Pardon voor Italianen Strijbos snel naar wereldtop STRIJBOS: TK BEN BLIJ MET DE RUST WESTDUITSER BU LAATSTE ZESTIEN IN FLUSHING MEADOW Achtervolgingsploeg onmachtig Snelheid domein van Oostduitsers GROT1 UITSLAGEN EN STANDEN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 T12 PAGINA SPORT 4 'Friesche Elf Steden': 2000 nieuwe leden Michel Vaarten winnaar Keirin Nederlandse coureurs derde op 'Hockenheim' FLUSHING MEADOW (Rtr) - Boris Becker had twee uur en twintig minuten nodig om de laatste zestien van Flushing Meadow te berei ken. Zo gemakkelijk als in de eerste ronde te gen de Braziliaan Motta en in de tweede ronde tegen de Canadees Michibata ging het deze keer niet in het duel met de taaie Spanjaard Sergio Casal. „Ik heb geluk gehad", zou Becker na de winst met 7-5 6-4 6-2 uitroepen. „Sergio speelde erg sterk". Vijftig fans opgepakt Van der Yen en Van Doorn prolongeren crosstitel MAANDAG 1S ABSDALE-Op turnde concours landelijke rijver sereyers de orga Harold Cornelis: in uitstekende v< Uitslagen Vervolg van pagina 1 Zelfs toen zijn vriendin Mo nique na het definitief binnen halen van de wereldtitel het t- shirt met als opdruk 'Dave Strijbos World Champion' showde, bleef Strijbos vrijwel onbewogen. „Ik ben een rare op dat ge bied", zei de Brabander, die donderdagavond in zijn woon plaats Oss een flinke huldi ging staat te wachten. Het feestprogramma is voorzien voor 19.00 uur, maar Strijbos zelf rekende er zon dag op niet voor middernacht terug te zijn in zijn woon plaats. Strijbos kreeg in Zuid- Amerika een gemakkelijke fi nale van de wereldtitelstrijd, waarbij hij alle steun kreeg van zijn teamgenoten Contini en Pekka Vehkonen, de ont troonde wereldkampioen. Bo vendien kende de Nederlander de beste technische verzorging van zijn machinepark. Vorig jaar verspeelde hij de titel, omdat Honda de behartiging van de belangen van Strijbos overliet aan de nationale im porteur. Een serie lekke ban den en een slecht lopende mo tor, door het hoge percentage alcohol in de Zuidamerikaanse benzine, wierp hem toen terug achter de door Cagiva ge steunde Vehkonen. Nu ver keerde John van den Berk in de positie van hulpbehoevende rijder. Yamaha beloofde de 19- jarige aas uit Oss van alles, maar 'de Berk' kreeg zijn 125cc-machientje geen mo ment goed aan de gang in Ar gentinië en Brazilië. Het seizoen, met vele val partijen, was Strijbos zwaar gevallen. „Ik ben blij met het wereldkampioenschap, maar vooral met de rust, die ik nu krijg. Ik ga nu op mijn gemak eens genezen van al die verve lende blessures. Tijdens het seizoen kan dat niet. Straks wel", zei de Nederlander voor hij zich in een Braziliaans car naval met Brabantse feest neuzen waagde. Uitslag eerste manche: 1. Nicky Dymond (VSt) Honda, 2. Dave Strijbos (Ned) Ca giva, 3. Rodney Smith (VSt) Cagiva, 4. Kenny Keylon (VSt) Yamaha, 5. Pekka Vehkonen (Fin) Cagiva, 6. Ismo Vehko nen (Fin) KTM, 7 Eddy Varren (VSt) Kawasaki, 8. Alberto Barozzi (Ita) Benei- li, 9. Mika Kouki (Fin) Yamaha, 10. Jordi Elias (Spa) Cagiva, 11. Peter Dirkx (Bel) Honda, 12. Petar Kovar (Tsj) Kawasaki, 13. Antoon Pruijmboom (Ned) Honda, 14. Arto Panttila (Fin) KTM, 15. Alain Le- jeune (Bel) Suzuki, 15. Al win van Asten (Ned) Kawasaki. John van den Berk (Ned) in twaalfde ronde uitgevallen. Uitslag tweede manche: 1. Dymond, 2. Strijbos, 3. Smith, 4. Pekka Vehkonen, 5. Ismo Vehkonen, 6. Warren, 7. Massimo Contini (Ita) Cagiva, 8. Barozzi, 9. Kouki, 10. Dirkx, 11. Pruijmboom, 12. Kovar, 13. Iven, 14. Eduardo Sacaki (Bra) Yamaha, 15. Ylton Veloso (Bra) Cagiva. Van den Berk uitgevallen. Eindstand WK, na 24 manches: 1. Dave Strijbos (Ned) 358 punten, 2. John van den Berk (Ned) 297, 3. Massimo Contini (Ita) 259, 4. Pekka Vehkonen (Fin) 259 (minder le plaatsen), 5. Mika Kouki (Fin) 256, 6. Ismo Vehkonen (Fin) 215, 7. Arto Panttila (Fin) 192,8. Alberto Barozzi (Ita) 161, 9. Bob Moore (VSt) 161, 10 Dietmar Lacher (WD1) 94,14. Pedro Tragter (Ned) 68,15. Al win van Asten (Ned) 61, 19. An toon Pruijmboom (Ned) 50, 25. Jopie Rij kers (Ned) 20,27. Eric Stuurman (Ned) 18. Winnaars Grote Prijzen 1986: Frankrijk: P. Vehkonen; Nederland: Strijbos; Italië: Contini; België: Strijbos; Spanje: