h m m Indonesische regenwouden verdwijnen in snel tempo Nieuw onderzoek naar piramide van Cheops Handel in Thaise vrouwen bloeit als nooit tevoren MIGRATIE EN ONTBOSSING GROOTSTE GEVAREN DE NIEUWE (AUTOMATEN D[ IR VERDIENEN tELUI met !G- )ED GEHOOR, VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 EXTRA Japan, Europa en Midden-Oosten grootste afnemers ARCHITECTEN SPEUREN IN ONBEKENDE RUIMTE 16101911 |3|P7N1J tn als mannen le coupon nadere /ELOPZENDEN AAN: AFDELING JMMER 35, 2500 VD DEN HAAG. Door Mimi Mann, Associated Press GIZEH - De 4.500 jaar oude pi- j ramide van Cheops heeft nog I met al haar geheimen prijsge- 1 geven: het afgelopen najaar ontdekten de Franse architec- I ten Jean-Patrice Goidin en Cules Dormion dat het ko ningsgraf nog ettelijke holle ruimten herbergt die nog niet eerder zijn onderzocht. Begin september is een Frans-Egyp tisch team architecten en in genieurs begonnen aan een I nieuwe ontdekkingsreis in het I van een van 's werelds grootste monumenten voor de noden. I Het team tracht met behulp I van hoogwaardige technische I apparatuur die het heeft ge- I oend van twee Franse bedrij - I ven een gat van drie centime ter doorsnee te boren in een I r, v1 f'aa' Hie een tot nog toe ibelteiKie holle ruimte zou oeüekken. Met een piepkleine aamera hopen zij dan een blik te kunnen werpen in de ruim te, waarvan nog niemand weet wat die herbergt. Sommige deskundigen zijn van mening dat er slechts mo derne, vervuilde lucht uit te voorschijn komt, maar ande ren hopen op schatten zoals de Engelsman Howard Carter ze ontdekte toen hij de grafka mer van de jeugdige farao Toetanchamon in 1922 ont sloot. Het team wil monsters nemen van de lucht die in de kamer heerst voor eventuele aanwijzingen over het bewa ren van mummies en kunst voorwerpen. Fascinerend Ahmed Kadry, hoofd van de Egyptische Organisatie voor Oudheden, zei dat de ruimte mogelijk helemaal niets bevat, maar wilde ook de mogelijk heid voor „iets spannends" niet uitsluiten. „De piramide van Cheops is een van de meest fascinerende monumen ten ter wereld. Het is een sym bool van wat de mens op ar chitectonisch gebied vermag, en alles wat wij daarover te weten kunnen komen is ge weldig", aldus Kadry. De jongste poging tot het ontsluieren van de raadselen van Cheops is niet geheel on omstreden geweest in de hoofdstad Cairo. In de plaatse lijke pers werd zelfs gespecu leerd dat de hele structuur van 2,5 miljoen kalkstenen blok ken zou kunnen instorten door de voorgenomen boring in de stenen plaat voor de ingang van de nieuwe ruimte. Egyptologe Wafaa Taha el- Siddiq van de Organisatie voor Oudheden maakte zich vrolijk over de controverse terwijl de technici begonnen met de boring. „U weet dat er mensen zijn die zeggen dat dit de magische steen is die het hele geval overeind houdt", sprak zij lachend. „Ik hoop het niet". De drie grote piramiden van Cheops, Chefren en Myceri- nus, de laatste der zeven we reldwonderen, werden ge bouwd in een periode van 70 jaar, meer dan 4.500 jaar gele den. De piramiden en de gi gantische necropool van het omringende plateau van Gizeh zijn door archeologen op de vierkante centimeter bestu deerd, maar de geleerden zijn het erover eens dat zij nog vele geheimen herbergen. Constructie Het best bewaarde geheim is wellicht de constructie van de piramiden. Uit persoonlijke belangstelling bestudeerden de architecten Dormion en Goidin afgelopen najaar de bouwtekeningen van de pira mide van Cheops en ontdekten verschillende onverklaarde holle ruimten. Ter plekke on derzochten zij de gangen van de piramide met behulp van een micro-gravimeter, waar mee verschillen in zwaarte kracht worden gemeten. Al snel ontdekten zij een aantal afwijkende metingen en keer den opgewonden naar Frank rijk terug om de