VERBITTERING OP FRANS ANTILLENEILAND INDIA HEEFT ER NIEUW PROBLEEM BIJ DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 EXTRA nONPERPAG 4 SEPTEM POINT A PITRE - Een meesterhand heeft ge le, roze en paarse pasteltinten vermengd aan de hemel boven Capesterre. Rechts aan de ho rizon vermoeden we de contouren van het ronde rumeiland Marie-Galante, dat de naam kreeg van een der schepen waarmee Columbus in 1493 zijn tweede reis maakte naar wat hij Indië dacht. J -TT NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 DARJEELING - De spreekwoordelijke rust in de Himalaya wordt sinds enige tijd verstoord door de roep om een eigen deelstaat van de Ghurka's, Indiase staatsburgers van Nepalese afkomst. Het oproer van de Ghurka's vormt een nieuwe bron van onrust in de toch al on rustige Indiase statenbond. DUITSLAND 1 Suske en Wiske: „1 Hambone u T4f Guadeloupe wil een beter imago Door onze correspondent Bob van Huët De uitbundig concerterende krekels maken van de Caraïbische avondschemering een adembenemend spektakel. r Erg anders zal het niet ge weest zijn toen de grote ont dekkingsreiziger hier bijna vijf eeuwen geleden landde. Guadeloupe, het grootste eiland van de Franse Antillen en behorend tot de boven windse groep, heette toen Ka- rukera. Er woonde een woeste indianenstam, de Caraïben, aan wie de uitvinding van de hangmat wordt toegeschre ven. Later werd de hele regio naar dit volk genoemd. Uit dank voor zijn behouden over tocht herdoopte Columbus het nieuwe land naar het Spaanse pelgrimsoord Santa Maria de Guadeloupe. Vakantie op het 'eiland van smaragd'. Franse vrienden ke ken bedenkelijk toen we hen van onze reis naar Guade loupe op de hoogte stelden. In tegenstelling tot het 200 kilo meter zuidelijker gelegen 'bloemeneiland' Martinique heeft Guadeloupe een slechte reputatie. „Kijk maar uit voor bomaanslagen en stakingen", zo werden we gewaarschuwd. Eenzijdig Guy-Claude Germain van het Nationale Verkeersbureau op Guadeloupe kent het ver haal. „Men heeft meestal een eenzijdig beeld van ons eiland. De berichtgeving in de pers is zelden in evenwicht. Een actie van separatisten is voorpa gina-nieuws ook al hebben die maar de steun van drie pro cent van de bevolking. Stakin gen dito. Voor positieve ont wikkelingen als het op poten zetten van een professionele toeristenindustrie is geen ruimte. We proberen hier iets op te bouwen maar dat lukt nooit als de mensen geen ver trouwen hebben in Guadelou pe." VW en plaatselijke autori teiten spannen zich in om het imago te verbeteren. Dat gaat van een bestand met de onaf hankelijkheidsbeweging tot schoonmaakacties op de stranden. Volgens Germain is er een beweging ten goede merkbaar, die op den duur moet leiden tot meer bezoek. Totaal verkeerd viel het on verwachte bezoek van de Ne derlandse Heineken-ontvoer- ders op weg naar het door Frankrijk en Nederland ge deelde Sint Maarten. „Houd je Europese rotzooi bij je", scan deerden de eilandbewoners. Subsidies Guadeloupe is sinds 1946 of ficieel een overzees departe ment. Het wordt vanuit het 7000 kilometer verderop gele gen Parijs bestuurd als een in tegraal onderdeel van Frank rijk. Dankzij grote subsidies uit het moederland is de le vensstandaard er beduidend hoger dan op onafhankelijke buureilanden als bijvoorbeeld Dominica, een voormalige Britse bezitting. Reden waarom de animo voor onaf hankelijkheid gering is. Het door 340.000 mensen bewoonde vulkanische eiland heeft goede scholen en ziekenhuizen en vierbaans snelwegen. Maar ondanks die voorzieningen heerst er op dit paradijselijke ^'WÊÊÈÊM Ingegooide ruiten en leeggeroofde winkels na rellen in Pointe-a-Pitre op Guadeloupe. Volgens Guy-Claude Germain van het Nationale Verkeersbureau op Guadeloupe geeft de pers met dit soort foto's een eenzijdig beeld van het eiland. - fotoafp eiland een malaise. Frustratie is er vooral over de ongelijke behandeling vergeleken met de 'metropool-departementen'. Guadeloupe heeft ongeveer dezelfde plichten als Corse- du-Sud of het departement Calvados, maar met de rech ten staat het heel anders. Kin derbijslag en pensioenen zijn omlaag 'aangepast' terwijl het levensonderhoud