„Van Dijk kan naar de hel lopen" Pinochet kan burgerlijke ongehoorzaamheid niet meer breken Ook met thee kun je de zakken vullen Duitse katholieke verenigingen op zoek naar een eigen gezicht 4Minist korting GAB's 'ri Philips videorecorder van f1.895,- kost bij or niet meer dan f89,95 per maand. verenigde spaarbank Minister krijgt weinig steun: dè luie ambtenaar bestaat niet DERTIEN JAAR GELEDEN WERD DICTATUUR IN CHILI GEVESTIGD GRONDSTOFFENMARKT Personeelslic Quick Dispafc niet ontslagei Ideologisct -DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 t5 s ACHTERGROND Derde wereld moet de eigen markt nog ontdekken den haag - De in de Rijn door dt in de Franse Elzas gelijk onrechtm; landse tuinders, di< nemende verziltin blemen komen, m< Franse bedrijf eei goeding verlangen. Door Thom Meens EEN ding staat vast. Mi nister van Dijk (Binnen landse Zaken) schrijft zijn toespraken zelf. Want het is uitgesloten dat zijn rede over de luie ambtenaren geschreven is door een van zijn dis cipelen. Een half uurtje posten aan de voet van de torens van Binnenlandse Zaken en Jus titie levert een breed scala op aan kritiek op de bewinds man, veelal gespuid in hoogst onambtelijke taal. Het va rieert van 'onbezonnen' tot 'hij kan kapot vallen'. „Ik zal het in zijn eigen woorden zeggen, dan begrijpt hij het misschien. Hij kan met de duivel naar de hel lo pen. En branden!" Het zijn vooral de jonge ambtenaren die zich fel ke ren tegen de bewindsman. Onder het alziend oog van de camera's van de bewakings dienst spuien ze hun kritiek. Hoofdmoot blijft dat Van Dijk de zaak te zwart-wit heeft gesteld. Of zoals top-ambtenaar mr. F. Kruse, directeur gene raal voor de arbeidvoorzie- ning het uitdrukt: „Ambte naren zijn helemaal niet lui, ambtenaren werken effi cient." Anderen geven wel toe dat er wel eens mensen in de fout gaan: „Natuurlijk zullen er ambtenaren bij zijn die er de kantjes vanaf lopen. Maar om dan te zeggen dat een op tien overbodig is, waar haalt hij het vandaan?" En: „Laat hem eerst eens fatsoenlijk onderzoek plegen. Bij de RSV-enquete had hij zijn oordeel ook niet zo gauw klaar." Vooral dat laatste steekt de ambtenaren op de ministe ries. Waar haalt Van Dijk de euvele moed vandaan om na vier weken ministerschap al op een zodanige manier van leer te trekken. Anderen reageren lakonie- ker. „Och, hij heeft natuur lijk voor een deel gelijk. Er zal best werk dubbel of drie dubbel gedaan worden. Dat hou je altijd in een organisa tie die zo groot is als een mi nisterie. Je moet je echter wel afvragen hoe dat komt. Wie is daar de schuld van. De politiek toch zeker. Die heeft de organisatie toch op poten gezet." Opvallend, maar nauwe lijks verbazingwekkend is dat niemand de hand in eigen boezem steekt. Zelfs degenen die menen dat de efficiency gediend is bij een inkrimping van het personeelsbestand slagen er niet in 'rotte' plek ken aan te wijzen. Dan maar te rade gegaan bij oud-minister W. Geert- sema (WD). Geertsema moet het klappen van de ambte lijke zweep als geen ander kennen. Hij was in zijn poli tieke carrière burgemeester van Wassenaar, Commissaris van de Koningin in Gelder land en minister van Binnen landse Zaken. Geertsema - die voorop stelt dat hij de toespraak van de minister alleen uit de krant kent - is op zijn zachtst gezegd niet erg te spreken over de woorden van Van Dijk. „Ik heb nooit ervaren dat er door een deel van de amb tenaren meer geslabakt zou worden dan er in het be drijfsleven geslabakt wordt. Ik zou zo'n uitspraak nooit voor mijn rekening durven nemen. Als Van Dijk dat ge zegd heeft vind ik dat heel onverstandig." Geertsema erkent wel dat de ambtelijke dienst soms wat te ingewikkeld in elkaar zit. „Er is niet altijd een even perfecte organisatie van de diensten." Geertsema wenst van Dijk overigens veel succes in zijn streven om iets te doen aan de efficiency bij de overheid, maar verwacht niet dat van Dijk veel medewerking zal krijgen van zijn ambtelijke top. „Het is nu eenmaal een niet te ontkennen feit dat status en standing van een hoge ambtenaar afhangen van het aantal medewerkers