even..u UITBLAZEN 'Wie is niet in Indonesië geweest' if! Niet gebonden landen alleen eens over Zuid-Afrika Uithollen winst te laat gesignaleerd Eerste Divisie DE ZAKELIJKE REIZEN VAN EEN KABINET WIM KOCK VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 ACHTERGROND PROEFSCHRIFT DR. J. KEUS: VALS BEGRIP VAN LOONRUIMTE MORGEN komen ze bij elkaar; enkele duizenden 'ouwe stompen' en 'sobats' van de Eerste Divisie '7 De cember'. De enige divisie van de Nederlandse land macht die een eigen naam draagt viert het 40-jarig bestaan. De naam is afkomstig van koningin Wilhelmina die op 6 december 1941 (Green- wich-tijd; in Indië was het toen al 7 December) een befaamd geworden radiorede hield waarin zij de contouren schil derde van de toekomstige, na oorlogse verhoudingen tussen de koloniën en het moederland. Toen de divisie zich in 1946 i opmaakte om naar datzelfde Indië te gaan, met als opdracht er recht en orde te scheppen en te handhaven, schonk de ko ningin de divisie de naam '7 December". Dat de nieuwe divi sie op de allereerste plaats haar opdracht in Indië had blijkt ook uit het embleem dat de sol daten op de mouw dragen. Het is het oude wapen van Batavia (Jakarta). Een rechtopstaand Romeins zwaard met groene lauwerkrans op een rode ach tergrond. De divisie voegde er de letters EM aan toe, die toen stonden voor Expeditionaire Macht. De letters in het em bleem zijn gebleven, maar bete kenen nu Elke Man of Elk Mo ment. Binnen een maand na de of ficiële oprichting van de divisie vertrokken de eerste dienst plichtigen met beroepskader met het troepentransportschip i 'Boissevain' naar de Oost. Vier troepentransportschepen zou den volgen. De uitzending van de ruim 20.000 man met hun materieel nam in totaal vijf maanden in beslag, i Ongeveer 500 militairen van de divisie sneuvelden (het to tale aantal gesneuvelden van de landmacht in Indonesië be droeg 4.750 man op een sterkte van 109.000 man). In de laat ste maanden van 1949 keerde de divisie in Nederland terug en werd zij gedemobiliseerd. Zeven jaar later, na een periode waarin zij tweemaal voor her haling was opgeroepen, werd zij opnieuw tot leven gewekt om deel te gaan uitmaken van de parate troepen (Eerste Le gerkorps) die in NAVO-ver- band de Noordduitse laag vlakte verdedigen. Als ze niet oefening»is,"Veifofijven on derdelen van de divisie in Schaarsbergëfl; Nühspéet en Oirschot. Ze bestaat nu uit 12.000 man. Als daar aanlei ding toe is kan die mankracht in korte tijd worden verdub beld. De '7 December' divisie was destijds ook de eerste Ne derlandse legereenheid die in het Franse La Courtine ging oefenen. Reünies en jubilea leiden nogal eens tot jubel en nostal gie. Tot het rose kleuren van het verleden. Aan die verleiding hebben althans de voorlichters van de '7 December' divisie weerstand kunnen bieden. Niet iedere oud-soldaat van de divi sie is blij met de reünie of zelfs maar met de herinnering aan de jaren die hij met de divisie in Indië sleet. „Ik stel het niet op prijs uit- IHIIMIIlllllllllmilminmiMiliumIIIIII genodigd te worden voor een herdenking door beroepskader dat in geen velden of wegen te 5 bekennen was toen het reserve- kader de kastanjes uit het vuur mocht halen", schrijft een van 1 de genodigden. Een ander oud- lid van de divisie was niet meer S bereikbaar. Zijn nabestaanden: „Geadresseerde op 47-jarige 5 leeftijd overleden aan hartin- farct. Oorzaak o.a. stress ten g gevolge van opgelegde zwijg- B plicht over de Tropenjaren - politionele acties en andere op- 1 gelegde oorlogshandelingen." S Er wordt ook geklaagd over de behandeling van de afzwaai- ende militairen door de burger- 1 