iï ■polis TEPAS 'Let op landbouwtrekkers' Boertien koopt eerste kaart van Unicef-actie Ksf«f •HAALBAARHEIDDIT JAAR BEKEND•SMIT-KROES WIL NIET VEEL BIJDRAGEN 'We zijn erin getuindmaar we zitten ermee Schilderijen 'gestolen9 uit de Hof van Eede Provincies pikken kortingen op welzijn niet meer Veel aannemers zien af van werk in België rt vat je DINSDAG 16 SEPTEMBER 1986 HET WEER \V" GEDEPUTEERDE DE VOOGD GEEFT STARTSEIN VOOR ACTIE: Schipper mishandelt echtgenote ZEEUWS ONDERWIJSPROTEST: DEN HAAG - Zeer binnenkort zullen de pro vincie Zeeland en het rijk besprekingen begin nen om de haalbaarheid van een oeververbin ding over de Westerschelde te beoordelen. INENTINGS-PROGRAMMA POLITIE WACHT OP TERUGKOMST BURGEMEESTER Dorpsrel In bruikleen Nevelig Weer in Europa Bouwvakker valt van ladder As 'V lOe beste gereedschappen en machinerieën voorf Ihobbyist, vakman en industrie. MSpinveld31^reda^7^24944 1001 gereedschappen van de beste kwaliteit VAN ZEELAND «yfinV'VY> T27 PAGINA ZEELAND 1 P/S/(/c.-J. F- Jas,rJe ïo0r rt cht en verantwoord. lullend zijn (een gezin met ziektegevallen dan iemand die relf uw risiko en de daaraan iw. lan VGZ doorgeven welke premie u or welk risiko, voor welke premie u is onveranderlijk van hetzelfde zekerheid. Zelfs al bent u nu zo ilkundiee Basis- is natuurlijk verstandig voor het |lie zorg voor het gebit nog eens plotseling voor onaangename r nu de Tandheelkundige Basis- igen de meest voorkomende kosten imere dekking wensen dan is ook nt u met de bon nadere informatie erzekering. Aantal kinderen (indien studerend t/m 26 jaar) 45,tel. 040-322911; 32, tel 080-287882; Op een druilerig Abdijplein geeft de Zeeuwse gedeputeerde J. de Voogd het startsein voor de actie 'Letten op landbouwtrekkers'. Voertuigen vande Rijkspolitie, Provinciale Waterstaat en Veilig Verkeer Nederland worden uitgerust met een sticker. - foto z. savic. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „Het is met het landbouwverkeer eigen lijk als met de lodafles in het gootsteenkastje. Iedereen weet, dat er extra voorzichtig heid is geboden, maar af en toe gebeuren er ongelukken mee". Op een slijkerig Abdijplein - de gestaag neerdrenzende re gen bezorgde alvast een voor proefje van het overheersende weerbeeld tijdens het bieten seizoen - gaf de Zeeuwse gede puteerde J. de Voogd gisteren het startsein voor de actie 'Letten op landbouwtrekkers', de derde in successie. Speciaal in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar 50 procent van alle ongelukken met land bouwverkeer plaats vindt, worden langs de provinciale wegen borden geplaatst met het opschrift: 'Let op land bouwtrekkers'. Maar ook op andere wijze wordt de Zeeuw de komende maanden met deze waarschuwing gecon fronteerd. Werden de afgelo pen twee seizoenen een kleine 40.000 folders uitgereikt om weggebruikers te attenderen op de gevaren van het lang zame en vaak slecht zichtbare landbouwverkeer, dit keer zijn affiches en reuzenstickers vervaardigd. De folders worden in open bare gebouwen, bibliotheken en scholen opgehangen, de stickers krijgen een plaatsje op de dienstauto's van rijkspo litie en Provinciale Water staat. Veilig Verkeer Neder land zet een gezelschap dames in dat als 'promotieteam' de provincie in trekt teneinde de actie met informatie-mate riaal te ondersteunen. Zonder dit soort acties, al dus de gedeputeerde, veroor zaken ongelukken meer leed en schade. „Er kunnen toch ef fecten gemeten worden, zo niet in aantal dan toch in de aard van de ongelukken." Vorig jaar registreerde de politie in Zeeland 76 verkeersongeval len, waarbij landbouwvoer tuigen waren betrokken. Tweederde van die ongevallen vond plaats in de oogstperio- de: van augustus tot en met november. Veel ongelukken deden zich