-Afrika PG accepteert euthanasie bij geestelijk lijden KONSUMENTENKONTAKT NA ONDERZOEK: Modern enuit 't juiste hout gesneden. I )e>re|yü Deetman voorziet moeizaam overleg Dat zoeken we op Steeds meer 80-plussers in Brabant DE STEM COMMENTAAR Kortzichtig en dom Uitgewezen Tamil had geen band VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Konsumenten Kontakt heeft geen hoge pet op van de nasi die bij de afhaalchinees wordt verkocht. Minder orders voor industrie Bescherming niet-roker Ge-eiktgoed. VERGRIJZING NA 2000 SPECTACULAIR BINNENLAND T5 PAGINA 2 fotoarchief de stem [ot zover dit jaar. Omstre- jreizen naar Indonesië, de ptaten, India - het Gan- gebied - en Singapore en er niet in voor. Die (ien eerder gemaakt. Zo lit Kroes in maart vo- 6 aar tien dagen in Malei- en (weer) Indonesië en in fember vorig jaar in New het lijstje blijft oud- tssecretaris Scherpen- :en geheel buitenspel, Wel ook hij niet heeft stil— pten. Zo wordt volgens -kamerlid Tommei in po- k Den Haag nog steeds niffeld over de dienstreis Scherpenhuizen naar hindi. Die reis bezorgde h flinke ruzie met minis- Schoo die dat land als r land' beschouwde, blijven over de ministers Financiën Ruding en van iale Zaken en Werkgele- ieid (tevens belast met lliaanse Zaken) De Ko- tg. Ruding heeft veel van wereld gezien de afgelo- tijd. Zeg maar alles tus- China en de VS. Snoe- [izen wrijft niemand hem Niemand immers laat l>r zijn lol zijn blindedarm ghalen in China. /oor Jan de Koning ligt de ik iets gecompliceerder. bezocht dit jaar bijvoor- bid driemaal de Antillen, getwijfeld voor werk, ar dat neemt ,ni^.\yeg dat ook persoonlijke bindin- heeft op de Antillen. Zijn iuw is Antilliaanse. Jan de ning kwam verder nog in geland, Italië, Spanje en itserland. met al reden te over om noodzaak van dienstreizen |der te bezien. Zeker in een waarin ook van de bur- forse offers gevraagd irden is dat niet meer dan loenlijk. 70 onder Kaunda in Lusa- veroordeling van Israël or zijn bezetting van Ara- Ische gebieden en het aan- pvelen van een embargo op handel met Zuid-Afrika, prtugal en Rhodesië; in 1973 hder Boumedienne in Al- Iers: nieuwe economische lereldorde en niet-gebonden pweging als voortrekker an de Derde Wereld; in 1979 jider Castro in Havana: fhorsing van Egypte van- ege zijn vredesverdrag met raël. Wat overheerst is de |uwtrekkerij tussen Fidel stro, die de beweging in de Ichting van Moskou wil stu- pn, en maarschalk Tito, die aar onafhankelijkheid wil fewaren. Tito wint; in 1983 Kder (Indira) Gandhi in Sew Delhi: eis tot terugtrek king van de buitenlandse roepen in Afghanistan en (ambodja. Ontwapening elt een grote rol. Behalve 101 staten van er uiteenlopende pluimage alle delen van de wereld jn ook de Palestijnse be- rijdingsorganisatie PLO en onafhankelij kheidsbewe- ling van Namibië, SWAPO, ld van de Beweging van [fiet-gebonden Landen. UTR/AFP) lopende winsten kunnen vol gens hem ook tot per sector verschillende lonen leiden. Dat is volgens hem goed voor de werking van de arbeids markt en de inzet van midde len in het algemeen. Uit een analyse van de ontwikkeling van de winsten en rentelasten bij een dui zendtal aan de effectenbeurs genoteerde ondernemingen concludeert dr. Keus dat het niet de oliecrisis is geweest die veel bedrijven in adem nood heeft gebracht. Het op lopen van de sociale lasten en de rentelasten is de echte oorzaak van de enorme golf van faillissementen geweest. Doordat het winstbegrip van het Centraal Planbureau en de Sociaal-Economische Raad veel te grof was, is die dreiging veel te laat opge merkt. T28 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Niet alleen ondraaglijk lichamelijk lijden, ook geestelijk lijden kan euthanasie rechtvaardigen. Op grond van deze overweging heeft de pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag ontslag van rechtsvervolging gevorderd tegen de 38-jarige arts J.S. uit Purmerend. De PG, mr. H.R.G. Feber, noemde het aannemelijk