Wereldtitel volleybal voor dames China Jaite winnaar in Stuttgart Veiligheid is het grootste probleem Aziatische Spelen Schaakbond boycot Olympiade in Doebai PUBLIEK KAN VERRICHTINGEN AJAX EN FC GRONINGEN NIET WAARDEREN .MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 PAGINA SPORT 3 JA SPORT 2 fOPSCORERS RSTE DIVISIE UITSLAGEN STAND PROGRAMMA TOPSCORERS LOTTO TOTOGELIJK CIJFERSPEL DUITSE LOTTO BELGISCHE LOTTO Every Way kampioen driejarigen Leconte Zege Berger UITSLAGEN AMSTERDAM - In de nagalm van een strie mend fluitconcert vertrok Ajax gister avond naar de Bospo rus. Italiaanse motorcoureur overleden Jan Lammers tweede in Spa Chaotische start van WK bridge Ruiterploeg derde in Calgary Surfbeker voor Onno Tellier Poolse zege in 100 kilometer van Winschoten Ralph Moorman derde op WK studenten i T14 pjmrjMlsa igen ag-Veendam .trecht Feyenoord O-o o-f 2-4 2-1 0 11 7-2 9 16-5 9 11-5 9 15-10 8 13- e 8 11-6 8 17-13 8 10-10 7 6- 5 8-10 I 6 14-14 6 9-12 6 5-5 6 5-91 5 4-1 5 12-14 I 2 3-12 2 3-15 PEC Zwolle - Haarlem, For- I - Veendam, FC VW - FC |C Twente - Roda JC, FC Ih - FC Den Haag, Feil- Ixcelsior, FC Utrecht - PSV a Ajax - G A.Eagles. an de topscorerslijst in I is met de vier inhaalwed" I jan zondag niet veranderd In Basten blijft leider mei ■punten. Nieuw op de top- It is Henk Fraser (FC I die tegen Excelsior drie jbrde. lorerslijst van de eredivisie I Egt uit: psten (Ajax) 8 doelpunten, 2 loy (PEÓ Zwolle) 6, 3. Hout- Bningen), Lengkeek (Sparte), I (Sparta), Keur (Haarlem) al- I 1 Holverda (Fortuna S), Van i Utrecht), Wilson (FC Twen- |4, 10. Elstrup (Feyenoord), I (PEC Zwolle), Otto (Deri IKoeman (PSV), Bosman Rijkaard (Ajax), Morley (Den laser (FC Utrecht) allen 3. ;esse 4-1 s-SW 2-2 Cambuur 1-1 l-Wageningen 3-0 d Sp.-Graalschap 2-2 Ipag: MW - Emmen, SC Heeren-1 -Willem II. ag: FC Wageningen - Helmond De Graafschap - Eindhoven, - Vitesse. RBC - Volendam, NEC tar. zijn treffer tegen DS'79 voegde I der Ark van SC Cambuur zied ag bij de top van de ranglijst van Duntenmakers van de eerste divi- opscorerslijst is: 1Van Tilburg mond Sport) 7, Grim (NEC) 7, Van Jtrk (SC Cambuur) 7, 4. Lammers J) 6, Rontberg (SC Cambuur) 6, de Brom (Vitesse) 6, Van dar I (DS'79) 6, 8. Bannon (NAC) 5, lelissen (De Graafschap) 5, J maar (RBC) 5, Voets (RBC) i doek (Willem II) 5. PRAAG (SID) - Het dames team van de Chinese Volksre publiek is zaterdag in Praag voor de tweede keer wereld kampioen volleybal geworden. In de finale versloeg China za terdagavond Cuba met 3-1. De setstanden waren: 15-6, 15-7, 10-15, 15-9. Vier jaar geleden won China in Lima de titel voor de eerste keer. Sindsdien beeft dit land het damesvol leybal gedomineerd. Peru won in Tsjechoslowa- Itije het brons door een over winning op Oost-Duitsland ■winnende getallen in Nederlandse ]o, nr37, zijn: 4 - 11 - 26 - 32 - 39-1 I Reservegetal: 30. Jelnemers: 544.819: inleg: 010.697,00; prijzenbedrag 120.655,00. [juist ingevulde kolom In sportte': 137, ziet er als volgt uit: 3 -1 - 2 - ■elnemers3 2353280; inleg: f (,5.505,00; prijzenbedrag: 1.169.00. i winnende wedstrijoen in toto-g8' nr 37. zijn; 2 - 6 - 8 -10 - 22. To* fevoegde wedstrijd: 4. Jeelnemers: 3718; inleg: f. 16.516, lijzenbedrag: f. 16.554,00. uitslag van het 37ste cijferspelis' S125. deelnemers: 256.420; inleg: l 184.630,00, vaste prijzen. Be winnende getallen in de West Iduitse Lotto van zaterdag zijn: 6 - |l4-16-23-28. Reservegetal: 17. 