'Niet bezuinigen op bejaardenpas' 'De tijd voor mooie woorden is voorbij' Reis naar VS Aquino verontrust sommige Filipino's Get VERVOE GATT-rondes tijdrovend Zwarte dooc Autokeuring - DiNSDAG 16 SEPTEMBER 1986 ■ACHTERGROND T5 PAGINA 2 Ouderenbonden en busondernemingen: GATT-RONDE BEGONNEN IN SFEER VAN BESCHULDIGINGEN VREES VOOR STAATSGREEP GROTER DAN VREES VOOR 'INPAKKEN' DOOR REAGAN Wielklem Krakkemikkig Beterschap Haags Hoogstandje Nuance Agenda DINSDAG 16 SEPTI Tikkende brief houdt ambassade in spanning DE STEM C< Het kabinet heeft de bejaardenpas op de waslijst van mogelijke bezuinigingen gezet De ouderenbonden en de ondernemingen in het streekvervoer zijn daar fel tegen. Ze zijn vroeg met hun kri tiek, maar hopen dat het een steuntje In de rug van minister Brinkman Is: om het plan in de klem te smoren. Door Mick Salet 'PAS 65' mag niet verdwijnen. Veel bejaarden kunnen deze kortingskaart niet missen. De bus zou twee keer zo duur worden en voor een kaartje voor de schouwburg zou ook de volle mep betaald moe ten worden. Daardoor zouden het openbaar ver voer en een avondje uit voor veel AOW-ers ge woon onbetaalbaar worden. Dat zeggen de ouderenbonden en de busondernemingen. Ze waarschuwen politiek Den Haag niet te bezuinigen op de bejaardenpas. Minister Brinkman (WVC) heeft nog geen concrete plan nen om de bejaardenpas snel de nek om te draaien. Maar in het kabinet is het idee wel besproken. Het zou een mogelijk heid zijn om vanaf 1988 zo'n zestig miljoen gulden per jaar te besparen. Wat is Pas 65? Het is een kortingskaart die alle Nederlan ders van 65 jaar en ouder van de overheid kunnen krijgen. Niet voor niets, want wie de bejaardenpas aanvraagt, moet wel wat kosten betalen. Dat verschilt per gemeente. Van en kele guldens tot bijna 25. Voor dat geld krijgen de bejaarden flink wat voordelen. Het vervoer met bus, tram en metro is de helft goedkoper. En schouwburgen, theaters, bibliotheken, musea en andere culturele instellingen geven vaak aardige kortingen. De bejaardenpas is dan ook erg populair. Vooral in het openbaar vervoer.,,Van alle mensen boven de 65 jaar, maakt 85 procent gebruik van de korting die ze kunnen krijgen met Pas 65", zegt de Vereniging van Exploitanten van Streekver- voerondernemingen (ESO). „Jaarlijks worden er 14,5 miljoen strippenkaarten verkocht met 65+ korting. Bovendien wor den er nog een kwart miljoen abonnementen met korting verkocht." Die korting aan de bejaarde reizigers scheelt het streek vervoer jaarlijk bijna zestig miljoen gulden aan inkomsten. Dat geld, dit jaar 56 miljoen, krijgen ze uit Den Haag terug. Minister Brinkman (WVC) geeft het aan minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) en die geeft het weer door aan de vervoerders. Het goedkope reizen wordt dus betaald door het ministe rie van WVC. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat nu alleen maar een 'doorgeefluik' is, voelt er niets voor om die subsidie te gaan betalen als WVC daarop gaat bezuini gen. „Het is vervelend voor de betrokken reizigers, maar als het geld niet meer van WVC zou komen, zouden wij er niets aan kunnen doen. Waar zouden wij die 56 miljoen vandaan moeten halen?", zegt een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De busondernemingen lijken niet erg warm te lopen voor het idee om de schatkist te ontzien en de korting aan de be jaarde reizigers zelf te betalen. De Nederlandse Spoorwegen doen dat wel. Voor de korting die sporende senioren krijgen, met de 60+ Seniorenkaart, ontvangt de NS geen subsidie. De NS verdient de kosten terug