>rbij' pin© s VERVOERSBEDRIJVEN ZOEKEN ALTERNATIEF BEZUINIGINGSPLAN BONK demonstreert bij VNO Waarde in- en uitvoer met ruim 10 gedaald Zuivering afvalwater door magneten Officier ABP-zaak haalt uit naar advocaat van Van Zon Meer echtparen hebben voorkeur voor huwelijksvoorwaarden Surinaamse premier in Den Haag I iezel ud Zwarte dood Autokeuring DINSDAG 16 SEPTEMBER 1986 Agenda BINNENLAND Tikkende brief houdt ambassade in spanning DE STEM COMMENTAAR Tegenstrijdigheden in nieuwe Werkloosheidswet Jongeren willen praten over banenplan 'Vaak eerste stap op weg naar echtscheiding Minister van den Broek: positieve indruk na gesprek T5 PAGINA 2 T28 PAGINA 3 1 wij gaan niet in de - FOTO ANP en grensprocedures. fooral dat laatste is velen doorn in het oog. Frank- bij voorbeeld mocht de oer van Japanse elektro- che produkten niet met extra heffing verminde- Het GATT-verdrag ver- ;dt dat nu eenmaal. Maar ■t getreurd: door te bepa- dat al deze produkten lesten worden verhandeld een douanekantoortje ip in het Franse binnen d, liep de import vanzelf ug. Er zijn nog tal van andere fjes te bedenken om bui- ïlandse produkten te we- zonder de GATT-regels overtreden. En daar willen meeste landen vanaf, ant uiteindelijk snijdt men h met protectionische atregel in eigen hand. Behalve de EG (landbouw) in Punta del Este ook Ja- n kleur moeten bekennen, e tijd voor mooie woorden voorbij', zei de Britse atssecretaris Linda Chal :r aan het begin van de nferentie. Als Tokio blijft eigeren de Japanse markt ior buitenlandse produkten igankelijk te maken is de euwe GATT-ronde al bij x>rbaat mislukt. Ruimte ior handelsafbrekende aatregelen is er, gezien het lorme overschot op de Ja- nse handelsbalans. Nu Dmt het op daden aan. Namens Nederland neemt aatssecretaris Heerma Iconomische Zaken) aan het /erleg in Punta del Este eel. Hij vindt dat de confe- :ntie niet mag mislukken, ant dat zou ongetwijfeld iden tot enorme handels- mflicten, waarvan uitein elijk iedereen de dupe zal jn, maar waarbij de armste nden de grootste tol zullen etalen. 1 i len en bereid is te onderhan delen over de periode na 1991, Het huurcontract levert de Filipijnse staatskas jaarlijks 200 miljoen dollar op en al leen al om die reden wil bij voorbeeld minister Enrile niet af van de overeenkomst. Daarnaast zijn tienduizen den Filipino's voor hun inko men afhankelijk van de Amerikaanse militaire aan wezigheid. Andersom kan mevrouw Aquino kan de ba ses gebruiken om de Ameri kanen te bewegen meer eco nomische steun te geven. De miljoenen dollars steun, die naar is gebleken voorheen in de zakken van ex-president Marcos en zijn vrienden ver dween, wil zij besteden aan de wederopbouw van de Fili- pijnen. (ANP). verschil is nu in de kiem ge smoord, we hebben met elk aar gepraat. Gisteren, tele fonisch. Het was heel plezie rig. Inderdaad, het leek een moment dat we niet op één I lijn zaten, haha. Maar dat is een misvatting," aldus Pau- lis, die gisteren al vroeg in Den Haag was. Mateman was nog niet be- I reikbaar. Dus of hij het im Grunde genommen nu met Paulis eens is, blijft nog even onduidelijk. den HAAG (ANP) - De waarde van de Nederlandse goedereninvoer is over de eer ste zeven maanden van dit jaar met 14 procent gedaald ten opzichte van januari-juli 1985 van 128,3 tot 110,2 miljard gulden. De uitvoerwaarde daalde met 11 procent van 135,2 mil jard gulden tot 120,9. Hieruit resulteerde een positief uit- voersaldo van 10,7 miljard gulden (1985: 6,9 miljard). In gewicht gemeten daalde de uitvoer met een procent en steeg de invoer met twee pro cent. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerde CBS-cijfers. Over de laatst gemeten maand juli daalden de in- en uitvoerwaarde met respectie velijk 17 en 14 procent tot 14,5 (1985:17,4) en 15,5 (18) gulden. De waardedalingen zitten grotendeels in de sector ener gie- en energiedragers en zijn het gevolg van de gedaalde olieprijzen en dollarkoers. De waarde van de invoer van energie(produkten) liep met 47 procent terug van 29,8 in ja- nuari-juli 1985 naar 15,7 mil jard gulden dit jaar. Gemeten naar tonnen steeg de invoer met tien procent. De uitvoer lag 31 procent lager: 22,9 tegen 33,1 miljard gulden vorig jaar bij een gelijkgebleven volume. Het uitvoeroverschot ver dubbelde tot 7,1 miljard gul den. Aan de invoerkant liep vooral de invoer van ruwe aardolie terug (met 49 procent tot 8,6 miljard). Aan de uit- voerzijde viel de aardgasex port terug met 32 procent tot 7,3 miljard gulden. AMSTERDAM (ANP) - Op de beurs van wa tertechnieken Aquatech '86, die deze week in Amsterdam wordt gehouden, is gisteren voor het eerst een geheel nieuwe techniek gepresen teerd voor de zuivering van afvalwater. Een Nederlandse onderneming (Smit in Nij megen) heeft een installatie gebouwd, waar mee 100 kubieke meter water per uur met be hulp van supergeleidende magneten ontdaan kan worden van allerlei vervuilende stoffen. Ofschoon de magnetische afvalzuivering nog in een proefstadium verkeert, geven de tot nu toe bereikte resultaten volgens deskundi gen op deze internationale vakbeurs veelbelo vende resultaten te zien. De afvalscheiding geschiedt door het mag netisch effect van metalen en bepaalde fosfa ten, die zich in het afvalwater bevinden. Stof fen die niet magnetisch zijn, worden dat ge maakt met behulp van een entstof. In dit geval zijn dat bacteriën. De magnetische deeltjes hechten zich aan een filter. Door het sterke magnetische veld in het apparaat kan een zeer hoge zuiveringsgraad worden bereikt. Volgens de Nijmeegse onderneming kan het systeem volgend jaar in de praktijk worden toegepast. Geen duurder openbaar vervoer' den HAAG (ANP) - Een tik kende brief heeft de Ameri kaanse ambassade in Den Haag maandagmiddag enkele uren in spanning gehouden. Een bruine envelop was bij de middagpost vanaf Schiphol aan de achteringang van de Amerikaanse ambassade be zorgd. Daarin zat iets dat een tikkend geluid maakte. Vol gens het opschrift moest de brief naar de Amerikaanse ambassade in New York, maar op Schiphol had men kenne lijk bedacht dat er in New York geen ambassade van de Verenigde Staten kan staan en het dus bij de post voor Den Haag gedaan. In Den Haag constateerden de ontvangers dat er iets tikte in het poststuk. De eigen spe cialisten lichtten de envelop door en waarschuwden de Haagse politie, omdat er iets vierkants in zat. Meer konden zij er volgens een woordvoer der van de Haagse politie ook niet van maken. De politie bekeek het geval, deponeerde het buiten tussen strobalen en riep de EOD uit Culemborg te hulp. Die kwam met een speciaal escorte van de rijkspolitie dwars door alle files van het spitsuur naar Den Haag en stelde vast dat er alleen een vierkant doosje met een lopend uurwerk, waar schijnlijk uit een computer, in de envelop zat. De afzender is volgens de politie nog niet achterhaald. DEN HAAG (ANP) - De stads- en streekver- voerbedrijven en de Nederlandse Spoorwegen hebben 'zeer ernstige bezwaren' tegen het voornemen van minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat om de komende vier jaar in totaal 150 miljoen gulden op het openbaar vervoer te