gemeente moet voorzieningen treffen 'Je moet steeds blijven proeven Gedeputeerde Don: Geen sluiting bejaardenoorden iwingband en Bess Ouders ongerust over bezuinigingen in het speciaal onderwijs Cadzandse ondernemers voelen zich gepasseerd IJZENDIJKSE VINOLOOG LEO VAN DE BROEKE OVER ZIJN HOBBY: tn zeeland mogen we nog niet mopperen kO VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 iGlNA ZEELAND 3 VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 4 'In de Triemn gaat op stap IJsclub start training Plaatselijk nieuws Biervliet Zandstraat markten BIJEENKOMST SCHOOL TERNEUZEN Voorwaarden Geen jenever Kandidaten Open dag in bibliotheek Oostburg politierapport RT ZEEUWS Weekeinde FNV voor jongeren Studiemiddag over alcohol Documentatie centrum kerken houdt open huis rgemeester C. Ockeloen j de bereidheid van de itie financiële risico's [te gaan bij de bedrijfs- [ing. Hij toonde respect het personeel van Mul- (dat zich de luxe van een ëagse werkweek niet kan orloven en dag en nacht ar moet staan. kevrouw Ockeloen kreeg hens de directie een ets i de sleepboot 'Zeeland', p personeel bood de direc- een schilderij van de iritserland' aan. Daarna Js er in de kelder van 'l'Es- ht' een koud buffet voor c personeel. [tijl van de kleine swingorkes- en uit de jaren dertig, zoals lie van Teddy Wilson, Lionel I lampton, Roy Eldridge en Duke Ellington. Het optreden In Porgy en Bess begint om Ï1.00 uur. De samenwerking tussen de Jazzclub Zeeuwsch-Vlaande- Jren en de Stichting Porgy en [Bess heeft tot een voor de jazz liefhebber aantrekkelijk na- ljaarsprogramma geleid. Zo is Ier op 10 oktober een door de I Kiwanisclub georganiseerd l optreden van het Pim Jacobs I Trio met Rita Reys en de Re-1 tro Jazz Group uit Brussel. De I opbrengst van dit optreden komt ten goede aan de Stich-1 ting Porgy en Bess. Op 1 no-1 vember maakt de topper van het laatste Schelde Jazzfesti-I val, de Amerikaanse tenorsa-| xofonist Arnett Cobb, zijn op-1 wachting. TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse koetsiersvereniging 'In de Triemn' houdt aan staande zaterdag, 13 septem ber, voor de tweede keer een kernenrit in Terneuzen. 'In de Triemn' gaat dan met I twintig combinaties van paard en wagen op pad. Net als vorig I jaar werkt de aanspanning] weer samen met de VVV Ter- neuzen. Ditmaal gaat de rit] echter in de richting van Hoek. De wagens vertrekken om] 10.00 uur vanaf het stadhuis. Via de binnenstad het sluizen-1 complex en de Braakmanpol der gaat de stoet naar Hoek l waar men halt houdt op het] Molenplein voor een lunch pauze rond het middaguur. Daarna gaat het via Sluiskil weer richting Terneuzen. De organisatoren hebben de I route zodanig samengesteld, dat de deelnemers langs veel bezienswaardigheden rijden. I Na afloop ontvangen de deel- f nemende aanspanningen een] herinneringstegel van het dit] jaar vijf jaar bestaande 'In de Triemn'. Dijkgraaf: Oostburg krijgt wateroverlast Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - De Onder nemersvereniging Cadzand- Bad betreurt het dat de ge meente hen niet in een vroeg tijdig stadium op de hoogte heeft gebracht van het plan om zuilen langs de Boulevard de Wielingen te plaatsen. „We hebben het in de krant moeten lezen", ver telde voorzitter J. Verstraten gisteren tegen wethouder A. de Feijter tijdens de bijzon dere ledenvergadering waar het plan ter sprake kwam. De wethouder gaf toe dat in dit geval de vereniging niet in een vroegtijdig stadium was gewaarschuwd. Wel wees hij de vereniging erop KWESTIE WIELINGEN dat de gemeente zoveel mo gelijk rekening heeft gehou den met de wensen en ver langens van de ondernemers van Cadzand-Bad. De leden van de vereni ging staan