3e uitslag van 'Spiel 77' is: O38O420, met 3-1 (13-15, 16-14, 15-9, 15- 8). Peru, bij het begin van het toernooi vice-wereldkam- pioen, was in de halve eind strijd kansloos geweest tegen de Chinese dames: 0-3. Oost- Duitsland verzette zich tegen Cuba heel wat verbetener: 1-3. In de finale bewezen de Chi nese speelsters voor 8000 geestdriftige toeschouwers hun superioriteit. Cuba, dat eveneens nog ongeslagen was, verzette zich fel en agressief, maar moest na één uur en drie kwartier buigen voor de gro tere souplesse en dynamiek van de Aziaten. In een wedstrijd, die vooral in de vierde set spel van uit zonderlijk hoog niveau liet zien, werd China in de eerste twee sets slechts bij vlagen door de Cubanen zwaar op de proef gesteld. Betrekkelijk eenvoudig nam het met 15-6 en 15-7 een voorsprong van 2-0. In de derde set nam het duel een verrassende wending. Cuba kwam sterk terug. Zeer geconcentreerd spelend ver raste het de Chinese verdedi ging keer op keer met een zeer gevarieerde aanval, waarin Lazara Gonzales, na de finale met de Chinese Zheng Meizhu uitgeroepen tot beste speelster van het toernooi, en Mireya Luis de hoofdtoon voerden. Door dit tweetal nam Cuba een voorsprong van 10-2. De Chinese speelsters reageerden verbaasd. Een achterstand van acht punten was hen nog niet overkomen in dit toernooi. De achtervolging werd ingezet en er ontwikkelde zich een spectaculaire strijd, die door de Cubaanse dames na drie kwartier werd omgezet in set winst (15-10). De reactie van de Chinese ploeg was kort, maar uiterst doeltreffend. In de vierde set gaf het een lange demonstratie van haar werke lijke kunnen. Met adembene mend volleybal werd de Cu baanse ploeg na tien match- punten op haar overigens uit stekende tweede plaats gewe zen (15-4). Eindklassement: 1. China, 2. Cuba, 3. Peru, 4. Oost-Duitsland, 5. Brazilië, 6. Sovjet-Unie, 7. Japan, 8. Zuid-Korea, 9. Italië, 10. Verenigde Staten, 11. Tsjechoslowakije, 12. Bulgarije, 13. West-Duitsland, 14. Noord-Korea, 15. Canada, 16. Tunesië. DOEBAI (RTR) - De Nederlandse schaakbond is tot dus ver de enige federatie, die de Olympiade in Doebai boy cot. De organisatie in de Verenigde Arabische Emiraten heeft verklaard, dat 61 landen hun komst gemeld hebben. Daartoe behoren ook de Verenigde Staten en Schotland, landen, die eerder gezegd hadden het evenement te mij den. De boycot van Nederland houdt verband met de weige ring van de Arabische organisatie inreisvisa te verstrek ken aan de schakers van Israël. Op de vorige Olympiade in Thessaloniki kondigden de Nederlandse spelers hun protestactie al aan. In Griekenland kregen ze veel bijval van westerse landen, die toezegden de actie te steunen. Twee maanden voor de opening van het schaakfestijn is Nederland echter nog een eenzame boycotter. Van de 122 landen heeft tot nu toe de helft positief gereageerd op de invitatie uit Doebai. De organisatoren verwachten nog meer afzeggers. De Scandinavische landen zullen vrijwel zeker het voorbeeld van Nederland volgen, evenals an dere Westeuropese landen. In Londen riep tijdens de tweekamp tussen Karpov en Kasparov de tot Zwitser ge naturaliseerde ex-Rus Viktor Kortsjnoi alle FIDE-lan- den op de Olympiade te boycotten. STUTTGART (SID) - Regen, wind, noch het geduchte contin gent Zweden hebben Martin Jaite ervan kunnen weerhouden het Grand Prix-toernooi van Stuttgart op zijn naam te brengen. De 21-jarige