maatschappij. „De staat was helemaal niet blij met ons, ze hadden liever gehad dat we g maar niet terug waren gekomen en als ik alles had geweten was 5 ik gaan deserteren." Een ander 1 vindt dat het Ministerie van g Defensie de kosten van de re- ünie wel voor z'n rekening had kunnen nemen „voor al die g mensen die gedurende vier ja- g ren (die tot de mooiste van hun leven hadden moeten horen), g hebben moeten doorbrengen in een land zonder enig vertier en g met een laag soldij, terwijl ook na onze terugkomst hier in Ne- derland geen enkele opvang of g begrip vanwege het Ministerie g van Defensie werd ontvangen." Deze reacties zijn - samen met enthousiaste uitlatingen j| („Nog steeds ben ik er een g beetje trots op behoord te heb- j§ ben tot de le Divisie 7 Decern- ber, die onder Dürst-Britt in de tropen diende") - te lezen op „bijlage a. van Persbericht nr. 2 g terzake de reünie 1 Divisie '7 December", vervaardigd door g de Sectie Voorlichting 1 Leger- g korps. Het is eigenlijk heel nor- g maal dat moderne voorlichters 5 de zaken die zij openbaar ma- g ken aan alle kanten laten zien. g Dat wil echter niet zeggen dat E voorlichters dat ook altijd doen 1 (of mogen van hun bazen). Het g frappeerde mij dat de voorlich- g ters van het Legerkorps deae j| openheid ongevraagd demon- g streerden. Het getuigt v^n;r£Svjg peet voor degenen die er welis- waar lichamelijk heelhuids van zijn afgekomen, maar die an- g derszins onzichtbare doch g diepe wonden hebben opgelo- E pen. De reünie morgen, in g Schaarsbergen, gaat gepaard E met een dodenherdenking en met de aanbieding door de E oud-leden van een klok met E klokkestoel die bij het monu- ment voor de gevallenen van de E divisie wordt geplaatst. Prins Bernhard neemt het eerste ex- emplaar van het jubileumboek E in ontvangst. Morgen en volgende week dins- dag zal deze rubriek niet ver- schijnen. Woensdag hoop ik er g weer te zijn. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17..00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Thom Meens HET kabinet mag dan op aandrang van pre mier Lubbers besloten hebben wat minder scheutig te zijn met dienstreizen, er is geen minister te vinden die ruiterlijk toegeeft dat het afgelopen periode wel wat minder had ge kund. Althans niet op zijn of haar ministerie. Wel wijzen diverse voorlichters met de vin ger naar andere depar tementen. Vooral Smit Kroes (Verkeer en Wa terstaat) moet het dan ontgelden. Van het eigen departement laat iedereen weten dat het wel meevalt met de plezier reisjes. Ook bij veel-reizers als - uiteraard - de ministers van Buitenlandse Zaken (Een woordvoerder: 'Het aantal reizen valt best mee') en Ont wikkelingssamenwerking, en - minder vanzelfsprekend - Verkeer en Waterstaat zeg gen woordvoerders dat het alleen puur zakelijke reizen waren. Hóe zakelijk kan worden afgeleid uit een lijstje dat na een moeizame rondgang langs de diverse departe menten kan worden opge steld. Een lijstje dat veelal alleen over de eerste acht maanden van dit jaar handelt en waarin Binnenlandse Zaken ontbreekt. Bewindslieden daarvan bleven dit jaar in eigen land Minister Brinkman van WVC komt eveneens minder gedetailleerd woor. Dat de partement liet weten derge lijke gegevens niet dan zon der veel moeite te kunnen verstrekken. Wel lepelt men uit de losse pols de Verenigde Staten, Japan, China, Tsje- choslowakije, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk op. Van de vroegere staatsse cretaris van WVC Van der Reyden wordt zelfs door het departement gezegd dat hij 'in de baas zijn tijd' de halve wereld afreisde in verband met de Olympische spelen. Veel van die reizen werden