Curran maakt geen schijn van kans Surinaamse leger lijkt niet opgewassen tegen Brunswijk Bittere realiteit van de wereldhandel in suiker 6 6 VOEDIl 'Gt SUIKERPRODUCENTEN IN DE KNEL DOOR DUMPING EN GOEDKOPE ZOETSTOFFEN MALAISE I GRONDSTOFFEN MARKT El Winst Aud stijgt ster DE STEM C ATV op ste DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 ACHTERGROND AMERIKAANSE MORAAL THEOLOOG IN SLAG MET VA TICAAN De kracht van het team Haags hoogstandje Veriubberhrg Agenda ran DINSDAG 2 SEP1 T5 PAGINA; Door Jan Bouwmans DE Amerikaanse mo raaltheoloog Charles E. Curran gaat dus daad werkelijk in de slag met het Vaticaan dat hem zijn leerbevoegdheid aan welke katholieke instelling ter wereld ook heeft ontnomen. Zijn be roep maakt echter geen schijn van kans. Het Vaticaan heeft met on gelijk bekennen traditioneel al de grootste moeite-het is immers' niet bevorderlijk voor het geloof in de onfeil baarheid-, ihaar de kans loosheid van Curran heeft veel diepere redenen. Voor alle duidelijkheid nog even precies wat de inzet is: de er kenning van Currans katho liciteit. Het kan dus best zijn dat Curran-al of niet met behulp van een uitspraak van de burgerlijke rechte- r-aan de Katholieke Uni versiteit van Amerika blijft doceren, zij het in een andere positie. Het Vaticaan wil Curran „slechts" het waar merk 'katholiek' ontnemen en hem daarmee tot een vreemde, andersdenkende maken. Zijn verwijdering van de Katholieke Universi teit zou de duidelijkheid naar buiten toe wel vergroten, maar is niet essentieel. De zaak zelf is wel bekend: Curran verkondigt opvattin gen omtrent abortus, gebruik van voorbehoedmiddelen, sexuele zelfbevrediging, voorechtelijk geslachtsver keer, echtscheiding en homo- sexualiteit die niet samen vallen met wat het Vaticaan hieromtrent verkondigt. De eis zich aan de Vaticaanse opvattingen aan te passen heeft Curran afgewezen met een beroep op zijn weten schappelijke en persoonlijke integriteit. De zaak sleept formeel al sinds 1979 toen de Congregatie voor de Geloofs leer een leerstellig onderzoek tegen hem begon. Van de ene kant is het ver wonderlijk dat Curran nu pas door het Vaticaan wordt veroordeeld; bijna als laatste in de rij van godgeleerden die de afgelopen decennia pro blemen met Rome hebben gehad. De zaken waarmee de Amerikaan zich bezig houdt, raken immers alle mensen heel direct in hun persoon lijke leven zodat zijn afwij kende opvattingen ook heel direct aankomen en dus doorwerken in alle lagen van het kerkvolk. Zal het dogma van de onbevlekte ontvange nis van Maria veel katholie ken bij wijze van spreken een zorg zijn, het wel of niet ge bruiken van de pil of het ka potje is een zaak van bijna alledag. Zo gezien had Cur ran het eerst aangepakt moe ten worden om de dissidente beweging in de kiem te smo ren. Dat eerst andere theolo gen-Küng, Pohier, Schille- beeckx, Boff om er enkele te noemen - met wisselende uit slag zijn aangepakt, heeft zijn redenen waarop we nu niet verder kunnen ingaan, maar de aard van de zaak zelf staat er nu borg voor dat Curran kansloos is. Want de ontwikkelingen op hef ter rein van de sexuele moraal zijn, zeker achteraf gezien, het hart van de crisis in de kerk. Als ergens in het ker kelijke leven het beroep op het eigen geweten effectief gestalte heeft gekregen, dan is dat op het gebied van de sexuele moraal. Men kan zelfs staande houden dat de ontworsteling aan de cleri- cale bevoogding op sexueel terrein hét breekijzer is ge weest in de emancipatie tot mondigheid in de kerk na Vaticanum II. De brede afwijzing-in woord, maar vooral daad- van de encycliek 'Humanae Vitae' waarin paus Paulus VI onder meer het gebruik van voorbehoedmiddelen ver bood, was daarvan het eerste markante signaal. Die brede afwijzing zal het kerkelijk gezag voorzichtig hebben ge maakt: onverhoeds optreden borg immers het directe ge vaar in zich grote groepen gewone