positief tegenover het zuilenplan. Wel betreur den enkelen het dat er straks langs de gereconstrueerde OOSTBURG - Wanneer de West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten, en dan vooral Oostburg, niet zorgen dat de bergingscapaciteit van het riool wordt vergroot, zal het niet lang meer duren of bij een fikse regenbui zullen vele straten, en dan weer vooral in Oostburg, blank staan. Dan is het waterschap 't Vrije van Sluis niet in staat om zulke calamiteiten te voorkomen. Dijkgraaf Th. Cambier en het hoofd van de technische dienst van het waterschap, J. Boekhout, wonden er gisteren tijdens de algemene vergade ring geen doekjes om. Als de gemeenten in gebreke blijven, dan worden de burgers daar van de dupe. „En dat zal dan ons een zorg zijn", aldus Cam bier. „Wij komen onze ver plichting na." Veel hoofdingelanden had den nogal wat moeite met de forse uitbreidingsplannen van de zuiveringstechnische wer ken van het schap. „Kunnen we niet iets langzamer wer ken", vroegen enkele hoofdin gelanden. „Nee dat kan niet, want we zijn verplicht om in '91 alle werken te hebben uit gevoerd. Feitelijk zijn we dan al een jaar te laat", vertelde Cambier. Dat forse uitbreidingspro gramma is niet alleen noodza kelijk om te voldoen aan het waterkwaliteitsplan, het dient er mede toe dat de inwoners van Breskens, Biervliet en Aardenburg op zo'n kort mo gelijke termijn verlost zijn van de stankoverlast die al daar regelmatig optreedt om dat de zuiveringsgemalen in de dorpen zeer verouderd zijn. OOSTBURG - De Oostburgse IJsvereniging 't Grote Gat, door de strenge winters al twee opeenvolgende jaren ac tief, is gestart met de training. De trainingen zijn dit jaar in het gymlokaal van de Prins Willem Alexanderschool en beginnen om 19.30 uur onder leiding van het duo Erna van Sliedrecht en Piet Meertens. Vooral de omwonenden van het gemaal te Breskens heb ben al regelmatig geklaagd over de stank, die vooral tij dens droge zomers er voor zorgt dat men niet buiten kan zitten en de ramen en deuren gesloten moet houden. De dijkgraaf zei dat hij er van overtuigd is dat de ge meenten hun taken nakomen. „Ik ben optimistisch", vertelde hij bezorgde hoofdingelanden die wilden weten wat er gaat gebeuren als de gemeentende werkzaamheden aan het riool niet uitvoeren, of in een veel te laag tempo. „We blijven de zaak wel nauwkeurig in de gaten houden", aldus de dijk graaf. De vergadering ging zonder stemming akkoord met het in vesteringsprogramma, ook had men geen probleem met de verhoging van de zuive- ringslasten. Per vervuilings eenheid moet volgend jaar 96 gulden worden betaald, een gemiddeld gezin zal dan 288 gulden moeten overmaken op de girorekening van het schap. Tijdens zijn openingsrede vertelde de dijkgraaf dat het waterschap waarschijnlijk weinig geld zal moeten terug geven aan bedrijven die willen profiteren van de uitspraak van de Hoge Raad. Dit college besliste onlangs dat water schappen de correctieregel, het innen van een extra heffing, alleen maar mogen toepassen als er daadwerkelijk hogere kosten zijn gemaakt. Naar aanleiding van die uitspraak hebben nogal wat campings uit de regio een bezwaar schrift bij het schap ingediend om zo te proberen geld terug te krijgen. Postzegelclub - Morgen is er in I café 't Oude Raedthuys de eer-1 ste ruilbeurs voor postzegels! en munten van het nieuwe sei-l zoen. De ruilbeurs begint oral 14.00 uur en vindt iedere maand een keer plaats. Kaarting - Kaarclub DOS houdt morgenmiddag kaarting, bieden zonder roem I in café 'D'Ouwe Smisse'. Cl kaarting begint om 14.30 uut l Het half uur daarvoor kunnen I kaartliefhebbers zich inschrij- ven. AMSTERDAM, 11 september'I Aardappeltermijnmarkt: