Concessie aan oppositie in Nicaragua Heerma: 'Grote problemen als GATT-ronde mislukt' \TEUR W ALLINCO WPUTERS EN SOFTWARE: ALLES 14 Doden bij hotelbrand in Noorwegen Bloedbad in Karachi Vinnnnnnnn buitenland HELIKOPTER MOGELIJK NEERGESCHOTEN DOOR BRUNSWUK-REBELLEN i/v) IEUWSOVERZICHT DDDDD struction bv uiten uw sch autogeen fereist) >p! 7ATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 SBUITENLANDJ PAGINA 4 rtdaal. \t gaat om de inhoud VRIJ DEBAT OVER CONCEPT-GRONDWET oe solliciteren AciT u, OCUment die bri de Nationale Assemblee is ingediend. 'VS moeten Libië compensatie betalen' Vakbonden en Labour bewaren eenheid Explosie in radarstation in W-Berlijn 350 Chilenen gearresteerd op actiedag 'Irak gebruikt chemische wapens' Geslaagde penisverlenging in China Oostduitsers zwemmen naar het Westen Actie Israël tegen guerrillabasis Bob Geldof eredoctor Gentse universiteit pchteronderneming □ecialiseerd in de fn turbines voor de fn petrochemische gtanks. |s: skostenregeling; lectieve auto- en pekering; jing en veiligheids- Bnt u in ons bedrijf /olgens de Sociale p, terwijl u wordt Bedrijfspensioenfonds üstrie. |ch dat zowel Iiwelijke kandidaten Ij geïnteresseerden uit ;lefonisch te reageren 5oneelszaken, Mevrouw Ir G.C. Dingemans, ^57, voor een eerste r boeiend en citaties kunt u zenden AA Vlissingen. T21 Nieuwe gevechten in Albina DEN HAAG/PARAMA RIBO (ANP) - Het Jungle Commando van de Suri- I naamse ex-militair Ronnie Brunswijk is vrijdag op- I nieuw actief geweest in de E inmiddels vrijwel uitge storven plaats Albina. De Nationale Voorlichtings dienst (NVD) berichtte dat mi litaire posten werden aange vallen, maar ooggetuigen meldden dat niet speciaal op militaire doelen is geschoten. Volgens de NVD begon de schoten wisseling tegen acht uur 's morgens (Surinaamse tijd) en duurde zij onge veer een half uur. De aanvallen op militaire posten werden afgeslagen door het leger, dat is begonnen met het zuiveren van het gebied, aldus de NVD. Zegslieden ter plekke ontkenden dat de acties tegen militaire doelen waren gericht: Er werd met tussen pozen geschoten, waarbij de groep- Brunswijk het vuur opende dat door het nationale leger werd beant woord. Over eventuele slachtoffers is niets bekend. De schotenwisseling, die volgens de zegslieden anderhalf uur duurde, deed zich voor aan de rand van Al bina in de buurt van de weg naar Pa ramaribo. Personen, die uit Albina naar de hoofdstad wilden, werden door militairen uit veiligheidsover wegingen tegengehouden. De indruk bestaat dat de mannen van Bruns wijk zich hebben verschanst langs de weg naar Paramaribo. Albina is zo goed als verlaten. Op straat zijn vrijwel alleen militairen te zien. Politie en douane zijn ver dwenen en de patiënten zijn uit het plaatselijke ziekenhuis geëvacueerd. De toestand wordt erg gespannen ge noemd. Vanaf het patrouilleschip, dat in de Marowijne-rivier ligt, zijn ook enkele schoten gelost. Na de hevige vuurgevechten van afgelopen woensdag zijn op talrijke plaatsen kogelgaten te zien. Som mige woningen vertonen sporen van plundering en overhaaste vlucht. Door de gevechten was een groot aantal Franse toeristen, dat via Al bina wilde terugkeren naar het buurland Frans Guyana, gestrand. Het veer over de Marowijne tussen Albina en St.Laurent in Frans Guyana is namelijk aan de ketting gelegd uit vrees voor beschietingen. Normaal vaart het veer 12 uur per dag, van 06.30 uur 's ochtens tot 06.30 uur 's avonds. Om de gestrande toe risten de mogelijkheid te geven als nog naar Frans Guyana te reizen, hééft de Surinaamse regering het veer vrijdagmiddag twee uur laten varen. Ruim 