Van den Berk; Tsjecho-Slowakije: Contini; Noord-Ierland: Strijbos; Zweden: Van den Berk; West-Duitsland: Contini; Fin land: Van den Berk; Argentinië: Strijbos en Brazilië: Dymond. Becker moeizaam langs Casal Van onze sportredactie BREDA - Tweeduizend men sen krijgen de kans om lid te worden van de vereniging 'De Friesche Elf Steden'. Na de tocht van 1985 had het bestuur een ledenstop inge steld, nadat het zestiendui- zendste lid was ingeschreven. De ruimte, die voor nieuwe leden is ontstaan, is te danken aan mensen, die zich als 'niet- rijdend lid' bekend hebben ge maakt en door het natuurlijk verloop in de vereniging. Nieuwe leden kunnen zich uit sluitend melden door inzen ding van een uittreksel uit het bevolkingsregister. COLORADO SPRINGS (ANP) - Michel Vaarten, aan het eind van de jaren zeventig in Bel gië gezien als de opvolger van Patrick Se reu en Jef 'Poeske' Scherens, heeft een oude, bijna vergeten belofte ingelost. In het Japanse keirin-nummer, in deze vorm in het geheel niet populair bij de uitvinders, werd hij wereldkampioen. Vaarten, brons bij de prof sprinters in 1979 en zilver op de Olympische kilometer van Montreal, dankte zijn medaille voor een niet gering deel aan Ottavio Dazzan. De geslepen Italiaan wilde de Japanners Takizawa en Takahashi, die hij als zijn gevaarlijkste con currenten beschouwde, in de finale een loer draaien. Het re sultaat was een valpartij van het drietal, waarmee drie grote kanshebbers op de ere plaatsen in één klap uit het toernooi verdwenen. HOCKENHEIM (DPA/SID) - De Nederlandse motorcou reurs Dirk Brand en Gerard Flameling zijn zondag in de 1000 km-race van Hocken heim, tellend voor het wereld kampioenschap endurance, als derde geëindigd. De Westduitser Erwin Loi- chinger liep een schedelbasis- fractuur op en moest in kri tieke toestand met een heli copter naar een ziekenhuis worden vervoerd. Uitslag 1000 km van Hockenheim: 1. Igoa/Vieira (Fra) Honda 5.31,10 2. Ox- ley/Kultalahti (Eng/Fin) Yamaha op twee ronden, 3. Brand/Flamellng (Ned) Yamaha op drie ronden. Stand na de voorlaatste raee om het WK: 1. Igoa 90 punten. 2. Coudray (Fra) en Vieira 75. Casal leidde in de eerste set met 4-2. De 19.000 toe schouwers, die de hitte van 35 graden trotseerden, dachten al aan een op handen zijnde sensatie. Becker ging zich ook nogal eens te buiten aan woordenwisse lingen met de scheidsrechter. Intussen vergat hij niet te tennissen, al duurde het bijna een uur, eer hij de eerste set met 7-5 te pakken had. Met zichzelf en de referee ontevreden, luid scheldend en met een van woede doortrok ken gezicht speelde Becker naar de winst tegen de num mer 92 van de wereldranglijst. In de tweede set was een door braak in de openingsgame voldoende voor 6-4, de derde set nam nog maar ruim een half uur in beslag. „Het duurde even voordat ik er he lemaal met mijn gedachten bij was", gaf Becker toe. „Maar toen ik in de eerste set tot 4-4 ophaalde, wist ik dat het niet meer mis zou gaan". In de achtste finales krijgt de I8-jarige Becker te maken met de volstrekte outsider Mike Donnelly, die het zondag bestond de als dertiende ge plaatste Anders Jarryd uit te schakelen met 6-3 5-7 6-1 6-3. De nummer 211 van de wereld serveerde erg sterk. Jarryd, die weer voor het eerst in een toernooi actief was sinds een knie-operatie, was nog lang niet de oude. Vooral in de derde en vierde set liet de Zweed zich wegspelen. „Ik weet ook niet waarom het hier in het enkelspel zo goed gaat", aldus Donnelly, die dit jaar op Wimbledon de finale in het dubbelspel haalde en vorig jaar op Flushing Meadow tot de halve finales reikte in dat onderdeel. Toen Becker wist dat Don nelly zijn volgende tegenstan der zou worden, moest hij la chen. „Mike is erg aardig", al dus de Westduitser. „Ik train vaak met hem. Dan vraag ik hem altijd of hij van plan is te winnen. Deze keer hoop ik dat hij dat niet meer zal doen". UITSLAGEN Damesenkelipel: tweede ronde: Melissa Gurney (VSt) - Rosalyn Fairbank (ZAf) 3-6, 6-3, 7-6, Wendy Turnbull (Aus) - Alycia Moulton (VSt) 6-2, 6-0, Elna Rei- nach (ZAf) - Carina Carlsson (Zwe) 6-3, 6-1, Ca mille Benjamin (VSt) - Elly Ha- kaml (VSt) 6-4,6-1, Tine Scheuer-Larsen (Den) - Tina Mochizuki (VSt) 6-1, 6-3, Zina Garrison (VSt) - Eva Pfaff (WD1) 6- 7,6-1,6-4, Claudia Kohde-Kilsch (WD1) - Catherine Tanvier (Fra) 6-1, 6-0, Cata- rina Lindqvist (Zwe) - Amanda Ding wall (Aus) 6-2,6-3, Helena Sukova (Tsj) - Sara Gomer (Eng) 7-5, 7-5, Mary Jo Fer nandez (VSt) - Sylvia Hanika (WD1) 6-2, 6-2, Chris Evert-Lloyd (VSt) - Regina Marsikova (Tsj) 6-0, 6- 0, Hana Mandli- kova (Tsj) - Iva Budarova (Tsj) 6-2, 6-3, Robin White (VSt) - Nicole Arendt (VSt) 7-5, 4-6, 6-1, Gabriela Sabatini (Arg) - Pam Casale (VSt) 6-0,6-3, Jo Durie (GBr) - Hu Na (VSt) 6-1, 1-6, 6-1; derde ronde: Ka thy Jordan (VSt) - Elizabeth Minter (Aus) 6-1, 6-3, Stephanie Rehe (VSt) - Anna bel Croft (GBr) 6-2,6-3, Steffi Graf (WD1) - Beverly Bowes (VSt) 6-1,1-0, Bo wes trekt zich terug, Raffaella Reggi (Ita) - Michelle Torres (VSt) 6-3. 6-2, Martina Navratilova (VSt) - Kathleen Horvath (VSt) 6-4,6-2, Gabriela Sabatini (Arg) - Katerina Malejeva (Bul) 7-5, 6-2, Bonnie Gadusek (VSt) - Helen Kelesi (Can) 6-7 (4-7), 6-2, 6-2, Pam Shriver (VSt) - Elise Burgin (VSt) 6-4, 5-7, 6-2, Claudia Kohde (WD1) - Jo Durie (GBr) 6- 2 6-3, Helena Sukova (T^j) - Lisa Bonder (VSt) 6-2 6-0, Zina Garrison (VSt) - Me lissa Gurney (VSt) 6-3 6-2, Catarina WILRIJK (ANP) - Vijf tig Vlaamse voetbalsup porters van FC Antwerp zijn in de nacht van za terdag op zondag per bus naar de kazerne van Wil rijk getransporteerd, na dat zij op de rijksweg auto's met stenen hadden bekogeld. Eén van de supporters raakte zwaar gewond, toen hij door een wagen werd aangereden. COLORADO SPRINGS (ANP) - De Neder landse achtervolgingsploeg heeft In de strijd om de wereldkampioenschappen van Colorado Springs een kleine rol gespeeld. Een opvoering die trouwens ook niet best gebracht werd. De groep Rick Moorman, Charles de Caluwê, Aart van de Kruisweg en Bob Rasenberg verdween al in de kwalificaties. Zij realiseerden de twaalfde tijd, vier seconden achter de Fransen, die als achtste de kwartfinales binnenkwa men, om te ontdekken dat ook zij daar niets te zoeken hadden. „De ploeg stond er niet op het moment dat het nódig was", constateerde coach Peter Nieuwenhuis. „Er zijn geen verontschuldigin gen. Het lag niet aan de omstandigheden, wel aan de renners". De omstandigheden, voor zo ver die het weer betroffen, waren ook nauwelijks verschillend voor de twintig ploegen die aan het toernooi deelnamen. Het verschil lag misschien wel enigszins in het materiaal. Nederland be hoefde geen keuze te maken tussen dichte of open voorwielen. Nederland had alleen maar open voorwielen, terwijl alle ploegen die iets presteerden, wel over het beste materiaal be schikten. Maar het ging niet alleen om het materiaal. De renners vormden geen ploeg. Nieuwenhuis had de teruggevallen Ralph Moorman vervan gen door invaller Bob Rasenberg. Onmiddel lijk na de start bleek dat ook broer Rick Moor man beter niet had kunnen vertrekken. In de eerste meters viel het groepje al in twee duo's uiteen met Moorman als breukvlak. Daarna bleef het sukkelen. Nederland pedaleerde de kilometers weg in één minuut en zes seconden. De sterke ploegen knokten zich naar een tijd die ergens rond de 1.03 of 1.04 lag. Dat was in de uitslag van de kwalificaties duidelijk terug te vinden. Lindquist (Zwe) - Tina Scheuer-Larsen (Den) 3-6 6-2 6-0, Manuela Malejeva (Bul) - Camille Benjamin (VSt) 7-6 6-3. Dmmesdubbelapel: tweede ronde: Lori McNeill/Catherine Suire (VSt/Fra) ndy Turnbull (Tsj/Aus) - Lisa Bonder/Laura Gildemeister (VSt/Per) 6-2, 6-3, Patty Fendick/Jane Hetherington (VSt) - Ann Henricksson/ Christiane Jolissaint (VSt/Zwi) 3-6, 6-4, 6-1, Claudia Kohde - Kilsch/Helena Su kova (WDl/Tsj) - Rosemary Casals/Kim Sands (VSt) 6-3, 6-4, Betsy Nagelsen/ Joanne Russell (VSt) - Pam Casale/ Mary Lou Piatek (VSt) 7-5, 6-4, Zina Garrison/Kathy Rinaldi (VSt) - Leslie Allen/Jenny Byrne (VSt) 6-1, 6-1, Candy Reynolds/Anne Smith (VSt)-Niege Dias/Patricia Medrado (Bra) 6-3,4-6,6-4, Andrea Holikova/Regina Marsikova (Tsj) - Iva Budarova/Marcela Skuherska (Ted) 6-4,3-6,7-6 (8-6). Herenenkelspel: tweede ronde: Milop- slav Mecir (Tsj) - Guy Forget (Fra) 7-5, 6-4, 6-1, Tom Gullikson (VSt) - Andres Gomez (Ecu) 