UITBLAZEN Kleinbedrijf 'motor' van werkgelegenheid 'Ga met God en doe Albeda de groeten' Koffie genoeg, maar prijs stijgt O II O De Kon- Mysterieus gesjouw (2) m MOGELIJ EUROPESE COMMISSIE EN WETENSCHAP ONDERSTEUNEN GRONDSTOFFENMARKT DE STEM C Voetbalvandi pven VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 ACHTERGROND Colloquium Invloed Stimulering VRIJDAG 5 SEPTEIV HET 'GESCHENK UIT DE HEMEL' VOOR DE EXPORTLANDEN o 0 EXTRA BER( AZ Groningen stopt met reageerbuisbaby Ouderschapsverlof [ET grote raadsel van Avebury is, evenals dat van Sto- nehenge, het waarom, waartoe? Ik ben niet de eerste die in Avebury van de daar ooit verzette ar beid nog dieper onder de indruk komt dan van de al bijna ongelooflijke menselijke inspanningen waarvan Stone- henge getuigt. De 17de eeuwse schrijver John Aubrey schreef al dat Avebury zich tot Stone- henge verhoudt als een kathe draal tot een dorpskerk. Staande in de schaduw van rechtop staande stenen kan ik nooit nalaten me af te vragen wanneer er weer eens een om valt. Er liggen er per slot van rekening wel meer op hun zij. Wat een vreselijk lot moet het zijn om door zo'n steen te wor den verpletterd. Hoeveel bou wers van 2000 tot 1600 voor Christus zal dat zijn overko men? Wie dit lot wel trof was de onbekende wiens stoffelijk overschot in 1938 onder zo'n steen werd gevonden. Aan het geld dat nog in zijn beurs werd aangetroffen kon men opma ken dat het ongeluk al 500 jaar geleden had plaatsgehad en uit de gereedschappen die bij de man lagen leidde men af dat hij een van de velen moet zijn ge weest die in de loop der eeuwen in Avebury brokken steen kwa men halen voor de bouw van hun huis of boerderij. Bekend is hoe de middeleeuwers erin slaagden de kolossale stenen te verbrokkelen tot handzame bouwblokken. Ze stookten er vuren onder tot de steen zo bros was dat men er stukken af kon slaan. Op die manier is van de grote ring van ruim honderd staande stenen een groot deel verdwenen. Er is echter nog ge noeg overgebleven om zich over te verbazen. De ring, met een middellijn van 400 m groot genoeg om vrijwel het hele dorp te bevatten, wordt omge ven door een oorspronkelijk ongeveer tien meter diepe gracht en vervolgens een ook nu nog indrukwekkend hoge aarden wal. Wal en gracht zijn op vier plaatsen onderbroken. Door die gaten komen nu de invalswegen het dorp binnen en wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat de openin gen ook oorspronkelijk als toe gangen waren bedoeld. Binnen de grote cirkel waren nog twee kleinere met een middellijn van 100 meter, maar daarvan is niet veel over. In tegenstelling tot Stone- henge zijn de stenen van Ave bury niet bewerkt. Wel zijn ze bewust op vorm gekozen. Smalle hoge stenen en meer vierkant gevormde wisselen elkaar af. Sommigen vermoe den dat die twee vormen man en vrouw moeten voorstellen. Bij een van de uitgangen begint de West Kennel Avenue, een 'straat', gevormd door twee rijen in paren opgestelde, rechtop staande stenen. Deze straat voert naar een 'Heilig dom' (Sanctuary), dat ook heeft bestaan uit cirkels van in de loop der tijden omvergehaalde en stukgeslagen stenen. Als ik op het zuidelijk seg- WIM KOCK ment van de aarden wal loop en boven het voetbalveld ben aangekomen, waar zich al auto's met toeschouwers langs de lijn aan het verzamelen zijn, heb ik een mooi vrij uitzicht op de merkwaardige, kegelvormige heuvel die twee kilometer ver oprijst uit het zachtglooiende land. js gjjbury Hill, de grootste door mensen opgewor pen heuvel in Europa en een nog groter raadsel dan Avebury of Stonehenge. Veelvuldig on derzoek heeft wel aan het licht gebracht hoe de heuvel werd ge maakt, maar niet waarvoor. Er zijn zelfs geen sporen van een begraafplaats gevonden. Die zijn er overigens maar genoeg rond Avebury. Tussen de tal loze grafheuvels neemt de 120 meter lange West Kennel Long Barrow, een soort tombe, enigs zins vergelijkbaar