Schrijnend tekort vakmensen Muzikaal begin dorpsfeest Zaamslag Eis vier jaar tegen verdachte van smokkelen cocaïnj RAADSF CENTRUM VAKOPLEIDING VOLWASSENEN UIT VERBORGEN HOEK mmuaummmmmrt Rimington jazzband in Terneuzen Bord gestolen ALUNCO COMPUTERS EN SOFTWARE: ALLES IN ÉÉN VISIE ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND Broertjes Prijskaartje Bekendheid markten Kanonschoten Hoogtepunten Sportief RECHTBANK MIDDELBURG Hardrock band in Terneuzen J aarpr ogramma KYO Heikant Ski-gymnastiek in Terneuzen ZATERDAG 13 SEP rEDE - Multifunctioneel ce truui De Hof van Eede te Ee mag niet meer concurrer met de plaatselijke hore Verenigingen die gebruik m ten van het centrum, en die afloop nog even een consum tie willen gebruiken, moet naar een van de plaatselij cafés om hun dorst te lessen. Biervliet Expositie Jac. de Jongi in Terneuzer Vredesplatfon naar blokkade in Woensdred OOSTBURG - Het Oostburg wil de to jaar met een dubbeltj persoon/per dag. Dit uit van de begrotinj gende maand in de oj Door Joep Trommelen TERNEUZEN - Acht maanden werkloos was Jan Traas voordat hij een cursus procestech niek ging volgen bij het Centrum voor Vakop leiding van Volwassenen in Terneuzen. Eigen lijk kabellasser van beroep, kon hij in Zeeuwsch-Vlaanderen niet aan de slag ko men. „De dichtsbijzijnde baan was een paar honderd kilo meter hiervandaan pas te vinden", zegt hij nu. Via het Gewestelijk Arbeidsbureau kwam hij bij het centrum terecht. Aan zijn huidige op leiding is een bedrijfsstage verbonden en hij heeft rede lijk goede hoop dat hij na af loop mag blijven en als pro cesoperator aan de slag kan. „In heel veel gevallen kom je op die manier aan werk", zegt hij. Hij is dan een klas siek voorbeeld van een om geschoolde werknemer. Dat het tekort aan ge schoolde vakmensen niet van gisteren dateert, bewijst de geschiedenis van de Cen tra voor Vakopleiding van Volwassenen (CW). De CW zijn onstaan direct na de Tweede Wereldoorlog, toen er voor de heropbouw van Nederland een schrij nend tekort aan bouwvak kers bestond. 'Nederland Herrijst', luidde het parool. De toenmalige regering nam geen halve maatregelen en nog in 1945 verscheen in Eindhoven het eerste Cen trum voor Vakopleiding, dat in een hoog tempo timmer lieden en metselaars moest afleveren. Ook toen de grootste nood geleden was, bleef het insti tuut bestaan. De opleidingen hadden niet meer alleen te maken met het bouwen van huizen. Zeeland kreeg een CW in Middelburg met een dependance in Terneuzen. Directeur G. den Dekker: „Er is altijd vraag naar vak mensen gebleven. Het aan bod van mensen die een an der beroep nodig hadden of him kennis op peil moesten houden bleef bestaan door de overschotten van mensen die de landbouw verlieten. Veel ex-boeren kozen voor een beroep in de bouwsector. Wij hebben altijd op de ac tualiteit ingespeeld. Tegen woordig zijn de centra be doeld voor mensen die werkloos zijn of dreigen te worden. Wij doen aan om-, her- en bijscholing, puur op de arbeidsmarkt gericht. Dat is onze taak". Voor de uitvoering van die taak vallen de CW's on der het directoraat voor ar beidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, en zijn feitelijk broertjes van het arbeidsbureau. Samen be kijken ze naar welke oplei dingen er in het bedrijfsle ven vraag is, en het arbeids bureau neemt de cursisten aan. Maar dat gaat verande ren. 