ZOETEMELK OP DE INK'S Sophie yon Weiier: afscheid zonder tranen ertentie t niks. [taTÉRDAG6SEPTEMBER 1986 Van onze speciale verslaggever COLORADO SPRINGS - Joop Zoetemelk rijdt vandaag zijn 16de we reldkampioenschap. Hij heeft een fraaie erelijst opgebouwd in de strijd om de regenboogtrui. De cijfers: 1972: Gap 5de 1973: Barcelona 5de 1975: Yvolr 5de 1976: Ostuni 4de 1982: Goodwood 4de 1984: Montjuich 10de 1985: Giaveradel Montello 1ste 'Het seizoen is één lange reronde geweest' Joop Zoete melk tijdens één van de talloze huldi gingen, die hij na het be halen van de wereldtitel onderging. „Het seizoen is eigenlijk één lange ere- ronde ge weest". - foto anp lits liixis Wi§8 BW Door John Hoofs COLORADO SPRINGS - De ehte' regenboogtrui ligt thuis gestreken in de kast, de rest, raar hij wedstrijden en crite riums mee reed, heeft hij weg gegeven. In Colorado Springs Boet Joop Zoetemelk, een jaar pa zijn sensationele zege in Eiavero del Montello en drie Baanden voor zijn 40e ver- aardag, afstand van zijn sta ns als wereldkampioen. Hij vindt het jammer dat let voorbij is, want: „Die re- lenboogtrui heb ik als iets peel aparts ervaren. Ik heb erg leel plezier gehad aan die trui. Dat is de reden dat ik er op het Jioment nog meer waarde aan hecht dan aan mijn gele trui uit de Tour van 1980. Straks zal ik daar wellicht anders over denken". De uittredende wereldkam pioen arriveerde afgelopen week, pal voor het wereld kampioenschap in Colorado Springs, als laatste Nederlan der in de Verenigde Staten na een reis vol hindernissen. Zoe temelk: „Het is algemeen be kend dat je een WK op deze hoogte minstens drie weken ter plaatse moet voorbereiden. Kun of wil je dat niet, dan doe je er het beste aan pas op het allerlaatste moment af te rei zen. Na de Tour en een slo pende reeks criteriums wilde ik ook wel weer een paar we ken thuis zijn. Nog eens vijf weken Amerika leek me wat veel van het goede. Het blijft natuurlijk de vraag of ik er goed aan heb gedaan. Wat kan ik straks na 200 kilometer? Want ik wil in mijn laatste WK niet afgaan. Ik voel me hartstikke goed en het par koers ligt me. Misschien valt het allemaal wel mee". Met het afscheid van Zoete melk als wereldkampioen wordt ook afscheid genomen van de 'gouden' Nederlandse generatie wielrenners. Kuiper (1975), Knetemann (1978), Raas (1979) en Zoetemelk (1985), alle vier reden ze twaalf maanden in de regenboogtrui, samen bepaalden ze het laatste de cennium nadrukkelijk het ge zicht van de Nederlandse wie lersport. „Ik ben de laatste en de oudste die nog in beeld is", zegt Zoetemelk lachend. „Ik moet eerlijk bekennen dat die wereldtitel mijn carrière met een jaar verlengd heeft. Had ik die regenboogtrui niet ge wonnen, zou ik geen Tour meer hebben gereden en na dit jaar gestopt zijn. Nu weet ik nog niet precies wat ik zal doen. Er zijn diverse berichten verschenen in de kranten dat ik nog een jaar zal doorgaan en daarna weer dat ik zou gaan stoppen, maar ik weet het zelf nog niet. Lichamelijk heb ik geen enkel probleem en ook het plezier is er nog steeds. Het zal wel op een jaartje uit hollen uitdraaien". De sportman Zoetemelk be greep dat de wereldtitel hem verplichtingen oplegde en van die verantwoording wilde hij niet weglopen. „Een wereld kampioen hoort vooraan in het peloton", vindt hij. „Die trui is de kroon op mijn car rière geweest. Greg Lemond heeft me eens verteld dat de wereldtitel die hij in 1983 won een geweldige stress op hem had gelegd. Bij mij is juist het tegenovergestelde gebeurd. Ik heb het hele seizoen zeer ont spannen en met veel plezier kunnen fietsen. Er werd niks meer van me verwacht. Het seizoen is eigenlijk één lange ereronde geweest". Een mooi moment om er een punt achter te zetten dus, maar hij twijfelt. „Welke raad is de beste?" vraagt hij eerlijk. „Natuurlijk, de criterium-or ganisatoren zullen de dag ver doemen dat ik zal stoppen, maar eens zullen ze het