'The moneypit': droomhuis wordt ruïne ook in de BIOSCOOP ONTROERENDE ROL VANESSA REDGRAVE Terugblik op Bergman in Filmhuis Breda Opel krijgen Dp ze in ten eel mogelijk Kadettzo'n als Opel zegt nd is, dan is Heen voor de ndere Opel- gde. Dus als t en ten volle n de aanbie- :n kwaad om Ier te gaan. ÏRDIEND OP EL0 )/OPElMAAND Leoni Jansen verlaat het Jeugdjournaal Verdwenen films van Fritz Lang teruggevonden SPEELFILMS OP TELEVISIE SERIE VAN TWAALF OUDERE FILMS VAN DE ZWEEDSE MEESTER VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 OP £>f rOfXOM$T 'Wetherby' mooie Britse film met levensverhalen Door Marjan Mes OPMERKELIJK is het, dat de echte goede films tegenwoordig niet uit Amerika maar uit Engeland komen. De Amerika nen maken dommig amusement voor de jeugd of komen met gruwelijk geweld, de Britten vertellen op waardige wijze over hun samenleving en individuele levens. Zoals in de prachtige film ■Wetherby', het speelfilmde buut van de toneelschrijver David Hare. Hij werd eerder bekend door de verfilming van zijn toneelstuk, 'Plenty', met Meryl Streep. Zijn eigen regiedebuut is overtuigender. Het heeft op het eerste gezicht een thriller achtige plot, waaraan het een belangrijk deel van de span ning ontleent. Maar op een on nadrukkelijke, impressionisti sche manier gaat 'Wetherby' [veel verder dan dat. Uiteinde lijk gaat het vooral om in hun verwachtingen teleurgestelde nensen en existentiële een- aamheid, gesitueerd in het lendaagse Engeland van Thatcher. Hoofdpersoon is een ongetrouwde lerares, Jean Travers, die schitterend wordt gespeeld door Vanessa Red grave. Wij leren haar kennen als een geestige, maar ook aan de zinvolheid van haar vak twijfelende docente, die haar leerlingen niet helemaal ge rust kan stellen wat betreft hun toekomstperspectieven. Zij is eenzaam, maar wordt nringd door enkele goede P® «vrienden, wier huwelijken minder gelukkig zijn dan aan- Vanessa Redgrave speelt een prachtige hoofdrol als de een zame lerares Jean in 'Wetherby'. - foto: cannon group vankelijk lijkt. Haar grote, maar teleurstellende liefde heeft zij beleefd als jong meisje tijdens de Tweede We reldoorlog, met een jongen, die als militair naar het front in Malakka werd gestuurd. Een jongen uit een kleinburgerlijk milieu, dat haar geen toe komst zou hebben geboden, maar met wie ze een seksueel bevredigende verhouding had. Deze Jean krijgt onver wachts bezoek van een onbe kende jongeman, die zich - nauwelijks in haar woning be land - een kogel door het hoofd schiet. De vorige avond had hij samen met haar vrienden al bij haar doorgebracht, waar bij zij veronderstelde, dat hij een kennis van hen was. Een raadsel, dat zich dramatisch aan haar opdringt, waarbij zij en haar vrienden zich afvra gen wat de jongeman bezield heeft en waarom hij haar huis juist heeft uitgekozen om zijn gruwelijke daad te begaan. Ook een politie-inspecteur wordt bijzonder geïntrigeerd door het gebeurde; een man van wie wij ook meer leren kennen. Ook hij blijkt een on gelukkig, gedesillusioneerd man, die door zijn vriendin in de steek wordt gelaten. Aan het slot beleven Jean en hij een onverwachtse liefdes nacht; twee eenzame zielen die elkaar kortstondig vinden. Het verhaal van 'Wetherby' wordt niet chronologisch ver teld. Heden en verleden lopen voortdurend door elkaar heen, in verrassend gemonteerde scènes, die geen enkele voor spelbaarheid bezitten. Die scè nes passen als een puzzel in elkaar. Langzaam maar zeker - in een kalm tempo - ontrafe len zij wat er in dat