ONTDEK DE VERSCHILLEN Accountants hielden metselaars niet bij n ATV schiet doel voorbij' PRETORIA BEDREIGT HONDERDDUIZENDEN ZWARTEN IN ZUIDELUK AFRIKA OPLOSSING Nederlandse reuzeballon vertrokken MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 FINNEN-BUITENLAND' HAFARE (RTR) - Hon derdduizenden zwarte mi granten uit de omliggende landen van Zuid-Afrika dragen vluchteling te worden indien Pretoria zijn dreigement uitvoert om hen het land uit te zet- tei als vergelding voor strafmaatregelen van de beweging van niet-gebon- cfen landen. GRAFISCHE WERKGEVERS: DE STEM COMMENTA AR. Het eigen Europa van Kekkonen Twijfels over effectiviteit inzameling chemisch afval UIT DE HAND GELOPEN SUBSIDIESTROOM ABP: CDA: 'niet minder Rijksaccountants' IEUWSOVERZICHT OOODD finnmnnnn buitenland Aanslag van linksextremisten in Keulen Amerikaans mariniers omgekomen Leden Pakistaanse PPP stichten partij Nieuwe arrestaties in Polen Bloedbad in India's deelstaat Tripura KGB beschuldigt VS-journalist EO-cameraploeg in Turkije vastgehouden Herdenking 7-decemberdivisie Zon en maan f Hoogwater T7 PAGINA 3 nd n, a.l. eel 3, a.l. ,20 en 22 13. 16,18,20 iscipline. 20 en 22 8 en 20 u. 20 u. Out 19 en deel 2. 18,20 en 8, 20 en 19en e Nile. .18,20 en one. en 20 u. 8,20 en 15,15 en in de far ds are fo- ,16,18,20 1 - 14,16, elen la- 2 - 14. 21.45 u. 3 - 14,16, 4 - 14, t close ,20 en 22 0 en 22 u. rs. 18,20 en 22 8.25 en 21 u. Ru- Turtle dia- 21.25 u. koo's nest. BRUGGE Complex Zwart Huls Gulden Vlies I 20 u. Remo. 22.30 u. Van mannen en vrou wen. Gulden Vlies II 20 u. Police academy deel 3. 22.30 u. Toevallige ontmoeting. Gulden Vlies III 20 u. Fine mess. 22.30 u. Hannah and her sisters. Memllng 20 u. Pretty in pink. Rembrandt 20 u. Woman in fury. Massale vlucht dreigt HENGSTDIJK 't Jagershuls - 9.30 u. prijskaarten. Feesttent - 15 u. schieting. 15 u. gaaibolling. HULST W. Blommaert - 14.30 u. schieting. DE KLINGE De Statie - 15 u. schieting. PAAL P. Verras - 9.30 u. prijskaarting. 14.30 u. kermisschieting. exposities CLINGE Galerie Esprit - Werken uit de vaste collectie en van Frede ric Bootz. Geop. ma. t/m zo. 13.30-18 u. di. gesl. (tot 27 sept.). HULST Streekmuseum - Haventjes in het land van Hulst. Geop. dag. behalve zond. 14-17 u. (tot 7 sept.). Café De Ster - Olieverfschil derijen en aquarellen van Roger de Kerf. Geop. dag, 11-22 u. (tot 16 sept.). IJZENDIJKE Streekmuseum - Kerkenex- positie; textiel en kerkelijke ge bruiksvoorwerpen. Geop. ma. t/m vrij. 10-12 en 13-17 u. za. en zo. 14-17 u. (tot 30 sept.) ST. NIKLAAS Stedelijk museum - Tekenin gen van Walter Vaes. Geop. dag. 14-17 u.,za. 9-12 en 14-17 u„ zon. 10-13 en 15-18 u. (tot 7 sept.). tig", van Uitgeverij prijs: 595 ndelt de n, dorpen het Waas- alleen een verschil- en en de de streek, e geschie den en van amen met "aes' vor- terwille kheid, het edeeld in verschillende regio's: Durme- en Moervaartstreek 2. Noordelijk Waasland, 3/4 Sint Niklaas, 5. Zuidelijl Waasland en 6. Poldergebied Het streven naar zo groot mo gelijke volledigheid is natuur lijk prijzenswaardig maar di heeft tot gevolg dat men som door de bomen het bos nie meer ziet. De hoogtepunten krijgen ii verhouding tot de rest te we: nig aandacht. Op het uniek karakter van bijvoorbeel; Daknam wordt te weinig ge wezen. De gids is te verkrijgen bi de Dienst voor Toerisme (O.I Vrouwestraat 17) te Sin Niklaas en in diverse kranten en hoekzaken in het Waaslani en Zeeuws-Vlaanderen. Zuidelijk Afrika wordt dan leconfronteerd met een ernstig «n grootscheeps vluchtelingen probleem, zo zei de Hoge Com- missaris voor de vluchtelingen ran de Verenigde Naties, Jean- Pierre Hocké, zondag in een