met een hu nebed, een opvallende plaats in. Door de gure wind, de verre lege uitzichten en de pogingen van mijn fantasie om 4000 jaar E in de tijd terug te reizen, in de 3 hoop een glimp op te vangen 3 van de mensen die Avebury E bouwden, word ik plotseling E overvallen door een hevig ver- 3 langen naar warmte en gebor- genheid. Ik besluit de gewenste E beschutting te zoeken in Ave- 3 bury Manor, een goed dat al be- 3 stond toen Willem van Nor- mandie in 1066 Engeland ver- E overde. Het huidige huis da- 3 teert uit de tweede helft van de 3 16de eeuw, de welvarende rege- ringsperiode van Elisabeth I. E Ik ben niet zo'n stately ho- 3 mes-bezoeker, al heb ik er, 3 meestal tegen wil en dank, al E aardig wat gezien. „Als je er één gezien hebt, heb je ze alle- 3 maal gezien" is de dooddoener 3 van een cultuurbarbaar, maar wat mij betreft van toepassing E op Engelse historische huizen, E al wil ik wel wat uitzonderingen 3 maken. Ik heb geen verstand 3 van antiek en meubelmakers- H kunst en voor schilderijen kun je beter naar een echt museum E gaan. Misschien komt het door E het contrast met reuzestenen en grafheuvels, met wijdse panora- E ma's en een herfstachtige wind, 3 maar in Avebury Manor voel ik E me zeer op m'n gemak. Ik zou E er willen wonen. Het in zijn 3 soort niet grote huis is ondanks zijn onbewoonde en museale E staat gewoon gezellig. Zelfs in 3 de cavalier's room, waar volgens het gidsje een spookachtig E sfeertje hoort te heersen en 3 waar ik moederziel alleen ver- 3 toef tussen de eiken lambrize- E ringen, naast een bed waarop 3 een boek met griezelverhalen E ligt opengeslagen, is het aange- E naam. Als ik door de glas-in- E lood-raampjes naar buiten kijk {E zie ik tussen de bomen door de E donkere kegel van Silbury Hill. (Slot). 3 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllltr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; J 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen; inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen'? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RnnltrpIstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447, NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA GIDS 2 Door Jan van de Ven MIDDEN- EN KLEIN BEDRIJF zijn de motor voor het scheppen van werk. Dus verdient die sector de ondersteu nende aandacht van be leidsmakers. Zo vindt de Europese Commissie in een eind juli uitgegeven actieprogramma. De sector, waaronder wordt begrepen bedrijven tot 500 werknemrs, omvat in Europa 90 procent van de be drijven. Zij verschaft 60 pro cent van de werkgelegenheid. Wil de Europese Gemeen schap de werkloosheid krachtig bestrijden, dan zul len overheid en bedrijfsleven samen een gunstig klimaat voor het midden- en kleinbe drijf moeten scheppen. De Europese Commissie draagt haar steentje bij in de vorm van fondsen voor een beter klimaat, fondsen voor infor matie-programma's. De in formatie dient dan door de EG te scheppen bureaus te worden verstrekt. De belangstelling voor het midden- en kleinbedrijf komt min of meer uit de lucht vallen. Zij groeide ech ter met het besef, dat de grote bedrijven steeds meet pro- dukt gericht gaan werken en delen van taken afstoten. Af gestoten werk wordt opge pakt door kleine, gespeciali seerde ondernemingen, die voor de grote bedrijven mede een toeleverende taak heb ben. Het economisch belang van de onderneming tot 500 werknemers neemt toe, krijgt althans een grotere waarde toegedicht. In deze lijn doorredene- Drs. J. van Lith: „Er is nog geen stelselmatig onderzoek verricht naar de functie van het midden- en kleinbedrijf in het economisch leven". - fotoriensiers rend meent drs J. van Lith van de universiteit in Til burg: „Voor het economisch herstel en het terugdringen van de werkloosheid is een overheidsbeleid nodig voor het midden- en kleinbedrijf." Hij zet evenwel vraagtekens bij de stellingname. „Tot dusver