ers Filmfestival Venetie weer met grote Amerikaanse inbreng europa \Twee recente klassieken in Filmhuis Concordia ook in de BIOSCOOP Europa-tv gaat ondertitelen ROS brengt 12-delige serie 'Dossier Verhuist' Film De Winter krijgt wereldwijde vertoning SPEELFILMS OP TV - IRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 PAGINA GIDS 2 IROME - Met een luitgelezen selectie Jvan vooral Ameri- jkaanse en Franse jfilms belooft het I filmfestival van Ve- Inetië dat morgen Ivan start gaat, een jvan de betere van de laatste jaren te wor- Iden. Alain Resnais I FILMHUIS Concordia in I Breda presenteert tot 3 sep- j terober 'La fiancée du pira- Ite' van Nelly Kaplan. Van 4 In en met 10 september Idraait 'Irezumi' van de Ja panner Yoichi Takabayashi. fffBHBITr* np vice de ctronika ►rgen XI NEDERLANDSE REGELING DOELBEWUST OVERTREDEN Chet Baker niet in Rotterdam, w.el in Breda CD T2 Door Gerard Kessels De opmerkelijke sterke I deelname vorig jaar van Ne- Iderland, vindt dit keer geen I voortzetting. De enige Ne- Iderlandse film die in Vene tië aan het internationale I publiek getoond wordt is 'De I W'isselwachter* van Jos Stelling, met Jim van der Woude en John Kraaykamp. De afwezigheid van de Amerikanen in 1983 en vooral 1984 heeft de reputa tie van het filmfestival van Venetië geen goed gedaan. Venetië heeft steeds meer terrein verloren ten opzichte van de festivals van Cannes en Berlijn. Directeur Gian- luigi Rondi verklaarde in 1984 nog hooghartig dat geen van de 76 Amerikaanse films die zijn selectiecom missie had bekeken waardig genoeg bevonden was voor het festival in de Italiaanse lagunenstad. De afwijzing van de Ame rikanen is Rondi door film pers en -publiek niet in dank afgenomen. Vandaar dat Rondi het roer heeft om gegooid en dat dit jaar zeven Amerikaanse films op het programma prijken. Daar onder, zij het buiten mede dinging, 'Heartburn' van Mike Nichols met Meryl Streep en Jack Nicholson. Verder is John Carpenter van de partij met 'Big trou ble in little China' en Ivan Reitman met 'Legal Eagles' met in de hoofdrollen Robert Redford en Debra Winger. Indrukwekkend is ook de Franse inzending voor Ve netië. De meeste aandacht gaat uit naar 'Melo', de nieuwe film van Alain Res nais. Met spanning wordt ook uitgekeken naar 'Round Midnight' van Bertrand Ta- vernier, een film over de Meryl Streep, met 'Heartburn' in Venetië. - foto archief de stem jazz waarin jazzmusici de hoofdrollen vertolken. Twee andere befaamde regisseurs komen ook naar Venetië, Eric Rohmer met 'Le Rayon Vert' en Jacques Doillon met 'La Puritaine'. In die laatste film speelt Michel Piccoli de hoofdrol. Groot is het aanbod uit de Scandinavische landen. De Zweden zijn prominent aan wezig met de nieuwe televi siefilm van Ingmar Berg man "The DVA Saliga' en Mai Zetterlings' 'Amorossa'. Opvallend is verder het aan tal Noorse, Deense en Finse films. Andere films die de aan dacht zullen trekken: 'De Vlucht' van de Griek Theo Angelopoulos met de Ita liaanse steracteur Marcello Mastroianni in de hoofdrol, 'A room with the view' van James Ivory (Engeland). Met spanning wordt ook uitge keken naar de film die de Chileense regisseur en vluchteling Miguel Littin over zijn vaderland ge maakt heeft Littin's film 'Acta General de Chile' wordt in Venetië als een in zending van Spanje gepre senteerd. De film van meer dan twee uur is een verslag van een clandestiene reis die