Redding van het milieu gaat vele miljarden kosten Sancties zullen niet werken Verenigde Naties zitten financieel aan de grond Italiaanse communisten willen af van kernenergie nva tiid Deetman zich van o universita BOMMEm Stelselhc in de pre BIJ DE START VAN DE JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING .BMOflM- HOOFDREDACTEUR CAPE TIMES: RUZIE IN COALITIE NA TSJERNOBYL: 'Miljoen vre WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 ACHTERGROND EEN NUCHTERE KOSTEN-BATENANALYSE WOENSDAG 17 SEP1 T5 PAGINA 2 Door Mathieu Kothuis BOSSEN in Brabant sterven of zijn op sterven na dood. De veel bezongen heidevelden liggen er deze herfst verdord, doods en flets bij. Nieuw bouwwijken in de grote steden zijn niet zelden gebouwd op vuilnisbelten en op met gif vergeven bouwgrond. Minstens enkele malen per jaar vindt er wel ergens in Nederland massale vis sterfte plaats in een van de open wateren. Door overbemesting van landbouwgrond verzuurt de grond en wordt het grond- en drinkwater be dreigd. De Brabantse Kempen zijn ernstig ver vuild met cadmium uit de zinkfabrieken in de Brabantse en Limburgse Kempen. De uitstoot van electriciteitscentrales draagt bij aan de zure regen die onder andere weer bijdraagt aan de dood van de bossen. Kortom, het milieu wordt zeer ernstig bedreigd en de sa menleving zal in de komende decennia veel geld moeten investeren om het tij te keren. Uit Duitse berekeningen blijkt bijvoorbeeld dat alleen al het nemen van maatrege len om de zure regen en de bossterfte in West-Duitsland terug te dringen tot het jaar 2060 minstens 211 miljard Mark zal kosten. En daarbij is al rekening gehouden met de in de afgelopen jaren genomen maatregelen om de luchtverontreiniging terug te dringen (loodvrije benzine, beperking van de emmissie door electriciteitscentrales). Als dat niet was gebeurd dan zou dit bedrag rond 2060 zelfs oplopen tot 341 miljard Mark, meer dan de totale Duitse lands begroting in '85. Deze cijfers komen uit het boek 'Die ökologischen Mil- liarden' van professor dr. Lutz Wicke, verbonden aan de Technische Universiteit van Berlijn. Wicke komt in zijn boek tot enkele onthullende cijfers over de gevolgen van de milieuvervuiling voor de samenleving. Wicke, die het mi- lieuproleem op een 'Duitse' manier benadert, zet een nuch tere kosten-batenanalyse op. Het boek handelt bepaald niet over het dreigend verlies van bloemetjes, bijtjes en vo geltjes. Wicke redeneert simpelweg dat de voortschrij dende milieuvervuiling ons uiteindelijk economisch gezien erg veel geld gaat kosten als we nu geen maatregelen tref fen. Een voorbeeld. De massale bossterfte door de zure regen kost de Duitse bosbouw nu al twee miljard Mark per jaar. Maar dit is nog maar het topje van de ijsberg en een kleine post op de ecologische schadebalans. Want hoeveel miljar den schade veroorzaakt de luchtvervuiling bijvoorbeeld aan de volksgezondheid en aan openbare gebouwen en ma teriaal?. En hoe duur is de verzuring van rivieren en me ren en hoeveel verlies lijdt de industrie door schade als ge volg van geluidsoverlast? Wicke zet de problemen op een rij en hangt er een prijskaartje aan. Het volgende rekensommetje gaat op voor de Bondsre publiek maar kan zo naar Nederlandse maatstaven ver taald worden. Het totaal van de ecologische schadebalans in West-Duitsland (geluid-,lucht-.water- en bodemvervui ling) wordt door Wicke berekend op 100 miljard Mark per jaar, zes procent van de jaarlijkse industriële produktie. Volgens Wicke levert elk miljoen Mark dat nu in de be strijding van de milieuvervuiling wordt geïnvesteerd de samenleving uiteindelijk drie mihoen Mark op. „Een ren dabelere investering in de economie is