UITBLAZEN Vegin-voorzitter Kaland: min vijftien heel wel denkbaar Sovjet-Unie lijkt haar persbeleid bij te stallen Chili als slachtoffer van de handel in koper 'VERDWE 'n Nieu zonder even. Mysterieus gesjouw NIET TE STERKE SCHOMMELINGEN PRIJS IN BELANG GASBEDRIJVEN NA RAMPEN IN TSJERNOBVL EN DE ZWARTE ZEE RECYCLING EN HET GEBRUIK VAN GLASVEZEL BEDREIGT DE WERELDKOPERMARKT Boete voor mishandeling van koe NMQ DESTEMCOM Toch maarpaa WIMKOCK DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 ACHTERGROND Overdonderd 'Glasnost' Stortvloed DEN HAAG - De inter van de Ziekenfondsraad derzoek naar 350 miljoen kenfondsen zouden zijn Afgestemd lenen be advies. U wilt natuur waarden en een 1 Kom snel eens Lenen? De NMBd DE Red Lion in Ave bury heeft er aan de achterkant een eet zaal bijgekregen, zie ik, rustiek ingericht. 'Rustiek' is de deftige naam voor namaak-bruin. In het ge val van de Red Lion is echter sprake van een eer lijke poging de nieuwe zaal qua decoratie en inrichting te doen passen bij de oude gelagkamer. De Red Lion is een heel oude herberg met een rijke geschie denis. Talloze gewichtige perso nages uit binnen- en buitenland en generaties van archeologen hebben in de Red Lion uitge rust, gegeten, gedronken en ge slapen. De vriendelijke jonge vrouw die mij van een filterkoffie voorziet weet niets over de ge schiedenis van de herberg. Of die nog steeds in handen van dezelfde familie was, had ik haar gevraagd. „Familie?" vroeg ze, „deze pub is van de brouwerij en het beheer is in handen van een zetbaas mana gerzei ze) en die zit hier pas vier jaar." Ze had dus ook nooit ge hoord van mr. Roberts, die in de oorlog nog Nederlandse zee lieden van de in de Middel landse Zee getorpedeerde jager Isaac Sweers had helpen red den. Mr. Roberts was kastelein in de Red Lion toen ik Ave- bury voor het eerst bezocht. Hij bleek zo'n behoefte te hebben aan een praatje dat hij ons er toe bracht staande aan de toog onze lunch te verorberen. torische belangstelling. Er is in de afgelopen 20 jaar méér ver anderd dan de Red Lion. Er is een mooi, modern restaurantje bijgekomen - heel toepasselijk Stones geheten - waar ze origi nele en dus heel on-Engelse ge rechten serveren. Ik eet er 'Re genboogtaart' bij m'n salade. Een warme taartpunt van ver schillende lagen kaas, tuinkrui den en groenten in een omhul sel van deeg. De 17de eeuwse 'Grote Schuur' is gerestaureerd en in gericht als heemkundig mu seum. De National Trust heeft er een smaakvolle souvenirwin kel geopend. Vijf Bed Break- fast-h.ua.tn bieden in totaal zo'n dertig bedden in achttien kamers aan. English Heritage, de dienst Monumentenbeheer van het Ministerie van Milieu, heeft er een bezoekerscentrum geopend dat een beetje concur reert tegen de winkel van de (particuliere) National Trust, die ook aan monumentenbe heer doet. Samen hebben Trust, Heri tage, VW, gemeente en mid denstand een eenvoudige folder vervaardigd over wat Avebury te bieden heeft en dat is be paald niet gering. Toch is het er op deze zaterdag, midden in de vakantie, bijna net zo stil als twintig jaar geleden. Misschien ligt het aan het weer. Anders dan wij hebben de Britten een falikant mislukte zomer achter de rug. De praatgrage vrouw in de 'Red Lion' (wier gebrek aan historisch besef mij toch wel een beetje heeft gestoken) klaagt over het mislukte sei zoen. Als ik een tweede filter koffie bestel is haar instem mend geknik zo overtuigend dat ik even het idee krijg dat ik met mijn verteer voor haar het seizoen alsnog een beetje red. Hét probleem