Littin door zijn vaderland gemaakt heeft Reizend on der valse naam en voortdu rend op zijn hoede voor de politie, eindigt de rondreis van Littin in het hol van de leeuw: aan de achterkant van het Moneda-paleis in Santiago vanwaaruit gene raal Augusto Pinochet zijn dictatuur uitoefent Van onze kunstredactie Voordat Nelly Kaplan in haar speelfilmdebuut I'La financée du pirate' maakte, was zij filmrecen- assistente van Abel iGance en maakster van do- Icumentaires. Met 'Le regard Idu Picasso' won zij in 1962 leen Gouden Leeuw in Vene- Itië. In 1984 trok het portret Ivan haar leermeester, 'Abel iGance et son Napoleon', de I aandacht De 51-jarige, in I Buenos Aires geboren Ka lf lan veroorzaakte met haar I speelfilmdebuut enige dei- Ining in Frankrijk. Het werd j ook geprezen om de subver- I sieve en feministische strek- king- Het verhaal gaat over een I slonzig meisje, dat in een I klein Frans dorpje als een I paria behandeld wordt Als I haar moeder overleden is, I neemt zij wraak, verandert Ihaar vieze hut in een kit- I schig bordeel en zichzelf in I een aantrekkelijke prosti- I tuee. Zo krijgt zij alle dorps- I notabelen in haar macht I Van het vele geld koopt zij I nutteloze luxe-artikelen, Een scène uit Irezumi', hartstochtelijk-ritueel drama uit Japan. - foto archief de stem. waarvan zij fantastische sculpturen maakt. Als de spanning in het dorp ondra gelijk wordt, steekt ze alles in brand en confronteert de dorpelingen sluw met hun schij nheiligheid. 'La fiancèe du pirate' is een karikaturale komedie, die door haar marxistische kritiek op de toenmalige consumptiemaatschappij wel enigszins gedateerd aandoet. Bernadette Lafont speelt de wraakzuchtige dorpelinge echter zo mooi, dat dat geen bezwaar is. Bo vendien is de film vanwege zijn hommage aan de cine matografie van grote voor beelden aantrekkelijk voor cinefielen. 'Irezumi' (De geest van de tatoeagae) is een in drukwekkende Japanse speelfilm over erotische pas sie en esthetiek. Een jonge bibliothecaresse krijgt een verhouding met haar chef, die van haar verlangt, dat zij zich volledig laat tatoeë ren. Hij zal dan pas met haar trouwen, omdat ze dan lijkt op zijn oudere minna res van wie hij meer houdt Met een levensgrote ta toeage op haar rug denkt hij het meisje voorgoed aan zich te kunnen binden. Maar door de methode van de be jaarde meester, die de ta toeage aanbrengt, verandert zij niet alleen uiterlijk maar ook innerlijk. Hij tatoeëert haar blanke huid, die zo door haar min naar wordt bewonderd, op momenten dat zij ver schroeit wordt door passie, omdat haar huid dan beter reageert op de behandeling. Daartoe laat hij haar een beeldschone jongeman om helzen tijdens het ritueel; pijn, erotiek en schoonheid verbinden zich tijdens deze hartstochtelijke scènes. Het meisje raakt geheel in de ban van de jongeman en vraagt hem ook een tatoeage van hemzelf aan de andere toe te voegen. Daarna krijgt de film een nogal onbegrij pelijke wending, die handelt over het verleden van de meester. Deze bijzondere film stamt uit 1981 en was de tiende speelfilm van Taka bayashi. Van onze rtv-redactie HILVERSUM - De TROS blijft rich In het komende winterse!- «en geheel volgens haar aard op verstrooiing richten, maar ook let informatieve pakket is toegenomen met enkele nieuwe ru brieken. 