toch zonder me moeten doen. Er zijn genoeg goede renners om mijn plaats op te vullen". Zoetemelk heeft geen spe ciale voorbereiding achter de rug voor zijn laatste koers op topniveau. „Op zo'n wedstrijd kun je je eigenlijk niet spe ciaal voorbereiden", weet hij. „Er zijn te veel zaken die je niet in de hand hebt. Ook ge luk. Vorig jaar had ik alleen de Ronde van Nederland en criteriums gereden en niet eens serieus bij getraind voor het WK. Een superdag vol staat om het peloton kapot te rijden". Zoetemelk vindt het par koers in Colorado Springs 'hartstikke mooi', vergelijkt het met Altenrhein vier jaar geleden. „Niet zo zwaar als Sallanches, maar zwaar ge noeg om alleen een toprenner te laten winnen. Vorig jaar in Italië eiste de hitte zijn tol, dit jaar kan het de hoogte zijn. Wat ik hoor en lees moet Hi- nault in superconditie zijn. Hij is mijn favoriet. Van Greg Le mond wordt te veel verwacht. Het zou me verbazen als hij zou winnen. Ik zou willen waarschuwen voor de Ameri kanen. In de Tour hebben ze laten zien heel wat in hun mars te hebben". Het beeld dat bij miljoenen Nederlanders in het geheugen staat gegrift: Joop Zoetemelk wordt wereldkampioen in Giavera del Montello. - fotoansa luddy Zeemlederfabriek, uur, eten, lieetvleeswaren, ie en kunststofriolering, Sophie von Weiier: „Ik zie mijn toekomst niet negatief, rls zoveel meer in het leven dan hockey - fotoaudet In Nederland nemen 126.567 mannen en vrouwen, jongens en meisjes in 9.841 teams deel aan de hockeycompetitie. De afgelopen jaren hebben onze nationale teams gegrossierd in titels, in Europese-, Olympi sche- en wereldkampioen schappen. Het ledental van de Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond is dan ook gestaag gegroeid. Want zo zijn we in dit land ook wel, als in een be paalde discipline van sport de top wordt bereikt, voelen velen zich geroepen. Het is nog eens bewezen door het Neder lands elftal in het wereldkam pioenschap der dames: er zit nog expansie in het hockey, dat meer toeschouwers trok dan ooit. In het wereldtoernooi groeide de 27-jarige Sophie von Weiier uit tot de grote ve dette in Amstelveen. Haar naam werd gekoppeld aan die van de voetballer Diego Mara donna. Schromelijk overdre ven, vindt Sophie zelf. Maar toch. Een gesprek met de goalgetter van het Oranje team. Door Jean Nelissen AMSTELVEEN - Ze is eigenlijk van Duitse landa del, maar de familie woont al sinds mensenheugenis in Nederland omdat er ooit bij Zevenaar een grenscorrectie plaatsvond, waardoor de Von Weiiers plotseling op Nederlands terrritorium verbleven. Dat is zo geble ven. Haar grootmoeder was al'" hockey-international voor Nederland in 1905 en haar oom speelde in het Neder lands hockeyteam dat in 1936 deelnam aan de omstre den Olympische Spelen van Berlijn. Haar ouders hebben hockey gespeeld, haar broer en zussen eveneens. Het ligt voor de hand dat Sophie von Weiier erfelijk belast is, maar ze hecht eraan even tuele sporen van gedreven- Sophie von Weiier tijdens het WK in duel met de Duitse doel vrouw Susi Wollschlager. - foto anft— heid of fanatisme uit te wis sen. „Ik behoor tot een heel nuchtere familie, er is nooit druk uitgeoefend en dat vind ik een plezierige ach tergrond". Keuze Ze heeft dan ook vrij laco niek en op het hoogtepunt van haar fysiek, technisch en taktisch vermogen beslo ten dat het wereldtoernooi haar laatste was. Ze neemt afscheid van het tophockey en laat geen traan. Ze heeft het nu wel gezien, staat op de tweesprong in haar leven en kiest heel overtuigend haar richting. En dit is toch een mentaliteit die hockey van veel andere sporten onderscheidt. Nie mand heeft geprobeerd haar tot andere gedachten te brengen. Het is natuurlijk verleidelijk om nog twee jaar door te gaan tot en met de Olympische Spelen in Seoel. Dat doet Von Weiier dus gewoon niet. De groep heeft het geaccepteerd. „Wanneer iemand van ons een bepaalde beslissing