200 Franse toeristen hebben daarvan gebruik gemaakt. Een deel van hen was met eigen ver voer. Voor de overigen heeft de Franse ambassade in Paramaribo voorzieningen getroffen. Twee Surinamers zijn aangehou den. Zij worden ervan verdacht me dewerking te hebben verleend aan de groep Brunswijk. Eén van de twee had een plattegrond van de kazerne van Albina in bezit, zo is bekendge maakt. De ander zou hem een schuil plaats hebben geboden. Het officiële Surinaamse pers agentschap heeft gemeld dat de heli kopter, die woensdag werd ingezet bij de jacht op Brunswijk en na en kele uren weer aan de grond stond, is beschoten. Het toestel moest een noodlanding maken in de buurt van het bosnegerdorp Mopiekondre, al dus SNA. Volgens zegslieden in Pa ramaribo gaat het om een Brazi liaanse helikopter met een Brazi liaanse bemanning. Dat het jungle-commando' onder leiding van de ex-militair Ronnie Brunswijk tot nu toe successen heeft bereikt, is volgens legerleider Bou- terse niet zozeer te danken aan zijn sterkte als wel aan fouten die door het nationale leger zijn gemaakt. Het eerste vuurgevecht deze week had plaats tussen leden van de groep- Brunswijk en manschappen van het nationale leger. Er vielen vier licht gewonden aan de zijde van het leger. Ook aan de zijde van Brunswijk vie len slachtoffers maar hoeveel is niet bekend. Bouterse leidde dit af uit de bloedplassen die zijn aangetroffen en uit het feit dat een ooggetuige gezien had dat twee mensen met bootjes werden afgevoerd. De materiële schade is groot. Een legervoertuig en gebouwen die in de directe omgeving van de militaire post liggen, werden zwaar beschadigd. Enkele gebouwen, waaronder een overheidskantoor en een hotel, gingen in vlammen op. Volgens de bevelhebber is de kwestie-Brunswijk een aflopende zaak. „Hij denkt niet goed na en weet niet waarmee hij bezig is", zei de le gerleider. Volgens Bouterse waren mensen die in Albina woonden op de hoogte van de plannen van Bruns wijk om een inval te doen maar zij hebben niets gezegd uit vrees voor repressailles omdat de groep-Bruns- wijk hen met de dood heeft bedreigd. De mensen waren toen weggetrok ken. Bouterse zei dat de aanval van woensdag niet geheel als een verras sing is gekomen omdat het tweede ultimatum van Brunswijk op 30 augustus was verstreken en hij dus iets zou moeten doen om aan zijn eisen kracht bij te zetten. Uit verdere mededelingen van de bevelhebber bleek dat het vuurgevecht heeft plaatsgevonden met enkele onder brekingen. Totaal is vier uur gescho ten. „Op Albina heeft een echte oor log gewoed", zei hij tot zijn gehoor, onder wie ministers, assembleé-le- den en de politici van de 'oude partij - en' Aron en Lachmon. De aanval op Awarakondre twee weken geleden, waarbij vier militai ren gedood werden, zette een domper op de stemming van de gemeenschap en van het leger. De leider heeft ech ter de manschappen kunnen motive ren. Op de vergadering die Bouterse belegde na de gebeurtenissen bij Awarakondre, werd hij door een man geprezen. Diezelfde persoon is nu na de aanval van woensdag aan gehouden met in zijn bezit veel be zwarend materiaal. Dit heeft Bou terse meegedeeld zonder er nader op in te gaan. DEN HAAG (ANP) - Een mislukken van het overleg tussen de landen van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) om te besluiten tot een nieuwe ronde van maat- egelen om de wereldhandel vrijer te maken heeft zulke ern stige gevolgen dat de landen van de GATT min of meer tot elk aar veroordeeld zijn om het eens te worden. bedrijf in West-Brabant n in geautomatiseerde adir idrijfsoverzichten inzake financiële aangeis