Den Dullaert in nieuw jasje AL OF NIET VERBOUWEN TAN OOSTEROM ZENUWCENTRUM RT ZEEUWS JESTEM neelemans Walhalla wapent zich tegen valse bonnen 'Anti-alcoholcampagne alleen niet voldoende' Soundmix- wedstrijd in Dullaert Celstraf voor valsemunters 7ATERPAG 6 SEPTEMBER 1986 VAN ZEELAND AANKOOP PROFESSIONEEL PODIUM ULST - In opdracht van de Verenigde Brou- erijen (Skol) in Breda is een onderzoek bezig aar de haalbaarheid van een hotel in Hulst. Paranormale verschijnselen Prisma geeft [lezingen en cursussen Weekenddienst Filosoferen RIJKSWACHT COMMANDANT: Strenger toezicht op expresweg Plaatselijk nieuws Hulst Ossenisse St.-Jansteen Vogelwaarde Anderhalf jaar voor Kloosterzandenaar Baggeren Spuiknaal aanbesteed Zoet water in de grond Bibliotheekbus maakt reclame HULPVERLENERS OVER TV-SPOTS: Seconden Jaren Vrouwen over Prinsjesdag Benoeming bij waterstaat Vrouwen in de techniek Bromfietser door auto geschept T22 PAGINA ZEELAND 2 Van ome correspondente 1ST - Het Hulster ge- eenschapscentrum Den Dul- aert heeft de vakantieperiode aangegrepen om een flink aantal zaken in het gebouw te emieuwen. Zo kreeg de vloer van de Noordhal een nieuwe toplaag, werd de grote zaal opnieuw gestoffeerd en werd er geld gestopt in de aankoop van een nieuw podium. In de grote zaal was vooral de vloerbedekking aan ver vanging toe. De oude zat vol met ingetrapte kauwgom en schroeivlekken. De oude bruine kleur, 'toch wel wat somber', zegt directeur H. de Gucht, werd vervangen door een blauw-grijze die wat beter bij de stoelen past. De slijtage was na 15 jaar duidelijk. Om dat de zaal niet alleen dienst doet als theaterzaal, maar ook wordt gebruikt voor van alles en nog wat heeft bedekking flink wat te verduren. „Hope lijk houdt het publiek zich voortaan wat in", zegt De Gucht, „zodat de vloerbedek king wat langer meegaat". Ook de oude gordijnen zijn in middels vervangen door ex emplaren in grijs-blauwe tin ten. Daarmee is de 'facelift' nog niet volledig, want er rest nog de ballustrade die nog steeds onheus rood is met oranje palen er onder. Die staan in de nabije toekomst ook nog op de nominatie voor een nieuw kleurtje. De grootste aanwinst voor het gemeenschapscentrum is de aankoop van een nieuw po dium. Binnenkort wordt de af levering daarvan verwacht. Omdat het huidige podium nogal kraakt, zal de nieuwe voorziening een stuk minder geluidsoverlast betekenen. Bovendien verkrijgt men meer stabiliteit en meerdere moge lijkheden om het podium in verschillende hoogtes op te bouwen. Het professionele po dium bestaat uit inklapbare segmenten van 1 bij 3 meter, die in ingeklapte staat 20 cen timeter en helemaal opgekrikt 150 centimeter hoog zijn. Tot nu toe reikten de huidige losse houten blokken niet hoger dan 60 centimeter. Theaterbezoe kers die de pech hadden achter een lange medebezoeker te zit ten konden het wel vergeten om eens lekker onderuit te zakken. Als de nieuwe spullen er zijn beschikt Den Dullaert over ruim 210 vierkante meter podium. Dat betekent meteen dat volksdans- en balletuit voeringen niet meer 'tussen' het publiek hoeven plaats te vinden. Met de vernieuwingen was in de begroting al rekening ge houden, zodat niet om extra subsidie bij de gemeente be hoefde te worden aangeklopt. Hotelonderzoek in Hulst Van een onzer verslaggevers Het gaat daarbij om de vraag of het de moeite waard is om het voormalig hotel Van Oosterom aan het Stationsplein ingrijpend te verbouwen. Zoals bekend is de exploi tant van het hotel failliet ge- kaan en staat het pand, dat ^igendom is van de Verenigde Brouwerijen, al geruime tijd [leeg. Het gebouw is erg verou derd en voldoet in het geheel jiiet meer aan de eisen die aan en hotelaccommodatie ge steld worden. Een noodzake lijke drastische verbouwing pn aanpassing zou een fikse nvestering betekenen. Het onderzoek moet nu aan- "pnen of de kosten daarvan rtunnen opwegen tegen de ba- "en. In het onderzoek wordt ok de vraag meegenomen of, Van ome