gecombineerd met volksge- zondheid-aangelegenheden. Andere landen als Mexico, de Verenigde Staten/Finland en Joegoslavië werden alleen voor WVC bezocht. Dat die reizen nuttig kun nen zijn bewees minister Brinkman ongewild in Te xas. Hij werd daar op 'n schilderij ententoonstelling geïntroduceerd als Belgisch bewindsman. De woordvoerder van WVC meldt midden in het gesprek overigens onge vraagd 'dat Brinkman in ieder geval niet van die reis jes gemaakt heeft waarover zoveel te doen is'. Brinkman hoort ook niet tot de kampioenen van de buitenlandse reizen. Die naam hebben de ministers Smit Kroes (Verkeer en Wa terstaat), Schoo (Ontwikke lingssamenwerking, opge volgd door Bukman) en Van den Broek (Buitenlandse Za ken). Veel reisde ook minister De Ruiter (Defensie). Maar zijn staf kan ('Het is hier veel te druk met echt belangrijke zaken') de reisjes niet binnen twee dagen achterhalen. Col lega journalisten wel: 'Alle reguliere vergaderingen van de NAVO in Venetië, Madrid, Würzburg en dergelijke. Verder bezocht de minister het vloot-handelseskader in Zuid-Oost-Azië'. Niet om van wakker te liggen dus. Daar wordt het land niet arm aan. Nee, dan minister Schoo. Die heeft heel wat meer van de wereld gezien. 'Een minis ter van Ontwikkelingssa menwerking reist nu een maal veel', zegt een woord voerder. Dat klopt. Alleen al dit jaar telde haar ministerie ne gen reizen naar het buiten land. Soms hele korte van twee of drie dagen, dan weer forse trips. Het lijstje: in januari werd Harare bezocht voor de South African Council; fe bruari telde twee dagen Pa rijs en een grotere reis naar Colombia, Peru en Bolivia; in maart volgden bezoeken aan Costa Rica, Indonesië en Lu xemburg. De maanden april en mei waren 'rustiger'. Schoo zat toen alleen voor korte tijd in Manilla en daarna weer Harare. Verder liet ze haar gezicht zien bij de algemene vergadering van de VN in New York. In juni ten slotte zat de minister nog twee dagen in Wenen. December '85 zat Schoo in Maleisië en Indonesië. Vooral dat laatste land is bijzonder in trek bij Nederlandse be stuurders. 'In plaats van te vragen wie daar allemaal ge weest zijn, kun je beter vra gen wie er niet geweest zijn', meent PvdA-kamerlid Knol. En: 'Van sommigen is zo'n reis begrijpelijk. Dat minis ter Van den Broek daarheen gaat is logisch, maar Smit Kroes?'. Indonesië kreeg niet alleen bezoek van Schoo en Smit Kroes. Ook Korthals Altes en staatssecretaris Brokx trok ken die kant uit. Brokx zat dit jaar ook nog in Egypte, zijn minister Winsemius in de Verenigde Staten en Ca nada. Overigens is de reis van Schoo in december - een maand die bij veel ministers en staatssecretarissen erg in trek was, maar daar zal de koude wel niet vreemd aan zijn - op zijn minst omstre den te noemen. De reis van Korthals Altes (Justitie) ging over exact hetzelfde, zegt Knol. De reizen van Van den Broek kunnen buiten be schouwing blijven. Ze zijn in Den Haag niet omstreden. Hij doet gewoon zijn werk. En zeker in de maanden dat Nederland het EG-voorzit- terschap bekleedde heeft Van den Broek het druk gehad. Dat EG-voorzitterschap vertekent het beeld verder nauwelijks. Reizen binnen de EG tellen niet mee, zoals rei zen naar Brussel niet eens geregistreerd worden. Daarop kan immers niet of nauwelijks bezuinigd wor den. Wat doortikt zijn de bezoe ken van grote delegaties aan verre landen. Daarop volgt automatisch een tegenbe zoek: de verblijfskosten van de gasten zijn voor de Neder landse staat. Wat dat betreft zal minis ter Braks (Landbouw en Vis serij) de staat niet echt op Eegje Schoo ..goede klant van Schiphol.. FOTO GER DIJKSTRA kosten jagen. Braks zat van 5 