voor in het donker. Bij de ongevallen werden 24 mensen gewond. Gelukkig de den zich vorig jaar geen dode lijke ongelukken voor. De actie is een initiatief van de provincie Zeeland, politie en Veilig Verkeer Nederland. Eén van de maatregelen waar al geruime tijd over wordt ge praat, is de waarschuwings driehoek op de achterkant van landbouwvoertuigen. Interna tionaal zijn nu de keuringsei sen voor zo'n driehoek vastge steld en op het ogenblik wordt gewerkt aan nationale bepa- leingen. De Voogd: „Het gaat erop lijken dat de aandrang vanuit het college van Gede puteerde Staten vrucht gaat afwerpen en dat de marke ringsdriehoek in Nederland wettelijk wordt voorgeschre- Van onze correspondent SAS VAN GENT - De rijkspolitie te water heeft gisteren proces vebaal opgemaakt tegen de 27- jarige schipper van het motorschip Atlas 16 we gens mishandeling van zijn 29-jarige echtgenote. Onder het toeziend oog van een aantal toeschou wers trok de man zijn vrouw eerst de kleren van het lijf en diende haar vervolgens een pak slaag toe. Volgens een woord voerder van de politie zijn er tussen het schip- persechtpaar in het re cente verleden herhaal delijk moeilijkheden ge weest. De moeilijkheden schijnen nu tot het verle den te behoren, want de vrouw heeft besloten het schip en haar man direct te verlaten. Onderzoek WO\ kan starten Fel protest van Zeeuwse onderwijskrachten. N - foto wim kooijman Van een onzer verslaggevers AXEL - Verontruste leer krachten en ouders protes teerden gisteren fel tegen de voorgenomen bezuini gingen op het onderwijs van een miljard gulden, zoals minister van onder wijs Deetman deze wil uit voeren. Tijdens bijeen komsten in cultureel cen trum De Halle in Axel en in De Prins van Oranje in Goes lieten zij blijken dat voor hen de maat vol is. Kernpunt van de woede in de onderwijssector is de plotselinge ommekeer van de minister, die voor de verkiezingen nog verkon digde dat het onderwijs er zelfs geld bij zou moeten krijgen. „We zijn erin ge kund, maar we zitten er mee", vatte R. van Leeu wen, hoofdbestuurder van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOp) tijdens de bijeen komst in Axel samen. De minister wil voor taan pas kleuters op de ba sisschool toelaten als zij op 1 augustus van een nieuw schooljaar vier jaar zijn. Tot nu toe mochten kleu ters als ze vier werden meteen naar school. W. Staelens, vertegenwoordi ger van de Nederlandse Katholieke Oudervereni ging (NKO): „Tot nu toe krijgen al die kleuters in dividuele aandacht en be geleiding. Straks komen ze allemaal tegelijk naar school en verdwijnt dat. En wat zie je dan: De zwak- sten die het toch al zo moeilijk hebben worden de dupe» Staelens voorspelde voor Zeeuwsch - Vlaanderen nog een bijkomend effect, veel ouders zullen hun kinderen nu naar Belgi- sche scholen sturen, waar ze al op tweeëneenhalfja- rige leeftijd terecht kun nen. Een grote groep keert daarna niet meer terug in het Nederlands onderwijs, voorspelde hij. Maar ook de verminde ring van het aantal kinde ren dat in het speciaal on derwijs een plaats krijgt stuit de ouders en de leer krachten tegen de borst. Volgens de actievoerders groeit het aantal gegadig den juist, en is het daarom onverantwoord het aantal plaatsen te verlagen. „Schrijnend is dat gezegd wordt dat teveel kinderen in het speciaal onderwijs terechtkomen", zei Leen Wille, hoofdbestuurder van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. „De ouders hebben het er moei- lijk genoeg mee de beslis sing te nemen hun kind naar het speciaal onder wijs te sturen. Ze worden al gauw als een buiten beentje beschouwd". Ook het derde hoofdpunt uit de bezuinigingsplannen kreeg veel kritiek. De mi nister wil het aantal ver vangers bij ziekte van een leerkracht