VJTDEK DE ^SCHILLEN SNELLE OPLOSSING ZAAK DANILOFF VERWACHT EVAL UA TIECOMMISSIE VERKIEZINGEN: Regering-Reagan verandert VN-beleid Katholikentag proclameert nieuwe duidelijkheid Per postkoets het land door bevordert ige vorming KERK MOET WEER HELDER JA EN NEE VERKONDIGEN IEUWS0VERZICHT DDDDO &Z7BINNEN-/ BUITENLAND MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 iBINNEN-BUITENLAND: Sfc'j PLOSSIHG AMERSFOORT (ANP) - De door de PvdA in gestelde evaluatiecommissie die de verkie zingsuitslag van mei heeft geanalyseerd kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het partijbestuur er zich gemakkelijk vanaf heeft gemaakt. Fris bloed Doelbewust Discussies AKen - Bondskanselier Kohls publiek uitgesproken hoop op ue Katholikentag in Aken dat Paus Johannes Paulus II tij dens zijn bezoek volgend jaar aan West-Duitsland de in Auschwitz omgebrachte kloosterzuster van joodse af komst, Edith Stein, zalig zal Arrestatie militanten Greenpeace Betico Croes geopereerd aan keel Paters moeten Chili verlaten Kernreactor Tsjernobyl ingepakt Küng kritiseert curie Spot in Arabische media over top Prominente leiders Solidariteit vrij Onderzoek naar publikatie over prins Mommersteeg lid Mensenrechtencomité Lubbers legt krans in Loenen Particulier minder naar dokter Stringenter beleid tegen rommelmarkten Zon en maan IHoogwater T7 PAGINA 3 1 22 Odeon - 14,16,18.25 en 20.50 u. 9 Va weeks. 14.15,16.30,18.45 en 21 u. Ru naway train. 14,16,18,20 en 22 u. Turtle dia ry- 13.55,16.15,18.50 en 21.25 u. One flew over the cuckoo's nest. brugge Complex Zwart Huls Gulden Vlies I 20 en 22.30 u. Certain fury. Gulden Vlies II 20 u. Pretty in pink. 22.30 u. Macaroni. Gulden Vlies III 20 en 22.30 u. Lavardin. Memllng 20 u. Raw deal. Rembrandt 20 u. Woman in fury. HULST W. Blommaert - 14.30 u. schieting. KOEWACHT VanSteene - 15 u. schieting. NIEUW-NAMEN CaféPIcavet - 14.30 u. kermisschieting. VOGELWAARDE J.v.Schalk - 14.30 u. kermisschieting. CLINGE Galerie Esprit - Werken uit de vaste collectie en van Frede ric Bootz. Geop. ma. t/m zo. 13.30-18 u. di. gesl. (tot 27 sept.). HULST Galerie van Geyt - Schilde rijen en pastels van Janos en Zsuzsa Szikra. Geop. dag. 9-12 en 14-18 u. za. tot 17 u. zo. 14-18 u. di. gesl. (tot 30 sept.). Café De Ster - Olieverfschil derijen en aquarellen van Roger de Kerf. Geop. dag. 11-22 u. (tot 16 sept.). TERNEUZEN Stadhuis - Wandtapijten van Lydia Gonzalez. Geop. werkd. tijd. kantooruren, (tot 10 okt.). IJZENDIJKE Streekmuseum - Kerkenex- positie, textiel en kerkelijke ge bruiksvoorwerpen. Geop. ma. t/m vrij. 10-12 en 13-17 u. za. en zo. 14-17 u. (tot 10 okt.) ST.-NIKLAAS Stedelijk Museum - Werken van de 19-de eeuwse portret schilders August en Frans de Wilde. Geop. dag. 14-17 u. za. 9- 12 en 14-17 u. zo. 10-13 en 15-18 u. (tot 17 nov.). ipge- unst toe- ij kse (root e ac- land i be- tzin- iteu- aan stelt teeld- per- ïifest ikkel uit- aan- tunst •naar ca tie erste jsmoaa uieej ox 'jous 6 'sxtpea 3(soq '8 raoqos i 'S2xuii uauais 9 'sijuii wvnoui S jnap 'sxqoaJ sep 'rad Z 'aiREpaui 't keer uit te reiken. Er is daar toe een jury benoemd, waarin I zitting hebben genomen: mevr. drs. L. Brandt Corstius, I directeur van het Gemeente-1 museum in Arnhem, prof. drs. I E.L. Berg, hoofddirecteur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, en L.J. de I Ruiter, van de Raad voor de Kunst. Het bestuur heeft besloten I de Prijs Kunst en Educatie de eerste keer niet aan een per soon toe te kennen, maar aan I de instelling, een Nederlandse I gemeente. En wel een ge-1 meente die reeds lange tijd de I traditie kent van beleidsma-1 tige en dus ook