vakliteratuur te raadplegen en besloten weer naar Egypte af te reizen om hun bevindingen verder te toetsen. „Wij hadden het geluk iemand op het Franse ministe rie van cultuur te treffen die bereid was naar ons te luiste ren", zei Goidin. Enkele da gen na ons onderhoud kregen wij al de opdracht ons in ver binding te stellen met het Franse ministerie van buiten landse zaken, en hier zijn we dan". Dergelijke holten zijn al eerder aangetroffen in de na burige piramiden, maar nog nooit eerder in die van Cheops. Denis Louche, de Franse cul turele attaché in Cairo en een fervent liefhebber van archeo logie, nam contact op met des kundigen van het Franse elek triciteitsbedrijf, dat zojuist de vondst had aangekondigd van 'L'Orient', een onderzoeks- schip dat in 1805 was gezonken met wetenschappelijke appa ratuur aan boord voor een ex peditie in Egypte. Het elektri citeitsbedrijf had de appara tuur geleverd voor het onder zoek naar 'L'Orient', en werd gevraagd hetzelfde te doen voor het onderzoek van de pi ramiden. staatsbedrijf zegde die hulp toe. Verder le vert het Franse bureau voor Geofysisch Onderzoek de technische kennis voor de bo ringen in de piramide. Architectonisch Toen het team zijn reis naar de geheime ruimte begon, zei Dormion dat hij zich voelde „als een student die net een examen heeft gehaald". Hij was verder van mening dat „wij deze holten hebben ont dekt omdat wij architecten K en bonte was leien met uitstekend droogeffekt iving of slijtage van het wasgoed, door aan |e wasbeweging en wasritme f.000 wascydiü! I, krasvast, kleurecht, glanzend wit lommotor ■levensduur mogelijk van f 700,- lektronische toerentalkontrole (ifugeren Jkontrole tijdens wassen en centrifugeren |g van wastemperatuur fclgang "auverhoging I ma's uitschakelbaar 1 met of zonder voorwas Ie mogelijk met extra behoedzame wasbehandeling "Vveeknopsbediening Én geplaatste bedieningspanelen In front, waardoor geen beschadiging/slijtage van tekste len elektriciteit r vergrendeling in het bedieningspaneel en extra ijdelen t centrifugeren Efe roestvrijstalen kuip [i elk 110 Volt (daardoor geschikt voor fosfaatvrije ixtra wolwasprogramma 'koud' Ima's voor optimale reiniging van alle texbelsoorten iswater zonder 'schrikeffekf |ng 182 x 59.5 x 57 cm |ecorlijsten voor perfekte aanpassing aan het met scharnierend frontpaneel look op reparaties. Oeen voorrijkoslen uommellagers, trommel, roestvrijstalen kuip en 't het vi|ftiende levensjaar 'ksaanwi)zing witte bedieningspanelen -ontstoord het voornaamste exportprodukt van het land ge worden. De houtproduktiebedrijven hebben nu hun oog laten vallen op de wildernissen van Oost-Kaliman- tan en Irian Jaya. Op het ooit lommerrijke Java, met een bevolking van meer dan 100 miljoen men sen, beslaan de bossen nog maar 20 procent van de grond. Dertig procent wordt als het ecologisch vei lige minimum beschouwd. De teloorgang van de wouden veroorzaakt op Java afwisselend overstromingen en droogte. Door het terugtrekken van de bossen ten zuiden van Ja karta stroomt het grondwater regelrecht de Javazee in, terwijl het zilte zeewater de bodem onder de stad doordrenkt en de watervoorziening verder bemoei lijkt. De fauna van Indonesië is bijzonder kwetsbaar. In zijn regenwouden komen zeker 300 unieke vogel soorten voor. In de bossen van Java zijn sinds de vroege jaren tachtig geen tijgers meer gezien. Soedjarwo, die de ontbossing vooral wijt aan kleine boeren, zegt dat het aan de wetten en regel geving niet ligt. „Wij hebben een aardige verzame ling wetten en regels. Het probleem is vooral de toe passing hoe moeten deze verhuizende telers wor den tegengehouden?" Zijn ministerie heeft 12.000 boswachters, maar hun aantal zou volgens Soedjarwo met zeker 5.000 moeten worden uitgebreid. Ook is er geld nodig om