owicz erol' ingen fOORSTEL PGGM: VASTE PARTNER MEEVERZEKEREN Daniëls Perzische (tapijten! Daniëls Ziektekosten - verzekering! Instappolis Fransen leveren Heinekenontvoerders uit Controleren van kerncentrales van geen waarde I )e^e|Hd OR De Limburger: drie irocent herbezetting Belgratis 06-0199 ENING NDE RENTE NOS neemt faciliteiten 'klanten' aan ank Verzoener en verliezer Nijpels maakt kennis met milieu-pers T5 PAGINA 2 'NASTIE IQNDERPAG 28 AUGUSTUS 1986 :N BINNENLAND Rabo weigert Turk auto verzekering; boete geeist DE STEM COMMENTAAR NOG SLECHTS 3 DAGEN VOOR WEGGEEFPRIJZEN mankkaansi straw?»™ ZEIST - Als het aan het Pensioenfonds PGGM ligt, kunneQ. vanaf 1988 ook premieplichtigen die samenwonen hun partner meeverzekeren. Tot dusver is alleen de partner van een ge huwde pensioenverzekerde in de pensioenre geling opgenomen. Bij overlijden van de pre mieplichtige krijgt de nabestaande vervolgens een uitkering. MILIEUDEFENSIE: BINNENLAND verder teruggave van genda van de kantoren en Venlo. Bovendien rar. Baruch ermee op hts cliënten te bellen oek bij hem klant te der vorderde Duk dat ''-president hem ver- n wijs te maken dat an ten van de kantoren in en Venlo bij hem in n. ip van het kort geding n uit de hand te lopen Moszkowicz een door rkers van de kantoren d en Venlo onderte- aring voorlas. Daarin dat mr. Baruch in het feitelijk niets aan in he mde zaken heeft ge- hij nooit voor het mid- ntoor verscheen, "t te flauw om over te eageerde mr. Baruch -r hem stonden, aar ondanks alle proble- kan Aquino rekenen op orele steun van de in- -ijkste bondgenoten de Filipijnen: in de eer- laats de Verenigde Sta- en de andere lidstaten de ASEAN, het samen- kingsverbond in Zuid- -Azië. Zij vertrekt dit keinde voor bezoeken de ASEAN-landen Indo- en Singapore en vol- 'e maand gaat zij naar de nigde Staten, waar haar oed als zeker een onstui- onthaal zal worden be- zowel door de Ameri- se regering als door de nigde Naties. e Amerikaanse regering, andhaving van de stabi- t van de Filipijnen na het hart ligt, weet dat de dwetscommissie wei bepalingen zou kunnen emen die de Filipijnen tot kernvrije zone maken, zou betekenen dat de ïerikaanse marinebasis Bic Bay en de luchtmacht- s Clark Airbase worden eutraliseerd. De Sovjet- probeert bij de Filipij- de indruk te wekken dat ■ij een oorlog een mogelijk Iwit voor een nucleaire val kunnen zijn vanwege twee bases. Enkele Russi- e bezoekers hebben daar ngs fijntjes op gewezen. BP) tijen gebonde oppositio- e groep, op 4 september dag van protest te vieren, die datum zijn in de Chi- ïse geschiedenis regelma- presidentsverkiezingen ouden. /laar de MDP wil dat de oep uitloopt op een werk erbreking van twee da- 'Wij roepen alle Chile- op het land op 4 en 5 sep- iber van Arica tot Magal- es te verlammen waar- we aandringen op het af- den van Pinochet en de ming van een overgangs- 'ering', aldus de coalitie in verklaring. (ANP) frE) IJ *EN T28 PAGINA 3 Van onze Haagse redactie lk HAAG - Het blijkt regel- jtig voor te komen dat de )S gebruik maakt van faci- titen die derden gratis ter schikking stellen voor de jduktie van sportuitzendin- Alleen geld wordt door de gg niet geaccepteerd. blijkt uit antwoorden minister Brinkman fVC) op schriftelijke vragen de CDA-Kamerleden Van Sanden en Beinema. Zij iiden zich er nogal aan ge- ord dat het NOS-pro- jnima Studio Sport bij ten- stoernooien in Ede en Rot- :dam en bij de Wielerronde jdden Zeeland tot uitzending iten verleiden door de sport- Pensioen voor samenwonenden organisaties, die de omroep gratis faciliteiten ter beschik king stelden. Bij de wieler ronde zou het gaan om facili teiten van ongeveer 25.000 gul den. Brinkman houdt in zijn ant woorden vol dat de NOS zich heeft laten leiden door 'pro grammatisch/journalistieke overwegingen', maar hij er kent dat zonder de aanvul lende faciliteiten de verslag geving 'korter en goedkoper' was geweest. In andere geval len heeft de NOS de poot stijf gehouden en programma's ge weigerd, ondanks het aanbod van derden een deel van de produktiekosten over