vraaggesprek. Er zijn al 250.000 vluchtelingen in het gebied, met name Angolezen die voor de burgeroorlog in hun land op de vlucht zijn. Afrika herbergt bijna de helft van het totaal aantal van tien miljoen vluchtelingen ter we reld, aldus de Zwitser Hocké. Het belangrijkste probleemgebied van het zwarte continent is de Hoorn van Afrika - Etiopië, Soedan en So malië - waar circa vier miljoen men sen van huis en haard zijn verdreven door burgeroorlogen en natuurram pen. Maar indien Pretoria zijn drei- gemenet uitvoert om 350.000 legaal werkzame buitenlandse arbeiders uit de omringende landen te ontslaan, als antwoord op de internationale economische sancties, dan wordt Zuidelijk Afrika geconfronteerd met een grootscheeps vluchtelingenpro bleem, zo zei Hocké. De situatie kan nog rampzaliger worden als de naar schatting twee miljoen illegale mi granten ook worden gedeporteerd. Hocké, die sinds zes maanden Hoge Commissaris voor de vluchtelingen is, zei dat weinig Zuidafrikanen, zwarten of blanken, het land hebben verlaten als gevolg van de politieke onrust in het land, die in de afgelo pen twee jaar aan 2.000 mensen (voor het overgrote merendeel zwarten) het leven heeft gekost. „Maar als de situatie verslechterd en er een mas sale uittocht op gang komt dan zullen de internationale hulporgnisaties met een ernstig probleem te kampen krijgen", zo voegde hij er aan toe. Hocké zei dat er al aan plannen wordt gewerkt voor de opvang van de ontheemden. Hij is in Harare als gast van de topconferentie van de 111 leden tel lende beweging van niet-gebonden landen, die overlegt op welke wijze het blanke minderheidsbewind van Zuid-Afrika gedwongen kan worden het systeem van rassenscheiding af te schaffen. Hocké toonde zich ook bezorgd over de groeiende golf van vreemde lingenhaat in West-Europa, waar in de afgelopen twee jaar veel vluchte lingen eenvoudigweg over de grens zijn gezet 'zonder zich te bekomme ren over het lot dat hen te wachten staat'. De aanwezigheid van een grote groepen buitenlandse Werkne mers is een controversieel onderwerp geworden in veel Westeuropese lan den. „In Zwitserland bij voorbeeld heeft nog geen enkele politieke partij de moed gehad om te zeggen dat deze (vijandige) houding indruist tegen onze humanitaire traditie". Ministers van Buitenlandse Zaken van de organisatie van niet-gebon den landen hebben in de Zimbab waanse hoofdstad Harare een 'spe ciale verklaring over zuidelijk Afri ka' aangenomen, waarin wordt opge roepen tot sancties tegen Pretoria. Tevens is de vorming van een 'soli dariteitsfonds' voorgesteld voor hulp aan de zes zogenoemde Frontlijnsta- ten, die naar verwachting worden getroffen door Zuidafrikaanse ver geldingsmaatregelen na sancties te gen het apartheidsbewind. Dit is za terdag in politieke kringen verno men. In de verklaring, die de ministers vrijdagavond aannamen, wordt aan bevolen de overdracht van technolo gie aan Zuid-Afrika te verbieden en een einde te maken aan de export van olieprodukten, investeringen en de aankoop van landbouwprodukten uit Zuid-Afrika. Ook zou de aankoop van uranium, steenkool en ijzer uit Zuid-Afrika moeten worden stopge zet. Het 'solidariteitsfonds' is bedoeld voor steun aan Angola, Botswana, Mocambique, Tanzania, Zambia en Zimbabwe wanneer het komt tot Zuidafrikaanse tegenmaatregelen. De ministersconferentie vormt de inleiding voor de top van niet-gebon- den landen die vandaag begint. De 'speciale verklaring over zuidelijk Afrika' zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de regeringsleiders en staatshoofden, die in Harare bij eenkomen. UTRECHT (ANP) - De arbeidstijdverkorting (atv) in de grafi sche industrie lijkt