Satelliet militaire kijkt in keuken R.K. Amerika onder vol Romeins vuur Voortaan hogere eisen aan kwaliteit Rijnwater Goud blinkt niet meer als vroeger Au CAMPINA SM- Boeren, het is jnlijke opera GRONDSTOFFENMARKT Klacht van Goerees ongegrond "VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 VRIJDAG 12 SEPTEMBE RIVIER LEVERT HET DRINKWATER VOOR 20 MILJOEN EUROPEANEN PLATINA VERDRINGT GOUD ALS 'TRENDSETTER' /Am\ Geen gedwongen ontslagen bij sociale diensten DESTEMCOft Oi DEBT1M ■ACHTERGROND DE JONGSTE generatie commerciële satellieten biedt de burgers in de wereld foto's van het aardoppervlak waarop details te zien zijn als lanceerinrichtingen, schepen en militaire ba ses. Daarmee krijgt het publiek de beschikking over materiaal dat tot dusver was voorbehou den aan regeringen en geheime diensten. De satelliet-technologie is al sinds 1972 in particuliere handen, toen de Ameri kaanse Landsat satelliet de eerste beelden van het aard oppervlak naar de grondsta tions stuurde. Maar het be sluit van de Amerikaanse re gering om Landsat volledig te vercommercialiseren en vooral de lancering in fe bruari van de Franse SPOT- satelliet bieden tot dusver ongekende mogelijkheden. „Er is een totaal nieuw venster geopend, waar we nooit eerder doorheen kon den kijken, om informatie te krijgen over de wereld," zei Mark Brender, verslaggever van ABC-televisie en voor zitter van de ruimtecommis sie van de Amerikaanse Ver eniging van Nieuws-regis- seurs van Radio en Televisie. Paul Stares, een medewer ker van het onderzoeksinsti tuut Brookings en specialist op het gebied van militarise ring van de ruimte, zei dat het belang van de commer ciële satellieten zal toenemen naarmate zij meer worden gebruikt. „Er zullen meer dan voorheen twijfels wor den opgeroepen ten aanzien van regeringswoordvoer ders," zei hij. „Ze (de media) zullen foto's kunnen maken van vermeende schendingen van wapenbeheersingsver- dragen. Die kunnen ze zelf bekijken, een onafhankelijke expert te hulp roepen en zich afvragen of het echt om een verdragsschending gaat." Sinds Landsat beschikbaar werd is het apparaat vooral gebruikt ten behoeve van oliemaatschappijen, geolo gen, bosbouwdeskundigen en anderen die zich bezighouden met het opsporen van grond stoffen en het onderzoeken van vegetatie en klimaat. Het kleinste object dat Landsat kan bekijken meet 30 bij 30 meter. De SPOT is aanzienlijk be ter en kan details onder scheiden ter grootte van een halve tennisbaan. Voor het ongeoefende oog zijn de foto's echter nog steeds niet mak kelij k te bekij ken. De satellieten, die op een hoogte van 800 km om de aarde draaien, kwamen dit voorjaar voor het eerst in de aandacht toen zij de eerste foto's leverden van het onge luk in de kerncentrale van Tsjernobyl in de Sovjet-Unie. De foto's toonden de ver nielde reactor en de gebla kerde grond eromheen. Een meer recent voorbeeld was de foto die de New York Times op 25 augustus af drukte. Die SPOT-plaat toonde het Russische ruimte vaartcentrum Baikonoer in centraal Azië. Experts zeiden dat op de foto te zien was dat er gebouwd werd aan een lanceerplaats voor een ruim teveer. De New York Post publi ceerde in maart een Landsat- foto van een Libische lucht machtbasis. Daarop waren lanceerinrichtingen te zien voor afweerraketten en faci liteiten voor ongeveer 70 oor logsvliegtuigen. Op de Ame rikaanse televisie zijn intus sen satellietfoto's getoond van Russische marinebases bij Moermansk en van het belangrijkste gebied voor kernproeven. Tot dusver werden derge lijke beelden alleen aan het publiek getoond wanneer de regering die ze gemaakt had het in haar belang achtte ze vrij te geven. De spionagesa- tellieten van de Amerikanen en de Russen zijn overigens nog aanzienlijk sterker dan SPOT. Hoe goed ze zijn is ge heim, maar algemeen wordt aangenomen dat spionagesa- tellieten