Argentijn won in de finale met 7-5, 6-2 van Jonas B. Svensson, die de hon neurs waarnam voor de vroegtijdig uitgeschakelde Mikael Pernfors. Hij ver diende er 72.248 mark mee. Jaite, die in Stuttgart begon als nummer drie achter Pern fors en Andres Gomez (Ecua dor), raakte in de eerste set met 3-5 achter, maar had toen inmiddels op zijn lange slagen vanaf de achterlijn zo'n vast heid ontwikkeld, dat Svensson er daarna niet meer aan te pas kwam. De partij, die wegens WASSENAAR (ANP) - De Westduitse hengst Every Way met in de sulky Wilhelm Paal heeft zondagmiddag op de drafbaan Duindigt het Euro pees kampioenschap voor driejarige dravers veroverd. Als tweede kwam de Zweedse merrie Icora Tilly, gestuurd door Kaj Widell, over de finish. Op eerbiedige afstand eindigde de Franse hengst Rantzau met de Zweedse pikeur Ulf Nordin als derde, juist voor de Neder- j landse Derbywinnaar All or Nothing met Huub Schoonho ven. De kilometertij d van de winnaar was 1.16,6. De eerste prijs bedroeg 100.000 gulden. De formidabele Every Way zegevierde in het Europese kampioenschap voor driejari gen zoals door vrijwel ieder een was voorzien. Van start tot finish en als een vorst. De hengst is dit jaar nog ongesla gen en draafde in zijn nog jonge leven al ruim 1,3 miljoen gulden bijeen. Tot zondag. Op ue Wassenaarse baan werd daar in 2 minuten en 40 secon den nog een ton aan toege voegd. Maar voor de eerste "haal in zijn loopbaan moest 11 Every Way er echt iets voor doen. Enigszins verwonderd bemerkte pikeur Wilhelm "aal dat zich op het laatste rechte eind een tweede kandi daat voor de eerste prijs meld de: de Zweedse merrie Icora hUy. Nimmer buiten Stock holm gestart en met een lange reis in de benen, maar tot een eindsprint in staat. Op dat moment moet Every Way voor het eerst in zijn le- ven gemerkt hebben dat koer sen een ernstige zaak is. Wil helm Paal moest de hengst piet enkele tikken bij de les houden, zonder dat de zege echter in gevaar kwam. Op af stand verloor de Nederlandse "erbyvvinnaar All or Nothing et gevecht om de derde plaats piet lipdikte van Rantzau. An- nemarie Hazela de tweede Nederlandse deelnemer werd Vjfde. De winnende getallen in de BelgisjJ. lotto van zaterdag zijn: 1 - 6 - 7 - 24 - 30. Reservegetal: 4. Het jokernummer is: 7477915- I STmi Every Way (Wilhelm looviH m L2-40-8"116'6'2-Icora Tilly L 'S (Zwe) 2-41.0-1.16.7,3. Rant- 5l „J <Fra> 2.43.0-1.17.6, 4. I (H.W. Schoonhoven) zeh?'^r4?'?-1'17'6. 5- Annemarie Ha- 11?r Leeuw (Ned) 2.43.4- I IfW des Salines (P.Blin) I 11B.0. 7 Frosty Lobell I L 245.3-1.18.7, 8. Argos CtoudenVan E-vkelenborg) (WD1) regen twee uur later begon dan was aangekondigd, werd bij 5-2 in de tweede set nog maals voor 35 minuten onder broken. UITSLAGEN Herenenkelspel: halve finales: Jonas Svensson (Zwe) - Andres Gomez (Ecu) 6-3, 7-6, Martin Jaite (Arg) - Ulf Stenlund (Zwe) 4-6,6-2,6-3; fina le: Martin Jaite (Arg) - Jonas B. Svensson (Zwe) 7-5,6-2. Herendubbelspel: halve finales: Hans Gildemeister/ Andres Gomez (Chi/Ecu) - Paul McNamee/ Tomas Smid (Aus/Tsj) 7-6, 7-6, Mansour Bahrami/Diego Perez (Iran/Uru) - Ricardo Acuna/Jakob Hlasek (Chi/ Zwi) 1-6, 7-6, 7-6; finale: Gildemeis ter/Gomez - Mansour/Perez 6-4,6-3. De als eerste geplaatste Fransman Henri Leconte heeft zondag het Grand Prix- toernooi van Geneve op zijn naam gebracht door een over winning met 7-5 6-3 op zijn als tweede geplaatste landgenoot Thierry