financiële aan-1 dacht voor het beleidsterrein I van de kunstzinnige vorming I en amateuristische kunstbeoe-1 fening. WASHINGTON/MOSKOU (RTR/AFP/UPI) - Het ak koord waarbij de Ameri kaanse journalist Nicholas Daniloff, 52, in Moskou en een Sovjetfunctionaris bij de VN Gennady Zacharov, 39, vrijdag voorlopig aan beider ambas sadeurs werden overgedragen is een duidelijke tactische overwinning voor de Sovjet unie. Deze wilde vanaf het begin af aan een verband leggen tussen beide zaken. Beiden zijn beschuldigd van spionage. Maar de VS beschouwen Za charov als een agent van de geheime dienst KGB en spre ken ten stelligste tegen dat Daniloff voor de Amerikaanse tegenhanger CIA werkte, zoals de Sovjet-Unie beweert. Zij eisen onvoorwaardelijke vrij lating van Daniloff. „Zacha rov is een spion, wij hebben daar bewijzen voor. Daniloff is geen spion, hij werd in een val gelokt", aldus minister van buitenlandse zaken George Shultz. President Reagan sprak vrijdagavond na het ak koord zelfs van onze gijzelaar Daniloff en zijn vrouw: blij dat aan gevangenschap een einde kwam. - fotoap in Moskou. Zaterdag kwam Moskou met nieuwe beschuldigingen van spionage aan het adres van Daniloff. De officiële Sov jetwoordvoerder Gennady Gerasimov verklaarde op een persconferentie dat de Sovjet- Unie over getuigen en bewij zen beschikt dat Daniloff in het bijzonder informatie poogde te krijgen over de pre cieze plaatsen voor het opwer ken van uranium en radio-ac tief afval. Maar hij zei ook niet uit te sluiten dat er via ver dere diplomatieke inspannin gen een regeling van de zaak wordt bereikt. Vele diplomaten in Moskou zeiden te verwachten dat het in de komende paar weken tot een ruil zal komen, maar hoe die er zal uitzien valt niet te zeggen. Naar hun oordeel hebben de VS zich verkeken op het mo gelijke Sovjetantwoord op de arrestatie van Zacharov. Met zijn arrestatie heeft de FBI volgens sommige Ameri kaanse persberichten misge tast. Daniloff werd zonder twijfel al geruime tijd in de gaten gehouden in verband met wat in Sovjet-ogen activi teit kan worden geacht die de aanvaardbare journalistieke praktijk te buiten gaat. Daar door was hij al een middel ge worden waarmee kon worden gereageerd. Maar er zijn ook fouten, aan beide kanten, gemaakt bij de behandeling van de zaak Za charov als zodanig, die zich niet zo had mogen toespitsen. Typisch een 'crisis zoals zich in augustus kan voordoen', wanneer de topfunctionaris sen in Washington zowel als Moskou op vakantie zijn. FBI en ministerie van justi tie handelden volgens Ameri kaanse functionarissen node loos provocerend bij de arres tatie van Zacharov in New York, die uitgebreid voor de televisie kwam en aan wie vrijlating op borgtocht werd geweigerd. De Sovjets begin gen hün fout door het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington te passeren toen zij erom vroegen Zacharov voorlopig uit de gevangenis te ontslaan en onder de hoede te stellen van de Sovjetambas sade bij de VN. De vroegere ambassadeur Anatoly Dobrynin zou deze elementaire fout nooit hebben gemaakt, maar de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken hebben gebeld en gezegd: „Wij hebben een pro bleempje". Zijn opvolger deed dit niet, maar wendde zich al leen tot de Newyorkse rechter en plaatste de Sovjet-Unie daardoor in een positie waarin als enig drukmiddel slechts overbleef het nemen van een gijzelaar voor een ruil, aldus deze functionarissen. Door het jongste akkoord missen de Sovjets de mogelijk heid om fysieke druk uit te oefenen op Daniloff. Deze doet in verband met enigszins ver hoogde bloeddruk aan lange- afstandslopen, maar