nauwelijks denk baar", zegt Wicke. Interessant wordt zijn rekensom waar het gaat om de aanpak van de milieuvervuiling die gelijktijdig een be langrijke bijdrage aan de aanpak van de werkloosheid kan leveren. Met verantwoorde (economische) milieubescher- mende maatregelen kunnen volgens Wicke in West-Duits land nu al 250.000 nieuwe arbeidsplaatsen worden gescha pen. En verwijzend naar de enorme Westduitse inspannin gen bij de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog zet Wicke uiteen dat een tweede (groen) 'Wirtschaftswunder' in zijn land tot de mogelijkheden behoort. „Als we er met een beter milieubeleid tevens in slagen het eigenbelang van de bevolking te bevorderen dan is het milieu net zo snel te redden als de wederopbouw van Duitsland na de oorlog", aldus Wicke. Simpel geredeneerd zegt Wicke dat het milieu alleen gered kan worden als thuis, in de bedrij ven en in fabrieken geld bespaard kan worden met milieu vriendelijke maatregelen. Een betere stimulans voor de redding van het milieu is nauwelijks denkbaar. 'Die ökologischen Millarden' door Lutz Wicke Uitgeverij: Kösel-VerlagMünchen prijs: DM 29,80. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krent niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnkrpIfltiAQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. „OVER een jaar of twee zal de westerse wereld tot de conclusie komen dat economische sanc ties tegen Zuid-Afrika niet werken. Misschien zullen ze het geweten van de mensen in het westen sussen, maar ons zullen ze niet verder helpen." Voor de komende twee jaar verwacht Tony Heard, hoofdredacteur van het Zuidafrikaanse dagblad Cape Times in Kaapstad, 'meer van hetzelfde'. „We gaan een hele moeilijke pe riode tegemoet: voortdu rende onrust, druk van eco nomische sancties, blanke onverzettelijkheid gepaard met King-Kong gebaren om de wereld te trotseren, de re gering zal niet in staat blij ken om een politieke regeling te treffen met authentieke zwarte leiders en daarmee bedoel ik dan niet zwarte marionetten." Maar na twee jaar zal vol gens Heard, een verklaard tegenstander van sancties, een nieuwe fase intreden. „Dan zal iedereen eens diep ademhalen en kijken wat er moet gebeuren. In de wes terse hoofdsteden zullen er dan serieuze besluiten moe ten vallen". Zuid- Afrika heeft volgens Heard behoefte aan meer westerse bemoeie nis, niet aan terugtrekking van het westen. Terugtrek king schept een vacuum waarmee het oostblok zijn voordeel zal doen. Meer wes terse bemoeienis zal de over gang naar een nieuwe sa menleving met machtsdeling tussen blank en zwart verge makkelijken. „Nee, daarmee bedoel ik geen vorm van constructive engagement (de Ameri kaanse politiek van diploma- Heard tieke overreding). Dat beleid was veel te lief voor Pretoria, de druk ontbrak." Het ge bruik van de knuppel is no dig. Maar daarnaast zou het westen aan blank en zwart in Zuid-Afrika ook een belo ning in het vooruitzicht moe ten stellen, in de vorm van een soort Marshall-plan, als Pretoria tenminste bereid is bepaalde voorwaarden in te willigen. „Politiek is mar chanderen, en marchanderen is iets wat P.W. Botha ver staat". Tony Heard bestiert al 14 jaar de Cape Times, een dag blad dat voortdurend de woede van Pretoria opwekt. Vorig jaar werd hij gearres teerd wegens de publikatie - foto anp van een interview met Olivër Tambo, de voorzitter van het verboden African National Congress, wat hem drie jaar gevangenisstraf had kunnen opleveren. Het was voor het eerst in 25 jaar dat een Zuid afrikaanse krant een inter view met een ANC-leider pu bliceerde. De aanklacht tegen de hoofdredacteur werd uit eindelijk ingetrokken en ver vangen door een aanklacht tegen