u keur in de bouwsector apen aan: Deze opvatting huldigt Ne- Berland aan de vooravond van de ministersconferentie van de 3ATT die in de derde week (fan september in Punta del Iste in Uruguay wordt gehou den. In een brief aan de Tweede lamer over de ministersbij- inkomst schrijft staatssecre- aris Heerma van Economi sche Zaken dat het slagen van de ronde van zeer groot belang is, omdat het mislukken het open handelssysteem verder zal verzwakken, wat zal leiden tot escalerende handelscon flicten. Heerma, die namens ons land naar Uruguay gaat, zegt zich dan ook tot het uiter ste te willen inspannen om een mislukking te voorkomen. De laatste GATT-ronde om handelsbeperkingen te ver minderen, de zogenoemde To- kio-ronde, werd in 1979 afge rond. Als de 92 landen van de GATT deze maand het poli tieke besluit nemen dat er een lieuwe ronde moet komen, zal in comissies nog jaren over de verschillende deelonderwer- ;n moeten worden onderhan deld om tot concrete afspraken te komen. De belangrijkste probleemgebieden voor Uru guay zijn de dienstensector en de landbouw. Heerma's pogingen een mis lukking te voorkomen kunnen zich allereerst richten op de landen van de Europese Ge meenschap, waarvan het de bedoeling is dat zij op de con ferentie met één mond spreekt. De EG-landen hebben vooralsnog niet dat gezamen lijke standpunt bereikt. Het belangrijkste obstakel hiertoe vormt Frankrijk dat grote problemen heeft met het be perken van haar mogelijkhe den de landbouw-export te subsidiëren. Ook Ierland heeft moeite met de voorstellen op het gebied van de landbouw. Heerma noemt de interne verdeeldheid van de EG, die als grootste handelsblok bin nen de GATT-onderhandelin- gen een cruciale rol speelt, te leurstellend. Hij hoopt dat de Europese landen via informeel overleg in de aanloop van Punta del Este toch nog onder ling tot een compromis zullen komen. (ADVERTENTIE) 550verzekeringsadviseur EEN VISIE n van de drie takken vfl przekeringsmaafschappije i dienstverlening van zovf- ALLINCO BV POStbuS 7155 r 00 GD Breda Telefoon 076 - 22 60 Een helikopter werd ingezet voor een spectaculaire redding van ingesloten hotelgasten. - FOTO AP OSLO (DPA/UPI/REUTER) - Bij een brand in een hotel in Kristiansand in Noorwegen zijn vrijdag 14 mensen omgekomen. Meer dan vijf tig personen liepen verwondingen op, aldus de politie van de Zuidnoorse stad. Van de gewon den zijn er 19 slecht aan toe, zo is uit zieken huisbronnen vernomen. De brand brak om 04.40 uur uit in de hal van het 'Caledoniahotel', waar 135 gasten logeerden. Tientallen mensen zaten urenlang ingesloten omdat zij door de vlammen geen uitgang kon den bereiken. Met helikopters werden mensen uit hun ka mer of van het dak van het tien verdiepingen tellende hotel gered. Circa 200 brandweerman nen, soldaten, agenten en leden van de burger bescherming hielpen bij de reddinsgwerk- zaamheden. Na zes uur had de brandweer het vuur onder controle. jns de opleiding ontvangt u antie-inkomen. De secuncM leidsvoorwaarden zijn uitstekt vijl u bij gebleken geschikjjj if doorgroeien naar een leidr rende functie. eft u interesse voor deze rijf dan een brief met persoow levens aan de heer A v.d. Verzekeringen, Wesfersfraa' ))6DG Rotterdam. tAGUA (UPI) - De sandinistische ring van Nicaragua heeft donder dag een wezenlijke concessie aan haar Binnenlandse opponenten gedaan: de politieke partijen in het land mogen zonder censuur debatteren over een concept-grondwet die de president het recht geeft Nicaraguanen het staats- ■••gerschap te ontnemen. ■Als het concept door het parlement kom,, krygt het staatshoofd verder het recht de oorlog te verklaren zonder dat rl™!