als middel om de werkloosheid te bestrijden zijn doel voorbij te schieten en zelfs contra-produktief te gaan werken. Er is nu al een tekort aan ruim 1.500 vaklieden. Door de invoering van de 36-urige werkweek per 1 oktober zal dat aantal binnen een jaar verdubbelen, zo voorspelt het Koninklijk Verbond van Gra fische Ondernemingen (KVGO) in zijn weekblad. De grafische industrie (50.000 werknemers) is de enige grote bedrijfstak waar dit jaar de 36-urige werkweek wordt ingevoerd. De werkge vers lieten al eerder weten dat verdere arbeidstijdverkorting niet meer aan de orde is. De grafische bond van de FNV, Druk en Papier, streeft naar een 34-urige werkweek in 1988/1989. Het KVGO gaat nu nog een stap verder door te stellen dat de 36-urige werk week de bedrijfstak al ernstig kan schaden. Weliswaar is in de cao vast gelegd dat kleine bedrijven uitstel van invoering van de 36-urige werkweek kunnen krijgen, maar 'toch blijft de vraag of bij de atv-afspraken die gemaakt zijn, niet te dras tisch en generaliserend te weiK is gegaan', aldus het werkgeversverbond. Het te kort aan vaklieden leidt tot Kanaalveer -.ONDEN (RTR) - Het Britse bedrijf Port Ramsgate Ltd beeft een overeenkomst geslo ten met de Franse spoorwegen voor een veerdienst tussen Groot-Brittannië en Frank rijk die moet kunnen concur reren met de Kanaaltunnel. Port Ramsgate heeft met de Franse SNCF een contract on dertekend voor de bouw van havenfaciliteiten voor een speciaal schip dat treinstellen moet kunnen transporteren kwaliteitsverlies in de bedrij ven, loonopdrijving en aantas ting van de rendementspositie van de bedrijven die te weinig vaklieden kunnen krijgen. Bij de komende cao-onder- handelingen wil het KVGO de gemaakte atv-afspraken ver der nuanceren 'nu wij met onze cao nationaal en interna tionaal in een isolement zijn geraakt en aan de noodzake lijke voorwaarde van kosten matiging allerminst voldaan is. Niet ten onrechte leeft bij velen - werkgevers en werk nemers - het gevoel dat de grafische cao flink aan geloof waardigheid heeft ingeboet'. Van structurele werkloosheid is in deze bedrijfstak volgens het verbond geen sprake meer, al geeft het ministerie van so ciale zaken nog een werkloos heidspercentage van 3,9 pro cent op. Druk en Papier FNV houdt onverkort vast aan het streven naar verdere arbeidstijdver korting. De bond verwacht dat onder invloed van verre gaande automatisering de ko mende jaren duizenden banen op de tocht komen te staan en ziet verdere verkorting van de werkweek als het meest aan gewezen middel om de drei gende afbrokkeling van de werkgelegenheid het hoofd te bieden. Volgens de bond is de nega tieve houding van de werkge vers vooral te verklaren uit het feit dat de grafische indu strie koploper is op het gebied van atv. Dat wil echter niet zeggen dat alleen in deze be drijfstak de 36-urige werk week wordt ingevoerd: derge lijke afspraken zijn gemaakt voor in totaal zo'n 250.000 werknemers, aldus Druk en Papier. sjpjtl iwnpeqas 'oi 'uaA quappiuiuieej '6 'pueqcqne '8 'duieidoq 'i tppiui cqne -g 'ueui uba snau g 'uaAoqsqqoai 's»i(D9J jadumq -g 'p-ioqixe; z 'paoq 'j SINDS 41 JAAR zit Europa vastgeklonken aan het verdelingspa troon van Jalta: de ene kant is dwangmatig onderworpen aan de Sovjet-heerschappij, waartegen men telkens weer rebelleert, de andere helft is ten nauwste verbonden met de Verenigde Staten, waarvan men het leiderschap in toenemende mate ter discussie stelt. Geen wonder dus dat steeds vaker en steeds luider het appel weerklinkt 'Jalta' op te lossen, de machtsblokken te slechten en eindelijk met de 'europeïsering' van Europa een begin te maken. Aan de wieg van dit denken, de