'Flexibilisering' is het toverwoord. Het tekort aan vakmensen wordt momen teel steeds schrijnender en de regering wil de centra voor vakopleiding meer zelfstandigheid geven, zodat ze nog beter op de locale si tuatie kunnen inspelen. Het centrum in Terneuzen valt bestuurlijk gezien on der de hoofdvestiging in Middelburg, maar opereert verder al erg zelfstandig. Wie dicht bij het vuur zit, kan zelf het beste zien wat er aan de hand is. In het cen trum aan de Haarmanweg kan men een groot aantal opleidingen volgen: timme ren, metselen, machine bankwerken, draaien en frezen, constructie bank werken, isolatie plaatwer ken, lassen en procestech niek. In totaal zijn er in Zee land 130 plaatsen voor cur sisten, waarvan vijftig in Terneuzen. Tot nu toe waren de cur sussen altijd 'hoofdelijk ver sneld', wat betekende dat cursisten individueel aan de opleiding begonnen en het tempo per persoon verschil de. Maar de flexibilisering houdt onder meer in dat er in de toekomst projectmati ger gewerkt gaat worden. Cursisten worden dan groepsgewijs opgeleid, en de cursussen zullen wat langer worden. Dat heeft als voor deel dat een groep werkne mers van een bedrijf samen een opleiding krijgen, die perfect op het bedrijf is af gestemd. Den Dekker: „Er valt dan ook te denken aan uitleenin structeurs uit de betrokken bedrijven. Natuurlijk be staat er dan gevaar dat be drijven zelf minder aan op leidingen gaan doen. Mis schien komt er daarom wel een prijskaartje voor de be drijven aan te hangen. Tot nu toe betaalt de overheid de kosten van de opleidingen Jan Traas hoopt via de opleiding aan een baan te raken nog volledig uit eigen zak". „Het rendement van het CVV in Zeeland is maar liefst tachtig procent. Lan delijk ligt dat percentage tussen de zestig en zeventig. Maar alles is een moment opname. De arbeidsmarkt is duidelijk aangetrokken en er is een grote vraag naar vaklieden, en die zijn er niet", aldus Den Dekker. Flexibilisering betkent in dit geval ook dat opleidin gen waar weinig belangstel ling voor is vervangen door andere, waar meer vraag naar is. Den Dekker denkt bijvoorbeeld aan het opzet ten van een curusus voor administratieve beroepen. „En als daar geen ruimte voor is, moeten we die des noods maar huren", zegt hij. Het is duidelijk dat het CW geen normale school is, maar dat het juist een in stelling is die de tekortko mingen van het standaard- onderwijs opvangt. Daarbij spelen beslissingen van be stuurders en politici een grote rol, zoals ook blijkt uit voornemen van 'flexibilise ring'. Den Dekker vat het verhaal eenvoudig samen: „Den Haag beslist, wij voe ren uit". In een van de praktijk ruimtes van het CVV in Ter neuzen flitst het blauwe licht van lasapparaten voortdurend op. Verscholen achter donkere maskers is een aantal cursisten bezig zich in de modernere las technieken te bekwamen. Lassen is een vak dat de laatste jaren veel verande ringen heeft doorgemaakt. Veel mensen die al jaren als lasser werkten, kregen plot- - FOTO W1M KOOYMAN seling te maken met nieuwe technieken en konden het niet meer bijbenen. De be drijven sturen ze dan terug naar de schoolbanken, bij scholing heet dat. Maar er zijn ook lassers die op straat komen te staan en geen werk meer kunnen vinden omdat zij de laatste kneepjes van het vak niet meer ken nen. Beide groepen zijn in het gezelschap vertegenwoor digd. De meesten van hen zijn ervan overtuigd dat ze aan de slag kunnen als ze door het CW zijn bijge schoold. Leraar lastechniek C. Jasperse heeft momenteel 25 mensen onder zijn hoede. „Het komt voor dat bedrij ven zeggen: als jullie je pa pieren hebben, zijn jullie welkom. De cursisten kun nen dan meteen aan de slag. Dat is natuurlijk de ideale situatie. Er zijn zelfs bedrij ven die je opbellen om te vragen wat er aan cursisten binnen afzienbare tijd te verwachten is, zó staan ze