'Dossier Verhulst', tussen TVember en januari, is een Mots opgezette 12-delige dra- "fl-produktie van de in 1985 'erleden schrijver Hans kuis. Als een kersverse advo- »at het dossier van de cliënt 'erhulst opent, komt hij te- echt in een maalstroom van {triges, liefdes, chantage ed Nieuw is ook 'Moordspel', de Pvolger van de Showbizzquiz te nu stopgezet is. Ron fends teder speelt in een kort 'fepje de rol van showmaster Se een moord moet oplossen. Set panel in de studio krijgt te Brands teder aanwijzingen te de dader aan te wijzen. Het feliek kan meedoen met van ferren verspreide kaarten. Met 'Kijk TV wil de TROS populair wetenschappelijk "ogramma maken dat zeker Set oppervlakkig zal zijn. On twerpen uit de kosmos, Schniek, natuur, geschiedenis, ieografie, psychologie, sport te spel en technologische ont wikkelingen komen aan de or- 'e. Presentator is niemand tender dan onze bloedeigen teimtevaarder Wubbo Ockels. tijk TV is een internationaal ■"-project met een Neder- tedse versie. TROS Aktua komt eenmaal ■er vier -.veken uit met een ex po rt-porgramma. De export is volgens de TROS de drijvende kracht achter het herstel van de Nederlandse economie en TROS Aktua Export wil er op wijzen wat er op dit gebied door Nederlanders gepres teerd wordt Decor is het World Trade Center in Am sterdam. Allerlei gasten zijn uitgenodigd. In elke uitzen ding zal er een bokaal worden uitgereikt voor de, door een jury te bepalen, meest crea tieve export-prestatie in het betreffende land. Nieuw op de donderdag is een luchtige talkshow van Linda de Mol, gericht op de leeftijdsgroep tussen 15 en 21 jaar. Op vrijdagmiddags is de TROS Popformule' te zien met Linda de Mol en Jeroen Soer. Dit programma wordt ook door Sky Channel overge nomen. Nieuw is Ministars' waarin kinderen speciaal voor hen ge schreven teksten zingen op muziek van bestaande hits. Presentator is Tom Mulder. 'Knightrider' komt weer terug, eveneens André van Duin met zijn shows. Een mini-serie wordt 'Wildschut' naar het ge lijknamige boek van Felix Thijssen en de film. LEIDEN (ANP) - Voor het eerst heeft de Cannon-group Nederland (een Internatio naal opererend concern) samen met een Nederlandse filmproducent vooraf afge sproken dat een film In alle Cannon-bio- scopen over de hele wereld wordt ge draaid. Een Cannon-woordvoerder heeft dit dinsdag gezegd. Het contract wordt woensdag in Leiden ondertekend. Samen met de Eerste Amsterdamse Filmassociatie (EAF) is een contract opge steld waarin wereldwijde vertoning van haar nieuwe film 'Zoeken naar Eileen W.', naar het gelijknamige hoek van Leon de Winter wordt gegarandeerd. De film, on der regie van Rudolf van den Berg en ge produceerd door Leon de Winter, moet overigens nog worden gemaakt. Verwacht wordt dat hij in maart volgend Jaar ge reed is, aldus EAF-woordvoerder E. Wijn- gaarde dinsdag. Volgens Wijngaarde is het de eerste keer dat een Nederlandse Dim al Interna tionaal wordt verkocht voordat zij is uit gebracht. De Cannon-woordvoerder zei dat het budget van de rolprent ongeveer twee miljoen gulden bedraagt waarvan rijn concern een deel voor rijn rekening neemt. ■TO" 'Poltergeist 2' blijft gepro longeerd in Grand Theater in Breda en Metro in Antwerpen. Het gezin Freeling uit de Spielberg-produktie wordt opnieuw geteisterd door klop geesten, al gebeurt dat wat minder vindingrijk dan in deel één. De spanning komt vooral van onverwachte schokeffec ten. 