s J DESTEM I 1 2 0 5 3 5 9 Ff c lontü "jkou uityre Y /Vtte-Lian n 'n degelijke en com] aan die charmante w Het lijkt tegenstrijdig. De oprichter van het enige Nederlandse bedrijf dat radarsnelheidsmeters en rood-lichtcamera's maakt is een voormalig succesvol ralleycoureur, racer en minder succesrijk autobouwer. Iemand die, zo mag worden aangenomen, het nu niet bepaald heeft begrepen op snelheidslimieten. Dat bedrijf, Gatsometer in Overveen, heeft dit jaar een nieuwe rood-lichtcamera op de markt gebracht: een die niet alleen de doorrijder door een rood verkeerslicht snapt en tevens zijn snelheid registreert, maar ook bij geel en groen de snelheid van de passerende weggebruiker onverbiddelijk op film vastlegt. De politie in Dordrecht heeft een dergelijk apparaat al opgesteld binnen de gemeentegrenzen en andere politiekorpsen zullen dit voorbeeld op korte termijn volgen. Door Ton Boender De Stem Specifiek staat volgende week vrijdag in het teken van welzijn. Dan onder meer ruim aandacht voor yoga en voedselallergie. 3RD Fiesta wegen,|' hst., b.j. febr. '86. Ta 16-228135. 3RD Escort XR3i, b.j. '83; ht schuifd., kleur m h.st. 54.000, vr.p,1 18.500,-. Tel. 01670. r170. [3RD Taunus 16L, b.j. 79! i.g.st., 4-drs., pt 2200,-. Tel. 01613-1608 bRD Capri T78, AP? Ekeurd, 1250,-. 078 30888. loRD Escort 13 L, bj. ud model, 4750.-, APid ek. 076-415890. 753 VRIJDAG 5 SEPTEMBEF ORD Escort 1300 SporU iet radio, trekhaak er etint glas, APK gek., b ype '78, prijs 2350,: iolmsbolwerk 13, Steen, lergen. I 8 1 1 I mm i ■■Ml OUD COUREUR MAAKT SNELHEIDS METERS 85 A n. tlu Soietl O auto code -1 1 'hadab b l - Een auto gaat door rood en wordt door de camera betrapt. Op de tweede foto (de lichten van de wagen zijn nog net zichtbaar) Is tevens de snelheid vastgelegd: 94 km. Ruim 25 jaar geleden werd Gatsonides' aandacht gevestigd op een artikel in een dagblad over een onverzettelijke automobilist. Die man had volgens de politie veel te hard gereden in Dorst, op de oude snelweg tussen Breda en Tilburg. De vermeende wegpiraat hield echter hardnekkig vol dat hij hooguit ietsje harder dan vijftig kilometer per uur had gereden. Gatsonides ging, geïntrigeerd door het verhaal, ter plekke poolshoogte nemen. En wat bleek: de politie zat er, zo constateerde Gatsonides, maar liefst 28 kilometer naast. „De mens elimineren als tijdwaarnemer. Dat is van het begin af aan mijn streven geweest. Het moet mogelijk zijn, zo vond ik, dat snelheid louter objectief wordt gemeten. Het subjectieve element, de mens dus, moet daarbij worden uitgeschakeld", aldus Gatsonides. i BIB Om nauwkeuriger dan een chronometer te kunnen meten kwam hij op de gedachte het lichtnet te benutten. De netspanning wisselt immers met een frequentie van vijftig maal per seconde. „Dat is een vast gegeven. Dus kon ik op die manier metingen verrichten tot op een honderdste seconde. Twee rubber slangetjes op het wegdek activeerden en stopten de teller. Zodoende kon precies worden uitgerekend hoe hard iemand tussen die slangetjes had gereden". Ook een persoonlijke reden speelde een rol bij die hartgrondige wens naar objectieve snelheidswaarneming. Door de naar zijn idee foute inschatting van een official tijdens een Rallye van Monte Carlo ging de zege aan zijn neus voorbij. En verder speelde in die tijd een conflict over een beslissing tijdens de honderd meter vlinderslag in de Olympische Spelen. De jury nam destijds een zeer omstreden Dorst, ROOSENDAAL, Rucphens«J I Bi. 01150-12321. Garagebedrijf Ja" Airbag - Het Verbond van Duitse verzekeraars heeft een