dat hij heeft." Toch zit er enige overeen komst tussen wat Geertsema concludeert en wat Van Dijk zegt als hij het heeft over ambtelijke molens. Want ook Van Dijk hekelde de ambte lijke molens, de lange weg die stukken moeten afleggen. „Soms lijkt het erop dat de kunst niet is om de bal langs de kortste weg in het doel te trappen, maar om die bal op kunstige wijze zo lang moge lijk heen en weer te spelen." Oud-minister W. de Gaay Fortman: „Er zijn twee dui vels in de rijksdienst. De ene is het inter-departementaal overleg dat tot in het absurde is uitgebreid, de andere is de 'mede-paraaf' die ertoe leidt dat je stukken langs een groot aantal afdelingen moet sturen. Daar kun je in snij den. En misschien is het mo gelijk om na een zorgvuldig onderzoek vast te stellen dat bepaalde sectoren wat te zwaar bemand zijn, maar dat wil niet zeggen dat ambtena ren niet werken." De Gaay Fortman spreekt uit ervaring. Hij was van 1934 tot 1947 ambtenaar, later hoogleraar en minister. „Ik verbeeld me dat ik me daar door een goed beeld heb kun nen vormen en dan zeg ik dat de reputatie die sommigen ambtenaren aanwrijven vol strekt overdreven is. Luiaards komen overal voor, maar bij de overheid niet meer dan in het bedrijfsle ven." De oud-minister denkt dat van Dijk in een val is gelo pen. Dat hij heeft willen pra ten over de efficiency bij de overheid, maar daarbij de man gespeeld heeft. Oud minister Pieter Win- semius van VROM (organi satie-deskundige van huis uit) noemt de uitspraken van Van Dijk een vorm van folk lore. „En in folklore zit altijd wel enige kern van waar heid." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis SOLEDAD Larraln is een jonge Chileense vrouw en voorzitster van de Chileense vereni ging van psychologen. Namens haar vereniging werd zij begin dit jaar afge vaardigd in de Asamblea de la Civildad, de burgerassem- blée waarin vrijwel alle be langrijke sociale organisaties in het land zijn vertegen woordigd. De vakbeweging, de federatie van beroepsver enigingen, organisaties van vrouwen, studenten, volks wijkbewoners, winkeliers, transportondernemers, boe ren, landarbeiders, gepensio neerden, Mapuche-indianen en de Chileense mensenrech tencommissie. Via deze so ciale organisaties zijn ook alle belangrijke politieke partijen van de oppositie in de Assemblée aanwezig. Juist in deze voor haar land zo dramatische dagen is So- ledad Larrain in Nederland. Vanavond is zij aanwezig tij dens een Chili-manifestatie op het Beursplein en in Para- diso in Amsterdam ter gele genheid van de dertiende herdenking van de val van de democratische regering-Al- lende en het begin van de mi litaire dictatuur. 11 Septem ber 1973 - 11 septemer 1986. De democratie in Chili lijkt verder weg dan ook. Soledad Larrain formu leert behoedzaam. Zaterdag keert ze terug naar haar va derland dat opnieuw zucht onder een golf van militaire repressie na de begin deze week ingestelde staat van beleg. Ze verwacht geen per soonlijke problemen bij haar terugkeer maar wel grote moeilijkheden voor de activi teiten van de burgerassem- blée. Soledad Larrain: „On der de staat van beleg wordt de situatie in Chili een stuk moeilijker maar juist in deze omstandigheden is het van groot belang dat de burge- rassemblée met haar activi teiten kan doorgaan". De burgerassemblée in Chili is de breedste bunde ling van democratische orga nisaties sinds de instelling van de dictatuur in '73. Breed niet alleen qua samenstelling van het aantal deelnemende organisaties, maar ook wat de politieke achtergrond van deze organisaties betreft. Dat haar eigen vereniging van psychologen is toegetreden tot de Assemblée verklaart Soledad Larrain onder an dere met haar verwijzing naar de psychische gevolgen van de militaire dictatuur, de repressie door de militairen en de razzia's in de krotten wijken. De repressie die heel planmatig is opgezet en wordt uitgevoerd heeft dui delijk het karakter van een psychologische oorlogsvoe ring waarbij alle groepen van de bevolking worden be dreigd en gïntimideerd. Ook met bedreigingen van poli tieke leiders van de opposi