gelovigen van zich te vervreemden. Maar gezien de onwrikbare opstelling die ook na Paulus VI is ingeno men, moest het er eens van komen: het gevoelige hart van de dissidente stroming, en zeker de intellectuele voe dingsbron daarvan, moet aangepakt worden, wil de het leergezag kans hebben het „gelijk" ooit nog aan zijn zijde te krijgen. Dat het Vaticaan met zijn opvattingen inzake sexuele normen en waarden ook in eigen kringen tegen een sterke en brede stroom op roeit, weet het zelf ook wel. Dat die brede tegenstroom het besef zou wakker roepen dat men het ook wel eens bij het verkeerde eind zou kun nen hebben, is beslist niet het geval. Een dergelijke ge dachte valt daar volstrekt buiten het gezichtsveld. Vastgesteld moet echter wor den dat het Vaticaan de ont wikkelingen op onderhavig terrein niet op kracht van ar gumenten in zijn richting heeft kunnen ombuigen. Niet uit menselijke zwakheid, maar uit overtuiging niets verkeerds te doen hebben grote groepen kerkleden tot andere sexuele normen ge bracht. De hedendaagse in tellectuele strijd is met an dere woorden verloren: dat mag na ruim twintig jaar (wetenschappelijke) bezin ning, discussie en onderzoek wel vastgesteld worden. Dan rest ook niets anders meer dan een wetenschapper als Curran uit te spuwen. Of het katholiek leergezag evenwel het historische ge lijk aan zijn zijde heeft, zal de verre toekomst uitmaken. Echte omwentelingen in de geschiedenis voltrekken zich zelden in minder dan een eeuw. Het kan echter nooit kwaad zich er steeds bewust van te blijven dat het katho lieke leergezag met dezelfde stelligheid destijds bestreden en verketterd heeft dat de aarde om de zon zou draaien. En tot de dag van vandaag heeft het leergezag Galileo Gallilei en de wereld officieel zijn ongelijk nog niet bekend. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.HM Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17,p0 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. TB UIT de recente botsin gen tussen het Suri naamse leger en de groep-Brunswijk begint duidelijk te worden dat de strijdkrachten niet zijn opgewassen tegen de in het Marowijne-ge- bied opererende opstan delingen. De militairen van het na tionale leger lietei) zich her haaldelijk verrassen door de mannen van Brunswijk, waarna de aanvallers zich ongestraft en tot twee keer toe met gijzelaars in het oer woud konden terugtrekken. Het leger heeft geen ant woord op de 'laffe aanvallen van de bende criminelen', zo als de acties van Brunswijks Jungle Commando door de Surinaamse autoriteiten worden genoemd. Volgens een militaire zegs man, die anoniem wenst te blijven, is het uitblijven van resultaten bij de jacht op Brunswijk te wijten aan het lage moreel van de man schappen, gebrekkige bevel voering en het ontbreken van voldoende materieel voor guerrilla-bestrijding in de jungle. „Ik heb de indruk dat het moreel van het nationale leger, voor zover het al be stond, inmiddels tot ver be neden nul gedaald is. Binnen het leger is sprake van nogal wat deserties, onwilligheid en dienstweigering", aldus de zegsman die de situatie bij de Surinaamse strijdmacht goed kent. Het lage moreel van de manschappen heeft volgens hem niet alleen een economi sche of politieke achtergrond. Ook de bovennatuurlijke krachten in het oerwoud, de Winti, spelen een belangrijke rol. Zij boezemen vooral de creoolse militairen uit de stad angst in en verschaffen de bosneger Brunswijk een aureool van onkwetsbaar heid. Creolen en bosnegers geloven dat de goden (Winti) met hun Afrikaanse voorou ders zijn meegereisd naar Suriname. „Ik ben ervan overtuigd dat Brunswijk geen stap doet of hij heeft met zijn Loekoe-man (ziener, die door godheid in bezit wordt genomen, red.) gespro ken. Hij voelt zich daardoor bijna onkwetsbaar. Dat heeft invloed op het moreel van de militairen." De angst voor het bovennatuurlijke ver