dat de dokter in 1982 in een noodtoestand naar medisch objectief inzicht een 95-jarige vrouw uit haar lijden heeft geholpen. De zaak S. wordt in medische en juridische kringen beschouwd als het proefproces over euthanasie wegens ondraaglijk geestelijk lij den. Deze dokter maakte een einde aan het le ven van een aftakelende oude vrouw. Zij wilde op een waardige manier sterven en vroeg de dokter haar te helpen. De Hoge Raad vernietigde in 1984 het vonnis van de rechtbank in Alkmaar, dat op een ver oordeling neerkwam, en verwees de zaak naar het Haags gerechtshof. De Hoge Raad oor deelde dat niet voldoende duidelijk was ge worden of het psychisch lijden van de vrouw euthanasie rechtvaardigde en of geestelijk lij den naar objectief medisch inzicht een reden voor euthanasie kan zijn. Het hof besloot 10 juni vorig jaar dit aspect te laten onderzoeken door een speciale com missie van deskundigen, een gerontoloog, een psychiater en een internist. Het advies van deze commissie leidde tot de conclusie van de procureur-generaal dat de dokter zich met recht op handelen in een noodstituatie beroept. Raadsman mr. E.P.R. Sutorius vroeg vrij spraak voor de dokter, vanuit de erkenning van het beroepsrecht van de medicus. Het Hof wijst donderdag 11 september ar rest. Nasi van chinees slecht Uit een onderzoek onder 22 Chinese restaurants komt de consumentenorganisatie tot de conclusie dat de kwaliteit van de nasi vrij slecht is. Een bak nasi bestaat voor meer dan 80 procent uit goedkope rijst, vrij veel ei, meestal weinig vlees en een snufje groen te. Het motto van de afhaalchinees lijkt: veel voor weinig geld. Dit schrijft Konsumenten Kontakt in het september nummer van het maandblad Koopkracht. Bovendien strooit de Chi nese kok driftig met zout en smaakversterkers. In een bak nasi zit al gauw acht gram zout, een hoeveelheid die iemand normaal op een hele dag binnenkrijgt. Bovendien zit er ook nog eens vijf gram ve-tsin in, een smaakverster ker die verantwoordelijk kan zijn voor het Chinese restau rant-syndroom. Dat kenmerkt zich door hartkloppingen, dui zeligheid, misselijkheid, een branderig gevoel en overge- KK zegt wel dat de een daar gevoeliger voor is dan de an der en dat voor volwassenen zeven tot acht gram per dag een aanvaardbaar maximum is. Bacteriën lijken bij de af haalchinees tot de standaard uitrusting van de keuken te behoren. KK noemt althans de resultaten van het onderzoek daarnaar bedroevend: een kwart van de onderzochte porties was bedorven te noe men. Wat de prijs betreft lijkt de Chinese middenstander zijn klanten door lage prijzen te willen vasthouden, wat ten koste gaat van de kwaliteit. Een portie nasi kost gemiddeld bijna zeven gulden, maar KK kwam ook prijzen tegen van tussen de 4,50 (in Zeist) en 10 gulden (in Den Haag). Daarbij bleek dat prijs niets zegt over kwaliteit: de duurste Chinees leverde een van de slechtste kwaliteiten. De in Den Haag onderzochte Chinezen kwa men trouwens helemaal slecht uit het onderzoek tevoorschijn. Voorzitter Ling van de sec tie Chinees-Indische restau rants van Horeca Nederland zegt in een reactie dat derge lijke onderzoeken moeten worden uitgevoerd door orga nisaties als de keuringsdienst van waren en niet door Kon sumenten Kontakt zelf. Bo vendien blijkt volgens hem uit het onderzoek dat KK niet goed op de hoogte is van de be reidingswijze van de Chinese keuken. „Als KK zegt dat er te weinig groente in voorkomt gaan ze aan het feit voorbij die groente alleen gebruikt wordt om.geur aan de nasi te geven." Indien het bovendien waar zou zijn dat een kwart van de onderzochte porties bedorven zijn te noemen, zouden veel Nederlanders doodziek moe ten zijn en daar is de laatste tijd, althans om die reden, niets van gebleken, aldus voorzitter Ling. MINISTER Deetman blijft ijverig bezig met het bij elkaar sprokke len van het miljard, dat hij volgens het regeerakkoord op zijn de partement moet bezuinigen. Na het basisonderwijs (220 miljoen), het speciaal onderwijs (130 miljoen) en de zieke leraren (130 mil joen minder voor vervanging), is nu het wetenschappelijk onder wijs aan de beurt om een flinke veer te laten. Daar moet 130 mil joen ingeleverd worden. En omdat de minister het wetenschap pelijk onderzoek wil ontzien, kiest Deetman voor sluiting van twee van de drie faculteiten voor tandheelkunde, twee letterenfacultei ten en twee faculteiten voor sociale wetenschappen. Bovendien zullen de vijf academische ziekenhuizen in de Randstad nauwer moeten gaan samenwerken. Opnieuw kiest minister Deetman bij het bepalen van zijn beleid voor het hoger onderwijs voor een dubieus uitgangspunt: het in krimpen van de universitaire voorzieningen met in het verlengde daarvan het stimuleren van een teruggang van het aantal studen ten. Dat is buitengewoon kortzichtig. In de eerste plaats is er de afgelopen tien jaar al 1 miljard gul den bezuinigd op het wetenschappelijk onderwijs. Daardoor daalden de kosten per student sinds 1975 met 40 procent, terwijl de uitgaven in andere onderwijssectoren stegen. Tijdens de vo rige kabinetsperiode moesten de universiteiten 250 miljoen inle veren op basis van een ingrijpend plan voor taakverdeling en concentratie. Een aantal studierichtingen werd opgeheven, terwijl andere moesten fuseren of inkrimpen. Zo sneuvelde de complete opleiding tandheelkunde in Utrecht. Die bezuinigingsopereratie kostte drieduizend arbeidsplaatsen. En het wrange is dat die be zuinigingsronde nog niet eens is voltooid, terwijl de nieuwe al weer voor de deur staat. In de tweede plaats bezondigt Deetman zich opnieuw aan het uitsluitend op korte termijn interpreteren van demografische ge gevens. Dat blijkt onder meer uit zijn onzin-argument dat er nu al zoveel tandartsen zijn, dat eigenlijk alle opleidingen gesloten zou den kunnen worden. Natuurlijk is het juist dat door de explosieve bevolkingsgroei de deelname aan het wetenschappelijk onder wijs sinds de jaren zestig excessief gegroeid is. En het is ook juist dat er daardoor een jonge academische beroepsbevolking is ont staan, waarbinnen de 'vervangingsvraag' gering is. Maar vanaf de tweede helft van de jaren negentig - Deetman kan de progno ses daarover bij zijn collega Brinkman van WVC lenen - zal er een tegengestelde ontwikkeling plaats vinden. Dan zal door de huidige, geringere geboorte-overschotten het aanbod van stu denten aan de universiteiten gaan dalen. En vanaf het jaar 2000 zal de vraag naar vervanging van 'oude' academici toenemen. Eerst langzaam, maar dan steeds sneller. Vanaf dat moment zal in een groot aantal academische beroepsgroepen een tekort ont staan. En tenslotte is ook dit onderdeel van het beleid van de minister weer een wonder van tegenstrijdigheid. Hij bezuinigt op twee dure voorzieningen: tandheelkunde en academische ziekenhui zen, maar haalt tegelijk ook de bezem door verhoudingsgewijs goedkope studierichtingen: letteren en sociale wetenschappen. De studenten, die naar die betrekkelijk goedkope opleidingen hadden gewild, "zullen nu naar opleidingen gaan die even duur zijn of zelfs meer kosten. En daarmee zullen ze dan weer een deel van de bezuinigingen ongedaan maken. Behalve kortzichtig, is de visie van minister Deetman ook be perkt. Gevoed door ideeën van zijn politieke broeders en zijn ambtenarenstaf komt de bewindsman niet verder dan een be- leidsfilosofie die uitsluitend is gebaseerd op economische uit gangspunten, lees bezuinigingsdrift. Alsof de waarde van de sa menleving uitsluitend afgemeten zou kunnen worden aan het economische rendement. De minister negeert daarmee het be lang van het onderwijs voor de persoonlijke ontplooiing, maar evenzeer de invloed van het onderwijs op de maatschappij. En bij dat laatste horen de invloed op de produktieprocessen en het deelnemen aan en het begrijpen van de politieke besluitvorming, die wezenlijk zijn voor het functioneren van de democratie. Van uit die