fff ergste geval gedwongen ontslag :e Pouwels Centrale Stichting in Terneuzen neemt eigen drukpers in gebruik Projectontwikkelaar: brood in Amerikanen Bredanaar aangehouden voor 'poging doodslag' Show en feestavond verrassing jubilerende burgemeester Ockeloen M DE ZEEUW bergen aantrekkelijk voor investeerders GTM failliet verklaard: 19 ontslagen Programma buurthuis in Hoek Open dag in Sasse bieb 7ATERPAG 6 SEPTEMBER 1986 T16 PAGINA ZEELAND 3 VAN ZEELAND .OFTEN en IIJEN tegen betaalbareprijs I en gelegenheidskleding eigen stijl POUWELS- rOOSSEN loosterzande, Groenendijk 5 el. 01148-1465 Afscheid kapitein H. Derks van commandokazerne in Roosendaal ig was en is al vele jaren JAN ALLE ANDEREN" 'BEZUINIGINGEN HEROVERWEGEN' DISK Etten-Leur schrijft Deelman TIJDENS NACHTELIJKE ESCAPADE Buurtvereniging Beethovenhof viert lustrum El? de zaak niet dood OUDENBOSCH politierapport ZATERDAG 13 SEPTEMBER t Banen weg bij fiisie van ziekenhuizen TEITEN-RESTAURANT denstraat Terneuzen 1150-94829 (s VOOR ban 50 m' j voor een gezellig diner, in een fving en grote partijen wordt de zaak publiek gesloten Vraag vrijblij- gaal ergetegenheid. Een eksklusieve koüektie bruids- en gelegenheidsstojfen die ook op maat worden geknipt linsdagmiddag gesloten) Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL - Kapitein H. Derks (55), die met funktioneel leeftijdsontslag is gegaan, heeft gisteren op de Roosen- daalse commandokazerne En- geibrecht van Nassau afscheid genomen. Op de afscheidsreceptie wa ren niet alleen veel mensen uit de krijgsmacht, maar ook veel vertegenwoordigers uit de burgermaatschappij aanwe zig. Derks kwam in 1951 in de t commando-opleiding in Roosendaal. In '54 ging hij naar Korea en in '57 naar Su riname. Derks werd indertijd onderscheiden met Oranje Nassau zwaarden in zilver. Na diverse standplaatsen kwam hij in de jaren zeventig weer in Roosendaal terecht. In 1979 werd Derks officier en meteen eerste luitenant en in '83 kapitein. Zowel binnen als buiten de krijgsmacht is Derks zeer ac tief. Hij is voorzitter van het harmonie-orkest Roosendaal en voorzitter van de commis sie welzijn. Binnen de krijgs macht heeft kapitein Derks zich op talloze gebieden ver dienstelijk gemaakt. Zo zat hij in de stuurgroep maatschap pelijke invloeden in de krijgs macht, waarover mede dank zij zijn grote bijdrage een uit gebreid rapport is verschenen. Derks was eveneens betrok ken bij het Rowa-project voor de opvang van dienstplichti gen voor de kaderopleiding. Voor reserve-officieren en ac- cademisch gevormden zette hij een opleidingsschema op, waar diverse opleidingen uit voortkwamen. Kapitein Derks heeft zich I' eveneens ingespannen voor de I Commando Stichting voor I oud- commando's, die onder hem tot 5.500 leden groeide. Vooral zijn hoofdredacteur schap van het periodiek de Groene Baret leverde een grote bijdrage tot deze groei. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De ontwikkelingen in verband met de fusie binnen de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch—Vlaanderen gaan naar verwach ting tot begin 1989 vijf tot tien arbeidsplaatsen in de ziekenhuizen kosten. De ondernemingsraden van de -nu nog- vier zie kenhuizen zijn inmiddels door de directies van die prognose op de hoogte gesteld. In het slechtste geval zullen er gedwongen ontslagen vallen. Nadat het St-Liduinazie- kenhuis in Hulst besloot tot de Ziekenhuisgroep i.o. toe te tre den, wilden de directies weten welke gevolgen de uitvoering van de fusieplannen voor het personeelsbestand zou hebben. P. Lindenbergh, directeur al gemene zaken van de zieken