sterkt de weerzin van leger patrouilles om van de wegen af te gaan en het voor hen onbekende bos in te trekken. Dat bevelvoering en sa menwerking in het leger te wensen overlaten ligt vol gens de ingewijde vooral aan het verdwijnen van goed op geleide officieren. „Het hele officierskorps van de krijgs macht onder Elstak (Suri naamse bevelhebber voor de revolutie van 1980), dat was opgeleid in Nederland, is ont slagen na 1980. Ook de jon gens die daarna in Breda werden opgeleid zijn inmid dels allemaal ontslagen. Wat Bouterse nog over heeft zijn een paar jonge jongens, die op Cuba, in Libië of Brazilië zijn opgeleid en van wie ik het gevoel heb dat zij niet eens officier zijn geworden". De zegsman wijst erop dat de Echo-kompagnie, het keurkorps van Bouterse, na het ontslag van Arthy Gorré werd geleid door een onder officier, sergeant-majoor Van Randwijk. Bij het vuur gevecht van vorige week donderdag bij Bigi Stone werd Van Randwijk gegij zeld door de groep-Bruns- wijk, hetgeen in Surinaamse verzetskringen wordt be schouwd als een zware te genslag voor Bouterse. „Met name het ontslag van (batal jonscommandant) Paulus Baghwandas en Gorré heeft zijn invloed gehad. Bouterse heeft geen kwaliteit meer om zich heen. Je ontslaat niet ongestraft alle commandan ten", aldus de militaire zegs man. Het leger van ruim twee duizend man heeft naast handvuurwapens nauwelijks materieel om de strijd aan te binden met een guerrilla groep. Het beschikt volgens het jongste jaarboek van het Internationale Instituut voor Strategische Studies over dertig pantserwagens van Nederlandse en Braziliaanse makelij en zes stuks mortier- geschut. Volgens de zegsman kunnen de negen Neder landse pantserwagens van het type YP-408 en de mor tieren langzamerhand als af geschreven worden be schouwd. Voor gebruik in het on doordringbare oerwoud zijn de pantserwagens onge schikt. Bij militaire parades in Paramaribo verschijnen nog altijd vier kanonnen uit de Tweede Wereldoorlog die de afgelopen decennia slechts werden gebruikt voor het af schieten van losse flodders bij officiële gelegenheden. Deze wapens hebben geen enkele betekenis. De marine heeft de be schikking over negen pa trouilleschepen: drie grote, die geschikt zijn voor de zee vaart, en zes kleine voor de rivieren. In de strijd tegen Brunswijk hebben de autori teiten weinig aan dit mate rieel, zo is de mening van de militair. De luchtmacht heeft vier Britse Defender-ver- kenningsvliegtuigen. Deze toestellen hebben waar schijnlijk een mitrailleur in de kop en zijn vermoedelijk in staat enkele lichte bom men mee te nemen. Maar vanuit de lucht zijn de man nen van Brunswijk in het dichte oerwoud niet op te sporen. De zegsman vermoedt dat de verbindingsapparatuur en de bediening daarvan een ander zwak punt vormen bij het leger. Het valt hem op dat de militairen tot drie maal toe (bij Stolkerstijver, Albina en Bigi Stone) in moeilijkhe den zijn gekomen zonder dat er tijdig om hulp werd ge vraagd. Bij de verbindingen hebben zich in het verleden altijd al problemen voorge daan en aan te nemen valt dat deze nog steeds bestaan. De kans dat het leger erin slaagt Brunswijk op kotfe termijn uit te schakelen wordt klein geacht. Al kan Brunswijk het lang uithou den, hij zal volgens waarne mers pas een echte bedrei ging voor het bewind-Bou- terse vormen wanneer ook op andere plaatsen in het land verzetsgroepen of verzetsac ties de kop opsteken. Dat de machthebbers beducht zf voor het overslaan van ver zetsacties moge blijken uit de verscherpte controle, die sinds enkele dagen in en om Paramaribo wordt toegepast Op verscheidene plaatsen, zoals bij Fort Zeelandia en de Memre Boekoekazerne, zijn zandzakken opgestapeld. Telefonische navraag bij bewoners van Paramaribo geeft de indruk dat Bruns wijk in de hoofdstad niet op bijster veel steun hoeft te re kenen. Personen, die het be wind niet