airbag voor motorfietsen in ontwikkeling. De airbag is op de benzinetank gemonteerd en wordt bij een botsing opgeblazen over de tank en het stuur. De bestuurder van de motorfiets wordt op het moment van de botsing met een ander voertuig door de vorm van de airbag omhoog gedrukt, waardoor hij niet tegen het object opvliegt maar over het voertuig wordt geworpen, waarmee de botsing plaatsvond. Peugeot - Als opvolger van de Peugeot 604 wordt een 6-cilinder 505 geïntroduceerd. Onder de motorkap van deze Peugeot ligt een 28 liter 6-cilinder met een vermogen van 143 pk/105 kW. De topsnelheid bedraagt bijna 200 km/u. Tevens komt er een GTI versie in de 505 V6-serie. Automarkt - Tijdens het weekeinde van 26,27 en 28 september wordt in het Autotron in Drunen de veertiende Internationale antieke Automarkt gehouden. Kadett- General Motors Nederland heeft, ter gelegenheid van het feit dat binnen twee jaar 100.000 Opeis Kadett zijn afgeleverd, een jubileumauto gelanceerd: de Kadett Limited. De wagen, luxe en compleet uitgevoerd, is gebaseerd op het 3-deurs LS model met de schone 13 N Euronorm motor. De Limited heeft een prijs van 22.496. Triumph - Het vierde Gatsonides sr. en jr. beslissing door een zwemmer als winnaar aan te wijzen die volgens eenieder op de tweede plaats was geëindigd. De waarneming geschiedde met het blote oog en een chronometer in de hand. BOBSLEEEN „Toen heb ik aantikplaten ontwi kkeld voor zwembaden Eveneens met behulp van die rubber slangetjes. Uiteindelijk kun je zo alles metenDus heb ik ook snelheden van een weggetrapte voetbal, van schaatsers, van bobsleeën, van raceautos op Zandvoort en noem maar op gemeten. In veel zwembaden kreeg je overigens stank voor dank. Zo'n apparaat kostte mij toch 60.000 gulden. Als ik het dan verhuurde stuurde ik ook nog drie kerels mee. En als ik dan 2500 gulden huur vroeg, vonden ze dat veel. Dan moest ik er altijd op toeleggen. Het mag nooit geld kosten in de sport wereld. Gelukkig heb ik dergelijke apparatuur wel in zijn geheel kunnen verkopen, met name in Duitsland, Rusland en Australië". De meetapparatuur werd door de jaren steeds verfijnder. Radar en micro-processors deden hun intrede, zodat een rood-lichtcamera vandaag de dag een hoogwaardig stuk techniek is. De prijs is er dan ook naar. Eén camera kost circa Ü£j 50.000 gulden. „De mensen denken wel eens dat zo'n camera zichzelf snel terugverdient door de bekeuringen die worden uitgedeeld. Gedeeltelijk is dat natuurlijk ook wel zo, maar een politiekorps krijgt die opbrengst niet zelf. Dus zo leuk vinden ze onze apparatuur nu ook weer niet. Het gaat de politie vooral om de preventieve werking van de camera's. Er zijn altijd meerdere opstelpunten in een gemeente, waar een camera langs rouleert. Er is zelfs een gemeente met wel vijftig opstelpunten, terwijl ze maar een camera hebben", vertelt Tom Gatsonides, de zoon van Maus die is belast met de dagelijkse leiding van Gatsometer. Dat de camera's niet erg populair zijn bij een gedeelte van de weggebruikers ondervond het bedrijf al snel. Niet zelden valt de apparatuur ten prooi aan vandalisme. „Dat begon met sneeuwballen en stokken, die naar de camera's werden gegooid. Later werd het hagel uit een geweer en nu wordt er met scherp op geschoten", zegt Gatsonides jr. terwijl hij een camerawand laat zien waarin kogelgaten met een diameter van enkele centimers zitten. „Het is zelfs een keer gebeurd dat een hele paal met zo'n camera is weggehaald. De paal was gewoon afgezaagd. Dat ding is later terugvonden na de ramp met het NLM-vliegtuig