'Op Hoop van Zegen' is ge prolongeerd in Cinesol 3 in Breda, Roxy 2 in Bergen op Zoom, City 2 in Roosendaal en de Koning van Engeland in Hulst Een teleurstellend vis sersdrama, losjes gebaseerd op het toneelstuk uit 1900 van Heijermans. 'Cobra' van en met Sylves ter Stallone als gewelddadige wreker van gruwelijke misda digheid gaat verder in Mignon in Breda, Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom, Ledel in Oostburg en de Koning van Engeland in Hulst Casino 1 in Breda en Cine m'actueel 2 in Bergen op Zoom brengen Top Gun'; steriel straaljagerpilotenavontuur, waarin actie en romantiek handig zijn gedoseerd. Cinesol 1 in Breda gaat verder met de aardige komedie 'Short Cir cuit' (Kortsluiting) van John Badham over een robot die menselijke eigenschappen krijgt De Koning van Engeland in Hulst biedt deze week verder 'Pretty in pink', de film ovr tienerverdriet met Molly Ringwald en Harry Dean Stanton en The Hitcher*, de gruwelfilm met een wrede Rutger Hauer. 'Out of Africa' met Meryl Streep blijft nog steeds in Ci nesol 2 in Breda. 'Police Aca demy 3' blijft in Casino 2 in Breda, Cinem'actueel 1 in Ber gen op Zoom en Luxor in Ter- neuzen. The Karate Kid 2' is opnieuw te zien in Casino 3 in Breda, aardig vervolg op deel één over de oude Japanse meester en zijn jonge leerling, die samen naar Japan afreizen en een familievete beslechten. ZATERDAG 10 (USA 1979, Ned. 1, 22.05 uur). Bo Dereks geruchtma kende entree in de filmwereld. Ze blij kt'de ideale vrouw, naar wie componist Dudley Moore in zijn midlife-crisis op zoek is. Komedie van Blake Edwards. Network (USA 1976, Ned. 2, 20.26 uur). Scherpe satire op de Amerikaanse televisie, waarin een ontslagen presen tator voor de camera zijn zelfmoord aankondigt. Peter Finch, Faye Dunawaye en William Holden in film van Sidney Lumet. Bellissima (Italië 1951, Ned. 2, 23.15 uur). Ambitieuze volksvrouw wil haar dochtertje van tien per se een film rol bezorgen. Anna Magnani in Visconti's satire op de filmwereld. B. must die (Spanje-USA 1973, Did. 1,22.20 uur). Argeloze immigrant raakt bij een Zuidamerikaanse samenzwering betrokken. Met Darren McGavin en Stéphane Audran. This gun for hire (USA 1942, Did. 1,23.50 uur). Verfilming van een thriller van Graham Greene met Alan Ladd. Als de jonge huurmoordenaar Raven wil Ladd wraak nemen op de man, die hem heeft verraden. Matilda (USA 1977, Did. 2, 16.00 uur). Komedie rond een boksende kangoeroe naar een verhaal Van Paul Gallico. Met Robert Mitchum en Elliott Gould. x Wunschfilm der Woche (Did. 2, 20.15 yujj. In deze laatste aflevering mogen de Duitse kijkers uit drie amusements films kiezen: de misdaadkomedie 'Kaleidoscope' met Warren Beatty (1966); de operette-film 'lm Weissen Rössl' uit 1960 met Peter Alexander en de Franse komedie 'Un éléphant ga trompe énormement' uit 1976 met Victor La- noux, Jean Rochefort en Claude Brasseur. Die Brücke (W.-Duitsland 1959, Did. 2, 23.15 uur). Oor logsfilm over de laatste dagen van het Derde Rijk, als kinderen een brug moeten verdedigen. Le concierge (Frankrijk 1973, België 1, 16.00 uur). Maat schappij-kritische student wordt conciërge van een sjiek appartementen-complex. Bernard LeCoq in een satire van Jean Girault. ZONDAG The damned (Italië 1968, Ned. 2,21.41 uur). Meest bekende film van Luchino Visconti over de ondergang van een fa milie van Duitse staalbaronnen in de 'nazi-tijd. Met Dirk Bogarde. Unter heissem Himmel (Did. 1936, Did. 1, 14.45 uur). Werkloze kapitein krijgt