beperken. En dat is onmogelijk bij de huidige belasting van het onderwijzend personeel, vonden alle sprekers. De onderwij sorganisaties gaan nu proberen via een kaartenactie de minister op andere gedachten te brengen. De bijeenkomst in de Halle werd afgesloten met het verzenden van een tele gram aan de minister van onderwijs, de heer Deet man, waarin hem verzocht werd af te zien van de voorgenomen bezuini gingsmaatregelen ten aan zien van het basis- en voortgezet speciaal onder wijs. Van onze Haagse redactie Eind dit jaar zal duidelijk moeten worden of die verbinding mogelijk is. Die besprekingen staan on der een zekere politieke druk, omdat minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) afge lopen week herhaalde dat fi nanciering door het rijk geen haalbare kaart is. Woordvoerders van de grote politieke partijen in de Kamer vinden overigens dat de be windsvrouw daarmee enigs zins voor haar beurt heeft ge sproken. Zij benadrukken dat eerst het onderzoek moet wor den uitgevoerd. Dat onderzoek wordt ook aangekondigd in het regeerakkoord, dat tussen CDA en WD is gesloten. Het onderzoek zal zich met name toespitsen op de laatste variant die de provincie Zee land heeft aangereikt en die de middenvariant heet en Ter- neuzen met het tegenover ge legen Zeeuwse land verbindt. Het onderzoek moet onder meer uitwijzen of de bijdrage van het rijk van dit moment voldoende is om te dienen als serieuze bijdrage aan de plan nen. In de politiek bestaat de neiging om de 34 miljoen die het rijk jaarlijks afdraagt voor de exploitatie van de ve ren ook te bestemmen voor de oeververbinding. Smit-Kroes maakte in het verleden niet de indruk haar bijdrage aan de oeververbin ding structureel te willen ma ken. In een toelichting op het kabinetsbesluit om niet in te stemmen met een bijdrage aan de inpoldering van de Marker waard, zei ze dat het rijk niet van plan is in grote projecten deel te nemen. Zij noemde on der meer de oeververbinding. Volgens het kamerlid Te Veldhuis (WD) spreekt de minister daarmee voor haar beurt. Hij vindt het tijd dat provincie, rijk en bedrijfsle ven de handen ineen slaan om de financiering serieus te be kijken. Het laatste idee van de provincie zou ongeveer ƒ700 miljoen moeten kosten. Vol gens de WD'er is er haast bij het maken van afgeronde voorstellen, om de kans op de verbinding zo groot mogelijk te houden. Te Veldhuis vindt dat het rijk bij de uiteindelijke afweging ook moet laten mee wegen dat de westelijke ver binding van Rotterdam naar België te zijner tijd belangrij ker wordt als tussen Frank rijk en Engeland een tunnel verbinding is gerealiseerd. PvdA-woordvoerder Rienks ziet in afhoudende reactie van Smit-Kroes vooral 'een aftrap voor de besprekingen'. De PvdA vindt overigens dat een verbinding vooral een zaak van de Zeeuwen zelf is, waar aan het rijk niet te veel moet bijdragen. CDA'er Eversdij k ziet het onderzoek met vertrouwen te gemoet. Ook hij noemt het geld dat het rij k nu al in de ve ren stopt als een bron voor de exploitatie, naast de tolop- brengsten. „Die zullen natuur lijk voldoende moeten zijn, zonder dat de tol zelf te hoog wordt", aldus Eversdijk. Van een onzer verslaggevers OOSTKAPELLE - Iedere zes seconden sterft ergens in de wereld een kind aan een ziekte die door inenting voorkomen had kunnen worden. Evenzo veel kinderen houden er een blijvende handicap aan over. Als het aan Unicef, het Kin derfonds van de Verenigde Naties ligt, komt daar snel een eind aan. Binnen vier jaar wil men de zes ziektes hebben uit- geband, waartegen Neder landse kinderen allang in geënt worden. De opbrengst van de Uni- cef-wenskaartenactie, die dit najaar wordt gehouden, is voor dit doel bestemd. Leerlin gen van de Mythylschool van Zonneveld