juist veel duurder is. „We moeten met de driekleur zwaaien en de Mar seillaise zingen maar we wor den niet erkend als echte Fransen", zegt een scholier. „Als je teleurgesteld bent in Parijs is de deur naar onaf hankelijkheidsideeën gauw gevonden", zei Germain ons eerder. Een ander probleem is de monopolie-positie van een aantal 'metro's', blanken uit het moederland die de zwarte bevolking weinig ruimte geeft voor commerciële initiatieven. Bedrijven en hotellerie zijn veelal in blanke handen. Verbittering In de steden Point-a-Pitre en Basse-Terre is verbittering hierover voelbaar, een gesprek wordt pas hartelijk wanneer je duidelijk maakt geen Fransman te zijn. Dat Neder landse slavenhandelaren deze eilanden hebben bevolkt is ge lukkig vergeten. „Aruba en Curasao hebben zich veel be ter ontwikkeld", weet een ambtenaar op een bank op de lommerrijke Place de la Vic- toire in Point-a-Pitre. Het tot handelscentrum uitgegroeide vissersdorpje is genoemd naar een Nederlander, die Pieter heette. In de 17e eeuw ver kocht hij vis op een stijger aan de waterkant. Dat liep zo goed dat de plek bij de plaatselijke bevolking bekend werd als poite-a-pitre (de punt van Pieter). Heel anders is de stemming op het platteland, waar de boeren openhartig en gastvrij zijn. He dunbevolkte noorden van Grand-Terre, de rechter helft van het eiland, was eens het centrum van een bloeiende suikerindustrie. De meeste van de windmolens die het riet maalden zijn veranderd in ruïnes, maar een enkele staat nog redelijk overeind. Bij het dorp Les Mangles ontdekken we tussen de rietvelden een blauw geschilderde molen, in gericht als kapel. Volgens een boerin is het een pelgrimsoord waar eens per jaar vele Gua- deloupeanen samenkomen. De stilte van Les Mangles contrasteert scherp met het donderende geraas van beu kende golven onder Helle poort, de noordkaap van Grand-Terre. Azuurblauwe rollers spatten spectaculair op de kalkstenen rotswanden. Weer anders is het decor aan de westkust waar moerassen zijn en mangrovebossen. Een visser herstelt zijn netten. Uit zijn radio dendert een typisch Zuidamerikaans verslag van een voetbalwedstrijd uit de plaatselijke competitie. De dag is goed, want Abymes staat voor. Voetbal en hanenge vechten zijn op Guadeloupe zeer populair. Zoals de naam niet aangeeft is Basse-Terre, de oostelijke helft van het eiland, zeer berg achtig. Over de schitterende Allé Dumanoir met zijn dub bele rij koningspalmen rijden we langs uitgestrekte bana nenplantages naar de vulkaan La Soufrière. Rond de inmid dels weer bewoonde hellingen was tien jaar geleden grote paniek toen de vuurberg dreigde te ontwaken. Tiendui zenden mensen moesten wor den geëvacueerd uit vres voor een uitbarsting. Die echter nooit komen. Met dichtgeknepen neii. voor de zwavelgeur poseren d toeristen nu heldhaftig bij zuidelijke krater. De Soufrièi biedt een prachtig uitzicht o de eilandengroep Les Sainte. al 300 jaar bewoond door B» tonse vissers. Voor we aan de lange thuis reis beginnen gaan we nof even langs bij broeder Jaed Meyer uit den haag. Al veert; jaar bewoont hij een klei# kamer in het klooster var» Massabielle, de sloppenwijk van Point-a-Pitre. De 79-ji rige missionaris is te vrede over het parochieleven. „Dt zaterdag- en zondagmisse zitten hier stampvol", zegt hi; „Maar de Guadeloupeanen In leven hun godsdienst toch ai ders dan wij. De helft vam mensen boven de veertig ki lezen noch schrijven." Guadeloupe is een gezoi en weelderig eiland, vindt „Alleen organisatorisch kloj het allemaal nog niet zo gi Niemand heeft concrete idi hoe de problemen opgeli moeten worden." George Brengel als Edison ir Edison' (Nederland 1,19 uur). „non i Joden en onze 22.20J beschaving 'Onbegrensde mogelijkhe den', de zevende aflevering van de serie 'De joden en onze beschaving" behandelt de trek van de joden naar de Verenigde Staten. Aan het einde van de negentiende eeuw vonden miljoenen Oosteuropese joden hier voor het eerst een gastvrij land. Weliswaar waren ze in het begin gedoemd in ar moedige omstandigheden te leven, maar het nieuwe be loofde land bood hen ten minste de kans zich in vrij heid te