tiepartijen hebben de mili tairen volgens Soledad Lar rain duidelijk de bedoeling op grote schaal angst te kwe ken bij iedereen die over weegt in verzet te komen. Een van de eerste activitei ten van de burgerassemblée, in april van dit jaar, was de opstelling van een 'Eisenpak ket van Chili', een uitgebreid voorstel voor herstel van de democratie en de mensen rechten en de wederopbouw van het land. Nadat het be- wind-Pinochet ondanks her haald aandringen van de as semblée niet antwoordde op het eisenpakket werd een grote nationale staking geor ganiseerd. Die staking, op 2 en 3 juli, werd de belangrijk ste overwinning van de de mocratische krachten in het land op het bewind-Pinochet sinds de instelling van de dictatuur. De deelname aan de staking was massaal. Vrachtrijders, het openbaar vervoer, winkels en zieken huizen in Santiago deden voor het merendeel mee. Zes- Tijdens een pro-Pinochet-betoging, afgelopen maandag in Santiago de Chili, werden tegenstanders van het militaire bewind uitgejouwd en door de politie afgevoerd. - FOTO ANP tig procent van de industrie lag plat en in het hele land werden manifestaties en barricades opgericht. Het be wind reageerde met harde hand. 30.000 Militairen bezet ten de hoofdstad en hielden razzia's in de volkswijken. Tegen de redactieleden van het oppositieblad 'Analisis' werd een aanklacht inge diend en de voltallige leiding van de burgerassemblée in staat van beschuldiging ge steld. Eind augustus werden, na voortdurende protesten, 12 van de 13 leiders van de bur gerassemblée op borgtocht vrijgelaten. Minder fortuin lijk was een van de redacteu ren van 'Analisis', José Car- rasco, die begin deze week van bed werd gelicht en later dood werd aangetroffen ten zuiden van de hoofdstad Santiago. Garrasco werd door tientallen kogels in het hoofd getroffen. Een volgende staking op 4 en 5 september mislukte ech ter goeddeels. Deze door de Chileense vakbeweging, stu denten en volks wijkbewo ners georganiseerde staking werd volgens Germén Cor- rea, voorzitter van de linkse coalitie Democratische Volksbeweging (MDP), een fiasco als gevolg van de sys tematisch doorgevoerde inti midatie en militaire akties. De angst onder de bevolking was te groot. Ook Correa werd begin deze week met honderden andere politici van de oppositie van bed ge licht en door militairen mee genomen. Desondanks is de omvang, betekenis en strijdbaarheid van de sociale organisaties die binnen de burgerassem blée samenwerken in de af gelopen jaren sterk toegeno men. Met name de midden klasse die sinds de eerste massale protesten in '83 nog aarzelde over haar opstel ling, heeft nu via actieve deelname in de burgerassem blée en aan de nationale sta king in juli massaal voor de oppositie tegen het Pinochet- bewind gekozen. Ook de kri tische houding van de kerk en de gewijzigde opstelling van de VS hebben het bewind Pinochet verder geïsoleerd. Tot begin deze week althans. Het militaire bewind heeft na de mislukte aanslag op Pinochet opnieuw gekozen voor de rol waarin het het beste gedijd. Een rol waarin het zonder last van de roep om democratische vrijheden haar ware gezicht het beste laat zien. Die van een totali taire militaire dictatuur. De belangrijkste doelstel ling van de burgerassemblée blijft het beëindigen van de militaire dictatuur en vol gens Soledad Larrain heeft de assemblée in de afgelopen maanden een belangrijke rol gespeeld in de sociale mobili satie van de bevolking. De massale staking van 2 en 3 juli was een ongekend succes in dit streven. Verder geeft de assemblée leiding aan an dere vormen van burgelij ke ongehoorzaamheid waarbij het vooral gaat om grote ak ties waarbij de bevolking niet direct persoonlijk wordt getroffen. Goede voorbeelden hiervan zijn de massale boy cot van produkten waarvoor wordt geadverteerd in tv- spots op de Chileense televi sie en het opheffen van bankrekeningen bij banken die het Pinochet-bewind steunen. In andere akties van burgerlijke ongehoorzaam heid gaat het om het niet meer betalen van rekeningen voor water en electra en (voor studenten) het niet be talen