heeft niemand zich met die sector bemoeid. Er is nog geen stelselmatig onder zoek verricht naar de functie van het midden- en kleinbe drijf in het economisch leven. En ook niet naar de rol van de sector in het herstel van de economie." Met dat onderzoek is een begin gemaakt. Sinds 1983 hebben vertegenwoordigers van onderzoeksinstituten en belangenorganisaties elkaar gevonden. Zij verenigden zich in Carolus Magnus (Ka- rel de Grote), een Europees Centrum voor Midden- en Kleinbedrijf. Zes nationali teiten doen eraan mee: Ita lianen, Duitsers, Fransen, Belgen, Nederlanders (pro fessor Henri Roos uit Tilburg was de initiatiefnemer), en Spanjaarden. Denen en En gelsen hebben belangstelling voor Carolus Magnus. Eind deze maand houdt Carolus Magnus een eerste studiebijeenkomst, een collo quium, in Brussel. Vanuit economische en juridische invalshoeken praat men dan over: Europese samenwer king, groei, financiering, technologie, innovatie. Na dien biedt Brabants commis saris Van Agt in het stadhuis aan een lid van de Europese Commissie een boek aan en luistert het gezelschap naar een uiteenzetting van staats secretaris P. van der Linden over het midden- en kleinbe drijf in de Europese gemeen schap. Opvallend in de uitnodi ging voor het colloquium is de schare sprekers uit Neder land en België. Op een Span jaard na zal geen enkele an dere nationaliteit het spreek gestoelte betreden. En dat voor een organisatie, waarin zes nationaliteiten deelne men. Van Lith legt uit, dat een eerste colloquium niet te hoog mag grijpen. Uitgangs punt bij de organisatie was een provinciale (Noordbra bantse) studie over grens overschrijdende activiteiten. Deze zette de deelnemende wetenschappers aan te letten op economische herstelont wikkelingen in het Benelux - middengebied. „Naar buiten toe doen we nu een eerste poging be drijfsleven en wetenschap te laten samenspreken. Carolus Magnus tracht tevens als eerste beleidsondersteunend onderzoek te doen." De be scheiden opstelling weer houdt de organisatie er niet van intensief contacten te leggen. Met bedrijfsleven en wetenschappelijke instellin gen in de lidstaten van de ge meenschap, met de commis sie midden- en kleinbedrijf van het Europees parlement. De invloed van die sector op economie en werkgelegen heid mag dan nog niet aan een wetenschappelijk onder zoek zijn onderworpen, Van Lith weet al wel wat er dient te gebeuren om de bedrijvig heid te stimuleren: bevorde ren en verbeteren van scho ling, minder bureaucratie, tot standkoming van de interne markt, aanpassing van het mededingingsrecht, harmo nisatie van fiscale regels, het voeren van een sociale poli tiek, iri het leven roepen van een informatiesysteem, acti veren van geselecteerde sec toren. Het terrein ligt nog braak. „Overheden hebben midden- en kleinbedrijf tot nu toe geï dentificeerd met de kruide nier op de hoek. Voor een mansbedrijven is geen beleid gevoerd. Daar zal verande ring in komen als men er van doordrongen raakt, dat de sector bedrijven tot 500 werknemers omvat. Als men tot de ontdekking komt, dat hoogwaardige produkten juist uit deze hoek komen", aldus Van Lith. Ontbreken van een beleid heeft in het nabije verleden tot misgrepen geleid. „Neem het stimuleren van de werk gelegenheid in Limburg na het wegvallen van de mijnin dustrie. Er moesten bedrij ven naar het zuiden worden gelokt, maar belangstellen den - afgekomen op premies of fiscale voordelen - kregen te maken met een log en traagwerkende bureaucra tie." Liefhebbers ontdekten toen, dat in België met min der formulieren en meer gel delijke ondersteuning sneller aan de slag kon worden ge gaan. Niet Limburg maar het aangrenzende België kreeg toen nieuwe bedrijven. Met een dergelijk 'beleid' kan niet meer klakkeloos worden uitgepakt. Overhe den mogen ter stimulering van een achtergeraakte streek niet vrijelijk met de geldbuidel rammelen, voorop gesteld dat er geld is