doordat er meer treinreizigers getrokken worden, vooral op dure uren dat de treinen niet zo vol zijn. De commercieel succesvolle 60+ Seniorenkaart van de NS staat dan ook helemaal buiten het Haagse idee om te bezuinigen. „Daar heeft Brinkman niet over te zeggen.", zegt de NS, die niet van plan is de Seniorenkaart op de helling te zetten. De ESO en de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO) zeggen dat ze nu geen mogelijkheden hebben om het voorbeeld van de Nederlandse Spoorwegen te volgen. Hun tarieven worden namelijk door 'Den Haag' vastgesteld. Maar de kans is groot dat ze die vrij heid over een tijdje wel krijgen. Willen de vervoerders dan wel wat doen voor de oudere reizigers? „Als de bezuiniging door zou gaan, zou dat voor veel oude ren een ernstige belemmering worden om met de bus te rei zen", zegt mr. J. de Nie van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Hij wijst erop dat de bejaarden die niets anders hebben dan een minimum AOW-uitkering het al erg krap hebben. „De AOW heeft de laatste jaren al zó on der druk gestaan dat de mensen steeds minder te besteden hebben. De korting van Pas 65 kunnen ze echt nauwelijks missen in het openbaar vervoer." Wat gebeurt er als bejaarden geen korting meer zouden krijgen? Ze zouden massaal thuis blijven. Dat is niet alleen sociaal ongewenst, maar zou ook nadelig zijn voor de buson dernemingen en de culturele instellingen, die daardoor veel klanten en inkomsten zouden missen. Het geld dat het kabi net denkt te besparen met het afschaffen van de 65+kaart, zou dan weer nodig zijn om die tekorten te dekken. De Unie KBO denkt dus dat het kabinet met het afschaf fen van de bejaardenpas, het paard achter de wagen zou spannen. Wijzend op het commerciële succes dat de NS met de Seniorenkaart boekt, meent de Unie KBO dat de 65+kor- tingen zichzelf terug verdienen. Het afschaffen van de be jaardenpas zou dus niet alleen ongewenst, maar ook niet ef ficiënt zijn. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. r> De GATT (Algemene Over eenkomst inzake Handel en Tarieven) is in 1948 door 23 landen opgericht. Na de oor log stond het voor de meeste industrielanden vast dat de wereldeconomie nimmer meer mocht terugkeren naar de chaos van de jaren Dertig. Er zijn toen een aantal in ternationale organisaties op gericht die enige ordening moest brengen in de wereld economie. Zo ontstonden het Internationaal Monetaire Fonds en de Wereldbank. Ook wilde men een Inter nationale Handelsconferen- tie (ITO) oprichten, maar die is er nooit gekomen. Wel is in 1948 de door Amerika ont worpen GATT door 23 lan den ondertekend. De GATT verplicht de deelnemende landen te stre ven naar een zo vrij moge lijke wereldhandel en onder werpt hen aan een aantal re gels. Het akkoord verplicht de landen bijvoorbeeld hun invoerrechten te verlagen en niemand kan ontkennen dat de GATT wat dat betreft een enorm succes is geworden. Sinds de oprichting in 1948 zijn de invoerrechten we reldwijd met ruim 40 pro cent gedaald. De GATT verbiedt de aangesloten landen ook an dere 'handelsbelemmeringen dan tarieven en fungeert als een forum voor handelscon flicten. Tussen 1960 en 1962 is de tweede GATT-ronde gehou den, de Dillonronde, die leidde tot een verlaging van de invoertarieven met 20 procent. Tussen 1963 en 1967 zorgde de Kennedy-ronde voor een verdere verlaging van invoerrechten op indu striële produkten en een dump-verbod. Van 1973 tot 1979 is de To- kio-ronde gehouden, waar de nadruk minder op verla ging van de tarieven lag. In Tokio is een begin gemnaakt met