Atlantische alliantie niet meer beschouwen als de alleenzaligmakende, heilige hoeksteen voor de Europese vrede en veiligheid, heeft zeker de in het weekende overleden oud-president van Finland, Urho Kekkonen, gestaan. Zijn invloed op het politieke denken in West-Europa, op de vre desbewegingen en op iedereen die wel eens verlangt naar een 'Europa zonder Russen en Amerikanen' is groter geweest dan duidelijk zichtbaar gemaakt kan worden. In Kekonnens testament vinden we één belangrijk devies: Wie met de Russen wil leven, moet met de Russen praten. Door de geografische ligging van Finland kon hij zeker niet anders, maar door zijn neutraliteitspolitiek behielden de Finnen een leger en de democratie. Het enige dat Kekkonen Moskou moest beloven was dat hij nooit iets zou ondernemen dat strijdig was met de veilig heid van de de Sovjet-Unie. Deze milde politiek van Kekkonen heeft jarenlang in West- Eu'opa het effect gehad van een vloek in de kerk, maar toen gaande de jaren bleek dat hij niet de schoenveters hoefde te vast maken noch van Russen noch van Amerikanen en niet verzeild ken raken in voor een klein land moeilijke afwegingen als wel of gjen atoomwapens op eigen grondgebied, werd naar de politiek vin Finland, algemeen aangeduid als 'Finlandisering' en 'Neutra- litering', in West-Europa met jaloerse ogen gekeken en niet zon- rèr meer weggestopt als een onmogelijke optie. Wie het Finse model, vergroot op schaal, als oplossing voor de furopese deling wil toepassen, moet het voor West- en Oost- turopa laten gelden. Oost- en Westeuropese landen zouden de iwee supermachten moeten garanderen dat ze nooit iets zullen ondernemen dat tegen de veiligheid van de VS en Rusland is ge richt. Al die varianten op het thema vereniging en neutralisering zijn tot dusver stukgelopen op het stereotype veiligheidsdenken, het zekere voor het onzekere nemen. Dat denken zal pas wezenlijk veranderen wanneer het duidelijk wordt dat de status-quo onveili ger is dan een totale Europese Finalanderisering. Zover komt het de eerste decennia zeker niet, want in veilig heidsbeleid moet hoop niet al te snel verward worden met de rea liteit. Maar toch: als er nog ooit een 'eigen Europa' mocht komen, dan zou het wel eens gevestigd kunnen worden op de pijlers die een Finse president heeft geslagen: Kekkonen. De bemanning van de Dutch Viking wuift naar de achterblijvers op New Foundland. - FOTO ANP SCHIPHOL (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag is de Nederlandse ballon 'Dutch Vi king' met drie opvarenden in de Canadese provincie Newfoundland opgestegen voor een tocht over de oceaan. Aan boord van de 46 hoge Dutch Viking be vinden zich het echtpaar Henk Brink (42) en Evelien Brink-Schlösser (30) en Willem Hage- man (39). Als de vlucht succesvol verloopt, komt de ballon met zijn passagiers over iets minder dan 72 uur in West-Europa neer. Af hankelijk van wind en thermiek zal dit in een gebied zijn tussen Noord-Frankrijk en Zuid- Denemarken. De drie opvarenden zijn dik ingepakt, om bestand te zijn tegen de forse schommelingen in de temperatuur die op sommige momenten kan dalen tot - 40 graden Celsius. Ook hebben ze speciaal geprepareerd voedsel en drinkwa ter aan boord. Het pakket eten en drinken mocht niet meer dan 25 kilo wegen. Als het echtpaar Brink en Hageman hun avontuur tot een goed einde brengen, is het de eerste niet-Amerikaanse ploeg die de Atlanti sche Oceaan aan boord van een ballon over steekt. Evelien kan de eerste vrouw worden die deze prestatie levert. DEN HAAG - De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne verwacht dat de rijksoverheid na 1990 haar inspanningen op het gebied