDA en WD afge sproken dat wijzigingen in het wetsvoorstel van Brinkman alleen met instemming van beide partijen zouden kunnen worden doorgevoerd. De WD vindt dat beide punten buiten die afspraak vallen. V i? Hadden wij maar een echtpaar als Ronald en Nancy Reagan! Die twee kunnen een volk ten minste vriendelijk en toch ver manend toespreken. En daarna ga je rustig slapen. „Zeg ja tegen het leven", zei den Ron en Nancy in de came ra. Dat hoor je in Nederland toch nooit meer? Ja, Wim Son- neveld zong het vroeger, maar dat was om te lachen. Jongelui, laat die drugs toch staan, drukten de Reagans de jeugd op het hart. „Open je ogen voor het leven". Vergelijk dat nu eens met voat de konin gin ons gisteren te melden had. De zinnen die ze voorlas wa ren zo lang, dat zelfs Reagan ze niet uit z'n hoofd zou kun nen leren. Ze had het over 'een geheel van inspanningen' en 'beperking van de overheids uitgaven'. Geen mooie dingen over het leven, maar: „Om het tij van de toenemende criminaliteit te keren, wordt van een ieder een grote inspanning verwacht". We moeten ons inspannen, dat is wel duidelijk. Maar van Beatrix en van Lubbers word je lang niet zo blij en vredig van binnen als van Nancy en Ronald Reagan. Wat wij nodig hebben is een oude en wijze man die de hand streelt van zijn bejaarde en lieve vrouw. Hij mag een beetje op Ton van Duinhoven lijken. 'Live' uit het bejaardentehuis zullen ze zeggen: „We moeten weer aan het werk, hoor. Meer dan 500.000 mensen die niets doen is een schande voor dit land, dat door zweet en spier ballen groot is geworden". „Open je ogen voor werk. Zeg 'ja' tegen een baan. Daaaaaag". MERIJN DE INTRODUCTIE van auto matisch telefoonverkeer van en naar China is onverwachts uitgesteld. De Chinese PTT heeft gistermiddag laten we ten dat de opening van de nieuwe verbinding, die voor woensdagmorgen was ge pland, door technische tegen slagen niet door kan gaan. DE DOUANE op Schiphol heeft een 30-jarige Colom biaanse aangehouden wegens het bezit van twee kilo cocaï ne. De vrouw had het spul ver borgen in de zitting en voet steunen van de wandelwagen waarin haar tien maanden oude kind zat, aldus dinsdag de douane. DIRECTEUR G. van der Valk van het gelijknamige horeca- concern moet binnen een jaar beginnen met herbeplanting op delen van zijn drie land goederen in Arnhem. Het ver zaken van die plicht tot herbe planting komt Van der Valk bovendien te staan op een boete van in totaal 38.000 gul den. Van der Valk ligt al vele jaren met de gemeente Arn hem en Staatsbosbeheer in de clinch over de eis tot herbe planting van zijn landgoed. DE IN Rotterdam opgerichte Stichting Steun 'Vrij Surina me' wil geld en goederen gaan inzamelen om de Surinaamse bevolking te gaan helpen in het gebied dat getroffen wordt door het gewapende treffen tussen de militairen van het regime-Bouterse en de ver zetsgroep van Ronny Bruns- wijk. Voor het plegen van een groot aantal gewapende overvallen op banken en op woningen in ondermeer Noord-Brabant heeft de Almelose Officier van Justitie mr. J. Arps gisteren gevangenisstraffen van negen jaar geëist tegen de 30-jarige D. P. uit West-Berlijn en de 48-jarige S. D. uit het Belgi sche St. Andries. De volgende overvallen werden ondermeer opgelost: 8 februari 1985 Rabobank Eindhoven, bijna 28.000 gulden; 18 oktober 1985 Rabobank Dongervaart, bijna 80.000 gulden; 10 januari 1986 dezelfde bank, 47.000 gul den; 9 januari 1986 Amrobank UI venhout, mislukte poging; 3 april 1986 bank in het Belgi sche Baarle Hertog, buit 12.000 gulden; 16 mei 1986 Rabobank Schijf, 60.000 gulden.

de Stem | 1986 | | pagina 3