Lid kerkbestuur mag Hof van Eede niet in STORMVLOEDKERING OOSTERSCHELDE Hulpverlening bij eetverslaving in Zeeland in gevaar J eugdor ganisaties vragen Zeeuwse Staten om protest Verrassend milde straf voor 'nee' tegen bloedproef Autobedrijf v. Dorst-Breda Weer vrijspraak voor fout parkeren op 'ongewone' koopavond HET WEER Commissie vergadering vuilstort Rijders met 'glaasje op' veroordeeld WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 PAGINA ZEELAND 1 WETHOUDER KEURT MAATREGEL GOED Nodig Zeeuwsvlaamse dames naar kampioenschap bloemschikken KORTING KOST ZEELAND 2,4 MILJOEN V oorwaardelijke straf voor diefstallen in Hulst en Terneuzen Wisselvallig Weer in Europa Officieel Toyota-dealer voor Breda, Nieuw Ginneken, Prinsenbeek,Etten-Leur, Zundert, Rijsbergen, Terheijden en Teteringen. Speelhuislaan 156 A. Breda-Noord. Tel. 076-712000 VAN ZEELAND T27 Van een onzer verslaggevers EEDE - De schilderijenkwes- tie rond de Hof van Eede be gint een echt conflict te wor den. Mevrouw R. de Geerter- van Maele, de secretaresse van bet kerkbestuur, die de schil derijen vorige week in overleg met haar bestuur uit het multi-functioneel centrum heeft gehaald, kreeg gisteren een aangetekende brief van de voorzitter van de beheerscom missie waarin staat dat ze het centrum niet meer mag betre den. De plaatselijke politiek heeft zich nu ook met de zaak bemoeid. De Aardenburgse CDA-fractie is zeer verbolgen over die brief en heeft het col lege van B en W gisteren ge vraagd om het verbod in te trekken. Wethouder A. Keij- mel-Cambier (PvdA) staat echter achter de brief van de beheerscommissie. „Zoiets be hoort tot de competentie van de voorzitter", vertelt ze. De wethouder hoopt wel dat de kwestie op korte termijn opge lost kan worden. Dat kan ech ter pas gebeuren als burge meester E. Jongmans terug is van vakantie. Die zal moeten proberen de beide partijen, kerkbestuur en beheerscom missie, tot elkaar te brengen. Het conflict ontstond vorige week toen de schilderijen uit de Hof werden gehaald. De schilderijen zijn eigendom van het kerkbestuur, maar men had ze in bruikleen gegeven omdat ze laten zien hoe Eede er voor de oorlog uitzag. Na de 'diefstal' schakelde de voorzit ter van de beheerscommissie, het raadslid H. van Rie (D66), de politie in die voorlopig niets wil ondernemen en ook de te rugkeer van Jongmans af wacht. Volgens de wethouder, te vens lid van de beheerscom missie, is één van de partijen uit op een rel, en dat betreurt ze. „We kunnen toch ook niet toestaan dat bijvoorbeeld uit het gemeentehuis een schilde rij wordt gestolen. Als zoiets gebeurt, schakelen we ook de politie in". Het CDA, bij monde van raadslid H. van de Wijnckel, laat weten dat men ten zeerste betwijfelt of een beheerscom missie wel de bevoegdheid heeft om iemand de toegang tot een openbaar -gebouw te ontzeggen. „Dit is eigen rech ter spelen. Iemand die nog niet veroordeeld is mag naar onze mening overal gaan en staan", aldus de christen-democraat. H. van Rie vermoedt ook dat enkele personen uit zijn op een conflict. „Ik heb zwart op wit staan dat het kerkbestuur in het recente verleden heeft toe gezegd dat de schilderijen per manent in de Hof van Eede zullen blijven. Nu ze zijn weg gehaald is er sprake van dief stal. De politie heeft de zaak in onderzoek en we wachten de uitslag daarvan af". Volgens hem is het verbod dat hij mevrouw De Geeter heeft opgelegd rechtsgeldig. „We moeten er toch voor zor gen dat onze spullen veilig blijven". Het CDA is niet van plan om de zaak op zijn beloop te laten. Van de Wijnckel laat weten dat zijn fractie nu een schrif telijk protest zal indienen bij het college van B en W. Directie Zeeland mag beslissen te sluiten Van onze verslaggevers DEN HAAG MIDDELBURG - De Directie Zeeland van Rijkswaterstaat is de instantie die in de toekomst mag beslissen wanneer de stormvloedkering in de Oosterschelde moet worden gesloten. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft dat vastgesteld na advies te hebben ingewonnen bij de Raad van de Waterstaat. Zeeland en Brabant (pro vincie, waterschappen en ge beenten) worden niet recht streeks bij de besluitvorming betrokken. Wel mogen de la gere overheden en de water schappen meepraten over de ervaringen tijdens een proef periode, waarin met de storm vloedkering wordt gewerkt. Dat moet dan gebeuren in de stuurgroep Oosterschelde. Volgens Smit-Kroes werkt een gedeelde verantwoorde lijkheid verkeerd uit op mo menten dat snelle besluitvor ming cruciaal is. De Directie Zeeland van Rijkswaterstaat heeft ook al het beheer over de stormvloedkering. De kering wordt gesloten als de verwachting gewettigd lijkt dat een peil van NAP plus 3,25 meter wordt bereikt. Dat betekent dat de Oosterschelde gemiddeld één keer in de vijf jaar wordt afgegrendeld. Bij langdurige stormen van meer dan één tij gaat de storm vloedkering bij eb even open. Met het gekozen sluitpijl komt de minister tegemoet aan de wensen van de milieubewe ging. Maar er zit een adder on der het gras. In de eerste jaren ®ag Rijkswaterstaat experi menteren met een zodanig laag sluitpeil dat verscheidene keren per jaar tot sluiting kan worden overgegaan. Tijdens het eerste stormsei zoen wordt de kering om bouwtechnische redenen al gesloten als een peil van NAP plus 2,75 meter bij de kering wordt verwacht. Rijkswater staat acht dat noodzakelijk omdat de steenbestorting te gen de dorpelbalken en de sluiting van de Philipsdam nog moeten worden voltooid. Ook in het begin van de eva luatieperiode wordt de kering 'vroeg' (bij een betrekkelijk lage waterstand) gesloten. Dit om ervaring op te kunnen doen. Oefenen Het Zeeuws provinciebe stuur adviseerde de minister eerder dit jaar om een sluitpeil van NAP plus 3 meter vast te stellen (sluiting gemiddeld één keer in de één a twee jaar), eventueel met de mogelijkheid om in de beginperiode te oefe nen met een lager peil. Volgens Smit-Kroes is de Stuurgroep Oosterschelde het meest geschikt om de proefpe riode te begeleiden en de re sultaten te toetsen aan het Be leidsplan Oosterschelde. In deze stuurgroep hebben het rijk, de provincies Zeeland en Brabant, de waterschappen en alle Oosterschelde-gemeenten zitting. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Ondanks het rijkgeschakeerde hulpverleningsaanbod neemt de eetverslaving, met name onder vrouwen, toe. Bij de Stichting Eetversla ving, dat de strijd tegen de eetverslaving onder vrou wen heeft aangebonden, kwamen de afgelopen twee jaren uit Zeeland zo'n 250 hulpverzoeken binnen. Het voortbestaan van dit landelijk steunpunt, dat nu zo'n drie jaar functioneert, is in gevaar. Het rijk staakt op 1 januari de subsidiëring, afkomstig uit het emanci patie-budget. De provinciebesturen en de vier grote gemeenten behan delen momenteel een verzoek van de stichting om de subsi diëring over te nemen. Er is jaarlijks 160.000 gulden nodig. Daarvan zou Zeeland bijna 23.000 gulden op moeten bren gen. De Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstver lening bespreekt maandag een notitie, waarin het voortbe staan van de stichting van ot belang wordt genoemd, i. de notitie wordt gepleit voor subsidiëring naar rato van inwonertallen. Dat zou betekenen dat Zeeland 4.000 gulden bijdraagt. Voorwaarde moet volgens de notitie zijn dat de stichting daadwerkelijk ondersteuning verleent in Zeeland. Men acht het raad zaam te bevorderen dat vanuit het circuit van vrouwenhulp