het afbreken van andere handelsbelemmeringen, ove rigens zonder dat dat tot veel resultaat heeft geleid. EG-commissaris Willy de Clerq wij gaan niet in de beklaagdenbank zitten - fotoanp Door Pieter-Jan Dekkers PUNTA DEL ESTE, Uruguay. Drie-en-ne- gentig handelsministers staan voor de haast on mogelijke opgave een agenda op te stellen voor de Vijfde GATT- Ronde. Een handelscon ferentie, die de basis moet leggen voor ver dere liberalisering van de wereldhandel. Nog voor de ministerson- ferentie van de GATT, het Algemeen Akkoord inzake Handel en Tarieven, goed en wel is begonnen dreigde een van de belangrijkste deelne mers, de Verenigde Staten, al met opstappen als niet aan de Amerikaanse eisen zou worden voldaan. En ook an dere (groepen van) landen hebben hun 'onaanvaard baar' over diverse onderwer pen uitgesproken. Erg gunstig kan het voor uitzicht voor een welslagen van de Vijfde Ronde dan ook niet worden genoemd. En hoewel de wereldhandel de laatste jaren als gevolg van lagere tarieven sterk is ge groeid, steekt het protectio nisme allerwege de kop op. Overigens gaat de nieuwe GATT-ronde zelf deze week nog niet van start. Men praat in Punta del Este slechts over de agenda voor de echte handelsconferentie, die in het najaar in Genève begint. Er is de afgelopen maan den ambtelijk vooroverleg gevoerd om voor Punta del Este één ontwerp-agenda op te stellen. Maar zelfs dat is niet gelukt. Zodat de minis ters deze week moeten be slissen over drie verschil lende agenda's. Een groep van tien ont wikkelingslanden onder aanvoering van India en Brazilië komt met een agenda waarin vooral de na druk wordt gelegd op zaken die voor de arme landen van belang zijn. Over onderwer pen die de rijke landen na aan het hart liggen, zoals de handel in diensten en hoog waardige technologische produkten, buitenlandse in vesteringen en het octrooi recht, wordt in dit document met geen woord gerept. Zeer tot woede van Ameri ka, dat er een halszaak van heeft gemaakt juist deze on derwerpen op de agenda te krijgen. De Amerikaanse handelsgezant Yeutter heeft deze agenda dan ook vol strekt onaanvaardbaar ge noemd en gedreigd met op stappen als de meerderheid in Punta del Este er mee ak koord gaat. Een andere agenda is inge diend door weer een andere groep ontwikkelingslanden onder leiding van Argenti nië. Deze groep probeert een brug te slaan tussen rijke en ontwikkelingslanden en heeft de dienstenhandel wél op de agenda geplaatst. Maar de andere wensen van de VS ontbreken ook op deze agen da. Geen schijn van kans dus voor dit Argentijnse initia tief, temeer omdat ook de Europese Gemeenschap is 'gebruskeerd' omdat het sub sidiëren van landbouwpro- dukten aan de kaak moet worden gesteld. De EG is bang dat de handel in land- bouwprodukten tijdens de nieuwe GATT-ronde cen traal zal staan en dat vormt een ernstige bedreiging voor het landbouwbeleid van de Gemeenschap. Tenslotte is er nog een ont werp-agenda van Zwitsers- Colombiaanse makelij, even eens bedoeld als compromis. Alle mogelijke onderwerpen zijn in dit document opgeno men. Controversiële punten zijn evenwel tussen haakjes geplaatst. Daar zal de ko mende dagen hard over on derhandeld moeten worden. Zoals reeds aangehaald vormt de handel in land- bouwprodukten een van de grootste obstakels voor een nieuw GATT-akkoord. Vooral onder druk van Frankrijk, dat voor een groot deel economisch afhankelijk is van de export van land- bouwprodukten, heeft de EG steeds de boot afgehouden. De laatste maanden is er enige beweging gekomen in dat afwijzende standpunt. Langzamerhand