huisgroep: „We hebben beke ken aan de hand van wat we nu weten hoe de stand van za ken zal zijn op 1 januari 1989. We hebben bij het onderzoek al rekening gehouden met fac toren als om- en bijscholing en de te verwachten verloop- cijfers binnen het personeels bestand. De cijfers vind ik ge lukkig nog aan de lage kant, als je bekijkt wat er allemaal gaat veranderen in de Zeeuws-Vlaamse ziekenhui zen". Overplaatsingen Hoeveel arbeidsplaatsen er precies verdwijnen, hangt af van de ontwikkelingen in het ziekenhuiswezen de komende jaren. De prognose van de zie kenhuisgroep is dan ook niet meer dan een verwachting. Lindenbergh: „Het gaat om een overschot aan mensen. De directies zullen zich tot het uiterste inzetten om dat cijfer van vijf a tien tot nul terug te brengen. Ik denk daarbij aan eventuele overplaatsingen. We kunnen proberen mensen bij andere instellingen op het ge bied van de gezondheidszorg onder te brengen". ETTEN-LEUR - De DISK-groep regio Etten-Leur heeft een brief geschreven aan minister Deetman, met het verzoek de plannen voor de bezuinigingen op het speciaal onderwijs nog eens ernstig te overwegen. DISK betekent 'dienst in de samenleving vanwege de kerken'. De groep bestaat uit mensen van diverse kerkelijke gezinten en wil een signaalfunctie vervullen ten aanzien van onrechtvaar dige situaties in de samenleving. De bezuinigingsplannen van de minister van onderwijs kunnen zo'n onrechtvaardige situatie doen ontstaan, meent de DISK-groep. Wethouder Van Rooyen zet de pers in beweging Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder van welzijnszaken J. van Rooijen sprak van 'de ironie van het lot'. Tegelijkertijd met de feestelijke ingebruikname van de nieuwe offsetdrukpers van de Centrale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk voor spelde hij gisteren ingrijpende bezuinigingen op het welzijns- vlak. Van Rooijen nam de drukpers door een handel over te halen in gebruik. De Centrale Stichting wil zoveel mogelijk instellin gen op het gebied van het welzijnswerk van de pers gebruik la ten maken om met het oog op de bezuinigingen zo efficiënt mo gelijk te kunnen werken. De drukpers heeft inclusief alle toebe horen 52.000 gekost en heeft een capaciteit van 6000 bedrukte vellen per uur. „De investering in de drukpers is het resultaat van goed over leg", zei Van Rooijen. Hij herinnerde daarbij aan de tijd dat er sprake was van 'een iets minder bedankerige sfeer' tussen de Centrale Stichting en het gemeentebestuur van Terneuzen. De te verwachten bezuinigingen noemde hij een 'domper'. „Maar", zo zei hij, „het zou in het algemeen het betuur niet sie ren als ik dat wrange punt niet zou noemen, en de drukpers met alleen een glimlach op mijn gezicht in gebruik zou nemen". Hij benadrukte de noodzaak tot samenwerking tussen de verschil lende welzijnsinstellingen. „Het per definitie voor eigen hokje strijden, is verleden tijd". - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers ZEVENBERGEN - De politie van Zevenbergen heeft woensdag een 33-jarige Bredanaar aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag dan wel zware mishandeling van een plaatsgenote. Hij zou hebben geprobeerd de vrouw te wurgen. De man, C. van E., ont moette dinsdagavond in een kroeg in Breda een 33-jarige vrouw. Het tweetal besloot 's nachts samen verder op stap te gaan. Ze gingen in de auto op weg naar Rotterdam, maar bij Zevenbergschen Hoek gin gen ze de snelweg af. Wat er toen precies allemaal gebeurd is in de auto, is bij de al uw vkostuums konfektle straat 61Terneuzen ion 01150-12551 t 5030lO ,t>bn£i!3J2C Van onze