van-Avebury, vermoed ik, is ook van steen en heet Stonehenge. Dat kolossale, wereldvermaarde monument ligt hemelsbreed nog geen der tig kilometer verderop. Stone henge is een stenen spektakel dat in één oogopslag is te om vatten. Avebury is in menig op zicht indrukwekkender dan Stonehenge, maar het is moei lijker te 'zien'. Je moet er een flinke wandeling voor over heb ben en je hebt er je fantasie bij nodig om de gaten, geslagen door generaties boeren, in de ringen en avenues van rechtop staande stenen weer op te vul len. Er is echter nog zóveel be waard gebleven dat de conclu sie gerechtvaardigd is dat Ave bury ooit het centrum is ge weest van een pre-Britse (hoogstwaarschijnlijk: klokbe ker-) beschaving. Ik kom er morgen nog even op terug. De uitbreiding die de her berg heeft ondergaan maakt de afwezigheid van verdere klandi zie alleen maar schrijnender. De andere koffiedrinkers zijn, aan de bekers te zien waaruit zij drinken, personeelsleden of familie van de manager. Het is zaterdagmorgen en de Engelse scholen hebben nog steeds va kantie, maar het grote parkeer terrein buiten het dorp is leeg. Er is vrij veel bewolking waar de zon gedurende lange perio den achter schuilgaat, maar het is droog. Over de Heuvels van het Witte Paard komt een gure wind aanwaaien. De weinige toeristen die ronddolen tussen de reusachtige stenen waaraan Avebury zijn, bij een breed pu bhek klaarblijkelijk nog te ge ringe faam dankt, dragen par ka's en anoraks. Het is bijna op de dag af twintig jaar geleden dat ik voor het eerst in Avebury kwam. In het archief van de krant kan ik nog vinden wat ik er toen over schreef: „Avebury ziet eruit alsof het zich nauwelijks be wust is van zijn historische be langrijkheid en het wekt even min de indruk dat het leeft bij de gratie van de toerist. Inte gendeel: aan alles is te zien dat het de boer is die hier zorgt voor de dorpswei vaart, niet de toerist." Er zal destijds misschien een tractor voorbij de Red Lion zijn komen daveren terwijl ik daar stond te lunchen, maar of het bovenstaande een goede waarneming was, betwijfel ik nu. In elk geval gaat zij nu niet meer op. Avebury doet wel de gelijk zijn best om in het gevüj te komen bij de toerist met his- i'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïP Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176, Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom, Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rf)nlrrpl9tioc Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA i - DONDERDAG 4 SEPTE Door Louis van de Geijn HET MODALE Neder landse gezin betaalt vol gend jaar 1000 minder aan energie dan in 1985. Wat doe je dan als nood lijdend minister van Fi nanciën? Laat je mis schien het oog vallen op het aardgas? Kan daar niet wat belasting op? Belasting heffen op aard gas, beseft voorzitter A.J. Kaland van de Vegin (gasdis- tributiebedrijven), is het mooiste wat er is voor een minister van Financiën. Hij is er zeker van dat hij hon derd procent vangt. Het ver bruik staat tot achter de komma in de boeken en er is geen gasbedrijf dat failliet gaat met een fikse belasting schuld. Maar Kaland is tegen. Want gasbelasting is even doeltreffend als onrecht vaardig. „Ik neem altijd het voorbeeld van het leraar sechtpaar. Beiden werkend, een modern, goed geïsoleerd appartement. Duizend kuub- gas per jaar. Wie is de klos? Dat zijn die twee oude mens jes waarvan er één met reuma te bed ligt, in een al wat ouder huis, niet zo wind- dicht. Vierduizend kuub per jaar. Ga je belasting heffen