bezuinigen. Zonder een samenhangend verkeers- en vervoers beleid is het onmogelijk om op een verantwoorde ma nier tot een betere kostendekking te komen. De vervoersbedrijven zullen zich daarom beraden over al ternatieven voor de plannen van de regering, zo hebben ze maandag na afloop van een gesprek met minister Smit meegedeeld. De minister is be reid alternatieve maatregelen 'in overweging te nemen'. De vervoerbedrijven zeggen geen kans te zien de verminderde rijksbijdrage (vijf procent van de totale jaarlijkse bijdrage van 3,2 miljard gulden) aan de exploitatietekorten op te bren gen: extra tariefsverhoging leidt tot minder reizigers, het verhogen van de doelmatig heid levert geen bezuinigingen meer op en het verder beper ken van de voorzieningen is niet verantwoord, aldus de bus vervoersbedrijven en de NSmaandag. Een meerderheid van de Tweede Kamer sprak onlangs uit dat de bezuinigingen niet tot extra tariefsverhogingen mogen leiden, maar volgens minister Smit zijn verhogin gen voor stads- en streekver voer onvermijdelijk, ook van wege de verhoging van het BTW-tarief. De spoorwegen worden ontzien omdat de ta rieven van NS al hoger liggen dan bij stads- en streekver voer. Duurdere treinkaartjes jagen reizigers bovendien de auto in en daar is verkeer en 'TERRORISME is de pest van de moderne tijd'. Een uiterst verbit terde Franse premier Chirac had het niet beter kunnen verwoor den. Zoals in het verre verleden de 'zwarte dood' genadeloos en onverwacht toesloeg, zo veroorzaken ook de terroristische aan slagen op de meest onverwachte momenten hun slachtoffers, i Met als grote overeenkomst de machteloosheid om het kwaad te bestrijden. Frankrijk is in dat opzicht een treffend voorbeeld. Een in alle opzichten -vooral militair- machtige natie raakt ontredderd door de aanslagen van een naar alle waarschijnlijkheid klein groepje fanaten. De situatie is op dit moment zo ernstig dat politici menen te moeten constateren dat Frankrijk zich in een 'staat van oorlog' bevindt. De maatregelen die genomen zijn liegen er dan ook niet om. Er is een visumplicht voor alle buitenlanders, met uitzonde ring van inwoners van de EG-lidstaten en Zwitserland. Bovendien beeft Chirac de terroristen gedreigd met 'gruwelijke wraak'. Als bewijs dat het hem menens is laat hij razzia's uitvoeren en wordt bet Franse leger op grotp schaal ingezet bij het bewaken van grenzen en luchthavens. Het antwoord van de terroristen heeft niet lang op zich laten wachten. Gisteren werd in het hoofdcommissariaat van politie in Parijs een bom tot ontploffing gebracht. Hiermee is meteen aan gegeven hoe uitzichtloos de situatie is wanneer het gaat om de bestrijding van terreurdaden. Het is overigens alleszins begrijpe- 1 lijk dat in Frankrijk de emoties hoog oplopen en dat de roep om wraak steeds heviger wordt. Maar wraak is altijd al een slechte raadgever gebleken. Veel nuttiger zou zijn wanneer Mitterrand en Chirac hun politieke gewicht in de schaal zouden leggen om tot mternationale samenwerking te komen. Daar is tot nu toe weinig van terecht gekomen. De reeks aanslagen van de laatste jaren rnaakt echter duidelijk dat er niet langer plaats is voor het voeren van opportunistisch beleid, dat meestentijds wordt gevoed door eigenbelang. Een goede internationale samenwerking is noodza kelijk in de strijd tegen het veelkoppige monster dat terrorisme beet. DE Tweede en Eerste Kamer hebben vandaag, wat altijd zo plechtig heet, hun 'ver enigde vergadering' om daarin, uit de mond van ko ningin Beatrix, te horen wat Lubbers-II voor '87 allemaal in petto heeft. Daarmee houdt de Senaat het de rest van de week weer voor gezien. De Tweede Kamer komt woensdag en donderdag nog bijeen voor de afhandeling van de wet Personenvervoer (organisatie en financiering van het openbaar vervoer) en enkele kleinere onder werpen. Zij zal verder de ko mende weken hoofdzakelijk benutten om zich voor te be reiden op de algemene be schouwingen, op 7,8 en 9 ok- tober. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD CE VERPLICHTE autokeuring blijkt uiterst fraudegevoelige wet geving te zijn. Die constatering is niet verrassend en politici hoe ven niet geschrokken te reageren. Men was gewaarschuwd. De commissie Geelhoed heeft enkele jaren terug een uitvoerig onderzoek naar het afschaffen van over bodige en onwerkbare regels gedaan in het kader van het vraag stuk van de deregulering. Geelhoed waarschuwde indertijd al dat be verplichte autokeuring beter niet kon worden ingevoerd, om bat controle zo goed als onmogelijk zou zijn. De commissie meende zelfs dat juist de slechtste auto's niet ter keuring zouden "orden voorgereden, maar wel op de weg zouden blijven. Het parlement had een goede reden om de verplichte autokeu ring door te zetten. Het leek evident dat de keuring automobilis ten zou dwingen hun wagens beter te onderhouden, zodat de verkeersveiligheid toe zou nemen. Een geheel ongewild argu ment, nauwelijks uitgesproken maar daarom niet onbelangrijker, was dat garages toen al behoorlijk in apparatuur en opleidingen nadden geïnvesteerd en die zouden worden gedupeerd als de keuring niet zou doorgaan. Op zich is het terecht dat minister Smit-Kroes een onderzoek laten verrichten naar de vraag of de keuring de verkeersveilig heid wel heeft verhoogd. De burger mag zich echter in gemoede bwagen of het wel van behoorlijk bestuur getuigt, dat niet eerder wening is gehouden met de resultaten van het rapport van de commissie Geelhoed. Je vraagt je nu af welke belangen men toen het beste in de gaten gehouden heeft: die van de verkeers- 'wigheid of die van de garagisten. waterstaat nu ook weer niet op uit, aldus de minister. ZOETERMEER (ANP) - Een aantal artikelen in de nieuwe Werkloosheidswet (nWW) moet nog eens op hun onder linge samenhang worden be keken. Het gaat om de artike len die het volgen van een op leiding met behoud van uitke ring regelen. Dat staat in een voorlopig advies van de Sociale Verze keringsraad (SVR) aan staats secretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgelegen heid. De Raad neemt hier don derdag besluiten over. In de nWW zijn de bestaande WW en WWV samengevoegd. De nWW wordt vermoedelijk in januari volgend jaar van kracht. De Raad schrijft dat het denkbaar is dat aan de ene kant een bedrijfsvereniging besluit het volgen van een op leiding af te wijzen terwijl aan de andere kant het ministerie die opleiding gewenst vindt om iemand weer aan werk te helpen. Ook kan het zo zijn dat iemand door het volgen van een opleiding een langere nWW-uitkering krijgt dan maximaal is toegestaan. In de nWW is namelijk vastgelegd dat het recht op uitkering kan blijven bestaan tot de oplei ding is beëindigd. De SVR heeft in juli al De Graaf geadviseerd over een groot aantal maatregelen die nodig zijn om het nieuwe stel sel van sociale zekerheid in de praktijk te kunnen uitvoeren. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer zeventig leden en aanhan gers van de actiegroep Burgerlijke Ongehoorzaamheid en Non-korporatie (BONK) hebben maandagmiddag gedemon streerd voor het hoofdkantoor van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) in Den Haag. Bonk wil dat de bij de VNO aangesloten bedrijven zich te rugtrekken uit de bouw van kerncentrales en de rakettenba- sis in Woensdrecht. De demonstranten bleken ook verontwaardigd over het verzoek van het VNO aan Justitie om stappen tegen Bonk te ondernemen. Als het VNO dit verzoek niet intrekt, zal deze organisatie worden getroffen door acties van burgerlijke on gehoorzaamheid, aldus een Bonk-woordvoer der. Tijdens de demonstratie is een 26-jarige Rotterdammer aangehouden die niet achter de door de politie opgestelde hekken wilde blijven. Op het Centraal Station in Den Haag werden bij aankomst zes aanhangers aangehouden. Ze had den geen kaartje. MAASTRICHT (ANP) - De Officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. H. Laumen, is gisteren fors van leer getrokken tegen ad vocaat mr. F. Duynstee, raads man van één van de hoofdver dachten in de ABP-affaire, J. van Zon. „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen", zo be gon Laumen zijn weerwoord op het pleidooi van de advo caat. Duynstee vroeg vorige week om vrijspraak voor Van Zon. Laumen zei toen onder de in druk te zijn van de in drukwekkende serie juridi sche argumenten die de advo caat aandroeg in zijn pleidooi voor vrijspraak. Op 5 september eiste Lau men 2,5 jaar gevangenisstraf en 100.000 gulden boete tegen Van Zon. Bovendien zou Van Zon de 667.000 gulden die hij als steekpenningen van het bouwbedrijf Nelissen ontvan gen had, moeten inleveren bij de staat. Belangrijkste feit waarvan Van Zon verdacht wordt, is het aannemen van ruim één miljoen gulden steekpennin gen van het Haarlemse bouw bedrijf Nelissen. Volgens ad vocaat Duynstee kan Van Zon niet veroordeeld worden voor het medeplegen van het aan nemen van steekpenningen (een ambtsdelict voor hoofd verdachte Masson), zolang nog niet vaststaat dat Masson zijn ambtsplicht inderdaad schond. Bovendien waren de 'steek penningen' in de ogen van Van Zon normale provisiebedragen die in de bouwwereld voor be middelingen betaald werdeh. Als het aannemen van steekpenningen niet bewezen kan worden, moeten ook de ondergeschikte punten in de tenlastelegging tegen Van Zon - valsheid in geschrifte en ge bruik maken van valse schrif turen - niet veroordeeld wor den", zo stelde Duynstee. Laumen haalde dit betoog gisteren omver. „De steekpen ningen zijn inderdaad het be langrijkste in deze zaak, maar de andere punten zijn bepaald niet ondergeschikt en kunnen een maximale celstraf van 5 jaar opleveren". (ADVERTENTIE) Kort krachtig Vraag uw K slijterij/ wijnhandel cDeleav% MMMMÉMMH wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324' Ml UTRECHT (ANP) - De jongerenorganisaties van PvdA, CDA, VVD, D66, PPR en PSP en van FNV en CNV willen op korte ter mijn een gesprek met minister De Koning van sociale zaken over het Jeugdwerkgarantieplan, dat 50.000 jongeren onder de 21 jaar aan werk moet heipen. De organisaties, die voor het eerst sinds jaren een gezamenlijk initiatief ontplooien, vinden dat het plan 'geen enkel perspectief' aan werkloze jongeren biedt. In een brief aan minister De Koning laken de jongerenorgani saties het ontbreken van begeleiding en scholing in het plan. „Hierdoor blijft het perspectief van een vaste normale baan, met een inkomen waarvan jongeren zelfstandig kunnen leven, vrij wel nihil". Volgens het Jeugdwerkgarantieplan moeten jonge ren onder de 21 jaar bij de gemeenten aan de slag. In plaats van een RWW-uitkering krijgen ze een maandelijkse vergoeding van drie- tot vijfhonderd gulden. Minister De Koning heeft on langs