SAMEN MET HONDERDJARIGE HARMONIE 6Je kunt beter een bak bier uitzuipen JEANI Ik Axel 4 Gouden professiefeest van zuster Rainildis Uitbureau Midden-Zeeland kondigt zijn failliet aan Nieuwe voorzitter van de Betekoppen FEESTIN WESTDORPE DIRECTEUR J. DE LA MAR: TERNEUZEN GEEFT GOEDE VOORBEELD DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 VAN ZEELAND 1 DINSDAG 2 SE ZAAMSLAG - Het tiende dorpsfeest in Zaam slag op 12 en 13 september heeft dit jaar een extra dimensie omdat het feest voor een groot deel in het teken staat van de honderdjarige harmonie De Volharding. David Paquette in Terneuzen Muziek Missie EERSTE TRUCK TREK WEDSTRIJD IN HENGSTDIJK Actief Feest Hoop Ingestort Eigen houtje Strijdbaar Zeeuwse Yrouwenraa organiseert cursus markten examens In Bergen Op Zoon Werkgroep hee forse subsidies nodig voor aanleg ijsbaan ZUIDZANDE Dreigende en la lijke telefoontje kinderen lastig vallen, een zeer aanslag van lasting. Jeanine Lijser, de zandse voorzi van The We Group, heeft gelopen maai geen echt pre tijd gehad. dt T16 PAGINA ZEELAND Dorpsfeest Zaamslag muzikale happening Van een onzer verslaggevers De Stichting Evenementen en het bestuur van De Volharding hebben daartoe de handen ineen geslagen. De jubileumviering van De Volharding geeft het Dorps feest, zelf ook j uilerend, het aanzien van een muzikale happening. Een aantal be vriende muziekverenigingen geeft zowel vrijdag- als za terdagavond acte de presence. Vrijdagavond zijn dat de blaaskapellen De Lutzers uit Terhole, Alte Kameraden uit Kloosterzande en Ein Prosit uit Sluiskil. Zij worden gevolg door het middenorkest van de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Fede ratie. Het muzikale hoogte punt van die avond verzorgt de Egerlander kapel Die Schwalmtaler Musikanten uit het Limburgse Schwalmtal. Daarvoor heeft mevrouw G. Ockeloen-de Swart het dorpsfeest 's middags al ge opend. Verder zijn er die dag onder meer een mini-play- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Ameri kaanse jazzpianist en zanger David Paquette treedt aan staande woensdagavond op in Manhattan in Terneuzen. Paquette was een van de at tracties van het Scheldefeest en is in de loop der jaren re gelmatig voor optredens in de Scheldestad te vinden. Hij on derbreekt een verblijf in Brussel om in Terneuzen op te kunnen treden. David Paquette treedt solo op en presenteert daarbij zijn nieuwe langspeelplaat 'David Paquette and his International Trio', die onlangs werd uitge bracht Het optreden in Man hattan begint omstreeks 22.00 uur. backshow, een optreden van volksdansgroep De Grutmoole uit Sas van Gent en een de monstratie van rij vereniging en ponyclub Luctor et Emergo. De Zaamslagse middenstand presenteert zich tijdens de Maxi Markt, die het hele dorpsfeest duurt. Al vroeg in de zaterdagoch tend gaan de tourtocht en de UNICEF-wandeltocht van start. Zaterdagmiddag zijn er onder andere een rommel markt en een grote fietsenvei- ling voor particulieren. De zaterdagavond staat weer helemaal in het teken van de muziek. De J.L.S. Showband, die 's middags al een optreden verzorgt, bege leidt vanaf 16.00 uur Danny Christian. Daarna wordt het podium-achtereenvolgens be klommen door de fanfare uit Sluiskil, de muziekvereniging Heikant, harmonie De Veree- nigde Vrienden uit Sas van Gent en de koninklijke mu ziekvereniging Veronica uit Zuidzande. Tussen 13.00 