de uitgever, die 300 rand boete betaalde. „Dat was een koopje, een van de goedkoopste interviews die we in de krant hebben ge had". Sinds de opheffing, vorig jaar, van de Rand Daily Mail, in Johannesburg, geldt de Cape Times als een van de weinige resterende liberaal- onafhankelijke dagbladen in Zuid- Afrika. Geruchten als zou het voortbestaan van de Cape Times bedreigd worden, of zijn hoofdredacteurschap op de tocht staan, spreekt Heard met kracht tegen. De Cape Times werkt weliswaar sinds kort met verlies, maar dat is veel kleiner dan dat van de Rand Daily Mail indertijd. De oplage daalt inderdaad, maar niet rampzalig, en een aanpassing van het redactio neel beleid ligt niet in het verschiet. De Cape Times heeft zeker veel vijanden, „maar ik leef in een land waarin iedereen probeert iedereen te destabiliseren. Dat is normaal." De pers in Zuid-Afrika heeft volgens Heard een unieke brugfunctie te ver vullen. Maar nu de regering krachtens de noodtoestand een ijzeren greep handhaaft op de media, kunnen de kranten die rol niet spelen. Als de noodtoestand gehand haafd blijft, heeft hij weinig hoop voor de toekomst. De helft van de lezers van de Cape Times is zwart. „Het is inderdaad ontzettend moeilijk om een zwart le zerspubliek te bereiken zon der het traditionele blanke lezerspubliek van de krant te vervreemden. Maar onmoge lijk is het niet. Het grootste probleem zijn de adverteer ders, die zijn vooral geïnte resseerd in een koopkrachtig blank publiek." Veel zwarten, zowel lezers als journalisten, menen dat het nieuws door een blanke bril wordt gebracht. De meeste Zuidafrikaanse jour nalisten en vrijwel alle bui tenlandse correspondenten zijn blank. Heard trekt een vergelijking met de interna tionale discussie over een nieuwe informatie orde. Zo als de Derde Wereld grieven koestert over berichtgeving vanuit westers perspectief, zo bestaat ook binnen Zuid- Afrika het probleem dat de kranten worden gezien als deel van de gevestigde blanke orde. Hij meent overi gens dat het probleem niet overdreven moet worden, want dat zou neerkomen op omgekeerd racisme. Maar het zou een goede zaak zijn als de westerse media in Zuid-Afrika meer gebruik zouden maken van zwarte journalisten en fotografen. De Zuidafrikaanse pers heeft niet alleen te kampen met onderdrukkende maat regelen van de regering. Er is een vergaande concentratie op de dagbladmarkt. De En gelstalige pers is handen van twee uitgeversconcerns: de mij nbouwmaatschappij Anglo-American is de groot ste aandeelhouder in beide. Heard: „Ik vind dat zeker niet ideaal, maar ik zie geen alternatief. Overheidssubsi die is in de Zuidafrikaanse situatie veel te riskant, de overheid zou daar zeker mis bruik van maken. De mijn- bouwmaatschappijen zijn vanouds de eigenaren van de Engelstalige pers. Ik ziet dat, ook gezien de hoge kosten 'van de moderne technologie, als een noodzakelijk kwaad. Er zijn geen andere geld schieters." Wel ziet hij een groeiende rol weggelegd voor de alternatieve pers: kleinere weekbladen en gemeen schapsbladen die deels met financiële steun van de ker ken verschijnen. Veel hangt naar zijn me ning af van de opstelling van de hoofdredacteuren. Als we ons nu laten gebruiken als spreekbuis van het establish ment, zal de pers zwak staan in een toekomstig Zuid- Afrika onder een zwart meerderheidsbewind, meent hij. Hoe schat hij .de vooruit zichten op persvrijheid in een Zuid-Afrika onder een zwarte regering? „Allicht be ter dan nu, want nu onder de noodtoestand kunnen we bijna niets. Ideaal wordt het niet, er zullen meer beper kingen zijn dan in de Ver enigde Staten of Nederland, maar lang niet zoveel als el ders in Afrika. De oudere garde van de zwarte