Tulasne. Voor Leconte was het de eerste Grand Prix-overwin- ning sinds Sydney in decem ber 1985. Hij verdiende er 40.000 dollar mee. Tulasne, die acht dagen jonger is dan Le conte, had de vorige twee on derlinge duels op zijn naam gebracht. Hij was ditmaal echter niet opgewassen tegen het ontregelende spel, waar van Leconte zich bediende. UITSLAGEN Herenenkelspel: halve finales: Henri Leconte (Fra) - Euardo Bengoechea (Arg) 6-4 6-3, Thierry Tulasne (Fra) - Christian Miniussi (Arg) 6-2 6-0; fi nale: Henri Leconte (F?a) - Thierry Tulasne (Fra) 7-5 6-3. Herendubbelspel: finale: Jörgen Windahl/Andreas Maurer (Zwe/ WD1) - Gustavo Luza/Gustavo Ti- berti (Arg) 6-4,3-6,6-4. Graf Steffi Graf heeft haar zesde toernooizege in dit seizoen be haald. De 17-jarige speelster uit Brühl bij Heidelberg won zondag het 300.000 dollar-toer nooi in Tokio. In de finale ver sloeg de inmiddels naar de derde plaats op de wereld ranglijst opgeklommen tiener uit West-Duitsland de Bul gaarse Manuela Maleeva in twee sets (6-4 6-2). De twee jaar oudere Ma leeva had voor de 3500 toe schouwers geen antwoord op de backhand van Graf, die met haar zege 47.000 dollar ver diende. Ze voegde er 18.000 aan toe door met haar landgenote Bettine Bunge ook het dubbel spel te winnen van de zusjes Maleeva. UITSLAGEN Damesenkelspel: halve finales: Steffi Graf (WD1) - Catherine Tanvier (Fra) 6-4 6-1, Manuela Maleeva (Bul) - Bettina Bunge (WD1) 6-3 5-7 6-2; fi nale: Steffi Graf (WD1) - Manuela Maleeva (Bul) 6-4 6-2, Damesdubbelspel: Graf/Bettina Bunge (WD1) - Manuela en Katerina Maleeva (Bul) 6-16-7 6-2. NOGARO (AFP) - Gerhard Berger heeft zondag in Nogaro (Zuid-Frankrijk) de negende race van de Europese titel strijd voor toerwagens gewon nen. De Oostenrijkse formule 1-coureur en zijn teamgenoot Ravaglia eindigden voor de vroegere motorcoureur Johnny Ceccoto. Uitslag: 1. Berger (Oos)/Ravaglia (Ita) (BMW) 147 ronden in 3.30.12,02 (gemid delde snelheid 130,913 km/u), 2. Ceccoto (Ven)/01dfsson (Zwe) Volvo op 39,07, 3. Granberg/ Lindström (Zwe) Volvo op 1.45,04. Gelijk spel in 'De Meen' Door Teel txin Leeuwen Ruim twee uur voordat de bekerwinnaar het luchtruim koos om koers te zetten naar Istanboel, vanwaar het genei- schap vandaag verder reist naar het ver in Turkije gele gen Bursa, uitte het Amster damse deel van de 16.500 toe schouwers zijn onvrede over de verrichtingen tegen FC Groningen. Het ontbreken van doelpun ten moet de oorzaak van het ongenoegen geweest zijn, want beide Europa Cup-deelnemers (FC Groningen speelt morgen tegen Galway United) hadden er een best aardige wedstrijd van gemaakt. Omdat de ba lans der (vooral halve) kansen in evenwicht was, was de 0-0 einduitslag een volstrekt lo gisch gevolg van de gebeurte nissen in 'De Meer', waar Ajax voor het eerst dit seizoen aan trad. De huurders van de peper dure skyboxen (kosten 10.000 gulden per stoel per jaar, met een minimum van vier stoelen over vier jaar) hadden geen samenvatting op hun interne televisie-circuit nodig om, ge zellig aan een alcoholische versnapering nippend, de doelpunten nog eens terug te zien. Dat was overigens ook niet gebeurd als er wel gescoord was, want NOS-regisseur Paul Römer weigerde teelden voor een samenvatting af te staan. Vice-voorzitter Arie van Eijden van Ajax had daarom verzocht, refererend aan een twee maanden oude afspraak, waarvan men bij de NOS niets wist. De extra- sportieve