van college-gelden. Soledad Larrain: „Een van de doelstellingen van de as semblée is ook om een begin te maken met de democrati sering in het land en dat be tekent dat er, ook in de hui dige situatie, doorgegaan moet worden met het organi seren van akties en van ver gaderingen. In de volkswij ken moeten de comité's aktief kunnen blijven in de gezond heidszorg en bij de voedsel voorziening". De staat van beleg zal die activiteiten een flink stuk bemoeilijken maar toch verwacht Soledad dat vanuit de verschillende orga nisaties grote druk zal ko men om de samenwerking binnen de burgerassemblée voort te zetten. „Het is be langrijk dat de oppositie ver enigd blijft en dat het herstel van de democratie wordt voortgezet. Het gaat in Chili om de democratie of de dicta tuur en niet, zoals Pinochet voortdurend zegt, om demo cratie of chaos". In dat licht is volgens Soledad Larrain de internationale solidariteit met Chili ook zo belangrijk. De wereld moet gaan inzien dat de problemen en het ge weld in Chili uitsluitend voortkomen uit het militaire bewind van Pinochet. Door Frans van Mourik WINSTEN die multina tionals maken, plegen zelden terecht te komen in de zakken van de theeplukkers- en pluk- sters in de Derde We reld. Voor thee geldt, net als voor andere grond stoffen, dat het voor de westerse ondernemers een wonderbaarlijk pro- dukt is ook de eigen kas te spekken. Thee heeft een lange ge schiedenis achter de rug. Drieduizend jaar voor Chris tus zou de drank ontdekt zijn door de Chinese keizer Sjen Nung. Hij nuttigde een kopje heet water in de buurt van een theestruik, toen er blaad jes in zijn kopje waaiden. En, zo wil het verhaal, de keizer was verrukt over het door hem ontdekte nieuwe 'medi cijn', dat hem 'nieuwe kracht gaf en zijn geest verruimde'. Het duurde tot de zeven tiende eeuw voordat het Westen kennis mocht maken met de nieuwe drank. En gelse handelaars brachten het produkt mee en dat bleek een zegen voor de Britse schatkist. De belasting op thee was zo lucratief, dat die in 1776 leidde tot de opstand van de Britse koloniën in Amerika. Je zou kunnen zeg gen dat de Verenigde Staten in feite gegrondvest zijn op thee. Wat leert nu dit kleine stukje historie. In ieder geval dat het Westen sinds de ont dekking van het kopje thee, dit produkt hecht in handen heeft. Want thee mag dan van 'geestverruimend medi cijn' opgestegen zijn tot de volksdrank, waarvan jaar lijks 700 miljard kopjes wor den genuttigd, de baten ko men nog steeds terecht bij een selecte groep handelaars. De omzetten zijn weliswaar minder spectaculair als die van andere grondstoffen, maar het gaat om winsten van vele miljoenen per con cern. Daarbij spelen Neder landse en Engelse multina tionals een prominente rol. Unilever was al eigenaar van het tweede theeconcern in de wereld, Lipton, maar kocht in 1985 ook de nummer één op. Lipton. De grote concerns beheer sen de theeveilingen in Lon den, Colombo (Sri Lanka), Calcutta (India), Nairobi en Mombassa (Kenia) en Ja karta (Indonesië). Ze hebben een monopoliepositie, druk ken de prijzen en de produce rende landen kunnen alleen een graantje meepikken als ze de plukkers slecht betalen. Van die landen is India met een kwart van de markt de grootste producent, maar China (ooit de grootste en nu tweede) en Kenia (vijfde) zijn druk bezig een groter deel van de markt te veroveren. Het handelspatroon is even simpel als efficiënt. De thee wordt ruw ingekocht, naar de thuislanden van de con cerns vervoerd, daar bewerkt en verpakt en vervolgens weer uitgevoerd. De grote winst zit hem daarbij in het zogenaamde 'blenden', het mengen van verschillende soorten, vaak goede, dure thee met slechtere, goedkope om een bepaalde smaak te krijgen. Zo kan het gebeuren dat zo'n pakje exclusieve In- dia-thee in werkelijkheid slechts 25 procent thee uit In dia bevat en voor de rest ge vuld is met mindere kwali teit thee uit een ander land. Tegen de tijd dat het pakje thee het winkelrek bereikt, hebben de handelaren de in houd 'naar een prijs ge mengd', die driemaal zo hoog is, als die waarvoor het ruwe produkt