wel toegezegd dat er een financieel 'vangnet' komt voor jongeren die niet bij een gemeente terecht kunnen. Van een onzer ixrslaggevers NIJMEGEN - Steeds meer pa ren besluiten tijdens het hu welijk zogenaamde huwe lijksvoorwaarden aan te gaan of deze aan te passen aan ver anderde omstandigheden. Echtparen realiseren zich kennelijk steeds vaker de be zwaren van het eens door hen gekozen 'huwelijksvermo- gensregiem'. DEN HAAG (ANP) - Minister Surinaamse leger, het demo- ter Bukman hierin ook moete DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek heeft uit het gesprek dat hij zondag met de Surinaamse premier, Pertab Radhakishun, heeft gevoerd de 'positieve indruk' overge houden dat de plannen van de Surinaamse regering zullen worden uitgevoerd het ko mend voorjaar - maart of april - een volksraadpleging over de nieuwe grondwet te organiseren. Van den Broek heeft dit gisteren verklaard. De minister heeft tijdens het gesprek ook de hoop uitge sproken, dat de gebeurtenissen in het Marowijne-gebied, het optreden van het 'Jungle- Commando' van Ronnie Brunswijk, en de acties van de Surinaamse leger, het demo cratiseringsproces niet zullen doorkruisen. Nederland zal de na de de- cember-moorden van 1982 op geschorte ontwikkelingshulp hervatten naarmate concrete stappen worden genomen in de richting van herstel van de democratie en de rechtsstaat. Minister van Ontwikke lingssamenwerking P. Buk man heeft enige weken gele den een miljoen gulden be schikbaar gesteld voor huma nitaire hulp op het gebied van de volksgezondheid in Surina me. Het is volgens minister Van den Broek 'wel erg snel' om nu al over een nieuw hu manitair gebaar te gaan spre ken. en in elk geval zou minis ter Bukman hierin ook moeten worden betrokken. Maar de mogelijkheid voor verdere hu manitaire hulp is zeker niet afgesneden en als zich noodsi tuaties voordoen zal die zeker worden overwogen. Premier Radhakishun heeft 'geen nieuwe wensen op tafel ge legd', aldus Van den Broek. Het junglecommando van Ronnie Brunswijk heeft vrij dag in het Patamakka-gebied in het oosten van Suriname een soldaat van het Suri naamse leger doodgeschoten. Hij is de zesde Surinaamse militair die is omgekomen in de strijd tegen Ronnie Bruns wijk die in juni van dit jaar begon met de ontvoering van twaalf soldaten. Dat blijkt uit de studie 'Hu welijksvoorwaarden staande huwelijk' van mr. T. Hidma, die op 26 september a.s. hoopt de promoveren aan de Nij meegse universiteit. Sinds zo'n tien jaar blijkt zich het aan gaan van huwelijksvoorwaar den 'staande huwelijk' in een sprongsgewijze populariteit te verheugen.Volgens Hidma is dat het gevolg van het feit dat mensen beseffen dat de wette lijke gemeenschap van goede ren in bepaalde gevallen onge wenste gevolgen heeft. Zij be sluiten dan alsnog huwelijks voorwaarden te maken. Niet zelden ook gaan echt paren, aldus Hidma, over van uitsluiting van gemeenschap naar algehele gemeenschap. Dit in verband met de heffing van successierecht dan wel ter verzorging van de langstle vende echtgenoot. Ook valt te wijzen op het sterk toegenomen aantal echt scheidingen. Als eerste stap tot het uit elkaar gaan kan het in voeren van een ander huwe lijks vermogensregiem dien stig zijn. De door de wet verlangde 'redelijke grond' dwingt de partijen ertoe aan te geven welke doelstelling zij met het wijzigen van de huwelijks voorwaarden nastreven. Niet zelden komen daarbij emancipatorische beweegre denen als het langs deze weg belonen van huishoudelijke arbeid naar voren. Ook in het zicht van echtscheiding erkent de rechter deze redenen. A i/ 15 Dinsdag nummer drie in maand nummer negen. Een dag van cijfers, statistieken, fi nancieringstekorten en infla tiepercentages. Reken maar! 