( 7te,genWOOrdigin8 zo'n Pro" dama tie hoeft goed te keuren en kan de president in tijd van nood de bur gerrechten opschorten. Dit blijkt uit de gewijzigde versie van het 198 artikelen Het politieke debat over de gewij- agde vorm van de grondwet gaat vol gen e week door, al hebben vijf oppo sitiepartijen aangedrongen op uitstel opdat een 'nationale dialoog' over het document gehouden kan worden. Bij wijze van reactie op deze verlan gens van de oppositie heeft de regering twee verklaringen uitgegeven. Hierin zegt zij dat de oppositiepartijen die in het parlement vertegenwoordigd zijn, zonder censuur in de media over de nieuwe grondwet mogen debatteren. De Nicaraguaanse media staan in overgrote meerderheid onder toezicht van de staat. Verder zal er niet geknipt worden in de banden van televisiepro gramma's die over de nieuwe grondwet gaan. De ontwerp-constitutie is opgesteld door een parlementscommissie waarin de sandinisten de dienst uitmaakten. Daarna is er een reeks openbare debat ten over gehouden, wat tot de huidige versie leidde. Het nieuwe concept van de Nicaraguaanse grondwet 'is een klucht, net als de vorige', gaf Cesar Augusto Castillo als commentaar. Hij is volksvertegenwoordiger namens de conservatief georiënteerde democrati sche partij. Artikel 24 van de nieuwe grondwet somt zes redenen op waarom Nicara guanen hun nationaliteit kunnen ver liezen. Dat gebeurt onder meer met hen 'die van vreemd grondgebied samen zweren of in enige vorm handelen te gen het volk van Nicaragua of tegen staatsinstellingen'. Dit lijkt een ver wijzing te zijn naar leiders en aanhan gers van de door de Verenigde Staten gesteunde opstandelingen. Beter be kend als 'contras' (Spaans voor contra revolutionairen) doen zij sinds eind 1981 vanaf bases in Honduras hun best om de linkse regering onder president Ortega ten val te brengen. Verder bepaalt de nieuwe grondwet van Nicaragua dat mensen die weige ren het land te verdedigen in geval van oorlog of buitenlandse interventie, die dienst nemen in de strijdkrachten van een ander land, of mensen die wegens verraad veroordeeld worden, hun na tionaliteit kunnen verliezen. Het arti kel geeft de president het laatste woord bij het vaststellen wanneer één van deze zes redenen van toepassing is. De grondwet bevat een bepaling over verkiezingen en bepaalt de ambtstermijn van de president op zes jaar. Hij kan in beginsel een onbeperkt aantal keren herkozen worden. Zeer tegen de zin van de regering spreekt de grondwet uit dat het sandinistische volksleger verantwoordelijk is voor de nationale defensie. Critici hebben ge wezen op de partijdigheid van de strijdkrachten. Verder gaat de grond wet uit van de militaire dienstplicht en bevat zij niet langer een bepaling die vrijstelling belooft aan jongeren die om godsdienstige redenen niet onder de wapenen willen. Vervolg van pagina 1 KARACHI - De Jundullah le verden bij de Libanese onaf hankelijke krant An-Nahar een in het Arabisch gestelde en getypte verklaring af. Bo ven 'communiqué nummer 1' stond een vers uit de Koran. De Jundullah zeiden het Ame rikaanse vliegtuig te hebben gekaapt omdat zich aan boord Amerikaanse veiligheidsagen ten van de CIA zaten en mede werkers van de Israëlische ge heime dienst Mossad. Volgens de verklaring van de Jundullah 'Concentreren zij hun pogingen om komplotten te smeden tegen de strijdende volkeren, en voeren moorden, geheime en openlijke terroris tische en bloedige acties uit in hun arrogantie en vijandig heid tegen de Islam, moslims, en alle volkeren die vrijheid en onafhankelijkheid willen. Het