dat bij Zevenbergschen Hoek is neergestort. Bij het zoeken naar de black box van dat vliegtuig werd de complete paal in een sloot aangetroffen. Het bleek later dat een stel criminelen niet wilde dat de politie zou weten dat ze op dat bepaalde tijdstip op die plaats waren geweest. Ze stonden wel mooi op de foto". Om reden van die agressie zijn, volgens hem, bij voorbeeld de Internationale Triumph Spitfire- weekend vindt zaterdag 6 en zondag 7 september plaats in recreatiepark Klein Vink in Arcen. Beide dagen zijn er onder meer een onderdelenmarkt, rijtests en diverse wedstrijden. Er worden zo'n duizend gasten met ruim vijfhonderd klassieke automobielen verwacht. 4WD - Eigenaars van vierwielaangedreven auto's verzamelen zich op 14 september op het circuit van Zandvoort voor het tweede Camel 4WD-Festival. Niet alleen wordt op deze dag gestreden om het Nederlands kampioenschap trial en staan snelheidswedstrijden op het programma, ook wordt een markt van accessoires voor 4WD georganiseerd. Terreinwagen - Bij Land-Rover is een wagen in ontwikkeling met frontstuur-cabine. Deze terreinwagen zou zowel voor militair als voor burgerlijke doeleinden geschikt moeten zijn. camera's boven de tunnel van de Zuidelijke Rondweg in Breda uitsluitend onder politie -toezicht in bedrijf„Als er een film in die camera's zit, staan er altijd twee agenten bij in de buurt Min of meer toevallig kwam Gatso meter op een idee om de camera's te beveiligen tegen wild-west-agressie „We leveren veel aan Arabische tanden. Op een gegeven moment bleek in Egypte dat de filmrol niet goed bestand was tegen de hoge temperaturen, waaraan de camera de hele dag bloot staat. De apparatuur werkte wel, maar de emulsie op de film ging uitlopen, zodat de foto's onscherp werden. Toen hebben we de kasten een dubbele wand gegeven, zodat er nu als het ware een koelsysteem rond de kast zit. Het bleek dat die dubbele wand de camera prima beschermt tegen kogels. De kogel gaat wel door de buitenste wand, maar het projectiel wordt daarbij zo vervormd dat het geen kracht meer heeft om door de binnenste wénd te dringen". DREMPELEM En ook het idee voor de verkeerslichtcamera die tevens de snelheid meet is in feite in de Arabische wereld geboren. „De automobilisten daar zijn wat wij noemen drempelaars. Die had je vroeger in Nederland ook. Toen de camera's nog met een draad over de weg werkten reden veel mensen hun auto net op die kabel, in plaats van ervoor. Daardoor werd een foto gemaakt, terwijl ze niet echt in overtreding warenIn de Arabische landen doen de mensen dat nog steeds. Als het licht op rood staat beginnen ze al langzaam op te rijden. Daar mee activeren ze de camera terwijl ze nog niet echt in overtreding zijn. Zo wordt wel negentig procent van de foto's onbruikbaarToen kregen we het idee om de snelheid te meten .We hebben de camera's toen zo afgesteld dat ze pas boven een bepaalde snelheid in werking treden. Zo kan de camera zelf registreren of er sprake is van echt doorrijden door rood of van 'drempelen'En om de weggebruikers een beetje op te voeden wilde men ook weten hoe snel de kruispunten werden gepasseerd ais het verkeerslicht op geel en groen staat. Dat idee wordt nu hier ook in de praktijk gebracht", aldus Tom Gatsonides. SCHULDVRAAG De fotorolletjes in die eerste camera's konden 36 opnamen maken. Nu gaan er achthonderd opnamen op een rol. Dat betekent dat er op een rolletje vierhonderd overtreders kunnen worden vastgelegd, want elke auto die door rood rijdt wordt twee maal gefotografeerd. „Om te kunnen bewijzen