even..L UITBLAZEN Bewijs in ABP-zaak moeilijk te leveren Arrestatie journalist legt zware druk op overleg Moskou-VS Bestaansrecht ongebonden landen op de Multivezelakkoord is net op tijd gesloten Eindelijk een auto Kabinet z INSTELL. JDEOrai REGELING VOOR WERELDHANDEL IN TEXTIELPRODUKTEN DE STEM CO MALAISE] GRONDSTOFFENMARKT Patstelling De jaren zestig (4) ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 ACHTERGROND D66-senator wil ook onderzoek kernreactoren AL heb ik er met m'n neus bovenop ge staan en zag ik mijn salaris per half jaar mee groeien met het prijspeil, achteraf kan ik me nog steeds verbazen over de omvang van de inflatie in de jaren zeventig. Onze eerste flat, een onroerend goedje van de Nationale Ne derlanden, kostte in 1963 aan huur 108,55 per maand. Mijn salaris werd per 1 juli van dat jaar op 6.772,25 gebracht of wel 564,35 per maand. Bruto! Toen we in 1967 naar een spiksplinternieuwe doorzonwo ning van de gemeente - met stadsverwarming, drie slaapka mers en een douchecel - ver huisden 'deed' die 135,- per maand. De huur van de flat werd toen net op 118,45 ge bracht. Een pakje Camel van twintig stuks kostte 1,50 en Van der Meer („Wie ook weer?") adverteerde in 1966 met complete interieurs, in prijs variërend van 800, via 1000 en 2000 tot 3000 gulden. Het grote verlangen van de vroege jaren '60 ging uit naar de auto. Zelfs op de krant was dat een schaars goed. De nieuwe directeur veiplaatste zich in een zwarte VW Kever. Zichtbaar tweedehands. De oude hoofdredacteur kwam nog steeds op de fiets naar de krant. Hoed op, winterjas aan, aktentas aan het stuur. Voor de hele redactie was er één auto, ook een Kever, een bahama blauwe. De redactiechef be heerde hem, wat in de praktijk1 betekende dat hij ermee op en neer naar de krant reed. Al gauw begon de hoofdredacteur met hem mee te liften. Als de provincie-verslaggever de wa gen nodig had, omdat hij bij voorbeeld onverwacht of heel snel naar Den Bosch moest, kon hij de redactiechef om de autosleuteltjes gaan vragen. De andere verslaggevers reden op de fiets of op ae brommer, een enkeling had zijn brommer-le ning van de krant uit eigen zak aangevuld en een scooter ge kocht. Dat er vergeleken met nu nog niet veel auto's waren blijkt wel uit het vandaag de dag bijna niet meer te geloven gegeven dat de Rijksweg 27 van Breda naar Utrecht zich nog door het centrum van Ooster hout wrong. Bij Gorkum moest de Merwede met de veerpont worden overgestoken. In Rot terdam raakte de eens zo op de tijd vooruitlopende tunneltra verse dageüjks verstopt. Wie van Zierikzee naar Goes wilde voer nog met een gezellige boot naar Colijnsplaat, gezeten in een kajuit, betimmerd met don ker hout. Van Breda uit naar Zeeland gaan voor het vervul len van een opdracht betekende in het algemeen minstens één hotelovernachting. Gezegend met een psy chisch mechanisme - misschien was het een produkt van mijn opvoeding - dat mij verhin derde verder te willen springen dan ik mijn polsstok lang wist, heb ik het verlangen naar een automobiel lang weten te be dwingen. Op de krant ging een nieuwe wind waaien. Er kwa men meer auto's en autover goedingen, maar ik had toen WIMKOCK Wat voorafging: Na inwo ning een echt flatje. Met een persoonlijke lening en twee kinderen het volle leven in, maar heel goedkoop op va kantie in Chaarn. geen ambulante functie meer. Ook in de privésfeer kwamen steeds meer vrienden met een auto voorrijden. Eenden, Viertjes, NSU Prinz, Trabant, Simca 1000, Fiat 600, Renault Dauphine en VW Kever. Daar begonnen ze zo'n beetje mee. Met z'n vieren, mijn vrouw en ik achterin opgevouwen, reden we in een Fiatje 500 op een avond helemaal naar Delft om er een oud-collega op te zoe ken. Daarmea vergeleken was de Fiat 600 waarin we op een andere avond mee naar Rotter dam mochten rijden, naar