op gas, dan betalen die men sen wel vier keer zo veel als dat leraarspaar." Kaland,:...Wij niet te redden- hoeven regeerakkoord - FOTOARCHIEF DE STEM Rnding: ...Premiewaarde hanteren... - FOTODESTEM/JOHANVANGURP Het is duidelijk dat er geen accijns op aardgas komt, als de Vegin-voorzitter dat kan tegen houden. Dat is één ver klaring voor de bereidheid van de gasbedrijven om mee te werken aan een construc tie die aan de ene kant de koopkracht de komende twee jaar enigszins stabiel houdt en anderzijds de peilloze val van de aardgasbaten wat af remt. De verlaging moet worden beperkt en pas later aan de consument doorgege ven. Nee, moet CDA-senator Kaland ontkennen, de Vegin heeft zich niet tot taak ge steld het regeerakkoord te redden. Maar de gasbedrij ven hebben er wel belang bij dat de prijs niet te sterk op en neer gaat. Dat dreigt volgend jaar in derdaad te gebeuren. Als de olieprijzen tussen nu en eind oktober niet sterk oplopen, wordt het aardgas voor de kleinverbruiker in beginsel 18 cent (met BTW erbij 21,6 cent) per kubieke meter goedkoper. Het kabinet is echter van plan per 1 november a.s. de accijns op olieprodukten te verhogen. Huisbrandolie wordt daardoor 7 cent per li ter duurder. Als gevolg daar van gaat de prijs van aard gas per 1 juli van het volgend jaar op zichzelf 6,2 cent (excl BTW) omhoog. Of dat meer of minder wordt, hangt na tuurlijk ook af van de ont wikkeling van de olieprijzen de komende periode. Kaland: „Moet je nou over die eerste zes maanden de volledige prijsverlaging doorgeven en vanaf juli een verhoging invoeren? Of is het redelijk om te proberen voor het hele jaar zo veel mo gelijk eenzelfde tarief te hanteren?" Kaland rekent het snel voor: min 18 cent in de eerste helft, plus 6 in de tweede, dat is gelijk aan min 15 over het hele jaar. „Dat zou zeer wel denkbaar zijn. Ook niet gek uit het oogpunt van de con sument. Wat schiet je ermee op als in de eerste helft van het jaar de voorschotnota 50 lager is en daarna weer stijgt? Zeker degenen met een beperkte beurs hebben er geen enkel belang bij zulke grote schokken in hun vaste woonlasten." Kaland is over deze oplos sing nog in de slag met mi nister De Korte van Econo mische Zaken, maar hij ver wacht dat ze er wel uit zullen komen. Gebeurt dat niet, dan heeft het kabinet de stok achter de deur van een tijde lijke accijnsheffing. De op brengst daarvan, te ramen op zo'n 600 miljoen, zou onher roepelijk verdwijnen in de Staatskas. De inhouding per 1 januari, welke vorm die ook krijgt, komt uiteindelijk toch terecht bij de afnemers van het gas. Ook daarom wil de Vegin het alternatief van het kabinet voor de accijnshef fing graag aanpakken. In de besprekingen met de minister heeft de Vegin ook een verlenging van het hui dige contract met de Gasunie aangekaart. Dat loopt tot juli 1988, Kaland wil het nu laten eindigen in december van dat jaar, zodat er de komende twee jaar een rustige ont wikkeling in de tarieven kan worden vastgelegd. Dat geeft de Vegin ook de gelegenheid zich op te maken voor een krachtmeting met minister Ruding van Finan ciën aan het eind van die pe riode. De minister heeft tij dens de afgelopen kabinete formatie geopperd het aard gas 5 tot 10 cent per kuub duurder te maken, ongeacht wat er met de olieprijzen ge beurt. De premiewaarde waarop Ruding zich baseert, is een begrip dat Gasunie en Eco nomische Zaken al jarenlang hanteren. Kaland: „De rede nering is dat gas voor de ver bruiker allerlei voordelen heeft boven olie. Je hebt er geen tank voor nodig, die je