Martelaar Zulfikar Ali Bhutto commando heeft zijn missie deze ochtend met com pleet succes volgens plan uit gevoerd'. Bhutto was presi dent van Pakistan toen gene raal Zia ul Haq via een staats greep ten val bracht. Na de machtsovername werd Bhutto veroordeeld en opgehangen. De organisatie sprak zich verder uit tegen de 'Grote Sa tan' (de Verenigde Staten), te gen het onderdrukkende be wind' van de Pakistaanse pre sident Zia ul Haq en voor de Pakistaanse oppositie, ver enigd in de Beweging voor het herstel van de democratie (MRD) onder leiding van 'vrij heidsstrijder' Benazir Bhutto. In de verklaring van de Jun dullah werden geen eisen ge steld. Het communiqué was ondertekend met 'Jundullah Organisatie. Karachi. Septem ber 1986'. Vanuit Napels vertrok vrij dagmiddag het Amerikaanse vliegdekschip 'Forrestal' naar het midden van de Middel landse Zee 'als voorzorgs maatregel', zo werd uit Ame rikaanse militaire bron in Washington vernomen. Kort daarna verliet ook de Ameri kaanse torpedobootj ager 'Sel lers' Napels. President Reagan werd per manent op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen om trent het gekaapte Ameri kaanse vliegtuig in Karachi. Niet met name genoemde Amerikaanse veiligheidsfunc tionarissen hebben begin deze week gezegd dat er voorberei dingen worden getroffen voor een tweede militaire strafex peditie tegen Libië indien dui delijk zou blijken dat Tripoli achter nieuwe terreuracties tegen Amerikaanse doelen zit. Ofschoon een van de orga nisaties die zich verantwoor delijk stelde voor de kaping zich 'Libische Revolutionaire Cellen' noemde, meldde radio- Tripoli dat Libië niets met deze actie te maken had. Libië beschuldigde de Verenigde Staten en Israël van het sug gereren van een verband om een voorwendsel te hebben om het land opnieuw aan te val len. „Wij waren verbaasd over berichten dat een onbekend persoon heeft gezegd dat hij lid is van de groep die zichzelf de Libische Revolutionaire Cellen noemt en dat deze ver antwoordelijk is voor de ka ping deze morgen van het Amerikaanse burgervliegtuig op de luchthaven van Karachi. Wij hebben niets te maken met wat er is gebeurd", aldus de verklaring van het offici- ciële'Libische persbureau Ja- na. HARARE (DPA/RTR/AFP/UPI) - Het politiek comité van de Beweging van Niet-Gebonden Landen heeft de deelnemers van de conferentie in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare een reso lutie vrijdag voorgelegd waarin de Verenigde Staten worden veroordeeld wegens 'staatsterrorisme' en van Washington scha devergoeding wordt geëist voor de Amerikaanse luchtaanvallen op Libië in april. De leiders van de Niet-Gebonden Landen zul len zich morgen/ zaterdag op de slotzitting van de conferentie over het voorstel uitspreken. Uit betrouwbare bronnen is verno men dat Nicaragua er op de vijfde dag van de bijeenkomst niet in is geslaagd voldoende steun te verwerven voor het voorzitter schap van de Beweging. In conferentiekringen werd gezegd dat het voorstel schadevergoeding van de VS te eisen afkomstig is van de Libische delegatie. Het voorstel volgt op een felle rede van de Libische leider, kolonel Muammar Gaddafi, waarin deze de deelnemers van de conferentie donderdag verweet dat zij zijn land onvoldoende steun geboden hadden na de Amerikaanse aanvallen op Tripoli en Benghazi. LONDEN (DPA/AFP) - De Britse vakbondsfederatie TUC en de Labour-partij hebben op het vrijdag in de Britse badplaats Brighton beëindigde TUC-congres de eenheid weten te bewaren. Het congres heefteen gematigde richting ingeslagen in de hoop op een overwinning van de socialisten bij de komende