en 18.00 uur marcheren, er even eens een aantal orkesten door Zaamslag: drumfanfare Ho sanna uit Axel, de koninklijke muziekvereniging Harmonie uit Biervliet, De Vliegende Hollander uit Terneuzen en de drumband van muziekvereni ging Heikant. De honderdjarige harmonie begint woensdag 10 september al met haar feestprogramma met een concert van het Zeeuws seniorenorkest in de Gereformeerde Kerk. Op de eigenlijke datum van het jubi leum (14 oktober) is er een ju bileumconcert door De Vol harding, eveneens in de Gere formeerde Kerk. Daarna is er een officiële receptie in De Rank. Van onze correspondent WESTDORPE - Opnieuw wordt de recreatiezaal van be jaardencentrum 't Verlaet in Westdorpe omgebouwd tot een feestzaal, want over een paar weken is er weer iets te vieren. Dinsdag 16 september viert zuster Rainildis van de orde der Franciscanessen van Breda haar gouden professie- feest. Een paar dagen eerder, 11 september, wordt in het moederhuis te Breda het zoge heten feest rond de 'Bruiden dag' gehouden. Zuster Rainildis (burger lijke naam Annie Kortekaas) werd 12 augustus 1911 in Noordwijkerhout geboren. Zij is 1 maart 1935 in het klooster getreden en werd 16 septem ber 1936 door de toenmalige bisschop van Breda, Hopmans, geprofest. Tot 1938 vervulde zij in Breda haar postolaat-nivi- ciaat. De jubilerende zuster Rainildis weet zich alles nog nauwkeurig te herinneren. „Van 1938 tot 1947 werkte ik in Leiden, voornameljk in de verpleging. Zowel als wijkver pleegster als in ziekenhuizen." „In 1947 ging een vurige wens van mij in vervulling," zegt zij glunderend. „Ik mocht naar de missie. Tot 1983 (dat is gedurende 36 jaar) werkte ik als missiezuster te Medan in Indonesië. Ziekenverzorging was de hoofdmoot van mijn werk". Door haar liefdevolle zorg voor de armen heeft zij zich tot vriend van heel Medan gemaakt. Zuster Rainildis spreekt nog graag over haar missietijd. Ze weet zich veel te herinneren en haalt er mooie foto's bij. Sinds 1983 verblijft zij in het Westdorpse bejaardencen trum 't Verlaet. Ook daar is zuster Rainildis nog actief. Zij is een goed lid van de bejaar- denhandwerkclub, waar zij, soms alleen, dan weer samen met anderen, fraaie werkjes weet te vervaardigen. Maar de yjubilerende zusjer is tussen Van onze correspondent SAS VAN GENT - Benny Schelstraete uit Sas van Gent is de nieuwe voorzitter van de carnavalsstichting De Bete koppen. Schelstraete neemt het roer over van Theo de Boeye, die inmiddels tot vice- voorzitter is verkozen. De voorzitterswisseling gebeurde tijdens de jaarvergadering van De Betekoppen in café De Watergeus. De overige leden Adelaln de Block, Tom de Boeye en Emiel van Eetveldt traden periodiek af, maar werden herkozen. Het secretariaat komt hier mee in handen van De Block, de penningen onder beheer van Tom de Boeye en de con tacten met de pers weer voor publiciteitsman Emiel van Eetveldt. Tijdens de tot in de kleine uurtjes durende verga dering passeerden ook de ge bruikelijke jaarverslagen. Frans Gerritsen werd met al gemene stemmen tot kandi daat-lid gekozen. Als voorbereiding op het mende carnaval 1987 wei diverse commissies gevoi De buttonactie wordt voortgezet Begin 1987 W schijnt dan ook weer e nieuwe button met een ori, nele slagzin. Een ander a; digheidje dat de nodige fina ciën in het laatje moet bre gen, is de nieuwe Betekoppa vlag. Voor de prijs van 4 mag