in het Zeeuwse Oostkapelle verkochten giste ren de eerste wenskaart aan de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien. De kaarten zijn belangeloos ontworpen door kunstschil ders en tekenaars uit de hele wereld. Behalve kaarten wor den ook geschenken voor kin deren verkocht, waaronder 'een haast nostalgische' blok- kenpuzzle, nu uitgevoerd in kunststof en verpakt in een koffertje dat zich ook voor an dere doeleinden leent. Van een Afrikaans dorp maakt een mazelen-epidemie, in Nederland inmiddels een vrij onschuldige kinderziekte, een rampgebied. Samen met vijf andere epidemische kin derziektes: difterie, kinkhoest, polio, tetanus en TBC, zijn mazelen elk jaar oorzaak van de dood of permanente handi cap van meer dan tien miljoen kinderen. Unicef is bezig mas sale immunisatie-campagnes te organiseren waardoor snel en tegen relatief lage kosten dorpen, steden, zelfs hele re gio's in de Derde Wereld ge holpen kunnen worden. Van een onzer verslaggevers EEDE - Het Eedese kerkbestuur heeft eind vorige week drie schil derijen laten weghalen uit het multi-functio- neel centrum de Hof van Eede. De schilde rijen zijn volgens de bestuurslid J. van Bel- legem eigendom van de kerk en hebben nu een plaatsje gekregen in de vergaderzaal van de pastorie. De voorzitter van de be heerscommissie van het cen trum, het raadslid H. van Rie (D'66), is niet erg geluk kig met de actie van het kerkbestuur en heeft dan ook bij de politie aangifte van diefstal gedaan. De rijkspolitie heeft nog geen stappen inzake deze kwestie genomen. Volgens opper wachtmeester C. van Boste- len wacht men op de terug keer van burgemeester E. Jongmans. „Zodra hij terug is van vakantie, leggen we hem de kwestie voor en moet hij maar bemiddelen", aldus de opperwachtmees ter. Het is niet verwonderlijk dat de politie op de terug keer van de burgemeester wacht, want rondom de Hof van Eede woedt een soort van dorpsrel. Van Rie is sinds kort voorzitter van de beheerscommissie en hij is orde op zaken aan het stel len, echter op een dusdanige manier dat veel gebruikers van het centrum zich tegen hem keren. Vooral, omdat hij wil dat alle regels precies worden nageleefd. En dat zijn die verenigingen niet gewend, want de beheers commissie trad jarenlang zeer soepel op. Onlangs heeft de commis sie al 'vreemde' voorwerpen die in het centrum hingen of stonden en die eigendom zijn van de verschillende clubs, verwijderd. Zo is bijvoor beeld de oorkonde 'Een kern waar pit in zit' van de muur gehaald en terug gegeven aan de dorpsraad die er maar een ander plaatsje voor moet zoeken. De be heerscommissie liet alleen de schilderijen hangen. Om- Een van de 'gestolen' schilderijen uit de Hof van Eede. - foto wim kooijman dat het kerkbestuur vreesde dat de schilderijen ingelijfd zouden worden door de com missie, zijn ze van de muur gehaald. Van Bellegem laat weten dat de schilderijen weer in de Hof van Eede worden op gehangen, als de gemeente een officiële overeenkomst tekent en ook de verzekering regelt. „We moeten zeker heid hebben dat ze van de kerk blijven". De schilderijen zijn van de hand van de oud-pastoor van Eede, C. Vos. Hij heeft ze na de oorlog gemaakt en op de schilderijen is te zien hoe het grensdorpje er voor de oorlog uitzag. Eind 1944 is Eede namelijk bijna com pleet verwoest De pastoor heeft de werken aan oud hoofdonderwijzer A. Stan- daert geschonken die ze op zijn beurt weer heeft nage laten aan het kerkbestuur. Toen enkele jaren terug het centrum in gebruik werd genomen, heeft de kerk en kele schilderijen in bruikleen aan de Hof van Eede gegeven. Van Rie wenste geen com mentaar te geven over deze kwestie. „De zaak is in on derzoek", vertelde hij. 12 „„r De weersverwachting: In de ochtend nevelig en op som mige plaatsen mistvorming. Minima van 8-11 graden. Over dag betrokken met nog regen over het zuiden van het land. 