parle mentsverkiezingen. Aanvankelijk bestond grote vrees dat er ernstige meningsverschillen zouden rijzen over met name de nu cleaire politiek en het perswezen. Maar de leiding van de TUC, onder aanvoering van secretaris-generaal Norman Willis, is er in geslaagd steun te krijgen voor de gematigde koers. Alle door het bestuur ingediende compromisvoorstellen voor het nieuwe vakbondsprogramma behaalden ondanks de luide tegenstand van de linkse bonden een meerderheid. WEST-BERLIJN (AFP) - Bij een explosie in een Amerikaans radarstation in West-Berlijn zijn vrijdagmorgen elf personen gewond. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse strijd krachten gaat het om een ongeluk.Een Amerikaanse woordvoer der noemde de ontploffing een 'dienstongeluk' tijdens een routi ne-oefening en sloot een terroristisch^ daad uit. De explosie deed zich voor in een radarstation van de Amerikaanse luchtmacht in de wijk Marienfeld. SANTIAGO (AFP/DPA) - Zeker 350 Chilenen zijn donderdag gearresteerd bij operaties van de veiligheidstroepen en het leger tegen demonstranten. Tot vóór 1973 was 4 september de dag waarop het Chileense volk zijn president koos. Met name in ar beiderswijken in de hoofdstad Santiago waren het leger en de veiligheidsdienst zeer actief. De autoriteiten hebben melding ge maakt van het in beslag nemen van grote aantallen wapens. Voor zover bekend is op de actiedag één dode gevallen, toen ma riniers in de havenplaats Valparaiso het vuur openden op drie jongelui die probeerden een bus te kapen. In deze stad op 135 km ten noordwesten van Santiago zijn 50 personen gearresteerd. In de hoofdstad zijn zeker 300 mensen aangehouden. De christen democraten - de belangrijkste oppositiepartij tegen de regering- Pinochet- hadden zich van de stakingsoproep gedistantieerd. TEHERAN (RTR) - Iran heeft Irak opnieuw beschuldigd van het gebruik van chemische wapens in de Golfoorlog. Volgens het of ficiële Iraanse persbureau Irna is donderdag aan het noordelijke front één soldaat om het leven gekomen door gifgas. Zeven mili tairen werden gewond, aldus Irna. Twee projectielen met oor- logsgas werden afgevuurd op Iraanse stellingen in Haj Omi in, een bergachtig gebied in het noordoosten van Irak waar I an eerder deze week een offensief inzette. Iran riep internationale organisaties, waaronder de beweging van niet-gebonden lan en, op het gebruik van gifgas door Irak te veroordelen. De Veii g- heidsraad van de Verenigde Naties veroordeelde Irak in maart van dit jaar al wegens het gebruik van chemische wapens, nadat VN-waarnemers het herhaaldelijk gebruik van mosterdgas en andere chemicaliën door Irak hadden bevestigd. PEKING (AP) - Twee chirurgen in Shanghai zijn er voor het eerst in geslaagd een penis te verlengen door middel van trans plantatie van een stuk huid van de onderarm van de patiënt, zo heeft vrijdag de krant Wen Hui Bao bekend gemaakt. De opera tie werd onlangs verricht door de micro-chirurgen Huang Yenyi en Cheng Kaiyang van het Tweede Academisch Ziekenhuis in Shanghai. De patiënt, afkomstig uit de provincie Fujian, was met de lengte van zijn geslachtsorgaan niet gelukkig en vroeg om een verlenging. Aangezien de eikel normaal ontwikkeld was, besloten de artsen dat het niet nodig was de hele penis te veran deren. In plaats daarvan plantten zij met succes een stuk huid van 's mans onderarm over. Volgens de krant was een dergelijke ingreep in China of elders nog nooit gelukt en bewijst het wel slagen van de operatie dat de micro-chirurgie in China een nieuw peil heeft bereikt. BERLIJN (AP) - Bij twee gelegenheden zijn deze week vijf Oostduitsers