nationa listen bestaat niet uit extre mistische heethoofden, het zijn geen Gaddafi's. Wel zul je dan de rechtse extremisten moeten opsluiten, zodat ze geen moeilijkheden maken Ze zullen zeker de wet over treden, en dan moeten ze fat soenlijk berecht en opgeslo ten." Een toekomstige zwarte regering zal haar macht ge makkelijker kunnen vestigen als Zuid-Afrika economische groei kan handhaven. „Zowel zwart als blank zullen zich dan veiliger voelen. Daarom zou de economie nu ook niet met sancties verwoest moe ten worden. Het hangt voor een groot deel van onszelf af. Als de pers nu een onafhan kelijke rol kan spelen, heeft ze onder een zwart meerder heidsbewind ook een rol te spelen. Als we ons nu plat la ten walsen, zal dat later te gen ons gebruikt worden." (ANP) DE ALGEMENE Vergade ring van de Verenigde Naties is aan haar 41ste jaarlijkse zitting begonnen waarin ge durende enkele maanden de economische en politieke we reldproblemen aan de orde zullen komen. De bijeenkomst vindt plaats in een periode waarin de volkerenorganisa tie te kampen heeft met een ernstige financiële crisis en zich grote zorgen maakt over haar afnemende politieke in vloed. De geldkist van de VN is leeg. VN-secretaris-generaal Javier Pe rez de Cuellar heeft gewaarschuwd dat er vanaf oktober geen geld meer is voor de salarissen van de ruim 11.000 internationale ambtenaren als de Verenigde Staten hun achter stallige contributie aan de VN-be- groting over 1986 niet spoedig over maken. In verband met het gebrek aan fi nanciële middelen heeft Perez de Cuellar voorgesteld de 41ste zitting, die aanvankelijk tot 16 december zou duren, met drie weken te bekor ten. 'Het is niet duidelijk of de Ver enigde Naties gedurende de rest van het jaar aan hun financiële ver plichtingen kunnen voldoen', waar schuwt hij in een vorige week ver schenen rapport. Daarmee is tevens het belang rijkste agendapunt van de 41ste zit ting aangegeven: de financiële crisis van de organisatie zelf. Verder nemen de problemen in zuidelijk-Afrika een prominente plaats in op de 146 punten tellende agenda. Ook staan er veel jaarlijks terugkerende onderwerpen op de agenda, zoals Afghanistan, Cam bodja, Midden-Amerika, de oorlog tussen Iran en Irak, ontwapening, etc. In diplomatieke kringen bij de VN verwacht men echter dat daar bij weinig nieuwe elementen aan de orde zullen komen. Een nieuw punt is wel de kwestie Nieuw-Caledonië, die op verzoek van de landen in het zuiden van de Stille Oceaan op de agenda is geplaatst. Onder de staats- en regeringslei ders die de 41ste zitting zullen bij wonen bevinden zich de Ameri kaanse president Ronald Reagan, de Spaanse koning Juan Carlos en de Filipijnse president Corazon Aqui no, die haar debuut op internatio naal niveau zal maken. Dit drietal spreekt de Algemene Vergadering toe op 22 september. Andere belangrijke aanwezigen zijn de Nicaraguaanse president Daniel Ortega, de Franse premier Jacques Chirac en premier Robert Mugabe van Zimbabwe, die onlangs is gekozen tot voorzitter van de be weging van niet-gebonden landen. Verder zullen ruim 120 ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie minister Van den Broek, acte de présence geven. De 41ste zitting zal worden voor gezeten door Humayun Rasheec Choudury, de minister van Buiten landse Zaken van Bangladesh. Hij wordt de opvolger van de Spanjaard Jaime de Pinies. Vandaag al zal de reguliere zit ting van de Algemene Vergadering worden onderbroken voor een viji dagen durende speciale zitting over Namibië. De VN spannen zich al ja renlang in om dit land onafhanke lijk te maken van Zuid-Afrika. De weigering om zijn zeggen schap in Namibië op te geven en de wereldwijde afkeuring van