in staat zijn een flinke krantekop te fotogra feren. „De militairen zien tennis ballen en burgers zien ten nisbanen," aldus John Pike, directeur ruimte-zaken van de Federatie van Ameri kaanse Wetenschappers. Op grond van een Ameri kaanse wet dienen de foto's van de satellieten Landsat 4 en 5 beschikbaar te worden gesteld aan iedereen die ze wil kopen. De satellieten zijn eigendom van Eosat, een joint venture van Hughes Aircraft en RCA. De Landsats en SPOT draaien voortdurend om de aarde en kunnen alle delen van de wereld bekijken, met uitzondering van de poolge bieden. De satellieten kunnen niet boven een bepaalde plek blijven hangen. De Landsats vliegen in 99 minuten om de aarde, maar ze doen er 16 dagen over om alle uithoeken van de wereld te bekijken. Op grotere hoog te, waar de banen van de sa tellieten samenkomen, kun nen zij de hele wereld in acht dagen bekijken. SPOT, die een minder breed gezichtsveld heeft, doet er 26 dagen over om de hele wereld op te nemen. Maar omdat de satelliet sensoren heeft die zowel recht naar beneden als schuin omlaag kijken, is de satelliet in staat iedere plek binnen een week tweemaal te zien. De schuin omlaag kijkende sensoren bieden de satelliet ook de mogelijkheid een plaats van verschillende kanten te bekijken, zodat een driedimensionaal beeld kan worden gevormd. Het kan weken tot maan den duren voor satelliet en computer een gewenst beeld van een bepaald deel van het aardoppervlak hebben opge leverd. De foto's van Tsjer nobyl waren uitzonderlijk snel beschikbaar, al enkele dagen na het ongeluk. Dat was vooral te danken aan het feit dat zowel SPOT als Landsat op het juiste mo ment boven dat deel van de Sovjet-Unie vlogen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstréat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; f 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rjinkrpljitipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouumians Het beeld tekent zich steeds duidelijker af. Het beleid dat het Vati- caan sinds de jaren ze ventig tegenover de kleine Nederlandse Kerk heeft gevoerd, wordt nu ook met volle kracht ingezet tegen grote Kerken als die van Brazilië en de Verenigde Staten. De strijd om de bevrij dingstheologie, toegespitst op het spreekverbod van de godgeleerde Leonardo Boff, mag dan voor de „nieuwlich ters" nog niet zo gek zijn af gelopen, niet lang daarna kwamen uit Brazilië luide en duidelijke klachten over ten dentieuze bisschopsbenoe mingen. Door overplaatsin gen naar „ongevaarlijke" posten en aanstelling van nieuwe (hulp)bisschoppen zou het bisschoppencollege in samenstelling en beleid nogal drastisch in conservatieve richting worden gedrongen, armen, met name voor de landloze boeren tegen de grootgrondbezitters. De strijd om landbouwgrond is in Brazilië al zeker een vijf tiental jaren aan de gang en wordt steeds bitterder. Grootgrondbezitters aarzelen niet meer om huurmoorde naars in de arm te nemen die ook priesters en postorale werkers definitief uitschake len. De grote meerderheid van de Braziliaanse bis schoppenconferentie onder leiding van mannen als kar dinaal Arntz van Sao Paulo heeft zich tot nu toe ondub belzinnig achter de landloze boeren geschaard. Meer dan vierhonderd priesters hebben de golf van recente (hulp)bis- schopsbenoemingen openlijk betiteld als een ondermijning van die stellingname en een ondermijning van de daad werkelijke keuze voor de ar men in het algemeen. Het Vaticaanse beleid ten aanzien van de Amerikaanse Kerk werd een paar jaar ge leden ingezet met een onder zoek naar de stand van zaken in alle religieuze orden en congregaties, maar in het bij zonder van de vrouwelijke religieuzen. Zonder al te veel bombarie heeft dat onder zoek intussen geleid tot uit zetting van verschillende re ligieuzen uit hun congregatie en de verbanning van