welgezind zijn, to nen zich weliswaar ingeno men met het feit dat iemand eindelijk wat durft te doen, maar als alternatief voor Bouterse wordt Brunswijk niet serieus genomen. (ANP) „IK wil dat jonge mensen naar Economische Zaken gaan opkijken, dat ze het weer een eer vinden om hier te werken. Ja, we moeten nog wat afslanken, 500 ar beidsplaatsen in vier jaar. Dat zullen we ook doen. Maar de jonge mensen die we hier binnenhalen, die. Ja, die. „Zullen blij zijn," ver zuchtte het gehoor van mi nister Rudolf de Korte (Eco nomische Zaken), toch wat geraakt door deze plotse linge eruptie van kinderlijk oprecht enthousiasme. Maar dat had De Korte niet willen zeggen. Wat hij duidelijk had willen maken, zonder zijn voorganger al te zeer te desavoueren, was dat hij het ministerie de status en erkenning die het onder het 'aangeschoten wild' Van Aardenne niet meer had, weer zou terugbezorgen. „Onzekerheid is slecht voor de organisatie," aldus De Korte. Het weekend voor zijn presentatie waren hij en zijn staatssecretarissen Heerma en Evenhuis en de top van de ambtelijke staf nog in re traite gegaan om tot de eensluidende conclusie te komen dat hij - „de make laar tussen wetenschap en bedrijfsleven die niet in stuurneigingen vervalt" - en de zijnen een zeer goed en vooral dynamisch team wil den vormen. Dynamisch en té goed voor deze wereld was De Korte ook al in zijn vorige, zeer kortstondige ministers- baan. Onbeschaamd had in de verkiezingstijd de toen kersverse opvolger van mi nister Rietkerk (Binnen landse Zaken) nog uitgeroe pen dat hij voor de ambte naren zou zorgen. Want wie moest het anders doen als hij het niet deed? Niet De Korte, maar zijn altijd wat zuinig kijkende opvolger Van Dijk kreeg uiteindelijk de taak de amb tenaren mee te delen dat er helemaal niks voor hen in het vat zit, nu niet en vol gend jaar evenmin. De Korte intussen heeft zijn aandacht verlegd naar wat het "jonge, dynamische team van Economische Za ken' de komende vier jaar allemaal voor groots gaat verrichten. Niet bij machte om achter welke zin dan ook een punt te zetten, eindigde afgelopen week De Kortes lofzang op zijn 'nieuwe' ministerie, zijn zelfbedachte operatie 'ken nis loont' en de 'spectacu laire economische groei' in een alles overstemmend ge bulder van zijn gehoor. En nu maar afwachten of de makelaar tussen weten schap en bedrijfsleven er echt in slaagt alles weer be ter, mooier en groter te ma ken. Met of zonder dyna miek. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD „Ik heb geen haast om din gen te bereiken in de poli tiek; het is mijn werk en een beetje mijn liefhebberij. Ik heb 's morgens altijd even moeite om me er weer voor te interesseren." (WD-fractieleider Voor hoeve) „SAMENLEVEN zonder een gemeenschappelijke levens beschouwing ontaardt ge makkelijk in een 'ieder voor zich' in plaats van een 'ieder het zijne'. Dat geldt voor kleine, maar ook voor grote samenlevingsverbanden. Staatsdwang zonder een herkenbare ideologische rechtvaardiging kan onmo gelijk leiden tot ordening of tot de oplossing van proble men." Het taalgebruik van dr. P. De Korte: ...dynamisch... F. Maas, directeur van het centrum voor parlementaire geschiedenis van de Katho lieke Universiteit van Nij megen, is nog steeds wat ge zwollen, maar zijn oordeel vorige week over het kabi net Lubbers-II loog er niet om. Het enkele feit dat in de regeringsverklaring 'elke poging tot ideologische plaatsbepaling en maat schappij-analyse' ontbrak, is volgens Maas tekenend voor de politieke malaise van het moment. En hij voegt eraan toe: „Het wet tigt de verwachting dat on der Lubbers-II de verloede ring van de samenleving en de verlubbering van de de mocratie eerder bevorderd dan teruggedrongen zullen worden. Dit kabinet heeft letterlijk geen boodschap voor de burgerij, die moreel én in jaren verder zal ver grijzen." Het oordeel van Maas