doelmatige plantages op te zetten, een idee dat ove rigens in Indonesië nog nauwelijks wortel heeft ge schoten. De regering is met de Aziatische Ontwikkelings bank in onderhandeling om leningen te krijgen. „Wij hebben 1,4 miljoen hectare kunstmatig aange legde bossen. Wij zouden dit tot 6 miljoen hectare willen uitbreiden." De Britse milieukundige Nicholas Guppy heeft onlangs gewaarschuwd dat de tropische regenwou den in het jaar 2057 verdwenen zullen zijn, en waar schijnlijk al veel eerder, als de ontbossing in het huidige tempo voortgaat. Door Denis Gray, Associated Press BANGKOK - De Japanse georganiseerde misdaad, een bende met de naam 14K uit Hongkong en een hele keten van Thaise 'reisbureaus' zijn de belangrijkste handelaren die duizenden Thaise vrou wen verkopen aan bordelen in het buitenland. Volgens de Thaise autori teiten zijn Thaise prosti tuees geëxporteerd naar minstens 10 landen in Euro pa, Azië en het Midden-Oos ten. Bovenaan de lijst staat Japan, waar vermoedelijk niet minder dan 8000 Thaise vrouwen in het nachtleven werken. De Thaise politie heeft re cent geprobeerd te infiltre ren in de organisatie die de verbinding vormt tussen de Thaise 'reisbureaus' en de yakuza, de Japanse mafia die naar verluidt een groot deel van de Japanse sexhan- del leidt. In het verleden liet de yakuza de 'inkoop' van vrouwen volledig over aan plaatselijke agenten, maar de laatste tijd schijnen Ja panse yakuza-agenten zelf naar Bangkok te vliegen om de vrouwen te selecteren. Eind vorig jaar werd door de Thaise zedenpolitie Ta- dachi Takano uit Tokio gearresteerd, toen hij tijdens zijn vierde bezoek aan Bangkok een Thaise politie agente probeerde te ronse len. Drie vrouwen legden verklaringen af dat zij door Takano, die door tatoeages werd geïdentificeerd als lid van de yakuza, waren ge dwongen in Japanse borde len te werken. Takano is in tussen veroordeeld wegens slavernij en zit een straf van 20 jaar uit. Huisnummer Kolonel Sorasi Sutheesorn van de zedenpolitie, een man met 10 jaar ervaring in de prostitutiebestrijding, zei dat zijn eenheid ook de mys terieuze bende 14K in het oog houdt. Die vanuit Hong kong en Macao opererende bende zou zich tevens bezig houden met drughandel en smokkel. De naam van de bende is ontleend aan het huisnummer van een wo ning in Kanton, waar de bende ooit zijn hoofdkwar tier had. De K staat voor ka raat. De afgelopen drie jaar heeft de 12 leden tellende eenheid van Sorasi in totaal 60 vrouwenhandelaren, meest Thais, opgepakt en het vertrek van 100 vrouwen naar het buitenland voorko men. Er zijn gevallen ge weest van vrouwen die wer den bevrijd uit de handen van handelaren, maar ook werden er vrouwen gearres teerd die wisten waarvoor zij zich verkochten. Zowel vrouwenhandel als prostitu tie zijn illegaal in Thailand. Hoewel het werk van de politie zich vooral richt te gen de georganiseerde mis daad, vermoeden de autori teiten dat de vrouwenhandel vooral het werk is van kleine zelfstandigen die zich vaak verschuilen achter reisbureaus en uitzendbu reaus. De vrouwen worden veelal in Bangkok gerecru- teerd. De uit zijn krachten ge groeide metropool oefent een grote aantrekkings kracht uit op mensen van het platteland. Jonge vrou wen komen in de stad te recht in slecht betaald werk, tenzij zij kiezen voor de prostitutie in bars, massage salons en gewone bordelen. Thailand telt naar schatting meer dan een miljoen hoe ren. Patpong Road is het centrum van de rosse buurt van Bangkok en de straat is het doel van duizenden wes terse sextoeristen. Van hier uit worden veel Thaise vrouwen en meisjes de wijde wereld in 'gestuurd'. - foto ap De vrouwen die uiteinde lijk naar het buitenland ver trekken leren de voor hun werk noodzakelijke buiten landse uitdrukkingen tij dens hun verblijf