["EM IAGEN HALF6ELD Kamer drijft Brokx in het nauw STAAT VAN BELEG NA AANSLAG IN CHILI Dode bij bomaanslag in Parijs ROl/fR BAH KADO Nijpels optimistisch over financiering van bodemsanering Rembrandts van Britse koningin niet echt DAGEN Bemanning veerboot weigert vervoer Engelse voetbalfans Interferon werkt niet bij alle gezwellen uren Faustopiv Rechtszaak tegen Boerenveen Dollarkoers verder omhoog HUIS- EPTEMBER 1986 Zwijgen de 4in1 krant" STAATSSECRETARIS KAN WASLIJST VRAGEN OVER ABP VERWACHTEN Merijntje DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 'Commando' pleegde bomaanslag in Gouda DE STEM „de 4 in1 krant koop gnvraagd of «on bladanT ctfen laten horen va een „Kleinlie" in De Stem on bot komt in orde immers tienduizenden Stom-lezers en e(essen (eon op do drie) leren uw advertentie Qtndat zit speciale belangstelling hebben voor onze "Kle»nt|es" rubriek Huisdier en1 DE STEM ■^JNTEÖ^ 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 ÏRTENTIE) Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. JRG MIJ DE STEM IUJVENDOP PROEF JALVE PRIJS VAN 10,50. vacht ik op uw acceptgirokaart). enveloppe zonder postzegel opsturen Antwoordnummer 112. en kan ook 076-236911. Tafeltennis' niet alleen ileesbaar, maar ook te fluur. „We legden jaarlijks 0.000 toe op het blad. Het lad bijna geen adverteer- fers en naast de drie ex emplaren die we de ver enigingen toestuurden, varen er maar 600 'vrij- illige' abonnees". Bur gers denkt dat het nieuwe blad vanaf januari kosten dekkend is. Geen kleur, naar wel acht pagina's neer. „De verzoeken om Abonnementen stromen pinnen". HB-man Burgers hoopt iat Van der Meer met 'po- Aitief-kritische artikelen en stuk saamhorigheid Ikweekt dat een stuk leden- I winst moet opbrengen'. ■Van der Meer zelf over zijn Jtaak: „Het blad moet stin- Iken naar de sport waar- over het gaat. Ik wil er een 1 I vakblad van maken met I artikelen over de competi tie, het materiaal enzo voort. Ook wil ik corres pondenten hebben in Zwe den, West-Duitsland en Hongarije". Ondanks alle goede be doelingen is het eerste nummer van 'Tafeltennis Magazine' niet veel meer dan een goed geredigeerde 'Tafeltennis' op ander for maat. Geen e spetterende artikelen van journalisten, wel columns van mensen die goed kunnen tafelten nissen of vergaderen. Van der Meer: „Dat is de eerste kritiek die ik hoor. Overal was men zeer opgelucht, Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer drijft staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) in het nauw. Woordvoerders van de drie grote partijen zijn gisteren met assistentie van medewerkers voortdurend in de weer geweest om vragen samen te stellen over de omstreden ABP-sub- sidies. De bewindsman moet daar be gin oktober op antwoorden. De enorme hoeveelheid informatie die Brokx afgelopen vrijdag naar de Tweede Kamer verstuurde over zijn rol in de affaire, heeft de Kamer niet tevreden gesteld. De WD is van mening dat er meer papieren op tafel moeten komen om te weten of staatssecretaris Brokx wist dat er teveel bouwsubsidies naar het ABP vloeiden. „Daar is in die enorme hoeveelheid papier die Brokx inmiddels gestuurd is, nog helemaal niets van te vinden. Geen bevestiging, maar ook geen ontkenning," aldus de WD-woordvoerder Van Rey. De PvdA heeft laten weten dat de mogelijke fraude van beleggers zoals het ABP al veel eerder door ambtena ren van Brokx gestopt had kunnen worden. „Toen de Sittardse woning stichting SBDI een aantal jaren gele den door wanbeleid negatief in het nieuws kwam, hadden ze op het de partement daar onmiddellijk ook de handel en wandel van particuliere beleggers moeten bekijken," aldus het PvdA-kamerlid Kombrink. Het CDA wil eigenlijk meer tijd om de vragen voor de staatssecreretaris voor te bereiden. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De veerboot St. Nicolas op de lijn Harwich - Hoek van Holland is gisteren met vertraging ver trokken. De bemanning weigerde vijftien supporters van het Engelse nationale elftal die onder politiebegeleiding reisden, mee te nemen. De voetbalfans waren op weg naar Zweden, waar hun favo rieten morgen een interland spelen. Uit voorzorg had de Engelse politie besloten de supporters te vergezellen. Eenmaal aan boord wilde de bemanning de fans en hun begeleiders niet vervoeren. Voorzover men bij de veerdienst in Hoek van Holland wist, veroorzaakten de Engelsen geen moeilijkheden. Na overleg met de autoriteiten in Harwich en de supporters, verlieten de fans en de Engelse politiemannen de boot, die drie en een half uur te laat kon afvaren. Pinochet pakt oppositie aan Als er één plaats is waar het spreekwoord 'Spreken is zilver, maar zwijgen is I goud' opgeld doet, dan is het wel het wielerpeloton. Er zijn van die dingen waarover wielrenners worden geacht niets naar de buitenwereld te laten uitlekken. Zoals het al dan niet 'zetten van een picuur' (het gebruik van doping) of het kopen van een zege. Greg Lemond heeft die I stilzwijgende erecode doorbroken. In een inter view in een Amerikaanse krant zei de winnaar van de Tour de France, dat Mo reno Argentin hem vorig jaar tijdens de wereld kampioenschappen in Tre- viso (omgerekend) 25.0001 gulden had geboden om de Italiaan bij de ontsnapte Joop Zoetemelk te bren gen. En hem natuurlijk te laten winnen. De Amerikaan ver klaarde zich akkoord, maar 'Jopie' bleek aan de streep nog net drie secon den over te hebben voor Lemond (2) en Argentin (3). [SANTIAGO (AFP/DPA/REUTER/UPI) - I President Augusto Pinochet van Chili heeft gisteren, de dag na de mislukte aanslag op zijn leven, leger en politie opdracht gegeven hard j op te treden tegen de oppositie. Twee oppositionele politici werden opgepakt, ter- wijl soldaten razzia's hielden in de sloppenwijken van Santiago, als vanouds een broedhaard van verzet. In Chili is onmiddelijk na de voertuigen In de presidentiële colonne werden getroffen en een auto ontplofte. Vijf lijf wachten van Pinochet kwa men daarbij om en negen per sonen raakten gewond. De 70- jarige generaal werd licht ge wond. Pinochet verscheen later op de televisie met zijn linker hand in het verband. Hij zei getroffen te zijn door een gra naatscherf en beschreef hoe de aanslag in zijn werk was ge gaan. Televisiebeelden toon den zijn gepantserde auto die de kogels had opgevangen. „Wij bevinden ons in een oor log tussen democratie en mar xisme, tussen chaos en demo cratie", zo hield de president het volk voor. Hierna maakte minister Ricardo Garcia van binnenlandse zaken bekend dat de militaire junta de staat van beleg heeft ingesteld om de situatie onder controle te kunnen houden. De staat van beleg verleent de militaire re gering grote bevoegdheden bij het arresteren van verdach ten, het censureren van de pers, het beperken van het recht van vergadering en ver spreiding van informatie, het afluisteren van telefoons en het openen van post. [.aanslag, de eerste op Pinochet [sinds hij dertien jaar geleden I via een staatsgreep aan de macht kwam, de staat van be- ingevoerd. Deze geeft de [militaire regering uitgebreide [bevoegdheden arrestaties te [verrichten en tal van vrijhe- den in te perken. De politie arresteerde Ger- man Correa, een leider van de [linkse Democratische Volks- beweging (MDP), een coalitie [van kleine linkse partijen en communisten, en Ricardo [Lagos, een gematigde socialis- [tische leider. Legereenheden [sloten tal van sloppenwijken lin de hoofdstad Santiago af, [waar volgens berichten