verlening in Zeeland één of meer projecten eetverslaving worden georganiseerd. De rijkssubsidie uit de afge lopen jaren kwam voort uit de vaststelling dat het reguliere hulpaanbod te weinig reke ning houdt met mogelijke die pere oorzaken van eetversla ving die gelegen zouden zijn in de positie van de vrouw in de Nederlandse samenleving. Volgens de stichting komt me nig eetgestoord gedrag voort uit een gecompliceerd samen spel van 'socio-culturele, indi viduele en psychische compo nenten', waarbij een afzonder lijke aanpak van een der 'com ponenten' zelden tot het ge wenste resultaat zal leiden. Van onze correspondente HULST - Twee leden van de vereniging Groei en Bloei in ceeuwsch-Vlaanderen doen wee aan het nationaal kam pioenschap bloemschikken v°or amateurs op de Flevohof Het zijn de dames Van Ac- to-Ferket uit Nieuw-Namen en Ulijn uit Sluis. Zij moeten het opnemen te gen zo'n 250 andere kandida ten uit heel Nederland. De ge maakte bloemstukken, dat zullen er tegen de 700 zijn, worden op 27 september ten tongesteld. De Zeeuws- Naamse afdeling van Groei en Moei brengt een bezoek aan Jteze show en aan de tropische kassen en tuinen van de Fle vohof. De leden uit Aarden- ourg kunnen het vroegst uit "on. Van daaruit worden de reisgenoten op ver slende opstapplaatsen op- eep,kt. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zeeland (provincie en gemeenten) schiet er in totaal bijna 2,4 miljoen gulden bij in, wan neer de korting van bijna 45 procent op de rijksbij drage voor sociaal-cultureel werk doorgaat. Dat heb ben de Zeeuwse organisaties voor jeugd- en jongeren werk uitgerekend. „Het zal u duidelijk zijn dat hier mee vele arbeidsplaatsen in het sociaal-cultureel werk zijn gemoeid", schrijven ze aan de voorzitters van de Zeeuwse Statenfracties. De passagiers gaan van boord Ze vragen hen om minister Brinkman een Staten-motie aan de broek te smeren, waarin tegen de bezuiniging wordt geprotesteerd. Dat zou dan aanstaande vrijdag moe ten gebeuren. Als voorbeeld is een motie bijgevoegd, ontleend aan een uitspraak van de Friese Staten, die al op 27 augustus bij minister en par lement aan de bel trokken. Friesland vindt dat het vrij wel halveren van de rijksbij drage in strijd is met de 'in het verleden betoonde zorgvuldig heid bij de opbouw van het voorzieningenstelsel'. Door de nieuwe bezuiniging op het welzijnswerk, aldus de Friese Staten, worden de lagere over heden onevenredig zwaar ge troffen in verhouding tot de totale bezuinigingen bij het ministerie zelf. De bezuini ging, zo voorspelt men, zal dan ook onvermijdelijk leiden tot ingrijpende inkrimping van de bestaande voorzieningen. Het verzoek aan de Zeeuwse Staten is ondertekend door ZOOS, Scouting Zeeland, de Provinciale hervormde Jeugd raad, de Federatie Christelijk Jeugdwerk Zeeland, de Wer kende Jongeren CNV, het Dio cesaan Instituut jeugd en Jon geren, het Zeeuws Servicebu reau voor Jeugd- en Jonge renwerk, de werkgroep jeugd werk van de Zeeuwse Jeugd Raad. TERNEUZEN - Het onlangs grondig gerenoveerde be kende hospitaalschip 'Henry Dunant' van het Rode Kruis bezocht gisteren Terneuzen. - Leden van de afdeling Hulst van het Rode Kruis ontvin gen de 68 gasten, die daarna een bezoek brachten aan de binnenstad van Terneuzen. 