Vuurspuwer haalt het net niet s RAAD: GEEN PROBLEMEN MET PLAN ST. ICR UIS VVD: zorgen om mosselvisserij 'Sluis is vuil Museum Aardenburg heeft nu diaserie Sluis krijgt 20.000 gulden minder door plan Brinkman Oppositie Sasse raad 'onbeschreven bladen' Industriegrond Sluis blijft 35 gulden per meter kosten Programma Uit West voortaan uitsluitend in Den Hoekzak Cursussen ZIKV Aardenburg Alfa Romeo- rijders naar Damme Bejaarden Sluis toch weer op reis Korenavond Aardenburg VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 VAN ZEELAND AARDENBURG - Het dorpsplan St. Kruis is gisteravond door de Aardenburgse raad aan genomen. Dit gebeurde zonder al te veel pro blemen. Het plan werd algemeen goedgevon den, met slechts hier en daar een kantteke ning. 'MEER PERCELEN NODIG VAN ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN TEUTERSPEELZAAL ALS KLEUTERSCHOOL TRUC OMZEILT BEZWAAR GS NAAST 'DEN AVOND' OOK 'DENMIDDAG' Schoondijke Adegem Aardenburg Cadzand Oostburg IJzendijke T20 PAGINA ZEELAND 4 Aardenburg akkoord eens met dorpsplan \7nn ochcvnvor ivntl/innpitfK Van een onzer verslaggevers Zo verklaarde H. van Rie (D66) zich tegen enkele onderdelen, waaronder de aankoop van een graanbe- drijf in de Roeselaerestraat. Hij vond het wat dat be treft niet geactualiseerd en waarschuwde voor herha ling van de zijns inziens *planologische blunders' Eede II en Grein. de nieuw gekozen leden, me vrouw A. Keijmel-Cambier, deelde mee dat het museum een goed seizoen achter de rug heeft met meer dan duizend bezoekers. Het voorstel om 17.000 gul den uit te trekken voor het op knappen van de Hof van Eede vormde aanleiding tot een dis cussie omtrent de hoogte van het bedrag (8.000 gulden) voor de drukknoppen in de douche ruimtes. Met zes stemmen voor en de stem van CDA, Ge meentebelangen en Lijst Van Maele tegen werd het voorstel aangenomen. Het voorstel tot het ver strekken van subsidie ten be hoeve van uitbreiding van de maatschappelijke dienstverle ning in Oostburg met een for matieplaats van 24 uur, stuitte op enige weerstand. R van de Wijnckel (CDA) uitte zijn twijfels omtrent het functio neren van de dienstverlening hierin gesteund door W. van Helden van Gemeentebelan gen. Wethouder A. Kijmel- Kambier zei dat het voor het goed functioneren noodzake lijk was de dienst uit te brei den. Van de Wijnckel bracht hier tegenin, dat de raad niet slaafs het voorbeeld van Oost burg diende te volgen. Het voorstel werd aangenomen na stemming, met zes stemmen voor en vier tegen, waarbij te genstemden Gemeentebelan gen, CDA en eigen lijst Van Maele. Burgemeester E. Jongmans zei dat hij eventuele aankoop nog steeds een goede zaak vond om daarna ter plekke woningbouw te doen plaats vinden. R van de Wijnckel (CDA) merkte op dat de mogelijkhe den van ruilverkaveling niet moeten worden overschat, omdat het hoofdberoep van de bewoner agrarisch moet zijn en dit in St. Kruis vaak niet zo is. Jongmans zei in dat geval nog wel andere mogelijkheden te zien om woningbouw te ple gen. Ten aanzien van de beplan ting nam het college de sug gestie van Van de Wijnckel over om inpassing in het be plantingsplan Zeeuwsch- Vlaanderen van Staatsbosbe heer aan te kaarten. Wat betreft de aanleg van de riolering in de kern St Kruis tracteerde wethouder J. de Ridder (WD) de raad op een meevaller van vijftig tot zestigduizend gulden. Een aantal boringen behoeven niet te worden verricht, waardoor een redelijke bezuiniging ont staat. Burgemeester Jongmans zegde de raad toe dat elk on derdeel van het plan bij aan vang van de uitvoering