\ZEEUWSE MILIEU FEDERATIE: Drietal bekent afpersing en bedreiging Bezigheidstehuis Ter Muiden dicht 1 Keurmeester BELGISCHE ENCLAVE VERLAAT SLUIS HET WEER Film over 'Kind en ziekenhuis9 Eerste steen voor 'De Vrije Vlucht Vogeltjes gestolen VOORLOPIG INGESLOTEN Hoechst boert minder goed Pupillen Congresgebouw Programma DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 Nu en dan regen Weer in Europa Gevarieerd programma Vrouwengilde in Hulst 1001 gereedschappen van de beste kwaliteit ËOe fleste gereedschappen en machinerieën i hobbyist, vakman en Industrie. ËSpimel<KiWireda^7tt24M4 VAN ZEELAND 4Bij Terneuzen geviste kokkels niet eetbaar' Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen beeft zondagnacht in de Temeu- Von een oneer «erslogoeuers TERNEUZEN - Volgens de vereniging Zeeuwse I Milieufederatie (ZMF) I in Goes zijn de kokkels I die in het vaarwater bij de Paulinapolder in de zogenaamde Thomaes- I geul worden gevangen I niet voor consumptie I geschikt. ZMF-coördi- nator J. de Vries zegt [dat deze te sterk ver- |vuild zijn met giftige zware metalen en PCB's. „Wij wisten niet eens dat er bij Terneuzen kokkels gevangen werden. Wel is bekend dat er in de mon- ding van de Westerschelde bij Breskens kokkels ge- vangen worden. Maar bij Terneuzen zijn de kokkels I zeker niet te eten", zegt De Vries. De Havendienst van het Ha- I venschap Terneuzen bevestigt I dat er regelmatig zogenaamde I 'kokkelzuigers' in de Tho- I maesgeul aan het werk zijn. J Zij zuigen het zand van de bo- dem en spoelen de daarin aan wezige kokkels eruit. De kok kelvangst in de Westerschelde is vrij, terwijl de vangst van mosselen, een aanverwante soort, verboden is. Dit heeft te maken met het feit dat kok kels onder het zand in de zee- 1 bodem te vinden zijn en er daardoor minder PCB's en I zware metalen in terecht ko- I men. Bovendien worden kok- I keis met minder water door- I stroomd. I Het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek (RTVO) laat monsters van alle aange voerde mosselen en kokkels onderzoeken door een keur meester van de Rijksdienst voor Vee- en Vleeskeuring (RW) in Yerseke. Volgens een woordvoerder van het RIVO zijn er tot nu toe nog geen pro blemen geweest bij de kokkels in de Westerschelde. Hij acht het echter niet uitgesloten dat er wel eens een partij aan de blik van de keurmeester ont snapt. In vergelijking met de mos selvangst stelt de vangst van kokkels in Zeeland niet zoveel voor. Het gaat om vrij kleine hoeveelheden, die voor het grootste deel voor de export bestemd zijn. Vooral in landen als Portugal en Spanje vinden de Zeeuwse kokkels gretig af trek. EERSTE HALF JAAR Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De goede gang van zaken bij Hoechst Holland KV heeft zich, na het uitste kende jaar 1985, niet voortge zet in het eerste half jaar van 1986. Op vergelijkbare basis waren de omzet, maar vooral bet resultaat, lager dan in de overeenkomstige periode van 1985. De totale omzet bedroeg 722 miljoen gulden, ongeveer 11 Procent minder dan in de overeenkomstige periode van 1985. De omzet van de produk- ten uit de vestiging Weert is (vooral bij TRESPA-bouwpla- len) gestegen. De omzet van de Produkten uit de vestiging Vlissingen, vooral van fosfor- produkten, was lager. Op de binnenlandse markt daalde de omzet met ongeveer 9 procent tot 297 miljoen gul den. Mede op grond van de omzet in juli is de verwach- ling, dat de omzet op de bin nenlandse markt over geheel 986 genomen op hetzelfde ni- 'eau zal liggen als in 1985. Op ond van de