9951 6EG-beleid tast prijsniveau van melk aan' ANDRIESSEN: SYSTEEM PRIJSGARANTIES MOET VERANDEREN 'Miljoen kankergevallen door Tsjernobyl' Betere financiële vergoeding Tamils KJpRPun Nieuwe regeling belasting voor AOW met aanvullend pensioen Garantie Dongense huizen ten onrechte verleend PvdA vraagt Yan Dijk uitleg over ambtenaren Olieprijs daalt, produktie niet minder Lhneider™^1 NODIG 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1,10 I MJTOMATEN -DEURS F 17.295, 076-223622 627 Overeenkomst |Over Taba, t°p gaat door Coretta King I bekort reis in Zuid-Afrika Merijntje BRAKS: VETTE JAREN VOORBIJ Inbreker leeft dankzij arrestatie DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 Felix Meurders verlaat Radio 3 DE STEM „de 4in1 krant" boxen 30 watt pel cassette Platenspeler I 99 |MM VIDEOCAMERA- SCORDER ind. accessoirepakket -sïKttsKPw: ctom immers met minstens vir van de tien Stemlozere an lezeressen die speciaal belangstelling hebben voor °JJf^ntle3"-rubriek personeel gevraagd" ligt het voor de hand. dat er snel en veel reacties komen. DE STEM - J r' j Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Zo rond 220.000 AOVV'crs met naast hun uitkering nog een klein pensioen zullen in de naaste toekomst niet meer in de slag hoeven met de fis cus. Het ministerie van Financiën werkt aan een vereenvoudigde regeling voor het innen van belasting. De bedoeling is dat de verschuldigde inkomstenbe lasting per maand van de AOW-uitke- ring wordt afgehouden. Daardoor zal het voor deze groep niet langer nodig zijn een aangifte-formulier in te vullen op grond waarvan de fiscus een navor dering kan opleggen. De regeling, die volgende week dins dag in de Miljoenennota zal worden aangekondigd, gaat uit van 'vaste' aan vullende pensioenbedragen. Bij een aanvullend pensioen lager dan ƒ7758 per jaar in tariefgroep I, lager dan ƒ7349 in tariefgroep II en lager dan ƒ4981 in tariefgroep III kan meteen worden 'afgerekend' bij de maande lijkse AOW-uitkering. Ouderen met dergelijke aanvullende pensioenen zijn dan verder van de fiscus af, tenzij het pensioen verkregen wordt van meer dan één pensioenfonds. Hebben zij daarnaast nog een ander inkomen van niet meer dan 1000 dan laat de fiscus dat bedrag vrij. Ook het huurwaarde- forfait (het bedrag dat eigenaars van woningen bij hun inkomen moeten op tellen) wordt vrij van belasting als het niet hoger is dan 1000. Mochten er redenen zijn om geld van de belastingen terug te krijgen dan zullen deze AOW'ers een zogenaamd t- bilj et moeten invullen. Voor minister Ruding (financiën) heeft de regeling het voordeel, dat hij het belastinggeld eerder binnen krijgt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er komt een betere financiële vergoeding voor de in Nederland verblijvende Tamils. De zogenaamde 'bed-bad- en broodre geling' wil minister Brinkman (Welzijn), na druk vanuit de Tweede Kamer, laten vervallen. De bewindsman wil de gemeenten in de toe komst per Tamil .645 per maand uitkeren voor huisvestingskosten. Bovendien krijgen de ge meenten nog een extra bedrag van ƒ.445 per maand dat aan de Tamils moet worden ver strekt voor kleding, voedsel en andere onkos ten. De bewindsman wil de vergoeding invoeren, om het gemeenten gemakkelijker te maken Ta mils in de toekomst onderdak te bieden. Uit een onderzoek van de Vereniging Vluchtelingen werk Nederland (WN) is gebleken dat er in Nederland voor ongeveer 800 Tamils op deze wijze zonder problemen onderdak te vinden is. Hoewel de nieuwe financiële oplossingen voor de Tamils beter zijn, overweegt de WN nog of zij het voorstel van de minister steunt. Deze vereniging is van mening dat de Tamils een bijstandsuitkering zouden moeten ontvan gen. i PHILIPS 3 KOI SCHEERAPPARAAl EG pakt zuivel aan H PI 605 SU NU pJT 7- LADYSHAVEl m I ELEGANCl ook op batterij ZANKER BOVEN LADE arconistraat 4 'orro - tel. 01100 -14224 JCEN Hermesweg 23 icentrum Groenendijk 84 - 12563 :UZEN Schependijk 9 150-12423 Afbeeldingen kunnen jfwiikf sum Andriessen ...te hoog. - foto anp Van onze correspondent STRAATSBURG - EG-landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen heeft gisteren in Straatsburg voor het Europees parlement ingrijpende maatregelen aangekondigd om de melkproduktie onder controle te krijgen. ne forse prestaties levert C en weinig onderhoud vel Ie gezin ook voor uw po^| ;en om naar de nieuwe Stf i te proberen. En neem iringskosten. In de nieuwe aanpak zal onder meer het sys teem van prijsgaranties door de overheid dras tisch veranderen om de produktie meer af te stemmen op de vraag. Volgens de plannen van de Commissie zullen onder an dere de interventies op het ge bied van magere-melkpoeder, dat wi) zeggen de aankoop daarvan tegen garantieprij zen, in de toekomst in de pe riode van 1 april tot 30 septem ber, sterk worden beperkt. De Commissie wil bovendien de mogelijkheid behouden om de aankoop van magere-melk poeder en boter in buitenge wone omstandigheden tijde lijk op te schorten. De ministers van Landbouw van de EG zuilen maandag in Brussel de maatregelen ter goedkeuring voorgelegd krij gen. Volgens mr. Andriessen is bij de instelling van het quota systeem in april 1984 de totale hoeveelheid melk, die de EG- landen zouden mogen produ ceren, op een veel te hoog ni veau vastgesteld. De garantie- hoeveelheid werd toen be paald op 105 miljoen ton, een hoeveelheid die de afzetmoge lijkheden aanzienlijk over schrijdt. Bovendien blijven de Euro pese boeren veel meer melk afleveren dan is toegestaan ondanks de indertijd inge stelde superheffing (in Neder land komt dat neer op een 'boete' van 55 cent per teveel geproduceerde liter melk). Zo CAIRO (RTR) - De topconfe- rentie tussen de Egyptische president, Hosni Moebarak, en premier Shimon Peres van Is raël gaat vandaag toch door. I Hun landen zij n het eens ge- j w°rden over een oplossing I voor de kwestie-Taba, zo I f*133^6 Avraham Tamir, de I Israëlische delegatieleider, I gisteravond in Cairo bekend. JOHANNESBURG (RTR) - I Coretta King, de weduwe van vermoorde Amerikaanse strijder voor de burgerrechten I Martin Luther King, heeft be- 11? haar reis in Zuid- Afrika voortijdig af te breken. Volgens een medewerkster j js zij van mening dat ze niet de I ,„_middelende rol kan vervul- waarop ze gehoopt had. produceerden de Nederlandse veehouders in de eerste vier maanden van dit melkjaar (april-juli) 1,8 procent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Voor de hele EG was het percentage 1,1. Veehouders gaan er kennelijk van uit dat het verstandiger is het quotum te overschrijden dan het risico te lopen het niet helemaal vol te maken. De hoge garantieprijzen (onge veer 75 cent per liter) zijn bo vendien een aanmoediging te blijven doorgaan met produ ceren. Een en ander leidde ertoe dat de EG nu met een boter berg zit van 1,4 miljoen ton en 1,041 miljoen ton magere melkpoeder in voorraad heeft. De teruggelopen export (het Europese aandeel in de zuivel- wereldhandel daalde sinds 1980 van 60 naar 44 naar landen buiten de EG en de sterk gedaalde kosten voor veevoer doen de voorraden zuivel extra stijgen. Als de produktie zich dit jaar volgens de verwachtingen voortzet komt er een half mil joen ton boter bij de reeds be staande voorraad. De opslag van de zuivelvoorraden plus die van granen en andere pro- dukten, die meer aanbod dan vraag kennen, kost de Ge meenschap al meer dan 15 miljard gulden per jaar. Op de totale begroting van de EG van 86,4 miljard gulden, die in Brussel werd vastgesteld, vormt landbouw met 55,1 mil jard gulden verreweg de grootste post. Braks loopt met boter op 7 hoofd LEEUWARDEN (ANP) - De voorstellen van de Europese Com missie zijn ingrijpend voor de zuivelsector. Zij hebben directe gevolgen voor het prijsniveau van de door de melkveehouders aangeleverde melk. Aldus minister Braks van landbouw en visserij in een eerste reactie op de voorstellen die zijn bedoeld om de zuivel- overschotten in de Gemeen schap weg te werken en de produktie meer af te stemmen op de vraag. De belangrijkste voorstellen zijn volgens Braks een bevrie zing van het vetgehalte van de melk op het niveau van heden (het vetgehalte bepaalt deels de prijs die de boeren voor hun melk krijgen), schorsing van de interventie (EG-opkoop