's Avonds konden zij deelne men aan een bingo. De gasten kwamen dit keer allemaal uit Dordrecht en omgeving. Volgende week zijn het ech ter enkel Zeeuwen, die vanuit Wolfaartsdijk vertrekken voor een tocht door Nederland. In oktober zat de 'Henry Dunant' Terneuzen nogmaals met een bezoek vereren. Van onze correspondent TERNEUZEN - De aandui ding van het betaald parkeren op de Heerengracht en de Markt in Terneuzen op andere koopavonden dan de normale wekelijkse koopavond (vrij dag), werd door de gemeente Terneuzen niet duidelijk ken baar gemaakt. Tot die uit spraak kwam gisteren kan tonrechter mr. H. de Mul. Ook officier van justitie mr. D. van de Beid was die mening toegedaan. Dat leidde tot schuldig zonder verdere straf oplegging in de zaak tegen Terneuzenaar E.P. P. stond gisteren voor het hekje van het Terneuzense kantongerecht omdat hij op de avond van 19 december vai£ het vorig jaar was geverbali seerd wegens onbetaald par keren op de Jongestraat. Dat was op een donderdag terwijl de (bekende) normale koop avond in Terneuzen op vrijdag is. „Je kon alleen bij de par keerautomaat zien dat er die avond betaald moest worden en verder niet. Ik kom op don derdagavond daar vaak en dan hoefde nooit voor het par keren betaald te worden. Wel kreeg ik van de politie te ho ren dat ik het had kunnen we ten omdat het in de kranten had gestaan." Dit argument bleek zowel voor de officier van justitie als voor de kan tonrechter voldoende, vandaar dat ook het schuldig zonder strafoplegging volgde. MIDDELBURG - De 20-jarige H.V.H. uit Den Bosch was dinsdag voor de politierechter in Middelburg verontwaar digd dat hij terecht moest staan voor een paar 'futilitei ten' waaraan hij zich eind vo rig jaar in Terneuzen en Hulst had schuldig gemaakt. Want wat betekende dat nou helemaal, zo foeterde de jongeman: in november had hij uit een supermarkt in Ter neuzen een armvol pakken koffie gestolen, in december pikte hij bij een andere zelfbe- dieningsbedrijf vijf kratten met lege flessen en in Hulst had hij een poging gedaan tot inbraak in een Oosterse win kel, waar hij en zijn maat op heterdaad betrapt werden. Maar omdat dit alles gebeurde binnen de proeftijd van een voorvonnis, was hem intussen aangezegd dat hij het voor waardelijk deel van die straf (twee maanden) alsnog diende uit te zitten. 'En daarom is het onzin dat ik hier ook nog eens voor gestraft moet worden', zo besloot V.H. strijdlustig. Uit eindelijk werd hem een voor waardelijke straf opgelegd van zes weken, met opnieuw een proeftijd van twee jaar. MIDDELBURG - De 31-jarige G.v.d.W. uit Rilland was 'princi pieel tegen iedere vorm van dwingelandij' en daarom nam hij de vrijheid 'neen' te zeggen tegen de bloedproef toen die hem op 7 februari in Hontenisse werd bevolen. Wel had hij meegedeeld de consequenties van zijn weigering te willen aanvaarden en zo stond V.d.W. dinsdag voor de politierechter in Middelburg te recht. brengen voor iemand die zon der meer bereid was op te draaien voor de gevolgen van zijn houding, waarna hij het 'normale tarief' eiste van twee weken voorwaardelijk, een boete van 1500 gulden en een rij-ontzegging van negen maanden. Maar dit laatste ging de 'principieel weigeraar' wat te ver. Met deze consequentie was hij het totaal niet eens en zijn advokaat wierp zich dan ook in de strijd op het behoud van het rijbewijs. Het gemis hiervan zou wel eens schade lijk kunnen zijn voor de werk zaamheden van verdachte. Hoewel niet helemaal duide lijk werd welke schade dit voor V.d.W. zou betekenen, be spaarde politierechter mr. Vermeulen hem, tot grote ver rassing van de aanwezigen, deze uiterste consequentie en veroordeelde ze hem tot twee weken voorwaardelijk, een boete van 2000 gulden en een geheel voorwaardelijke rij ontzegging voor de duur van vijf maanden met een proef tijd van tweebaar. De man ging nog eens uit voerig in op de achtergronden van zijn principes, zoals hij dat ook al gedaan had in dis cussie met de verbalisanten die hem op de pont bij Perk- polder hadden aangehouden op verdenking van het rijden onder invloed. 