begint bin nen de Gemeenschap het be sef te groeien, dat er echt iets gedaan moet worden aan de melkplassen, boterbergen en wijnpiassen die de EG-pak- huizen tot de nok toe vullen en waarvoor de boeren fors gesubsidieerd worden. Europees commissaris Willy de Clercq heeft vlak voor zijn vertrek naar Punta del Este laten doorschemeren dat de EG zich niet zal ver zetten tegen het plaatsen van de landbouwhandel op de agenda, mits de onderhande lingen niet worden toege spitst op de subsidies, die de EG aan de Europese boeren verstrekt. 'Wij zijn niet van plan in de beklaagdenbank te gaart zitten', zegt De Clercq. 'Er zijn maar weinig mensen die kunnen zeggen dat ze op dit punt zuiver van geweten zijn en ook zo handelen'. Eenzij dige aanvallen op het Euro pees landbouwbeleid zullen dan ook niet worden gepikt. Want, aldus De Clercq, de meeste andere deelnemers bedienen zich ook van subsi dies om de eigen handel te beschermen. Grote landbouwexpor- teurs als de VS, Canada, Australië en Argentinië wei geren al bij voorbaat aan de nieuwe GATT-ronde mee te doen als de exportsubsidies op landbouwprodukten niet op de agenda komen. Na de toezegging van De Clercq is de kans toegenomen dat men het eens wordt over het agendapunt 'landbouwpro dukten'. Zeker nu ander EG- landen als Nederland en West-Duitsland vinden dat de EG niet ontkomt aan het doen van concessies. Er moet alleen een formulering wor den gevonden die Frankrijk aan het thuisfront politiek kan verkopen. Er is nog een zaak die het verloop van de conferentie in gevaar kan brengen: de vraag of de handel in dien sten al dan niet op de agenda moet worden geplaatst. Amerika, Japan en de EG zijn daar fervente voorstan ders van, een grote groep ontwikkelingslanden vindt echter dat deze handel niet onder de GATT-regels moet vallen. De arme landen vrezen dat het vrijmaken van de dien stenhandel leidt tot een aan zienlijke verslechtering van de betalingsbalans. Daar komt bij dat de dienstensec tor in de meeste ontwikke lingslanden in de kinder schoenen staat en bij vrijere regels zal bezwijken onder buitenlandse concurrentie. Argumenten waar wel wat voor te zeggen valt, zeker als men ziet om welke bedragen het gaat. Er worden jaarlijks voor minstens 500 miljard dollar diensten verstrekt, een kwart van de totale wereld handel van 2.000 miljard dol lar. Het is duidelijk dat de rijke landen via het afschaf fen van handelsbeperkende regels veel brood zien in de dienstenhandel. Als de ministers het in Punta del Este ondanks alle voetangels en klemmen toch eens worden over een agen da, kan de nieuwe GATT- ronde dit najaar van start. In Genève komen dan een groot aantal commissies bij elkaar die moeten proberen akkoor den te sluiten over de op de agenda opgenomen zaken. Overigens zal dat overleg waarschijnlijk zeer lang gaan duren. Men mikt op vier jaar, maar als het langer gaat duren zal niemand dat verbazen. Behalve de reeds ge noemde controversiële zaken moet in Genève ook een op lossing worden gevonden voor de zogenaamde vrijwa ringsparagraaf in het GATT-akkoord. Die bepaalt dat landen tijdelijk de im port van bepaalde artikelen aan banden mogen leggen om de eigen, meestal zwakke bedrijfstakken te saneren. Maar gezien de vage formu lering van deze paragraaf is er de afgelopen jaren vaak misbruik van gemaakt. Lan den hebben met deze para graaf in de hand allerlei pro tectionistische maatregelen genomen die niets met sane ring te maken hadden. Tenslotte komen handels- beperkende maatregelen aan de orde die niets met tarie ven te maken hebben maar