dit kan niet in een cel of gedurende de korte perioden van luchten. De VS gaan Zacharov berechten in New York. Deze kan daar door ruilmateriaal worden, mogelijk voor een westelijke agent in de Sovjet-Unie, een dissident of Daniloff of een combinatie. Hoe lang dit precies gaat duren valt niet te zeggen, maar van beide zijden wil men de zaak van tafel hebben voordat er een nieuwe top komt tussen Reagan en Gor- batsjov, zodat het waarschijn lijk een kwestie van weken zal zijn. Daniloff, die zijn collega's voor zaterdag een persconfe rentie had beloofd, besloot daar uiteindelijk vanaf te zien. Zijn vrouw zei dat hij uitgeput was door zijn gevangenschap. Ze las een verklaring voor waarin Daniloff herhaalde dat hij volstrekt onschuldig is en alleen is aangehouden om als wisselgeld te dienen voor Za charov. PvdA drammerig voor kiezer Slechts zelden was de campagne onderwerp van ge sprek, nadat de uitgangspunten waren vastgesteld. Dat staat in een rapport met voorlopige conclusies, dat za terdag in Amersfoort werd toegelicht door commissielid Tineke Netelenbos en waarne mend partijvoorzitter Stan Poppe. Het wachten is op nader on derzoek naar het stemgedrag in met name Noord- en Zuid- Holland, waar PvdA-kiezers het lieten afweten. Maar nu al wordt vastgesteld dat het elec toraat de PvdA ervaart als nogal wisselvallig en soms ook drammerig, Dat terwijl de campagne erop gericht was deze indruk nadrukkelijk te vermijden. Verbeteringen die de eva luatiecommissie voorstaat be treffen niet zozeer de visie of het partijprogram als wel de beeldvorming en de ononder handelbare strijdpunten. Ver der moet de partij meer naar de maatschappij toe en fris bloed opnemen in het actieve kader. Kritiek oefent de evaluatie commissie uit op de omvang van de Polca, de politieke campagnecommissie die het campagneplan tot in details vaststelt. Er dient een kleinere Polca te komen, met tenminste een professionele campagne adviseur. Het partijbestuur heeft vrij dag en zaterdag een resolutie opgesteld voor de partijraad van over twee weken, waarin de aanbevelingen van de eva luatiecommissie deels zijn overgenomen. Doelbewust is afgezien van een harde for mulering over het afzien van al te grote nadruk op ononder handelbare punten, aldus waarnemend partijvoorzitter. Hij bekende dat ook hij zijn twijfels heeft over de vraag of er in het verleden wel verstan dig is omgesprongen met de strijdpunten. Niet alleen met het oog op de onderhande- lingsvrijheid in de formatie, maar ook omdat de polarisa tiestrategie van jaren nadelen heeft gehad voor de beeldvor ming over de Partij van de Arbeid. De discussie in de PvdA over nieuwe maatschappelijke ontwikkelingen, zoals de te rugtredende overheid, ver loopt te traag. Er moet dyna miek komen in de discussie, met inachtneming van de in terne partijdemocratie, zo be veelt de evaluatiecommissie Dat zullen dan wel verras sende discussies moeten wor den op basis van verrassende visies en dat vereist een recru- teringsmechanisme dat verder reikt dan het overbekende kringetje. Op de vraag of ook bij het zoeken van een nieuwe partijvoorzitter als opvolger van Max van den Berg buiten de kring van gedoodverfde kandidaten wordt gekeken, bevestigde waarnemend voor zitter Poppe dat de ramen open moeten. Maar hij betwij felt of dit bij de verkiezingen voor een nieuwe partijvoorzit ter in april al een verrassende buitenstaander zal opleveren. Paul Kalma heeft zich als lid van de evaluatiecommissie gedistantieerd van het evalua tierapport. Hij beklemtoont in een brief zijn minderheids standpunt dat de PvdA haar kansen op een coalitie met het