verleden van Jean en voor en na de zelfmoord van de jongeman gebeurd is. Kennelijk her kende deze eenzame, door de huidige onverschillige leef- mentaliteit gekwetste student Jean een lotgenoot. Hij is haar door haar vriendin Marcia op het spoor gekomen. Op de be wuste avond, dat hij met hen aan tafel zat, is er iets voorge vallen waardoor zijn depressie nog versterkt. Eerder was hij al afgewezen door een jong, ontheemd meisje (Suzanna Hamilton uit '1984'), dat zich niet met andermans gevoelens wenst in te laten. Dit obsede rende wezentje zal later, even eens onaangekondigd, Jean in haar huis bezoeken. Zij com municeren echter nauwelijks. Het kind is een typische repre- sentante van de huidige, jonge generatie zonder doel of ver wachting. Jean's levensver haal wordt, zoals tegen het eind zal blijken, bepaald door twee gewelddadige gebeurte nissen. Ook haar jonge vriendje uit de oorlog kwam op gruwelijke wijze aan zijn eind; tijdens zijn bezoek aan een speelhol in Malakka. Ver geefs heeft Jean naar de liefde gezocht, alleen haar eigen rijke geest en intellect behoe den haar voor de ondergang. Een sympathieke, zeer her kenbare vrouw in een mooie, erg actuele film over mensen van nu. ■Wetherby' van David Hare draait in Cinêsol 1 in Breda. Door onze rtv-redoctie HILVERSUM - Leoni Jan sen gaat weg bij het Jeugd journaal. Wanneer dat zal zijn, hangt af van het vin den van een passende op- vo!g(st)er. Een NOS-woordvoerder: „Bij de start van het nieuwe seizoen heeft Leoni te ken nen gegeven dat ze iets an ders wil gaan doen. Ze vindt dat ze het Jeugdjournaal lang genoeg heeft gedaan. De verhouding is gelukkig dusdanig, dat we in alle rust naar vervanging kunnen uitkijken. Pas als die er is, zal ze definitief afscheid ne men." Leonie Jansen - Foto ANP De NOS verwacht binnen enige maanden een op- volg(st)er te hebben gevon den. De voorkeur gaat uit naar een vrouw. Leoni Jan sen zal zo lang, als gebrui kelijk, drie keer per week het Jeugdjournaal presen teren, de andere twee keer doet dat Robert ten Brink. T2 PAGINA GIDS 1 SAO PAULO (AFP) - In het filmmuseum van Sao Paulo in Brazilië zijn kopieën terugge vonden van twee sinds 1945 vermiste films van de Duitse regisseur Fritz Lang. Naar het dagblad 'A Folha de Sao Pau lo' berichtte gaat het om de films 'Kampfende Herzen' en 'Das Wandernde Bild'. De echtheid van de films is vastgesteld door Walter Seid- ler, restaurateur van het film museum van West-Berlijn, die vorige week donderdag in Sao Paulo aankwam. 'Kampfende Herzen' en 'Das Wandernde Bild' zijn speel films die door Lang zijn ge maakt tussen 1921 en 1922. Ze zullen worden gerestaureerd en vermenigvuldigd en in juli 1987 voor het eerst worden vertoond op een internationale filmmanifestatie in West-Ber- lijn. Van onze filmredactie Het kan leuk zijn als alles sneuvelt wat mensen aanra ken, als deuren uit hun voegen vliegen en plafonds instorten. Een kundig slapstick-regis seur kan daar een krankzin nige komedie of klucht van maken. En dat was ook de be doeling van regisseur (ex-ac- teur) Richard Benjamin met The Moneypit'. Een jong verliefd stel koopt een op het oog beeldschoon droomhuis in koloniale stijl. Het is liefde op het eerste ge zicht. Maar o wee! Het begint met een losse traptree en als de echtgenoot dat euvel even denkt te verhelpen, gaat in sneltreinvaart alles kapot. De deur gaat niet meer open, de bel ontploft en uiteindelijk blijft er van het droomhuis een ruïne over. Als de heer des huizes dan eindelijk maar be sluit om een vakman