correspondent rERNEUZEN De buurtvere niging Beethovenhof uit Ter- ?.e„ufen viertt indaag met de 140 leden het vijfjarig bestaan met een barbeque, dans en muziek. Voor dit doel is op het jfrasveld nabij de Beethoven- bof een grote tent opgezet. In1de van dit jaar ge- sl,tienaJaarïergadering is te- sloten de jubileumviering sa- en, 'e 'aten vallen met de Jaarlijkse barbeque-avond. De v"r 3U.eechter speciaal met B l Jubileum uitgebreid bu.lrt^ optredens. Diverse buurtbewoner zullen enkele ■ketches opvoeren, terwijl an- tent muzikale prestaties rtanJ°°n zullen spreiden. Een ansorkestje moet vervoleens te stemming er in houden i „De ervaring leert dat der gelijke evenementen de meryoJI sen weer nader tot elkaér brengt aldus Henk Verbrug- ge, voorzitter van de buurt vereniging. Om half zes begin- ;5fn de feestelijkheden en ze K/ren !0t elf uur. Verbrugge: Ir® sIuiten de activiteiten te laten bloeden en de overige wijkbewoners niet tot last te Jgo Uit ervaring weet ik dat law J0neRkthuis nog gezellig lebhprfn 9P deze manier Seikt"We W ons doeI TERNEUZEN - Vrijdagavond bracht Piet Brakman in het Zuidlandtheater in Terneuzen een speciaal geschreven show ter gelegenheid van het tweede ambtsjubileum van burgemeester C. Ockeloen. De show annex feestavond was georganiseerd door de perso neelsverenigingen van de vrij willige brandweer, de ge meentepolitie en de gemeente Terneuzen. Hoe een klein Amsterdam mertje in het Zeeuwse land kon aarden, tussen eveneens kleine mensen als Jaantje en Nagel. Deze vraag stelde Piet Brakman zich meermalen tij dens zijn speciaal voor deze gelegenheid geschreven show 'Achterom'. Natuurlijk kregen de ruim 450 ambtenaren ook een veeg uit de pan van de conférencier. „Nu ik 450 amb tenaren met hun handen heb laten wapperen, kom ik vast in aanmerking voor de burge meestersfunctie", grapte hij. Tussen de conférences zong Piet Brakman diverse liedjes van zijn drie lp's, waarvan 'Un straotje om' de nieuwste is. Het eerste gedeelte van zijn avondvullend optreden wist de Zeeuwsvlaamse trouba dour-conférencier te vullen met allerlei spitsvondigheden, waarbij ook de politici niet werden gespaard. In het tweede gedeelte van de show werd de jubilerende burge meester in het zonnetje gezet. Eregast barones Van Tuyl-Van Serooskerke, een vroegere kennis, wordt welkom geheten door de jubilaris Burgemeester Ockeloen, ver gezeld van zijn vrouw en kin deren, was met een smoes naar het Zuidlandtheater ge lokt. Het was dan ook een complete verrassing voor hem te moeten ervaren, dat de hele show eigenlijk om zijn ambts jubileum draaide. Van de aan wezige ambtenaren kreeg de burgemeester een warm ap plaus. Regelmatig ging Piet Brakman in op het eergisteren uitgezonden vraaggesprek tussen de jarige burgemeester en Gerrit de Braber. „Hoe Ka- rel college gaf aan Den Haag", noemde Brakman dit gesprek liever. Na afloop van de drie ëneenhalf uur durende show, volgde er voor het gemeente- - FOTO WIM KOOVMAN personeel een gezellige feest avond in de foyer. Het ambte- narenorkest Aap en een gele genheidskoor van de vrijwil lige brandweer luisterden deze avond ook op met een ge zamenlijk optreden. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT/BERGEN OP ZOOM - De voorgenomen komst van Amerikaanse Woensdrechtgangers naar Westbrabant maakt het vol gens directeur H. Stiphout van projectontwikkelaar Rijnhof BV uit Eindhoven aantrekke lijk om in de regio Bergen op Zoom te investeren. Ook in Tholen heeft het huisvestings bureau van de Amerikaanse luchtmacht zijn vleugels uit geslagen. Op dit Zeeuwse eiland heeft men bij woning bureaus geïnformeerd naar geschikte woningen. „Even los van de aanleiding, of je het nou met die kruisra ketten eens bent of niet, als die Amerikaanse soldaten en hun gezinnen zich hier vestigen, betekent het toch dat ze ook in de stad inkopen zullen doen", zo verklaart Van Stiphout het feit dat er na lange tijd weer eens bouwinitiatieven in Ber gen op Zoom worden ontwik keld. Zelf zit Rijnhof op het vin- ketouw. In samenwerking met makelaardij Van Opstal bouwt de projectontwikkelaar winkels en binnenkort wordt begonnen met de bouw van een kantoorflat. Niet alleen in de economi sche sector, ook op de woning markt is de spanning over de voorgenomen komst van de 486ste Tactical Missile Wing naar Woensdrecht voelbaar. Tal van huizenbezitters in de Zuidwesthoek denken een slaatje te kunnen slaan uit de behoefte aan woonruimte voor enige tientallen Amerikaanse kwartiermakers. Het Huisves tingsbureau van de Ameri kaanse luchtmacht kreeg meer dan honderd aanbiedin gen waarbij naar verluidt in enkele gevallen huurprijzen werden gevraagd van 4000 tot 7000 gulden per maand. Volgens een voorlichter van Defensie valt zestig procent van de aanbieders als te duur af. Met de rest valt wel zaken te doen. Huurprijzen van 700 tot 1100 gulden per maand voor de Amerikaanse militai ren zijn wel bespreekbaar. Opmerkelijk is dat de aan biedingen uit plaatsen die wat verder van Woensdrecht lig gen beter aansluiten op de portemonnee van de militai ren. In dit verband worden Et ten-Leur en België genoemd. politie nog niet duidelijk. Er was bij een van de twee inzit tenden sprake van een sek suele behoefte, waarvan de ander niks wilde weten. Vol gens een politiewoordvoerder zou zij iets gewild hebben, en hij niet. In ieder geval kwam het in Zevenbergschen Hoek tot vechten. Het worstelende tweetal rolde de auto uit, waarbij de vrouw kon ont snappen. Zij heeft zich ergens in een tuin verstopt. De man heeft haar nog wel gezocht, maar is er later met de auto vandoor gegaan. De vrouw kon de bewoners waarschu wen, die een ambulance heb ben gebeld. De vrouw had ver wondingen aan hoofd en hals, afkomstig van een wurggreep. De vrouw kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. De verdachte kon woensdag worden aangehouden en is gisteren voorgeleid aan de of ficier van justitie. De man blijft in voorarrest. Van een onzer verslaggevers OUDENBOSCH - Het Oudenbossche bedrijf GTM is failliet verklaard. Voor de 19 personeelsleden, die al enige weken thuis zaten, is ontslag aange vraagd. Het bedrijf hield zich bezig met het ontwerpen, construe ren en installeren van machi nes voor ondermeer de chemi sche industrie. Volgens de di rectie hebben faillissementen van twee andere bedrijven, die niet meer betaalden, GTM de das omgedaan. Zo is er 60.000 gulden verloren door het fail lissement van een debiteur en staat nog een debiteurenpost van 340.000 gulden open bij een Belgische firma. Curator mr. A. Jacobs zet er vraagtekens bij dat een be drijf dergelijke posten laat openstaan. Jacobs zegt dan ook zo snel mogelijk antwoord van de directie te willen heb ben op enkele klemmende vra gen. Daarna zal bekeken wor den of een overdracht van ac tiviteiten, personeel of good will is over te brengen bij de andere BV's van GTM-direc- teur Gunterman. Volgens Gunterman, die on dermeer GTM Steigerbouw BV onder zich heeft, is het mo menteel niet mogelijk ontsla gen personeel daar onder te brengen. AXEL - Donderdagnachl werd ingebroken in garage De Tol aan de Noordpolderstraal te Axel. De aangerichte schade aan glaswerk en een in de showroom staande personen auto was