correspondente HULST - De pas opgerichte Stichting Prisma, centrum voor paranormale en holisti sche geneeswijzen, gaat bin nenkort lezingen en cursussen verzorgen. Daarbij komen allerlei pa ranormale onderwerpen aan bod zoals leven na de dood, reïncarnatie, occulte weten- ichappen en witte magie. De eerste lezing is 1 oktober. Dan spreekt Elgario over Geo- mansie, een oud Europees spe lorakel met elementen van I Tsjing, Tarot en astrologie. Volgens de stichting is er Vooral een toenemende be langstelling voor Tarotkaar ten Die worden onder meer gebruikt om de toekomst te voorspellen. Echter, menigeen weet niet hoe die kaarten ge bruikt moeten worden. Daarom zet Prisma een cursus op touw in het centrum aan de Bontehondstraat in Hulst. Het gaat om 5 lessen op de donder dagavond en de eerste is 18 Jeptember om 20 uur. De na- Bruk ligt op de interpretatie Iran de kaarten. Meer infor matie of opgave via de tele foonnummers 01150-94500 of 11140-11377. Voor redactionele aangelegenheden kan men dit weekeinde terecht bij J. Jansen, telefoon 01153-1554. b.g.g. 01153-1534. Zondagmiddag: 01150-17920 NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: «■30-12.30/13.30-17.00 uur. -Jactle Terneuzen: Rein van der Welm (editie-chef), Jan lansen (plv, chef), Emile .°n, Co Meertens, Joep rommelen, Ronald Verstraten, Cor de Boer v°!°), T°n Koomen (sport) Huist. Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburq: Henk Postma. ertentle-exploltatie specteur Zeeland: ™enu' Pr'vê tel. 01150- 839. als een hotel geen haalbare kaart blijkt, wellicht enkel het café-restaurantgedeelte met succes kan worden voortgezet. De studie is al in een verge vorderd stadium, maar het eindrapport is nog niet afge rond. De onderzoekers hebben in lichtingen ingewonnen bij verschillende bedrijven en ook bij oud-hotelier E. Wauters, deskundige op het gebied van de Hulster horeca-sector. Wauters meent dat het uit toe ristisch oogpunt van groot be lang is voor Hulst dat in ieder geval de grote feestzaal bij 'Van Oosterom' weer open gaat. „Nu hebben we in Hulst eigenlijk nog maar één accom modatie over om grote groe pen te ontvangen". De aanpas sing van het pand tot modern hotel ziet hij nog niet meteen zitten. „Daar moet een kapi taal tegenaan gegooid worden en ik denk niet dat een brou werij daar zoveel geld gaat in stoppen". Voor Wauters, eigenaar van het voormalige Milock-com- plex, reden te meer om te filo soferen over de realisering van overnachtingsmogelijk heden in de Milockgebouwen. „Dat daar in Hulst behoefte aan is staat vast", stelt de oud hotelier. Hij loopt dan ook in het achterhoofd met een plan rond voor de vestiging van een motel in de Milock. Het plan blijft voorlopig echter nog in de ijskast liggen, totdat de overige gebouwen van het Mi- lockcomplex een bestemming hebben gekregen. Van een onzer verslaggevers STEKENE - De nieuwe Rijks- wachtcommandant in de grensgemeente Stekene, Mar tin De Lathouwer, heeft aan gekondigd dat er strenger toe zicht zal worden gehouden op het verkeer en de verkeers- overtreders op de expresweg Antwerpen-Zelzate. Zo zullen overdreven snel heid en door het rode licht rij den onmiddellijk bestraft worden. „Want dat", zo zegt De Lathouwer, „zijn de groot ste oorzaken van de vele onge lukken die daar al gebeurd zijn". Voorts wil hij paal en perk stellen aan de criminali teit in het grensgebied, waar bij vooral inbraken op cam pings en weekendhuisjes sche ring en inslag zijn. Het is de bedoeling in dat kader vooral preventief te werk te gaan door veelvuldiger te patrouil leren. Van onze correspondente HULST - Radio Tijger uit Ste kene zet vrijdag 12 september een soundmix playbackwed- strijd op touw in Den Dullaert te Hulst. Het evenement begint om 20 uur. Voor inschrijvingen en inlichtingen km men bellen naar 09-3237798*73. Het 'hart' van het zenuwcentrum op Neeltje Jans om de schuiven in de Stormvloedkering te bedienen is al bedrijfsgereed. Dit kijkje