CDA heeft verkleind door CDA en WD ongenuanceerd op een hoop te gooien. Kritiek oefent hij ook op de Polca, die onvoldoende de zwakkere kanten van Den Uyl als lijst trekker zou hebben gemas keerd. Poppe vindt persoonlijk dat het minderheidsstandpunt niet zozeer inhoudelijk ver schilt van dat van de evalua tiecommissie als wel qua toon. Het is de bedoeling dat de partij eind 1987 haar conclu sies trekt mede op basis van nader onderzoek onder de kie zers. Over twee weken zullen voorlopige aanbevelingen in discussie komen op de partij raadsvergadering. Een hele stoet postkoetsen is in Groningen vertrokken voor een tocht naar Leiden. Speciale aandacht krijgen de steden, die tijdens de Tachtigjarige Oorlog het Spaanse juk wisten af te werpen. Zover kijkt het publiek niet terug. Dat heeft alleen oog voor het brok voorbij dravende historie. - fotoanp NEW YORK (RTR) - De regering-Rea- gan heeft een grote beleidsommezwaai gemaakt door het Amerikaanse Congres te verzoeken tientallen miljoenen dollars die eerder waren bezuinigd op de Ameri kaanse bijdrage aan de begroting van de .Verenigde Naties opnieuw voor dat doel op te voeren. Dit heeft de New York Ti mes gemeld. Washington heeft de VN herhaaldelijk bekritiseerd als zijnde een topzware bu reaucratie die geen rekening hield met de Amerikaanse belangen en diende als een verzamelplaats van spionnen. Volgens de Amerikaanse krant probeert de regering nu echter in stilte in elk geval een deel van de 149 miljoen dollar die het Congres heeft bezuinigd alsnog richting VN te sluizen. Washington zou de VN nu be schouwen als een belangrijke sleutel voor de Amerikaanse politieke belangen, zo schrijft de New York Times, die een ano nieme regeringsfunctionaris aanhaalt. Volgens deze functionaris zal president Reagan persoonlijk aan het Congres vra gen enkele fondsen alsnog aan de VN-be- groting toe te kennen. De regering zal haar uiterste best doen om de meeste van die bezuinigingen in te trekken, zo zei hij. Reagans medewerkers zouden er zelfs bij de president op aan dringen om tijdens zijn binnenkort te houden openingstoe spraak van de Algemene Vergadering de VN-lidstaten ervan te verzekeren dat Washington de wereldorganisatie van harte ondersteunt. Een woordvoerder van de Amerikaanse missie bij de VN kon het bericht ontkennen noch bevesti gen. Volgens de krant is de beleidswijziging deels verklaarbaar door het feit dat de regering zich realiseert dat indien ze maar een deel van de wettelijk vastge stelde VN-rekening betaalt, ze niet alleen banen voor Amerikanen verspeelt maar daarmee ook als grootste geldschieter in vloed verliest. De VS zijn volgens een be paalde verdeelsleutel verplicht 25 procent van de jaarlijkse VN-begroting voor hun rekening te nemen. Met de voorgenomen kortingen zou de Amerikaanse bijdrage uitkomen op zeven procent van de begro ting. Daarmee zou deze op de vierde plaats komen te staan, na de Sovjet-Unie, Japan en West-Duitsland. De regering in Washington zou met name bezorgd zijn over het feit dat poli tiek gemotiveerde gewelddaden in de verschillende brandhaarden in de wereld waar de VN-vredesmacht een functie vervult zouden kunnen escaleren indien de VN niet voldoende steun geniet. „Dat gene wat de regering eerst beschouwde als een tactiek om het Congres te gebrui ken om de druk op de Verenigde Naties te legaliseren, is uitgelopen op een strategi sche blunder", zo schrijft de Times onder aanhaling van Edward Luck, de voorzit ter van de Verenigde Naties Vereniging, een onafhankelijke onderzoeksgroepe- ring. Van onze correspondent verklaren, is in een bepaald opzicht een typerend