zijn apartheidspolitiek, zuilen Zuid- Afrika opnieuw in de beklaagden bank plaatsen. Ongetwijfeld zullen er nieuwe oproepen worden gedaan voor omvangrijke economische strafmaatregelen tegen Pretoria, waar overigens krachtens het VN- Handvest alleen toe kan worden be sloten door de VN-Veiligheidsraad. Gezien de tot dusver afwijzende houding van Washington en Londen inzake omvangrijke sanctiemaatre gelen is de uitkomst van dat debat echter nog verre van zeker, menen diplomaten. De financiële perikelen van de VN komen vooral voort uit het feit dat een deel van de 159 lidstaten hun verplichtingen niet nakomen. In zijn rapport van vorige week noemde Perez de Cuellar met name de VS, die het grootste deel van hun contributie van 210 miljoen dollar - een kwart van de totale jaarlijkse VN-begroting - nog niet hebben af gedragen. In Washington bestaat grote on vrede over het functioneren van de VN en beschuldigt men de VN van vooringenomenheid tegenover het Westen. Gezien deze opvatting en de drang tot bezuinigen op de Ameri kaanse overheidsuitgaven dreigt het Congres 149 miljoen van de ach terstallige 210 miljoen definitief te schrappen. Overigens circuleerden er het af gelopen weekeinde berichten dal; de regering-Reagan haar VN-beleid drastisch zou willen wijzigen omdat de politiek van de afgelopen jaren contra-produktief is gebleken. De 'New York Times' meldde dat de re gering in stilte probeert tientallen miljoenen dollars die op de Ameri kaanse VN-bijdrage gekort zouden worden alsnog voor dat doel te be stemmen. De regering zou de VN nu weer beschouwen als een sleutel voor de Amerikaanse politieke be langen en de volkerenorganisatie meer steun willen betuigen. Om de crisis bij de VN te lijf te gaan heeft een internationale groep van deskundigen vijftig aanbeve lingen gedaan, waarover de Alge mene Vergadering zich de komende weken moet buigen. Uit het onder zoek is ondermeer naar voren geko men dat er bij de volkerenorganisa tie ondoelmatig wordt gewerkt en dat bepaalde programma's slecht worden geleid. De voorgestelde maatregelen va riëren van ontslag voor tot aan een kwart van de 11.000 werknemers op het VN-secretariaat, tot hervormin gen inzake de vaststelling van de begroting van de VN. Ook zullen be paalde voordelen voor hoge meede- werkers, zoals een vakantie van zes weken, moeten worden aangepakt Verder wordt ondermeer gepleit voor het aanbrengen van een duide lijker prioriteit in de programma's. Hoewel nagenoeg alle lidstaten berusten in de noodzaak van her vormingen en erkennen dat er in veertig jaar tijd binnen de VN het een. en ander is misgegaan, is men het niet noodzakelijkerwijs eens over de inhoud van die maatregelen. Met name niet op het punt van de VN-begroting, een zaak waar vooral vanuit Washington op wordt aangedrongen. De VS hebben in het verleden herhaaldelijk laten weten als be langrijkste geldschieter van de vol kerenorganisatie een grotere in vloed op de totstandkoming van de begroting te wensen. Het risico van een échec, hetgeen voor de VN een ramp zou zijn, is dan ook niet geheel uitgesloten, zo menen waarnemers. De vijfjarige ambtstermijn van Perez de Cuellar als secretaris-ge neraal loopt in december af. De meeste lidstaten steunen een nieuwe kandidatuur, maar de 66-ja- rige Peruviaan heeft gezegd die al leen te zullen accepteren indien de financiële crisis wordt opgelost. In zijn rapport van vorige week schreef Perez de Cuellar: de finan ciële problemen zijn 'allereerst en vooral politiek (van aard) en juist om deze reden hebben ze gevolgen voor de organisatie die veel verder reiken dan het financiële terrein'. (AP/RTR/UPI) Door Gerard. Kessels ZOALS een hoogsprin ger die na een harde