In Binvl 35-50 mm werden 8 contracten verf handeld voor levering'april tef 22,10. De stemming was kalm. In Bintje 50 mm werden 239 tracten verhandeld voor lever™ I april bij een prijs van 37,00 I 38,20. De stemming was prijsno» dend. GOES, 11 september - AlkmeJ';. kil 108-152, kl2 94-104. Benoni: M 29-35, 90,63. Summerred: kil 39-g 66-98, 58-74, kl2 27-45, 53-62, 54-» James Grieve: kil 25-28, 18-44,» kl2 25, 33-35. James Grieve LU®, kil 25-26, 34-37, 33-34. Tyderna»> Early Worcester: kil 32, 85, Conference: kl2 58, 63. Precose Trevoux: kl2 57, 88. Sign.D'B€ ren: kil 48, 67. Saint Remy: kil 76-87, kl2 38-44,65-68,65,68. TnV phe de Vienne: kil 97-121, 87-'» kl2 42-86,71-98, 68-82,64-68. Be"ra Hardy: kil 66-76, 80-91, 102-105 kl2 32-48, 27-57, 35-83, 43-91, Beurre Lebrun: kil 39-49,63-70, kl2 24-40,43-61,50-64. Pruimen: Jï i 35. Belle de Louvan: kil B 110. z 50, GR 75. Reine Victoria: kil 280, B 140-240, kl2 55-160, FA 35-» FN 30, GR 130-240. Warwicksl^ Drooper: kil B 80. Aardbeien °K gr.ds. x 500 gr: kil 108. Aardh open grond kg: kil 100. Rode doos x 500 gr: kil B 98. Bram?» kg industrie: kil +2 283-323. 8S, men doomloos ds. X 200 gr: kil J 70. Frambozen doos x 200 gr; 470, kl2 300. Totaal aantal 53020. Alkmene: kil 125-136, Totaal aantal rolli fi91 Van onze correspondent TERNEUZEN - Een algemeen gevoel van verontrusting over de op stapel zijnde bezuinigingsmaatregelen in het speciaal onder wijs. Dat was de algemene teneur die gisteravond merkbaar was onder ouders van leerlingen van VSO-LOM De Schans tij dens een informatieve bijeenkomst in de school. In het kader van de aange kondigde bezuinigingsmaatre gelen gaf adjunct-directeur Jan van Nierop de in groten getale aanwezige ouders in formatie over de door onder wijsminister Deetman aange kondigde bezuinigingsvoor stellen. Met name de voorstellen zo als die gelden voor het spe ciaal onderwijs kregen gister avond ruim de aandacht. Ook medezeggenschapsraadvoor- atter en tevens ouder Egbert van Waes sprak zijn zorg uit wer de maatregelen. „Deze bezuinigingen zijn zo dras- t'sch dat deze in het bijzonder voor het speciaal onderwijs negatief effect hebben, nze kinderen, die toch al in ®on niet te verwaarloze ach terstand verkeren, worden floor de bezuinigingen direct fle dupe", waarmee hij doelde op de negatieve effecten van fle door Deetman aangekon digde groeistop in en beper king van het speciaal onder- Wijs. „Binnen gezinnen kan door fleze bezuinigingen een ernstig spanningsveld ontstaan, waarvan de gevolgen te raden m Van Waes riep de aan wezigen ouders dan ook op ge- noor te geven aan de komende Protestacties. Concreet betekenen de be- fljrugingsvoorstellen voor bO-LOM De Schans dat men tflfg moet naar een leerlin genaantal van 145. Nu zitten urm 200 leerlingen op de ooi. Daarnaast is men ge- wongen de formatie van het aantal leerkrachten in te 'mpen met ruim een kwart. et alle gevolgen van dien. „Dit betekent grotere groepen, minder extra hulp en begelei ding met kinderen met proble men", aldus Jan van Nierop. Om kracht bij te zetten aan het ook landelijke brede pro test, riep Van Nierop de ouders dan ook op op eigen wijze actie te ondernemen. Maandagavond 15 september is er in De Halle in Axel een massale protestbijeenkomst voor personeel, ouders en an dere bij het Zeeuws-Vlaamse onderwijs betrokkenen. Door Willy van Leeuwen IJZENDIJKE - Kaarslicht, diner, sfeer en een glaasje wijn. De kersverse vinoloog Leo van de Broeke (38) uit IJzendijke kan uren over wijn vertellen. Een hobby, die het leven van deze Azijn hals is gaan beheersen. Hij is een van de 300 Nederlanders die zich vinoloog mogen noe men. Leo is eigenlijk al vanaf zijn zestiende jaar met