te springen om krachten". Als de centra nu in Den Haag bij het ministerie hard kunnen maken dat er een bepaalde opleiding nodig is, komt daar 'automatisch' geld voor. Den Dekker: „Scholing stond tijdens de afgelopen verkiezingsstrijd bij de regeringspartijen hoog in het vaandel geschre ven. Daarom kunnen ze nu niet zeggen dat er geen geld meer is. Ze zullen hun woord moeten houden". Maar de tijden dat het budget haast onbeperkt was, lijken voor bij. Er bestaan plannen om de CW's volgend jaar aan een vaststaand budget te binden, waarmee de centra dan zelf aan de slag moeten. Op die manier wil de rege ring de hand wat dichter in de buurt van de beurs hou den. Op dit moment is er in heel Zeeland maar één vrouw die aan een cursus van het CW deelneemt. Het kabinet eist dat dat percen tage stijgt tot 1 2 procent. „Maar ik ben ervan over tuigd dat vijf procent moge lijk is. Er wordt van diverse zijden hard gewerkt aan de bekendheid van technische beroepen bij meisjes, zodat ik verwacht dat ook zij in de toekomst meer belangstel ling voor de vakken waar wij in opleiden zullen krij gen. De regio is echter nog niet zo happig op vrouwen in de bedrijven. Dat heeft niet alleen te maken met on wil, maar ook met het feit dat de komst van een vrouw op de werkvloer investerin gen met zich mee kan bren gen. Het klinkt raar, maar het kan zijn dat er bijvoor beeld een toiletgroep bijge bouwd moet worden", licht Den Dekker toe. „De centra hebben een tijd lang een vrij verborgen be staan geleid. Nu gaan ze echter meer en meer aan de weg timmeren, en dat heeft alles te maken met het aan trekken van de economie. Voor de toekomst voorspel de komst van opleidingen 's avonds en in de weekends. Veel mensen hebben over dag een baan en kunnen moeilijk gemist worden. Ook onder hen is er een groeiende behoefte aan bij scholing. Als de vraag komt, denk ik dat we geen nee kunnen verkopen". (ADVERTENTIE) ik: - fijffl w Tl MI Van onze correspondent TERNEUZEN - Maandag avond verzorgt de Sammy Rimington jazzband een optreden in café De Ster aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen. Dat gebeurt ter gelegenheid van het één jarig bestaan van dit hore cabedrijf. Sammy Rimington, die mo menteel een tournee door Europa maakt, viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan als jazz muzikant. In die 25 jaar trad hij op met verschillende gro ten in de jazz zoals George Le wis, Kid Thomas Valentine, Louis Nelson en tal van ande ren. Hij maakte in die periode meer dan honderd platen. De vijfmans formatie die maandag vanaf 21.30 uur te zien en te horen is bestaat uit: Sammy Rimington, klarinet en sax, Sven Stahlberg drums, Mr. Freddy trombone en Da vid Paquette piano. De entree is pratis AMSTERDAM, 12 september - Aardappeltermijnmarkt: In Bintje 50 mm werd 1 contract verhandeld voor levering november bij een prijs van 30,00, stemming kalm en 308 contracten levering april tegen 37,40 tot 36,60. Stemming nauwe lijks prijshoudend. GOES, 12 september - Komkom mers kg stek: kl2 KR 37. Komkom mes kas stuk: kil 56, 67-70, 84, 80. Paprika groen kg: kil 200. Sla na tuur st: W2 B 47. Glas tomaten krat: kil A 470-550, B 540-610, C 460. An dijvie kg: kl2 A 83-100. Bloemkool st: kil GR 55-80, kl2 55-80, MI 50. Bospeen natuur: kl2 72. Spitskool: kl2 A 12-19. Snijbonen glas kg: kl2 KR 130. Snijbonen kg: kl2 GR 85- 160. Sperciebonen kg: kl2 FN 123, GR 109. Prei kg: kl2 A 97. Rode kool kg: kil A 32-34. Savooie kool groen kg: kil A 24-27. Kroten kg: kil A 38- 41, B 19. Winterpeen: kil 25. Uien kg: kil BO 34, MI 30-32. Peterselie bos: kil 16, Selderij bos: kil 