met wapensmokkel te maken. Hans Albers in een avonturenfilm van Gustav Ucicky. Sunbora (USA 1979, Did. 1, 20.15 uur). Thriller van Ri chard A. Sarafian, waarin een detective de dood van een rijke zakenman moet onderzoeken. Met Charles Grodin en Farah Fawcett. Hot water (USA 1924, Did. 2, 10.05 uür). Harold Lloyd heeft het moeilijk met z'n schoonfamilie. Gloria (USA 1980, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Een door de ma fia gezochte man dumpt zijn zoontje bij een buurvrouw. Met Gena Rowlands. Heart like a wheel (USA 1983, België 1,20.35 uur). Biogra fie van de vrouwelijk autocoureur Shirley Muldowney. MAANDAG Fighting man of the plains (USA 1949, Ned. 1, 15.00 uur). Western met Randolph Scott, die de nloordenaar van zijn broer zoekt en de verkeerde man doodt. The inspector general (USA 1949, Ned. 2, 20.20 uur). keizer Napoleon wordt aangezien. Welcome danger (USA 1929, Did. 1, 10.03 uur). Harold Lloyd in de rol van een verliefde botanicus, die een drugsbende helpt oprollen. Nachtschatten (W.-Duitsland 1971, Did, 1,23.00 uur). John van Dreelen speelt in deze griezelfilm een muziekuitge ver, die onder de bekoring van een mysterieuze weduwe komt DINSDAG Rancho notorious (USA 1951, Did. 2, 20.15 uur). Western van Fritz Lang met Arthur Kennedy, die de moordenaars van zijn verloofde zoekt. Mariene Dietrich is hierin een bende-leidster. WOENSDAG Tarzan the apeman (USA 1932, Ned. 2, 15.50 uur). Eerste en beste film van Johnny Weissmuller als de enige echte Tarzan. Onder de brug (China 1984, Ned. 2, 20.05 uur). Het relaas van twee plattelandsmensen, die in de stad een eigen be drijfje gaan beginnen. Julius Caesar (USA 1953, Did. 2, 22.50 uur). Nauwgezette Shakespeare-verfilming van Joseph L. Mankiewicz met Marlon Brando en James Mason als Marcus Antonius en Brutus. The sting (USA 1973, Did. 3 WDF, 22.30 uur). De met zeven Oscars bekroonde komedie, waarin de kleine oplichters Paul Newman en Robert Redford een grote boef te pak ken nemen. DONDERDAG Heatwave (Australië 1981, Did. 2, 23.15 uur). Thriller van Philip Noyce rond een bouwschandaal in Sydney. Met Judy Davis en Richard Moir. Son of Frankenstein (USA 1939, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Laatste Frankenstein-film, waarin de zoon van de baron in de voetsporen van zijn vader treedt Met Boris Karloff. VRIJDAG The Sting (VS, 1973, België-Ned. 1, 20.10 uur). Zie woens dag. The Asphalt Jungle (VS, 1950, Did. 2,23.15 uur). Klassieke gangsterfilm van John Huston met Sterling Hayden. Marcia su Roma (Italië, 1962), Nederland 2, 23.35 uur). Twee deelnemers aan fascistenmars naar Rome krijgen spijt Met Vittorio Gassman en Ugo Tognazzi. Deprisa, deprisa (Spanje, 1980, Did. 1,23.45 uur). Kruimel dieven zoeken het hogerop in film van Carlos Saura. AMSTERDAM (ANP) - De sa tellietzender Europa-tv is van plan de televisie-uitzendingen vanaf begin november te on dertitelen in het Nederlands. De Europese zender gaat daarmee doelbewust in tegen de huidige kabelregeling van minister Brinkman van WVC. Tot nu toe is alleen het Ne derlands commentaar tijdens de uitzendingen oogluikend door het departement toege staan. Een woordvoerder van Europa-tv heeft dit gisteren meegedeeld. Tevens gaat Europa-tv met ingang van 1 november het aanvangstijdstip van de nor male uitzendingen met ander half uur vervroegen van 17.30 uur tot 16.00 uur. De uitbrei ding komt uitsluitend