in te schakelen, wil dat van geen kant lukken. Nieuwe series rampen dienen zich aan en het huwelijksgeluk wordt daar door ook bedreigd. Hoewel Steven Spielberg de supervisie over deze komedie had, is na de verrassing van dat instortende huis met al zijn gebreken de lol er al gauw af. De grappen zijn voorspel baar en de timing deugt niet erg. Wanneer de situatie een maal duidelijk is, verloopt al- Een scène uit 'The Moneypit'. les nogal tam volgens een nooit meer verrassend pa troon. Shelley Long en Tom Hawks acteren degelijk en keurig, hoewel de actrice wel bewijst, dat zij een echte co medienne kan zijn. Ondanks haar schoonheid ziet zij er geen been in om die door een malle mimiek te ontluisteren. Misschien is dat het enige epht leuke van 'The Moneypit'. The Moneypit' van Richard Benjaminn draait in Mignon in Breda. I ZATERDAG The passage (USA 1978, Ned. 1, 23.55 uur). Baski- sche schaapherder moet tijdens de Tweede Wereld- oorlog gezin over de Pyre neeën brengen. Met An thony Quinn en James Ma son. Obsession (USA 1976, Did. 1, 22.25 uur). Hitch- cock-achtige thriller van Brian de Palma rond een dubbelgangster. Met Cliff Robertson en Genevieve Bujold. Seven thieves (USA 1959, Did. 1, 24.00 uur). Edward G. Robinson bedenkt een geraffineerd plan om het casino van Monte Carlo te kraken. The day the earth caught fire (Engeland 1961, Did. 2,23.25 uur). Film over de chaos op aarde na een atoomramp. Val Guest voerde de regie. Das Boot (W.-Duitsland 1985, Did. 3 WDF, 21.15 uur). De lotgevallen van de bemanning van een Duitse IU-Boot in 1941. Oorlogs drama van Wolfgang Pe- tersen. The bachelor's daugh ters' (USA 1946, België 1, 5 16.00 uur. Vier verkoop- si stersdoen zich rijk voor om een interessante partij aan de haak te slaan. Ko medie met Adolphe Men- jou en Claire Trevor. ZONDAG Rocco e 1 suoi frateUi (Italië 1960, Ned. 2, 20.58 uur). Drama van Luchino Visconti over arme familie uit Zuid-Italië, die naar (het welvarende noorden verhuist. Met Alain Delon en Annie Girardot. U°t and the kangaroo (Australië 1977, Did. 1 14.15 uur). Tekenfilm voor de jeugd over een meisje, dat m het bos verdwaalt. Steve McQueen. The Cincinnati Kid (USA 1965, Did. 2, 20.15 uur). Steve McQueen als een jonge pokerspeler, die een oude rot in 't vak, Ed ward G. Robinson, uit daagt. Ulzana's raid (USA 1972, Did. 3 WDF, 22.40 uur). Western van Robert Al- drich, waarin een groepje soldaten de opdracht krijgt een Apachen-bende te ach tervolgen. Met Burt Lan caster. MAANDAG Lulu Belle (USA 1948, Ned. 1, 15.00 uur). Melo drama met Dorothy La- mour als een zangeresje, dat ten koste van alles en iedereen beroemd wil wor den. Die Vertreibung aus dem Paradies (W.-Duits- land 1976, Did. 1, 23.00 uur). Mislukte acteur raakt na zijn terugkeer in Duitsland op het verkeerde pad. Met Herb Andres? WOENSDAG The jungle princess (USA 1936, Ned. 2, 16.10 uur). Dorothy Lamour in haar eerste rol van 'sa rongmeisje'. Alleen in de jungle opgegroeid komt Ray Milland haar op een dag redden. La chamade (Frankrijk 1968, Did. 2, 22.35 uur). Fra- npoise Sagan verfilmd, met Catherine Deneuve en Mi chel Piccoli. Dinner at eight (USA 1933, Did. 3 WDF, 23.00 uur). Diner met veel intri ges en oude sterren, onder wie Jean Harlow en de Barrymores. DONDERDAG Gesucht wird Majora (W.Duitsland 1949, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Willy Millowitsch en Heinz Er- hardt maakten hun film debuut in deze doorsnee detectivefilm. Blow up (Engeland 1966, België 2, 20.20 uur). Jonge en succesvolle modefoto graaf raakt gefascineerd door foto, die hij in een park heeft gemaakt. Mi chelangelo Antonioni's in trigerende visie op 'swin ging London'. Met Vanessa Redgrave en David Hem- mings. VRIJDAG Night Moves (USA 1975, België 1,20.15 uur). Thriller van Arthur Penn. Detec tive Gene Hackman moet meisje opsporen. FM (USA 1978, Neder land 2, 20.30 uur). Muziek film uit de Los Angeles- scene. Met Michael Bran don. 