telkens moet laten bijvullen. Olie betaal je ook vooraf op die manier. En aardgas is veel schoner. Daar kun je ook een prijskaartje aan han gen." Of de mensen dan niet zullen kiezen voor kolen of olie? Niet zo gauw, denkt Ka land. „Kleinverbruikers heb ben eigenlijk niet een echt al ternatief. Grootverbruikers kunnen gemakkelijker over schakelen. Die hebben ook te maken met de energieprijzen van buitenlandse concurren tie. De tarieven voor klein verbruik zijn hier nog be trekkelijk laag in vergelij king met het buitenland. Daar heeft de minister nog wel wat ruimte." DE PUBLICITEITSMA- CHINE van het Kremlin heeft met ongekende souplesse en zin voor de tail gezorgd voor infor matievoorziening rond het zinken van het pas sagiersschip Admiraal Nachimov. In april werd nog alom kritiek gele verd vanwege de trage berichtgeving rond het ongeluk in de kerncen trale van Tsjernobyl. De officiële Russische me dia maakten minder dan 17 uur na het zinken van het schip in de Zwarte Zee mel ding van de ramp. Naar wes terse begrippen is dat nog bijzonder traag, maar voor de Sovjet-Unie, waar ge heimhouding door de rege ring bijna reflexmatig is, be tekende het een doorbraak. In het geval van Tsjerno byl duurde het drie dagen voor er iets bekend werd ge maakt en dat gebeurde pas nadat in Zweden hoge stra lingsniveaus werden geme ten en dat land een verkla ring eiste. Nadat het vergaan van de Admiraal Nachimov was ge meld, konden buitenlandse verslaggevers ongehinderd doordringen tot woordvoer ders die verdere details be kendmaakten. Ook plaatse lijke functionarissen aan de Zwarte Zee waren bereid in formatie te verstrekken. Dinsdagavond, minder dan 48 uur na de ramp, belegden de autoriteiten een perscon ferentie waar onderminister van koopvaardij Leonid Ne- dyak vlot en professioneel antwoord gaf op vragen. Zonder haperen vertelde hij dat het cruiseschip was ge ramd door een Russisch vrachtschip en dat het met 1.234 mensen aan boord was vergaan voor de reddingsbo ten konden worden uitgezet. Hij vertelde dat er 79 lijken waren gevonden, dat 319 mensen werden vermist en dat 836 opvarenden waren gered. In de nieuwsuitzending op de televisie werd die avond uitgebreid aandacht ge schonken aan de scheeps ramp en aan de persconfe rentie. De westerse corresponden ten werden door de openheid van de autoriteiten volledig overdonderd. Zij zijn er aan gewend geraakt dat zij hun informatie moeizaam en stukje bij beelje moeten ver zamelen, waarbij zij veelal niet meer in handen krijgen dan onbevestigde geruchten. In het verleden was de traagheid van de autoriteiten soms schokkend: - In 1983 duurde het zes da gen voor de autoriteiten er kenden dat zij een Zuidkore- aans verkeersvliegtuig had den 'tegengehouden'. Pas na bijna een jaar werd openlijk gezegd dat het toestel was neergeschoten. - Het duurde een maand voor werd bevestigd dat zich in 1983 een ongeluk had voor gedaan op een lanceerplat- form en dat drie kosmonau ten daarbij net niet om het leven waren gekomen. - De dood van een jonge kosmonaut in de begintijd van de ruimtevaart werd pas na 25 jaar bekend. - Het is nog steeds niet be kend hoeveel doden er vielen toen een Wolga-schip bij Oeljanovsk in 1983 een brug ramde. Geruchten spreken van 200 doden. De berichtgeving rond de Admiraal Nachimov was vooral bijzonder omdat er geen buitenlanders of hoog waardigheidsbekleders aan boord waren. Dergelijke om standigheden kunnen het proces van informatievoor ziening versnellen. Het was tot nu toe het dui delijkste voorbeeld van de nieuwe 