alle vrouwen, die bij priesterop leidingen waren ingescha keld. Tegelijk met het onderzoek onder de religieuzen begon een onderzoek naar de stand van zaken in het katholieke onderwijs. Wat dit tot gevolg heeft gehad voor de alom be kende en gewaardeerde mo raaltheoloog Charles Curran, is intussen genoegzaam be kend. Maar kort daarvoor was een conflict naar buiten gekomen omtrent een leer boek over sexuele opvoeding dat op talrijke privéscholen in gebruik is. Dit boek werd bij verschijning anderhalf jaar terug door bisschoppen zeer verschillend beoordeeld. Sommigen verboden het in hun bisdom, maar het aarts bisdom Chicago bijvoorbeeld was er vol lof over. Vorige maand blijkt het hoofd van het Pauselijke Comité voor het Gezin, kardinaal Edouard Gagnon, het boek te hebben afgekeurd omdat het zich te zeer zou beperken tot de vraag hoe je het doet en te weinig zou reppen over wat mag en niet mag. Vanuit de VS werd deze afkeuring aan gevallen onder het motto dat deze kardinaal daartoe niet bevoegd zou zijn, maar ge zien de maatregelen tegen Curran doet die bevoegdheid niet meer ter zake. Vorige week heeft het Va- ticaan echter een heel uitzon derlijke maatregel genomen. Op typisch Vaticaanse wijze is een aartsbisschop uitge rangeerd en niet de eerste de beste: aartsbisschop Ray mond Hunthausen van Seattle, bekend bevechter van de atoombewapening en ruimhartig tegenover bij voorbeeld homosexuelen. Een aanklacht tegen hem in Rome leidde drie jaar gele den tot een onderzoek met als resultaat een waarschuwing dat de aartsbisschop zich voortaan „gedeisd" moest houden. Eind vorig jaar kreeg hij echter ook een hulpbisschop, direct uit het Vaticaan, naast zich: mgr. John Wuerl, tot dan toe se cretaris van kardinaal John Wright, hoofd van de Con gregatie voor de Clerus. Hulpbisschop Wuerl heeft vorige week op last van het Vaticaan de meeste taken van Hunthausen overgeno men. De aartsbisschop blijft in naam nog hoofd van zijn bisdom, de feitelijke macht en bevoegdheden zijn hem afgenomen. Wuerl is bevoegd verklaard ten aanzien van kwesties als geboortecontrole en homosexualiteit en ten aanzien van zaken als pries teropleiding, ambtsverlating, liturgie en kerkelijke recht bank. Dit betekent tevens dat Hunthausen over deze zaken voortaan in het openbaar zijn mond moet houden. Daarmee is opnieuw een stem tot zwijgen gebracht. Naast het benoemingenbe leid- maar dat gaat paus Jo hannes Paulus II waar schijnlijk toch te traag- is het 'tot zwijgen brengen' het tweede zwaartepunt van het Vaticaanse beleid geworden: nadenken moet plaats maken voor napraten. Dat is deze eeuw dan al voor de derde keer het geval. In het begin van de eeuw was dat in de strijd rond het Modernisme toen het achterlopen van de Kerk ten aanzien van de mo derne democratie, weten schap en wijsbegeerte voor zelfs het gezonde boerenver stand onhoudbaar begon te worden. Paus Pius X veroor deelde de Modernisten offi cieel hetgeen een ketterjacht tot gevolg had. Voor de tweede wereldoorlog dron gen dezelfde zaken zich toch weer naar boven via het fe nomeen 'priesterarbeider', afkomstig uit Frankrijk. Ook dat werd veroordeeld. Maar beide veroordelingen werden in de loop van de tijd goed deels gerectificeerd: niet of ficieel natuurlijk, maar in de praktijk. En nu, tegen het einde van deze eeuw, wordt opnieuw gegrepen naar het middel van uitstoten en tot zwijgen brengen. De intimidatie, die hiervan uitgaat op alle ker kelijk gebonden functiona rissen, is niet gering. Onlangs verklaarde een theoloog van de pauselijke Gregoriana- universiteit in Rome dat het theologische onderzoek op het terrein van de moraal in feite praktisch stil ligt omdat men niet meer durft. De klemmende vraag is natuurlijk, mede gezien eer dere ervaringen deze eeuw, of van uitstoten en tot zwij gen brenger! enige heilzaam heid verwacht mag