signaal voor de actuele ontwikkelin gen ten aanzien van geloof en Kerk. Het religieuze wordt ffeer serieuzer genomen. Duitsland is'natuurlijk Ne derland niet, maar het is nu eenmaal wel zo dat Duitsland 'n vele opzichten veel invloed ijker is in Europa en in de wereld. En het zou niet voor het eerst in de geschiedenis zijn dat ook op religieus ge bied, in het bijzonder in de R.K. Kerk, de Duitse invloed veld wint. In deze zin verdie nen enkele zaken ook onze aandacht. De proclamatie van de 89e Katholikentag, zaterdagmid dag afgekondigd door de voor zitter van het centrale comité, prof. dr. Hans Maier, bevatte de oproep aan de katholieken om niet te versagen in hun en gagement en verantwoorde lijkheid voor wereld en maat schappij. Maar als belangrijke voorwaarde noemde hij dat katholieken weer duidelijk hun eigen gezicht moeten to nen. Vooral in de publieke opi nie moeten de katholieke op vattingen en standpunten weer helder en klaar verkon digd worden; geen afzwakkin gen of neutraliseringen meer in de publieke discussie wan neer deze of gene bisschop of leek weer duidelijk zegt waar het op staat. Er moeten hel dere ja's en nee's klinken in en door de Kerk. Deze oproep werd door de duizenden aan wezigen met applaus begroet. Vanuit de nieuwe duidelijk heid is ook de zo broodnodige nieuwe verantwoordelijk heidsethiek te ontwikkelen, op grond waarvan concrete af wegingen gemaakt en kleine stappen gezet kunnen worden. Toetssteen van die nieuwe verantwoordelij kheidshou- ding is de bescherming van het (ongeboren) leven. Zoals eerder gemeld heeft de Katho likentag een 'kruistocht' tegen de abortus gelanceerd. Wel eist de proclamatie bij dit alles „verstandelijke, redelijke dia loog" en geen „democratie van gevoelsstemmingen." De lekeroep van Maier om nieuwe kerkelijke duidelijk heid werd zondag door kardi naal Joseph Höffner als het ware beantwoord met een op roep voor vernieuwd geloof en nieuwe religieuziteit. Het le ken de contouren te zijn van een nieuw concept voor de wisselwerking leken-hierar- chie in de Roomse Kerk, die volgend jaar een bijzondere bisschoppensynode wijdt aan de positie van de leek in de Kerk. Zo gemoedelijk, open en pluriform de 89e Katholiken tag zich ook wilde presente ren, de heersende spanningen in de Westduitse Kerk vielen niet te verdoezelen. Spannin gen en kritiek die hun uitweg vonden in de alternatieve 'Kirchentag von Unten.' Daar sprak de bekende theologe Do- rothee Solle zaterdag toch ook voor pakweg 2000 tot 3000 mensen. Niet dat op de offi ciële Katholikentag geen kri tische geluiden te beluisteren vielen zoals bijvoorbeeld het standpunt van een inleider dat er geen enkel redelijk argu ment is tegen het priesterambt voor de vrouw, maar deze ge luiden leken met organisatori sche bewustheid naar de marge te zijn gedirigeerd. Veel ophef is door de orga nisatie gemaakt van de heron- dekking van het fenomeen 'bedevaart' door de jeugd. In het algemeen speelde spiri tuele beleving een grote rol. Ook dat zijn verschijnselen die een andere tijd aankondigen. Niet zonder trots maakte het centrale comité melding van het succes van het oecu menische centrum dat voor het eerst op een Katholikentag was ingericht. Maar mede werking aan het initiatief van de Evangelische Kirchentag om met het oog op de atoom dreigingen een vredesconcilie te organiseren kan van de Ka tholikentag niet worden ver wacht, verklaarde Hans Maier. Hij gaf daar een wel zeer formele reden voor op: het begrip concilie wekt de verwachting dat de uitkomst alle deelnemende kerken bindt en dat kunnen de protestantse kerken niet waar maken. PALMA (AFP) - Verscheidene