is niet van vandaag of giste ren, blijkt uit zijn toelich ting (Trouw 28/8, 'De ver- lubberde democratie'), want ook de eerste vier jaar is er maar weinig van gebakken. Op buitenlands gebied maakte Nederland, door zijn gegoochel met raketvarian ten, zich tot de risee van de NAVO. Het terugdringen van het financieringstekort, waartoe het sociaal-economisch be leid zich beperkte (de econo mische groei bleef laag, de werkloosheid hoog, de be drijfsinvesteringen bleven tegenvallen), was hoofdza kelijk te danken aan de meevallende conjunctuur en de inzet van de lagere over heden; niet aan gericht be leid. De criminaliteitsbestrij ding kwam niet verder dan papieren voornemens, ter wijl de criminaliteit zelf werd gevoed door miljoe nenaffaires bij de overheid (RSV, ABP, de Walrus). En al die tijd bleven de politiek verantwoordelijken gewoon zitten (Van Aarden ne) of kwamen ze (Van Eekelen) op een hogere post terug. 'Stuitend', aldus Maas, die geen ander woord kan vin den voor het excuus van Lubbers, dat wie werkt al tijd fouten maakt. Maas, die al menige publi- katie over politiek en open baar bestuur op zijn naam heeft staan, laat van Lub- bers-I en -II geen spaan heel, maar deze twee regeer- ploegen is niet alles te ver wijten. De oppositie heef: verzuimd een redelijk alter natief te bieden, en de kie zer. Als we Maas goed begre pen hebben moet die vol gende keer op zijn mins! eens goed na gaan denken voor hij en/of zij wéér hel verkeerde vakje roodmaken DE Tweede Kamer, vandaar voor het eerst weer bijeen na een tamelijk lang zomer reces, houdt het de eerste week nog rustig. Na monde linge vragen vanmiddag van het Kamerlid Haas (PvdA) over de ontsnapping van vier gedetineerden uit de strafgevangenis in Scheve ningen, is het voornaamste agenda-onderwerp de af handeling van de Mediawet want behalve Lubbers had ook Brinkman nog een kar wei af te maken. Onzeker is nog - da wordt wellicht vandaag be slist - of de lokatiekeuze voor de kernafvalberging eind deze of begin volgende week aan de orde komt. Mi nister Nijpels (Milieubeheei en Ruimtelijke Ordening had uitstel gevraagd om ziel beter te kunnen voorberei- den. De Eerste Kamer verga dert deze week nog niet ple nair. Door Frank van Ooijen DE RUIM één miljoen mensen die afhankelijk zijn van werk op de sui kerrietplantages van het Filippijnse eiland Ne gros hebben het nooit breed gehad. Maar nu de suikermarkt ingestort is en de ene na de andere plantage gesloten wordt, dreigt er massale werkloosheid en een regel rechte hongersnood. De machtige suikerbaronnen in vesteren alleen nog maar in landbouwmechanisatie om de produktiviteit te verhogen en de kostprijs van suiker te drukken. Het schamel be staan van de suikerarbeiders en hun gezinnen is in gevaar. Met 450.000 ha. suikercul tuur is meer dan tweederde van de totale landbouwgrond op Negros vrijgemaakt voor suikerriet. De suiker is hier geïntroduceerd door de Chi nezen en de Spaanse koloni sator heeft de vruchtbare bo dem van Negros geheel in cultuur gebracht voor de productie van dit winstge vend product. Dat ging wel ten koste van de teelt van an dere voedingsgewassen. En de landbouw van Negros groeide meer en meer naar een monocultuur toe. De suikerteelt nam een enorme vlucht op het eiland na de Cuba-crisis in het be gin van de jaren zestig toen de VS een importstop en een economische boycot afkon digden tegen Cuba. Het Cari- bisch eiland was toen al een van de grootste suikerprodu centen in de wereld en vooral gericht op markten in de VS. De grote Amerikaanse be hoefte aan suiker moest des tijds opgevangen worden door de Filippijnen. Op Ne gros werd de productie enorm uitgebreid. De export van Filippijnse rietsuiker naar de VS bedroeg in 1974 1 miljoen ton, twaalf "aar later GR.