wel een sterk protectionisti sche inslag. Zoals invoercon tingenten, afspraken over verdeling van markten, vrijwllige exportbeperkin gen en grensprocedures. Vooral dat laatste is velen I een doorn in het oog. Frank-1 rijk bijvoorbeeld mocht de invoer van Japanse elektro nische produkten niet met I een extra heffing verminde- ren. Het GATT-verdrag ver biedt dat nu eenmaal. Maar 1 niet getreurd: door te bepa len dat al deze produkten moesten worden verhandeld via een douanekantoortje diep in het Franse binnen land, liep de import vanzelf terug. Er zijn nog tal van andere I foefjes te bedenken om bui- j tenlandse produkten te we-1 ren zonder de GATT-regels te overtreden. En daar willen de meeste landen vanaf. Want uiteindelijk snijdt men zich met protectionische maatregel in eigen hand. Behalve de EG (landbouw) I zal in Punta del Este ook Ja pan kleur moeten bekennen. 'De tijd voor mooie woorden is voorbij', zei de Britse staatssecretaris Linda Chal- ker aan het begin van de conferentie. Als Tokio blijft I weigeren de Japanse markt voor buitenlandse produkten toegankelijk te maken is de nieuwe GATT-ronde al bij voorbaat mislukt. Ruimte voor handelsafbrekende maatregelen is er, gezien het enorme overschot op de Ja panse handelsbalans. Nu komt het op daden aan. Namens Nederland neemt j staatssecretaris Heerma (Economische Zaken) aan het overleg in Punta del Este deel. Hij vindt dat de confe rentie niet mag mislukken. Want dat zou ongetwijfeld leiden tot enorme handels conflicten, waarvan uitein- II delijk iedereen de dupe zal zijn, maar waarbij de armste landen de grootste tol zullen betalen. NIET IEDEREEN in de Filipijnen is gerust op het bezoek dat president Aquino deze week aan de Verenigde Staten zal brengen. De vrees voor een staatsgreep in haar afwezigheid is minder groot dan de angst dat 'Cory' zich zal laten 'in pakken' in Washington. De Filipijnen zijn im mers sterk afhankelijk van Amerikaanse steun voor het broodnodige economische herstel. Sommige Filipino's vinden dat de regering-Reagan veel noten op haar zang heeft, vooral wat de politiek van het bewind-Aquino jegens Cory Aquino harte lijk ontvangen inde VS - foto ap het communistische verzet betreft. De grote Ameri kaanse invloed als ten tijde van de afgezette president Marcos moet volgens hen on gedaan worden gemaakt. President Aquino moet daarom laveren tussen het geen het thuisfront van haar verlangt en de tegemoetko mingen die Washington zal eisen. Niettemin is haar in de VS een hartelijk welkom bereid. De president zal onder meer het Congres toespreken, een eer die maar weinig staats hoofden is gegund. Zij zal ook een rede houden voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Verder krijgt Corazon Aquino aller lei eredoctoraten en onder scheidingen uitgereikt, in San Francisco waar de reis begint, Washington, New York en Boston. Boston is de plaats waar zij samen met haar man Be- nigno drie jaar lang in bal lingschap heeft gewoond, tfq hun terugkeer, op 21 augus tus 1983, werd hij op de luchthaven van Manila in koelen bloede vermoord. President Marcos was zo een geduchte politieke rivaal ar mer, maar de aanslag ver enigde de Filipijnse oppositie en leidde tot zijn val in fe bruari jl. en het president schap van de politiek oner varen weduwe. De president zal vandaag besprekingen voeren met functionarissen van de We reldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds in Washington en van de grote handelsbanken in New York. De erfenis van het bewind- Marcos is onder andere een buitenlandse schuld van 26 