'glasnost', de open heid die partijleider Michail Gorbatgjov heeft geëist ter vervanging van de oude praktijk die erop neerkwam dat uit het binnenland alleen goed nieuws en uit het bui tenland alleen slecht nieuws werd gemeld. De oproep van Gorbatsjov leidde er in eerste instantie toe dat in de Russische pers werd geschreven over het binnenlandse drugprobleem en dat lezers brieven stuur den waarin werd geklaagd over trage berichtgeving over ongelukken en natuur rampen. Het nieuwe imago liep na Tsjernobyl een flinke deuk op. De eerste persconferentie over Tsjernobyl werd strak in de hand gehouden. kon den slechts vier vragen wor den gesteld voor de perscon ferentie werd beëindigd. Pas na geruime tijd kwam een brede nieuwsvoorziening rond het ongeluk op gang en vorige week gaf de Sovjet- Unie uitgebreid tekst en uit leg over het ongeluk op de LAEA-conferentie in Wenen. Na het zinken van de Ad miraal Nachimov werden de westerse verslaggevers gere geld en relatief gedetailleerd op de hoogte gehouden door Igor Averin, hoofd van de af deling buitenlandse betrek kingen van het ministerie van koopvaardij. Hij stond zelfs journalisten in het bui tenland telefonisch te woord. De radionieuwsdienst van Associated Press kon onge hinderd uit Londen contact met hem opnemen voor een telefonisch interview. Averins secretaresse be handelde de stortvloed van telefoontjes zonder ook maar een begin van de irritatie en vijandigheid te tonen waar mee verslaggevers meestal bij officiële instanties wor den ontvangen. De PR-afdeling van het Kremlin is de afgelopen week ook in de weer geweest rond de zaak van de gearres teerde Amerikaanse journa list Nicholas Daniloff die door de KGB wordt beschul digd van spionage. Toen een AP-verslaggeve: vorige week zaterdag telefo nisch contact zocht met dt Lefortovo-gevangenis een bevestiging te krijgen dat Daniloff daar werd vast gehouden, deed hij dat zon der te verwachten antwoori te krijgen. De KGB-agen', aan de andere kant leek stomverbaasd dat het tele foontje aan hem was doorge geven. De journalist was even verbaasd dat hij zomaai een agent van de geheim; dienst aan de telefoon had gekregen. Op beleefde toon bevestigde de agent dat Da niloff in hechtenis zat. Gennadi Gerasimov, dl woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaker. gaf dinsdag tijdens een spe ciale bijeenkomst tekst e: uitleg over de zaak. Hij wen benoemd na het ongeluk ii Tsjernobyl, als opvolger va: de minder soepele Vladimi Lomeiko. Gerasimov steld zich dinsdag hard op, maai hij was wel bereid vragen tf beantwoorden. Hij biet kalm op de ongeruste ei soms boze vragen van d journalisten. Er ontston: geen ruzie en hij liep nie weg. In het verleden is wel eens anders geweest o; persconferenties in Moskou. Door Mathieu Kothuis DE vervlechting van de internationale politiek met de grondstoffen- handel is in het recente verleden wellicht het duidelijkst geïllustreerd rond de grondstof koper. Chili, een van de belang rijkste koperproducen ten ter wereld, speelde daarbij een hoofdrol als slachtoffer in de strijd om de controle van deze strategische grondstof. Na de VS en de Sovjet- Unie is Chili de derde koper producent ter wereld met een jaarlijkse produktie van ruim een miljoen ton per jaar, 13,2 procent van de jaarlijkse wereldproduktie. De aanwezige voorraden ko per in Chili zijn echter veel hoger en daarmee zou 30 pro cent van de wereldproduktie haalbaar zijn. De VS (met een jaarlijkse produktie van 1.376.000 ton, 17,2 procent van de wereldproduktie) en de