zakenlieden moesten het met rechtstreekse teelden doen van de wedstrijd, die zich voor hun neus afspeelde. Ook zonder televisie konden de 106 kijkers in hoger sferen kennisnemen van het feit, dat Ajax vooral op de Groningse helft speelde, maar dat de met Rotterdamse tongval spre kende FC in de eerste helft het gevaarlijkst was. Na rust wa ren de beste kansen voor Ajax geweest, dat echter strandde op Si aak Storm. Slechts één keer ging de in De Meer opge leide doelman in de fout. Na Ajacied Frank Rijkaard kopt de bat in zweefduik op het doel van Groningen-doelman Storm. een uur spelen liet hij een kop bal van Van Basten los, maar Bosman werkte de bal op de paal. Kort daarop liet de over duizeligheid klagende Bosman zich door de goochelaar Win ter vervangen. Bij Ajax ontbraken Ophof en Mühren wegens kwetsuren. Zij werden vervangen door Boeve en Spelbos, terugge keerd na zijn neusbreuk. De Groningse trainer Rob Jacobs kon niet beschikken over ver dediger Verkuijl (uitstekend vervangen door Boekweg, de voormalige aanvoerder van het tweede elftal) en Houtman, die gespaard werd voor het UEFA-Cup treffen met de Ieren. Zijn vervanger was Bakker, ook al een oud-Aja cied, die vorige week de wed strijd tegen FC Twente gered had. FC Groningen kende min der problemen met de omzet tingen dan Ajax. Cruijff had Boeve op het middenveld ge posteerd en liet de positie van linksback open. Ook Rijkaard was middenvelder en Silooy mocht het als libero proberen. Het gevolg was een grote cha os, waar FC Groningen echter weinig slagvaardig op rea geerde. Na een half uur zette Cruijff de boel om, maar pas na rust, toen hij de poppetjes opnieuw verplaatst had, ging het beter. Ajax speelde alsof FC Gro ningen in het verleden altijd met een kluitje het riet inge stuurd was. De trage Amster damse opbduw was eenvoudig te ontregelen en erg veel trek in meeverdedigen hadden de rood-witte middenvelders niet. Naarmate de wedstrijd vorderde, durfde FC Gronin gen, dat voor één punt naar Amsterdam gekomen was, zich wat vaker over de mid denlijn te begeven en Menzo in het Amsterdamse doel moest de handen een paar keer uit de mouwen steken. Dat een pittige wedstrijd niet altijd in een ordinaire schoppartij hoeft te ontaar den, werd gisteren gedemon streerd. Voor rust maakte Ajax vijf overtredingen, ter wijl Van Basten-schaduw De Wolf (alle) drie de Groningse overtredingen achter zijn naam kreeg. De ploegen kwa men uiteindelijk uit op 24 (13 om II), iets meer dan helft van het gangbare aantal overtre dingen per eredivisie-wed strijd. De jubilerende scheids rechter Van Swieten (150 wed strijden in de eredvisie sinds zijn debuut bij NEC-Roda JC in augustus 1978) trok dan ook slechts één gele kaart, toen kort voor tijd Silooy op grove wijze de doorgebroken inval ler Gall van een surprise af hield. Een andere jubilaris had het drukker. John van 't Schip, die zijn honderdste wedstrijd in Ajax 1 speelde, belastte zich met het het grootste deel van de 15 corners (tegen twee) die Ajax te nemen kreeg. De spe ler, die in dezelfde wedstrijd debuteerde waarin Cruijff zijn memorabele rentree in Neder land vierde (Ajax-Haarlem, 6 december 1981), wist zijn maatje Van Basten echter - FOTO ANP maar één keer te vinden, die echter naast kopte. De Am sterdamse aanvalsleider won weliswaar alle kopduels van De Wolf, maar slaagde er niet in los te komen van zijn scha duw. Het spitsuur-verkeer na rust