werd ingekocht. Nu hebben de 'theelanden' al verschillende malen ge probeerd om door samen werkingsverbanden het pro dukt in eigen beheer te krij gen. Onder meer in 1984. Maar in dat jaar mislukte de poging, omdat Kenia dwars lag. Dat land ziet z'n export nog steeds stijgen en had daarom bijzonder weinig trek in onderlinge, omdat die onvermijdelijk zouden leiden tot het vaststellen van ex portquota. De in totaal 32 theelanden probeerden het vorig jaar opnieuw. Ditmaal onder de vlag van de FAO. de VN-organisatie voor voedsel en landbouw, die een inter departementale werkgroep heeft. Maar als zo vaak bij VN-organisaties, is er slechts sprake van 'eenheid in ver scheidenheid' en dus heeft die werkgroep weinig in de pap te brokken. Hoe weinig blijkt bijvoorbeeld uit de gang van zaken vorig jaar. Terwijl er record-oogsten werden binnengehaald, was er sprake van een dramati sche prijsdaling. Bovendien als de theelan den al een vuist zouden kun nen maken, dan zou die nog blauw worden geslagen op de belastingmuren van de con sumerende landen. De wes terse landen heffen welis waar geen invoerbelasting op thee, maar wel omzetbelas ting. De Oostbloklanden daarentegen hanteren tarief- muren van 8 tot 52 procent, wat niet zo verwonderlijk is als je weet dat Rusland be halve een grote theeconsu ment ook een grote theepro ducent is (een vierde plaats). En de ontwikkelingslanden, die thee consumeren naaien hun theeproducerende arm lastige broeders een oor aan door importbelasting te hef fen. En met name die houding van de consumerende ont wikkelingslanden is jammer. Want er ligt een hele markt braak in de Derde Wereld. Thee begint zelfs steeds meer een Derde-Werelddrank te worden. India bijvoorbeeld, is namelijk niet alleen de grootste producent, maar ook de grootste consument van thee. En ook in China neemt het drinken van thee toe. In de Afrikaanse landen steeg de thee-invoer van 15 naar 17 procent, in Azië van 18 naar 26 procent. En hoewel de Verenigde Staten, Rusland en de EG-landen nog steeds de meeste thee consumeren is het dus duidelijk waar de groeimarkt ligt. Maar zolang de ontwikkelingslanden nog niet ontdekken waar hun eigen kracht ligt, zal thee, hoewel volksdrank, nog uit sluitend 'medicijn' blijven voor de portemonnaie van een kleine elite in de rijke landen. Vorige afleveringen in deze serie werden geplaatst op 30 augustus, 2, 3, 4,5, 6 en 9 september. Morgen: edelmetalen. Door Jan Bouivmans NEDERLAND kent nog wel katho lieke verenigingen of organisaties, maar het zijn er maar een handje vol meer. In West-Duitsland ligt dat nog anders. Daar bestaat nog het hele scala van katholieke verenigingen zo als wij het dertig jaar terug ook had den; van vakbond tot sportclub en al les wat daar tussen kan zitten. Die Duitse katholieke organisaties werken samen in de 'Werkgemeenschap van Katho lieke Verenigingen van Duitsland.' Die club houdt altijd daags voor de Katholikentag met afgevaardigden van alle aangesloten organi saties zijn tweejaarlijks congres. In Nederland zijn vooral sinds de jaren zes tig talrijke katholieke verenigingen een zachte dood gestorven omdat zij niet bestand waren tegen de vraag waar hun katholiciteit dan wel uit mocht blijken. „Wat is er eigenlijk katholiek aan voetballen", luidde bijvoor beeld een uitdaging. In een tijd waarin van buitenaf het bestaansrecht van het katholieke onderwijs stelselmatig ter discussie wordt ge steld en men zich intern weer driftig bezint op de vormgeving van het eigen gezicht, zou be studering van de situatie bij de buurman ver helderend kunnen werken, want die schijnt nauwelijks identiteitsverlies te hebben gele den. Maar de schijn heeft weer eens bedrogen, ontdek je dan in Aken waar de werkgemeen schap ter gelegenheid van de 89e Katholiken tag bijeen was. Twee jaar geleden onderging de club een structurele verandering. Ze zocht naar een nieuw fundament om het katholieke DONDERDAG 11s van de verenigingen en organisaties vorm en inhoud te kunnen geven. Het was er blijkbaar ook niet zo best mee gesteld. Het profiel voor de toekomst werd zo onder woorden