men zich tijdens het k mende carnaval de trots eigenaar noemen van een or ginele Betekoppenvlag. Hier is de ploeg van The Dimple bezig. - FOTO W1M KOOVMAN Van een onzer verslaggevers HENGSTDIJK - Of 't zwaar was. „Je kunt beter een bak bier uitzuipen dan dit". Het kleine Hengstdijk beleefde gisteravond een primeur. De eerste truck trek wedstrijden in Nederland. „In Europa, in de wereld", liet spea ker Theo Herman van de organise rende carnavalsvereniging De Pol derjongens om de haverklap de ernst van de situatie doen inzien. Het was ook bijna een wereldse prestatie die de acht deelnemende ploegen gisteravond neerzetten. Met zes man eerst honderd meter een ze ven ton zware truck de Hengstdijkse- kerkstraat door trekken. Dan, voor de finaleplaatsen, nog eens twee keer zestig meter het gevaarte op eigen kracht aan het rijden krijgen. Op zich misschien niet eens zoveel respect afdwingend. Maar met het ge geven dat de meesten 's middags al, op de slotdag van de kermis van Hengst dijk, de nodige pinten in het keelgat hadden laten verdwijnen toch een prestatie waarvoor het peije af mag. De Katholieke Plattelands Jonge ren uit Kloosterzande, recht van hun werk, slaagden daarin het best. Eerste in de voorrondes en superieur in de finaleronde waaraan de vijf beste teams meededen. Het venijn zat hem gisteren niet al leen in de staart van de wedstrijd, toen de regen het parkoers glad maakte en de supporters de feesttent injoeg, maar ook in de staart van het parkoers. Ter hoogte van café 't Ja gershuis, twintig meter voor de eind streep, ging het wegdek de hoogte in. Het deed De Polderjonges, op eigen terrein, even een pas op de paats ma ken. Maar gezien het spelverloop bij de andere deelnemers, hoofdzakelijk gerecruteerd uit caféploegen, leek dit eerder een gewoonte dan pure nood zaak. De Polderjongens brachten het er uiteindelijk niet eens zo slecht van af. Vijfde in de eerste manche, derde in de totaalstand. De ambiance rond de eerste truck- trekwedstrijd waarop toch hoofdza kelijk publiek van Hengstdijk zelf op af kwam is voor Theo Herman aan leiding volgend jaar aan de tweede uitgave te beginnen. Los van een paar schoonheidsfoutjes,-er gingen ge ruchten dat de tijdwaarneming niet met Zwitserse precizie werd uitge voerd-, was men over het algemeen heel tevreden over het verloop van de wedstrijd die toch zeker voor de pauze honderden toeschouwers trok. De Polderjongens hopen met deze sport een nieuwe attractie voor Zeeuwsch-Vlaanderen te hebben geïntroduceerd. Diezelfde prestatie leverden ze enkele jaren geleden toen ze voor het eerst met touwtrekken be gonnen. Uit die hoek echter moeten geen kandidaten worden verwacht. Niet een van de aangeschreven touw- trekploegen reageerde. „Dus zijn het café-ploegen geworden. En zo wilden we het in feite ook. Het moet in de eerste plaats een gezellig gebeuren zijn", aldus Herman. De eerste in schrijving voor volgend jaar hebben de Polderjongens overigens al binnen. Een combinatie van PZC en De Stem medewerkers zal een gooi doen naar het record van de KPJ jongeren. De uitslag van de eerste truck trekwed- strijd ziet er als volgt uit: 1 KPJ Kloosterzande, 2 De Reizende Man, 3 De Polderjongens, 4 De Klaroen, 5 Disco Love, 6 Pauluspolder, 7 't Bier winkeltje, 8 De Kastanje. haar hobby-uurtjes door ook een goede bruikbare kracht als huishoudelijke medewerk ster van het