voor het doel van Storm ten spijt was de 0-0 terecht, ook al was de Amsterdamse aanhang er niet blij mee. Cruijff was ondanks het verliespunt zeer tevreden over zijn spelers. „Bursaspor heeft volgens het rapport van Ton Bruins Slot tenminste vijf sla gers in de ploeg staan. Je krijgt een vechtwedstrijd. Ge voetbald wordt er woensdag niet, dat is zeker. Vandaar". AJAX - FC GRONINGEN 0-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 16.500. Gele kaart: Silooy (Ajax). AJAX: Menzo; Blind, Silooy, Spelbos en Boeve; Wouters, Rijkaard en Bos man (Winter); Van 't Schip, Van Bas ten en Witschge. FC GRONINGEN: Storm; Mason, De Wolf, Van de Berg, Boekweg en Roossien; Bakker, Van Dijk en Olde Riekerink; De Koek (Gall) en Eijkel- kamp. BOLOGNA (Rtr) - In een zie kenhuis in Bologna is de 25-ja- rige Italiaanse motorcoureur Alessandro Rambali overle den aan de verwondingen, die hij vrijdag bij een valpartij tijdens de training op het cir cuit van Misano had opgelo pen. Direct na het ongeval was de rijder met een helicopter overgebracht naar het zieken huis in Bologna. SPA (SID) - Jan Lammers en Derek Warwick zijn zondag als tweede geëindigd tijdens de 1000 kilometer-race op het circuit van Spa. Het Neder lands-Britse duo reed gedu rende het grootste deel van de race in derde positie. In de laatste ronde klom Lammers een plaats, doordat de bolide van de in tweede positie rij dende Derek Bell zonder ben zine kwam te staan. De Westduitser Frank Je- linski en Thierry Boutsen, de enige Belgische Formule 1- coureur, wonnen de wedstrijd in de Ardennen. Met nog één race te rijden in de wereldti telstrijd voor prototypes be zetten Bell en Hans-Joachim Stück de eerste plaats in het algemeen klassement Uitslag: 1. Frank Jelinski/Thierry Bout sen (WDl/Bel) Porsche, 2. Jan Dam mers/Derek Warwick (Ned/GBr) Ja guar. SEOEL (UPI) - Zuid-Korea's gehele 100.000 man sterke politiemacht is in staat van pa raatheid gebracht voor de tiende Aziatische Spelen, die zaterdag in Seoel zullen beginnen. De veiligheid van de meer dan 6000 deelnemers uit 28 landen wordt tijdens het vijftiendaagse sportfestijn als het grootste probleem be schouwd door de organisatoren. „Veiligheid vormt de grootste uitdaging tij dens de spelen, maar we hebben alle vertrou wen, dat onze maatregelen doeltreffend zijn", zegt Lee Soo-Il, de chef van een speciale groep commando's. Lee trainde 2600 mannen en vrouwen voor speciale taken, waaronder de bewaking van het atletendorp in de nabijheid van het Olympisch stadion. Daar zijn de vei ligheidsmaatregelen bijzonder scherp. Het dorp ziet er uit als een fort, is afgezet met dikke rollen prikkeldraad, wordt 's nachts ver licht door enorme zoeklichten en op de vreemdste momenten opgeschrikt door pa trouilles. Alle wagens en bezoekers worden op de doorlaatposten op explosieven besnuffeld door twee speciaal getrainde Westduitse herders honden en komen daarna op hun weg in het dorp altijd in aanraking met één van de zeven tien op strategische posities geplaatste metaal detectors. Zelfs het beklimmen van tergen binnen een straal van vijf kilometer van enig competitieterrein werd door de veiligheidspo litie verboden. De veiligheidsbazen houden rekening met drie mogelijkheden. Ze verwachten terreurac ties en provocaties van Noord-Korea. Volgens de Zuidkoreaanse minister van binnenlandse zaken Kim Jong-Ho heeft het noorden vijftig robuuste jongeren in