her haalde malen geweerschoten [klonken. Zwaarbewapende [soldaten hielden overal in de I stad auto's. De aanslag, waarvoor de [linkse guerrillabeweging het [Patriottisch Front Manuel Ro- [driguez zich verantwoordelijk [heeft gesteld, vond zondag- avond plaats ten oosten van de [hoofdstad Santiago. Pinochet [keerde van zijn vakantiever blijf op het platteland terug [toen hij werd beschoten en [met granaten bestookt. Drie [DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels van Milieuhy- Igiëne is tamelijk optimistisch gestemd over de finan- [ciele vooruitzichten om de Nederlandse bodem te sa- i neren. n In deze kabinetsperiode van Ivier jaar zal er weliswaar geen 200 miljoen gulden extra beschikbaar komen, zoals in .het regeerakkoord was gesug gereerd, maar 123 miljoen gul- oen. Als de opgaande lij n van ex tra bedragen voor bodemsane- I rmg in de komende vier jaar en daarna wordt vastgehou den, wordt het door zijn voor ganger Winsemius geraamde tekort tot 1997 van eén miljard gulden al voor ruim 750 mil- i°en gulden ingelopen. Over dekking van het resterende bedrag van een kwart miljard gulden resteren, aldus de mi nister tijdens een commissie vergadering, 'nog een groot Santa! jaren om ons daarover te bezinnen.' Ook al zullen de komende |laren wellicht grote, openlijke confrontaties te zien geven det de milieubeweging in Ne derland, minister Nijpels zal me niet schuwen. Hij stelt jjmst prijs op een lastige mi- Bemanning krijgt het heen en weer lieubeweging, die een belang rijke rol te spelen heeft en, zo merkte hij op, de komende ja ren lastig zal moeten blijven. Een vraagstuk dat zich in toenemende mate manifes teert is de schade die burgers lijden door milieuproblemen en de wijze waarop daar een vergoeding voor kan worden gegeven. De gehele Kamer sig naleerde dat, maar de minister hield vooralsnog de boot af voor suggesties om de finan ciële oplossing af te wentelen op zijn departement. PvdA, D66 en PPR vroegen in een motie om een vergoe dingsregeling voor ernstig ge dupeerden. Het gaat dan niet alleen om eigen-woningbezit ters op gifgrond, maar ook om gedupeerde boeren. Nijpels beperkte die categorie tot cre- peergevallen, maar nuan ceerde een minder vergaande motie van de WD om na te gaan of in ieder geval een deel van de woningbezitters tege moet kan worden gekomen. Het bedrijfsleven heeft in middels positief gereageerd op het voorstel van de minister voor een overlegorgaan met rijk en provincies, waar zal worden gesproken over een vrijwillige bijdrage aan bo demsanering. Binnen een half jaar verwacht Nijpels hiervan resultaat. Tot dusver is bij tien scha- dezaken via de rechter een be drag van ruim veertig miljoen gulden van vervuilende be drijven gevorderd, zo deelde Nijpels mee. Pinochet vertelt voor de televisie over de aanslag. Politie en brandweer verlenen di rect na de aanslag eerste hulp aan de gewonden. - fotoap Van onze correspondent PARIJS - Bij een bomaanslag in hei postkantoor onder het stadhuis van Parijs is gisteravond een vrouw om hei leven gekomen en raakten vier mensen zwaar gewond. De bom was vermoedelijk geplaatst onder een bank en ontplofte vlak voor sluitingstijd op een moment dat daar veel mensen aanwezig waren. Elders in de Franse hoofdstad vergaderden op dat moment premier Chirac met enkele leden van zijn kabinet over nieuwe veiligheidsmaatregelen naar aanlei ding van dreigementen van het 'Soli- dariteitscomité met de arabische en Middenoosterse politieke gevangenen in Europa'. Of deze groep achter de aanslag van gisteren zit is nog niet dui delijk. De bom ontplofte enkele dagen na een mislukte aanslag op de RER, de snelle metro in Parijs. Een oplettende reiziger waarschuwde de politie voor een