optiek is bezuinigen op onderwijs op grond van uitsluitend economische motieven uitgesproken dom. Na de opmerking 'dat zoeken we op' kan 'meneer Van Dale op antwoord wachten', want de Van Dale woordenboeken be slaan inmiddels een flink oppervlak. De laatste zeven uit de uitgeversstal zijn gisteren in Nieuwspoort even tentoon gezet. Naast de bekende pil over de eigen taal staan er ook Frans-Nederlands, Duits-Nederlands, Engels-Nederlands (en omgekeerd) bij. - foto anp Vervolg van pagina 1 De vijf randstedelijke medi sche faculteiten en academi sche ziekenhuizen moeten fu seren en/of samenwerken, terwijl alle universiteiten en hogescholen te maken krijgen met 'doelmatigheidsingrepen'. Deetman voorziet moeizaam overleg op de universiteiten. Toen hij deze weken de colle ges van bestuur van de uni's op de hoogte stelde van zijn voornemens, kon er alleen maar sprake zijn van een 'ge- dachtenwisseling'. „Van over leg was geen sprake", aldus de bewindsman gisteren. Als de universiteiten hun zegje hebben gedaan, benoemt Deetman (nog onbekende) on afhankelijk deskundigen die hem van advies moeten dienen over de uiteindelijke streep door de zes faculteiten. Nadat het parlement zich over de materie heeft gebogen, zal vóór eind van dit jaar de be slissing vallen. In de notitie van Deetman over de universitaire bezuini gingen wordt tevredenheid uitgesproken over de matiging van het wetenschappelijk on derwijs de laatste jaren. De bewindsman merkt zelfs op dat „bepaalde universitaire opleidingen goedkoper zijn dan basisonderwijs". Ook wordt geconstateerd dat het perspectief op de ar beidsmarkt goed is voor aca demici. De werkloosheid is in die groep gemiddeld acht pro cent. Maar dat verschilt per faculteit. Voor letteren, sociale wetenschappen en biologie is de werkloosheid 15 tot 20 pro cent, voor andere natuurwe tenschappen, medische, juridi sche en economische weten schappen ligt dat percentage tussen 1 en 10 procent. „Wat de tandheelkunde be treft wijzen prognoses uit dat de toekomstige behoefte aan tandartsen veel kleiner is dan de huidige opleidingscapaci teit. Meer dan 120 eerstejaars zijn niet nodig. Voor sociale wetenschappen en letteren - opleiding leraar talen.red - geldt dat de moeilijke situatie op de arbeidsmarkt blijvend is", aldus de notitie. OUD GASTEL/DEN HAAG - De Gastelse Tamil, die dins dag te horen kreeg dat hij het door hem aangespannen kort geding tegen de staat heeft verloren, moet volgens de pre sident van de Haagse recht bank het land uit omdat de twintig maanden die de Tamil hier heeft doorgebracht niet voldoende zijn voor een bin ding met Nederland. Dit staat in de motivatie van het vonnis van de Haagse rechtbankpresident. De Tamil, die vanuit Sri Lanka naar Nederland was gereisd, had volgens het von nis, in Duitsland een asielver zoek moeten indienen. Duits land zou als 'eerst ontvangend land' aangemerkt moeten worden. Advocate mr. C. Geerdink van de Tamil bestreed dit, om dat de Tamil altijd al de be doeling had gehad naar Ne derland te komen. Ook de hu manitaire reden die de advo cate aanvoerde is door de pre sident verworpen. De vele banden die De Tamil heeft met de bevolking van Oud Gastel en de Tamils in het Gastelse pension zijn volgens de president onvoldoende om aan te nemen dat er klem mende redenen zijn die zich tegen een uitzetting verzetten. Dit brengt de rechter in ver band met het terughoudende Tamil-beleid dat de overheid voert. Een groot aantal Tamils in Nederland hangt waarschijn lijk het zelfde lot als de Gastelse Tamil boven het hoofd. Ook zij zijn door Duits land naar Nederland gereist. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse industrie heeft vo rige maand minder orders ontvangen dan in juni. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Planbureau blijkt dat de economische groei volgend jaar sterk zal te genvallen. In het regeerak koord gaat het kabinet uit van een minimale groei van 2 pro cent: D&'arop zijn aHe plannen gebaseerd. Maar de voorlopige CPB-Cijfers houden het op hooguit 1 procent. Komt deze raming uit dan is dat een ernstige tegenvaller voor het kabinet. Het financie ringstekort zal er fors door stijgen, waardoor opnieuw voor miljarden extra zal moe ten worden bezuinigd. DEN HAAG (ANP) - De CDA- Kamerleden Borgman en Lansink hebben de staatsse cretarissen Dees (Volksge zondheid) en Evenhuis (Econo mische Zaken) schriftelijk ge vraagd meer rekening te hou den met de bescherming van niet-rokers die zich niet kun nen onttrekken aan het inade men van tabaksrook van der den. Dat zou moeten gebeuren in de anti-rokerswet die dit jaar nog door de Kamer zal worden behandeld, en in een nog ko mend wetsontwerp ter uit werking van de grondwette lijke bepaling dat de onaan tastbaarheid van het mense lijk lichaam waarborgt. (ADVERTENTIE) Bij Meubelfabriek luOisterwijk weten ze fraai eiken en moderne vormgeving perfect te combineren. En daardoor voelen onze meubels zich thuis in ieder interieur. Klassiek èn modern. Roosendaal. Dr. Brabersstraat 24.01650-69142. (koopavond vrijdag). Oisterwijk, Heusdensebaan 65.04242-19012. (koopavond vrijdag). Hulst (Z.). Absdaalseweg 1,01140-11498. (koopavond vrijdag). Van een onzer verslaggevers BREDA - Het aantal 80-plus- sers in de Nederlandse samen leving zal de komende decen nia spectaculair stijgen. Met name na de eeuwwisseling. Dit blijkt uit recente demo grafische onderzoeken in de vier grote Nederlandse steden en in de provincie Noord-Bra bant. De cijfers, die die onder zoeken hebben opgeleverd, ge ven een toekomstbeeld van een samenleving die in toene mende mate ontgroent (steeds minder jongeren) en vergrijst (steeds meer ouderen). De ge volgen van de ontgroening zijn al enkele jaren merkbaar, on der meer door de daling van het aantal leerlingen op scho len. De gevolgen van de ver grijzing zullen vooral in de nabije toekomst merkbaar worden. Voor de provincie Noord- Brabant zijn de verwachtin gen dat in het jaar 2005 er net zoveel ouderen als jongeren zullen zijn. Momenteel zijn er aanmerkelijk meer jongeren dan ouderen. Van de 2,1 mil joen inwoners in de provincie zijn er 626.000 jonger dan 19 jaar. Daar staat tegenover dat Noord-Brabant slechts 295.000 bejaarden telt van 60 jaar of ouder. Uit het onderzoek blijkt verder dat de groei van de Brabantse bevolking de ko mendejaren aanmerkelijk ge ringer zal zijn dan in het ver leden. Met name na de eeuw wisseling zal dit het geval zijn. Van een werkelijke afname van de bevolking is echter voorlopig nog geen sprake. De potentiële beroepsbevolking blijft voorlopig toenemen, zij het in een langzamer tempo dan in de voorgaande jaren. Gelijktijdig wordt de poten tiële beroepsbevolking ouder. Rond het jaar 2005 zal meer dan de helft ouder zijn dan 40 jaar. Deze ontwikkelingen heb ben tal van gevolgen voor de provincie, zo blijkt uit het on derzoek. De vraag naar wo ningen zal dalen. Woongebie den buiten de grotere steden zullen waarschijnlijk sterk vergrijzen, terwijl in de steden sprake zal zijn van een rela tieve verjonging. Als het stadsvernieuwingsbeleid daar tijdig genoeg rekening mee houdt, kunnen de steden met name aantrekkelijk zijn voor welgestelde, hoog opgeleide een- of tweepersoonshuishou dens. Het accent van het toe komstige stadsvernieuwings beleid zal dan wel minder moeten liggen op het handha ven van de oorspronkelijke bevolking en meer op het bou wen van duurdere woningen en een aantrekkelijke woon omgeving voor de hogere in komensgroepen. Deze situatie bestaat al in de vier grote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De 'dertigers' zijn sinds het eind van de jaren ze ventig, begin jaren tachtig steeds meer het beeld van deze steden gaan bepalen. Samen met de jongeren en de grote groep 65-plussers vormen zij de groep van één- en tweeper soonshuishoudens die een merkbaar effect - soms posi tief, soms negatief - heeft op het voorzieningenpatroon