tot en met 7 februari in Pa rijs op een bosconferentie, van 30 juni tot 3 juli op een 'royal show' in Engeland, van 9 tot 13 augustus Finland en aansluitend drie dagen in Zweden. Aan het directe nut van de laatste drie bezoeken kan gewtijfeld worden. Ze ker aan de 'royal show'. Braks gaat later dit jaar nog naar India, Japan en China. Zijn vroegere staatssecre taris Ploeg zat dit jaar in april 4 dagen in Turkije, meer kan zijn voorlichter niet vinden. Voor minister Korthals Al tes (Justitie) zal de nieuwe regeling ook nauwelijks be doeld zijn. Kamerleden kun nen zich slechts een 'overbo dige' reis herinneren. Jawel, naar Indonesië. Verder bevat het lijstje slechts werkbezoeken. In vier jaar tijd maakte Korthals Altes vijftien reizen. Veelal Trevi- of drugsoverleg. In 1983 naar Italië, Duitsland, Zweden en Frankrijk, 1984 Brunei, Thailand (zelfde reis), Spanje en Frankrijk, 1985 Schotland, Italië, USA en Nederlandse Antillen. In 1986: 21 tot en met 31 januari Indonesië. Op uitnodiging van de minister van Justitie. In juni een dag naar Enge land en later vijf dagen naar Noorwegen. De reizen van de premier zijn helemaal op de vingers van één hand te tellen: 5 en 6 februari in Parijs, 9 maart bij de inauguratie van Sua- rez, 15 maart bij begrafenis Olaf Palme, 4 tot 6 mei op de top in Tokio en binnenkort twee dagen Moskou. Problemen komen er pas bij Verkeer en Waterstaat en aanvankelijk Onderwijs en Wetenschappen. 'Dit is in terne informatie. Ik weet niet of wij dat wel mogen ver strekken', meldt de voor lichtster van Deetman na enig heen en weer praten. Toch volgt later een uit voerige lijst van bezoeken die minister Deetman dit jaar heeft afgelegd. Het gaat vrij wel uitsluitend om eendaagse reizen, verband houdende met het voorzitterschap van de EG. Zo bezocht hij in ja nuari Madrid en Rome. Fe bruari en maart waren reis- vrije maanden, maar in april was Deetman nauwelijks ■thuis: Londen, Straatsburg, Brussel, Bonn, Kopenhagen, Ierland en Frankrijk werden bezocht. In juni klopte Deet man aan in Luxemburg, Straatsburg en Londen (tweemaal). Allemaal korte reisjes, niet omstreden. Terzijde kan gemeld wor den dat staatssecretaris Gin- iaar-Maas (Onderwijs) wél ndonesië bezocht. Eveneens Nelie Smit-Kroes ..niet zelf achter het stuur.. op dienstreis. Anders ligt het met de reislust bij Economische Za ken dat dit jaar staatssecre taris Van Zeil (toerisme en midden- en kleinbedrijf, mo menteel burgemeester van Heerlen) in februari veertien dagen miste omdat hij toeris tische clubs en Kamers voor Koophandel bezocht in Australië en Indonesië. Staatssecretaris Bolkestein van buitenlandse handel ging in maart vijf dagen op vlootbezoek in Thailand. De zelfde maand volgden vier dagen handelsmissie in Grie kenland. In april zat hij zes dagen in Tokio voor de we reldtop. In mei vijf dagen in Mexico, voor EG-doeleinden. De scheidende minister van Economische Zaken deed het rustiger: Van Aardenne zat in maart vier dagen in Turkije en in juni drie dagen in Tsj echoslowakij e. Bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat wil aan vankelijk niemand medede lingen doen. 