worden of dat ze slechts tot nieuwe amputaties van de R.K. Kerk zullen leiden; amputaties zo als zich voltrokken hebben met de wetenschap en een groot deel van de arbei dersklasse en de intellectue len. De ervaring leeft in elk geval dat het menselijke ver stand zich op termijn nooit laat onderdrukken. Een wereldinstituut - en de R. K. Kerk is bijna de enige, echt functionerende wereld organisatie-besturen is geen sinecure en al helemaal niet wanneer zo'n organisatie steeds in beweging is. Uit zuiver bestuurlijk oogpunt zijn (tucht)maatregelen soms dan zelfs te billijken. Met zou zich dan echter ook duidelijk op bestuurlijke argumenten moeten beroepen. Waar men zich echter beroept op 'de waarheid' en de plicht die veilig te stellen, daar begint het uitstoten en tot zwijgen brengen van denkende men sen bedenkelijk te worden, omdat de geschiedenis leert dat het nooit tot overtuigen leidt. Door Rink E>rost MEER DAN twintig miljoen mensen in Euro pa, van hen ruim drie miljoen in Nederland, zijn voor hun drinkwa ter afhankelijk van de Rijn. Hetzij uit puur ri vierwater, hetzij uit oeverfiltraat moeten waterleidingbedr ij ven in Zwitserland, Frank rijk, Duitsland en Ne derland kwaliteitswater bereiden, dat zonder verdere bewerking zo uit de kraan gedronken kan worden. Aan het eind van de jaren zestig en het begin van de ja ren zeventig was de vervui lingsgraad van de Rijn der mate verontrustend gewor den, dat vooral bij laag water de waterleidingbedrijven de grootste moeite hadden ver antwoord drinkwater in het consumentennet te pompen. Gedwongen door die nood richtten zo'n honderd langs de Rijn en zijn vertakkingen gelegen waterleidingbedrij ven in Duitsland en Neder land de LAWR op. Die letters staan voor 'Internationale Arbeitsgemeinschaft der Wasserwerke im Rheinein- zugsgebiet.' Onder gezamen lijke verantwoordelijkheid kwamen ze in 1973 met een 'Rijnmemorandum', waarin eisen ten aanzien van het kwaliteitsbeheer van het Rijnwater waren opgesteld en waarin maximale grens waarden werden aangegeven voor verontreinigende stof fen. Met het memorandum maakten de waterleidingbe drijven zonder meer duide lijk welke kant het op moest met het beheer van de Rijn als grondstofleverancier voor de drinkwaterbereiding. Maar enige sancties om die ontwikkeling af te dwingen had - en heeft - de IAWR niet. Toch is het sinds het verschijnen van het memo randum snel aanzienlijk be ter geworden waar het gaat om de schadelijke stoffen in het Rijnwater. Dat komt om dat de instanties die wél dwingende maatregelen kunnen opleggen - in Duits land zijn dat in overwegende mate de regeringen van de deelstaten - het memoran dum dankbaar aangrepen als maatstaf voor de toelaatbare vervuilingsgraad. En onder al dan niet zachte overheidsdrang vervingen grote industrieën Rijkswaterstaat controleert regelmatig de kwaliteit van het Rijnwater. - fotoanp bepaalde bestanddelen uit hun produkten door stoffen die het milieu minder belast ten. - Dertien jaar na het ver schijnen van het eerste Rijn memorandum heeft de IAWR de balans opgemaakt. Enerzijds is er reden tot opti misme. De zuurstofhuishou ding is op peil, de hoeveel heid zware metalen is duide lijk meetbaar afgenomen en zichtbare verontreinigingen als oliefilms en schuim beho ren grotendeels tot het verle den. Anderzijds gaat het toch nog zo slecht, dat gisteren een nieuw memorandum, met nieuwe en scherpere grens waarden, aan de pers werd gepresenteerd. Een van de grootste zor genkindjes voor de waterlei dingbedrijven in het stroom gebied van de Rijn blijft de zoutverontreiniging. Voor een aanzienlijk deel wordt die veroorzaakt door de Franse kalimijnen in de El- zas. Tien jaar geleden betaal den zowel de Bondsrepubliek Duitsland als Nederland aan de Franse regering miljoe nenbedragen als bijdrage in een oplossing voor het zout- lozingsprobleem. Dit