het circus Ringling Brothers Bar- num Bailey, een ware limou sine, al kreeg je hoofdpijn van het geraas van het motortje on der je achterste. „Heb jij geen rijbewijsll Het groepje mannen aan de stamta fel keek me aan alsof ik net had verteld weliswaar bij de krant te werken, maar nog analfabeet te zijn. Een van hen was rij schoolhouder en de zaak was snel beklonken. Ik ging lessen. In een Simca 1000, een dweil van een wagentje, waar ik jaren later nog één keer in gereden heb. Dat was op een slipschool. Die had die Simcaatjes omdat ze zo gemakkelijk met de hand rem in een slip te trekken wa ren. Heb je eenmaal een rijbe wijs, ben je 33, getrouwd, vader van twee kinderen en zie je je zelf voor vol aan, dan wil je ook een auto. Het is per slot van re kening 1967 en 'iedereen' rijdt auto. Het stond al lang vast dat onze eerste auto een Eend zou zijn. De Eend had toen z'n boh- rinen airtje al wel verloren, maar van een burgerlijke smaak zou een Eendnjder nimmer worden beticht. Belangrijker was dat het een praktisch en goedkoop autootje was. Nou ja, goedkoop. Ik geloof achteraf dat ik er een pittig prijsje voor heb betaald. Hij was twee jaar oud en had zo'n 50.000 kin gereden en ik be taalde er 3.400 gulden voor. Daar stond tegenover dat ik er een jaar later 2.000 gulden voor terugkreeg toen ik hem in ruilde voor een splinternieuwe Dyane 6 van 5463 gulden. We reden de Taxandria- route en de West-Brabant- route en kwamen in exotische oorden als Willemstad en Zwingelspaan, aten frieten in Geel en dronken bier in Ton- gerlo; allemaal plaatsen die we zonder auto waarschijnlijk nimmer zouden hebben gezien. (Wordt vervolgd) De komende drie weken zal deze rubriek niet verschijnen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: Inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGIN Door Cees Manden DEN HAAG - „Ondergetekende verklaart dat het vorenstaande volledig en naar waarheid is in gevuld." Iedereen kent deze me dedeling. Zij staat onder het be lastingbiljet en onder elk ander formulier dat we moeten invul len om in aanmerking te komen voor een uitkering, een toelage, een bijdrage of subsidie van de overheid. Dezelfde verklaring stond ook aan het eind van de twee formulieren die de beleggers in de premie-woningbouw moesten invullen en indienen („in tweevoud") bij de provinciale Hoofdin genieur-Directeur van de Volkshuis vesting. Het vermoeden bestaat dat deze sub sidieaanvragen niet „volledig en naar waarheid" zijn ingevuld. Er zouden be leggers zijn die op het formulier op de vragen om gedetailleerde informatie over de stichtingskosten van de huizen niet zo' hebben geantwoord als ze eigenlijk hadden moeten. De subsidieaanvragers zouden ho gere stichtingskosten hebben vermeld, om zo voor meer subsidie in aanmer king te komen. De stichtingskosten - voor de duidelijkheid - zijn alle kosten die gemaakt moeten worden om een huis te stichten, te scheppen, te bou wen, zoals de kosten van de grond, ar chitect, van de bouw, rente enzovoort. De Officier van Justitie van Den Bosch laat momenteel een „oriënte rend" feitenonderzoek uitvoeren naar de omstandigheden waaronder het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds in de periode van 1968 tot 1985 aan subsidies is gekomen voor de bouw van duizen den premiehuurwoningen. Uitgezocht moet worden of er bedrog en met name valsheid in geschrift (ar tikel 225 Wetboek van Strafrecht) is ge pleegd door de subsidieaanvrager, het ABP. En wat voor het ABP geldt, zou ook voor tientallen andere beleggers en non-profit-instellingen, die in Den Haag de hand hebben opgehouden, kunnen gelden. Mr. F.C. Bakker, tot voor kort ad vocaat maar nu rechter te Breda, kan doorgaan voor een deskundige op dit terrein. Vorig jaar promoveerde hij in Groningen op het proefschrift (uitge geven door