ontplooien. Beetje bij beetje lukte dat ook. De in vloed en de macht van de joodse Amerikanen groeide gestaag. De joden drukten met name een stempel op de Amerikaanse cultuur. b d e I e li g n r d II h a b 21.45 Simonskoop Ghurka's verstoren rust in Himalaya Door Seema Sirohi, Associated Press De onrust heerst vooral in Darjeeling, een gebied ter grootte van Hong Kong in een uitstulping van de deel staat West-Bengalen, aan het eind van de 'kippenek', de smalle strook land die het gebied verbindt met het de rest van de staat. Darjeeling, dat wereldbe roemd is om zijn thee, heeft ongeveer 900.000 inwoners. Het wordt omringd door de Hima- laya-staten Nepal, Sikkim en Bhutan. De Ghurka's klagen dat ze door de deelstaatregering van West-Bengalen, die wordt ge leid door de Communistische Partij, worden achtergesteld. Ze eisen dat ze een eigen, 24ste Indiase deelstaat krijgen, waarin ze hun eigen cultuur en identiteit kunnen beleven. Ze willen bovendien dat er meer overheidsbetrekkingen voor hen beschikbaar komen, dat de onderwijsfaciliteiten in het gebied worden verbeterd, en dat er meer industrie en ar beidsplaatsen worden ge creëerd. De Ghurka's, die zich rond 1850 in India begonnen te ves tigen, klagen ook dat ze gelijk worden geschakeld met de arme Nepalese passant en ar beiders die vrijelijk de grens kunnen oversteken en aan weerszijden handels- en eigendomrechten hebben. Deze gelijke behandeling van Indiërs en Nepalezen is vast gelegd in een verdrag tussen Nepal en India uit 1950. De Ghurka's eisen dat de betref fende verdragsbepaling wordt geschrapt. Onduidelijk Ze vinden bovendien dat het verdrag hun eigen positie on duidelijk maakt en vrezen dat ze het land kunnen worden uitgezet, in navolging van de 4.000 Nepalezen die in maart over de grens werden gezet. De Ghurka's hebben van oudsher een reputatie van ge duchte krijgers. De Britse re gering begon in 1815 met de recrutering van speciale Ghurka-regimenten, en sinds dien hebben ze onder andere in Burma tegen de Japanners gevochten. Ook in de Falk- land-oorlog in 1982 werden Ghurka's ingezet. Het Indiase leger heeft meer dan 9.000 Ghurka's in dienst, die zijn ondergebracht in elite-eenhe den. Dit strijdlustig verleden heeft er echter toe bijgedragen dat het onafhankelijkheids streven in Darjeeling, waar zo'n 40.000 militaire veteranen wonen, van meet af aan een tamelijk gewelddadig karak ter heeft gehad. Sinds mei van dit jaar zijn er al minstens 25 mensen om het leven gekomen en tientallen gewond geraakt bij demonstraties en andere incidenten. Het traditionele wapen van de Ghurka's is de kukri, een gekromd mes; er is een ge zegde dat wil dat de kukri, eenmaal uit de schede getrok ken, ook bloed moet proeven, anders zal de eigenaar zijn eigen bloed op het slagveld vergieten. Dit gezegde wordt de laatste tijd veelvuldig gebe zigd, en van vele daken in Darjeeling wapperen groene vlaggen waarop ontblote ku kri's prijken. De Ghurka-beweging is ge bundeld in het Ghurka Natio naal Bevrijdingsfront. Voor zitter is Subash Ghising, een 50-jarige voormalige korpo raal in het Indiase leger. Ghi- seng is een kleurrijk figuur; behalve militair is hij school meester, bantamgewicht bok ser, en auteur van 18 sappige, in het Nepalees geschreven Dit najaar worden twee in teressante Hollywood-films in de bioscopen verwacht, waarvan Simon van Collem in deze aflevering iets zal la ten zien. In de eerste 'Down and out in Beverly Hills' van Paul Mazursky is Bette Midler terug van wegge weest. Ze speelt samen met Richard Dreyfuss een rijk echtpaar in de dure wijk van Hollywood. Gen zwer ver, Nick Nolte, heeft hun zwembad uitgekozen om zelfmoord te plegen. De tweede 'Big trouble in Little China' van John Carpenter is een avonturenfilm rond een vrachtwagenchauffeur. De derde film, die in deze rubriek de aandacht krijgt, heet 'De wisselwachter* van Jos Stelling. Deze film met Jim van der Woude en Johnny Kraaykamp zal tij dens de Utrechtse Filmda gen in première gaan. Het verhaal gaat over een spoor wegman op een eenzame post, die slechts af en toe be zoek krijgt. 