jaar heeft de Franse regering la ten weten, dat er om politieke en ecologische redenen geen sprake kan zijn van de be oogde injectering van de zoutslurrie uit de mijnen diep in de bodem. Naber zei gisteren, ervan uit te gaan dat de Fransen hun belofte, vanaf 1 januari 1987 per seconde 20 kilo min der zout in de Rijn te lozen, na zullen komen. „Hoe ze dat klaren zou ik werkelijk niet kunnen zeggen. Waar moeten ze met dat zout heen?", zei hij, „Maar ons is op het hoog ste niveau verzekerd dat het zal gebeuren. Voor ons blijft een bruikbare oplossing, die bovendien veel verder gaat dan die twintig kilo per se conde, ons voorstel de zout oplossing in te dampen en het zout terug te brengen naar de winplaats. Maar dat kost na tuurlijk wel erg veel geld." Een vermindering van de zoutlozing van twintig kilo per seconde in de Elzas bete kent allerminst, dat de ver- zilting van het Rijnwater, waarvan vooral de Neder landse tuinders hinder on dervinden, tot het verleden behoort. Wanneer andere vervuilers niet gauw meer zout gaan lozen, betekent het een afname van het zoutge halte met 6 procent. In het Rijnmemorandum heeft de IAWR voor alle ver vuilende stoffen steeds twee grenswaarden opgesteld: groep A en groep B. In groep A zijn de grenswaarden sa mengevat die het vervaardi gen van onberispelijk drink water mogelijk maken bij toepassing van natuurlijke zuiveringsmethoden, zoals filtering en beluchting. Bij de grenswaarden in groep B kan ook nog kwaliteitsdrink water worden bereid, maar dan moeten de natuurkunde en de chemie te hulp worden geroepen. „De waarden in deze groep kunnen slechts i overgangsdoelstellingen worden gezien", aldus het memorandum. „Onder an dere moet worden bedacht dat talrijke waterleidingbe drijven aan de benedenloop van de Rijn slechts tot leve ring van goed drinkwater in staat zijn doordat tijdens de bodempassage steeds men ging met echt grondwater optreedt, hetgeen een afvlak king van de concentraties tot gevolg heeft." Door Pieter-Jan Dekkers DECEMBER 1979. Een ware goudkoorts over spoelt de westerse we reld. De goudprijzen swingen de pan uit en er gaat vrijwel geen dag voorbij of er wordt weer een nieuw rekord gebro ken. In de Verenigde Staten ontstaat een spontane 'gol- drush' naar oude mijngebie- den en in Nederland, zoals trouwens ook in de rest van Europa, verkoopt menigeen zijn of haar gouden sieraden om van 'Het sprookje in Cri sistijd' te kunnen meeprofi teren. Er is internationaal gezien genoeg reden voor de opmer kelijke waardevermeerde ring van het goud (en daar aan 'gekoppeld' zilver en pla tina). De Russen zijn eind 1979 Afghanistan binnenge vallen, Amerika ligt over hoop met de Islamitische Re volutie van de Iraanse leider Khomeiny en de inflatie viert hoogtij. Dus, om met Lord Rothschild te spreken, 'Koop bij het gebulder van kanon nen'. September 1986. Er is in ternationaal gezien genoeg spanning, maar het 'vereiste' wapengekletter blijft be perkt tot lokale conflicten. De inflatie is tot een histo risch dieptepunt gedaald en de belangstelling van beleg gers voor goud is dienover eenkomstig verminderd en gericht op aandelen. Daar valt immers pas 'goud' te verdienen. Weinig overeenkomsten met december 1979 dus. En toch schiet de goudprijs weer de hoogte in. Geheel onver wacht. Want over één ding waren de deskundigen het eerder dit jaar roerend met elkaar eens: de goudprijs zou DUITSL. B.R. Au JOEGOSL SOVJETUNIE VERENIGDE STATEN A (CHINA L /Au\ N.KOREA /Au\ BRAZILIË, Au\ CHILI' ZAu\ FILIPPIJNEN /Au PAPOEA-NIEUW- jGUINEA /AUSTRALIË ZUID-AFRIKA G0UDPR0DUCERENDE LANDEN in 1986 vrij stabiel blijven met slechts nu en dan lichte schommelingen. Het is dus even anders ge lopen. De deskundigen schudden dan ook ongelovig het hoofd als de goudprijs op de Londense goudmarkt weer eens een record aan diggelen heeft geslagen. En