's Avonds opklaringen in het noorden. Maxima van 12-16 graden. De wind zal zwak tot matig zijn maar langs de kust nog tijdelijk vrij krachtig uit noord tot noordoost. De voor uitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: fris, vrij mooi en over het algemeen droog weer. (Bron Ukkel). Amsterdamregen12 gr Eindhovenregen12 gr VHssingenregen13 gr Aberdeenhall bew.I2gr Barcelonalicht bew.27 gr Berlijnregen14 gr Boedapest.licht bew.29 gr Bordeauxregen28 gr Brusselzwaar bew.11 gr Dublinregenbui13 gr Frankfortzwaarbew.23gr Genèvehalf bew.29 gr TERNEUZEN - De bouwvak ker D. D. uit Lewedorp liep gistermiddag bij een arbeids ongeval een open beenbreuk op. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Juliana ziekenhuis in Terneuzen. Het ongeval gebeurde bij het uitvoeren van werkzaam heden in een flat aan de Bach- laan. Toen D. een tegen het bordes van de eerste verdie ping geplaatste ladder opklom en boven gekomen op het bor des wilde stappen, gleed de ladder onderuit waardoor de man op het trottoir viel. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De pro vinciebesturen overwe gen de regering te laten weten dat ze geen enkele behoefte hebben aan de al zolang boven hun hoof den zwevende welzijns wet, wanneer kortingen tot 50 procent op rijksbij drageregeling doorgaan. Dat zei de Zeeuwse gedepu teerde J. Boersma (PvdA) gis teren. „Als men ons welzijns beleid laat voeren zonder daarvoor geld over te dragen, dan zullen wij zelf wel orde op zaken stellen. Daar hebben we geen wet voor nodig". Boersma deed zijn uitlatingen tijdens een vergadering van de statencommissie voor het wel zijn. De commissieleden vroegen zich af welke gevolgen de jongste rijksbezuinigingsplan nen voor de welzijnssector met zich meebrengen. Boersma kon hen nog niet vertellen hoe het provinciebestuur gaat rea geren wanneer de kortingen doorgaan. Hij verwees naar het oktober-'conclaaf' van Ge deputeerde Staten, die zich dan -een maand voor de be handeling van de provinciebe groting in de Staten- nog eens over de financiële situatie zul len beraden. De gedeputeerde kon de commissieleden ook weinig duidelijkheid verschaffen over de stand van zaken bij de wet- en regelgeving van het rijk: „Ik heb al zoveel meege maakt. Ik weet het niet meer. Ik ben het spoor al lang bijs ter. Ik wacht wel tot er eens echt beslist wordt" Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Voor verf aannemers en andere bij de bouw be trokken bedrijven is door de vele formaliteiten de drempel te hoog om in België werken uit te voeren. Dat is de mening van de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarom organiseert de Kamer van Koophandel in samenwer king met de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Belgie en Luxemburg op 9 oktober een voorlichtingsbij eenkomt over .het uitvoeren van werken in België. Wanneer werkzaamheden in België worden verricht, is het uiteraard van groot belang dat de Nederlandse ondernemer op de hoogte is van de formaliteiten die vervuld moeten worden. De heer Frans van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg houdt daarom een inleiding over juridi sche en fiscale aspecten van het werken in België. De heer Se- gers van het Vlaams Economisch Verbond zal een en ander ver duidelijken met betrekking tot sociaal-arbeidsrechtelijke aspec ten van het werk in België. Belangstellende ondernemers kunnen kosteloos deze bijeen komst bijwonen. Die wordt gehouden op 9 oktober in het ge bouw van de Kamer van Koophandel aan de Schuttershofweg-1 te Terneuzen. Van 15.30 tot 18 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 9