wijn bezig. Zijn hobby begon met het verzamelen van etiket ten. „Toen dronk ik nog niet". Door studie en werk werd deze hobby tot vijf jaar geleden op een laag pitje ge zet. „We wilden toen eigen lijk een restaurant beginnen, maar gezien de crisis zagen we daar geen brood meer in." Toch kruipt het bloed waar het niet gaan kan. Vo rig jaar ging de IJzendijke- naar naar de opleiding van vinoloog. Wat houdt zo'n cursus in? „Je proefT tijdens een cur susdag ongeveer twintig gla zen wijn. Alleen proeven na tuurlijk, anders kom je niet meer huis." Een jaar lang. Ook de theoretische onder grond mocht niet worden vergeten. „Elke avond en in het weekeinde was ik er mee bezig," weet hij nog. Voor deze vinoloog-opleiding is het slijtersdiploma dan ook een 'must'. „Een vinoloog moet eigen lijk aan drie voorwaarden voldoen," vertelt hij. „De theoretische ondergrond moet aangescherpt zijn met veel proefervaring. Daar naast moet hij of zij blind kunnen bepalen waar de wijn vandaag komt, weten welke druifsoorten erin ver werkt zijn en natuurlijk ook nog de fouten uit de wijn kunnen halen, de kwaliteit dus." Het lijkt allemaal zo sim pel. De meeste leken op dit gebied drinken gewoon naar smaak en maken zich om de rest niet zo druk. „Wij bepa len de kwaliteit van de wijn aan de hand van smaak, kleur en geur. De kwaliteit is grotendeels afhankelijk van de lengte van de afdronk, hoe lang blijft de smaak hangen. Een wijn met veel extracten (vaste delen) heeft meer smaak." Een afdronk wordt geteld in seconden. Een wijn die meer dan tien seconden af dronk heeft is een van de be tere. Hoe langer hoe beter dus. Dat de consument zich daar niet altijd druk over maakt is zeker duidelijk. Toch blijkt een beetje inte resse hiervoor toch veel meer smaak op te leveren. „De consument kijkt vaak naar de smaak, niet altijd naar de kwaliteit. De flessen tussen de vier en acht gulden dus. De betere kwaliteit vind je toch al gauw boven de tien gulden." Leo van de Broeke: 'Jenever maakt je smaak kapot'. Hetgeen van zo'n fles cham pagne niet gemakkelijk gezegd zal worden „Alleen mensen die voor honderd procent het wijn vak in willen gaan, worden toegelaten tot de cursus. Daarnaast moet je ook ver antwoord wijn kunnen inko pen." Vooral dat laatste blijkt een vak apart te zijn. Naast het werken met een monster, wordt ook vaak de inschrijvingsmethode toege past. Een wijninkoper heeft vaak een proefgroep en die bepaalt dan eigenlijk of een bepaalde voorraad wordt in gekocht. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn slechts vier vinologen: in Terneuzen, Axel, Koe wacht en nu ook in IJzendij ke. Leo van de Broeke is te vens lid van het Nederlandse Wijngilde, dat ons land heeft ingedeeld in verschillende commanderijen. De Zeeuwse komt eenmaal in de vijf we ken bijeen. „Je moet steeds blijven proeven om de ont wikkeling te kunnen vol gen." De Zeeuwse commanderij heeft Van de Broeke als wijnmeester verkozen. Dit houdt in dat de IJzendijke- naar proeverijen houdt en een inleidingen verzorgt. „Ook komen wel eens andere sprekers, zoals wijnboeren of importeurs, naar onze bij eenkomsten. Er wordt dan heel serieus geproefd. Dit vergt natuurlijk een be paalde techniek." Wat kan iemand zodanig interesseren om vinoloog te worden, vraag ik me af. „Ik wil altijd weten welke wijn het is," verduidelijkt Leo. „In het begin zit je er steeds goed bij en wil je niet meer falen. Dan krijg je faalangst en in de volgende fase moet je ge woon ervaring krijgen. Kleuren in je geheugen op slaan en veel je techniek toe passen." Een demonstratie - FOTO WIM KOOYMAN van de enige vinoloog in West-Zeeuwsch-Vlaanderen kan natuurlijk niet uitblij ven. Ondergetekende mag