aanzienlijk groter dan de waarde van de buit Deze bestond slechts uit een paar pakken koffie, enig wis selgeld en wat postzegels. GOES - Gistermorgen brak een brand uit in het ruim van de aan de Albert Joachim kade te Goes afgemeerd zand- schip 'Clazina Maria' van de firma F. te Goes. Door de sterke rookontwikkeling lukte het niet de brand met eigen middelen te blussen. De Goese brandweer bedwong de vuur haard in korte tijd. De brand was ontstaan doordat men aan boord bezig was met het uit voeren van werkzaamheden waarbij een snijbrander werd gebruikt. Hoe groot de schade is kon gisteren nog niet wor den vastgesteld. GOES - In de nacht van don derdag op vrijdag werd inge broken in het wijkgebouw De Spinne in het winkelcentrum Goese Polder. Men nam de in gebouwde complete disco mu ziek installatie mee. Ook wer den in het gebouw, waarin men was binnengekomen door het forceren van een ruit, en kele deuren vernield. GOES - Uit een bouwkeet staande bij het in aanbouw zijnde ziekenhuis aan de 's- Gravenpolderseweg te Goes werd donderdagnacht voor een bedrag van ongeveer 430C gulden aan gereedschappen gestolen. Men had zich toe gang verschaft door het ver nielen van de deur. GOES - Bij een gistermorgen tussen 10 en 12 uur op de Mid- delburgseweg te Goes uitge voerde snelheidscontrole werd door de politie 34 keer een pro ces verbaal opgemaakt tegen automobilisten die te hard re den. De maxirpum snelheid die is toegestaan, bedraagt 50 km per uur. De hoogstegemeten snelheid bedroeg 96 km. ZAAMSLAG - Op de kruising Axelsestraat-Plein-Polder straat verleende de automobi list P. de P. uit Zaamslag don derdagavond geen voorrang aan een personenauto, be stuurd door R. S. uit Amster dam. Bij de botsing werd het voertuig van De P. zwaar en de auto van de Amsterdam mer licht beschadigd. Van onze correspondent HOEK - Het buurthuis 'De Hoekse Rakkers' begint deze week aan het nieuwe seizoen. Het programma van bet kin derclubwerk is voor de eerste vier weken bekend. De opzet van de clubs is een beetje ver anderd. Door gebrek aan lei ding kunnen er maar drie clubs van start gaan, maar er zijn zoveel verschillende aciti- viteiten dat iedere clubbezoe ker aan zijn trekken komt. Voor kinderen van zes tot negen jaar is er woensdagmid dag club van 14.00 tot 15.15 uur. Er staat voor hen handenar beid, koekjes bakken, spel letjes, emailleren en 'ren je rot' op het programma. De kleu ters komen donderdagmiddag an de beurt van 15.30 tot 17.00 uur. Zij kunnen speldjes ma ken, knutselen, verven en eveneens verschillende spel letjes doen. Vrijdagavond is er club voor negen- tot twaalfja rigen van 18.30 tot 19.45 uur. Die kunnen de komende we ken film kijken, emailleren en met zoutdeeg werken. Alle Hoekse kinderen zijn welkom vanaf 10 september. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De open bare leeszaal en bibliotheek in Sas van Gent houdt op zater dag 13 september, in het kader van de landelijke bibliotheek dag, een open huis van 10 tot 16 uur. Niet alleen is de Sasse bieb dan gewoon open, ook zijn er allerlei extra activitei ten. Zo kunnen nieuwe leden een gratis proefabonnement ne men voor drie maanden, krij gen de zes trouwste lezers een presentje, is er een demonstra tie boekbinden, en zijn er fos sielen en dia's te zien. Ook staat in Sas van Gent de bibliobus voor de deur en is de dertiende september uitge roepen tot 'boetevrije dag': te laat inleveren zonder bijbeta ling kan voor een keer. Ten slotte houdt de Sasse bieb een grote verkoping van afge schreven boeken en is er voor kinderen een grabbelton.

de Stem | 1986 | | pagina 23