dat de auto daadwerkelijk is doorgereden". En als het maken van zo'n overtreding eindigt in een ongeval, staat de toedracht daarvan haarscherp op film. „De schuldvraag wie er door rood is gegaan is snel opgelost als het filmrolletje is ontwikkeld Ook op het probleem van de reflecterende nummerplaat had Gatsonides al snel een antwoord. Direct flitslicht kan immers voor zo'n reflectie zorgen, dat het kenteken onleesbaar is op de foto. Nu staat op veel kruispunten de 'flitspaal' enkele meters voor de 'camerapaal Infrarode straling vanuit de camerapaal activeert op haar beurt de enkele meters verwijderde flits. Met als gevolg dat de kentekenplaat van een auto die in overtreding is onder een andere hoek wordt belicht, zodat het nummer wèl leesbaar is op de foto. „Ik rijd zelf wel eens te hard ja. Maar ik ben nog nooit betrapt door mijn eigen apparatuurzegt Gatsonides sr. „Mijn echtgenote wel. Ze kwam een keer thuis met de mededeling dat ze waarschijnlijk was geflitst. Ja, zo zei ze, ik moest wel doorrijden, want er zat iemand vlak achter me. Maar op de foto was later niemand te zien". ASPIRINE De camera's worden wereldwijd geëxporteerd. „In Singapore sta ik bij voorbeeld bekend als Mister RadarDaar zijn onze artikelen eerst jarenlang getest alvorens men tot aanschaf overging. Met Taiwan konden we weer heel snel zaken doen. Een telexje en hup, daar staat weer een orderEn in Zuid-Afrika staat de merknaam Gatsometer voor het instrument rood-lichtcamera, zoals wij hier merknamen als aspirine en luxaflex gebruiken voor produkten van ook andere fabrik anten. 'Versigtig spoed kontrolering met gatsometer' valt daar op waarschuwingsborden te lezen. Vorig jaar draaide het bedrijf in Overveen, waar achttien mensen werkzaam zijn, een omzet van twee en een half tot drie miljoen gulden. Daarvan is meer dan de helft, omstr eeks 65 procent, afkomstig van de export„Onze enige concurrent in Nederland is een importeur in Breda Maar daar betrekken we ook weer materialen van. We zijn behalve concurrent dus ook klant" Een snelheids- overtreder 'gekiekt' vanuiteen rijdende auto op de Autoroute duSoleilin Frankrijk. In de foto worden automatisch gegevens als datum, tijden snelheid (179 km) opgenomen. Colt - De technische keuringsdienst in de Bondsrepubliek, de TüV, heeft grote waardering voor de kwaliteiten van de Mitsubishi Colt. In het TüV-rapport 1986 staat zelfs letterlijk: „Potentieel gegadigden voor aankoop in deze klasse, vinden in de Colt een voertuig, waarvan de waarde tot op de cent behouden blijft. Voor kopers van tweedehands auto's is hij een gouden tip". Diesel - De lichtste en de stilste dieselmotor in de prijsklasse rond 24.000. Deze kwalificatie eist de Mazda 323, de meest verkochte Japanse auto in ons land, voor zich op. Ook een ander facet van het 'dieselen' is bij deze nieuwe zelfontsteker uniek te noemen. De motor kent namelijk geen 'voorgloeitijd' meer. Batavus In samenwerking met een Belgisch ingeniersbureau gaat Batavus Intercycle in de Russische plaats Kowro (Litauen) een fietsenfabriek moderniseren. Batavus is in verband met de kennis van framebouw en het maken van wielen gevraagd aan het object mee te werken. Eind van het jaar moet de fabriek klaar zijn en dan verwachten de Russen 700.000 fietsen per jaar te kunnen bouwen. Custom Cars - Op 8 en 9 november wordt in de Groenoordhal in Leiden de zevende Custom Car Show gehouden. Er zullen zo'n 150 opgetuigde voertuigen te zien zijn. De eigenaren van de voertuigen geven tijdens de show demonstraties.

de Stem | 1986 | | pagina 17