leden van de milieu-organisatie Greenpeace, onder wie de voorzitter van de Spaanse afdeling, zijn in Palma de Mallorca door militairen gearresteerd wegens verstoring van de openbare orde. De milieu-activisten werden aangehouden toen zij in rubberboten trachtten het vertrek van een schip van de Spaanse marine naar het naburige eiland Ca brera te beletten, waar militaire oefeningen op het programma staan. Greenpeace, die een campagne voert onder het thema 'Redt de Middellandse Zee', wil dat het eiland een natuurpark wordt. ORANJESTAD (ANP) - Betico Croes, de leider van de Aru baanse partij MEP heeft een operatieve ingreep aan de keel on dergaan. Dat heeft een familielid in Oranjestad meegedeeld. De nog steeds in coma verkerende Croes onderging de operatie in het Academisch Ziekenhuis in Maastricht. De ingreep was nodig om een enige tijd geleden gemaakte opening voor kunstmatige ademhaling weer te dichten. Croes is weer in staat om zelfstan dig te ademen. SANTIAGO DE CHILE (KNA) - De twee Amerikaanse paters die na de aanslag op generaal Pinochet waren gearresteerd, heb ben van de autoriteiten te horen gekregen dat zij Chili binnen veertien dagen moeten verlaten. Dat is in kerkelijke kringen in de Chileense hoofdstad Santiago vernomen. Zij waren samen met drie Franse geestelijken en een Chileense priester gearres teerd. De drie Fransen zijn vorige week reeds uitgewezen. MOSKOU (Reuter/DPA) - De op 26 april door een explosie be schadigde reactor 4 van de kerncentrale in Tsjernobyl is nu vol ledig in een mantel van beton verpakt. Het Sovjetblad Stroitel- naja Gazeta meldde dat de reactor is omgeven door een muur van 60 centimeter dik, die tot 35 meter diep in de grond zit. Hier mee wil men voorkomen dat radioactief besmet grondwater in de nabijgelegen rivier terechtkomt. De rivier is belangrijk voor de drinkwatervoorziening voor onder andere de stad Kiev, die 130 kilometer van Tsjernobyl ligt. BARCELONA - De omstreden Zwitserse theoloog Hans Küng heeft dit weekend tijdens een persconferentie in Madrid zware kritiek geuit op de manier waarop het Vaticaan de vrouw be handelt. „De vrouwen worden in de kerk op een schandalige ma nier behandeld; absoluut zonder enig respect. De Romeinse curie blokkeert de kerkelijke vernieuwing met betrekking tot de vrouw", aldus de theoloog die in 1979 door het Vaticaan is onthe ven van een onderwijsbevoegdheid aan de Westduitse universi teit van Tübingen. AMMAN (RTR) - Talrijke Arabische commentatoren hebben de spot gedreven met het resultaat van de tweedaagse topontmoe ting tussen de Egyptische president Hosni Moebarak en de Is raëlische premier Shimon Peres in de Egyptische havenstad Alexandria Een Jordaanse krant noemde de zinsnede in het slotcommuniqué dat 1987 het jaar van de vredesonderhandelin gen zal zijn een lege slogan. WARSCHAU (UPI) - Het Poolse bewind heeft zaterdag alle ge vangen leiders van het verboden vrije vakverbond Solidariteit vrijgelaten op grond van een radicale amnestie voor alle 225 po litieke gevangenen, die Polen volgens het bewind telt. Uiterlijk vandaag wil de regering al deze 225 gevangenen hebben vrijge laten, maar zaterdag bevonden zich al alle prominente leiders van Solidariteit weer op vrije voeten. Zij verklaarden te menen dat de amnestie, hoe spectaculair deze op zich moge zijn, onvol doende is en bestemd schijnt te zijn om de opinie in het westen te beïnvloeden. „Mogelijk wil men nieuwe kredieten van het wes ten voor de amnestie", verklaarde Wladyslaw Frasyniuk, 32, die in het westen van Polen een straf van 3-1/2 jaar uitzat wegens het organiseren van een landelijke