het allemaal meemaken en meeproeven. Er worden vier glazen op tafel gezet, die om gespoeld worden met wijn. Het restant verdwijnt in de tuin tussen de bloemen. Leo ontsteekt plotseling een spe ciale lamp, dan begint de proeverij. Eerst wordt het glas schuin gehouden om de kleur te bekijken. Licht of donker. Hierdoor maakt de vinoloog al een bepaalde se lectie. De theoretische on dergrond, bij ondergete kende zeer matig, maar ge lukkig bij de vinoloog uitste kend, komt dan op de prop pen. De volgende stap is rui ken. De geur moet ook weer iets opleveren en dan- maar proeven. „De informatie over de verschillende wijnen moet eigenlijk in je geheu gen zitten, in verband met herkenbaarheid in de toe komst," vervolgt Leo. „De prijsklasse is voor een vinoloog niet belangrijk. De techniek van het proeven en de fouten uit een wijn halen zoals te weinig kleur of geur, daar gaat het om." Toch wordt in de praktijk niet al tijd volgens de vinologie ge werkt in de restaurants. Vaak wordt de cliënt met klinkende namen of termen bejegend, zodat hij maar wat neemt. Hier blijkt Leo ook al re gelmatig tegenaan gelopen te zijn. „Het inkopen bij vele restaurants is grossierswerk. De mensen moeten eigenlijk in een restaurant goede wij nen kunnen drinken. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het nu al verbeterd, al zullen de restaurants alhier moeten voorkomen dat de mensen naar België trekken. Een wijnkaart is voor mij altijd een avontuur, al kom je vaak voor verrassingen te staan. Restauranthouders zouden hun obers eens een proef- avond moeten laten meema ken, zodat ze weten waar ze over praten. Natuurlijk heb je ook zeer kundige wijn kenners onder de obers." Hoewel Leo nu vinoloog is geworden en zijn leven voortdurend door wijn wordt beheerst (hij is geen alcoholist) drinkt hij toch nog vaak een pintje. „Geen jenever, dat beïnvloedt te sterk de smaak. Je smaak gaat er zelfs van kapot." Vervolgens komt het ver schil tussen rode en witte wijn aan de orde. „Een proefcomité, dat eens blind moest proeven kon rode nauwelijks van witte onder scheiden. Daarom hoeft men bijvoorbeeld niet altijd rode wjjn bij vlees en witte wijn bij vis te drinken. Dit wordt vaak gedacht, maar het is niet standaard." „De wijn is een deel van mijn leven geworden, een stukje dat bij het huiselijk leven hoort. Een verrijking kan je het best wel noemen." De anti-alcoholcampagne ten spijt? „Deze campagne is volkomen terecht. Ik ben te gen alle vormen van versla ving. Toch wordt er nooit een onderscheid gemaakt. Je wordt gelijk veroordeeld. Als iemand een sigaartje rookt na het eten, kan dat geen kwaad dat in tegenstel ling tot een heel pakje. Bij het wijngilde wordt ge proefd voor de smaak. Een levensverrijking met ontzag voor wat er gemaakt wordt. We drinken een fles wijn niet in een grote slok uit. Dat kan je misbruik noemen. Toch zouden veel mensen meer baat hebben bij een goed maal en flesje wijn, dan met al die medicijnen, waar tegenwoordig ook voor een kapitaal aan wordt ver strekt. Wijn geeft een andere sfeer, de mensen worden er blij van." OOSTBURG - ,JEr zullen in onze provincie geen bejaar denoorden worden gesloten. Door de verdergaande ver grijzing zullen we ze heel hard nodig hebben. Wel komt er een betere spreiding", aldus gede puteerde W. Don gisteravond tijdens een bijeenkomst van de West-Zeeuws-Vlaamse af deling van de PvdA in Den Hoekzak te Oostburg. Deze avond had als thema Oude renbeleid onder vuur, terwijl ook de film Gat in de muur werd vertoond. „Ik ben boos over het be jaardenbeleid en de wijze waarop de regering dit doet", aldus Don tot het talrijke pu bliek. „In onze provincie mo gen we nog niet mopperen. We hebben een