3-6, 6-7 (0-7), 7-6 (7-2), 6-3, 6-4, Stefan Ed berg (Zwe) - Kevin Curren (VSt) 7-6 (9-7), 3-6, 4-6, 6-3, 6-2, Anders Jarryd (Zwe) - Luke Jensen (VSt) 6-0,6- 3, 6-1, Gary Donnelly (VSt) - Elliot Telt- scher (VSt) 6-3, 6-2, 6-0, Sergio Casal (Spa) - Danie Visser (ZAf) 6-2, 6-1, Ra- mesh Krishnan (Ind) - Leonardo Lavalle (Mex) 6-2, 6-4, 6-3, Todd Witsken (VSt) - Eduardo Bengoechea (Arg) 7-6 (14-12), 6- 1, 6-1, Mats Wilander (Zwe) - Thierry Champion (Fra) 6-1, 7-5, 6-4, Jimmy Connors (VSt) - Claudio Pistolesi (Ita) 7- 6, 6-4, 7-5, Boris Becker (WD1) - Cassio Motta (Bra) 6-3, 6-0, 6-2, Eddie Edwards (ZAf) - Ricardo Acuna (Chi) 3-6, 6-1,6-4, 3-6, 6-3, Chris to van Rensburg (ZAf) - Jay Berger (VSt) 6-2, 6-1, 6-0, Jaime Yzaga (Per) - David Pate (VSt) 6-4, 3-6, 5-7, 6-2, 6-3, Eric Jelen (WD1) - Marty Davis (VSt) 3-6, 1-6, 7-5, 6-2, 6-3; derde ronde: Aaron Krickstein (VSt) - Mel Pur cell (VSt) 6-3, 6-2, 6-1, Henri Leconte (Fra) - Amos Mansdorf (Isr) 4-6,6-3, 7-5, 6-2, Ivan Lendl (Tsd) - Jonas Svensson (Zwe) 6-3,6-3,6-4, Stefan Ed berg (Zwe) - Ramesh Krishnan (Ind) 7-6 (7-5), 3-6,6-4, 4-6, 6-4, Dan Goldle (VSt) - Barry Moir (ZAf) 6-0, 4-6, 6-7 (8-10), 6-1, 6-2, Andre Sjesnokov (Sov) - Marcel Freeman (VSt) 1-6, 6-3, 4-6, 6-1, 6-3, Tim Wilkison (VSt) - Yannick Noah (Fra) 7-6 (12-10), 3-6,4-6, 6-1, 6-4, Brad Gilbert (VSt) - Johan Kriek (VSt) 6-2, 7-5, 6-2, Boris Becker (WD1) - Sergio Casal (Spa) 7-5 6-4 6-2, Gary Donnelly (VSt) - Anders Jarryd (Zwe) 6-3 5-7 6-1 6-3,MiIosIav Mecir (Tsj) - Eddie Edwards (ZAf) 6-0 6-3 6-3. Herendubbelspel: tweede ronde: Michael Robertson/Tom Warneke (ZAf/VSt) - Scott Davis/David Pate (VSt) 6-2, 6-3, Mark Edmondson/ Sherwood Stewart (Aus/VSt) - Miloslav Mecir/Libor Pimek (Tsj) 7-5, 6-4, Eddie Edwards/Fransisco Gonzales (ZAf/Par) - Nelson Aerts/Luiz Mattar (Bra) 7-5, 6-4, Paul Annacone/ Chris to van Rensburg (VSt/ZAf) - Je remy Bates/ Olli Rahnasto (Eng/Fin) 6-3, 4-6,7-5, Joakim Nyström/Mats Wilander (Zwe) - Rick Leach/Tom Pawsat (VSt) 7- 6 (8-6), 7-5, Carlos Kirmayr/Cassio Motta (Bra) - Marc Flur/Karl Richter (VSt/ ZAf) 3-6,6-2,7-6 (7-3). Anders Jarryd in actie tegen Gary Donnelly. De Zweed werd door de Amerikaan uit het toernooi gewipt. - fotoap APELDOORN (ANP) - Kees van der Ven heeft zondag zijn nationale crosstitel in de 500cc-klasse geprolongeerd. De 29-jarige coureur was opermachtig tijdens de voor laatste wedstrijd van het sei zoen op het Orderbos-circuit in Apeldoorn. Van der Ven won de drie manches. Zijn voornaamste concurrent, Pe ter Herlings, slaagde er slechts in op enige afstand te volgen. Uitslagen: eerste manche: 1. Kees van der Ven (Bakel) KTM, 2. Gerard Rond (Ingen) KTM, 3. Peter Herlings (Gemert) Honda, 4. Dinand Zijlstra (Egede) KTM, 5. Rob van Keimpema (Nieuw-Vennep) Honda, 6. Carlo Hulsen (Son) Honda; tweede manche: 1. Van der Ven, 2. Her lings, 3. Zijlstra, 4. Rond, 5. Bert Kuipers (Noordbroek) Honda, 6. Hulsen; derde manche: 1. Van der Ven, 2. Herlings, 3. Rond, 4. Zijlstra, 5. Toon Karsmakers (Waalre) Honda, 6. Hulsen; totaal: 1. Van der Ven 90 punten, 2. Herlings 79,3. Rond 75. Stand NK na zeven van de acht wed strijden: 1. en Nederlands kampioen Van der Ven 603,2. Herlings 507,3. Hulsen 458. 4. Rond 413,5. Zijlstra 386. 6. John Ponjee (Nieuw-Bergen) Kawasaki 336. Gert-Jan van Doorn is zon dag in Eersel voor de derde achtereenvolgénde keer Ne derlands kampioen motor cross in de 250cc-klasse ge worden. Uitslagen: eerste manche: 1. Gert-Jan van Doorn (Veghel) Honda, 2. Karei-Jan Beckers (Hilvarenbeek) Honda, 3. Theodoor Bouchee (Geldrop) Honda, 4. Willie van der Laar (Milheeze) Honda, 5. Roel Dol fing (Beilen) Yamaha, 6. Bruce Eembergen (Veenendaal) Honda; tweede manche: 1. Van Doorn, 2. Leo Combee (Wou- drichem) Honda, 3. Henk van Mierlo (Venhorst) Honda, 4. Beckers, 5. Van der Laar, 6. Bouchee; derde manche: 1. Van Doorn, 2. Combee, 3. Bou chee, 4. Beckers, 5. Van der Laar, 6. Van Mierlo; totaal: 1. Van Doorn 90 punten, 2. Bec kers 73,3. Bouchee 69. Eindstand NK: 1. en Neder lands kampioen Van Doorn 667, 2. Van Mierlo 570, 3. Com bee 501, 4. Beckers 478, 5. Theo Eggens (Hooghalen) Honda 376, 6. Bouchee 368. Van onze speciale verslaggever