aanloop als verstijfd aan de grond gekluisterd blijft, zo heeft Italië ge reageerd op de kern ramp in het Russische Tsjernobyl. Italië, dat als weinig andere wes terse industrielanden afhankelijk is van dure buitenlandse energie, maakte zich net op voor de aanpak van een be scheiden kernenergie programma toen de do delijke wolken uit de Russische centrale ont snapten. Nu hebben de socialisten van premier Bettino Craxi echter van de ene dag op de andere de kernenergie afgezwo ren. Het zal daarom voorlopig wel blijven bij de ene grote kerncen trale die Italië heeft. „Italië móét en kén afzien van kernenergie", zei de plaatsvervangend secretaris van de Italiaanse socialisten, Claudio Martelli, na een be zoek aan het partijcongres van de Duitse mannenbroe ders in Neurenberg. In deze Beierse stad had de SPD niet alleen Johannes Rau op het schild geheven als de offi ciële kanselierskandidaat van de partij, maar ook plechtig beloofd dat een Craxi - fotoap SPD-regering het gebruik van kernenergie stap voor stap zal terugdringen. De op merking van Martelli heeft hoge golven geslagen in de vijver van de Italiaanse poli tiek. Italië's socialisten gol den als degelijke supporters van de kernenergie. Boven dien is het nog maar enkele weken geleden dat de vijf partijen die deel uitmaken van Craxi's regeringscoalitie overeenkwamen het aandeel van de kernenergie beschei den uit te breiden. De afspraak om vóór het jaar 2000 nog vier kenncen- trales te bouwen maakt deel uit van het nieuwe rege ringsprogramma waarmee Craxi na de val van zijn eer ste kabinet deze zomer weer opnieuw van start ging. Die afspraak ligt echter aan gru- zels nu ook Craxi en andere kopstukken van de socialis ten zich achter Martelli ge schaard hebben. De andere regeringspartijen beschuldi gen de socialisten van woordbreuk. Menig politiek koffiedikkijker voorspelt al dat de coalitie de komende maanden na een vinnig ener giedebat zal sneuvelen. Voor de voorstanders van kernenergie, vooral te vinden bij de grootste regeringspar tij, de christen-democraten, is het ijs echter dun gewor den. De publieke opinie is te gen meer kerncentrales. Er zijn ruim één miljoen hand tekeningen verzameld voor een referendum tegen kern energie. De communisten, nog steeds de tweede partij van het land, hebben begre pen uit welke hoek de wind waait. Na jaren lang gepleit te hebben vóór kernenergie willen ze er nu niets meer van weten. Italië bevindt zich in een lastig parket. Het land, dat vrijwel geen eigen energie bronnen heeft, moet jaarlijks voor enorme bedragen ener gie importeren. De torenhoge staatsschuld moet voor een belangrijk deel aan deze dure invoer worden toegeschre ven. Tot voor kort kon Italië de deviezen voor de energie import nauwelijks bij elkaar geschraapt krijgen. De da lende olieprijs, in combinatie met de gezakte dollar-koers, heeft de geteisterde schatkist echter een adempauze ver schaft. Zodra de olieprijs zich echter herstelt en de dollar weer iets van zijn oude sterkte terugkrijgt, is Italië echter weer subiet in de pro blemen. In tegenstelling tot Frank rijk en West-Duitsland is het ontbreken van eigen energie bronnen in Italië tot nu toe geen aanleiding geweest om een uitgebreid kernenergie programma op poten te zet ten. De kerncentrale van Ca- orso is tot nu toe de enige. Deze centrale droeg vorig jaar slechts één procent bij aan de stroomverzorging van het land. Het lot van de tweede centrale, die ten noorden van Rome verrijst, is in een keer. zeer onzeker ge worden; om over de andere geplande centrales nog maar niet te spreken. De Italiaanse economie draait voornamelijk op olie uit het Midden-Oosten. Ruim 59 procent van de stroom wordt opgewekt