neemt, wordt die gerespec teerd", zegt Von Weiier. Het is een geestesgesteldheid, wellicht specifiek voor hoc key. Lichting Ze was veertien toen ze moest kiezen tussen tennis en hockey. In 1977 kwam ze via het districtsteam in de vaste kern van het Neder lands elftal. Ze debuteerde in dezelfde tijd als Elsemiek Hillen en Sandra le Poole. Het bleek een goede lichting, want met z'n drieën behoren ze thans tot het gouden zestal dat in de geschiedenis van het va derlandse dameshockey meer dan honderd inter lands heeft gespeeld. Record Sophie von Weiier was al geruime tijd de record-in ternational aller tijden ge weest, als ze niet in 1982 we gens haar studie fysiothera pie had afgezegd voor het wereldkampioenschap. Nu is ze enkele interlands verwijderd van het record. Menige sportman- of vrouw zou doorgaan totdat ze het record te pakken zou heb ben. Sophie von Weiier blijkt echter niet geïnteres seerd. „Dat record zegt me niets. Laat Lisette Sevens maar mooi bovenaan het lijstje staan. Ik ben toevallig in het hockey gerold, omdat ik het leuk vond. Ik was 18 jaar en vond een vaste baan toen nog een beetje griezelig. Ik werkte liever als uitzend kracht, heb vele baantjes aangepakt, ik was typiste op een kantoor, ik was dokters assistente, heb zelfs nog een diploma gehaald. En hockey deed ik erbij. Ik deed het ge woon graag, er zat een ze kere spanning in. Daarom heb ik het negen jaar volge houden. Hockey heeft echter nooit mijn leven echt be heerst, hoewel ik er de laat ste maanden elke dag mee bezig ben geweest. Daarom kan ik er ook afstand van nemen". Robot Volgens Sophie von Weiier lopen er in het Nederlands team geen meisjes die hoc key zalig verklaren. „Wij ouderen proberen de jongeren ook in die geest een beetje te sturen. Gelukkig kan er geen boterham mee verdiend worden. We vinden het al een nare ontwikkeling dat hockey kennelijk steeds belangrijker wordt. Het is hartstikke leuk dat er nu veel mensen naar ons komen kijken. Ik had de indruk dat er in Amstelveen ook men sen op de tribunes zaten, die normaal niets met hockey te maken hebben, maar het moet niet overdreven wor den. Zoals die Canadese meisjes tegen ons tekeer zijn gegaan, dat is een griezelige ontwikkeling. Ik had een soort robot tegenover mij staan (Covey, red.), die de hele wedstrijd niet op het spel en niet op de bal lette en mij alleen maar in de ogen keek en op al mijn bewegin gen meteen reageerde. Dat meisje blokkeerde mijn vrije doorgang, sloeg met haar stick tegen mijn benen en deed werkelijk alles om me het spelen te beletten. Ze speelde geen hockey, ze speelde Von Weiier. Het er gerlijke was dat dat systeem ook nog werkte, we verloren voor het eerst sinds lange tijd. Als je op die manier aan de top wilt komen, dan hoeft het voor mij niet meer". Evolutie „Het tophockey wordt steeds harder. Eerst de vrouw, dan de bal. In Rusland, Canada en Amerika doen ze er alles aan om aan de top te komen. Het kan niet snel genoeg". „Ik vrees dat in de komende tijd techniek ondergeschikt wordt aan kracht en snel heid. Het is een evolutie die de laatste vijftien jaar an dere sporten ook hebben doorgemaakt. Kijk maar wat er in het voetbal ge beurd is. Wij kunnen heel goed tegen een stootje. Als iemand mij met puur hoc key en desnoods een paar forse duwen uit de wedstrijd speelt, kan ik het aanvaar den. Maar tegenwoordig ge bruiken ze methoden, waar tegen onze arbitrage helaas onvoldoende optreedt. Ik vrees dan ook dat hockey op den duur minder aantrekke lijk zal worden". Tennissen Sophie von Weiier ziet haar toekomst in de luwte van de publiciteit. Ze speelt piano, wil haar techniek verbete ren om klassieke muziek en jazz beter te kunnen spelen. Ze gaat een baan zoeken als fysiotherapeute en ze gaat weer tennissen. „Ik zie mijn toekomst niet negatief. Ik wil de sport niet bagatellise ren, maar er is zoveel meer in het leven dan hockey".

de Stem | 1986 | | pagina 11