COLORADO SPRINGS - De drie Italiaanse amateur wielrenners Poli, Podenzana en Vanzella, die in juli in de Duitse Regio Tour betrapt werden op het gebruik van verboden stimulerende mid delen, daarvoor geschorst werden met als resultaat dat ze niet aan de wereldkam pioenschappen in Colorado konden deelnemen, mogen komende donderdag toch van start gaan in de 100 kilo meter ploegentijdrit. Meer dan een week is een sterke Italiaanse lobby in Colorado Springs in de weer geweest om de straf onge daan te maken en de verba zing is groot dat de UCI on der het mom van een 'proce durefout' de schorsing onge daan heeft gemaakt. De Ita liaanse ploeg geldt als de voornaamste kandidaat voor de wereldtitel in de ploegentijdrit. Al vele maanden lang traint het team dagelijks 5 uur. De Ita liaanse bond investeerde veel geld in het kwartet en na het wegvallen van Maria Canins wegens een sleutel beenbreuk werd alles ge daan om de tweede kans op een 'zekere' medaille intact te houden. De sterke positie van Italië binnen de UCI le verde het gewenste resultaat op. De Ier Stephen Roche heeft zich op voorspraak van zijn ploegleider Davide Boifava afgemeld voor het wereld kampioenschap. De Ier, die in de jongste Tour een bijrol vervulde na een maanden lange absentie in het peloton vanwege knieproblemen, sukkelt nu met een liesbles sure. Alexi Grewal, Olympisch wielerkampioen bij de ama teurs in 1984, is door de Amerikaanse bondscoaches gepasseerd bij de samenstel ling van de Amerikaanse se lectie. Grewal, die toen hij nog voor de ploeg van Post reed en in Geleen woonde al bezig was met de voorberei ding op het wereldkam pioenschap in de staat waar hij geboren is, geldt als 'te eigenzinnig' volgens de Amerikaanse keuzeheren. Lemond, Kiefel, Knickman, Roll, Speaks, Hampsten, Phinney, Prehn, Shapiro, Rogers, Pierce en Heiden kregen de voorkeur boven Grewal die in de Tour opviel door een opvallende presta tie in de Pyreneeën-ritten. La Vie Claire blijft een ploeg waar tal van nationa liteiten onderdak vinden. Ploegleider Köchli heeft in Amerika de 21-jarige Jaanus Kuum, een Noor met Russische voorouders, ge contracteerd. Kuum viel op in de Coors Classic en maakt zijn prof debuut op Europese wegen in de Ronde van de Toekomst. Hans-Henrik Oerstedt, fa voriet voor de wereldtitel achtervolging bij de profs, rijdt in Colorado Springs al weer enkele dagen rond met een blauw oog. Oerstedt raakte tijdens een training op de wielerbaan in de clinch met zijn landgenoot en concurrent-achtervolger Jesper Worre. Worre ver weet Oerstedt roekeloos rij den, waardoor hij bijna zwaar ten val was gekomen. Op het middenterrein van de wielerbaan kwam het tot een handgemeen tussen beide Denen, besloten met een linkse directe van Worre op het oog van Oerstedt. Beide Denen hebben zich in middels geplaatst bij de laatste vier van het achter- volgingstoernooi met Gregor Braun en Tony Doyle. CAMPOS DO JORDAO (ANP) - Acht jaar geleden, 1(5 1978, beleefde Apeldoorn het eerste optreden van motor coureur Dave Strijbos, toen nog Davy genaamd. Op eet 50cc JLO-automaatje met kleine wielen, van Neder landse makelij, reed de tienjarige Venloër de eerste wed strijd uit zijn loopbaan, die later tot opmerkelijke resul taten leidde. Davy Strijbos werd het voornaamste pro dukt van de nationale jeugdmotocross. Toen hij in 1981 zijn eerste titel veroverde, het Neder lands kampioenschap in de 50cc- klasse grote wielen, was de dertienjarige rijder, wiens broer zo'n zwaar ongeluk bij een motorcross kreeg, dat hij verlamd raakte, al overtuigd van zijn doel. Meereizend met Henk Thuis, als fabrikant van White Power-veersystemen kind aan huis bij alle toprij- ders van de Grand Prix-we- reld, had hij het al over we reldkampioen worden. Daar voor moest hij echter wachten tot 31 augustus 1986. Sneller dan Strijbos deed overigens niemand dat in de zwaarste tak van de motor sport. De Belg Erik Geboers werd in 1982 op negentienja rige leeftijd wereldkampioen in de 125cc-categorie. Strijbos werd het in Campos do Jordao op zijn achttiende. De coureur, op jeugdige leeftijd uit huis vertrokken en ingetrokken bij de familie Van Orsouw in het motorgekke Oss, was normaal