'De enige die dat zou kunnen weten is de per soonlijk woordvoerster van mevrouw Smit Kroes. Maar die is op dienstreis'. Later blijkt met wie en waarheen: met Smit Kroes naar Indone sië. De lijst die uiteindelijk komt is niet eens zo schok kend wat betreft de hoeveel heid van de reizen, maar is vertekend. Alle reizen in EG- verband, in verband met de, Europese transportraad en in yerband met Eurocontrol zijn riiet opgenomen. De langste reis dit j aar was er een van tien dagen in ja nuari naar Japan en China. Tokio en Osaka en Peking en Kanton werden bezocht. In maart zat Smit Kroes een dag in Brighton, en juni tweemaal een dag in Mün- chen en Düsseldorf. Deze maand werd Indonesië be- - FOTO ARCHIEF DE STEM zocht. Tot zover dit jaar. Omstre den reizen naar Indonesië, de golfstaten, India - het Gan- ges-gebied - en Singapore komen er niet in voor. Die werden eerder gemaakt. Zo zat Smit Kroes in maart vo rig jaar tien dagen in Malei sië en (weer) Indonesië en in december vorig jaar in New Delhi. In het lijstje blijft oud staatssecretaris Scherpen- huizen geheel buitenspel, hoewel ook hij niet heeft stil gezeten. Zo wordt volgens D66-kamerlid Tommei in po litiek Den Haag nog steeds gegniffeld over de dienstreis van Scherpenhuizen naar Burundi. Die reis bezorgde hem flinke ruzie met minis ter Schoo die dat land als 'haar land' beschouwde. Blijven over de ministers van Financiën Ruding en van Sociale Zaken en Werkgele genheid (tevens belast met Antilliaanse Zaken) De Ko ning. Ruding heeft veel van de wereld gezien de afgelo pen tijd. Zeg maar alles tus sen China en de VS. Snoe- preizen wrijft niemand hem aan. Niemand immers laat voor zijn lol zijn blindedarm weghalen in China. Voor Jan de Koning ligt de zaak iets gecompliceerder. Hij bezocht dit jaar bijvoor beeld driemaal de Antillen. Ongetwijfeld voor werk, maar dat neem ni^weg dat hij ook persoonlijke bindin gen heeft op de Antillen. Zijn vrouw is Antilliaanse. Jan de Koning kwam verder nog in Engeland, Italië, Spanje en Zwitserland. Al met al reden te over om de noodzaak van dienstreizen nader te bezien. Zeker in een tijd waarin ook van de bur gers forse offers gevraagd worden is dat niet meer dan fatsoenlijk. IN de Zimbabwaanse hoofdstad Harare zijn de ministers van de 101 niet-gebonden landen bijeengekomen om de niet-gebonden topconfe rentie van maandag aanstaande voor te be reiden. De bijeenkom sten vinden plaats in het teken van Zuid-Afrika, een thema dat bij uitstek geschikt is om eenstem migheid te bereiken on der landen die zozeer onderling verschillen als Saudi-Arabië en Viet nam. Alle voorwaarden, geogra fisch - Zuid-Afrika grenst in het zuiden aan Zimbabwe - en politiek - Harare is een van de zes hoofdsteden van de Frontlijnstaten - lijken aanwezig om van de topcon ferentie een serieuze impuls te laten uitgaan naar een kruistocht voor het op de knieën brengen van het 'ra cistische regime in Pretoria'. Toch is alles niet zo een voudig als het er uitziet: Zimbabwe werd vorig jaar tegen wil en dank uitgekozen om de top te organiseren. Zijn president, Robert Muga be, had de onervarenheid van zijn pas sinds 1980 onafhan kelijke land aangevoerd om verschoond te mogen blijven van opvolging van India aan de top van de niet-gebonden beweging. Achter dit argument ging een andere politieke drijf veer voor de terughoudend heid van Mugabe schuil. Zich maar al te zeer bewust van de uiterste kwetsbaarheid van zijn land vis-a-vis zijn machtige buurman, vreesde Mugabe dat de top, waarvan de meeste deelnemers niets van Zuid-Afrika te duchten hebben, hem teveel zou ver wikkelen in confrontatie met Zuid-Afrika. De povere resultaten van de bijeenkomst van de Front lij nstaten die in Luanda plaatshad als inleiding op de niet-gebonden top, bewijzen dat de bezorgdheid van Mu gabe grotendeels door zijn buren wordt gedeeld. Volgens de waarnemers zal Mugabe daarom al zijn talenten als staatsman aan wenden om de topconferentie af te houden van gevaarlijke avonturen. Bepaalde lidsta ten van de beweging buiten Afrika kunnen immers onge straft aandringen op een pro gram van actie tegen Zuid- Afrika. De ministers van buiten landse zaken