'L'Altra Donna (Italië 1980, Duitsland 1, 0.40 uur). Verwende dame uit Rome wordt in de steek gelaten en vindt troost bij dienst meisje. i Door Marjan Mes Voor de eerste maal wordt in Breda een retrospectief ge houden van een groot aantal films van Ingmar Bergman. Twaalf films, te beginnen met 'Een les in liefde' uit 1954, zul len aansluitend te zien zijn in Filmhuis Concordia. Ze blij ven telkens twee avonden. Een speciaal passepartout, waar mee ze allemaal bekeken kun nen worden, is verkrijgbaar voor 25 gulden. Het Bergman- festival wordt gehouden van donderdag 18 september tot en met woensdag 1: oktober. De 68-jarige Zweed is niet alleen de grootste nog levende Europese cineast, maar boven dien de meest produktieve. Hij heeft een kleine vijftig films op zijn naam staan, waarvan een groot aantal inmiddels al tot de klassieken is gaan beho ren. Beginjaren zestig werd zijn werk als buitengewoon controversieel beschouwd, omdat hij het menselijk te kort, het ongeloof aan God en de eenzaamheid die daar mee verbonden is, indringend durfde te verbeelden. Dat ge beurde in adembenemend mooie zwart-witfilms, mis schien wel de meest in drukwekkende, die hij ook maakte: 'De zevende zegel', 'Wilde aardbeien', 'De Maag denbron', 'Als in een donkere spiegel', 'De Avondmaalsgas- ten' en het fenomenale, exis tentialistische drama 'De grote stilte'. Al deze meesterwerken zijn te zien tijdens de terug blik in Filmhuis Concordia. Voor jongeren is het een unieke kans om eindelijk met deze films kennis te maken, voor ouderen is het een goede gelegenheid om ze terug te zien. De eerste twee films van de nog jonge Bergman waren al lebei komedies. Maar toch werd al in 'Een les in liefde' (1954) en 'De glimlach van een zomernacht' (1955) duidelijk, dat zijn visie op de liefde, de intermenselijke relatie, geen vrolijke was. Zijn twijfel aan Een scène uit de Bergmanfïlm 'Schreeuw zonder antwoord' uit 1972. - foto archief de stem de menselijke mogelijkheid tot waarachtig begrip en liefde zou in latere films tot drama tische hoogten stijgen. Telkens waren ze verbonden met wan hoop om het verloren godsge loof en het onvermogen tot communicatie. Maar ook met een unieke beeldende poëzie, waardoor juist die vroege zwart-witfilms op het netvlies van menige oudere cinefiel zijn blijven kleven. Surrea lisme en droomgestalten ver schijnen vaak in die films, ter wijl beeldsymboliek opvallend aanwezig is. In latere films heeft Bergman zich daar nogal eens aan vertild, hoewel hij dan weer onverwachts met een schitterende relatie-im pressie als 'Scènes uit een hu welijk' tevoorschijn kwam. Als er één filmregisseur zijn acteurs en actrices tot gevoelig en overtuigend spel heeft we ten te stimuleren dan was het Bergman wel. Altijd werkte hij met een vaste staf Zweedse toneelacteurs, zoals Gunnar Björnstrand, Bibi Andersson, Harriet Andersson, Max von Sydow, Gunnel Lindblom en Ingrid Thulin. Enkelen van hen gingen als gevolg van de bij hem vergaarde roem ook voor andere filmers werken, maar nooit werden hun ac teursprestaties geëvenaard. Wat een Amerikaanse re gisseur