23.00 Feuer für den grossen Drachen De door Eberhard Itzenplitz De 'kippenek' in het noorden van India met Darjeeling middelpunt. De Ghurka's hebben van oudsher een reputatie van geduchte krijgers. De Britse regering begon in 1815 met de recrutering van speciale Ghurka-regimenten, en sindsdien hebben ze onder andere in Birma tegen de Japanners gevochten. Ook in de Falkland-oorlog in 1982 werden Ghurka's ingezet. Hier begroet Navo-generaal Rogers een jonge Britse Ghurka-officier. - foto ap boekjes van het kasteelroman genre. Daarnaast schrijft hij gedichten en houdt hij zich be zig met filosofie en astrologie. Ghising is ondergedoken nadat de politie had gepro beerd hem te arresteren, onder andere wegens het aanzetten tot rellen. Volgens hem steu nen de 40.000 Ghurka leger- veteranen die in Darjeeling wonen het streven naar een eigen Ghurkastaat. Regeringsfunctionarissen in West-Bengalen noemen de Ghurka-beweging opstandig en potentieel terroristisch van karakter, maar erkennen dat zij brede steun geniet. Er zijn in India ongeveer 6 miljoen Ghurka's, die voornamelijk in de noordelijke en noordooste lijke staten wonen. Niemand weet precies hoeveel van hen het streven naar een eigen deelstaat steunen, maar ieder een is het erover eens dat er sprake is van een ernstig pro bleem. Het Indiase leger is inmid dels naar Darjeeling gestuurd om de rust en de orde te hand haven, maar dit heeft niet kunnen verhinderen dat de economische gevolgen van de Ghurka-opstand zich al doen voelen. Stakingen Het gebied is vooral afhan kelijk van de export van de wereldberoemde thee, en in mindere mate van het toe risme en de houtwinning, hoe wel dit laatste steeds minder belangrijk wordt omdat de houtvoorraad snel afneemt. De thee-oogst is al 10 procent lager dan vorig jaar, omdat de Ghurka-plukkers en pluksters doorgaans gehoor geven aan de stakingsoproepen van de activisten, waardoor de we reldberoemde theebladeren verdorren aan de struiken. De onrust heeft er toe geleid dat de buitenlandse toeristen uit het schilderachtige Darjee ling zijn vertrokken of geëva cueerd. De activisten dreigen dat ze door zullen gaan met stakingsoproepen en het op werpen van wegversperrin gen, die vooral de hout- en thee-export in gevaar bren gen. Saillante bijzonderheid is, dat de soldaten die nu in Dar jeeling patrouilleren veelal Sikhs zijn, die ook bekend staan als geharde soldaten. Het waren evenwel Ghurka- eenheden die in 1984 de voor hoede vormden van de leger macht die de extremistische Sikhs verdreef uit de Gouden Tempel in Amritsar. De moeder van de huidige premier Rajiv Gandhi, Indira, moest haar beslissing om het Sikh-heiligdom te laten be stormen met de dood bekopen, en het onafhankelijkheids streven van de extremischi- sche Sikhs in de deelstaat Punjab vormt voor haar zoon nog steeds een groot binnen lands probleem. Daarnaast heeft Rajiv Gandhi te kampen met de protesten van de pro- Pakistaanse moslims in de deelstaat Kashmir en met een aantal andere religieuze en sektarische opstanden. Hoewel de Ghurka-opstand voor premier Gandhi dus zeer ongelegen komt, heeft de kwestie ook een keerzijde. De opstand is een nationaal poli tiek thema geworden, en vormt vooral een twistapi tussen Gandhi's Congrespai en de communisten in West] Bengalen, die in de opposii' zijn. De centrale regerii spint in zekere zin garen bij problemen die de Ghurka voor de communisten in Calj cutta vormen. Dit blijkt ook uit het feit dij New Delhi het streven nai een eigen Ghurka-staat nooij officieel heeft veroordeeld een bedreiging voor de natii nale eenheid. In plaats daar;, van verwijt premier Gandfc de communistische deelstaat, regering voortdurend dat niet in de staat is een oplossii te vinden voor de door hei gerechtvaardigd genoerw economische grieven van Ghurka's. Dit neemt niet weg dat tó sommige regeringsfunctiona' rissen de vrees heerst dat afzonderlijke Ghurka-deelj staat slechts een tussenfase zijn naar een onafhankelijk Ghurka-natie. Gezien de stra; tegisch belangrijke ligi van het gebied en de grote die de Ghurka's in het India: leger spelen moet dit voor Ne' Delhi een weinig aanlokkelijk vooruitzicht zijn. \ClElo BESCHIKT i ■S S

de Stem | 1986 | | pagina 22