Gouda Quint te Arnhem) dat heet: „Valsheid in Geschrift." „Een valse subsidieaanvraag kan ze ker valsheid in geschrift opleveren", meent de heer Bakker, niet sprekend als rechter maar als deskundig jurist „die over deze subsidiezaak in de kran ten heeft gelezen." „Van valsheid in geschrift kan alleen worden gesproken als aan vier voor waarden wordt voldaan. Eerst moet vaststaan dat bij de sub sidieaanvraag in kwestie onjuiste of valse informatie is verstrekt. Dat is wat de wet valselijk opmaken noemt. Het bewijs hiervan lijkt me al moeilijk omdat moeilijk is uit te maken wat de Officier van justitie, mr. Laumen, las gisteren zijn 90 pagina's dikke requi- sitor tegen ABP-verdachte J. van Zon voor. - fotoanp stichtingskosten precies zijn. Ik ken de subsidieregelingen niet. Maar in de be lastingsfeer is het niet verboden zoveel mogelijk naar je toe te rekenen. Is dat valselijk opmaken eenmaal bewezen, dan moet worden aangetoond dat de subsidieaanvraag een geschrift is, bestemd om als bewijs te dienen. Volgens mij is dit het geval, want aan de hand van zo'n subsidieaanvraag be oordeelt de subsidieverlenende instel ling of er recht bestaat op subsidie of niet. En ik denk dat de subsidieverlener niet veel andere gegevens heeft om op af te gaan dan de informatie die hem verstrekt wordt op het formulier. Uit de rechtspraak is bekend dat bij voorbeeld de briefjes, die diegenen die voor een uitkering in aanmerking wil len komen indienen, eigenlijk hetzelfde soort papieren zijn als die subsidieaan vragen. Dat zijn ook geschriften die be stemd zijn om als bewijs te dienen. De uitkerende instantie moet daarop af gaan. Bewezen moet vervolgens worden dat diegene die het valse geschrift op maakte die dus het subsidieaanvraag formulier invulde, het oogmerk had om het te gebruiken. Je mag in dit geval aannemen dat de aanvraagformulieren daadwerkelijk zijn gebruikt. En tenslotte moet uit het gebruik van de formulieren nadeel kunnen ont staan. Dat kan allerlei vormen van na deel zijn, financieel of immaterieel na deel, nadeel voor de gemeenschap. De Hoge Raad is daar heel ruim in", aldus de heer Bakker. Aan de genoemde voorwaarden moet de subsidieaanvraag voldoen, wil de indiener beschuldigd en veroordeeld kunnen worden van het misdrijf vals heid in geschrift. De gevangenisstraf is maximaal 6 jaar, drie jaar meer dan voor 'gewoon' bedrog (waarbij dus geen schriftelijk stuk is gebruikt). Dat voor het aanvragen van de bouwsubsidies een voorgedrukt invul- formulier wordt gebruikt, is voor dit strafbaar feit van valsheid in geschrift niet van belang. Bakker: „Of het pa pier nou voorgedrukt is of niet, er wordt een aantal gegevens gevraagd, die de subsidieaanvrager verstrekt, met zijn handtekening eronder. Boven dien staat daar dan meestal nog iets bij, in de zin van: de ondertekenaar verklaart dit formulier naar waarheid te hebben ingevuld of iets dergelijks." Volgens Mr. Bakker zal het 't moei lijkst zijn te bewijzen dat de formulie ren met opzet vals zijn ingevuld. „Ik heb begrepen dat het ministerie bij de beoordeling van de subsidieaanvragen een houding had aangenomen van: we moeten niet te moeilijk zijn tegenover particuliere beleggers, omdat ze anders geen geld meer willen steken in de bouw van dat soort woningen. En je kunt alleen maar valse informatie ver strekken aan iemand die niet weet dat die informatie vals is. Als u weet dat ik geen rijbewijs hebt, en ik laat u een rij bewijs zien met mijn foto erop, dan weet u dat het vals is. Van valsheid in geschrift is dan geen sprake. Ik heb er geen enkele aanwijzing van vanzelf sprekend, maar als het zo zou zijn dat een ambtenaar op het ministerie, die het aanvraagformulier in ontvangst neemt, van tevoren de 'speciale' manier waarop het formulier moet worden in gevuld met de subsidievrager heeft