Sovjet-Unie (1.136.000 ton, 14,2 procent) produceren voornamelijk voor eigen ge bruik. Naar voorbeeld van de OPEC hebben een aantal ko perprocenten zich verenigd in de CIPEC (Conseil inter- gouvernemental des pays ex- portateurs de cuivre). De le den zijn Chili, Zambia, Zaïre, Peru, Indonesië en Maureta- nië met als geassocieerde le den Australië, Papoea- Nieuw-Guinea en Joegosla vië. Samen produceren deze negen landen ongeveer 39 procent van de totale wereld produktie. De produktie van de Afrikaanse 'Copper Belt', Zambia en Zaïre, komt over een met die van de Sovjet- Unie. Het belangrijkste stre ven van de CIPEC is te ko men tot stabilisatie van de exportprijzen via het aanleg gen van een bufferreserve. Toen in '70 de Unidad Po pular van Salvadore Allende in Chili aan de macht kwam werd bij het parlement een voorstel tot nationalisatie van de kopermijnen inge diend. Doel was de rijke op brengst van de kopermijnen ten goede te laten komen aan de arme Chileense bevolking. De koperexport levert de be langrijkste bijdrage in Chili's nationale inkomen. Nadat de regering-Allende had geweigerd de grote (ko- per-)multinationals uit de VS schadeloos te stellen voor de nationalisaties van hun Chi leense kopermijnen, startte een door de VS gesteunde campagne om Allende ten val te brengen. Bij een militaire staatsgreep, naar later bleek eveneens gesteund door de VS, werd de Chileense rege ring ten val gebracht, Al lende en vele anderen ver moord en duizenden UP- aanhangers gevangen gezet. De nationalisaties waren van de baan en de belangen van de multinationals (Anaconda en Kennecott) veiliggesteld. De belangrijkste koper mijnen in Chili liggen in de noordelijke en centrale An des. Deze 'gran mineria' met 85 procent van de Chileense koperproduktie, eerder in handen van Anaconda en Kennecott, zijn nu opgegaan in de Corporación Nacional del Cobre en Chile. Aan de multinationals is voor deze overname 500 miljoen dollar betaald. Particuliere bedrij ven leveren nu nog eenvijfde van de nationale koperpro duktie. De wereldkoperprijs is voor Chili van levensbelang: elke dollarcent meer of min der scheelt het land jaarlijks ruim 20 miljoen dollar aan inkomsten. Opvallend is de halvering van de wereldko perprijs tijdens de regering Allende en de verdubbeling in het jaar na de militaire machtsovername door Pino chet. Maar de laatste jaren zit duidelijk de klad in de wereldhandel in koper. De wereldproduktie die tussen 1954 en 1974 meer dan ver dubbelde, stagneert. Ook het koperverbruik stijgt niet meer. In de telecommunica tiesector, goed voor tien pro cent van het kopergebruik, wordt nu inplaats van koper draad glasvezel gebruikt. Re cycling van koperafval dekt bovendien 60 procent van de behoefte in de westerse in dustrielanden. Die malaise op de internationale koper- markt blijkt ook uit de dra matische gedaalde prijzen op de Londense koperbeurs. Van 1300 Engelse pond per ton ko per (eind vorig jaar) daalde die prijs eind juni tot 915 pond per ton, een prijsdaling van 33 procent. Na de VS, de Sovjet-Unie (die beiden in hun eigen be hoefte aan koper kunnen vol doen) en Chili is ook Zambia een van de grotere koperex porteurs. Het land produ ceert jaarlijks 671.000 ton, 8,4 procent van de wereldpro duktie. Tijdens een staatsbe zoek aan Nederland gaf de Zambiaanse president Ka- oenda begin dit jaar een overzicht van de belangrijk ste problemen voor de Afri kaanse landen met de hui dige gang van zaken op internationale grondstoffen markt. De fundamentele oorzaal van de bestaande