Japan aan een spoedcur sus onderworpen om onaangenaamheden op de Aziatische Spelen te veroorzaken. Drie keer deden zich de laatste weken schotenwisselin gen voor in de gedemilitariseerde zone tussen beide landen, 55 kilometer ten noorden van Seoel. Internationaal terrorisme beschouwen de Zuidkoreanen als het tweede grote gevaar. München 1972, waarbij elf Israëli om het leven kwamen, kan in Seoel herhaald worden. Om die reden hebben zij het vliegveld Kimpo her metisch afgegrendeld. Desondanks ontplofte er zondag in de hal een bom, waarbij drie mensen om het leven kwamen en velen werden gewond. Bovendien hebben de Zuidkoreaanse autori teiten de universiteiten gesloten na dreige menten van militante studenten de Aziatische Spelen in een chaos te hervormen. De studen ten verzetten zich tegen het houden van Azia tische en Olympische Spelen, omdat die geor ganiseerd worden op kosten van de armsten. De enorme politiemacht staat voor de taak de Aziatische Spelen, de Olympische toets steen, ordentelijk te laten verlopen. De eerste landen zijn al gearriveerd. Zo kwamen zondag met een speciale charter 520 atleten uit China aan. Na een vlucht van anderhalf uur waren zij de eerste Chinezen, die na 33 jaar weer een voet op Zuidkoreaanse bodem zetten. De komst van de bondgenoot van de Noordkoreanen in de Koreaanse oorlog heeft vooral de leden van het IOC een zucht van verlichting doen slaken. Zij zien er een bevestiging in, dat China over twee jaar de Olympische Spelen in Seoel niet zal boycotten. In dat opzicht valt de schade voor de Aziatische Spelen nog wel mee. Acht landen doen niet mee; Noord-Korea, Afghani stan, Zuid-Jemen, Laos, Vietnam, Mongolië, Birma en Brunei. MIAMI (ANP) - De wereld kampioenschappen bridge zijn in het weekeinde op chaoti sche wijze van start gegaan. De pas benoemde nieuwe voorzitter van de wereldbrid gebond, de Australiër Denis Howard, kon dat niet verhin deren. 7 Aan het toernooi voor ge mengde paren nemen niet minder dan 420 koppels uit vijftig landen deel. De invoe ring van het nieuwe model systeemkaart en de hypermo derne computerscores hadden ouderwetse wachttijden van vele uren tot gevolg. De Nederlanders werden hierdoor niet uit hun even wicht gebracht. Anne Simons en Kees Tammens scoorden in de eerste zitting 65 procent, goed voor de tweede plaats. Jet Pasman en Chris Nie- meijer werden achtste met 62 procent. De 59 procent van Truus van der Spek en André Mulder zette het derde Neder landse paar op de 26e plaats. Het klassement ging op zijn kop in de tweede zitting. Si- mons-Tammens zakten ver terug en alleen de EG-kam- pioenen Pasman en Niemeijer wisten zich via opnieuw een hoge score van 55 procent op hoog niveau te handhaven. Tussenstand: 1 Wittes-Wittes (VSt) 123.4 procent, 2. Kirner-Fucik (Oos) 123.2, 3. Tucker-Becker (VSt) 122.8, 13. Pasman- Niemeijer 117.6, 31. Simons-Tammens 114.2,32. Van der Spek-Mulder 113.8, BOWLING Uitslagen eerste ronde nationale bowlingcompetitie Breda - Eindhoven 1-2, Haw Rijs wijk - Flight Rijswijk 0-3, Eva Der Haag - St. Den Haag 0-3, Goes - Dor drecht 1-2, De Lier - Zwijndrecht 2-1 Goes - Haw Rijswijk 3-0, Breda - St Den Haag 0-3, Eindhoven - De Liei 2-1, Eva Den Haag - Zwijndrecht 3-0 Dordrecht - Flight Rijswijk 2-1 Flight Rijswijk - Eva Den Haag 3-0 De Lier - Dordrecht 1-2, Zwijndrecht - Breda 3-0, Haw Rijswijk - Eindho ven 2-1, St Den Haag - Goes 2-1. CALGARY (RTR) - De