30. Alk- mene: kil 90-135, kl2 29, 46-75. Sum- merred: kil 52-86, 52-87, 53-61, kl2 28, 45. Odin: kil 71-72. James Grie ve: kil 25-45, 34-63, 33-50, 33, kl2 33. Lombartscalville: kil 28, 48, 46. Saint Remy: kil 63-66, 68-70, 72, kl2 30-35, 60-64, 63-64. Triomphe de Vienne: kil 71-121, 89, k2 38-86, 42- 101, 56-81, 51-61. Beurre Hardy: kil 75-79, 91-95, 105-108, 56-84, kl2 29-43, 28-63, 43-83, 47-91, 57. Beurre Le brun: kil 42-44, 54-68, 56, klk2 24-37, 38-56, 49-50. Reine Victoria: kil 250, B 150-210, kl2 100-140, FA 35-55, GR 170. Warwickshire Drooper: kil B 60. Aardbeien open gr.ds.x 200 gr: kil 140, B 190. Bramen 4 kg indu strie: kil +2 283-323. Bramen doorn- loos ds. x 200 gr: kil 47-66. Frambo zen doos x 200 gr: kil 280-290. Vroege aardappelen: kil KR 61, kl2 34, BO 49, rR 41. Eersteling vroeg: kil BO 59. Jd2 BO 47, Dr 25. ZAAMSLAG - Mevrouw G. Ockeloen-Swart opende gis teren de tiende aflevering van de Dorpsfeesten in Zaamslag. Een bijzonder muzikale happening dit maal, want de Harmonie De Volharding grijpt het dorps feest aan om het 100-jarig jubileum te vieren. Tijdens de openingscere monie speelde het koper- kwartet van de harmonie. „Feest en muziek horen nu eenmaal bij elkaar", zei mevrouw Ockeloen, alvo rens ze het feest en de maxi- markt met twee kanonscho ten vanaf het bordes van het oude stadhuis officieel open de. En: „Dit jaar is het een dubbel feest. Een honderd jarig bestaan is een zeld zaamheid en getuigt zeker van een grote volharding". Hoogtepunten van het dorpsfeest gisteravond wa ren de optredens van de blaaskapellen De Lutzers uit Terhole, Alte Kameraden uit Kloosterzande en Ein Prosit uit Sluiskil. Daarna speelden het Zeeuws KNF- orkest en de Egerlanderka- pel Die Schwalmtaler Musi- kanten. Een muzikale ode aan de honderdjarige har monie. Vandaag gaan het dorps feest en de maxi-markt verder. Vanmorgen vroeg met sportieve evenementen als de tourtocht en de wan deltocht ten bate van Unicef. Muziek is er eveneens volop, met onder andere Danny Christian en een aantal be vriende muziekvereni- Mevrouw Ockeloen opent gingen van de Volharding, heffeest die zelf ook acte de présence geeft. - FOTO ERIK OSSEWAARDE Van onze correspondente MIDDELBURG - Een ge vangenisstraf van vier jaar eiste officier van jus titie mr. Stein vrijdag voor de rechtbank in Middel burg tegen de 33-jarige Vlissinger G. van V., een van de vier Zeeuwse koe riers die in februari be trokken waren bij een co caïnetransport vanuit Bra zilië. Inmiddels zijn twee koeriers (Arie de B. en het 19-jarige meisje Sandra M.) in Sao Paulo veroordeeld tot gevan genisstraffen van negen jaar, terwijl de vierde (de eveneens 19-jarige Helen W.) op een la ter tijdstip zal worden berecht. Opdrachtgever Ricardo N. (uit Roosendaal) werd enkele we ken geleden in Middelburg veroordeeld tot acht j aar. Tijdens de vele uren du rende zitting ontrolde zich op nieuw de lange weg die het viertal bewandelde ter voor bereiding van het drugstrans port, dat voor de mannen een bedrag zou opleveren van 6000 gulden per kilogram cocaïne en voor de meisjes elk een een malig bedrag van 8- tot 10.000 gulden. In eerste instantie werd de meisjes voorgespiegeld dat ze gratis in een 'warm land' op vakantie konden gaan, als reisgezelschap van de twee mannen. Korte tijd later werd hun duidelijk dat het om een drugstransport ging, waaraan veel geld was te verdienen, maar toen was het te laat om nog terug te krabbelen. „Ge rard dreigde dat we nu te veel wisten en dat er daarom geen terug meer mogelijk was, om dat het anders voor iedereen erg gevaarlijk kon worden", aldus Helen