breken zich vervolgens dat zelfde hoofd over de vraag waarom hun voorspellingen dagelijks worden gelogen straft. De onrust in Zuid-Afrika, probeert men. En daar zit wat in, hoewel die onrust niet van vandaag of morgen is. Niettemin, Zuid-Afrika pro duceert 57 procent van de to tale wereldproduktie aan goud en onrust in de Zuid- af rikaanse mijnen zou de goudaanvoer ernstig kunnen verstoren. Kunnen. Want Zuid-Afri- ka, al jaren met toenemende onrust geconfronteerd, heeft bovengronds een enorme buffervoorraad gouderts op geslagen voor het geval dat. Bovendien zitten de kluizen van de centrale bank in Jo hannesburg tot de nok toe vol met dit edele metaal en als de nood aan de man komt kan een deel daarvan zo op de markt gebracht worden. De onrust in dat land kan hooguit oorzaak zijn van een kortstondige opleving van de goudprijs, een ontwikkeling die overigens wel versterkt wordt door speculanten, die er snel een slag uit willen slaan. Vraag en aanbod dan. De vraag van de industrie naar goud blijft al enige tijd ach ter bij de verwachting. Dat wordt overigens gecompen seerd door bijvoorbeeld de sterk gestegen vraag uit Ja pan, waar ter gelegenheid van het jubileum van keizer Hirohito tien miljoen gouden munten zijn geslagen. Een voorbeeld dat in okto ber wordt gevolgd door Ame rika, waar men de treurnis over het invoerverbod van de Zuidafrikaanse Krügerrand heeft omgezet in het slaan van een eigen gouden munt, de American Eagle. Tenslotte zijn vanaf 1985 veel centrale banken in de weer om goud aan te kopen, wat ook een prijsopdrijvend effect heeft. Een iets gestegen vraag dus, maar het effect op de prijzen wordt weer teniet ge daan door een stijgend aan bod van goud. Zuid-Afrika mag zijn produktie dan wel wat hebben verminderd, 'nieuwe' producenten vangen dat op. Papoea-(Nieuw)Gui- nea bijvoorbeeld heeft zijn produktie vorig jaar met 77 procent vergroot. Australië exporteerde 46 procent goud méér dan het jaar daarvoor en Brazilië 15 procent. Een onzeker element in deze schijnbaar evenwichtige situatie tussen vraag en aan bod is de Sovjet-Unie. Door gaans opereert Moskou zeer behoedzaam op de interna tionale goudmarkt. Slechts bij hoge prijzen willen de Sovjets daar nog wel eens van profiteren, maar het 'dumpen' van goud geschiedt slechts onder bijzondere om standigheden. Een misoogst of, zoals momenteel, een in gezakte oliemarkt, waardoor de Sovjets een chronisch ge brek aan deviezen hebben. Samenvattend: de nauwe lijks gestegen vraag naar goud rechtvaardigt geenszins de huidige goudkoorts. En het stijgend aanbod op de wereldmarkt zou volgens het kapitalistische vraag-en- aanbod systeem juist moeten zorgen voor een prijsdaling. Steeds meer deskundigen stappen dan ook af van de oude waarheden als kanon gebulder, internationale spanning, hoge inflatie en vraag en aanbod als belang rijkste aanjagers van de goudprijs. Nee, luidt sinds kort de conclusie, het is dat andere, schaarsere edelme taal, platina, dat het goud op sleeptouw heeft genomen. Hier gelden blijkbaar nog wel de oude waarheden die bij veranderingen onmiddel lijk effect hebben op de prijs. De vraag bijvoorbeeld. Maar liefst 62 procent van de totale platinaproduktie is be stemd voor industriële doel einden. Door de dalende in flatie is de economische groei versterkt en dus ook de vraag van de industrie naar plati na. Daar komt bij dat sinds de loodvrije benzine zowat tot de enig zaligmakende brandstof voor motorvoer tuigen is verklaard de vraag naar platina sterk stijgt. De voor het rijden met loodvrije benzine benodigde katalysa tor kan niet zonder platina En zodoende. Het aanbod van platina is zeer beperkt. De voorraden zijn nu eenmaal minder ge makkelijk te exploiteren dan goud en bovendien kost dat meer. Daar komt bij dal Zuid-Afrika vrijwel de we reldmarkt beheerst. Ruim procent van de