'j De regering legt plaifnen op tafel en de Tweede Kamer mag die later keuren. Zoals garages auto's keuren. Dat haalt immers ook niet veel uit. De Keuringsdienst van wagens loopt niet. Zo gaat dat nu een maal in Nederland. Er staat nu ook aan afgekeurde topclub bovenaan in de Eredivisie. Hoe zit het nu met de Gouden Koets? Wordt die regelmatig gekeurd? Dat ding rijdt al zo vreselijke lang door de straten van Den Haag. Bijna het hele jaar moet de Koets werkloos binnen staan. Stof, zout (van de zee bij Sche- veningen), roest, ongedierte, houtworm, mijt, ratten, alles heeft vrij spel. Ik hou vandaag mijn hart weer vast (en dat moet deze maand ook weer eens gekeurd worden). Kan de Gouden Koets het werk nog wel aan? Het valt mij op dat degene die uit de Koets stapt en op de troon een rede houdt (meestal de koningin) de laatste tijd al leen nog maar rot nieuivs brengt. We leven in tijden van enorme spanningen, zegt ze altijd. We zullen grotere offers moeten brengen. Er valt nooit iets te lachen. Dat kan aan die oude Koets liggen. Geef die mevrouw een snelle Jaguar (nieuwste model) en ze zal ons voortaan op de derde dinsdag fijne dingen ko men vertellen. MERIJN Afrika-hulp NEDERLAND stelt twee mil joen gulden ter beschikking aan het Afrika-programma 1986 van het internationale co mité van het Rode Kruis. Het Rode Kruis-programma richt zich met name op politieke conflictgebieden in Afrika, zo als Ethiopië en Angola. De noodhulp richt zich op het ge ven van voedsel, logistieke steun, medische hulp en be scherming van krijgsgevange nen. Monumentzorg UITGAVEN voor restauratie van monumentale historische bouwwerken zullen niet door de algemene bezuinigingen worden getroffen. Dit zei mi nister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur maandagmiddag in het Zuid limburgse Landgraaf, waar hij een tot hotel verbouwde zestiende eeuwse boerderij of ficieel opende. Studiegeld MINISTER Deetman (Onder wijs) voelt er niets voor ook minderjarige studenten in aanmerking te laten komen voor toepassing van de zoge noemde hardheidsclausule in de wet op de studiefinancie ring. Een beroep van minder jarige studerenden op de hardheidsclausule (in gevallen dat de ouders weigeren bij te dragen in de kosten van studie en levensonderhoud) zal in be ginsel niet worden gehono reerd, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Premie inkomensgrens DE PREMIE-INKOMENS GRENS voor de volksverzeke ringen bedraagt volgend jaar 64.550 gulden (nu 63.750). Dat heeft staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) bekend- gemaakt.Iedereen die verze kerd is voor de volksverzeke ringen AOW, de AWW, de AKW, de AWBZ en de AAW moet over zijn inkomen pre mie betalen voor deze verze keringen tot een maximum. Bedraagt dat inkomen vol gend jaar meer dan 64.550 gul den, dan hoeft over dat meer dere geen premie te worden betaald. Degene bij wie teveel premie is ingehouden, krijgt dat terug via de loon- en in komstenbelasting. Levensechte speelgoedwapens DE APELDOORNSE politie heeft maandag enige tiental len zogenoemde Rambo-setjes in beslag genomen bij een im porteur en twee speelgoedza ken in de binnenstad. De setjes bevatten onder meer plastic machinegeweren met de let ters Uzi, die nauwelijks van echt zijn te onderscheiden. Daarmee valt dit speelgoed onder de wet nabootsing vuur wapens en mag niet worden verkocht.

de Stem | 1986 | | pagina 3