doorgesproken, ja dan kun je van vals heid in geschrift niet meer spreken. Dat is de grote bewijsmoeilijkheid die zich zou kunnen voordoen." Het 'oriënterend' onderzoek van jus titie naar mogelijke strafbare feiten zou dus wel eens lang kunnen gaan du ren. HET FEIT DAT een er varen Amerikaanse cor respondent in Moskou nu al een week wordt vastgehouden op ver denking van spionage, legt een zware hypo theek op besprekingen die gisteren in Washing ton zijn begonnen tussen Sovjet- en Amerikaanse deskundigen op het ge bied van de wapenver mindering. Onduidelijkheid bestaat voort over een vermeend Amerikaans aanbod, dat de correspondent - Nicholas Da- niloff die hoofd was van het Moskouse bureau van het weekblad 'US News and World Report' - geruild wordt tegen een Sovjet-func tionaris die vorige maand in de VS aangehouden is op be schuldiging van spionage. Het ministerie van buiten landse zaken in Moskou heeft verklaard officieel niets van zo'n aanbod te weten. Maar een medewerker van de Amerikaanse regering hield deze week vol 'zeker' te zijn van zo'n aanbod. Overi gens weigert Daniloff zelf onderdeel uit te maken van een rechtstreekse ruil tussen 'spionnen'. Dit heeft zijn hoofdredacteur, Mortimer Zuckerman die de correspon dent in Moskou bezocht heeft, bij terugkeer in de Verenigde Staten verklaard. Het Amerikaanse voorstel zou er en détail op neerko men dat de Sovjet-functiona ris, Gennadi Zacharov die sinds 23 augustus in voorar rest zit nadat hij in New York gevat was op het mo ment dat hij een vermeende KGB-informant geld over handigde, naar de Sovjet ambassade in Washington mag tot het tegen hem aan gespannen proces dient. Bij wijze van tegenprestatie zou Moskou Daniloff op korte termijn naar de Verenigde Staten moeten laten terugke ren. De besprekingen van dit weekeinde, tussen twee dele gaties onder leiding van Paul Nitze (de coördinator inzake wapenbeheersing van de re- gering-Reagan) en Viktor Karpov (het hoofd van de Sovjet-delegatie bij de be sprekingen over verminde- Nicholas Daniloff ring van de (kern)bewap! ning in Genève), zouden t doorgaan maar dat wil ni zeggen dat er sprake is vi 'business-as-usual', maakte woordvoerder Chai les Redman van buitenland: zaken in Washington beken Nicholas Daniloff stond het punt om na vijf en hi jaar dienst de Sovjet-hoot stad te verlaten, toen hij vi rige week zaterdag-een tel foontje kreeg van een mi die hij al een jaar niet mei had gezien. Deze 'Misja' nodige Dan loff uit voor een wandeling de Lenin Heuvels, een gr» stadspark in Moskou. Amerikaan zag daarin nie verdachts, want voor Sovji burgers is het nu eenmi veel te gevaarlijk zich aan voordeur van buitenlands te vervoegen. Ook Misja's aanbod, pak krantenknipsels in ri voor een aantal boeken, vo Daniloffs niet ongebruik lijk. Dat hoort zo bij de co: tacten tussen een buitenlam correspondent en een zijn informanten. Op het moment dat Dan loff en Misja hun pakjes ve wisselden sprongen er uit struiken acht KGB-agenti te voorschijn, die Dan! grepen. Zij openden het pi en er bleken zich twee kaï ten in te bevinden, voorzi van het stempel GEHEIM. Daniloff werd onmidde lijk vastgezet op de besch diging van spionage en dir» vier uur lang verhoord. D vertelde zij vrouw die hem volgende dag mocht bezo ken. Zij verklaarde dat hi man 'correct' werd beha: deld. 7ATERDAG 6 SEPTEIVI Van ome Haagse redactie den HAAG - Minister De Ko (Sociale Zaken en Werkgele held) is bereid de RWW-uitk. voor jongeren in gewijzigde voi handhaven. Hoe die uitkering eruit moet zien, wil De Koning nog niet zeg Hij spreekt over een 'finap vangnet'. De uitkering is overigens a bedoeld voor jongeren die buitt regels van het jeugdwerkgara plan vallen. Dat betekent dat goede gronden de verplichting werk of scholing te accepteren, kunnen nakomen. Volgens De Ge UTRECHT (ANP) korte termijn meer ge haar maatschappelij 1 waar kunnen maken el gen zijn 'nee' te verkq hulp. De gezinsverzorging me gingen niet slechts wordel zich blijkens de regeringsj men. Door de almaar toenemende i vraag naar gezinshulp is een I uitbreiding van de financiële mogelijkheden al vóór 1987 on- I ontkoombaar. Dat schrijft de j Centrale Raad voor Gezins- HARARE (AFP) - De Libische leider, kolonel Moeammar Gaddafi, moge deze week op de conferentie van de be weging van niet-gebon- den landen in de Zim- babweaanse hoofdstad Harare krasse uitspra ken hebben gedaan, met de uitspraak dat de be weging haar bestaans recht heeft verloren legde hij een vinger op de zwakke plek. Het Is ook vreemd om te zien hoe landen die goede be trekkingen met Israël onder houden tevens bereid kunnen zijn 'zionisme' te veroordelen en om Egypte, dat gezamen lijke vlootoefeningen met de VS houdt, uitgenodigd te zien om de politiek van Washing ton in het Middellandse-Zee- gebied te veroordelen. Om volkomen aan die van Libië tegenovergestelde re denen, dat overigens van harte wordt gesteund door Iran, hebben ook tal van lan den, zoals Argentinië, Sri Lanka, Singapore en Koe weit, er vanaf het begin van de conferentie voor gewaar schuwd, dat de belangstelling voor de beweging steeds ver der zal tanen, als zij syste matisch anti-Amerikaanse resoluties blijft aannemen. Vergeleken met drie jaar geleden in New Delhi zijn er al aanzienlijk minder leiders van de leden-landen naar Harare gekomen. In New Delhi waren het er zestig, nu veertig. Dat is minder dan de helft, zodat de conferentie eigenlijk nauwelijks meer de naam top verdient. Deze achteruitgang van de belangstelling voor de bewe ging kan haar verklaring" vinden in de geschiedenis van haar ontstaan. Zij ontstond in Bandoeng, toen er nog moest worden ge streden tegen het kolonialis me. Nu de dekolonisering vrijwel is voltooid, is het moeilijker geworden ge meenschappelijke noemers te vinden en wordt de beweging heen en weer geslingerd tus sen Oost en West, al bedient zij zich nog steeds van anti westerse retoriek. Kijkt men naar de samen stelling van de beweging dan lijkt het op het eerste gezicht vreemd dat de Verenigde Staten altijd doelwit vormen samen met Zuid-Afrika en Israël, terwijl de Sovjet-Unie in de Afghanistan-paragraaf van de slotverklaring naar alle waarschijnlijkheid nog niet eens zal worden ge noemd. In feite hebben de niet-ge- bonden landen zich echter op een aantal hoofdpunten ze ker niet massaal naar Mos kou gekeerd. Volgens een puntensysteem dat een groep waarnemers in Harare heeft opgesteld kunnen slechts iets meer dan tien aanwezige landen als pro-Sovjet wor den beschouwd, terwijl rond 35 zonder meer pro-westers zijn en de andere, dus iets meer dan de helft als werke lijk 'niet-gebonden' kunnen worden onderscheiden. Dat er bij scherper toekij ken zo'n verdeling uitrolt heeft twee oorzaken, aldus deze waarnemers. In de eer ste plaats zijn de 'pro-Sov jets' beter verenigd en actie ver dan de 'pro-AmerikiJ nen'. Ten tweede geldt voornaamste zorg van niet-gebondenen hedenteiji dage de economie. Welnu, de wereldeconomie heeft la westen nog steeds de voc naamste touwtjes in handej de VS voorop, of het nu om prijzen van grondstoffe' kredietverlening of schtif denregelingen. Anders valt niet te verkl- ren dat president Alan Gai cia van Peru, die niets ve een communist heeft, afgee; op de VS en de grote interne tionale monetaire instellir gen, terwijl hij zwijgt overl Sovjet-Unie. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - D66-senator De Goede vindt dat na de kern centrales in Borssele en Dode- waard, ook de (kleinere) kern reactoren elders in het land aan een internationaal veilig heidsonderzoek moeten wor den onderworpen. De Goede dringt daarop aan in schriftelijke vragen aan de ministers De Korte (Economi sche Zaken) en De Koning (So ciale Zaken en Werkgelegen heid). Het D66-Kamerlid ver wijst daarbij naar mededelin gen van oud-minister Van Aardenne, die eind juni het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) al vroeg experts te sturen voor een J evaluatie van de bedrijfsvoe ring in de twee kerncentrales, met speciale aandacht voor het tegengaan van calamitei ten. Van de huidige bewinds- 1 lieden wil de Goede tevens weten hoe het met die evalua tie staat. Door Mathieu Kothuis HET zogenoemde Multi- vezelakkoord (MVA), dat de wereldhandel in textiel en kleding regelt, is begin augustus na lange onderhandelingen met vijf jaar verlengd. In dit akkoord (onder auspiciën van de GATT, de algemene Overeen komst inzake tarieven en handel) zijn nieuwe afspraken gemaakt over de belangrijke handels stromen van textiel- en kledingprodukten tus sen de rijke westerse in dustrielanden, de zoge naamde nieuwe indus trielanden (NIC's, zoals Taiwan, Hongkong, Ko rea, Singapore) en een groot aantal Derde We reldlanden. Alhoewel het hier niet direct om de handel in één ruwe grondstof gaat is het be lang van dit akkoord (met name voor de Derde Wereldlanden) zo groot, dat een nadere be schouwing ervan in deze grondstoffenserie een plaats moet krijgen. Het Multivezelakkoord (MVA) werd twaalf jaar ge leden gesloten om de wes terse textiel- en kledingin dustrie (tijdelijk) te bescher men tegen de groeiende ex port uit de goedkope lage lo- nenlanden in de Derde We reld. De bedoeling ervan was om de textielindustrieën in het westen de gelegenheid te geven om een herstructure ringsprogramma door te voe ren. Uit het feit dat het MVA is verlengd blijkt dat veel westerse landen die her structurering nog lang niet hebben afgerond en hun in dustrieën vooralsnog willen beschermen tegen grote goedkope texielimporten. Wat heeft het MVA in die afgelopen jaren nu voor ver schillende landen opgele verd? In Nederland is die tijd kennelijk goed gebruikt. Er is veel geïnvesteerd in nieuwe machines, herscho ling van personeel en ver kleining van het produktie- apparaat. En dat deed pijn. Duizenden banen in de kle ding- en textielindustrie zijn verdwenen. Maar nu de her- structuering in de textielin dustrie vrijwel is voltooid zijn de produktiekosten sterk gedaald en is de concurren tiepositie van Nederland flink verbeterd. Alleen de kledingsector kent nog zwakke plekken. Andere westerse landen (Engeland, Frankrijk, Italië) zijn nog nauwelijks met het proces van herstructurering begonnen. Juist die landen hebben dan ook gepleit voor voortzetting van het MVA. Bij afschaffing van het ak koord op dit moment zouden alleen al in Engeland 80.000 mensen werkloos worden. Ondanks het feit dat het MVA vooral de textielindus trieën in de westerse landen bescherming biedt, zijn de nadelen voor de Derde We reldlanden op korte termijn toch niet al te groot. Landen als Sri Lanka en Bangladesh hebben zeker profijt gehad van het MVA. Hun aandeel In de wereldtextielmarkt is met het MVA veilig gesteld terwijl ze bij een volledig vrije handel, op dit moment, vrijwel weggevaagd zouden worden door de nieuwe in dustrielanden. Voor deze NIC's heeft het MVA echter wel nadelig gewerkt. Korea en Hongkong kunnen veel meer produceren dan de quota die ze volgens het ak koord naar het westen mogen exporteren. Nederland staat op het standpunt dat het MVA beter vandaag dan morgen kan worden afgeschaft. Maar omdat ons land met dit standpunt binnen de EG al leen staat, is door ons land een overgangsregeling voor een aantal jaren voorgesteld waarin de beschermende maatregelen geleidelijk kun nen worden afgebouwd. Het Nederlandse standpunt wordt gedeeld door de Derde Wereldlanden die op de lange duur toch beter af zijn met een liberalisering van de we