W. in een van haar verklaringen. Bovendien zou hij haar gedwongen heb ben cocaïne te gebruiken en zou hij geweld hebben ge pleegd toen zij weigerde met hem naar bed te gaan. Van V. ontkende dit in alle toonaarden. Om te beginnen was het niet hij maar Arie de B. degene geweest die de meis jes had overgehaald mee te doen en ook in het verdere verloop van de voorbereiding (het aanschaffen van ruime kleding en step-ins voor het vervoer van de drugs op het li chaam, de reis via hotels naar Brussel waar de vliegtickets TERNEUZEN - De hardrock band 'Stormshout' treedt woensdag 17 september op In Terneuzen. Het optreden van de uit Zeeuwsch-Vlaanderen af komstige band vindt plaats in de Image Club. 'Headbangers' kunnen hun favoriete sport uitoefenen vanaf 21.00 uur. HEIKANT - De Katholieke Vrouwen Organisatie Heikant heeft haar leden het komende seizoen heel wat te bieden. Be gonnen wordt 25 september met een reis naar het Belgi sche WakkerzeeL De verdere activiteiten zijn: 2 oktober jaarvergadering in 't Heike; 9 oktober breischow met medewerking van Marlou en Pinquin; 4 november infor matieve avond over zuivelpro- dukten; 27 november kennis making met Indische keuken en 15 december traditionele kerstviering met gastspreker Ed Steijns. Voor 1987 staat er o.m. de jaarlijkse feestavond, een broodbakcursus, viering van het 25-jarig bestaan, een excursie en fietstochten. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In de week van 29 september start de ANWB, in veel plaatsen ver spreid over het hele land, weer de cursus ski-gymnastiek. In Zeeuwsch-Vlaanderen is Ter neuzen de enige plaats waar de cursus wordt gegeven. Speciaal opgeleide leraren van de ANWB geven deze ski- gymnastiek, maar kunnen te vens informatie verstrekken over schoenen, ski's, onder houd van het ski-materiaal en kleding. Ook aspecten die met veiligheid te maken hebben komen uitvoerig aan de órde. In Terneuzen kan men zich aanmelden bij het ANWB- kantoor <jjp de Markt werden besteld en de best singen die in Brazilië werj genomen) had hij steeds tweede viool gespeeld. Mi Arie de B. verklaarde in ft zilië tegenover een specj; Nederlands recherche^ precies het tegenovergesfc en zo bleef ook ter zitting duidelijk wie nu precies dej dende rol had gespeeld. Tenslotte werden Arie de en Sandra M. met tien Mi gram cocaïne betrapt vj voor hun vertrek vanaf vliegveld in Sao Pat waarop Gerard van V. en zj partner besloten zonder dn via Frankfurt terug te reij Op weg naar Zeeland weri beiden aangehouden. „Maar in feite heeft nj cliënt niets strafbaars daan", zo stelde Van V.'s vt dediger mr. Schieman. Opj ridische gronden en zich i. roepend op een in oktober x, kracht geworden artikel in strafwetgeving kwam hij een ontslag van rechtsverv; ging. Het betreft een artii dat door de wetgever aan bestaande opiumwet m toegevoegd om het mogelijk maken de grote jongens acta de drugshandel, die zelf feite nooit de handen vuil m ken, toch te kunnen p „Het kan nooit de bedoeli geweest zijn dit te gebruik tegen de kleinere koeriers",; dus de verdediger. Van handelde uitsluitend in q dracht en wist zelf helema niets van drugstransporten zo besloot hij. De rechtbank doet over dagen uitspraak. Van een onzer verslaggevers Dit is een van de maatreg jen die genomen is door nieuw gevormde gemeent lijke beheerscommissie v het centrum. De beslissing in het begin in niet zo'n goe smaak gevallen, maar nu he ben alle verenigingen er zi Toe Oos Pia^ueiijk nieuws Collecte - Collectes van Koningin Wilhelmina Fon: in Biervliet en Philippine I* ben in totaal ƒ3458, 40 bracht. Daarvan namen de collr