naar raad en bevolking zal worden teruggekoppeld. Tijdens de vergadering werd een nieuwe museum commissie benoemd. Een van DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) dient op korte termijn nieuwe mosselpercelen in ons land aan te wijzen, bijvoorbeeld ln de Oosterschelde, de Wadden zee of de Grevelingen. Het WD-kamerlid J. te Veldhuis dringt hier op aan in schrifte lijke vragen. De liberaal toont zich be zorgd over de verdere ontwik keling van de mosselbranche in ons land, vooral gezien de recente waarschuwingen van de voorzitter van de landelijke mosselhandelaren dat 'de overheden in Duitsland en De nemarken klaar staan om de Zeeuwse kwekers, vissers en verwerkingsbedrijven van mosselen in him deel van de Waddenzee te ontvangen, als de Nederlandse overheid niet snel méér mosselpercelen in Nederland beschikbaar stelt'. Van onze correspondent AARDENBURG - Dankzij de inspanningen van de museum commissie en de medewerking van het gemeentebestuur, be schikt het gemeentelijke museum te Aardenburg nu over een diaserie van de meest in het oog lopende archeologische vond sten, die in het museum opgesteld staan. Het gaat om Romeins en Middeleeuws aardewerk en het be kende hurkgraf. De serie werd aangevuld met een dia van de Kaaipoort en een van het museum in de Marktstraat. De dia's werden gemaakt door Aardenburger W. Westphaal, lid van de museumcommissie, en zijn vanaf heden te koop voor de prijs van één gulden per stuk. Een complete serie bestaat uit 24 dia's. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De gemeente Sluis krijgt volgend jaar 20.000 gul den minder, als het plan van minister Brinkman doorgaat om de rijksbijdragen in de so ciaal-culturele sector te kor ten. Dit vertelde gisteren wet houder A. Oosterling tijdens de raadsvergadering. Hij liet de raad weten dat de gemeenten Aardenburg, Oost burg en Sluis de komende maand gaan bespreken hoe men de gevolgen van het plan Brinkman moet opvangen. Ook de plannen van een an dere minister kwamen ter sprake. „Het ziet er namelijk naar uit dat de peuterspeelza len dienst gaan doen als de oude kleuterschool". Deze waarschuwing uitte het CDA- raadslid H. Lokerse. Hij doelde op het plan van minister Deetman om kleuters later toe te laten tot de basis school. „Ouders en gemeenten zullen er voor moeten zorgen dat de kleine kinderen langer op de peuterspeelzaal kunnen blijven", zei hij. Hij vroeg of de gemeente daar al rekening mee heeft gehouden in de be groting. Loco-burgemeester J. du Fossé liet weten dat Sluis niet vooruit wil lopen. „We wachten het besluit van de Tweede Kamer af", zei hij. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG/OOSTBURG - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) geeft dit seizoen ook weer cur sussen in het dorpshuis in Aardenburg. Het zijn ditmaal alleen korte cursussen. De in woners die langere lespro gramma's willen volgen zullen naar Oostburg moeten, waar het ZIKV in Den Hoekzak ook actief is. Middelbare scholieren en volwassenen kunnen tien les sen in tekenen/schilderen vol gen. De docent is J. Clement en de eerste les vindt maandag 6 oktober plaats vanaf 19.30 uur. In totaal geeft Clement tien lessen van elk twee uur. De deelnemers leren waarnemen, op een ander manier kijken, beleven en ervaren van de al ledaagse vormgeving, die dan vaak heel bijzonder blijkt te zijn. Nieuw voor Aardenburg is een themaproject onder lei ding van R. Martens. Deze cursus begint eveneens 6 okto ber, duurt tien lessen en is be doeld voor kinderen tussen de zes en de twaalf jaar. Bij