van de inzameling van 'klein' chemisch afval verder zal moeten opvoeren. Dat blijkt uit een advies van de Raad aan minister Nijpels (Milieubeheer), dat woensdag 10 september wordt vastge steld. De ontwerp-nota, die voor uitloopt op wetgeving, zou al per 1 januari '87 van kracht moeten worden. Momenteel wordt per jaar nog zo'n 100.000 ton klein chemisch afval op een milieuhygiënisch niet ver antwoorde manier 'verwij derd'. In de praktijk betekent dat: illegale dump, of opname in de stromen gewoon huis vuil. Van dit in het milieu ver dwijnend chemisch afval komt ruim 80.000 ton van be drijven en rond 17.000 ton uit particuliere huishoudens. Als het aan Nijpels ligt, komt er een regionaal opgezet, verplicht haalsysteem voor bedrijven uit een aantal bran ches, een breng- of vrijwillig haalsysteem voor de reste rende bedrijven en een breng- systeem voor 'probleemstof- fen' uit de gewone huishou dens. Volgens de Milieuraad zal het nodig zijn, om te voor komen dat chemisch afval in het niets blijft verdwijnen, dat er voor alle bedrijven een ver plicht haalsysteem komt en dat die - overwegend kleinere - bedrijven worden verplicht hun stoffen af te staan, ook als ze die elders goedkoper kwijt zouden kunnen. Door Marcel van Dingen DEN HAAG - „Voor het ver krijgen van steun voor pre miehuurwoningen hoeven de instellingen slechts opgaaf te doen van het totaalbedrag van de stichtingskosten. Specifica ties noch bewijsstukken hoe ven te worden overgelegd. Ook vindt geen technische controle tijdens de bouw plaats." De Algemene Rekenkamer, die de in- en uitgaven van de verschillende departementen controleert, legde in het jaar verslag over 1985 de vinger op de zere plek. De accountants- contróle op subsidies aan par ticuliere beleggers, zoals het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) was jaren lang, door een constante on- derbezeting, beneden peil. Hoe groot de financiële ge volgen daarvan bleken te zijn werd twee weken geleden pas duidelijk. Justitie in Maas tricht, al tijden druk bezet met de vervolging van ABP-top- functionarissen, vermoedde dat het ABP honderden mil joenen guldens teveel aan sub sidies heeft ontvangen vanaf 1978: met medeweten van de ambtelijke top van het minis terie en wellicht met de opeen volgende bewindslieden. Een financieel verlies voor de Staat dat, zo hoopt politiek Den Haag, hierbij beperkt blijft. Want naast het ABP is er nog een fors aantal andere particuliere beleggers, die voor subsidie bij het ministe rie van Volkshuisvesting aan kloppen. Als die de subsidie aanvragen ook niet helemaal volgens de regels aangevraagd hebben, lijkt de schade voor het Rijk en dus ook voor de Nederlandse belastingbetaler in de miljarden guldens te lo pen. Een financiële klap van zo'n enorme omvang dat de geruchtmakende kostenover- schrijding bij de bouw van de twee Walrus-onderzeeboten daarbij een peuleschilletje is. De gigantische kostenover- schrijding bij de bouw van woningprojecten door particu liere beleggers is te verklaren. In 1977, een jaar voordat de veel te hoge geldstroom naar het ABP begon te vloeien, werd het de particuliere be leggers door de toenmalige PvdA-staatssecretaris Van Dam moeilijker gemaakt. Van Dam vond dat deze beleggers wat kritischer bekeken moes ten worden en ontwierp een zó streng subsidiesysteem dat de beleggers er duidelijk geen zin meer in hadden: de produktie van hun woningen vermin derde met zestig procent. Van Dam had meer oog voor de bouw van woningwetwonin gen, die door woningcorpora ties gebouwd worden. Zijn opvolger, de huidige CDA-staatssecretaris Brokx, beviel die enorme uittocht van particuliere beleggers aller minst. Hij