van overschotten) van magere melkpoeder in de winter maanden en schorsing van de interventie van boter in nood situaties. Over de vraag wan neer van dat laatste sprake is moeten de EG-landbouwmi- nisters zich nog uitspreken. Volgens Braks, die sprak op de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond FNZ (de coöperatieve zuivelfabrieken) in Leeuwar den zijn ook op langere ter mijn de vette jaren voor de Nederlandse zuivelexport voorbij. Aan verdergaande in grijpende maatregelen in het zuivelbeleid, waartoe de Euro pese Commissie nu een eerste aanzet heeft gegeven, valt vol gens hem dan ook niet te ont komen, ook gezien de welhaast onbeperkte technische moge lijkheden tot produktieverho- ging. Het Landbouwschap ver wacht van de voorstellen, al dus een woordvoerder in een eerste reactie, een scherp prijsdalend effect. De commis sie verwacht van haar voor stellen zelf tijdelijke besparin gen, maar het probleem van de overschotten lost zij er niet mee op, aldus de woordvoer der. De voorstellen zullen daarom moeten worden ge volgd door andere, meent het schap. Drs. C.J. Francken, de nieuwe voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivel- Braks: .ingrijpend - foto destem/johan van gurp bond FNZ, de coöperatieve zuivelfabrieken in ons land, noemde een opschorting van de EG-prijsinterventie voor boter en magere melkpoeder de slechtst mogelijke vorm van prijsverlaging. Hij voor spelde een onbegrensde prijs- val voor alle zuivelprodukten en een blijvend afzetverlies als de overschotprodukten niet meer bij de EG voor interven tie kunnen worden ingeleverd. ISRAËLISCHE militaire vliegtuigen zijn veilig op hun ba ses teruggekeerd van een bombardement, dat zij uitvoerden op een basis van Palestijnse 'terroristen' in de buurt van de zuid-Libanese havenstad Sidon. Daarbij vielen enkele doden en gewonden. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat het kampement door het Front van Volksstrijd werd gebruikt als basis voor aanvallen op Israel. Volgens de Israë lische radio-omroep werden treffers geplaatst, onder meer op een wapenopslagplaats. -fotoap GRONINGEN (ANP) - De 23-jarige Groninger J.H. van W. heeft zijn leven te danken aan het feit dat hij besloot om te gaan inbreken. De man is verslaafd aan heroïne en nam een grote dosis. Bovendien slikte hij medicijnen. Vervolgens ging hij op in brekerspad in de woning van een 77-jarige vrouw. Tijdens de inbraak werd hij betrapt en Ingerekend door de politie. De man werd kort na zijn aanhouding onwel en werd daarop door de politie met spoed overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. Daar werd zijn maag leeggepompt. Volgens de behandelend arts zou de combinatie van medicij nen en heroïne de man zeker fataal zijn geworden wanneer hij alleen was geweest toen hij onwel werd. DONGEN/DEN HAAG - Door gesjoemel met gegevens staat het rijk ten onrechte garant voor vijftien woningen van de Sittardse woningbouwstichting SBDI in Dongen. Het gaat daarbij om een bedrag van een kleine twee miljoen gulden. Het betreft een complex huizen aan de Weide, in de tweede fase van nieuwbouw wijk De Biezen. De woningen zijn in 1981 gebouwd. Als er financieel iets mis gaat met de exploitatie van deze woningen, moet de ge meente Dongen op papier eerst de schade betalen. Het gemeentebestuur kan de schade echter weer verhalen bij de rijksoverheid. Het rijk stelt zich bij dit soort wonin gen alleen financieel garant als de woningen niet meer dan 3,5 'wooneenheid' (ongeveer drie kamers) bevat. De Don gense woningen zijn veel gro ter en zouden eigenlijk dus niet in aanmerking mogen ko men voor een garantie door het rijk. Omdat Den Haag nu beschikte over onjuiste gege vens, is de garantie toch ver strekt. Het is nog niet bekend wie voor die onjuiste gegevens verantwoordelijk is. Dit blijkt uit informatie die staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) aan de Tweede Kamer heeft moeten verstrek ken. De lente voor het Nederlands voetbalelftal is ook in Praag niet begonnen. Tegen Tsjechoslowakije, een voetbalnatie die ook zoekende is naar de gouden tijden van weleer, kwam Oranje