Neder landse ploeg Is op het concours hippique van Calgary in Ca nada als derde geëindigd in d< strijd om de landenbeker. Dt overwinning ging naar dc Verenigde Staten, dat in dc barrage Engeland versloeg met de krappe marge van 9/ 100e seconde. De barrage was noodzake lijk, omdat beide landen na dc twee parkoersen vier straf- punten hadden. In de extra ril op tijd maakten beide equipes wederom een springfout. De vier Engelse ruiters finishter in de totaaltijd van 103,47 se conden, de Amerikanen ir 103,38 seconden. Daarvoor waren de andere deelnemers uitgeschakeld. Ne derland, dat Rob Ehrens Emiel Hendrikx, Piet Rayma- kers en Wout van der Schans in de piste bracht, hield ziel" voortreffelijk staande met 8 er 4 strafpunten. Evenveel als Canada, dat de derde plaats met de Nederlandse equips deelde. Eindstand: 1. Verenigde Stater (Hansen, Newell, Ridland, Scharf- fenberger) 4 s tra pun ten-103,38 se conden, 2. Engeland (Pyrah, Michae Whitaker, Skelton, John Whitaker 4-103,47, 3. Nederland (Ehrens, Var der Schans, Raymakers, Hendrikx en Canada 12, 5. Zwitserland 1214, 6 Frankrijk 28. NOORDWIJK AAN ZEE (ANP) - Onno Tellier heeft zondag voor de kust van Noordwijk aan Zee de natio nale surfbeker gewonnen zon der in actie te komen. De finale-wedstrijd werd wegens gebrek aan wind afge last. Na vijf wedstrijden had Tellier drie punten meer ver zameld dan Olympisch kam pioen Stephan van den Berg. Bij de dames ging de eind overwinning naar Martine van Soolingen voor Jolanda de Jong. Einduitslag: heren: 1. Onno Tellier 342.6 punten, 2. Stephan van den Berg 339.2, 3. Eric Groenewoud 290.0, 4 Dick van der Spek 286.0, 5. Edwin Bouvie 279.0; dames: 1. Martine van Soolingen 71.2, 2. Jolanda de Jong 62.0,3. Petra Oudendij k 60.3. WINSCHOTEN (ANP) - Dt Pool Jan Szumiec heeft zater dag de elfde editie van de lOt kilometer van Winschoten ge wonnen. Hij legde de afstanc af in 6 uur 11 minuten en 57 se conden. De Tsjechoslowaal Vaclav Kamenic, de winnaat van 1985, eindigde als tweed* met een achterstand van ruin 25 minuten op de winnaar. Szumiec had zich al na vij: kilometer van de 97 deelne mers, van wie er 85 de finisi haalden, los gemaakt. Snelste dame was de Zwit serse Riet Horber met een tijc van 8 uur 34 minuten en 40 se conden. Uitslag heren: 1. Jan Szumiec (Pol 6.11.57, 2. Vaclav Kamenic (Tsj 6.37.16, 3. Werner Endrowait (WD1 7.09.35,4. Bruna Joppen (GVAV, Gro ningen) 7.09.38, 5. Johan Veldhusei (WD1) 7.10.18, 6. Henk Noor (Aquilo Winschoten) 7.25.16. Uitslag dames: 1. Riet Horber (Zwi 8.34.40, 2. Hannelore Schneider (WD1 9.42.12. MOSKOU (TASS) - Ralph Moorman uit Nieuwendam bi) Amsterdam is als derde geëin digd op de individuele achter volging van de wereldkam pioenschappen wielrennen voor studenten. In de strijd om de bronzen medaille liep hij dc Italiaan Brunati op de Olym pische baan van Krilatskoje bij Moskou twee ronden vooi het einde in. Het goud ging naar Viasjeslav Jekimov uit Leningrad, die zijn studiege noot Aleksander Vasekin in dc finale in de voorlaatste ronde passeerde. Voor Moorman betekende het brons zijn tweede medail le. Eerder veroverde hij zilvei als lid van de ploeg, die tweede werd op de 100 kilometer plo^, gentijdrit. Moorman was aan vankelijk niet van plan op de individuele achtervolging te starten. Pa? na enkele proef- ritjes op de supersnelle baar van Krilatskoje vg[an$)erde hij van gedachten.

de Stem | 1986 | | pagina 11