zusterhuis aan de Graafj ansdij k. Ook gaat ze vaak als begeleidster van pa tiënten mee naar specialisten in het ziekenhuis. Naast al die activiteiten staat er nog heel wat meer op de agenda van zuster Rainil dis. Zij is nog actief lid van twee bejaardenzangkoren en van de bejaardengymclub in Westdorpe. Tussendoor ziet ze zelfs nog mogelijkheden om een leuke groentetuin te on derhouden. En ook dat gaat haar goed af. „Ik heb het hier in Westorpe best naar mijn zin, hoor," zegt ze. Over haar tijd als missie zuster wil zij graag nog wat kwijt. „Ik heb een zinvol leven gehad," zegt ze. „Al van mijn jeugd af wist ik dat ik graag in het klooster wilde, met de be doeling ook naar de missie te gaan. En dat is gelukt. Zieken en armen hebben mij naar de missie getrokken. Ik denk er nog iedere dag aan. Nu en dan heb ik nog contact met een missiezuster en ook met de an dere mensen waar ik veel mee te maken heb gehad," zegt zij. De viering rond het gouden professiefeest van zuster Rai nildis ziet er als volgt uit: don derdag 11 september in het moederhuis der Franciscanes sen te Breda en dinsdag 16 september in 't Verlaet te Westdorpe. Na de kerkdienst wordt koffie met gebak aan geboden. Ook volgt dan een optreden van de bejaarden dansclub. Die avond viert de jubilaris haar gouden profes siefeest met haar zussen en méde-zusters. De feestviering wordt zondag 28 september besloten met een gezellig sa menzijn van de familie van zuster Rainildis te Noordwij kerhout. - Door Henk Postma Zo op het oog steken de grote gemeenten in Midden-Zeeland flinke sommen geld in 'Uit in Zeeland', hun gezamenlijk theaterbureau. Maar dat is slechts schijn. Voor het groot ste deel vloeien de gulle gaven even snel als ze zijn uitgege ven naar de gemeentekassen terug. Want voor het organise ren van voorstellingen is het Uitbureau aangewezen op ge meentelijke schouwburgen, concertzalen en andere accom modaties. De gemeenten laten het Uitbureau daar flinke sommen huur voor betalen. Voor Uit-directeur Jan de la Mar hoeft het zo niet meer. De bedragen die hij van de ge meenten krijgt om artiesten naar Midclen-Zeeland te ha len, zijn nauwelijks groter dan de bedragen die hij kwijt is aan het huren van accommo daties. „De subsidie vloeit dus rechtstreeks terug in de ge meentekas". De liefhebber van podiumkunst plukt komend seizoen voor het eerst de wrange vruchten van deze vestzak-broekzak-politiek. Het aantal voorstellingen in Goes moet met de helft wor den ingekrompen, in Zierikzee moet men het met een kwart minder doen en in Middel burg, waar redelijk goed ge vulde zalen altijd nog wel voor behoorlijk wat inkomsten zor gen, daalt het theateraanbod met vijftien procent. Jan de la Mar hikt niet al leen aan tegen de manier waarop de gemeenten hem steeds weer een financiële poot uitdraaien, fnuikend is volgens hem ook dat de zalen in Middelburg, Zierikzee en Goes geen enkele culturele uitstraling hebben. Wanneer de huurpenningen zijn vol daan, beschikt hij veelal over De theaterprogrammering in Midden- Zeeland dreigt als een kaartenhuis in elkaar te storten. Directeur J. de la Mar van Uit in Zeeland (het theaterbu reau van de vier grote gemeenten in Midden-Zeeland) kondigt in een voor woord bij de drastisch uitgedunde programmering voor het nieuwe sei zoen in feite het failliet van zijn organi satie aan. De intergemeentelijke sa menwerking bij de