vol- doende belangstelling kunnen de leerlingen elke les kennis maken met een ander thema zoals landschappen, rust, sei zoenen. De docente vertelt steeds een verhaal over de muizekoning en de kinderen denken en praten mee, darna gaan zij onder leiding tekenen met verschillende potloden inkt en krijt. In Oostburg geeft het ZIKV ook nog drie themadagen Vanaf 's morgens tot 's avonds kunnen belangstellenden zich een hele dag met een bepaalde techniek bezig houden. Zater- dag 4 oktober is dat vilten, i november zijdepapier maken en 22 november 'gewoon' pa. pier maken. De vuurspuwer doet goed zijn best, maar slaagt er niet in de baal te laten branden. Van onze correspondent SLUISKIL - Met muziek van de plaatselijke drum band en fanfare en het op treden van een vuurspuwer werden gisteravond op Groenoord in Sluiskil de Gildefeesten geopend. Loco-burgemeester J. van Rooijen verrichtte de offi ciële openingshandeling door het startsein te geven voor het oplaten van de bal lonnen door de Sluiskilse jeugd. Aansluitend probeerde Johann Sylewko het wereld record vuurspuwen te ver beteren. Daartoe was op een afstand van vijf meter een strobaal gehangen, die door een vuurstraal van Johann moest gaan branden. Hoe de vuurspuwer ook zijn best deed, hij trok er zelfs zijn bovenkleding voor uit en veranderde van brandstof, de vuurstraal haal de de strobaal niet. De wind liet hem gedurende zijn verdere pogingen in de steek, waar door Johan op vier meter bleef steken. In het tenten complex ging vervolgens een middenstandsbeurs van start. 33 Middenstanders had den een stand in de grote tent, en presenteerden zich. Om 20.30 uur begon een grote modeshow. Dankzij het grote podium kon het talrijke publiek de verrich tingen van de mannequins goed volgen. De feestavond werd voortgezet met het op treden van de blaaskapel I'am Prosit. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER. Vandaag komen de be jaarden aan hun trekken tij dens een grote bingo. Veel verwacht men van de play back en immitatieshow, waarvoor veel aanmeldin gen zijn binnengekomen. Doorlopend is de midden standsbeurs te bezichtingen, terwijl om 20.00 uur een her haling plaats vindt van de modeshow. Va» onze correspondente DAMME - Voor de derde keer ontmoeten zaterdag zondag de liefhebbers van Alfa Romeo's elkaar in Damme te België. In de meest noordelijk gelegen woonkern van het stadje, Lap- scheure, wordt zaterdag een behendigheidswedstrijd ge houden op de oude verkeers arm, die vlak naast de ex- pressweg Antwerpen-Knokke ligt. Diezelfde avond staan de oldtimers en classic cars van het Italiaanse automerk opge steld op het boerenerf van de Stockmanshoeve, waar het grote Alfafeest gevierd wordt. Zowel zaterdag als zondag wordt met de karretjes een elegantiewedstrijd gehouden op het recreatieoord Stock manshoeve te Damme, respec tievelijk om 19.30 en 15.00 uur. Verder snorren de Alfa Ro meo's, op hun rondrit door het land van Tijl Uilenspiegel, zondagmorgen om elf uur door het centrum van Damme. Er worden zo'n vierhonderd Al- fisten verwacht. Zij zijn af komstig uit België, Nederland, Duitsland, Zwitserland, Groot-Brittanië en Frankrijk. Van een onzer verslaggevers SLUIS - „Er komen ge lukkig veel toeristen naar Sluis. Daar ben ik erg blij om. Minder ge lukkig ben ik er echter mee dat die toeristen vaak erg veel troep ach ter laten". Het CDA- raadslid H. lokerse luchtte gisteren tijdens de rondvroag even zijn hart Hij ergert zich al lang aan de rotzooi die overal in het koopstadje ligt. „Zelfs luiers zie ik soms tijden lang in de