ten goede aan sportuitzendingen die samen met introductie van een blok van een uur in de vooravond en een blok van minimaal twee uur aan het slot van de uitzendingen, dan de helft van het programma- aanbod zullen uitmaken. Tijdens het weekeinde zal voorts veel sport rechtstreeks worden uitgezonden, waarbij tevens getracht zal worden Nederlands voetbal op de buis te brengen. Met de Eindho- vense eredivisie-club PSV was al een contract afgesloten dat echter door de KNVB is getor pedeerd. De onderhandelingen met de voetbalbond worden echter voortgezet, aldus de woordvoerder. De forse uitbreiding van de aandacht voor sport is het re sultaat van een verzoek van de Europese omroeporganisatie EBU aan Europa-tv. De EBU kan voor sportevenementen betere contracten afsluiten met sponsors als de garantie gegeven kan worden dat de door deze organisatie aan de Europese omroepen aangebo den sportprogramma's, ook daadwerkelijk worden uitge zonden. Volgens de woord voerder van Europa-tv gaat het om een experiment dat tenminste één jaar zal duren. De organisatie van Europa-tv hoopt van haar kant dat de uitzendingen van Europese sportevenementen een gunstig ■t7 nHHHZWHnH effect zullen hebben op de ver koop van advertentie-tijd. Begin november zal de sa tellietzender tevens een begin maken met een eigen nieuws programma om half negen. Volgens de woordvoerder is het de bedoeling uiteindelijk een half uur wereldnieuws te brengen, verzameld van de in ternationale nieuwsorganisa ties maar ook van de NOS als er zich in Nederland nieuws feiten voordoen van Europese betekenis. De nieuwsrubriek zal daar waar nodig opgesierd worden met grafische plaatjes, bij voorbeeld landkaarten die gemaakt worden door een geavanceerde computer (com puter graphics). De Nederlandse werkne mers bij Europa TV maken zich overigens zorgen of de or ganisatie wel voor Nederland behouden kan blijven. West- Duitsland en Italië hebben al herhaaldelijk laten doorsche meren de organisatie binnen hun grenzen te willen hebben. Het oude studiocomplex van de Westduitse zender ZDF in Wiesbaden is bij een alterna tief dat zo gebruikt kan wor den. Volgens de woordvoerder zal het van de Nederlandse overheid afhangen of Europa TV in Nederland blijft. Als Nederland niet meer bereid is bij te dragen, of te traag uit voering geeft aan eenmaal ge nomen beslissingen, zal de druk van de andere deelne mers om het project te ver plaatsen toenemen. Europa TV biedt op het ogenblik aan ongeveer 120 man werk, hetzij op freelance-basis hetzij in vaste dienst. Daarnaast wordt er door veel particuliere be drijven in Nederland goed aan de zender verdiend, aldus de woordvoerder. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - De trompet tist Chet Baker speelt onver wachts niet op het vierde Hei- neken Jazzfestival Rotterdam. Volgens de organisatie heeft Baker contractbreuk ge pleegd. In plaats van in Rot terdam, speelt hij op 6 septem ber in Parijs. Voor zondag 5 oktober is Chet Baker overigens gecon tracteerd door Modern Jazz Breda. Baker, een van de grootste namen uit de 'West- coast'-jazz, zal dan spelen en zingen op het vaste MJB-po- dium, in café Het Hijgend Hert, Pasbaan 7, Breda. De organisatie van het jazz festival in Rotterdam meldt dat zij erin is geslaagd de trompettist Tom Harrel te contracteren voor de jazznight in De Doelen, in plaats van Baker. - I

de Stem | 1986 | | pagina 21