in de grote steden. De onderzoekers verwach ten dat veel gemeenten in de nabije toekomst geconfron teerd zullen worden met leeg staande school- en vereni gingsgebouwen en weinig ge bruikte sportvelden. Daar moeten nieuwe bestemmingen voor worden gezocht, aldus het rapport. De spectaculaire toename van het aantal hoog bejaarden leidt volgens de on derzoekers tot een zodanige druk op de bejaardenoorden en verpleeghuizen, dat het huidige aantal plaatsen in deze instellingen volstrekt on voldoende zal zijn. A J j/ iy IJ Mijn Fiat krijgen jullie niet, als jullie naar het buitenland willen, zei premier Lubbers. Reizen is goed voor ministers, maar er zijn grenzen. Lubbers leent zijn auto niet uit en bovendien zegt hij voor taan of een minister een bui- tengaatse trip mag maken ja of nee. Een grensverleggend beleid is er vanaf nu niet meer bij. Er blijven verschillen natuur lijk. De minister van buiten landse zaken krijgt een hele grote strippenkaart voor het buitenland. Maar de man van binnenlandse zaken moet het met één retourtje doen. Minister Deetman hoeft hele maal geen reisje. Die man is zo zuinig, dat hij zijn eigen reis- budget geschrapt heeft. Neelie Smit-Kroes zal uitslui tend de trein gebruiken. Haar man kan dan mee met een spe ciale kortingskaart van de NS. Voor besprekingen in Sparde kan die toeristenbus genomen worden die slechts onderbro ken door twee sanitaire stops van 5 minuten door België en Frankrij k j akkert. Nu blijkt dat het heel dom ge weest is Winsemius niet in het nieuwe kabinet terug te laten komen. Die man zou al z'n reis jes te voet hebben kunnen doen, in milieuvriendelijke looppas. Nog een vraagje aan Lubbers: gelden deze reisbeperkingen ook voor de commissarissen van de koningin? MERIJN Subsidie DE stichting Mondiaal Alter natief heeft een subsidieaan vraag bij de EG in het kader van het Europese Natuurbe schermingsjaar 1987 ingetrok ken. Belangrijkste aanleiding is het feit dat de Brabantse commissaris van de koningin mr. A...ySh Agt voorzitter wordt van de nationale com missie die de Nederlandse subsidieaanvragen moet be oordelen. CFO wil actie DE CNV-bond van ambtena ren en trendvolgers, CFO, wil samen met de AbvaKabo, de werkgevers in het sociaal-cul tureel werk en de koepelorga nisatie Gamma in actie komen tegen de aangekondigde be zuinigingen op het club- en buurthuiswerk. De CFO is bang dat door de bezuiniging van 125 miljoen gulden op de rijksbijdrageregeling voor het sociaal-cultureel werk de helft van de club- en buurthuizen in Nederland zijn deuren moet sluiten. Vliegshow ELF Fokker Sll-toestellen, een F-27, een F-28 en een F-50 hebben drie formatievluchten gemaakt boven de Haarlemse binnenstad. De vliegshow vond plaats ter nagedachtenis aan de Haarlemse luchtvaart pionier Anthonie Fokker. Pre cies 75 jaar geleden draaide Fokker met zijn Spin enkele rondjes om de toren van de Grote of St. Bavokerk aan de Haarlemse Grote Markt. Historisch DE Zuidafrikaanse professor J. Gouws zal, ondanks een boycot door de gemeente Zut- phen, begin volgende maand toch deelnemen aan het histo risch congres ter gelegenheid van de herdenking van Sir Philip Sidney. Dat congres, waarvoor meer dan 100 weten schappers uit binnen- en bui tenland zijn uitgenodigd, wordt nu echter niet in Zut- phen maar in Leiden gehou den. Files DE politie houdt er ernstig re kening mee dat morgen voor en na de open dag van de Ko ninklijke luchtmacht files op de autowegen bij Eindhoven zullen vormen van wellicht tientallen kilometers lengte. DAF en adv DAF Trucks in Eindhoven en de Unie BLHP ruziën nog steeds over de wijze waarop de arbeidsduurverkorting voor het kantoorpersoneel moet worden ingevoerd. De Unie BLHP onderzoekt momenteel of het bedrijf zich wel houdt aan een vonnis van de presi dent van de rechtbank in Den Bosch. Is dat niet het geval dan vindt de Unie BLHP dat DAF de afgesproken dwang som van 50.000 per dag moet betalen.

de Stem | 1986 | | pagina 3