totale wereld produktie komt uit dat land. Onrust in Zuid-Afrika heeft, hoe lokaal in mondiaal opzicht ook, voor platina ech ter hetzelfde effect als hel kanongebulder van Lofl' Rothschild: omhoogsehie; tende prijzen. En het goud volgt, zij het op afstand, dwee. Tot de platinamarkt weer een bepaald evenwicht heeft bereikt en de klein' groep beleggers die specule- DEN HAAG (ANP) - vol gende week gaan PTT Post en Distrimedia Services BV, dochter van de Amerikaanse uitgeverij Readers Digest, een steekproef houden door 300.000 Nederlandse gezin nen door middel van een uit gebreide vragenlijst om per soonlijke gegevens te vra gen. Die gegevens zijn bedoeld voor het bedrijfsleven met het oog op het versturen van 4EG- AMSTERDAM (ANP) - De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. W. J. M. Ber ger, heeft de klacht die het evangelistenechtpaar Goeree bij hem indiende tegen de Zwolse rechtbank ongegrond verklaard. Het echtpaar had de klacht ingediend naar aanleiding van het gerechtelijk vooronder zoek tegen hen wegens antise mitisme. De informatie van dit vooronderzoek zou hen via de pers ter ore zijn gekomen. De evangelisten noemden dit op zijn zachtst gezegd on- I zorgvuldig van de rechtbank en maakten van de mogelijk heid gebruik hierover te kla gen bij de procureur-generaal van de Hoge Raad. DEN HAAG (ANP) - De Ver- leniging van Nederlandse Ge lmeenten zal de gemeenten j aanbevelen overtollig perso neel bij de gemeentelijke so ciale diensten niet gedwongen '/ontslaan. Enkele honderden GSD-ers |dreigden ontslagen te worden loor de binnenkort in te voe- |ren stelselherziening. Een /oordvoerder van de VNG leeft donderdagmiddag des- Igevraagd aan het ANP meege- Ideeld dat met de bonden van [overheidspersoneel hierover leen akkoord is bereikt. IA DE jongste voorstellen van de iu voor iedere boer echt duidelijk strijd tegen de zuiveloverschotten. Natuurlijk is het voor de boeren 'en dat ook voor Nederlands best ak, de melkveehouderij, de vette tere kant moet ieder nuchter den oegeven dat het eigenlijk onbe.. Heem van de zuiveloverschotten" en Maatschappelijk is het niet t Nederland, getalsmatig niet zo g -unstmatig inkomen is gegaran Mre belastin9Plichtige een bijdr Met de superheffing heeft de E 1 bron' aan te pakken. Deze in Snceerde, maatregel, blijkt in de -ente cijfers bewijzen dat opnieu iroduktie in de afgelopen zomer Juurt komt van de cijfers uit 1983 >ad moeten zijn. Bovendien heeft de superheffi iet zich meegebracht. Doordat m is de prijs van landbouw oogte gestegen, zo zelfs dat er °?P van grond maar van handel i rote, kapitaalkrachtige bedrijven "®e,r mplk zijn gaan produceren, ■apitaalkrachtige boer het kind va ünkt!^S Z0EKT de EG oplossing t e maar bij de afzet. Als de IV Li^.ro?eue Commissie goedkeur tnnnÜf oter in de koelcel ver hrwf'n mat de interventie, het L J?are er en melkpoeder. ina stLiïPerheffin9 het 9eval is' i zalw me*een voorspelbaar de prijs, die de boer krijgt vo lnr1h.ma9 natuurlijk niet een d ren op alsmaar hogere prü'*n dTÏSsbtenTdsTatenl zen net zo met de gebakk«nderen. ffloeS tgem Vo inde™. aan de gi9antische fe kan!T5a 9e'en hebben niet g ie vraf l9en andere maatregel ■efi af te stellen. De maatr luieprt Len: meer dan bij de totn zetmlrït is®1 ZOeke" "aar ander ik°h^aals' het zal aan pijnlijk er weer het bestofte cliché peren zitten als hun collega' eind 1979 - begin 1980, die d' ene dag goud kochten voorj 800 dollar per ounce en de dere dag arm werden van-; wege een scherpe koersda' ling. Vorige afleveringen in deze secj voerden geplaatst op 30 augustV 2,3,4,5,6,9,10 en 11 september. Aft gen: slotverhaal. Bnde ss en n maken. Het is te h en irvion varan,woordelijke minis Want' i Zowel voor de boeren hen qesnhtaISten hebben al te la 'erech?L>®'dieerde hoter voor ee smeren terwij' za zeit hun t>

de Stem | 1986 | | pagina 2