om te laten rinkelen. In de Euro pese gemeenschap zijn na melijk regels ontwikkeld om oneerlijke concurrentie te voorkomen en te bestrijden. Bevoordeling van bedrijven leidt al snel tot concurrentie vervalsing. Vandaar de noodzaak om belastingen te harmoniseren, het mededingingsrecht op elkaar af te stemmen. Bedrij ven hebben overigens ook baat bij een Europa zonder hindernissen aan de grens. Er wordt door regeringen en de Europese Commissie am bitieus gewerkt aan de in terne markt, die - zo wordt gehoopt - in 1992 is voltooid. Wachten op de interne markt zou voor het bedrijfs leven verliezen van tijd zijn. Er valt al zoveel aan te pak ken. Voortbordurend op de nog onbewezen stelling, dat het midden- en kleinbedrijf de motor is voor economisch herstel en opleving van de werkgelegenheid wil het Europees Centrum Carolus Magnus mede fungeren als startmotor. Door Lidy Nicolasen „GA MET GOD en doe Albeda de groeten", zou minister Cees van Dijk (Binnenlandse Zaken) geïrriteerd hebben uit geroepen toen de vier ambtenarencentrales volstrekt niet onder de indruk raakten van zijn gerammel met de geld buidel. Van Dijk moet zelf minutenlang heb ben gedacht dat hij met goed nieuws aan de overlegtafel voor de ar beidsvoorwaarden voor 1986 kwam. Want was hij er niet in ge slaagd een slordige ƒ60 mil joen van collega Onno Ru- ding (Financiën) los te peute ren om de ambtenaren te verblijden. Had hij niet nog eens een kleine ƒ80 miljoen bijeen weten te schrapen uit allerhande potjes die nog niet of slechts voor een klein deel waren benut? En had hij ook voor het volgend jaar al niet een bedrag van 110 miljoen te bieden? Van Dijk bleef niet lang verheugd over zijn overwin ning op Ruding. Stilaan werd hem duidelijk dat de centra les voor het overheidsperso neel geen pleisters op de wonden behoeven. Want meer dan dat betekende het wisselgeld van Van Dijk niet. De kersverse minister van Binnenlandse Zaken spreekt graag over zijn voorganger Koos Rietkerk (WD), die de ambtenaren niets te bieden had. De lonen zouden worden bevroren, het vakantiegeld zou niet aangepast worden, de arbeidstijdverkorting zouden de ambtenaren vooral zelf moeten betalen. De ducaten rolden over de tafel: 3,2 miljard bezuinigen in 1986, ƒ1,2 miljard in 1987. Alles wat Van Dijk meer lijkt te bieden te hebben, lijkt meegenomen. Maar Van Dijk schakelt dan welbewust de tussen paus Rudolf de Korte (WD) uit. Hij noemde zich de mi nister die voor zijn ambtena ren zou opkomen, die zou zorgen dat de arbeid weer zou lonen al zouden daarvoor enige duizenden ambtenaren het veld moeten ruimen. Maar ambtenaren zouden de loonontwikkeling in het be drijfsleven weer volgen. Er zouden premies komen voor hogere en schaarse ambtena ren en er lag zelfs al een be sluit om het vakantiegeld aan te passen. Gretig hapten de vakcen trales toe. Tegen beter weten in, dat wel. Hun wensenpak ket werd al die tijd door het kabinet domweg genegeerd, zelfs toen het steeds opnieuw werd aangepast aan zowel de loonontwikkeling in het be drijfsleven als de nijpende situatie van 's lands finan ciën. „Ga met God en doe Al beda de groeten", zei Van Dijk gisteren tenslotte. Vol gens de spelregels moeten de centrales nog veertien dagen wachten met het voorleggen van de geschillen aan prof. Albeda en zijn commissiele den Rood en Vonhoff. De commissie heeft vol gens dezelfde spelregels zo'n vier weken de tijd om een uitspraak te doen. Omdat de minister overtuigd blijft van zijn goede bedoelingen, zal hij niet samen met de vak centrales de stap naar Albe- da's wijsheid maken. Er kan dus geen arbitrage gepleegd worden, alleen advies ge vraagd. De commissie Albeda be kijkt alle maatregelen die ambtenaren betreffen: van de greep die het kabinet in de ABP-pot doet tot de vraag of er wel sprake is geweest van een open en reeël overleg. Pas als het advies er is, wordt verder overlegd over de arbeidsvoorwaarden voor 