theaterprogramme ring, zoals het Zeeuws provinciebe stuur die nog steeds stimuleert, blijkt ondeugdelijk. Jaloers kijkt De la Mar naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar Terneuzen de laatste jaren eigenwijs het goede voorbeeld geeft. nog niet veel meer dan een leeg gebouw, niet of nauwe lijks voorzien van adequaat personeel, soms niets eens met voldoende mogelijkheden voor het ophangen van affiches. De la Mar heeft het Zeeuwse Uitmagazine 'Mooie Moeite', waarin hij deze maand zijn drastisch ingekrompen thea terprogramma presenteert, als klaagmuur uitgekozen. „Ik hoop", zo vertrouwt hij het blad toe, „dat als ik tot m'n VUT zal blijven, de podium kunsten een per gemeenten geregelde zaak zijn gewor den". Hij geeft toe dat zulks de opheffing van zijn eigen orga nisatie zou betekenen. Maar wanneer dat tot een beter po- diumbeleid zou leiden, moet dat dan maar. Zoals het nu gaat tonen de gemeenten te weinig verantwoordelijkheid voor de programmering. Jan de la Mar kwam zo'n tien jaar geleden naar Zee land, waar hij het roer over nam bij de in het ongerede ge raakte Stichting Cultuur spreiding Zeeland (SCZ), een volledig door de provincie be taald apparaat dat theater voorstellingen, concerten en filmvoorstellingen regelde voor alle Zeeuwse gemeenten. De la Mar trof op het gebied van de podiumkunst een ach terlijk gebleven provincie aan, waar weinig en dan nog slechts voor een klein publiek, 'een soort bovenlaag', werd ge programmeerd. Jaar na jaar wist hij het aantal voorstellin gen uit te breiden en de pro grammering te verbreden. Niet zozeer dank zij de gulle gaven van de gemeenten, veel eer door zijn 'onderhande lingstactiek' tegenover arties tengezelschappen, waardoor hij landelijk furore is gaan maken als een gehaaid soort sjoemelaar, die het soms zelfs zo wist de draaien dat theater gezelschappen geen gages, maar aanmaningen in de bus kregen om tekorten op hun eigen optredens te voldoen. Zo'n vier jaar geleden stortte de SCZ ineen. De pro vincie wilde dat de gemeenten mee gingen betalen, maar die konden het onderling niet over financieringsafspraken eens worden. Alleen de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee kwamen tot over eenstemming over voortzet ting van de SCZ in afgeslankte vorm. De provincie dankte hen daarvoor met een jaarlijkse bijdrage van drie ton in de ap paraatskosten, een premie die tot in 1993 zal worden ver strekt. De provincie zette met name Terneuzen onder druk om ook mee te doen, maar daar was men uit op een 'eigen' Zeeuws vlaams theaterbureau. Pogin gen van Terneuzen om daar voor, evenals dat Midden-Zee land was gelukt, ook een pro vinciale premie in de wacht te slepen mislukten, enerzijds omdat de provincie de voor keur gaf aan één Zeeuws thea terbureau, anderzijds omdat Terneuzen het met de andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen niet eens kon worden. Terneuzen ging op eigen houtje verder, richtte een schouwburgcommissie op en nam zelf een theaterprogram meur in dienst. Jan de la Mar stelt de Zeeuwsvlaamse ge meente nu aan overig Zeeland ten voorbeeld. „Terneuzen heeft de schouwburg om niet aan de organisatoren gegeven, er is redelijk veel geld voor publiciteit en voorstellingen. Het zou beter kunnen, méér voorstellingen, maar dan nog: ik wou dat ik hier dezelfde si tuatie had. In 't land krijg ik te maken met mensen die