die tot en met vrijdag vergaderen, moeten het eens zien te worden over concrete maatregelen, meer in het bijzonder de keuze van sancties. Deze zijn niet terug te vin den in het politieke slotdocu ment waarover de deskundi gen zich sinds dinsdag heb ben gebogen. Er wordt slechts in gesproken over in ternationale en verplich tende sancties. Wel is waar dat het is opgesteld vóór de mini top van het Gemenebest, begin augustus in Londen, die concrete maatregelen voorstelde, zoals opschorting van het burgerluchtvaart- verkeer met Zuid-Afrika en het beëindigen van de inves teringen in dit land. De Verenigde Staten zitten in Harare ook in het be klaagdenbankje. Zij zouden wel eens kunnen meemaken hoe Nicaragua, als enige offi ciële kandidaat, over drie jaar Zimbabwe opvolgt als leider van de niet-gebonden beweging. In dat geval zal het thema van de volgende top in Managua ongetwijfeld het Amerikaanse imperia lisme in Midden-Amerika zijn. De minister van buiten landse zaken van Zimbabwe, Witness Mangwende, speelde in zijn openingswoord op de voorbereidende ministers conferentie, het balletje toe aan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Duitse Bondsrepubliek, die zich z.i. ernstig op hun hou ding zouden moeten beraden en verplichtende sancties te gen Zuid-Afrika afkondigen in het belang van de mense lijke waardigheid en vrij heid. De minister deed een be roep op de niet-gebonden landen kampioenen van de vrede te zijn in het licht van de hernieuwde kanonneer- bootdiplomatie van de super- mogendheden. „Niet-gebonden landen en andere landen in ontwikke ling worden geplaatst tegen over een steeds vij andelij ker milieu waar de lang-bij ge zette 19e-eeuwse politiek van de kanonneerbootdiplomatie opnieuw ten leven is gewekt en nu gevaarlijker vormen van overheersing en inter ventie heeft aangenomen", aldus Mangwende. De minister had het over het Midden-Oosten, Nicara gua, het zuiden van Afrika, Cambodja, Korea, de Golf oorlog, de sancties tegen Zuid-Afrika, de Russisch- Amerikaanse rivaliteit, de schulden van de Derde We reld en internationale ont wapening, alle onderwerpen van een Verklaring van Ha rare die op de top van vol gende week het licht moet zien. In Harare worden voor de achtste top 50 staats- of rege ringshoofden verwacht. Hun beweging is geboren op de conferentie van Bandung in 1955 en geconstitueerd op haar eerste top, 25 jaar gele den in september 1961 in het Belgrado van Josip Broz Ti to. Haar topconferentiethe ma's waren, in 1961 onder Tito in Belgrado: identiteit van de beweging tussen de twee assen oost-west en noord-zuid en handhaving van de wereldvrede- en vei ligheid bij het nochtans ver dedigen van de Afrikaans- Aziatische belangen; in 1964 onder Nasser in Cairo: wes ters neo-kolonialisme (presi dent Moïse Tshombe van Kongo wordt geweerd); in 1970 onder Kaunda in Lusa ka: veroordeling van Israël voor zijn bezetting van Ara bische gebieden en het aan bevelen van een embargo op de handel met Zuid-Afrika, Portugal en Rhodesië; in 1973 onder Boumedienne in Al giers: nieuwe economische wereldorde en niet-gebonden beweging als voortrekker van de Derde Wereld; in 1979 onder Castro in Havana: schorsing van Egypte van wege zijn vredesverdrag met Israël. Wat overheerst is de touwtrekkerij tussen Fidel Castro, die de beweging in de richting van Moskou wil stu ren, en maarschalk Tito, die haar onafhankelijkheid wil bewaren. Tito wint; in 1983 onder (Indira) Gandhi in New Delhi: eis tot terugtrek king van de buitenlandse troepen in Afghanistan en Cambodja. Ontwapening speelt een grote rol. Behalve 101 staten van zeer uiteenlopende pluimage in alle