economi sche orde van uitbuiting e: ongelijkheid in de wereli ligt, zo zei Kaoenda, in he koloniale verleden waarbi de Afrikaanse landen voor namelijk als producente van grondstoffen werden zien. De markten voor di produkten liggen nu nog uil sluitend in West-Europa de VS en Afrika heeft zeil nu nog geen mogelijkheid ot invloed uit te oefenen op c voorwaarden waaronde deze produkten worden ver handeld. Koper is volgens Kaoend zo'n voorbeeld waarvan d prijs buiten Zambia om op beurs in Londen wordt vasl gesteld. En aangezien ook c prijs van industriële produk ten in de westerse werel wordt vastgesteld is het gf volg, „dat Afrika minde krijgt voor wat ze exportee: en meer betaalt voor wat importeert. Dat is het vooil naamste kenmerk van ow economische betrekking me Europa en Noord-Amerika' aldus Kaoenda. Overigei toonde de Zambiaanse pres dent zich ook de eerste om t erkennen dat de ontwikte ling van zijn land is gebat bij een toenemende exploita tie van de vele natuurlij! hulpbronnen waarover Zad bia beschikt om de afhank lijkheid van de koperexpo te verkleinen. Vorige afleveringen in deze sei werden geplaatst op 30 augustvt in 3 september. Morgen: Koffie A. F.Th. van der Heijden. - FOTO ANP Fon Van onze Haagse r Het onderzoek moet binne rond, zodat de Ziekenfondsr (Volksgezondheid) snel dui fen. Dees heeft deze zomer het onderzoek gegeven. Hem was gebleken dat bij de opheffing van de vrijwil lige ziekenfondsverzekering per 1 april van dit jaar in de kassen van deze fondsen nog maar 18 miljoen zat Bere kend was te voren dat bij de opheffing zo'n ƒ350 miljoen zou resteren. In de wet, waar- ROERMOND (ANP) - De kan tonrechter in Roermond heeft woensdag de 56-jarige dieren arts K.li.K. uit het Limburgse Montfort een geldboete van 2500 gulden wegens ernstige mishandeling van een koe. Het dier werd vorig jaar mei met een krachttoestel, een zogenoemde geboortekrik, verlost van een kalf. Het kalf werd dood geboren en de koe zo ernstig gewond dat het dier naderhand moest worden af gemaakt. Volgens de verdediger en twee getuigen a décharge wordt het bewuste krachttoe stel vrij algemeen toegepast en in Nederland aanvaard. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van Landbouw is het gebruik van de geboor tekrik bij wet verboden. (ADVERT DE JAARLIJKSE rapportage van de niet vaak voor groot politiek gewei ophef gemaakt over saillante detail taxi kosten zou hebben gedeclaree rieuze klachten die deze onafhan brengt. Een van de misstanden waar de jaren over beklaagt is de lichtvaard tnet subsidies wordt omgesprong voorvallen aangehaald waaruit blijkt den subsidies die jaarlijks worden tï'2oncfer gebrekkig te noeme zaak. De mogelijke subisidiefraude Pensioenfonds dreigt er een te wor Naar alle waarschijnlijkheid hee huisvesting in een reeks van jaren dies te veel betaald aan particuliere w I. Algemene Rekenkamer en oo volkshuisvesting in Zuid-Holland h schuwende taal gesproken. Deze t iarr-?an dovemansoren gericht wa tiek Den Haag niemand zich qeroe~ gaan. a Dat onderzoek zal nu wel plaatsvi is Brokx Van Volkshuisvesting, on mer, aangekondigd. Een nadeel va tendeels zal worden uitgevoerd doo 'e van Volkshuisvesting. Niet dat bij worden aangekeken tegen de am voor hun rekening nemen. Zaak is jij Y?e''9e affaire de uiterste objecti npt beste middel daartoe is een par enquete heeft bewezen dat deze pr Dioot legt. Het is alleszins waar dat teaardemiddel is. Maar wil de politi waardigheid inboeten, dan zal in de le openheid moeten worden betra

de Stem | 1986 | | pagina 2