zeg gen: Waarom betaal je ons niet gewoon? Terneuzen be taalt ook. Het schaamrood stijgt me dan naar de kaken". De manier waarop Jan de la Mar de afgelopen jaren heeft 'geritseld en gehandeld' om toch allerlei artiesten voor weinig geld naar Zeeland te halen, heeft hem in den lande weliswaar een twijfelachtige reputatie bezorgd, het cultu rele klimaat in Zeeland was ermee gediend. „Nog nooit eerder hebben wij in Zeeland met zovelen zo'n grote ver scheidenheid aan voorstellin gen en concerten bezocht als de laatste twee jaren", kan hij vaststellen. Maar daarna komt de keerzijde. De Zeeuwse theaterprogrammering be reikt procentueel gezien nog altijd minder inwoners dan in elke andere Nederlandse pro vincie. En die achterstand zal in het nieuwe seizoen drama tisch groeien. Steeds minder gezelschappen zijn nog bereid om onderbetaald of voor eigen risico Zeeland aan te doen. Nog steeds strijdbaar zegt De la Mar tot zijn publiek: „Het wordt tijd dat de ge meenten zich eens uitspreken wat ze willen met hun po- diumbeleid. Wij zullen hen daartoe uitdagen, dat beloven wij u". Maar de kruik gaat zo lang te water tot hij barst In 'Mooie Moeite' is de toonzet ting van zijn woorden anders: „Ik heb momenten dat ik denk: waar ben ik bij God mee bezig? Als nette ambtenaar moet ik dat neerzetten. Ik kan dat niet, ik schaam me voor zo'n beleid". Van een onzer verslaggever) TERNEUZEN - De Zeem Vrouwenraad begint in H neuzen met een cursus vi voozitters en presidenten 1 vrouwenorganisaties -groepen. De raad heeft de cursus organiseerd in samenwerk met het Van Eeghenhuis. cursus besteedt aandacht i het verkrijgen van inzicht de taak van voorzitter, voorbereiden van vergader gen en het leiden van vergai ringen en discussies. De cursus vindt plaats in Goede Herder Kerk op c opeenvolgende dinsdagen: 23 en 30 september. De bija komsten duren van 9.30 16.30 uur. GOES, 1 september - Komki mers kas stuk: kl. 1 51 0,39-0,4! 0,51 610,53 75 0,48, kl. 2 31 0,25 41 51 0,38. Paprika groen: kl. 1 1,30, kl. 2 99 0,95. Sla natuur si 2 B 0,30-0,35. Glas tomataen k Kl. 1 A 5,50-5,90 B 6,50 C 3,904 Andijvie: Kl. 2 A 0,48-0,54. Bin kool st.: Kl. 1 gr 0,85-0,95, kl 2 4,50 gr. 0,40-0,85. Broccoli: Kl 1 1,70,. Bospeen natuur: Kl. 2 0,57. Courgettes stuk: Kl 2 32 Oj 0,25. Spereiebonen kg: Kl. 1 gr Pronkbonen kg: Kl. 2 gr. 0,904 Prei kg: Kl. 2 A 0,53-0,54. Rodel kg: Kl. 1 A 0,40-0,41. Savooie, groen kg: Kl. 1 A 0,31-0,34,. Kri bos: Kl. 2 0,32. Winterpeen: Kl. 0,24-0,31. Uien kg: Kl. 1 BO 0,33 terselie bos: Kl. 1 BO 0,11-0,13. derij bos: Kl. 1 0,14-0,15. Pe| rood kg: KL 21,20. Benoni: Kl. I" 0,23-0,34 60/70 0,43-0,78 70/80 1,04, kl. 2 55/60 0,23-0,24 60/70 0,70 70/80 0,56-0,78 80/90 0,70. Si merred: Kl. 1 60/70 0,52-1,02 1 1,23-1,25 80/90 0,53-0,96. Kl. 2 f 0,90 70/80 0,68-1,05. Discovery 55/60 023 60/65 0,85 65/70 129 70/80 1,52. Kl. 2 70/80 1,05 80/90 Scarlet Benoni: Kl. 1 70/80 80/90 0,94. James grieve: Kl. 11 0,44-0,49 70/80 0,49-0,61 80/90 I 0,58 91 0,43. kl. 2 60/65 023-021 029-0,42 70/80 0,33-0,50 80/90 0,41 91 023-0,39. Tydeman's e Worcester: Kl. 1 60/70 0,62 70/80 0,66-1,05 80/90 0,61-1,0! 0,55-0,65. Tydeman's early wol ter Clapp's favourite: Kl. 1 S 029 55/65 0,60-0,69 65/75 0,89- Kl. 2 55/65 027 65/75 0,45. Saint my: Kl. 2 60/70 1,04 70/80 Triomphe de Vienne: Kl. 1 0,84-1,18 70/80 0,76-122, kl. 2 0,63-0,96 60/70 0,74-1,04 70/80 1,12. Pruimen: Kl. 1 B 1,20- Belle de Louvan: Kl. 11,40-2,10 2 0,80-1,40 FA 025-0,65 Gr 0,99 VL120. Reine Claude d'Althan 1 1,60-220 B 2,00-2,10. Kl. 2 1, 1,40-1,50 GS 0,40-0,70. Reine Vi ria: Kl. 1 1,70-2,70 B 1,60-2,70. 