aan Pat pong Road. Patpong Road is het centrum van de rosse buurt van Bangkok en de straat is het doel van dui zenden westerse sextoeris ten. In de buurt van Patpong Road ligt 'Klein Tokio', waar de bordelen alleen Japanse klanten toelaten. De politie zegt dat de meeste vrouwen die naar het buitenland gaan weten waar zij in terecht komen, maar dat sommigen worden gelokt met beloftes over le gaal en goed betaald werk. Zij worden vervolgens ge dwongen de prostitutie in te gaan door pooiers die hun paspoorten en retourbiljet ten in beslag nemen. Zo af en toe komen er ook berich ten over mishandeling en zelfs marteling. Maar voor de gruwelver halen bestaan er ook verha len over vrouwen die het land uit gaan, snel een hoop geld verdienen en in goede doen terugkomen om hun families te helpen. Sorasi zei dat de Thaise vrouwen in Japan 30.000 yen (ruim 400 gulden) per nacht verdienen, het maandsalaris van een goed opgeleide secretaresse in Bangkok. „Japan was geweldig. Zo dra ik een visum krijg ga ik terug", zei een animeer- meisje op Patpong Road. Zij vertelde dat ze een half jaar in Tokio had gewerkt en daar goed was behandeld. Een collega vertelde dat zij zes Europese landen had af gewerkt. Zij klaagde uitslui tend over heimwee en over de ruwheid van Italiaanse mannen. Sorasi zei dat de vrouwen vooral via Tokio, Osaka en Fukuoka Japan binnenko men. Sommige vrouwen staan bij de Japanse ambas sade op de zwarte lijst, maar weten het land toch te berei ken door via Zuid-Korea te reizen. De weg naar Taiwan loopt via Hongkong en de toegang tot de Europese markt veelal via Frankfurt. Vanuit de Bondsrepubliek voert de weg naar andere EG-landen en zelfs naar landen in het Midden-Oos ten als Cyprus en Syrië. Irak In juli zette Irak 21 Thaise vrouwen op beschuldiging van prostitutie het land uit. Volgens de autoriteiten wa ren zij geronseld door een Thaise vrouw die met een Irakees is getrouwd. Het echtpaar runde een illegaal uitzendbureau en beloofde de vrouwen werk in hotels en restaurants. De vrouwen, die na hun aankomst in Irak werden gedwongen de prostitutie in te gaan, werden tijdens de heilige vastenmaand Rama dan naar Turkije gestuurd, omdat de zaken op dat mo ment in Irak erg slecht lie pen. In Istanboel werden de vrouwen gearresteerd om dat zij valse papieren had den. Zij werden terugge stuurd naar Irak en vervol gens door dat land gedepor teerd. Een van de belangrijkste burgerrechtenactivisten van Thailand, Thongbai Thong- pao, zei dat de regering zelf verantwoordelijk is voor de nog steeds bloeiende vrou wenhandel. De regering, zo zei hij, schept een klimaat voor prostitutie door gebrek aan onderwijs en werk en doordat de handelaren de hand boven het hoofd wordt gehouden. De wet op de vrouwenhandel stamt uit 1928 en zit vol gaten. De ma ximumstraf waar de wet in voorziet is zeven jaar en een boete van 1.000 baht (95 gul den). Sorasi stelt echter dat zijn eenheid wel degelijk succes heeft. Dankzij de samen werking met de Japanse autoriteiten is het aantal Thaise vrouwen in Japan teruggedrongen van 15.000 tot 8.000. De Indonesische regering past momenteel volksverhuizingen toe. Door ie plotselinge vestiging van migranten in bosrijk gebied worden de re genwouden ernstig in hun voortbestaan bedreigd. - foto archief de stem De drie grote piramiden Chefren, Cheops (midden) en My- cerinus, de laatste der zeven wereldwonderen. - foto archief de stes zijn en met andere ogen naar de bouwtekeningen kijken. Wij waren niet op zoek naar een mystieke ervaring. Wij waren op zoek naar bijzonder heden over de constructie. Wij moesten ons steeds voor ogen houden wat de denkwijze van de architecten is geweest, welke metingen hij gebruikte en welk luchtverversingssys teem. Hij was een groot archi tect." Goidin en