verdachte plastic zak, die bij on derzoek vol explosieven bleek te zitten. Wanneer deze waren afgegaan zouden zeker vele doden en gewonden zijn ge vallen, want de bom was afgesteld op het spitsuur. Jacques Chirac onderbrak gisteren meteen zijn vergadering en was aan wezig bij het afvoeren van de gewon den. Later op de avond riep de Franse premier zijn landgenoten tijdens een televisieverklaring op verdachte per sonen meteen aan te melden bij de po litie. Het terrorisme was volgens Chi rac 'de lepra van de moderne tijd', waartegen zijn regering met alle mid delen ten strijde zal trekken. Dat zal niet zonder consequenties zou blijven voor bij de aanslagen betrokken perso nen, aldus Chirac. Hoewel nog niemand de verant woordelijkheid voor de aanslag van gisteren heeft opgeëist, wordt alge meen aangenomen dat het eerder ge noemde Solidariteitscomité de nieuwe terreurgolf in Frankrijk dirigeert. Deze groep eist onder meer vrijlating van Georges Abdallah Ibrahim, de lei der van de Revolutionaire Gewapende Libanese Fracties. Hij zal zich binnen kort voor de Parijse rechter moeten verantwoorden voor zijn aandeel in de moord op een Israëlische diplomaat en een Amerikaanse generaal enkele ja ren geleden in Parijs. Van onze correspondent LONDEN - De Britse koningin Elizabeth II, een van de rijkste vrouwen ter we reld, maakt zich zorgen omtrent de authenticiteit van twee van haar Rem brandts op het kasteel van Windsor. Als de schilderijen 'Borstbeeld van een Oude Vrouw' en 'Jonge Man met Tulband' niet echt zijn, dan betekent dit meteen een waardeverlies van bijna twee miljoen pond. De oude dame op eerstgenoemd kunst werk zou Rembrandts moeder zijn. Dit schilderij werd in 1629 door een ambas sadeur van de Engelse vorst Charles I aangekocht in Den Haag. George III kocht het tweede doek in 1762. Maar volgens het Rembrandt Re search Project dat in Amsterdam wordt geleid door professor Joos Bruyn zijn beide schilderijen geen echte Rem brandts. Zij werden geschilderd door leerlingen van hem, die er echter wel de naam van de Grote Meester op hebben gezet. Professor Bruyn doceert kunstge schiedenis aan de universiteit van Am sterdam. Zijn team is ook van oordeel, dat drie doeken uit de befaamde 'Wal lace Collection' in Londen valse Rem brandts zijn. In dit geval betreft het de schilderijen 'De Goede Samaritaan', 'Jan Pellicorne met zijn Zoon Caspar' en 'Su- zanna Pellicorne met haar Dochter.' Het Rembrandt Reserach Project van Amsterdam begon zijn werkzaamheden 18 jaar geleden. In 1982 publiceerde het de uitslag van zijn onderzoek met be trekking tot Rembrandts beginperiode. De Nederlandse experts concludeerden in dit boek dat niet minder dan 44 Rem- brandt-schilderijen uit die tijd foutief aan hem werden toegeschreven. 'Student in een ruime Kamer', een schilderij dat in Londen in de National Gallery hangt, was er bij. De Neder landse experts noemden dit „een tame lijk oude Rembrandt-imitatie." Het boekdeel met hun laatste ontdekkingen betreft de periode 1631-34. Het is nog niet verschenen, maar de conservators van de Britse koninklijke kunstschatten en de Wallace Collection werden al schrif telijk op de hoogte gebracht. Sir Oliver Millar, hoofdconservator van koningin Elizabeth, is momenteel afwezig en kan dus niet om commentaar worden gevraagd. Maar Christopher White, directeur van het Ashmolean Museum in Oxford en volgens de Britten een van hun beste Rembrandt-kenners, gelooft de Nederlandse experts niet. White is in tegendeel van oordeel, dat 'Borstbeeld van een Oude Vrouw' en waarschijnlijk ook 'Jonge Man met Tul band' authentieke Rembrandts zijn. Het oordeel van de Nederlanders in zake de drie Rembrandts die in de Wal lace Collection hangen, spreekt