-BMTT VERENIGDE STATEN FRANKRUK| NEDERLAND 1dwtsl.br. polen SOVJETUNIE TSJECH0SL CHINA W DOM se SUIKERPRODUCERENDE LANDEN zal dat dat naar verwachting nog maar 185.000 ton zijn. De VS hebben nu zelfs een limiet gesteld aan de Filippijnse suikerimport en de suikerin komsten van dit land daal den van 660 miljoen dollar in 1980 tot 90 miljoen in '85. Wat is de reden van de suikercri sis? Op de eerste plaats is er sprake van een enorm over schot op de wereldmarkt. De vier grootste suikerprodu centen in de wereld, te weten Australië, Cuba, de EG en Brazilië zijn samen al goed voor de helft van de wereld- produktie van suiker. Het overschot bedraagt ongeveer 40 miljoen ton. Alle pogingen van de Internationale Sui kerorganisatie in Londen ten spijt om de prijs op peil te houden door suiker uit de wereldmarkt te kopen is vo rig jaar de suikerprijs tot een absoluut dieptepunt gezakt: 2,78 dollarcent per pound (van 435 gram). Dat is vei;,be neden de kostprijs. Zes jaar geleden was de prijs nog 30 dollarcent per pound. Ondanks het feit dat de producerende en consume rende landen dit voorjaar geen overeenstemming kon den bereiken over een ver dere aanpassing van de sui- kerproductie is de prijs enigszins aangetrokken en bedraagt die nu 6,5 dollarcent per pound. Maar dat is nog veel te laag. In oktober wordt er weer vergaderd over regu lering van de produktie maar niemand schijnt bereid te zijn de productie flink te be perken uit angst voor grote werkloosheid. Het werk van 20 miljoen suikerarbeiders staat immers op het spel. De reden voor het over aanbod moet op de eerste plaats gezocht worden in een uitbreiding van de produktie, met name in de VS en de EG. In 1975 was de EG nog een importeur van suiker. Vorig jaar bedroeg de suikerpro- duktie al 14,5 miljoen ton, waarvan de EG 5 miljoen ton uitvoerde. Dat is 25 procent van de op de wereldmarkt verhandelde suiker. Traditionele suikerprodu cerende landen als de Filip pijnen kunnen niet concurre ren met flink gesubsidieerde suiker uit het Westen. Vorige maand maakte de VS nog be kend dat zij hun hele over- heidsvoorraad suiker van 145.850 ton tegen een prijs on der wereldmarktniveau ver kopen aan China. Dat kost de belastingbetaler in de VS een slordige 40 miljoen dollar aan subsidies. Tegen deze dum pingspraktijken kunnen de suikerproducenten uit de Derde Wereld zich nauwe lijks verweren. Maar ook aan de vraag zijde is het een en ander in het nadeel van de suikerpro ducenten gebeurd. Vijf jaar geleden is in een Japans la boratorium een enzym ont wikkeld dat uit zetmeel van mais, aardappelen of cassave een zoetstof kan maken die veel goedkoper is dan suiker. De naam van het product is isoglucose of High Fructose Corn Syrup (HFCS) en in korte tijd is het een geduchte concurrent geworden van natuurlijke suiker. De fris drankindustrie is op grote schaal overgegaan op ver vanging van biet- en rietsui ker door isoglucose bij de produktie van cola en ander fris. De ontwikkelingen in de biotechnologie gaan steeds sneller want nu is er alweer een nieuwe zoetstof versche nen, aspartaam, dat maar liefst 200 maal zoeter is dan suiker. Terwijl het bovendien calorie-arm is en dus uiter mate geschikt voor dieetvoe ding en -drank. De vooruitzichten voor na tuurlijke suiker zijn ronduit slecht In het Westen weten we via marktbeschermende maatregelen en via wette lijke beperkingen van het ge bruik van kunstmatige zoet stoffen de bietsuikerteelt en de suikerindustrie nog wel een tijdje met het hoofd bo ven water te houden, maar voor de suikerproducerende ontwikkelingslanden zijn de financiële marges veel smal ler en dreigt een rampzalige situatie. Het is voor Negros, Cuba, Iv-Jorkust en Brazilië van belang zo snel mogelijk over te stappen op de próJ duktie van voedingsgewas sen om een hongersnood te voorkomen. Aan de monocul tuur van suiker moet jn deze landen snel een einde komen Zal in Nederland de bie tencampagne verleden tijd worden? Daar ziet het op wal langere termijn wel naar