1986. Maar intussen wil Van Dijk al aan de slag met 1987. In al zijn oprechtheid gelooft hij daarin, omdat het regeer akkoord een betere manier van overleggen met de amb tenaren belooft. Van Dijk mag het uitvoeren. Hij zal de ambtenaren vibortaan geen dictaten meer opleggen, maar hen al in een vroeg stadium uitnodigen om te praten over wat mogelijk is. In die oprechtheid ver speelde hij zijn kaarten voor 1987 al, want wat mogelijk is, is 110 miljoen. „Een niet onaanzienlijke ruimte", zegt Van Dijk. Wat hij wil zeggen is dat het kabi net voorgoed heeft besloten om ambtenaren en trendvol gers niet langer de ontwikke ling in het bedrijfsleven te laten volgen. Officieel heet dat geen bevriezen meer, maar een doorbraak van het trendsysteem. In elk geval zal over de nieuwe aanpak met het amb- tenarenoverleg gesproken moeten worden. „Een van de zaken waarvoor ik mij sterk zal inzetten, is dat aan het nemen van eenzijdige beslui ten door de overheid een eind komt", zegt Van Dijk. Zijn collega De Koning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) riep dat ook tegen de trendvolgers, die vervol gens te horen kregen dat er voor dit en volgend jaar niets in kas zit. „We praten niet meer over dictaten, dus ook niet meer over het regeerakkoord", be zweert Abva/Kabo woord voerder Theo Sonneveld. Hoezeer dat geldt blijkt uit de houding van allen tegen over verdere arbeidstijdver korting. Het regeerakkoord spreekt over jaarlijks 0,75 met een herbezetting van 75 De ambtenaren reppen daar niet meer over, maar ook Van Dijk doet er het zwijgen toe. Het kabinet heeft de atv op een zacht pitje geschoven. Het overheidspersoneel zal nergens in voorop lopen: niet in het belonen en niet in het scheppen van werk. Door Frans van Mourtk 'HET AROMA komt je tegemoet, als je de voor deur open doet'. Vrolijk gezang begeleidt een op gewekt televisie-gezin netje bij de bevrediging van zijn dagelijkse be hoefte: het nuttigen van een lekker bakkie koffie. En de argeloze kijker dient dat klakkeloos na te volgen. Hij hoeft tenslotte niet te beseffen, dat zijn tegenvoeter in Brazilië, met dertig pro cent van de markt de groot ste koffiebonenproducent, voor zijn kopje koffie drie maal zoveel dient neer te tel len, rond de dertig gulden per kilo. Koffie is goud waard in Brazilië en geen wonder dus dat de regering zakken met bonen in geldauto's laat ver voeren. De koffieminnende kijker hoeft evenmin te beseffen dat aan iedere koffieboon het zweet kleeft van 'onderbe taalde arbeiders in de ont wikkelingslanden. Die mo gen zich hooguit verlustigen aan de glans van al dat 'goud', de opbrengst ervan dient een hoger doel. Om daarvan een voorbeeld te ge ven. In Colombia vormt de koffie-export driekwart van de totale uitvoer. Daar is de helft van alle cultuurgrond in handen van I procent van de bedrijven en 82 procent van de agrarische beroepsbe volking ontvangt er 9,2 pro cent van het totale agrari sche inkomen. De rest gaat naar de grootgrondbezitters. Die cijfers behoeven geen verder commentaar. De si tuatie in andere koffielanden is identiek aan die in Colom bia. Het is vreemd gesteld met de handel in koffiebonen. Er zijn ongeveer vijftig landen die koffie verbouwen en pro duceren. Brazilië (30 procent van de markt) en Colombia (16 procent) hebben de lei ding, terwijl daarnaast onder meer in kopgroep zitten Ke- nia (met koffie van hoge kwaliteit), Costa Rica, El Sal vador, Honduras en Mexico. Daar tegenover staan zo'n 25 landen die koffie consume ren. Nu zou je mogen veronder stellen dat de grote koffie landen de markt vast in han den hebben, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Net als bij andere grondstoffen, zijn het de multinationals en de grote handelshuizen die het eigenlijk voor het zeggen hebben. Via de termijnmark- ten in New York, Londen en Parijs, waar geen koffieboon aanwezig is, maar alleen pa pieren partijen worden ver handeld (die werken dus net als de beurs voor effecten en aandelen), hebben de 'afne mers' een onevenredig grote invloed op de prijsbeweging. Nu hebben de koffielanden al vele malen geprobeerd zich daartegen te wapenen via samenwerkingsverban den. In 1978 deed de Bogota- groep een mislukte poging, in 1980 probeerde Pancafé ver geefs de koffieprijs op een relatief hoog niveau te hou den. Maar bij het opnieuw opstarten van de Internatio nale Koffie Organisatie (ICO) - daarover straks - in het najaar van 1980 stelden de consumenten-landen als voorwaarde dat de voorra den van Pancafé, zijnde twee miljoen zakken van zestig ki lo, geliquideerd moest wor den. Het enige novum was dat Pancafé erin geslaagd was door te dringen tot de termij nmarkt in New York. ICO dus, de wonderbaar lijke organisatie van produ centen en consumenten. Daarin worden afspraken gemaakt over de hoeveelheid koffie, die ieder land mag verkopen. Ze krijgen daar voor een minimumprijs van 120 dollarcent per pound (454 K0FFIEPR0DUCERENDE LANDEN MEXICOI GUATEMALAWTTgï" EL SALVADOR] Jfc II C0STA RICA COLOMBIAi (umimn ni ARAGUA IÉ OEGANDA1! KAMEROENIf IVOORKUST SRAZILIE VMtHUtNI] 0^ [ff iff TANZANIA llj2A,RE ANGOLA MADAGASKAR INDONESIË PAPS^#E,)W gram). Zakt de prijs daaron der dan koopt ICO als orga nisatie koffie in om te zorgen dat die weer stijgt. Maar er is ook een maximumprijs vast gesteld, 140 dollarcent per pound en dat is de zwakke schakel in de ketting die de koffieproducenten verbindt. Want als de prijs boven de maximumgrens stijgt, zijn alle producenten vrij om zo veel te verkopen als ze wil len. En dat gebeurde dus in februari van dit jaar. De prijs steeg en zat in juli al bo ven de 150 dollarcent per pound. Onder meer, zo heette het, omdat de oogst in Brazi lië tegen zou gaan vallen. Dat die oogst in Brazilië tegenvalt is een gegeven. Het Braziliaanse Federale Koffie Instituut schat dat de oogst dit jaar niet meer op zal leve ren dan 11,2 miljoen balen, tegen 29,5 miljoen vorig jaar. Een gevolg van de droogte die vorig jaar de koffiestrui- ken een opdonder gaf. En verwacht wordt dat de oogst van volgend jaar eveneens tegen zal vallen, niet meer dan 22 miljoen balen, zo is de schatting. Maar betekent dat nu dat Brazilië minder koffie kan leveren. Dat dus niet, want de loodsen liggen nog vol met de overschotten van over vloedige oogsten uit voor gaande jaren. Er is dus eigenlijk niks aan de hand, maar toch zijn de mede vluchters uit de koffie-kop- groep al gretig in het ver meende gat in de markt ge sprongen. Dat kan, omdat er door de overschrijding van de maximum-prijs op dit moment in feite sprake is van een vrije markt. De an dere koffielanden zien hun kans schoon om, via een ex tra afzet van koffie, hun na tionaal inkomen met honder den miljoenen op te vijzelen. En aangezien dat allemaal 'schuldenlanden' zijn, is zo'n extraatje nooit weg. 'Een ge1 schenk uit de hemel', zo wordt het genoemd. Dat ligt als een bom onder de Internationale Koffie Or ganisatie (ICO). Die zou nu regelend op moeten treden en de landen opnieuw moeten binden aan exportquota om weer greep op de prijzen te krijgen die sinds I augustus aan het stijgen zijn. Maar Brazilië ligt dwars. Dat land I voelt er helemaal niets voor zijn eigen marktaandeel te beperken en ziet nog liever de hele ICO instorten. Want ook Brazilië heeft het geld hard nodig. Wie er in hun vuistje la chen zijn de grote handels huizen, de multinationals en de grootgrondbezitters.