gesproken op zijn zeventiende al wereldkampioen geweest. In 1985 ging het in de slotwed strijden van het wereldkam pioenschap echter mis. Mate- riaalpech en een domme acts bij de Grote Prijs van Duits land nekten hem in zijn po ging Pekka Vehkonen uit Fin land van de titel te houden. Dij jaar waren beide rijders team genoten en bleek Strijbos, on danks een verre van vlekke loos seizoen, de beste. Strijbos, de eerste Neder lander die een wereldtitel it,* een solo-klasse haalde, is aar - successen gewend. In 1984 wor hij in Stevensbeek de Grot Prijs van Nederland en wertj daarmee op zijn zestiende di jongste Grand Prix-winnaa: aller tijden. In totaal heef Strijbos negen Grand Prix gewonnen. Erelijst Strijbos: 1980: 4c in NK mots cross 50cc; 1981: Nederlands kamploe 50cc; 1982:4e NMB Cup junioren 125cc NMB Cup senioren 125cc, 16e NK 125o 1983: 3e NK 125cc; 1984: 8e NK I25cc.fr WK 125cc, winnaar GP Nederland Sk vensbeek: 1985: Nederlands kampiot 125cc, 2e in WK 125cc. Grand Prix-wlr, naar in Nederland, België, Finland «T Portugal, winnaar Hans ae Beaufort-bt ker en motorsportman van het jaar 1986: wereldkampioen 125cc, winnaa Grote Prijzen Nederland, België, Noort Ierland en Argentinië. COLORADO SPRINGS (ANP) - Meer nog dan bij vorige we reldkampioenschappen is in Colorado Springs snelheid het onbetwistbare domein van de Oostduitsers. Na het goud van Maik Maichow op de kilome ter gingen ook de sprinttitels bij de amateurs en de dames naar de DDR. Michael Hübner onttroonde Lutz Hesslich en schaatsster Christa Rothenburger be kroonde de terugkeer van de Oostduitse dames op de baan, na een afwezigheid van een kwart eeuw, met het kam pioenschap. Voor de ploeg van baan- coach Siegfried Möckle is snelheid - absoluut niets an ders - de basis van de sprint. Zijn renners kunnen tactische fouten maken, hun geweldige kracht is voldoende om ieder missertje te corrigeren. Het was geen toeval dat Michael Hübner, Lutz Hesslich en Ralf-Gudo Kuschy, die ook vorig jaar de drie medailles op de sprint verdeelden, met landgenoot Bill Huck al in de kwalificatierit van de ama teursprinters het snelst waren. De tijden van dat eerste optre den van de snelle mannen zijn vertaald in goud, zilver en brons plus de vierde plaats. Verrassend was wel d; Hübner de titel overnam va de onverslaanbaar geachl Lutz Hesslich, die zijn heer schappij in 1979 begon e slechts twee keer een ander Sergej Kopilov uit de Sovjet Unie, moest laten voorgaar Het verschil in de beslissend rit tussen Hübner en Hesslit vergde een herhaalde bestude ring van de finishfoto, mai de uitslag betekende wel et omwenteling in de machtsver houdingen. Sinds 1981 ha Hübner nog nooit een wed strijd van Hesslich kunne winnen op de open baan. Ini eindeloze reeks nederlagen in, wedstrijden om twee gewon nen ritten stonden sic twee ritzeges en één dead-he: op het conto van de 27-jarig Hübner. Vergeleken bij de manner sprint heeft het nummer va! de dames werkelijk niets t betekenen. Christa Rother burger heeft het bewezen. D schaatskampioene debuteert bij een wereldkampioenscha, tilde niet zwaar aan technic of tactiek, maar kon wel ver schrikkelijk hard fietsen, naa dames-maatstaven gereken uiteraard. Van kop-af rijden versloeg zij, eigenlijk met gf mak, haar concurrenten WK WIELRENNEN PROFS Achtervolging: de snelste acht, die zich hebben geplaatst voor de kwart-finales, zijn: Jesper Worre (Den), 5000 meter in 5 minuten 41,36 seconden, Tony Doyle (GBr) 5.42,36, Hans-Henrik örsted (Den) 5.42,69, Alain Bondue (FYa) 5.48,48, Gre gor Braun (WD1) 5.50,88, Chris Huber (VSt) 5.53,15, Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) 5.53,45, Shaun Wallace (GBr) 5.54,30. Keirin: kwalificatieritten (eerste twee naar de finale, overigen in de herkan singsronden): eerste serie: 1. Dieter Giebken (WD1), laatqte 200 meter in 10,84 seconden, 2. Ottavio Dazzan (Ita), 3. Kenji Takahashi (Jpn), 4. Gilbert Hatton (VSt), 5. Shaun Wallace (GBr), 6. Laurie Venn (Aus), 7. Philippe Vernet (Fra), 8. Daniel Gisiger (Zwi); tweede serie: 1. Mark Whitehead (VSt) 11,05, 2. Masa- mitsu Takizawa (Jpn), 3. Michel Vaarten (Bel), 4. Claudio Golinelli (Ita), 5. Michael Marcussen (Den), 6. Danny Clark (Aus), 7. Patrick da Rocha (Fra), 8. Urs Freuler (Zwi), 9. Walter Baumgartner (Zwi). Keirin, herkansingen: eerste rit: 1. Ver net 11,33, 2. Freuler, 3. Clark, 4. Wallace, 5. Gisiger. Golinelli en Takahashi gedis kwalificeerd; tweede rit: 1. Vaarten 11,24, 2. Hatton, 3. Venn, 4. Marcussen, 5. Da Rocha, 6. Baumgartner; derde rit: 1. Takahashi, 11,39, 2. Venn, 3. Clark, 4. Da Rocha, 5. Golinelli, 6. Marcussen, 7. Wal lace, 8. Gisiger, 9. Baumgartner; finale: 1. Vaarten, 10,98, 2. Giebken, 3. Freuler, 4. Vernet, 5. Whitehead, 6. Hatton. Dazzan, Takizawa en Takahashi gevallen. Achtervolging, kwartfinales: eerste rit: 1. Gregor Braun (WD1), 5000 meter in 5 minuten 47,56 seconden, 2. Alain Bondue (Fra) 5.50,51; tweede rit: 1. Hans-Henrik Oersted (Den) 5.41,62, 2. Chris Huber (VSt) ingelopen na 4160 meter; derde rit: 1. Tony Doyle (GBr) 5.44,88, 2. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) ingelopen na 4080 meter; vierde rit: 1. Jesper Worre (Den) 5.44,36,2. Shaun Wallace (GBr) ingelopen na 960 meter; halve finales: eerste rit: 1. Tony Doyle (GBr) 5000 meter in 5.40.33, 2. Jesper Worre (Den) 5.42.91; tweede rit: 1. Hans-Henrik örsted (Den) 5.43.74, 2. Gregor Braun (WD1) 5.50.12. AMATEURS Achtervolging: finale: 1. Vjatsjeslav Je- kimov (Sov), 4000 meter in 4 minuten 29,18 seconden, 2. Oemaras Goeintaoetas (Sov) 4.33,90; om de derde plaats: 1. Dean Woods (Aus) 4.31,52, 2. Bernd Dittert (OD1) 4.31,84. Eindstand: 1. Jekimov, 2. Goeintaoetas, 3. Woods, 4. Dittert, 5. Steve Hegg (VSt). 5. Peter Clausen (Den), 7. Vasili Spoendov (Sov), 8. Roland Günther (WD1). Sprint: kwartfinales: eerste serie: Bill Huck (OD1) zonder te rijden naar de halve finales, Sergej Kopilov (Sov) startte niet wegens blessure; tweede se rie: Lutz Hesslich (OD1) - Mark Gorski (VSt) 2-0 (tijd over de laatste 200 meter 10,59 en 10,60); derde serie: Ralf-Gudo Kuschy (OD1) - Gary Neiwand (Aus) 2-0 (10,77 en 11,17); vierde serie: Michael Hübner (OD1) - Nikolai Kovtsje (Sov) 2-1 Kovtsje (Sov); eindstand: 1. Hübner, Hesslich, 3. Kuschy, 4. Huck, 5. Gorski, Neiwand, 7. Kovtsje. Ploegachtervolging over 4000 mek kwalificatieritten (eerste acht over du de kwartfinales): 1. Tsjecho-Slowaki (Soukup, Buchta, Cerny, Treka) 4 min» ten 17,71 seconden, 2. Sovjet-Unie (Jek mov, Kmelin, Krasjov, Manakov) 4.18,0 3. Oost-Duitsland (Blochwitz, Kapust Dittert, Meier) 4.18,39, 4. West-Duitslan (Alber, Lange, Günther, Müller) 4.18,64 Polen (Dawidowicz, Owczarek, Sikorsl Turowski) 4.20,98, 6. Italië (Brunnel Gordini, Grisandi, Trezzi) 4.21,09, 7. Ve enigde Staten (Hegg, Nitz, Lettie Sundquist) 4.21,38, 8. Frankrijk (Lin Peyramaure, Pasgrimaud, Potti) 4.22,1 9. Denemarken (Clausen, Larsen, Fra Olsen) 4.22,49, 10. Australië (Clark McCarney, Dutton en Woods) 4.23,25,I Nieuw-Zeeland (Anderson, Clune, Gri fin, Whitford) 4.23,65, 12. Nederland (I Caluwé, Rick Moorman, Rasenberg, Vi de Kruisweg) 4.26,28, 13. Zwitserl&r (Holenweger, Meier, Meister, Schwa zentruber) 4.26,46, 14. Groot-Britanr (Boardman, Coltman, Muzio, Walsha* (11,48, -/- 11,86, Kovtgie gediskwalifi ceerd in de beslissende rit). Sprint: eerste halve finale: Michael Hübner (ODl)-Bill Huck (OD1) 2-0, 10,70 en 11,42; tweede halve finale: Lutz Hess lich (ODl)-Ralf-Gudo Kuschy (OD1) 2-0, 11,43 en 10,74; finale: Hübner-Hesslich 2- 1,10,85,10,86 en 10,71; om de derde plaats: Kushky-Huck 2-0, 10,77 en 11,04; om de vijfde plaais: 1. Mark Gorski (VSt) 11,06, 2. Gary 'Neiwand (Aus), 3. Nikolai 4.29,85,17. Hongarije (Pais, Pinter, Som gyi, Verebelyi) 4.30,89,18. Columbia (Ca as, Rico, Gusti, Rojas) 4.37,56, 19. MexJ (Juan Macias, Gustavo Macias, Gutit rez, Youshimatz) 4.41,07,20. Canada (A wasser, McNutt, Beauchemin, Vignadu zi) 4.43,91. Kwartfinales: eerste rit: 1. West-Duit land 4.19,34,2. Polen 4.21,03; tweede rit: Oost-Duitsland 4.15,55, 2. Italië 4.24, derde rit: 1. Sovjet-Unie 4.17,56, 2. V< enigde Staten 4.22,17; vierde rit: 1. Ts] choslowakile 4.15,15,2. Frankrijk 4.21,06 Halve finales: eerste rit: 1. Oost-Duit land (Blochwitz, Hennig, Dittert, Meie 2. Sovjet-Unie (Jekimov, Goeintaoeü Krasjov, Kmelin) ingelopen na 2970 nv ter; tweede rit: 1. Tsj