tanten in Philippine ƒ18® voor hun rekening. Biervl bracht 1619,95 in het laatje Ouderen - Mevrouw Schipp leest 21 oktober in 't Trefpu verhalen in het dialect voor daarmee opent zij het seizt voor de Stichting Welzijn Ouderen. De avond begint 19.30 uur. Evenementencommissie - evenementencommissie gadert maandag 15 septemt in het voormalige gemeent huis. Op de agenda staat onó andere een bespreking over intocht van St. Nicolaas. Vim een onzer verslaggever! TERNEUZEN - Kunstschill Jac. de Jonge uit Pauluspol exposeert tot 27 september het museum te Terneuzen. De tien zijn 72 stuks ets aquarellen en olieverfschili rijen. De werken best vooral uit landschappen Zeeusch-Vlaanderen en 6 reien uit de haven van kens. Speciale vermeit verdient een schilderij van tweemaster Ij alkschip in zon. TERNEUZEN - Het Zeet Vlaams Vredesplatform 1 vrijdag 19 september mee een blokkade van de vlitl sis Woensd recht. De blokkade-actie landelijk georganiseerd het Breed Initiatief voor1 dergaande Akties Kruisraketten (BIVAK) actievoerders zullen prol* tussen 12.00 en 17.00 uur poorten van de vliegbasis' zetten. Na afloop vindt ei manifestatie plaats als st sein voor verdere acties. Van een on Niet het voltallig colle Wethouder A. de Feijter ting slechts met vijf een den van het dagelijks bi ben hun verzet tegen de Het plan voor de verhogir is afkomstig van financiëi wethouder J. Thomaes (WI die een tijdje geleden via I Stem bekend maakte dat h het nodig vindt dat de toerir ten volgend jaar zestig cei betalen. Oostburg verhoogt de regel om de drie jaar t toeristenbelasting met vi cent. Gezien echter de bezuin gingsplannen van de rijk overheid en de vele werken d de gemeente laat uitvoeri langs de kust, vindt Thomat het aanvaardbaar dat de daf recreanten een extra bij draf leveren. De fracties van CDA D&T zijn tegen de verhoging: plannen. Fractieleidster Cuelenaere-Faes (CDA): „W voelen er erg weinig voor. V hebben echter nog geen def nitief fractie-standpunt b< Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Toen mevrouw J. Wester- weele-De Jonge uit Aar denburg gistermiddag thuis kwam, ondekte ze dat onbekenden een bord bij haar van de gevel hadden geschroefd. Het bord dat aangeeft dat ze pedicure is, is verdwenen. „Wanneer iemand an ders dat bord bij zijn voordeur aan de muur schroeft, wordt er mis bruik van gemaakt", zegt ze. „Dat vind ik nog het ergste van alles". Het geeft niet alleen aan dat ze pedicure is, maar dat ze ook schoen- correcties en steunzolen mag maken. Het is dan ook uitgereikt door het Nederlands genootschap tot bevordering van de podologie. „Per jaar betaal ik 125 contributie aan dat genootschap om dat bord te kunnen voeren. Ik moet het straks inleveren want er komt een nieuw, en nu heb ik niets". Ze heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie en die heeft een proces-ver- baal opgemaakt, zodat ze het Nederlands Genood schap in ieder geval kan laten zien dathet bord niet zomaar verdwenen is. Het groen-witte bord is gemaakt van email en meet twintig bij twintig centimeter. „Ik hoop dat de dieven spijt van hun daad krijgen en dat ze het terug geven", zegt ze tot slot. Van een onzer verslaggevers die i EINDHOVEN - Aan nische Hogeschool Eiro is Roland Volleman neuzen, voorheen wooi te Graauw, geslaagd als men oi nieur technische n( tuur! 1DENBURG - Sinds itai jaren moeten de i ners van Aardenburg i hond hebben daarvoor ?ng betalen. Sinds die hei 18 mgevoerd is de overlast aorzaakt door honden, lawaai als poep, flink i""" lat er minder eei inwo eei belas heffin ver zowc afgeno honde:

de Stem | 1986 | | pagina 20