goed bejaarden plan. Ik mag wel stellen, dat onze ambtenaren niet op hun krent hebben gezeten". De ge deputeerde, onder andere ver antwoordelijk voor het Zeeuwse ouderenbeleid, be- vestigde dat er een verder gaande vergrijzing komt. In onze provincie zijn er 52.000 mensen ouder dan 65 jaar, terwijl uit de cijfers blijkt, dat er in 1992 zeker nog 2.900 bij gekomen zullen zijn. De gemiddelde leeftijd in de bejaardenoorden ligt dan ook boven de tachtig jaar. „Een flankerend beleid is prachtig maar heeft zijn grenzen", ver volgde Don. „De bejaarden willen zo lang mogelijk zelf standig wonen, maar uiteinde lijk is een echt flankerend be leid goedkoper". Tijdens deze bijeenkomst kwam ook mevrouw M. Ie Duc-Simpelaar als 'mondige oudere' uit Middelburg aan het woord. Zij nam het oude renbeleid inderdaad onder vuur. „Er is armoede onder de ouderen. Sommigen gaan zelfs liever naar een verzorgingste huis met minder beslomme ringen en beter eten dan van 1.050 te moeten rondkomen", zei het Middelburgse raadslid, zelf inmiddels 68 jaar. „Als oudere word je geleefd. Alles wordt voor je geregeld. Je zit niet in een tehuis, maar je woont in een tehuis. Als oudere mag je je mening niet meer zeggen. Ik vind, dat je moet kunnen meedenken, meepraten en meebeslissen. In de bejaardenoorden worden de ouderen enorm betutteld door de verpleegsters. Ook seksuele omgang mag in vele tehuizen niet. Zeker niet waar er nog een christelijke grond slag bestaat. Je hebt als oudere geen keus, waar je te recht komt in een verzorgings tehuis. Soms zelfs waar je he lemaal niet past". Ook mevrouw H. Vonk, con sulente ouderenwerk en secre taresse van de Zeeuwse be- jaardenraad, voerde het woord. Zij somde een fors aan tal mogelijkheden op, hoe de gemeenten in het kader van ouderenbeleid zouden kunnen handelen. Voorafgaand aan deze bij eenkomst werd nog medege deeld welke personen kandi daat worden geacht voor een zetel in de Provinciale Staten. Dit zijn mevrouw G. de Vries (Oostburg), J. Smeets (Oost burg), J. Roodenburg (Vlissin- gen), P. de Nooijer (Middel burg), C. van Zanten-Leijsen (Aardenburg), C. van Hoorn- Visser (Axel), J. Boogaard (Sluis), N. Filius (Kortgene), H. Klein Hesselink-Van Viegen (Terneuzen). Er is nog niet ge sproken over de volgorde van de lijst. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Ook de open bare bibliotheek te Oostburg doet mee aan de landelijke bi- bliothekendag van zaterdag 13 september. Het boeken-uit- leencentrum is die dag voor zowel leden als niet-leden ge opend tussen 10.00 en 14.00 uur. Er zijn dan volop activitei ten in de bibliotheek. Zo kun nen de bezoekers afgeschreven boeken kopen, is er een de monstratie boekbinden, zijn er rondleidingen en is er een pre sentatie van de Britannica, een van de meest toonaange vende encyclopedieën die er bestaan. Ook kunnen mensen gratis boeken inleveren die al lang binnen hadden moeten zijn. Jaarlijks maken velen gebruik van deze boetevrije-dag. Boulevard niet zoveel par keerplaatsen voor auto's zul len zijn. Er komen echter aan het begin van het kust dorp enkele grote parkeer terreinen. - Gevaar Sommige ondernemers vrezen dat de zuilen be klad zullen worden en dat ze gevaar opleveren voor het verkeer. Voor dat eerste moet men niet erg bang zijn, aldus de wethouder, omdat de zuilen van een zeer harde betonsoort worden gemaakt, zodat verf er niet in zal dringen en zodat ze makkelijk zijn schoon te maken. Ten aanzien van het verkeer ver telde hij, dat auto's en bromfietsen hun snelheid zullen moeten aanpassen. „De Boulevard wordt het heersgebied van de voetgangers. Wel zal iedere weggebruiker goed moeten uitkijken". De Boulevard wordt niet 'versierd' met