veranderde Van Dam's plannen. Niet alleen werd het rendement een streepje hoger gezet, maar be langrijker was dat de beleg gers zélf een accountants verklaring bij hun subsidie aanvraag mochten stoppen. Eten noodgreep van de be windsman om de beleggers als klant te blijven houden. Want eerder had hij al verschillende malen geklaagd dat door per- soneelgebrek op zijn departe ment nauwelijks controle op de subsidies mogelijk was. Dat zat Brokx dwars, maar hij kon het niet voor elkaar boksen om meer personeel aan te nemen. Het bleken twee wonder middelen. Binnen drie jaar produceerden de particuliere beleggers weer net zoveel wo ningen als in 1977. Met alle ge volgen van dien. Het gebrek aan Rijksacountants is er, zo denkt Justitie, de oorzaak van dat beleggers te hoge stich- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Rijksaccountants moeten buiten schot gelaten worden als het Kabinet het aantal ambtenaren gaat terugdrin gen op de diverse ministeries. Bovendien moeten nieuwe ac countants hoger ingeschaald worden. Dat heeft het CDA-Tweede Kamerlid Paulis gisteren desge vraagd laten weten. Paulis reageerde zo op het 'schrijnende ge brek' aan Rijksaccountants bij het ministerie van Volkshuisves ting. Als gevolg van dit tekort bleek de controle op de subsidie stroom zo zwak, dat het ABP vanaf 1978 vermoedelijk honder den miljoenen guldens teveel aan subsidie heeft kunnen ontvan gen. De Algemene Rekenkamer constateerde in haar jaarverslag over 1985 dat er op het ministerie van Volkshuisvesting nauwe lijks gecontroleerd werd of de subsidiestroom aan bijvoorbeeld het ABP verantwoord was. Vandaag geeft staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) antwoord op een aantal vragen van de Tweede Kamerleden Hummel (PvdA), Van Rey (VVD) en Paulis (CDA) over de uit de hand gelopen bouwsubsidies aan het ABP. tingskosten opgaven. De sub sidies stegen daardoor ook, tot niet te verantwoorden hoog ten. Het feit dat Justitie met de beschuldigende vinger naar het departement en het ABP wijst ligt voor de hand. Er is echter nog een, minder voor de hand liggende, oorzaak voor de te grote greep uit de Staats kas ten behoeve van de wo ningbouw: de achtereenvol gende bewindslieden van Volkshuisvesting werden elk jaar door de voltallige Tweede Kamer achterna gezeten om, onder grote druk, te beloven dat het woningbouwpro gramma voor het komende jaar gehaald moest worden. Mede onder druk daarvan ontbrak het vaak aan de juiste ambtelijke voorbereiding bij het weer klaarstoven van een nieuw woningbouwproject. CDA-Tweede Kamerlid Paulis, die vandaag met colle ga-kamerleden van staatsse cretaris Brokx antwoord krijgt op een aantal vragen over het ABP, steekt wat dat betreft de hand in eigen boe zem. „Het is inderdaad zo dat de druk vanuit de Tweede Ka mer op het ministerie om zo veel mogelijk huizen te bou wen vaak erg groot is geweest. Haastige spoed is toch zelden goed," aldus Paulis. Hij vindt het 'dom' om in de toekomst minder druk te zet ten achter die bouwprogram- ma'smaar het is volgens hem wel noodzakelijk dat het aan tal Rijksaccountants snel gro ter moet worden. Dan Kunnen de ac countants in de toekomst wel licht de metselaars, die in op dracht van de particuliere be leggers aan de slag gingen, bijhouden. KEULEN (DPA-AFP) - In de nacht van zaterdag op zondag is in Keulen een bomaanslag gepleegd op een gebouw waar de West- duitse vreemdelingendienst is gehuisvest. Volgens de politie is er alleen materiële schade aangericht en wel voor een bedrag van zeker 150.000 mark. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is in een brief aan het Westduitse persbureau DPA opgeëist door de extreemlinkse beweging 'Revolutionaire Cellen'. De bewe ging protesteert daarmee tegen het bijhouden van een vreemde lingenregister omdat dat 'racistisch en totalitair' zou zijn. OSLO (DPA) - Een botsing van twee helikopters voor de kust van Noorwegen bij de stad Bördo heeft vrijdag aan acht Ameri kaanse mariniers het leven gekost. De slachtoffers namen deel aan de NAVO-oefening 'Northern Wedding 1986'. De oefening zal doorgaan 'ondanks het tragische ongeluk', zo zei de NAVO- admiraal Henry Mustin. Het ongeluk gebeurde op het vliegdek- schip USS Saipan. Een van de helikopters met 21 inzittenden viel als gevolg van de botsing overboord. Twee mensen raakten zwaargewond, terwijl de lijken van twee mensen onmiddellijk werden geborgen. De zoekactie naar de andere zes vermisten is inmiddels gestaakt. LAHORE (Reuter) - Ontevreden volgelingen van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) van de gearresteerde oppositieleidster Bena zir Bhoetto hebben zaterdag een nieuwe partij gesticht, de Na tionale Volkspartij (NPP). Deze wordt geleid door Ghulam Mus tafa Jatoi, voormalig eerste-minister van de zuidelijke provincie Sind. Jatoi werd gekozen op een congres van de nieuwe partij in Lahore, hoofdstad van de volkrijke provincie Punjab. Een an dere PPP-dissident, Ghulam Mustafa Khar, die gouverneur van Punjab onder de in 1979 na een militaire staatsgreep opgehangen premier Zulfikar Ali Bhoetto is geweest, werd zaterdag op het vliegveld van Karatsji gearresteerd toen hij daar met vrouw en kinderen terugkeerde van negen jaar ballingschap in Groot- Brittannië. GDANSK (RTR/AFP) - Lech Walesa, leider van het verboden Poolse vakverbond Solidarnosc, en duizenden van zijn aanhan gers hebben zondag de zesde verjaardag herdacht van de oprich ting van het vrije vakverbond. Er waren herdenkingsdiensten in kerken, betogingen en er werden bloemen gelegd bij monumen ten. Overal verliepen de herdenkingsactiviteiten vreedzaam. Al leen in de zuidelijke industriestad Nowa Huta verspreidde de oproerpolitie een betoging van duizenden aanhangers van Soli dariteit en arrestaarde verscheidene deelnemers. Na een eucha ristieviering in een kerk trokken duizenden mensen de straat op en scandeerden de namen van gevangen zittende leiders van het vakverbond, Zbigniew Bujak en Wladyslaw Frasyniuk. Dit werd vernomen in kringen van de Poolse oppositie. NEW DELHI (REUTER) - Guerrillastrijders hebben vrijdag avond in de deelstaat Tripura in het noordoosten van India veertien personen doodgeschoten en zijn daarna over de grens naar het buurland Bangladesh gevlucht. Dat heeft het Indische persbureau PTI zaterdag gemeld. De daders behoren volgens PTI tot de verboden organisatie 'Nationale Vrijwilligers van Tripura', die streeft naar een onafhankelijke staat voor de plaatselijke stammen en zich keert tegen de aanwezigheid van bewoners uit omringende streken. Bijna zeventig procent van de bevolking in de deelstaat Tripura is Bengaalssprekend. In de noordwestelijke deelstaat Punjab kwamen zaterdag tien men sen om het leven bij een vuurgevecht tussen een bende en een politiepatrouille. Leden van de bende openden het vuur op de politiemannen toen zij probeerden op illegale wijze vanuit Pa kistan de grens over te komen. Nadere bijzonderheden over de schietpartij werden door PTI niet gegeven en het is dan ook niet duidelijk of de gebeurtenis verband houdt met het Sikh-extre- misme. MOSKOU (AFP-RTR-ANP) - De Russische geheime dienst KGB heeft de zaterdag gearresteerde Amerikaanse journalist Nicholas Daniloff beschuldigd van spionage. Het officiële Sov jetpersbureau TASS meldde zondag dat Daniloff, sinds 1981 cor respondent in