in electrici teitscentrales die op olie draaien. Volgens het natio nale energieprogramma moet een aanzienlijk deel van de oliegestookte centra les overschakelen op kolen. Dat moet er toe leiden dat in 1995 nog 'slechts' 44 procent van de stroom wordt opge wekt uit olie en ruim 20 pro cent uit kolen, tegenover 10,3 procent nu. Belangrijk in de Italiaanse energievoor ziening blijft het gas. Het wordt niet alleen ingevoerd vanuit Nederland, maar vooral ook vanuit de Sovjet- Unie en Algerije. Het aandeel van het gas zal ook de ko mende tien jaar minstens óp het huidige niveau van 20 procent blijven. Stroom uit waterkrachtcentrales (6,9 procent) en uit Frankrijk geïmporteerde stroom (3,1) completeren het plaatje van de Italiaanse energievoorzie ning. Door de rol van de olie te rug te dringen en die van de kolen te versterken, hoopt Italië een betere 'mix' te krij gen en de afhankelijkheid van het kruitvat Midden- Oosten te verkleinen. Daar naast blijft natuurlijk de grote vraag of het land tot in lengte van jaren de kapitale energierekeningen kan blij ven betalen. De christen-de mocraten vinden uitbreiding van de kernenergie niet al leen noodzakelijk om Italië's kennis van de kern-technolo gie op peil te houden, maar vooral ook jom de afhanke lijkheid van dure buiten landse energiebronnen te verminderen. Wat dat laatste betreft zette het uiterst bescheiden kernenergieprogramma na tuurlijk maar weinig zoden aan de dijk. Voor de socialisten, de communisten en enkele klei nere partijen, gedragen door de publieke opinie, is het nu echter een prima moment om de kernenergie een halt toe te roepen. Italië's kernenergie stelt immers nog nauwelijks wat voor. Voor de socialisten kwam Tsjernobyl juist op tijd. Voor het gedonder met zijn coalitiepartners dat Craxi zich met zijn omme zwaai in huis haalt, hoeft hij niet bang te zijn. Integendeel, politiek gedonder kan de lei der van de socialisten alleen maar in de kaart spelen. Vol gens het regeringsakkoord moet hij immers in maart volgend jaar plaats maken voor een christen-democraat Ruzie en verwarring in de coalitie zouden voor de supe rieure tacticus Craxi nieuwe kansen kunnen scheppen zijn premierschap ook na maart 1987 voort te zetten. AMSTERDAM (ANP) - Minis ter Deetman (Onderwijs e Wetenschappen) heeft zich ge I distantieerd van het evalua tieonderzoek van ambtenarei van zijn ministerie. Dezen waren tot de conclu sie gekomen dat de taakverde lingsoperatie binnen het we tenschappelijk onderwijs nie Act Met het laten opstijgen van termorgen om kwart over a voor de vrede' begonnen. De den. In 20 landen is het start stijgen van ballonnen. De ai manden van de ballonnen vo ders mee, zoals schaakgrootn cabaretier Drs. P. en tv-prese retier Herman van Veen liet middag op het Binnenhof eei middag om twaalf uur hebb een minuut stilte in acht geru DEN HAAG (ANP) - De Eersfr problemen met de herziening heid, dat op 1 januari moet inga Die problemen spitsen zich lijkstelling van de samenwone het voorlopig schriftelijk vers bracht. De toeslagenwet is voornan dat partners zouden moeten roi den het gezinsminimum. Pvd geen belemmering vormt voor werknemers om de uitkering ai bijdrage. Als die werkgeverstoelage uitkering plus toeslag van het lijk een laag inkomen genoot, kelijke inkomen uit werk uitst dat wil voorkomen door op ha te passen. De WD vraagt zich rechtvaardigingsgrond zou zijl ingsregelingen zouden hierdoo: zo concludeert de WD. t Top Adviseurs in Assurantiën De NVA is de Nederland se Vereniging van Make- 'aars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uitsluitend assu rantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. 1~TT"

de Stem | 1986 | | pagina 2