uit De EG zit tot aan de nek in de suiker en de inkomensgaran tie van bietsuikerboeren wordt een steeds duurdere zaak. De 20.000 landbouwbe drijven in Nederland die sa men 130.000 ha. akkergrond voor suikerbieten in produk tie hebben, zullen moeten overschakelen op alternatie ven. De produktie wordt nu al ontmoedigd door EG-heffin gen op suiker waarmee de export gesubsidieerd wordt. Maar zelfs die heffingen brengen niet voldoende op en de EG heeft er vorig jaar zeil nog een miljard gulden bij moeten leggen om de over schotten goedkoop te kunnen dumpen op de wereldmarkt. Wie had enkele jaren gele den verwacht dat de ontdek king in een Japans laborato rium zulke ingrijpende ge volgen zou hebben voor de suikerproducenten in de we reld? De eerste aflevering in deze serie werd geplaatst op zaterdag 30 augustus. Morgen: Cacao Van onze onderwijs DEN HAAG - De 130 1 gulden die minister wil bezuinigen op de i teiten hingen maandag donkere schaduw over i ciële opening van het misch jaar- De universiteitsbestui waren unaniem van n dat nu de kwaliteit v« wetenschappelijke ond direct in gevaar wore bracht. 'De motor tot vei wing moet nu op water 1 verzuchtte in Groningei tor-magnificus Bleuminl De colleges van bestui de dertien universiteit hogescholen zijn het vc met elkaar eens dat eer kleind budget niet meei antwoord is. 'Aan de ent wordt veel van de univer ten verwacht, aan de a kant worden we steeds NIJMEGEN (ANP) Audet-concern, waartoe Uitgeversmaatschappij Stem behoort, heeft de i winst over het eerste hal met 40,9 procent zien sl tot f 11,3 miljoen. De winststijging is voo deel te danken aan een bu gewone bate bij één va deelnemingen van Audet. De omzet steeg met 5,3 cent tot 156,7 miljoen gi De exploitatiekosten met 4,7 procent tot 134,7 joen gulden. Daarin zit a voorziening voor bedrijfs ganisatie. Na afschrijvin nanciële baten en belasti steeg het resultaat uit ge bedrijfsuitoefening met procent tot 8,7 miljoen gul Het advertentievolume de dagbladen van Audet in het eerste halfjaar toe 0,7 procent. De betaalde o] groeide met 0,4 procent. Audet blijft bij de verw ting dat de winst dit jaar merkelijk zal stijgen. ER LIJKT een duidelijke over arbeidstijdverkorting narenbonden tot voor ko wege blijven van resultati animo bij de overheidsdk Voedingsbond van de FN' lingen ook pas-op-de-plaa trale doelstelling van de Fl delijk) losgelaten voor e Tenslotte hebben de gral hen zelfs niet meer valt te Is ATV dan op sterven r werken èn door het kabii steeds aangemerkt als hèt vaardbare hoge werkloosl mers hun prijscompensa 'van de straat te halen'. Vc taalde prijscompensatie g drijven te versterken. En t ment was een van de doel koord in de Stichting van het rendement van zeer v sterk is verbeterd, zij het r prijscompensatie. Over de tweede doels* minder positieve conslusi herbezetting nauwelijks s ATV veelal gebruikt om de lijnen, om overtollig persor verbeteren. Op zich een l< het werkgeversstandpunt. Stichtingsakkoord - en vo rijkste - is daardoor aarc schatten dat de gemiddeld 25 en 30 procent bedraac zoek van het ministerie var Geen bijster hoog resu nog steeds praten over rc Het hoeft dan ook geen ve werknemers het nut van vr Tot grote vreugde van de gecharmeerd van ATV, rrc plukt. Nu de prijscompens geld en dus kan er wat hei gemaakt. Of ATV als middel om d voorgoed van de baan is, werkgeverszijde beleden opleving voor meer banen |n de praktijk gebracht. En in banen kunnen worden groei heel wat minder gre raamd. Via die weg zal de worden weggewerkt of zelf Daarom blijft ATV een m ken. Misschien niet op de met kortere werkdagen en terd. Zaken als deeltijd-art educatief verlof zijn mogel banen te scheppen. Dat Nederland wat de art voorop loopt blijkt wel uit t Sociale Zaken. In West-Du Per jaar heel wat korter ge van werkgeverszijde dat w oe markt prijzen zijn dan oc

de Stem | 1986 | | pagina 2