bomen, omdat de ervaring heeft geleerd dat bomen geen lang leven hebben in het toeristendorp. „Bovendien willen we iets bijzonders hebben. Die betonnen zui len en lichtmasten zijn nergens te zien, er komt hier echt iets bijzonders", vertelde De Feijter naar aan leiding van een vraag. De wethouder sprak ook de hoop uit dat de on dernemers zullen inspelen op het zuilenplan, door onder andere soortgelijke verlichting te plaatsen en de vormgeving van de bedrijven aan te pasen, „De '•irmen van de zuilen zullen dwingend zijn", zei hij. CADZAND - Nabij camping Welgelegen zijn tien kilo pa tronen gevonden. De eigenaar van de camping vond deze toen hij een schuurtje aan het leeg maken was. De mijnop- ruimingsdienst zal deze tien kilo onschadelijk komen ma ken. GROEDE - Uit een watergang tussen de Walendijk en Puij- endijk heeft de rijkspolitie ne gen fuiken gehaald. Deze fui ken stonden daar illegaal. SLUIS - Uit een seks-winkel in de Kapellenstraat heeft P.P.A.D., afkomstig uit België, een tweetal seks-boekjes ont vreemd. Bij controle van zijn personenauto bleken er nog een aantal boekjes aanwezig te zijn. D. is meegenomen naar het bureau te Oostburg voor nader verhoor. ZAAMSLAG - Op het rijwiel pad langs de Temeuzense- straat werd de fietsster M. S. (16) uit Zaamslag gistermor- gem omstreeks acht uur aan gereden door de haar passe rende bromfietser M. B. uit Graauw. Beiden vielen, waar bij mejuffrouw S. een lichte hersenschudding opliep. AARDENBURG - Iedere jon gere is in oktober welkom op een kennismakingsweekeind van de jongerenbeweging ver bonden met de FNV. Het ge beuren vindt plaats in het Van Eeghenhuis te Aardenburg en duurt van vrijdagavond 10 tot zondag 12 oktober. Men begint op de eerste avond met een kennismakingsspel. Zaterdag ochtend worden de activitei ten van de jongerenbeweging toegelicht, 's Middags bekijkt men wat de politiek voor heeft met werk en uitkeringen voor jongeren. Daarna kunnen de deelnemers aan de slag met een video-apparaat. Op zon- dagoachtend worden de zelf gemaakte video-filmpjes be keken en besproken. Zondag middag wordt over het week eind nagepraat. Belangstel lenden moeten zich voor 22 september opgeven. Dat kan onder meer via telefoonnum mer 01150-97025. De kosten van deelname, inclusief over nachtingen en eten, bedragen vijftien gulden. HEINKENSZAND - In ge meenschapscentrum De Stenge te Heinkenszand vindt op woensdag 15 oktober een studiemiddag plaats over 'al cohol en gezondheid'. Deze bij eenkomst, vooral ook bedoeld voor gemeentelijke functiona rissen, is voor belangstellen den gratis toegankelijk. Aan de orde komen niet alleen as pecten van gezondheid, maar ook van openbare orde en eco nomie. Sprekers zijn onder meer prof. dr. W. van Dijk (hoofdredacteur van het Tijd schrift voor Alcohol, Drugs en andere Psychotrope Stoffen), drs. J. C. van der Stel (ZCAD), dr. H. Roethof (voorzitter tweede kamercommissie kleine criminaliteit), J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer (bur gemeester Westerschouwen) en G. van der Veen (voorzitter Horecaf Nederland). Belang stellenden moeten zich voor 1 oktober aanmelden bij de or ganisator, de Provinciale Raad voor de volksgezondheid in Zeeland. MIDDELBURG - Het docu mentatiecentrum in het pro vinciaal hervormd kerkcen trum aan de Singelstraat 19 te Middelburg houdt op donder dagavond 18 september open huis. Men wordt er wegwijs gemaakt door een aantal me dewerkers en vindt er onder meer materiaal over pasto raat, katechese, liturgie, vre- desweek, verhoudingen tussen Nederlanders en minderhe den, arbeidsvragen, jeugd- en jongerenwerk. Het open huis duurt van 19 tot 21 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 11