woensdag in Praag op alle fronten tekort en bofte, dat het met een nederlaag van slechts 0-1 naar huis werd gestuurd. Op bijgaande foto heeft Rijkaard handen en voeten nodig om de Tsjech Ivan Hasek de vrije doorgang te beletten. zie Sport Na 18 jaar stopt Felix Meurder met zijn werk voor popzender Radio 3. „Mijn beslissing heeft niets met mijn leeftijd te maken", zegt hij zelf. Hij gaat zich nu richten op het presenteren van politieke programma's en sportuitzendingen. zie Gids Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA-kamerUd Hans Alders wil tekst en uit leg van minister van Dijk (Binnenlandse Zaken) over zijn uitspraken over ambtena ren. De PvdA wil weten hoe Van Dijk heeft vastgesteld dat er veel ambtenaren zijn die op hun werk niet alles geven wat ze kunnen. Ook moet de mi nister aangeven waaruit blijkt dat de werkelijke arbeidstijd in effectief gewerkte uren 'dikwijls minder is dan rede lijkerwijs van een mens ver wacht kan worden'. Mocht de minister over on derzoek beschikken dan wil de PvdA daar graag inzage in hebben, aldus Alders in schriftelijke vragen aan de minister. De vragen zijn gesteld naar aanleiding van de uitlatingen die de minister dinsdag deed op een studiedag in Wasse naar. Van Dijk zei toen onder meer dat ambtenaren werk maken om het werk. Zie ook pagina 2 NEW YORK (RTR/UPI) - De olieprijzen zijn gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag gedaald. Een vat (van 159 liter) West Texas Interme diate, de toonaangevende Amerikaanse olie soort, ging 35 cent omlaag. Gevoegd bij de prijs daling van maandag betalen handelaren nu 1,30 dollar minder voor een vat West Texas dan vo rige week. Ook de prijs van de belangrijkste olie uit de Noordzee, Brent-olie, ging omlaag en passeerde daarbij de grens van vijftien dollar. De prijsdalingen volgen op een maand waarin de prijzen, als gevolg van het akkoord over produktiebeperking dat de OPEC (Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen) op 5 augustus sloot, voortdurend gestegen zijn. Han delaren betwijfelen nu of het akkoord tot een vermindering van de wereldolievoorraad zal leiden. ANAHEIM (REUTER) - Ruim een mil joen mensen over de hele wereld zullen kanker krijgen als gevolg van de radio actieve straling die vrijkwam bij de kernramp in Tsjernobyl. De helft van deze slachtoffers zal hieraan overlijden. Dat heeft een Ameri kaanse geleerde verklaard op een jaar vergadering van een organisatie voor scheikundigen. Deze schatting van professor John Gofman, verbonden aan de universiteit van Californië in Berkely, is veel hoger dan de hoogste schatting die tot nu toe werd gemaakt. Volgens Gofman is bij eerdere schattingen van het aantal slachtoffers uitgegaan van verkeerde veronderstellingen over straling en de kansen op kanker. Voorspellingen zijn tot nu toe geba seerd op onderzoeken na Hiroshima en Nagasaki, waarin geen rekening werd gehouden met de gevallen van long- en borstkanker onder Japanners die tijdens de bombardementen nog kinderen wa ren, zo betoogde Gofman. De professor schat dat over een pe riode van zeventig jaar in de Sovjet unie 424.300 en in Europa 526.700 perso nen kanker krijgen omdat zij hebben blootgestaan aan radio-actief cesium uit de centrale in Tsjernobyl. Daarnaast zullen ongeveer 19.500 mensen leukemie krijgen door het cesium. Bij een onbe kend aantal mensen ontwikkelen zich andere vormen van kanker door andere stoffen in de radio-actieve neerslag. „Onder de bevolking binnen en buiten de Sovjet-Unie zal het aantal kankerge vallen iets boven de miljoen liggen, waarvan de helft fataal zal zijn", aldus Gofman. Westerse geleerden schatten het aantal doden tot nu toe tussen de 2.000 en 75.000. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres:J Postc.:Plaats:J Bank- of gironummer:j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt S het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad22.60 kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 J (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- vang ik uw ROLLER-BALLPEN. Mijn naam: j Adres: Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1