miljard dollar en president Aquino zal aandringen op een soepeler schuldenrege ling. Daarnaast is het haar taak tal van zakenlieden er van te overtuigen dat inves teren in de Filipijnen niet een hopeloze zaak is. President Reagan zal me vrouw Aquino morgen ont vangen. De Amerikaanse regering maakt zich zorgen over haar bases op de Filipijnen, waar onder de marinebasis Subic Bay en Clark Airbase. In de Filipijnen gaan stemmen op om de bases na het verstrij ken van het huurcontract in 1991 te sluiten. Washington zal wellicht proberen uit te vissen wat de belofte van mevrouw Aquino waard is dat haar regering zich aan de huurovereenkomst zal hou den en bereid is te onderhan-1 delen over de periode na 1991. II Het huurcontract levert de Filipijnse staatskas jaarlijks 200 miljoen dollar op en leen al om die reden wil bij- II voorbeeld minister Enrile I niet af van de overeenkomst |l Daarnaast zijn tienduizen-J den Filipino's voor hun inko- men afhankelijk van Amerikaanse militaire aan-| wezigheid. Andersom kan mevrouw Aquino kan de t ses gebruiken om de Ameri- j kanen te bewegen meer eco-1 nomische steun te geven. De 1 miljoenen dollars steun, die] naar is gebleken voorheen in 1 de zakken van ex-president 1 Marcos en zijn vrienden ver- dween, wil zij besteden de wederopbouw van de Fili- j pijnen. (ANP). TEGENOVER een parle mentair publicist verklaarde Joop den Uyl, voormalig premier en voormalig partij leider, kort geleden dat Ne derland toch maar slordig omspringt met zijn roergan gers. Een beetje land eert zijn leiders bijna tot de dood erop volgt, behalve Neder land. Het valt ook niet mee als je leven zich afspeelt binnen de intieme bescherming van Binnenhof, Catshuis en Lies- beth en als je verder door de wereld wordt gevoerd aan de hand van een persoonlijk chauffeur. Voor Den Uyl geldt bo vendien dat hij eigenlijk nooit echt als een man van de wereld door diezelfde we reld heeft gestapt. Meer een studeerkamer-filosoof dus, die wel weet hoe triest men sen aan de onderkant van de samenleving het kunnen hebben, maar zonder exact te weten hoeveel een strip penkaart kost. Om maar eens wat te noemen. Kort geleden bezocht Den Uyl met zijn eigen, versleten voertuig een vergadering van het partijbestuur in Amsterdam. Hij parkeerde het vehikel bij een meter, maar schatte de duur van de vergadering - zoals vaak - wat te optimistisch in. Bij te rugkomst moest hij dan ook constateren dat de hoofste- delijke politie zijn auto met een wielklem had uitgerust. Dat was even moeilijk. „Dan moet je naar het poli tiebureau, Joop," moet een bereidwillig partijgenoot hem nog hebben toegevoegd. Maar hoe? „Met de tram", was het vervolg-antwoord. Maar hoe doe je dat? „Daarvoor heb je een strippenkaart nodig." Een wat? „Een strippenkaart, die kun je kopen bij de trambe stuurder." Joop stond zo perplex over de complexiteit van de sa menleving dat uiteindelijk een collega-Kamerlid hem bereidwillig naar het politie bureau bracht. Het bleek allemaal nogal mee te vallen. Twee gulden en de wielklem was weg. En Den Uyl was weer een maat schappelijke ervaring rijker. TAAL is hèt hulpmiddel van politici. Maar anders dan metselaars en timmerlieden letten diezelfde politici slecht op hun gereedschap. Het is in veel gevallen nogal roestig en er zitten ook wat krakkemikkige spullen tus sen die landelijk niet goed gekeurd zijn en verdacht veel weg hebben van slecht doe-het-zelfwerk. De stenografen in de Tweede Kamer hebben er misschien nog wel het meeste last van. Zij moeten woordelijk noteren - gezeten aan het middelste groene