reldtextielhandel. Als gebaar naar de Derde Wereldlanden is in het nu verlengde MVA afgesproken dat het uiteindelijk doel moet zijn dat het akkoord overbo dig wordt en de textielhandel vrij wordt. Een streefdatum is echter niet vastgelegd. Ook is afgesproken dat op het ontwerpen van nieuwe kle ding een patent komt te lig gen. Hiermee hopen de EG- landen te voorkomen dat succesvolle mode-ontwerpen van westerse fabrikanten binnen de kortste keren (goedkoop) kunnen worden nagemaakt in de lage Ionen- landen. Het nieuwe akkoord is, vooral onder druk van de VS, uitgebreid van katoen, wol en synthetische vezels tot alle vezels met uitzondering van pure zijde. Tegen deze laatste uitbreiding maakte China ernstig bezwaar. De VS hebben er tenslotte in toegestemd dat zijde buiten de overeenkomst blijft. De Derde Wereldlanden zijn niet ontevreden over het bereikte MVA. Afgesproken is dat de textielexport uit die landen jaarlijks redelijk mag groeien. Die bepaling bleek voor de VS-delegatie wel moeilijk te verteren. Textiel- producenten in de VS rea geerden verontwaardigd. Zij menen dat het nieuwe MVA vol ontsnappingsclausules zit waardoor de importen uit de Derde Wereldlanden sterk zullen toenemen. In de afge lopen vijf jaar verdubbelde ZES JAAR reeds sleept de oorlc De strijd die wordt gevoerd in bare grensgebied tussen beide aandacht. Wanneer Iran het zot zet, of wanneer er melding wor chemische gassen, dan wordt vl vestigd op de oorlog die ree| geëist. Tot voor kort leek het verlooJ toze zaak. Na de aanvankelijke! dam Hoessein is de strijd in eeil heeft het prijsgegeven gebied h niet voldoende miltaire kracht I knieën te dwingen. Tot een dial om aan deze oorlog een einde t ,,j matieven van diverse landen, n Amerikaanse Huis van Afge;> al diverse malen bereid getoond vaardigden. Op het nippert weigert echter om met de 'klein wist president Reagan echt"»® el" een meerderheid in het Hl af te houden van het aannf men van een wetsvoorstel (d zogenaamde 'Jenkins-wet' dat was bedoeld om de invoej van textiel sterk aan bande: te leggen. Het nieuwe MVi zou dan vrijwel waardela zijn geworden. Een veel gr: ter gevaar was echter dat d nieuwe GATT-conferenti die binnenkort begint da'j volledig op losse sehroevi zou komen te staan. Tal vi Derde Wereldlanden hadde'; de textielimport in de VS el als gevolg daarvan raakte: 300.000 mensen hun baai kwijt. Maar volgens de Ame rikaanse handelsgezant bi de onderhandelingen, Yeut- ter, kunnen de VS met he nieuwe MVA nu wel krachti ger optreden tegen fraudu leuze importen van textiel- produkten. De Amerikaanse textiel- producenten bleken aanvan kelijk steun te krijgen in he Komt er dan geen einde aan einig reden om optimistisch eide zijden een duidelijke vorm redem In Irak heeft het te mak ae de bevolking. Hoewel kritiek Hoessein in letterlijke zin leven aat de weerzin van de Iraakse uit heeft uiteraard zijn weersla combinatie met de enorme teru alleszins begrijpelijk dat Sadda ontketende oorlog af wil. in Iran liggen de zaken ander 'hrvf trihiertoe aangemoedig uciuc vvciciuiauucu nauuv, 'avnucuiy het welslagen van het MV( i Khomeiny, storten de Ira namelijk verbonden aan hui- joysgeweld Aan Iraanse zijde deelname aan deze wereld wei aan financiën. Een groot de handelsconferentie. Het mk' lukken van die GATT-ron: zou een enorme politieke ti genvalier voor preside:» Reagan zijn geworden. Vorige afleveringen in deze i werden geplaatst op 30 augu 2,3,4 en 5 september. Jnmf, op de 9e|averslindend komsten maakt het de Iraanse oorlogsmachine draaiende te h voorspeide 'totale zege'behale" aat Iran momenteel op twee fr Wiikt mtkt6en enorme mobilisa Dl kt-mmtame experts voorspell 'Oraten0HTlnniH9 leidt' dan is ^aar L Lz0uden de eerste laarbeeinciiging van deze oorl penleveranciers beter van zijn ge

de Stem | 1986 | | pagina 2