perken liggen", zei hij. Ook J. Boogaard (PvdA) is het opgevallen dat Sluis er niet altijd zo proper bij ligt. De beide raadsleden drongen er bij het college op aan om de nodige maatregels te treffen. Wethouder J. du Fossé zegde dat toe. De christen-democraat wees hem erop dat een klein hoopje vuil snel kan aan groeien. „Als we er voor zorgen dat er nergens troep ligt, dan zullen de toeristen ook minder snel him afval weggooien", sprak hij. SAS VAN GENT - De fracties van CDA en VVD in de ge meenteraad van Sas van Gent hebben de lijn, die ontstond tijdens de vergadering van ju ni, ook gisteravond weer door getrokken. Wegens hun wei gering zitting te nemen in raadscommissies en vertegen woordigende organen moest de raad diverse nieuwe men sen benoemen. Omdat het om benoemingen gaat moest bij iedere stem ming een briefje worden inge vuld. En steeds was de stereo type uitslag: zeven stemmen voor, zes blanco. Eensgezind was de raad met het verlenen van ontslag aan raadsleden Van Waes en Bar- bé uit de commissies Finan ciën, Ruimtelijke Ordening en Georganiseerd Overleg. Maar toen het voorstel aan de orde kwam de besluiten tot het in stellen van die commissie aan te passen en te bepalen dat iedere fractie die dat wenst een lid in zo'n commissie kan afvaardigen schoot Barbé in het geweer. „Wij willen die aanpassing niet. Wij vinden dat iedere fractie vertegenwoordigd dient te zijn". Waarop Van Waes aanvulde dat terugtre ding het gevolg was van de wegering om te overleggen over indertijd bij de formatie geschonden afspraken. Voor W. Roskam was de wijziging logisch. „Het is een praktische invulling van wat we net be sloten (het ontslag. Red), zei hij. Loco-burgemester J. Plat- schorre voelde er weinig voor de discussie van vorige keer te herhalen en besloot snel tot stemming over te gaan. De uitslag was eigenlijk al be kend: zeven voor en zes tegen. SLUIS - Na een onderbreking van twee jaar hield het Sluise bejaardencomité weer een reisje voor de plaatselijke ouderen. Er waren 75 deelne mers. Zij bezochten de omgeving van Brussel, waar een bezoek werd gebracht aan het kasteel van Gaasbeek en het provin ciaal domein Huizin- gen.Daarna werd via Halle, Ninove en Aalst koers gezet naar Het Boerenhof te Oos takker. In Sluis werden de twee bussen waarmee de reis werd gemaakt, opgewacht door het muziekgeschap Apollo. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Sluise industrie- grond blijft 35 gulden per vierkante meter kosten. De raad nam dat besluit al enige tijd terug, maar Gedeputeerde Staten gingen niet met dat voorstel akkoord. GS vonden namelijk dat de gemeente de kostprijs moet rekenen, zodat Sluis 47 gulden moet vragen. Door het toepassen van een kleine truc blijft de grondprijs echter op het oude bedrag. De raad besloot gisteren om 47 gulden de vierkante meter te vragen aan toekomstige ko pers en voor elke verkochte vierkante meter twaalf gulden subsidie te geven, zodat de prijs van de grond voor het te- rein aan de St. Annastraat ge lijk blijft aan het bedrag dat bedrijven betalen moeten om grond te verwerven in de buurgemeenten. Loco-burgemeester J. du Fossé verdedigde het voorstel door te verwijzen naar de steunregelingen die ook door Aardenburg en Oostburg wor den toegepast. „Daar moet men ook niet de werkelijke kostprijs betalen", zei hij. „Daar krijgen de bedrijven ook subsidies". De raad ging ook akkoord met het voorstel om de ko mende jaren meer huizen te laten bouwen dan GS willen. De provincie denkt dat de Sluise behoeften de komende jaren slechts erg gering zullen