'Let wel', zo be toogde de man, 'het is goed dat er regels zijn, maar ik wens daar niet aan mee te doen. Ik had beslist niet teveel gedron ken en als volwassenen onder elkaar heeft men dat dan van mij aan te nemen'. In zijn principes betrok V.d.W. (die bovendien zei een antipathie te hebben tegen uniformen) iedere vorm van onderzoek naar de waarheid van zijn beweringen en dus wenste hij ook niet mee te werken aan de blaastest of urineproef. Officier van justitie mr. Stein stelde op zijn beurt het 'in principe' eens te zijn met de gedachte dat regels eigenlijk in deze maatschappij niet no dig zouden moeten zijn en ook hij bewoQdering kon op- 'f f" S f ï15) mST c; 16 .3 '-.18:., ANP/KNMI 17-9-86 12 uur De weersverwachting: wissel vallig met af en toe een bui. Maximum temperaturen tussen 9 en 14 graden. Matige en tij delijk vrij krachtige wind aan de kust uit noord tol noord oost. De vooruitzichten voor don derdag tot en met zondag: eerst vrij mooi en fris met mo gelijk lichte neerslag en tijdens het weekend wisselvallig met enkele buien en zachter weer. (Bron Ukkel) Amsterdamhalfbew.15 gr Eindhovenzwaar bew.14 gr Vlissingenzwaar bew.14 gr Aberdeenzwaar bew.14 gr Barcelonazwaar bew.28 gr Berlijnregen13 gr Boedapest...... onbew.30 gr Bordeauxregenbui22 gr Brusselzwaar bew.11 gr Dublinonbew.14 gr Frankfortregen bew.11 gr Genèveonbew.30 gr Helsinkizwaar bew..... 10 gr Innsbruckonbew.27 gr Klagenfurtonbew.28 gr Lissabonliht bew.24 gr Locarnozwaarbew.20gr Londenzwaarbew.15gr Luxemburgregen18 gr Madridregenbui24 gr Malagazwaarbew.32gr Mallorcaonbew.34 gr Moskouzwaarbew.19gr Münchenhalfbew.26gr Niceonbew.25 gr Oslohalfbew...:16gr Parijsregen10 gr Praagnietontv.-gr Splitonbewolkt30 gr Stockholmlicht bew.14 gr Warschauregen16 gr Wenenonbew.28 gr Zürichhalfbew.27gr Cyprusonbewolkt32 gr Istanbulonbew.29 gr LasPaimaszwaarbew. ....27gr Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De commissie gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Terneuzen vergadert donderdag 18 sep tember in het stadhuis van Terneuzen. De commissie buigt zich dan onder meer over de rekening over het dienstjaar 1985 en de vaststelling van de begroting voor 1987. Onderdeel daarvan is de verhoging van de kosten van vuilstort door particulie ren met gemiddeld 3,5 procent. De vergadering begint om 14.00 uur. dal Van onze correspondente MIDDELBURG - Howel de 40-jarige J.V. uit SL Jansteen toegaf niet tegen sterke drank te kunnen, had hij op 6 juni tijdens een receptie in Hulst toch zo'n elf pilsjes gedronken, waarna hij in zijn auto was gestapt om naar huis te rijden. Voor een verkeerslicht botste hij tegen een motorrijder en toen bleek dat V. inderdaad beter de auto had kunnen la ten staan. De bloedproef toonde een alcoholpromillage aan van 1.67 en daarvoor werd hij dinsdag door de politierechter in Mid delburg veroordeeld tot een boete van 1000 gulden en een rij-ontzegging van zes maan den waarvan de helft voor waardelijk. 'Achteraf gezien heel erg stom', vond de 20-jarige J. de L. uit Aardenburg zichzelf, omdat hij op 1 juni na drank gebruik in zijn auto was ge stapt. Door onduidelijke oor zaken raakte hij in een flauwe bocht van de weg waarna hij tegen een boom tot stilstand kwam. De bloedproef toonde een alcoholpromillage aan van 1.65. De L. werd veroordeeld tot een boete van 1000 gulden en zes maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk niet-rijden. De 50-jarige Terneuzenaar L.v.W. tenslotte had zich op 6 mei met een aantal glazen wijn tot een alcoholpromillage gedronken van 1.40, waarmee hij in zijn woonplaats werd aangehouden. Hij kreeg een boete opgelegd van 1500 gul den en een voorwaardelijke rij-ontzegging voor de duur van zes maanden met een proeftijd van twee jaar.

de Stem | 1986 | | pagina 15