echo-Slowak; (Soukup, Cerny, Buchta, Treka) 4000 m ter in 4.16.63, 2. West-Duitsland (Alfe Lange, Günther, Müller) 4.19.73. DAMES Sprint: kwartfinales: eerste serie: Co nie Paraskevin (VSt) - Isabelle Nicola (Fra) 2-0, tijd over de laatste 200 met 11.45 en 11,81 seconden; tweede serie: N talja Kroetsjelnitskaja (Sov) - Elisabe Fanton (Ita) 2-0, 12,42 en 13,14; derde rie: Erika Saloemia (Sov) - Pamela Dee (VSt) 2-0, 11,87 en 11,81; vierde sert Christa Rothenburger (OD1) - Isabe! Gautheron (Fra) 2-0,11,81 en 11,87. eerste halve finale: Saloemia-Parask vin 2-0,11,66 en 12,50; tweede halve flu le: Rothenburger-Kroetsjelnitskaja 2 12,33 en 11,79; finale: Rothenburger-S loemia 2-0, 12,28 en 11,87; om de der plaats: Paraskevin-Kroetsielnitskaja 0, 11,94 en 13,18; om de vijfde plaats: Fanton 13,07,2. Nicoloso, 3. Deem, 4. Ga theron; eindstand: 1. Rothenburger, Saloemlë, 3. Paraskevin, 4. Kroetstfelnit kaja, 5. Fanton, 6. Nicoloso, 7. Deem, Gautheron. Achtervolging dames: snelste acht: Rebecca Twigg-Whitehead (VSt) 30 meter in 3.42.15, 2. Jeannie Longo (Fr 3.42.24,3. Linda van de Berg (Ned) 3.46 4. Barbara Ganz (Zwi) 3.47.35, 5. Melin Mayfield (VSt) 3.48.12, 6. Elizabeth Dm (VSt) 3.52.61, 7. Petra de Bruin (Nc 3.53.73,8. Thea Vickstedt (Fin) 3.54.55. VOGELWAARDE - D ting van het vierdor] nooi in Vogelwaarde herhaling van het vo in Hoek georganiseer nooi, waar zowel Mar besin als Han Matthi titels voor zich opeis toernooi dat voor de maal werd georganlse sen'de tennisverenigli ten, Hoek, Zaamslag ei vlucht kende ook weer, traditiegetrouw ganiserende verenigl winnaar. De zege van Marijk sin in de damescategc niet verrassend won noemd, want zij was a riete van start gegaar schema van zestien n ruimschoots als winn de poule was gekomei min was het verrass Har Van on In de Z-klasse sprl verkerende Cornel standigheden geen slechts één balkje uitgezet door pari Halsteren. Eenzelfde prestatie Lenet Sandee met van Noord-Beveland, haar tijd was iets mint dan die van Harold C sens, die de Stem-trof< toegekend. Omdat er e een barrage had moet< den gehouden, maar de omstandigheden bi slechts waren geworde terrein vrijwel 'onl baar', besloot de jury Cornelissens en San aequo op de eerste p! klasseren. Een voortrt beslissing. Spannend was de s de Z-dressuurklasse p Hierin kwamen niet dan veertien combim actie. Er werd felle stri verd om de hoofdpri, veke Goossens met Si Verona van de Axelse ruiters en Ingrid Bee Silvester van de or rende Vossereyers bis de blubber van Absdal Vael, die zijn terrein w langeloos beschikbaar steld zal wel even wachten voordat alles 'normale staat' terug i best uit de voeten te 1 Lieveke Goossens belai de eerste plaats met 1! ten met Silven en reik een derde stek met 130 met Verona. Een evene bliem rijdende Ingrid finishte met 131 punte als tweede. Elk jaar wordt er in i gestreden om de Grot Absdale, beschikbaar door de buurtgemee voor die combinatie, hoogste aantal punten in de dressuurwedstrijc ongeacht in welke kla wel voor wat betreft d den als de pony's. V< eerst met haar paard, actief in de B-klasse, Sylvia Stoffels van De ruiters 135 punten en goed voor de fel t Grote Prijs Absdale, seltrofee, die zij voor c in haar prijzenkast n> bergen. De weersomstandi waaronder De Vossen de organisatie was we fect - hun concours r houden, waren erbarm noemen. De jurywager den door tractoren d blubber op hun plaat: trokken. Met enige ver kon 's morgens met di suurwedstrijden be worden. Een dapper standig besluit toch zetten. Door een aantal dingen van vooral sprii binaties, kon het conci Absdale toch op tijd afgewerkt. En dat bet een extra pluim op d van de in het afgelopen einde door de weergoc plaagde organisatoren. bi Vier- en achttallen: perljes Z-klas. DRESSU' paarden ring 2: 1. Sylvi fels met Victor, Zwinrui Inge Quist met Ursus, Z\ ters; 3. Marian Kielmc Aruscha, Oranjeruiters. Ingeborg de Gucht met C Luctor et Emergo; 2. Dorr rel met Athete, Zwinrui Ina Nijssen met Alex, Li Emergo. Ll-paarden rin Liesbeth Slootweg met Vroonruiters; 2. Ineke va ren met Ashley, Weelrui Arianne Hanse met Schouwse Ruiters. Ring van Doesselaar met -.Weqjrjjiters; 2. Edwin v!

de Stem | 1986 | | pagina 12