zijn. Het college van B en W heeft echter aanwijzingen dat veel meer mensen dan GS denken, in Sluis willen komen wonen. Bovendien wil de ge meente zo vlug mogelijk weer meer inwoners dan 3000 inwo ners hebben, zodat de raad in over vier jaar weer elf in- plaats van zeven leden telt. Zoals bekend moest de raad door een teruglopend inwo nertal dit jaar van elf naar ze ven leden inkrimpen. De raad besloot ook om in het vervolg 30 frank aan iedereen te vragen die gebruik maakt van de gemeentelijke parkeerterreinen. Tot nu toe moest men slechts 20 frank per dag betalen, maar om de aan koop van een nieuw terrein zo snel mogelijk afbetaald te hebben, besloot men het be drag te verhogen. Van onze correspondent AARDENBURG - In de St.- Baafskerk te Aardenburg wordt donderdag 18 september een Zeeuws-Vlaamse koren avond gehouden onder leiding van organist en musicus Arie Karreman. De manifestatie staat in het teken van het 350- jarig bestaan van de doopsge zinde Kerck Het Lam tot Aer- denburgh en er doen 325 koor zangers mee. Aan deze koorzangavond wordt verder medewerking verleend door koren uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en de organisten M. Zonneheld van de St.-Baafskerk en Erwin Neve uit Oostburg, die enkele orgelsolo's ten gehore brengt. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het theater programma van Uit-West- Zeeuwsch-Vlaanderen voor de eigen regio is bekend. In te genstelling tot voorgaande ja ren worden nu alle voorstel lingen in het multi-functio- neel centrum Den Hoekzak te Oostburg gegeven. 'Uit' is tot de conclusie geko men dat het absoluut niet lo nend is om ook nog voorstel lingen in de andere West- Zeeuws-Vlaamse kernen te geven, omdat de publieke be langstelling daar meestal erg gering is. Bovendien heeft men voor Den Hoekzak geko zen om zo voor continuïteit en herkenbaarheid te kiezen. De mensen van 'Uit' ver wachten dat er het komende seizoen weer meer publiek naar de voorstellingen komt. Het afgelopen jaar viel er ook al een stijging te constateren. Op 17 oktober treedt het duo Rob van Houten en Feike Bosma op met 'Rendez-Vous', een kruising tussen revue en punkballet. De stichting 'Dram' doet Oostburg op 7 no vember aan met het pro gramma 'Sans Rancune 1&2'. De schrijver van het stuk is Wim T. Schipper en het gaat over twee potentiële vaders en een zwangere vrouw. De traditionele klapper van het seizoen is Den Avond, deze maal op 22 november, waar alle streekartiesten en mensen die iets aan hun medebewo ners willen laten zien, op het podium kunnen klimmen. Het programma is uitgebreid met Den Middag zodat nu ook kin deren hun capriolen en kun sten kunnen laten zien. 'Purple Blues' is een eenak ter van de bekroonde Ameri kaanse schrijfster Alice Wal ker. Een zwarte vrouw blikt in een monoloog terug op haar leven. Op basis van het ver haal is dit jaar ook een film verschenen van Steven Spiel berg. Drs P. en het Amsterdams Philharmonisch Trio met het programma 'Goede wijn be hoeft geen krans' zijn te zien en te horen op 7 februari. Een maand later, 8 maart, geeft Ramses Shaffy een solovoor stelling. Oude en nieuwe lie deren van hem zijn dan te ho ren. Tot slot houdt 'Uit' 9 mei een Indonesische dag. De cen trale figuur is dan Wieteke van Dort die als Tante Lien te zien zal zijn. Het ligt ook in de bedoeling dat er dan Oosters eten te krijgen is. Plaatselijk nieuws Soos - De soos voor alleen staanden, groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt zaterdag een gezellige avond in zaal Wijffels. Op het pro gramma staan een