zelden lukt, het tonen van diepgaande gevoelens op het gelaat van een personage, lukte de toneel- en filmregis seur Bergman wel. Te lachen viel er bij hem zelden. Na zijn eerste twee komedies maakte hij in 1961 nog één komedie: 'Wat betreft de vrouwen', waarin zijn grote vrouwelijke sterren optraden. Vrouwen blijken zoals in zoveel films van de maestro niet alleen de meest ondoorgrondelijke, maar ook de sterkste persona ges. Pas in 1982 zou de ouder geworden Bergman het weer wagen om humor in een film te gebruiken; in 'Fanny en Alexander', waarin niet alleen al zijn vaste thema's, maar ook geestige herinneringen aan zijn jeugd terugkeerden. Om streeks dezelfde tijd besloot Bergman geen bioscoopfilms meer te maken en alleen op kleinere schaal voor televisie te gaan werken. Tot nog toe heeft hij zich aan dat voorne men gehouden. Des te meer een reden om nu zijn oudere bioscoopfilms te gaan zien. Filmhuis Concordia Breda, 18 en 19 september: 'Een les in liefde'; 18 en 19 september: 'De glimlach van een zomernacht'; 20 en 22 september: 'De Maag denbron'; 20 en 22 september: 'Als in een donkere spiegel'; 23 en 24 september: 'Wilde aard beien'; 25 september: 'De grote stilte' (in Theater Achterom); 25 en 26 september: 'Maskers'; 25 en 26 september: 'Wat be treft de vrouwen'; 27 en 29 sep tember: 'Schreeuw zonder antwoord'; 27 en 29 september: 'De avondmaalsgasten'; 30 september en 1 oktober: 'Scè nes uit een huwelijk'. 'Poltergeist 2' blijft nog in Grand Theater in Breda en Metro 1 in Antwerpen. Het gezin uit het eer ste deel vaii Steven Spielberg wordt opnieuw geteisterd door klopgeesten. Schokeffecten bepa len de spanning. 'Op Hoop van Zegen' is gepro longeerd in Cinesol 3 in Breda, Roxy 2 in Bergen op Zoom, City 1 in Roosendaal en De Koning van Engeland in Hulst. Een mislukt vissersdrama, losjes gebaseerd op Heijermans, met enkele fraaie scènes door regisseur Guido Pie- ters van 'Ciske de Rat' 'Out of Africa', de romantische film met Meryl Streep als de Deense schrijfster Karen Blixen, is nog steeds te zien in Cinesol 2 in Breda, ook nog in Cinem'actu- eel 3 in Bergen op Zoom. De No- belaer in Etten-Leur brengt 'Highlander', waarin Christopher Lambert en Sean Connery al zwaardvechtend teruggaan in de tijd. Top Gun', behendig gemaakt maar nogal steriel straaljagerpi- lotenavontuur, gaat door in Ca sino 1 in Breda en Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom. 'Police Aca demy 3' blijft te zien in Casino 2 in Breda en Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom. The Karate Kid 2' gaat verder in Casino 3 in Breda en Sinjoor in Antwerpen. De Disney-produktie 'Return to Oz' blijft als kinder matinee in Casino Breda. Fraaie vormgeving van het sprookjes land Oz, maar weinig roerend spel. City 2 in Roosendaal brengt de lieve computerfilm 'D.AR.Y.L.' en The Hitcher* met een bloeddorstige Rutger Hauer is te zien in Luxor in Terneuzen en De Koning van Engeland in Hulst. De erotische Japanse film 'Ire- zumi' van Yoichi Takabayashi draait tot en met 10 september in Filmhuis Concordia Breda. Over de diepgaande invloed die ta toeage heeft op de jonge minna res van een oudere man, die haar hierdoor aan zich denkt te kun nen binden. Op donderdag 11 sep tember gaat 'Kagemusha', het schitterend uitziende epos van Akira Kurosawa, in Filmhuis Concordia draaien. Adembene mend mooie scènes en kostuums in een overigens dramatisch niet geheel overtuigende 16e eeuwse veldherenstrijd. Tot en met 17 september.

de Stem | 1986 | | pagina 21