gebracht: „In de Kerk thuis - open voor de maatschap pij" Begin dit jaar werd een besloten congres georganiseerd waarop de afgevaardigden zich het hoofd braken over de opbouw van de nieuwe identiteit. In Aken moest voorzitter Resi König echter meedelen dat deze kwestie alle aangesloten clubs wel beroerd, maar dat de meningen over zelfs wezenlijke punten nogal uiteenlopen. Zijn daaraan gekoppelde oproep dat de leden hoe dar x>k met elkaar moeten blijven praten, lij! te duiden op „slecht weer"alsof West-Di .sland nu pas de afkalving te wachten staat die het katholieke organisatieleven in Nederland al ruimschoots achter zich heeft liggen. Al zal het bij onze oosterburen hoogstwaarschijnlijk niet die omvang aannemen als bij ons en dat zit hem dan toch in de Duitse aard en cultuur. Een zelfde soort gewaarwording viel op te doen ten aanzien van het hoofdonderwerp van de bijeenkomst: ontwikkelingssamen werking. De ontwikkelingspolitiek staat ook bij de oosterburen ter discussie, gezien de be droevende resultaten. Ook kerkelijke organi saties zijn aan herbezinning toe. „De derde wereld helpen zichzelf te leren helpen" werd aangekondigd als de nieuwe koers voor ont wikkelingssamenwerking. Het klonk alsof de gedachtenvorming hierover in West-Duits- land nog in de kinderschoenen staat terwijl het bij ons bijna een open deur intrappen is. Als het echter bij een zo belangrijk EG-part- ner nog zo gesteld is, besef je dat ontwikke lingssamenwerking voorlopig nog geken merkt zal blijven door moeizaamheid. (ADVERTENTIE) Je wilt al lang een videorecorder, maar je hebt het geld niet om 'm ineens te betalen. Dan is een lening bij de Verenigde Spaarbank voor u de oplossing Zo blijkt deze Philips videorecorder type VR5460 adviesprijs fl.895,— u niet meer dan f89,95 per maand te kosten (Persoonlijke lening 24mnd. en een werke lijke rente van 13.6%). mm Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. DoorRirtze Bra In hoger beroep ht gen ook het Gerechtsh de gedupeerde tuinde: ten gelijk gegeven. De kunstmest producer Mines de Potasse d'Alsace een waslijst van grieven uitspraak van de Rotter van 16 december 1983. De de sinds oktober 1974 slep cedure de zoutlozingen v ook al onrechtmatig verkl Rotterdamse vonnissen 1 nen uit 1979 en 1980 werde krachtigd. De drie procesvoerende Van 6' UTRECHT/DEN HA, neel van de arbeids! Minister De Koning (I moed hebben om een uit te voeren. Dat zei de directeur-g raai voor de arbeidsvoo: ning, m;, EL Kruse, gist desgevraagd in de wandeli gen van het FNV-congre Utrecht over arbeidsma vraagstukken. Hij reage daarmee op uitlatingen FNV-bestuurder Karin A mund. ROTTERDAM (ANP) - D rectie van het Rotterdi stukgoedbedrijf Quick patch (QD) heeft woensda aangekondigde ontslag één van de Ondernemi raadsleden van het bedrij getrokken. Daarmee is d« beidsrust bij het bedrijf te gekeerd. In ruil voor het stopzc van de ontslagprocedure, ben het personeelslid, Donker, en de vervoersl erkend dat Donker zich 1 schuldig gemaakt aan w weigering, wat voor de d tie de aanleiding tot de on gaanzegging was. Donker, tevens kaderlid de vervoersbond, accep bovendien een schorsing twee weken. „IK VERBAAS me erover der een vergrootglas wor Uijk (Binnenlandse Zaken) ren op tegenover een Kar zijn uitspraken over de ver Van Dijk, die onmiddelli [het zijn uitdrukkelijk veria meneer Van Dijk' te wordi geslaagd de voorpagina's Ongetwijfeld heeft de al 'Jk als hij zegt dat er ambtc S,er ook werklozen zijn Dijk zei en suggereerde v< de buitengewoon grote in: wat ze hebben er zet suggereert hij dat beide gr ontlopen, en zegt hij in elk geeft, bepaald niet mag wc De uithaal van de minis en grof over, omdat de bo reid tonen mee te werken opvattingen van Van Dijk overheidsdienst vervelenc t"® de efficiency van he vatbaar is, willen de bonde een deel van hun leden in negeren die bereidheid vol Huimer beschouwd lijke zijn dan de bevestiging va inet Lubbers-ll, die op mi °'ln de eigen recepten verdrongen heeft. Het ove zelfgestelde opdracht, en argument onbruikbaar Dé geur die uit Van Dijkswoor

de Stem | 1986 | | pagina 2