White eveneens tegen. „Hoe wetenschappelijk je dergelijke dingen ook bekijkt, waar het uiteindelijk op aankomt is een oor deel", zegt hij. „Over de authenticiteit van de meeste Rembrandts wordt im mers al heel lang gediscussiëerd." Het Rembrandt Research Project be twijfelt nu ook de echtheid van nog 30 andere zogeheten Rembrandts. Sommige daarvan bevinden zich in het Louvre- museum van Parijs, andere in het Her mitage van Leningrad en nog andere in het Metropolitan Museum van New York. HELSINKI (ANP) - De biolo gisch zeer actieve stof interfe ron, die nu met succes ge bruikt wordt in de strijd tegen virussen en kankerziekten van huid, bloed, lymfklieren en botten, heeft nauwelijks effect bij de behandeling van kan kergezwellen, onder meer in de longen, borst, darmkanaal etc. Op de TNO-conferentie over interferon in Helsinki, waaraan ruim 400 deskundi gen uit tal van landen deze week deelnemen, werden te leurstellende resultaten ge meld van klinische proeven met dit geneesmiddel bij pa tiënten met solide tumoren. Bedroevend zijn de uitkom sten van onderzoeken naar de uitwerking van interferon bij borstkanker. De effecten, die medische wetenschappers bij hun proeven tot nu toe hebben geconstateerd, zijn van gener lei betekenis. Op de conferentie meldden deelnemers wel enig positief resultaat bij de behandeling van de overige vrouwelijke kankeraandoeningen van de baarmoeder en eierstokken met interferon, voornamelijk echter in combinatie met an dere medicijnen. Vanavond en morgenavond brengt de NOS het toneelstuk Faust van Goethe in de uitvoering van De Appel op het scherm. Het spektakel duurt in totaal vijf uur. Olga Madsen maakte een tv-registratle met een typisch film draaiboek. zie Gids Vandaag begint in Miami het proces tegen de Surinaamse kapitein Boerenveen, tot zijn arrestatie rechterhand van legerleider Bouterse. Boerenveen moet zich verantwoorden voor het opzetten van een drugsnetwerk. zie pagina 2 De veertiende partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken is gisteren in Leningrad afgebroken roet duidelijk voordeel voor titelverdediger Kasparov (foto). Volgens insiders zou hij goede winstkansen hebben. zie Sport DEN HAAG (ANP) - In een maandagavond bij het ANP in Den Haag ontvangen pamflet heeft de zich 'Revolutionaire Cellen - Commando Tupac Amaru' noemende groep de bomaanslag op het kantoor van de Hollandse Beton Groep te Gouda opgeëist Het 'commando' zegt dat de aanslag een gevolg is van de betrokkenheid van het bedrijf met de bouw van Woens- drecht. Ook legt het 'commando' in het pamflet een link naar de situatie in Zuid-Afrika. „Zij hebben de macht - wij hebben de nacht", zo eindigt het pam flet. Een woordvoerder van de politie in Gouda zei maandag avond in een reactie de ver klaring van de groep uiterst serieus te nemen. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is verder gestegen. Rond 10.00 uur gistermorgen werd op de wis selmarkt in Amsterdam omstreeks 2,33 gulden genoteerd. Dat was vier cent meer dan de officiële middenkoers van 2,2900 gul den van vrijdag. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. 1 DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: j Bank- of gironummer:J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt S het abonnementsgeld betaald per: J maand per automatische afschrijving ad22.60 i i kwartaal per acceptgirokaart ad 68.05 J kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 i (voorkeur aankruisen). i Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- J vang ik uw ROLLER-BALLPEN. i i i Mijn naam: i J Postc.:Plaats: handtekening Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, i antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1