Moskou voor het weekblad US News and World report, op heterdaad is betrapt. Volgens TASS blijkt uit in be slag genomen documenten duidelijk dat de Amerikaanse jour nalist betrokken was bij spionage-activiteit. Er is een onderzoek tegen hem ingesteld. Een collega van Daniloff, Jeff Trimble, zei eerder op de dag te verwachten dat een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade zondag/vandaag Daniloff zal mo gen spreken. De 52-jarige correspondent werd zaterdag door acht KGB-mannen aangehouden, vlak nadat hij een van zijn Russische 'contacten', iemand uit Kirgizië die hij al drie jaar kende, had gesproken. Deze overhandigde hem papieren en Da niloff dacht dat het om kranteknipsels ging. Het bleek echter dat er twee kaarten met het stempel geheim bij zaten. Daniloffs vrouw zei te vermoeden dat de arrestatie een vergelding is voor de aanhouding van een Russische functionaris bij de Verenigde Naties, Gennadi Zacharov. Zacharov werd vorige week in de Newyorkse metro aangehouden toen hij geheime technische ge gevens over een Amerikaans militair toestel in ontvangst nam. DEN HAAG (ANP) - Een cameraploeg van de Evangelische Om roep wordt sinds zaterdagochtend in Oost-Turkije door de poli tie vastgehouden. Dat gebeurde toen de ploeg, onder wie ver slaggever Jan van den Bosch en cameraman Wim van Schaik, terugkeerde in het hotel in Erzurum, na opnamen te hebben ge maakt van de berg Ararat in de buurt van die plaats. Volgens de Turkse politie heeft de cameraploeg zonder toestemming ge filmd. Er waren samen met een Amerikaans expeditieteam on der leiding van de Amerikaanse astronaut Jim Irwin, opnamen van de berg gemaakt omdat daar volgens de bijbel de ark Noach zou zijn gestrand. Er zouden nog overblijfselen van de ark lig gen, aldus de EO-woordvoerder. Verslaggever Jan van den Bosch heeft goede hoop dat hij en cameraman Wim van Schaik maandag naar Nederland mogen terugkeren, aldus een woord voerder van de Evangelische Omroep zondagmiddag. SCHAARSBERGEN (ANP) - De politiek van de jaren rond 1950 heeft aan de idealen van Nederland, zoals die waren neergelegd in de rede van koningin Wilhelmina op 7 december 1942 geen in houd weten te geven. Dat zei minister Van Eekelen van defensie zaterdag in Schaarsbergen tijdens de herdenkingsbijeenkomst van de 7-decemberdivisie die veertig jaar geleden werd opge richt. Nadat hij in zijn korte toespraak erop had gewezen dat de aanwezigheid van de divisie in Indonesië na 1945 daar zelf geen littekens heeft nagelaten, zei hij tot de enkele duizenden reünis ten wel te beseffen hoeveel van hen zich door de politiek in de steek gelaten hebben gevoeld en onder het gebrek aan belang stelling en waardering voor hun taakvervulling hebben geleden. In de druilerige regen werden in Schaarsbergen de 570 doden van de 7 december-divisie herdacht die in de naoorlogse strijd in Indonesië gevallen zijn. Prins Bernhard zei in een korte toe spraak waardering te hebben voor de wijze waarop velen van de reünisten veertig jaar geleden in het toenmalig Nederlands-In- dië zich van hun taak hebben gekweten, 'ook al besef ik terdege dat er over een aantal politieke en militaire omstandigheden in de jaren veertig en ook daarna verschillend werd en wordt ge dacht'. VANDAAG/ Zon op: 06.50. Zon onder: 20.28. Maan op: 02.46. maan on der: 19.58. MORGEN/ Zon op: 06.52. Zon onder: 20.25. Maan op: 04.03 maan onder: 20.16. VANDAAG/ Bath: 2.25-14.53. Hansweert: 1.58-14.24 Terneuzen 1.30-13.58. Vlissingen; 1.11-13.39. Wemeldinge: 2.19-14,50 MOR GEN/Bath: 3.13-15.34. Hansweert: 2.47-15.07 Terneuzen: 2.16-14.36 Vlissingen: 1.57-14.17. Wemeldinge: 3.14-15.37.

de Stem | 1986 | | pagina 3