in het Ir. Tops Huis levert ook het paneel op met de verklikkerlampjes van elke schuif in de Roompot, Schaar en Hammen. - fotoanp Bridge - Bridgeclub Hulst speelde de tweede wedstrijd van de competitie. Uitslag: groep A: 1. dames Biesbroeck- Goossen, 2. heren Herman- Van den Dries, 3 en 4. heren De Nijs-Van Leeuwen en heren Reunis d'Hondt, groep B: 1. heren De Booy-Van Aart, 2. mevr. Sandrini-dhr. Meulen- berg, 3 en 4. heren Snuverink- Burggrave en echtpaar Borm, groep C: 1. dames Stallaert- Van Cauteren, 2 en 3. mevr. Baggen-dhr. De Jonge en he ren Dourleyn-Voermans, groep D: 1. echtpaar De Rijck, 2, mevr. Mannaert-dhr. van Adrichem, 3 en 4. heren Tiele- man-Kindt en mevr. Cosijn- dhr. Holla. Gaaibollen - Vandaag (zater dag) houdt gaaibolclub de Dwarsliggers een gaaibolling voor jong en oud op camping de Mussennist aan de Knui- tershoek. Aanvang 20 uur. Kaarting - Voor de Bond van Ouderen afdeling St.-Jansteen werd de eerste kaarting van het seizoen gehouden. Aan deze kaartmiddag, die meetelt voor het eindklassement, na men 50 personen deel. Uitslag: 1. R. Vermorken, St.-Jansteen; 2. R. Gheysel, 3. mevrouw Haulez, 4. E. van de Branden, allen Hulst; 5. L. de Vos, Clin- ge. Vrouwenbond NKV - De Vrouwenbond van het NKV viert dit jaar het 25-jarig be staan. Dit heugelijk feit wordt vrijdag 26 september her dacht. De avond begint met een eucharistieviering in de kerk van de H. Johannes de Doper. Daarna wordt de avond voortgezet in het ge meenschapscentrum de Wa rande met een gezellig samen zijn. Oud papier - De voetbalclub Vogelwaarde haalt, na een maand vakantie te hebben ge houden, vandaag (zaterdag) weer oud papier op. De op- haalploeg vertrekt om half tien. (ADVERTENTIE) fotoprmt»hop foto Htudio RlrrbaalslrMt lO Huln 01 HO I50R4 A r»»< t Trmruun 0II5O l«I»4 Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - De stichting Walhalla die volgend week eind ter gelegenheid van de kennis in Vogelwaarde allerlei acti viteiten op touw zet in een feesttent gaat zich wapenen tegen valse consumptiebonnen. Woordvoerder R. de Kort van Walhalla deelde dat gisteren mee naar aanleiding van de fraude met consumptiebonnen in Hengstdijk. Zoals De Stem gisteren meldde, is daar in de feesttent een grote hoeveelheid valse consumptiebonnen in omloop gebracht. Dat betekent een flinke schadepost voor de organisatie. „Wij werken ook met consumptiebonnen", zegt R. de Kort, „maar naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hengstdijk gaan wij afdoende maatregelen nemen om een dergelijke fraude bij ons te voorkomen". Welke maatregelen dat zijn, houdt hij uiteraard voor zich. De stichting zal in ieder geval contact opnemen met de politie om mogelijke fraude zo vroeg mogelijk te kunnen opspo ren. Het onderzoek door de politie naar de bonnenkwestie in Hengstdijk heeft gisteren nog weinig opgeleverd. MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft gis teren wegens verkoop van valse 100 dollar-biljetten de 32-jarige P. H. uit Bergen op Zoom tot twee jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld en de 40-jarige G. de B. uit Klooster- zande tot anderhalf jaar. De twee mannen werden 9 mei van dit jaar in Bruinisse be trapt bij de verkoop van 4.000 valse 100 dollar-biljetten aan een pseudo-koper, een speciaal voor dit doel opgeleide ambtenaar van de criminele recherche. Het net sloot zich rond de twee mannen toen ze de biljetten voor 185.000 gulden wilden overdra gen aan de agent. De naam van de drukker van deze 100 dollar biljetten heeft de politie overigens niet kunnen achterhalen. De mannen hielden tijdens de behandeling van de zaak steeds vol dat ze alleen voor het vervoer van het valse geld hadden ge zorgd en niets te maken hadden met de aanmaak ervan. De in beslag genomen biljetten werden gisteren door de rechtbank in Middelburg verbeurd verklaard. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Het bouwbureau compartimente- ringswerkzaamheden van Rijkswaterstaat In Bergen op Zoom heeft de baggerwerkzaamheden voor het Bathse Spul kanaal aanbesteed. De laagste inschrijving is afkomstig van de combinatie Bos Kalis Dredging International en Van Oord uit Wer kendam. Zij hebben ingeschreven voor een bedrag van 16,4 miljoen gulden. De hoogste inschrijving is afkomstig van AVK uit Oude Tonge met een bedrag van 19,4 miljoen gul den. O KAPELLE - Op Zuid-Beve land bevindt zich voor Zeeuwse begrippen verras send veel zoet water in de grond. Metingen in Kapelle en Heinkenszand hebben dat aangetoond. Men vermoedt dat het zoet water dat daar in de grond is gevonden tot een groot bekken behoort. Door middel van geo-elektrische metingen wil men meer aan de weet komen over de zoetwa- tervoorraden op Zuid-Beve land. Het Zeeuws provinciebe stuur wil daarvoor 150.000 gul den uittrekken. De resultaten zijn van belang voor de land bouw en voor een vergunnin genbeleid dat de onttrekking van grondwater aan de bodem regelt. In totaal willen Gede puteerde Staten volgend jaar, naast de reeds bestaande uit gaven voor (grond)waterbe- heer, 510.000 gulden besteden. TERNEUZEN - Vooruitlopend op de landelijke Bibliotheken- dag, zaterdag 13 september, vinden de komende week ex tra activiteiten plaats rond de zeven bibliobussen, die in Zee land zo'n 116 dorpen, buurt schappen en wijken van lec tuur voorzien. Er wordt op grote schaal promotiemate riaal uitgedeeld. Nieuwe leden krijgen een geschenk: een lin nen tas met een balpen. Tij dens de bibliothekendag zelf concentreren de activiteiten zich in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Men kan daar dan van 10 tot 16 uur terecht. Er worden dan afgeschreven boeken verkocht, men start een actie met een ideeënbus, er zijn poppenkastvoorstellingen en pianoconcerten, 's Avonds om 20 uur treedt het befaamde orkest The Ramblers op, dat met dit concert het zestigjarig jubileum viert. Kaarten voor deze avond zijn nog in de bi bliotheek verkrijgbaar. Tot 20 september is er verder een tentoonstelling over The Ram blers te zien. Door Gertrude van Bommel WIE DEZER dagen de Postbus 51-me- delingen, vooraf gaande aan de Sterre- clame op tv heeft gevolgd, kent haar al: de hullende vrouw, close-up in beeld gebracht. Snikkend verwijt ze haar man dat hun relatie stuk is. De oor zaak: alcohol. Bij de nieuwe voorlichtingscam pagne tegen alcoholmisbruik is deze keer bewust gekozen voor een emotio nele aanpak. Door het raken van tere snaren hoopt men de zware drinkers bewuster te maken van de risico's van overmatig drinken. Zal het lukken de bruisende bierreclames de loef af te steken en de mensen werkelijk aan het denken te zetten? „Het feit dat er bij voorlichtings campagnes over alcohol op de emoties van het publiek wordt ingewerkt is niet nieuw", zegt Jaap van der Stel, medewerker van het Consultatieburo voor Alcohol en Drugs (CAD) in Mid delburg. „Al honderd jaar geleden werden de mensen gewaarschuwd te gen drankmisbruik door middel van afschuwelijke plaatjes van doodzieke, totaal verloederde alcoholisten. De nieuwe campagne is ontwikkeld in sa menwerking met reclamedeskundigen, en die hebben hun eigen technieken om het publiek te bespelen en gedragsve randeringen in de hand te werken. Ik vond de voörlichtingsspot op televisie met die huilende vrouw niet zo sterk. Maar ik wil niet meteen zeggen dat het een slechte spot is. Ik ben zelf gelukkig geen zware alcoholgebruiker en kijk daarom met heel andere ogen naar zo'n spot als iemand die wel verslaafd is en relatieproblemen heeft. Voor deze groep kan de spot een bijdrage leveren, een effect teweegbrengen, zo in de geest van: „Zie je wel, ik ben niet de enige. Het wordt tijd dat ik hulp ga zoeken." „Ik vond het een confronterende, realistische spot", aldus de heer van Steensel, preventiefunctionaris van het CAD in Breda. „Het is natuurlijk moei lijk om in een spotje van een paar se conden een beeld te schetsen van een bepaalde situatie. Toch