verwachtingen het tweede half jaar re- HPfechst Holland NV voor eel 1986 op een lager resul- at dan in 1985. Van onze correspondent ST. ANNA TER MUIDEN - Het bezigheidstehuis Ter Muiden, het gezinsvervan gend tehuis vaor geestelijk gehandicapte Belgische kinderen aan de weg Sluis- St. Anna ter Muiden, sluit de poorten. Het wordt overgeplaatst naar het Belgische Oedelem, waar de laatste hand wordt ge legd aan een fraai nieuw- bouwcomplex dat beter aan de behoeften voldoet. De Belgische enclave op het fraaie Sluise domein met een oppervlakte van twee hectare en 75 are, verlaat de Belfortstad, waar het sinds 1932 huist. Het werd eerst aangekocht door de zusters Dominica nessen als rusthuis voor de zusters die elders hun krachten hadden ingezet. In 1934 werd het overgeno men door de zusters van de Kindsheid van Maria Spermalie, die er een in ternaat van maakten voor geestelijk gehandicapte kinderen. De zusters gin gen weg en de VZW, dat staat voor Vereniging Zon der Winstoogmerk, nam er zijn intrek. Dit in 1978. Op dat moment was het eigenlijk al bekend dat deze volledig door de Bel gische staat gesubsidieerde instelling uit Sluis zou ver trekken. Huidig directeur en Bruggeling Herman Decluwé: „Het moest wor den aangepast. De kinde ren van destijds zijn vol wassen geworden. Die van nu hebben andere eisen en behoeften. De besprekin gen met de Belgische over heid over de verbouwing liepen op niets uit. Men wilde er geen geld instop pen. Wel werd ervoor ge zorgd dat er een nieuw te huis in Oedelem, kosten 2,5 miljoen gulden, voor ons gereed kwam." Decaluwé, begonnen in het tehuis als fysiothera peut, maar sinds 1978 als directeur, vertrekt met weemoed. „We waren hier bijzonder goed geïnte greerd. Onze pupillen de den, weliswaar onder be geleiding, hun boodschap pen in Sluis. Men kende ons. We zullen daar in Oedelem zeker weer een periode krijgen van inte gratie." Ook het Sluise duo Giel van Westen/Theo Hen- drikse ziet met leden ogen het vertrek tegemoet. Zij beiden waren regelmatige bezoekers van 'het hoompje', zoals het in de volksmond heet. De 'pupil len' slaan hen dan ook vriendschappelijk op de schouders als we in het sfeervolle gebouw worden rondgeleid. Van Westen en Hendrikse rolden eigenlijk binnen met het Sin terklaasfeest. Van Westen: „Er werd altijd iets gedaan voor de Sluise kinderen. Hier werden ze echter ver geten en jaren terug heb ben wjj ons daarvoor inge zet. Zo zijn we er eigenlijk ingerold." Zijn compaan Hendrikse was de vaste Sinterklaas, terwijl.zij er voor zorgden dat er nog andere activitei ten werden gehouden, zo als het jaarlijkse panne- koekenfeest. „Dat blijft," aldus Van Westen. „Jaar lijks komen ze als ze in Oedelem zitten terug naar ons. Deze traditie willen we niet verbreken." Bezig in een van de vertrekken. Het huidige pand dat straks te koop zal worden aangeboden. In het tehuis verblijven op dit moment 25 pupillen, waarvan er slechts drie onder de 18 jaar zijn. De personeelsbezetting omvat 22 leden, voor het over grote deel Belgen, slechts vier Nederlanders. Of die Nederlandse delegatie meeverhuist, is volgens Decaluwé nog niet bekend. Het gebouw, dat tijdens de oorlog nog dienst deed als noodstadhuis en Rode Kruispost, zal te koop wor den aangeboden. Een domein met tal van mogelijkheden. Van Wes ten: „Ik denk aan een con gresruimte of vakantiete huis. Zoiets vind je toch in geheel Nederland niet." Volgens Hendrikse moet het wel in zijn huidige hoe danigheid gelaten worden. Op 6 september wordt er officieel afscheid genomen. Dit onder meer