zwemmend naar het Westen gevlucht. In de buurt van Lübeck zwom in de nacht van donderdag op vrijdag een fa milie van vier personen naar de Bondsrepubliek. Volgens de grenswacht in Bad Bramstedt is de familie ongedeerd langs de versperringen gezwommen in de rivier Wakenitz. Verdere de tails werden niet gegeven. In Berlijn is enkele dagen na de spec taculaire vlucht van drie Oostberlijners met een vrachtwagen, donderdag een Oostduitser er in geslaagd de Sakrower See in Berlijn over te zwemmen. De man was vanuit Potsdam, ten wes ten van Berlijn, het 500 meter brede meer overgezwommen en passeerde ongedeerd de zogeheten Dodenstrook, een hekwerk in het water die met mijnen is afgezet. Ook van deze vlucht gaven de autoriteiten geen nadere bijzonderheden. Inmiddels heeft de regering in Bonn de vlucht vanuit de DDR bevestigd van de we tenschapper Hasso Meinert. De chemicus Meinert had op 28 augustus deelgenomen aan een congres in Parijs. JERUZALEM (UPI) - Israëlische troepen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een inval gedaan in een guerrillabasis in het zuiden van Libanon. Bij de actie werden vier mensen gearresteerd. Een Israëlische militair is om het leven gekomen. Dit heeft een militaire woordvoerder in Jeruzalem bekendge maakt. De Israëlische troepen vielen donderdagnacht vanuit de door Jeruzalem ingestelde 'veilgheidszone' langs de grens het dorp Zibqin binnen en bliezen een gebouw op dat volgens het Is raëlische leger diende als basis voor aanvallen op Israel. Vanuit het dorp, dat op 7 kilometer ten noorden van de grens met Israel ligt, zouden verscheidene malen 'katjoesja-raketten' op Noord- Israel zijn afgevuurd. „Tijdens de operatie werden vier mensen aangehouden en voor ondervraging meegenomen naar Israë lisch grondgebied", zo verklaarde de militaire woordvoerder. Het is niet bekend om welke organisatie het gaat. De woordvoer der wilde niet zeggen of er aan Libanese zijde slachtoffers zijn gevallen. Volgens de Israëlische radio is de omgekomen militair een zoon van een hoge Israëlische officier. GENT - Ongeschoren zoals steeds, maar opmerkelijk attent, heeft de wereldbekende popzanger Bob Geldof aan de Gentse universiteit vrijdag het eredoctoraat ontvangen. Hij werd geëerd dqor de hoogste gezagsdragers van België, want zowel de eerste minister Martens als vice-premier Verhofstad woonden deze plechtigheid bij. Daarmee is Robert Frederick Zenon Geld of, 35 jaar, sinds vrijdag de jongste en zeker ook de meest popu laire en bekendste eredoctor van de Gentse universiteit. Op een persconferentie 's middags waar ook studenten toegang hadden haalde hij hoge cijfers door zijn gevatte uiteenzettingen en hu moristische antwoorden. Tussendoor kreeg hij er het ereburger schap van het Zuidvlaamse stadje leper aangeboden, het plaatsje vanwaar zijn grootvader in 1907 naar Engeland emi greerde. Geldof is met name van Vlaamse afkomst, hoewel hij geen woord Nederlands meer spreekt. Zijn vader en grootvader spreken alleen naast het Engels nog Frans, zo vertelde hij, want ze zijn in Frankrijk op school geweest. Het is voor het eerst in de meer dan 150-jarige geschiedenis van de Gentse universiteit dat er een niet-wetenschapper werd gelauwerd. Dit is dan op voor stel van het personeel gebeurd, en tegen de zin van enkele pro fessoren in. De aanstelling tot doctor honoris causa in de facul teit van de Letteren en Wijsbegeerte geschiedde niet omwille van de publiciteit, maar omwege van dg hoogstaande morele kwaliteiten van Geldof, zo zei promotor van de nieuwe eredoc tor, moraalfilosoof Etienne Vermeersch.

de Stem | 1986 | | pagina 5