ta feltje in de Tweede Kamer - wat de afgevaardigden te berde brengen. En getuige een artikel in de taalrubriek van het personeelsorgaan van de Kamer valt dat niet mee. Nog afgezien van door elkaar gehutselde spreek woorden - „Met onwillige honden is het slecht kersen eten" - moeten de stenogra fen ook veel verduitste con structies aanhoren, zoals in standhoudingsmaatregelen, prioriteitstellingsperiode, randgroepj ongerenbeleid, randstadgroenstructuur- voorzieningen en beleidsim plementatie. Maar gelukkig is Kamer voorzitter Dolman allang niet meer de enige die zich druk maakt over de elastici teit van dit soort taalvirtuo zen - zie 'Beterschap'. DE RAAD van State verpakt het altijd netjes, maar eigen lijk had hij geen goed woord over voor het taalgebruik van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), een jurist die doorgaans toch al lesbehalve slecht formuleert. In een nota over de Europese integratie - dat kan nog net - had de bewindsman zich evenwel veelvuldig bediend van uitdrukkingen als 're- lance' (weer op gang bren gen), 'middels' (door middel van) en 'zijdens' (van de kant van), om dan een aantal echt tong-brekepde, vaak samen gestelde woorden nog maar te vergeten. Van den Broek heeft in tussen de Raad van State be terschap beloofd, zo meldde afgelopen weekend het ANP, maar kennelijk is het hem niet gelukt daarmee in de toelichting op zijn nieuwe begroting al rekening te houden. Daarin komt name lijk het woordje 'desertifica- tie' voor, waar de minister verwoestijning bedoelt. Formeel rust op de begro tingsstukken nog een em bargo (publikatieverbod) tot vanmiddag kwart over drie. Daardoor kunnen we pas morgen uitleggen hoe Buk man (Ontwikkelingssamen werking) erin is geslaagd met een bandbreedtesys teem, binnen NNI-kader, nieuwe stuwmeerproblemen te voorkomen. Voorlopig verklappen we alleen dat het veel te maken heeft met de vermaatschap pelijking van zijn prioritaire doelstelling. „IK ben over het algemeen niet iemand die de zorgen niet wil zien." Minister Ruding van Finan ciën). MINISTER Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) heeft wat teweeg gebracht met zijn op merkingen over ambtena ren. Behalve verontwaardi ging bij de ambtenarij ook onenigheid in de CDA-frac- tie. In de rechtervleugel nog wel. Walter Paulis en Wim Mateman (beiden rechts- CDA) gaven aan de publici teitsmedia hun mening over de verwijten van Van Dijk. En wat blijkt? Paulis geeft Van Dijk ruimhartig gelijk, Mateman niet. Een conflict? „Nee," roept Paulis, „niks conflict." Om vervolgens duidelijk te ma ken dat het om een nuance verschil gaat. „lm Grunde genommen is de strekking hetzelfde. We zijn er niet blij mee hoe hij het zei. Maar er zit wel een kern van waarheid in. Het DE Tweede en Eerste Kamer I hebben vandaag, wat altijd zo plechtig heet, hun 'ver-I enigde vergadering' om I daarin, uit de mond van ko-1 ningin Beatrix, te horen wat I Lubbers-II voor '87 allemaal in petto heeft. Daarmee houdt de Senaat I het de rest van de week wee' voor gezien. De Tweede Kamer komt woensdag en donderdag i bijeen voor de afhandelMl van de wet Personenvervoer I (organisatie en financiering! van het openbaar vervoer1! en enkele kleinere onder-1 werpen. Zij zal verder de ko-1 mende weken hoofdzakelijk I benutten om zich voor te be-1 reiden op de algemene te l schouwingen, op 7,8 en 9 ok-| tober. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD DEN HAAG (ANP) waarde van de Nederlau goedereninvoer is over de ste zeven maanden van jaar met 14 procent geda ten opzichte van januari- 1985 van 128,3 tot 110,2 milj gulden. De uitvoerwaarde daa met 11 procent van 135,2 jard gulden tot 120,9. Hiei resulteerde een positief voersaldo van 10,7 milj gulden (1985: 6,9 miljard), gewicht gemeten daalde uitvoer met een procent verschil is nu in de kiem ge- smoord, we hebben met elk- f aar gepraat. Gisteren, tele- fonisch. Het was heel plezie-1 rig. Inderdaad, het leek een 1 moment dat we niet op één 1 lijn zaten, haha. Maar dat is I een misvatting," aldus Pau-1[ lis, die gisteren al vroeg in J Den Haag was. Mateman was nog niet be-1 reikbaar. Dus of hij het im I Grunde genommen nu metl Paulis eens is, blijft nog even onduidelijk. DEN HAAG (ANP) - Een t kende brief heeft de Ame kaanse ambassade in I Haag maandagmiddag enk uren in spanning gehouden. Een bruine envelop was de middagpost vanaf Schip aan de achteringang van Amerikaanse ambassade l zorgd. Daarin zat iets dat c tikkend geluid maakte. V gens het opschrift moest brief naar de Amerikaar ambassade in New York, ma op Schiphol had men kenr lijk bedacht dat er in N< York geen ambassade van Verenigde Staten kan staan het dus bij de post voor D Haag gedaan. In Den Haag constateerd de ontvangers dat er iets til in het poststuk. De eigen sp cialisten lichtten de envel door en waarschuwden Haagse politie, omdat er if vierkants in zat. Meer kond zij er volgens een woordvoe der van de Haagse politie o niet van maken. De politie bekeek het gev; deponeerde het buiten tussi strobalen en riep de EOD Culemborg te hulp. Die kwa met een speciaal escorte v de rijkspolitie dwars door a files van het spitsuur na Den Haag en stelde vast dat alleen een vierkant doosje rr een lopend uurwerk, waa schijnlijk uit een computer, de envelop zat. De afzender volgens de politie nog ni achterhaald. 'TERRORISME is de pest van terde Franse premier Chirac den. Zoals in het verre verlet onverwacht toesloeg, zo ven slagen op de meest onverw Met als grote overeenkomst i bestrijden. Frankrijk is in dat opzicht opzichten -vooral militair- me de aanslagen van een naar fanaten. De situatie is op dit r te moeten constateren dat Fr; bevindt. De maatregelen die om. Er is een visumplicht vo< ring van inwoners van de EG- heeft Chirac de terroristen g< bewijs dat het hem menens is het Franse leger op grote si grenzen en luchthavens. Het antwoord van de terro wachten. Gisteren werd in he Parijs een bom tot ontploffing gegeven hoe uitzichtloos de' bestrijding van terreurdaden, 'ijk dat in Frankrijk de emotie wraak steeds heviger wordt, raadgever gebleken. Veel nutt Chirac hun politieke gewicht internationale samenwerking van terecht gekomen. De ree maakt echter duidelijk dat er r van opportunistisch beleid, d I eigenbelang. Een goede inter kelijk in de strijd tegen het v heet. DE VERPLICHTE autokeuring geving te zijn. Die constaterin I ven niet geschrokken te reage Men was gewaarschuwd. D j jaren terug een uitvoerig onde bodige en onwerkbare regels ®tuk var> de deregulering. Gee ee verplichte autokeuring bet dat controle zo goed als or j meende zelfs dat juist de slecl I worden voorgereden, maar we Het parlement had een goec i r|ng door te zetten. Het leek f 'en zou dwingen hun wagen - Keersveiligheid toe zou nf ment, nauwelijks uitgesproker da' garages toen al beho nadden geïnvesteerd en die dring niet zou doorgaan. ,P 2ich is het terecht dat i 11 laten verrichten naar de vr< neid wel heeft verhoogd. De t i wragen of het wel van behoo ening.is Qehouden met de ommissie Geelhoed. Je vra< °e.n f"3' beste in de gaten gei ei|igheid of die van de garagis

de Stem | 1986 | | pagina 2