door de Belgische minister van Ge meenschap, Gezin en Wel zijnszorg mevrouw Rika Steyaert, de burgemeester van Oedelem De Cuyper en een lid van het Sluise col lege. Dit tijdens een uitge breide feestdag. „We wil len de Nederlanders voor hun gastvrijheid gedu rende de afgelopen jaren op deze manier bedanken," aldus directeur Decaluwé. Het definitieve vertrek is overigens pas rond Pasen 1987 te verwachten. Men wil eerst de bewoners aan de nieuwe omgeving laten wennen. Het programma, in het teken van het afscheid van bewoners en personeel van huis Ter Muiden, ziet er als volgt uit. Om 11.30 uur aankomst minister Rika Steyaert en overige offi ciële genodigden. Aperi tiefconcert door de harmo nie uit Vlamertinge. Korte toespraken en receptie. 12.30 uur open deur voor iedereen. 14.30 uur toneel door de bewoners en per soneel met de musicial 'Wij Verhuizen'. Aansluitend duivenlossing, ballonwed strijd, aankomst sponsor- tocht en optreden fanfare Apollo. Om 18.00 uur trek king loterij, reuze barbe- que, muziek en dans. FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Het decor voor het feest is bijna klaar. zense binnenstad drie mannen aangehouden die verdacht worden van afpersing en ver nieling. Het trio, L.K. (26 jaar) uit Breda, F. H. (17) uit Rilland en B. S. (16) uit Waarde legde een volledige bekentenis af en is in verzekerde bewaring ge steld. Het begon zondagavond om streeks half tien in Klooster- zande. In de Cloosterstraat werd een jongeman een mes op de buik gezet en eiste men zijn geld. Met de portemonnee van de jongeman als buit reed het drietal weg in een Renault personenauto, waarvan het kentekennummer gedeeltelijk aan de politie kon worden doorgegeven. In Zaamslag werd een be zoek gebracht aan een café waar ook enige moeilijkheden ontstonden en men de mannen er op wees dat hun aanwezig heid niet op prijs werd gesteld. Voordat ze echter met hun voertuig vertrokken trapte een van hen een ruit in van een kapsalon aan de Noord straat. De gewaarschuwde politie van Terneuzen kon met de verstrekte gegevens betref fende kenteken en merk van de personenauto op jacht en wist het drietal enige tijd later in de Scheldestad aan te hou den. In die tussentijd was nog iemand het slachtoffer van af persing van enig geld doordat men deze tegemoet liep, zwaaiend met een mes in zijn richting. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De regionale vereniging 'Kind en Zieken huis' laat de komende maand in verschillende kruisgebou- wen de film 'Samen blijven in het ziekenhuis' zien. De film is speciaal bedoeld voor de ouders van kinderen die in een ziekenhuis zijn of worden op genomen. De vereniging heeft als doel het bevorderen van het wel zijn van het kind zowel voor, tijdens als na een ziekenhuis opname. De meest kwetsbare patiëntengroep wordt name lijk gevormd door de jonge kinderen. Voor hen is het erg moeilijk om van de ouders te scheiden. Ze begrijpen vaak niet waarom het allemaal no dig is en denken vaak dat een verblijf in een hospitaal een straf is. Het komt ook voor dat kinderen denken dat ze in de steek worden gelaten door de ouders. Verder denken ze ook vaak dat een pijnlijke behan deling vijandig bedoeld is. De film laat zien hoe twee kinderen de voorbereiding op een ziekenhuis-opname, de onderzoeken en de operatie ondergaan. Tussendoor zijn er gsprekken met de ouders en de kinderen. De film laat zien welke problemen zich alle maal kunnen voordoen. Vandaag wordt de rolprent voor de eerste maal vertoond in Philippine. Woensdag 3 sep tember in Oostburg, 4e Hoek, 9e Zuiddorpe, 11e Koewacht, 16e Axel, 18e Zaamslag, 23e Sluiskil, 25 Terneuzen (Kat- spolder), 30e Terneuzen (Van Steenbergenlaan) en tot slot 2 oktober in Hulst. Aanvang steeds 20.00 uur. De toegang is gratis. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Woensdag legt een aantal leerlingen van ba sisschool 'De Vrije Vlucht', in Sluiskil de eerste steen voor de herbouw van de school, die vo- rig jaar afbrandde. De leerlingen van de school hebben sinds de brand onder dak gevonden in de Pius X school in de Nieuwe Kerk straat. 'De Vrije Vlucht' wordt nu weer herbouwd op de oude stek tegenover het politiebu reau, op de kruising tussen de Bosjes weg en de Spoorstraat De eerste steenlegging vindt plaats om 10.45 uur. De weersverwachting: matigt tot vrij krachtige en aan dt kust soms krachtige zuidwes ten- tot westenwind. Veel be wolking met nu en dan regei of motregen en enkele kortt opklaringen. Plaatselijk och tendnevel. Maximum tempera tuur van 13 tot 17 graden. De vooruitzichten vat woensdag tot zaterdag: gelei delijke verbetering vanaf don derdag. (Bron: Ukkel) Amsterdam..... motregen16gt Eindhovenzwaar bew.16 gt Vlissingenregen16 gt Aberdeenhalt bew.17 gt Barcelona.zwaarbew.24gt Berlijnregen14 gt Boedapesthalf bew.20 gt Bordeauxonbewolkt24 gt Brusselzwaarbew.17gt Dublinhalt bew.19 gt Frankfortzwaarbew.16gt Genèvezwaarbew.20gt Helsinkizwaarbew.14gt Innsbruckzwaarbew.20gt Klagenfurtzwaar bew......21 gt Lissabononbewolkt26 gt Locamozwaarbew.22gt Londenmotregen16 gt Luxemburg.... zwaarbew.13gt Madridlicht bew.29 gi Malagazwaarbew.26gt Mallorcalicht bew.29 gt Moskoulicht bew.14 gt Münchenzwaar bew...... 16 gt Nicehalf bew.24 gt Oslohalf bew.20 gt Parijszwaarbew.20gt Praagzwaarbew.14gt Splitonbewolkt27 gt Stockholmlicht bew.17 gt Warschauzwaarbew.16gi Wenenregenbui18 gt Zürichzwaarbew,18gt Cyprusonbewolkt32 gt Istanbulzwaarbew.26gt LasPalmasonbewolkt25 gt Van onze correspondent HULST - Een nieuw gildejaar met een gevarieerd pro gramma staat leden van het Katholiek Vrouwengilde uit Hulst te wachten. De ope ningsavond is 8 september met de jaarvergadering. Als gast treedt Ed Steyns uit Klooster- zande op met streekverhalen in dialect. Een reis naar Brugge staat 18 september ge pland. Een bezoek aan het stadhuis, de H.-Bloedbasiliek, het St.-Janshospitaal en het Meurlingmuseum zijn daarin opgenomen. Het verdere programma is als volgt: 24 september fiets tocht van Hulst naar De Vo gel; 2 oktober koffiemiddag; 13 oktober spreekbeurt van R. Wouters als paranormaal ge- nezeres en journaliste over al ternatieve geneeskunst; 23 ok tober dagreis naar de Hoge Venen in België; 10 november kaas- en wijnavond; 18 no vember avond met Steka Wee- da, gezinssociologe in Wage- ningen; 16 december kerstvie ring. Verder zijn er mogelijk heden diverse cursussen te volgen, zoals kleifiguren ma ken, computercursus, Franse conversatie, yoga voor begin ners en gevorderden en ritmi sche gymnastiek. Ook bestaat het plan om een leeskring op te richten en de maandelijkse bijeenkomsten van de gesprekgroep die be stemd zijn voor vrouwen die zich willen orieënteren op de samenleving en de rol van de vrouw daarin, worden voort gezet. Van een onzer verslaggevers HUIJBERGEN - Uit de volière achter Sint Marie in Huijbergen zijn zon dagnacht vijf vogels ont vreemd. Het gaat om een kop peltje Japanse nachtega len, twee rijstvogels en een oranjewever. De vogeldieven hebben het slotje van de volière deur geforceerd. De waarde van de vogels isj niet bekend.

de Stem | 1986 | | pagina 11