- Hun belangen zijn op geen enkel moment in het geding. Via de termij nmarkten hebben zij de prijsstijgingen versterkt door bijvoorbeeld voorraden langer vast te houden in af wachting van hogere prijzen. Zo kweek je al speculerend kunstmatig schaarste en hO' gere prijzen. Aan het begin van dit jaar was het zelfs aantrekkelijker in koffie te speculeren dan in olie, die steeds minder waard werd. Dat was pas echt 'goudmerk- koffie'. Overigens zijn, maar dit terzijde, de meeste koffiehui zen- en branderijen in Ame rikaanse handen, terwijl VS na de EG ook de grootste consument van koffie is. Zo wast de ene hand de andere. Nu heeft Douwe Egberts (met ook een Amerikaanse eigenaar), met de helft van de Nederlandse markt de trendsetter in ons land, de prijzen half augustus ver laagd, hoewel op dat moment de prijs van ruwe koffie aan het stijgen was. Nadat in de eerste helft van dit jaar de prijs van een pak koffie in de winkel met anderhalve gul den was gestegen, werd er in juni en augustus weer tach tig cent afgeknabbeld. Maar het is de vraag of de vreugde daarover van lange duur zal zijn. Zolang de prijs van ruwe koffie niet opnieuw on der controle van de ICO is, kan de winkelprijs opnieuw gaan stijgen. En dan zal de consument, ook al komt het aroma hem tegemoet, weet zwaar op de koffie komen. Vorige afleveringen in deze serie werden geplaatst op 30 augustus 2, 3 en 4 september. Morgen: Mul tivezelakkoord. Van onze Haai U1ÜM HAAG - Minister Del denkt dat een verdere verli loon en de daaraan geko goed mogelijk is. Vooral de toestroom va naar de loketten van de so toeslag in aanmerking te beneden het sociale minim ning een punt van zorg. De ren desgevraagd laten wete Aan Van onze 1 DEN HAAG - Het slissen of de verkoc of bij pompstatior dan ook extra acciji Een onderzoek naar 1 bruik nadert zijn afror Dat bleek gisteren tijde: presentatie van de campai tegen alcoholmisbruik die ministerie van WVC sa: met een pas opgerichte Bun Alcohol Voorlichtingspl vandaag start. Staatssecretaris D| (Volksgezondheid) presi teerde het voorlichtingsm: riaal gisteren. De campa: gaat onder het motto 'Alci maakt meer kapot dan je is' en zal bestaan uit uit breid reclamevoorlichti folders, postbus 51-spotjes speciale fessen op scholen. Volgens Dees is de bedoel niet om alcohol te verbiec maar is de campagne erop richt het overmatige drank bruik in te dammen, om „s GRONINGEN - Het Aca misch Ziekenhuis in Groc gen stopt met reageerbuis vruchtingen. Deze behan lingen, waarmee men in G ningen na een experimenj fase van twee jaar net was gonnen, zijn niet opgenoi in het vergoedingspakket het ziekenfonds en het ziel buis heeft er zelf geen voor. De ziekenfondsraad v onlangs voorlopig vijf ziek J. huizen in ons land aan plaats voor deze beharj lingsmethode: Rotterd, Amsterdam, Tilburg, Nij gen en Leiden. Volgens een woordvoer van het Academisch Ziek huis Groningen is er in Noordelijke regio wel vraag naar bevruchtingen de reageerbuis. „Het is slechte zaak dat men hien niet in het noorden teri| kan", aldus die woordvoerc MEDEWERKERS van de meente Hengelo kun maximaal een jaar onbefc verlof krijgen bij geboort adoptie. Dit stelt het col van burgemeester en wet! ders van Hengelo voor aai gemeenteraad. Als die er akkoord gaat is Hengek eerste gemeente in Neder met zo'n vergaande verlo geling. HET ZIJN barre tijden voorj de speltechnische malaise, teisterd door een verrega Steeds weer nieuwe commii ten over deze problematic merkbaar resultaat. Zonder de welhaast tradil (mishandelingen en het aar 'e laten, concentreren de vooral op het aanheffen var sten. Dat ze daarbij niets te tijdens het duel Ajax-FC De Den Haag brachten de Hitle op jodenjacht'. Een dergelijke vorm van c Het is aan de politie van de r om daar onmiddellijk tegen waartoe deze supporters ba kleine kern van kwaadwilk bleem in deze kwestie is ns nen van kretologie. In Groni spreken 'op jacht naar boi jacht naar joden'. Ze zoude] mee op het afschuwelijke pi racisme begeven. Het is zeer begrijpelijk dj zijn stem verheft. Uitingen y onmiddelijk de kop worden van Thijn zich van bedient - sterdam weren - tilt de aft Nogmaals, misdragingen al hen op geen enkele wijze v langrijk om het in de juiste straffen en vooral uitleggen sfandige!- dan het veroorzal citeit die dit met zich mee' juist te wachten.

de Stem | 1986 | | pagina 2