Dormion vroegen zich af waarom de architect de gang zodanig heeft gebouwd dat de vloer pas na de muren werd aangelegd. „Misschien om geheimen te bewaren. Waarom is er een ruwe plek in het plafond van het konings graf Wij hebben een ander ventilatiegat gevonden. Wel licht leidt dat tot een verbor gen kamer". Tenslotte zei Goidin nog dat hij „niet door de muur heen kan kijken. Ik weet niet wat zich aan de andere kant be vindt. Kijk, ik ben architect. Ik hoop dat die ruimten leeg zijn". In oktober vorig jaar deed een internationaal pa nel in Washington een beroep op regeringen, ont wikkelingsinstellingen en beleggers om in vijf jaar tijd 8 miljard dollar - het dubbele van nu - te spen deren om het tij te keren, voornamelijk door com merciële herbebossingsprojecten. Over die voorstel len wordt nog steeds gepraat. Maar in juni van dit jaar liet de Wereldbank al weten dat er geen geld beschikbaar was voor Derde-Wereldprojecten in onontgonnen gebieden, een beslissing die de Indone sische plannenmakers verontrust. Vorig jaar keurde de Wereldbank een lening van 160 miljoen dollar goed om de Indonesische regering te helpen 1,5 miljoen mensen uit het overbevolkte Java te doen verhuizen naar de bosrijke provincies Oost-Kalimantan en Irian-Jaya. Het Indonesische transmigratie-project, waardoor sinds 1980 zo'n 2,5 miljoen mensen verhuisden, wordt door milieugroe pen een ecologische ramp genoemd. De omvang van de resterende bossen op de 13.677 eilanden van de Gordel van Smaragd is omstreden; de regering zegt dat er nog 1,45 miljoen vierkante kilometer is, ecologen houden het op 1 miljoen vier kante kilometer. Maar dat de wouden verdwijnen is een feit dat niet wordt betwist. Volgens minister van bosbouw Soedjarwo wordt dit jaar 6.500 vierkante kilometer regenwoud geveld om plaats te maken voor transmigranten. Een klei ner gebied valt ten prooi aan boeren, die bomen kappen, op het vrijgekomen land gewassen telen en naar een ander stuk verhuizen als de bodem is uit geput. Maar Soedjarwo bestrijdt dat de tropische regenwouden door grootschalige bosbouw onher stelbaar wordt beschadigd. Houtexport Gedurende de jaren zeventig heeft Indonesië de houtproduktie verzesvoudigd. Na olie en gas is hout a' - f r Vi f Door Charles Hanley, Associated Press JAKARTA - In een tempo van een hectare per minuut zijn de grote In donesische regenwouden aan het ver dwijnen. De fauna, watervoorziening en het land zelf lopen gevaar. „Het verdwijnen van de bossen veroor zaakt enorme problemen, met water, met erosie", zegt de Indonesische milieukundige Erna Witular. „We kampen nu in heel Java met overstromingen. Dat was vroeger niet zo." De dichte teak-, mahonie- en merantibossen, die ten prooi vallen aan menselijke migratie en hout winning, vormen onderdeel van een groene gordel die in de hele wereld in ras tempo verdwijnt. Een studie van de VN heeft duidelijk gemaakt dat op de hele aarde nog maar 10 miljoen vierkante kilometer tropisch woud over is -een gebied ongeveer ter grootte van de Verenigde Staten. Van dat woud gaat jaarlijks ongeveer 110.000 vierkante kilometer ver loren. De gevolgen zijn velerlei. Zonder de vegetatie wordt de grond door de regen weggespoeld. Dam men slibben dicht, dorpen raken overstroomd en in het droge seizoen verdort de bodem snel. Maar de grootste tragedie is volgens milieukundigen de ver arming van de flora en fauna. De helft van alle plante- en diersoorten van de aarde huizen in de regenwouden, een gigantische bergplaats van planten en dieren met potentiële medische en andere gebruiksmogelijkheden. De meeste planten met bestanddelen die wellicht tegen kanker gebruikt kunnen worden zijn bijvoorbeeld uit de jungle afkomstig. In de Javaanse heuvels zijn °ok geen tijgers meer.

de Stem | 1986 | | pagina 21