verloting en een bingo. Een orkest speelt dansmuziek. De soos begint om 20.00 uur. Herdenking - Op de Canadese begraafplaats te Adegem wordt zondag 14 september een herdenking gehouden van de Canadezen die bij de be vrijding van Belgisch en West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gevallen. Namens de ge meenten Oostburg, Aarden burg en Sluis wordt bij die ge legenheid een krans gelegd op de graven van de gesneuvel den. Personeelsvereniging - De personeelsvereniging van de gemeente Aardenburg maakt zaterdag 13 september een uit stap per fiets naar de stad Damme. Er worden bezoeken gebracht aan het-dorp Moer- kerke-Sint Rita, het admini stratief centrum te Moerkeke, het St.-Janshospitaal (mu seum) te Damme en de oude kerk daar. Er is ook een wan deling door Damme voorzien, alsmede een ontvangst door het stadsbestuur. Hondenclub - De Hondenclub Aardenburg start 7 september met een nieuwe groep gedrag en gehoorzaamheid voor hon den van zes maanden of ouder. Belangstellenden kunnen in schrijven tot en met 7 septem ber. De cursus begint om 9.3# uur. Strandkerk - In de Strand- kerk worden het komende weekeinde voor het laatst twee eucharistievieringen ge houden. Zaterdag om 19.00 uur en zondag om 10.00 uur. Gedu rende de maand september zijn er alleen op de zondagen nog vieringen om 10.00 uur, Het komende weekeinde luis tert een Duitse familie de vie ringen op met muziek en zang. Bridge - De Oostburgse brid geclub speelde een competitie wedstrijd. Uitslag A-groep: 1. mevrouw Christiaansen-de heer Barendregt, 2. heren Van der Hooft-Wagenaar, 3. heren Görtzen-Streusz. B-groep: 1. mevrouw Verstraeten-de heer Lako, 2. dames Barendregt-De Vries, 3. mevrouw Marteijn-de heer Langedijk. Knip- en naaicursus - In Den Hoekzak worden knip- en naaicursussen gegeven op woensdagamorgen van hall tien tot kwart over elf en woensdagavond van half acht tot kwart over negen. De cur sussen zijn voor beginnelingen en gevorderden. De kosten van de cursus zijn zes gulden per les met inschrijving voor mi nimaal tien lessen. Inlichtingen en opgave bij Li- selotte Spieringhs te Hoofd plaat Handvaardigheid - In het pa rochiehuis tegen de St.-Bavo- basisschool in de Breydel- straat wordt elke donderdag middag van half twee tot kwart over drie een cursus handvaardigheid en hand werktechniek gegeven. Moge lijkheden zijn: haken en breien volgens een patroon, brooddeeg figuren maken, werken met strobloemen, ma ken van menu- en kerstkaar ten, filethaken, filetdoorstop- pen. De deelnemers bepalen sa men in overleg en soms na suggesties van de lerares, wat het vervolg is van de cursus. De aan de cursus verbonden kosten zijn zes gulden per middag, koffie inbegrepen Het materiaal is wel voor eigen rekening. Geïnteresseer den kunnen zich opgeven bij Liselotte Spieringhs te Hoofd plaat. Geslaagd - L. van den Broeke uit IJzendijke is geslaagd voor het examen Vinoloog van de Nederlandse Wijnacademie. Hij is hiermee de eerste West- zeeuwvlaming die dit diploma behaald heeft. Nederló hetgeb modern geeft Itc zogeno jaarlijks Mobile uitgegri meubel Maardt krijgen voeten. Dutch L Nederle ontwerf verrastt interna. beurs ii de Ned gesprol hetnoo heeft dt een fiks werd n uitgevo in het a zestien zogenc steeds jaren zi smaakt rustiek Nieuwe van de Meube. Hetlee meubel Europe Staten. de Ned West-D handit van de is dat familie fabrikt Houtb datpe bedrijl kapita meubt Daarn meube import goedk „Daar plaats Desor. expor. die de ten toi als Pa Leolu. een m vertro topon Bergt ontwe Montii direct

de Stem | 1986 | | pagina 12