025-1,80 FA 025-0,80 GR 0,95 GS 025-0,60. Meloenen st: 120-2,70. Bramen 4 kg indui •Kl. 1+2 327-3,46. Bramen doon ds. x200 gr.: Kl. 10,75-1,06. Fran zen doos x 200 gr.: Kl. 1 5,60-5,9 2 4,50. Rotet doos x500 gr.: Kl 0,87. Vroege aardappelen: Kl. 1 GR 0,36 KR 024 MI 0,47. Kl. 0,43 DR 021 GR 0,18-0,47 KRI 0,58. MI 0,40-0,46. Eersteling w Kl. 1 GR 0,49 GR 0,48 KR 0,39. aardappelen: Kl. 1 BO 0,63, kl. 0,60 DR 023 GR 029 KR 0,35 0,47. Totaal aantal colli: 24.660. UTRECHT - Rij ksuni vers doctoraal medische biologie, A mieke Kavelaars, Terneuzen. Van een onzer verslaggeefsti BERGEN OP ZOOM - werkgroep Haalbaarheid derzoek IJsbaan Bergen Zoom' heeft de eerste fase het onderzoek afgesloten, de resultaten blijkt dat afl kelijk van de opzet - o dekte of niet-overdekte hockeybaan, zand of betoe meterbaan - aanzien) subsidies nodig zullen zijn. De tweede fase van het derzoek zal zich richten op verlagen van de eventuele ploitatietekorten door bijv beeld toepassing van eci misch gebruik van energie verlagen van de kapitaal ten door subsidies uit bedi leven of van de overheid. Daarnaast zal gebaseeri de huidige gegevens aa« gemeente Bergen op Zoom vraagd worden eens te bf ken wat de mogelij khi binnen de gemeentelijke groting zijn. - boi Van een onzer verslag Zoals we reeds week meldden, sto stichting met het s tiewerk. „De red< dat we via de ofl kanalen geen In kinderen meer ku krijgen. Wij willet zoals sommige ai adoptie-groepen, de toonbank geld den. Kinderen zijn handelswaar en n het ook nooit word* Sinds een klein jaar nen de Indiase vrouw gaal een abortus latei voeren. Velen maken van gebruik. Daar kon nog eens bij dat sind VIJFTIEN JAAR het begin van de ta tigjarige oorlog kv Alexander Farr hertog van Parma opdracht van Spaanse koning lips II orde op za stellen in de zuidel Nederlanden, waai gereformeerden macht in handen den genomen. In de laatste dagen oktober 1583 had Pa het Land van Waas, ren, Hulst, Axel en he' bied van Saaftinge en Jansteen weer o Spaanse heerschappij bracht. Alleen Temet was niet in handen Parma gevallen, doo: daar Philips van Hoh in opdracht van de Sti van Holland en Zeel met een legereenheid geland en het gebied staat van verdediging gebracht. De omgei was daar toen onder w gezet. In dit grensgebied sen noord en zuid was van belang omdat het duchtig versterkt si) was, dat bovendien een vrij brede water van het Vlaamse vaste) was gescheiden. Mat van Nassau, die zijn v Willem van Oranje opgevolgd, maakte plannen om Axel, dat gevaar vormde voor neuzen, bij verrassing nemen. Teneinde aan de opn van Parma weerstane kunnen bieden, had de gelse koningin de gi van Leicester met tro, naar de Nederlanden zonden. Als afleidingsi noeuvre trok Leicester 500 man naar Bergen Zoom, terwijl zijn Philips Sydney 500 van zijn eigen Zeeuwse giment in gereed] bracht. De Engelsen v trokken twee dagen aankomst, in de nacht 16 juli 1586, onder leid van Lord Willoughby o water uit Bergen op Zo< om zich op de West schelde voor Vlissingen de troepen van Sydney voegen. Deze verenii vloot voer in een donkf stille zomernacht de Wi terschelde op en landde Terneuzen.

de Stem | 1986 | | pagina 14