staking tegen voedselprijs verhogingen in 1984. ZOETERMEER (ANP) - Het ministerie van Onderwijs onder zoekt hoe een kopie van de aanvraag voor een basisstudiebeurs van prins Maurits van Vollenhoven is terecht gekomen in het personeelsorgaan van de rijksdienst studiefinanciering van het ministerie van onderwijs in Groningen. Het ministerie is niet gelukkig met de kwestie. Hij wilde niet vooruitlopen op maatre gelen die eventueel kunnen worden getroffen tegen betrokke nen. DEN HAAG (ANP) - Oud-staatssecretaris van defensie, mr. J.A. Mommersteeg, is tot lid gekozen van het Mensenrechtencomité, een onderdeel van de Verenigde Naties. Mr. Mommersteeg is de eerste Nederlander die in dit sinds41977 bestaande comité is be noemd. LOENEN (ANP) - Minister-president Lubbers heeft op het ere- veld Loenen (bij Apeldoorn) een krans gelegd bij het herden kingsmonument van de Oorlogsgravenstichting. Dat gebeurde tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van het 40-jarige be staan van de stichting. Op het ereveld Loenen liggen meer dan 3100 in de tweede wereldoorlog omgekomen Nederlanders be graven. Bij de herdenkingsplechtigheid op het ereveld in Loenen waren onder andere minister Van Dijk van Binnenlandse Za ken, Kamervoorzitter Dolman, ambassadeurs uit verscheidene landen, militaire autoriteiten en oud-verzetsstrijders aanwezig. APELDOORN (ANP) - Onderzoek van de Economische Contro ledienst (ECD) heeft uitgewezen dat particuliere patiënten ge middeld 2,3 keer per jaar naar de huisarts gaan. De voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, W.J. de Regt, heeft dit in Apeldoorn meegedeeld op een symposium ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de LHV. Deze uitkomst is zelfs voor de huisartsen een verrassing. Het zogenoemde verrichtingengetal speelt een belangrijke rol in het overleg met het kabinet over de particuliere tarieven. Die zijn op het ogenblik gebaseerd op 3,5 contacten per jaar. De LHV heeft steeds een tariefsverhoging bepleit van 23,70 tot 30 gulden omdat de huisartsen het voor hen vastgestelde norminkomen niet halen. Volgens haar was het werkelijke aantal contacten namelijk maar 2,7. Nu het er nog minder blijken te zijn, zou het tarief volgens berekeningen vqn de LHV omhoog moeten naar 34,50 gulden. ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Er wordt sinds enige maanden landelijk een stringenter beleid gevoerd ten aanzien van rommelmarkten die op zondag worden gehouden en waarop beroepshandelaren in strijd met de Winkelsluitingswet hun spullen aan de man proberen te brengen. Dit beleid richt zich in de eerste plaats op de organisatoren van deze evenementen om dat zij economisch het meest belang bij deze markten hebben. Dit heeft de plaatsvervangend-directeur mr F.G.A. Lely van de Economische Controle dienst (ECD) zondag meegedeeld. In het kader van dit beleid, dat in samenspraak met het openbaar mi nisterie tot stand is gekomen, is zondag de Economische Contro ledienst in actie gekomen tijdens een in het Weena-gebouw in Rotterdam gehouden markt. Daar bleek dertig tot veertig pro cent beroepshandelaar. De organisator kreeg een proces-ver- baal, evenals drie beroepshandelaren. VANDAAG/ Zon op: 07.13. Zon onder: 19.55. Maan op: 19.26. Maan on der: 02.59. MORGEN/ Zon op: 07.15. Zon onder: 19.53. Maan op: 19.42. Maan onder: 04.28. VANDAAG/ Bath: 01.28-14.07 Hansweert: 01.02-13.40. Terneuzen 00.32-13.10. Vlissirigen: 00.16-12.52. Wemeldinge: 01.31-14.15. MOR GEN/ Bath: 02.25-14.53. Hansweert; 01.58-14.24. Terneuzen: 01.30- 13.58. Vlissingen: 01.11-13.39. Wemeldinge: 02.19-14.50.

de Stem | 1986 | | pagina 3