delen van de wereld zijn ook de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO en de onafhankelijkheidsbewe ging van Namibië, SWAPO, lid van de Beweging van Niet-gebonden Landen. (RTR/AFP) Door Louis van de Geijn ROTTERDAM - Het uithollen van de be drijfswinsten in de afge lopen jaren had veel eerder kunnen worden gesignaleerd. Maar de economische ana lyses van bijvoorbeeld het Centraal Planbureau en de Sociaal-Economische Raad waren te oppervlakkig. Zij hadden een te grof begrip van winst De overheid kreeg daardoor geen goede advie zen. Tot deze conclusies komt dr. J. Keus in een proef schrift op grond waarvan hij gisteren is gepromoveerd aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam In zijn studie pleit hij voor het meer per bedrijfstak verzamelen van gegevens over de loonruimte. Elk jaar weer schuiven on dernemers en vakbondsbe stuurders aan tafel voor de CAO-onderhandelingen. De eerste kluif is steevast 'de ruimte'. Wat valt er te verde len? Volgens dr. Keus zijn de onderhandelaars van weers kanten altijd al bij voorbaat op het verkeerde been gaan staan. In wezen gaat het telken- jare om het verdelen van de koek die ondernemer en werknemers samen in een bedrijf maken. Als er per man meer koek wordt ge maakt (de arbeidsprodukti- viteit stijgt) levert dat ruimte op waaraan vervolgens de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers gaan zitten trekken. Keus: „Stijgt die arbeids- produktiviteit bijvoorbeeld met vijf procent, zo is de re denering altijd geweest, dan kunnen de lonen ook met vijf procent toenemen, zonder dat daarmee iets verandert aan de verdeling van het inko men dat in het bedrijf wordt gevormd. Het aandeel van arbeid en dat van kapitaal in de verdiensten van het be drijf zou gelijk blijven". Dat, zegt de dr. Keus in de studie waarmee hij gisteren aan de Erasmus Universiteit is gepromoveerd, is een mis vatting. Het 'kapitaalinko men' is in dit verband altijd veel te grof begrepen. „Dat inkomen bestaat ruwweg aan de ene kant uit bedrijfs winst en aan de andere kant uit rente-ontvangsten". Dr. Keus heeft de samen stelling van het kapitaalin komen in de afgelopen tien tallen jaren onderzocht. Ge bleken is dat de winsten voortdurend zijn gedaald en dat de rente-inkomsten (maar dat zijn rentelasten voor de bedrijven) sterk zijn gestegen. Beide elementen zijn altijd opgeteld tot dat ene weinig zeggende gegeven van het 'kapitaalinkomen', dat behoorlijk op peil bleef. De uitholling van de winst is daardoor pas aan het licht gekomen toen het voor veel bedrijven al te laat was. Het pleidooi van dr. Keus voor het bedrijfstakgewijs bepalen van de loonruimte past bij de tendens naar een minder centraal gestuurd overleg over arbeidsvoor waarden. Algemene econo mische grootheden, zoals de cijfers over de verdeling van loon- en kapitaalinkomen, zijn in dat gedecentraliseerde overleg steeds minder bruik baar. Per bedrijfstak uiteen lopende winsten kunnen vol gens hem ook tot per sector verschillende lonen leiden. Dat is volgens hem goed voor de werking van de arbeids markt en de inzet van midde len in het algemeen. Uit een analyse van de ontwikkeling van de winsten en rentelasten bij een dui zendtal aan de effectenbeurs genoteerde ondernemingen concludeert dr. Keus dat het niet de oliecrisis is geweest die veel bedrijven in adem nood heeft gebracht. Het op lopen van de sociale lasten en de rentelasten is de echte oorzaak van de enorme golf van faillissementen geweest. Doordat het winstbegrip van het Centraal Planbureau en de Sociaal-Economische Raad veel te grof was, is die dreiging veel te laat opge merkt.

de Stem | 1986 | | pagina 2