kan zo'n filmpje meehelpen bij het op gang brengen van een bewustwordingspro ces. Zo'n huilende dame is geen prettig gezicht, maar ik vond de spot niet te beladen of sentimenteel. Het is juist heel effectief om de mensen op deze, manier met hun neus op de feiten te drukken. Het is typisch Nederlands om afstandelijk met emoties om te gaan. Iedereen weet dat rijden onder invloed gevaarlijk is. Dus dat hoeven we echt niet meer te gaan vertellen, het enige wat ons overblijft is een beroep doen op emoties. Het op gang brengen van zo'n be wustwordingsproces is iets dat jaren duurt. Er zijn nog zoveel mensen die de ernst van hun eigen situatie niet door hebben. Neem bijvoorbeeld de journa list die bij hoog en laaag volhoudt dat hij beter schrijft met een paar borrels achter de kiezen. En er zijn hier disco's in Breda waar op bepaalde tijdstippen gratis alcohol geschonken wordt. Bij de ingang van die kroegen hangt een lamp, als die op groen springt is dat het sein dat er gratis gedronken kan wor den. Volwassen zijn, is hier nog syno niem met drinken". Volgens Van Steensel zal de lande lijke campagne alleen effect hebben als er ook op lokaal niveau activiteiten van de grond komen. Van Steensel: „Zelf zijn we in deze regio al jaren be zig met voorlichting en preventie. Al leen we hebben te weinig personeel om het echt goed aan te pakken. Maar dat kost geld. Ook in die zin zal de regering wat moeten doen, wil ze resultaat boe ken met haar campagane". VLISSINGEN - Zeeuwse vrouwen die belang hechten aan emancipatie zijn dinsdag avond 16 september welkom in de Stationsrestauratie te Vlis- singen. Ze kunnen daar dan, heet van de naald, praten over de regeringsplannen die met Prinsjesdag worden gepresen teerd. Er worden video-opna men van de troonrede ver toond. Vertegenwoordigers uit het basisonderwijs, de peuter speelzalen, kinderopvang en uitkeringsgerechtigde vrou wen zullen een eerste reactie op de troonrede geven. De nu reeds gepresenteerde plannen voor forse bezuinigingen op het onderwijs en sociaal-cul tureel werk, aldus de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland, staan dwars op de recente nota van minister De Koning waarin deze stelt dat vrouwen betere kansen moeten krijgen op de arbeidsmarkt. Men be gint met een huishoudelijk ge deelte waarin onder meer ge sproken wordt over de begro ting van de stichting en over het project Vrouw en Werk. Aanvang 19.45 uur. MIDDELBURG - Ir. Ch. B. Landré is benoemd tot ad- j unct-hoofdingenieur-direc teur van Provinciale Water staat. Landré is daar nu nog hoofd van de afdeling wegen, verkeer en landmeten. Hij volgt ir. A.M. de Graauw op die de afgelopen zomer met pensioen ging. MIDDELBURG - De Stichting Vrouw en Werk Zeeland en het arbeidsbureau Walcheren houden zaterdag 13 september een informatiedag over tech nische beroepen voor vrou wen. Dat gebeurt tussen 10 en 16 uur in het gebouw van het arbeidsbureau aan de Balans in Middelburg. Er worden ver schillende video-programma's vertoond en diverse bedrijven zijn met stands vertegenwoor digd. Aansluitend vinden van maandag 15 tot en met vrijdag 19 september excursies plaats naar de bedrijven en instellin gen voor beroepsonderwijs. De bedoeling is om vrouwen en meisjes kennis te laten maken met technische beroepen, waarvoor ze tot nu toe niet of nauwelijks in aanmerking kwamen. TERNEUZEN - De bromfiet ser L. de J. uit Hoek werd don derdagavond op de Herbert Dowweg aangereden door een Belgische personenauto, be stuurd door J. E. uit Antwer pen. Hij werd met een gebroken dijbeen en gebroken pols per ambulance overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen. Beiden reden in de richting Terneuzen. Gekomen ter hoogte van de Dow boerde rij sloeg de automobilist linksaf en kwam daarbij in botsing met de over het rij wielpad rijdende bromfietser, die werd geschept en via de motorkap van de auto in een sloot terecht kwam.

de Stem | 1986 | | pagina 21