te ne men. In zijn antwoorden stelt Brinkman vast dat tv-versla- gen van bepaalde sportevene menten zowel voor de organi satoren als voor de sponsors groot belang hebben, „In de gehele wereld is de situatie kennelijk zodanig, dat grote sportevenementen alleen nog maar kunnen plaatsvinden als de organisaties aan de spon sors tv-coverage kunnen bie den." AMSTERDAM (ANP) - De Franse mi nister van justitie Chalandon en premier Chirac hebben besloten dat de twee ver dachten van de ontvoering van biermag naat Heineken en zijn chauffeur Doderer aan Nederland mogen worden uitgele verd. Volgens de Franse advocate van W. Holleeder en C. van Hout, mr. J. de Jongh, betekent dit dat de twee zouden kunnen worden uitgeleverd aan Neder land wegens afpersing en wederrechte lijke vrijheidsberoving. De derde reden waarom om uitlevering werd gevraagd door Nederland was schriftelijke bedrei ging. Op die grond kan, volgens het uitle veringsdecreet van de Franse bewinds lieden, niet worden uitgeleverd. Veel commentaar was er op de uitleve ringsbeslissing van Frankrijk niet te krijgen bij de advocaten De Jongh in Frankrijk en Moskowicz in Nederland Zij moesten van de beslissing nog op de hoogte worden gebracht Of zij nog in be roep gaan tegen de uitleveringsbeslissing konden zij ook nog niet mededelen. Tegen de beslissing van de Franse be windslieden kan hoger beroep worden aangetekend bij de Franse Raad van Sta te, de Conseil d'Etat. Dit beroep heeft echter geen schorsende werking. Dit be tekent dat de twee zonder meer kunnen worden uitgeleverd, of er nu wel of niet beroep wordt ingesteld. Mocht de Franse Raad van State later het uitleveringsdecreet van Chirac en Chalandon alsnog nietig verklaren dan zouden de verdachtenweer terug naar Frankrijk gestuurd moeten worden of worden vrijgelaten, aldus advocaat Mos kowicz. Dit betekent dat de twee Heine kenontvoerders snel naar Nederland ge bracht kunnen worden. Zowel het ministerie van Justitie als het openbaar ministerie in Amsterdam, dat is belast met het ophalen van de twee, waren nog niet formeel op de hoogte ge bracht van de inhoud van het uitleve ringsdecreet. Volgens de Amsterdamse persofficier van justitie Wooldrik houdt men op het parket toch rekening met een eventueel hoger beroep bij de Franse Raad van State. Volgens Wooldrik is het dan toch mogelijk dat Frankrijk, on danks het feit dat dit beroep geen schor sende werking heeft, de uitspraak van de Raad van State afwacht alvorens de twee op het vliegtuig te zetten. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Voor de kantonrechter in Nijme gen is gisteren tegen de itabobank in Nijmegen wegens discriminatie van een Turk 750 gulden boete geëist. De bank had geweigerd te bemiddelen bij het afsluiten van een autoverzekering. Een filiaalhouder van de bank had op 16 no vember vorig jaar aan de Turk verteld dat de bank geen autoverzekeringen afsloot voor buitenlan ders. De buitenlander diende daarop een aan klacht in. De officier van justitie noemde de strafmaat niet het belangrijkste. De kantonrechter zal schrif telijk vónriis wijzen. CTRECHT (ANP) - Bij het Audet-dagblad De Limburger ont daan door de arbeidstijdverkorting naar een 36-urige werk- teek per 1 oktober ruim elf nieuwe arbeidsplaatsen in de grati ën administratieve sector. Deze herbezetting van ruim te procent is voor de onder- lemingsraad van De Limbur- [er reden geweest om in te 'temmen met de invulling van ie atv met 13 roostervrije da- en even zoveel dagen in uren per dag, zo heeft OR- 'ïorzitter H. Veldhuis meege teld. Veldhuis reageerde daar- ee op de mededeling dat de tndememingsraden van de Audet-bladen De Stem, De Gelderlander/De Nieuwe Krant en het Dagblad voor Noord-Limburg geen overeen stemming over de invulling van de atv hebben bereikt, omdat zij juist vrezen dat er onvoldoende herbezetting plaatsvindt. Het personeel van deze Audet-bladen wordt de zer dagen geraadpleegd over mogelijke acties om de directie tot andere gedachten te bren gen. rije spaarvorm met een nate u meer spaart Zelfs saldo. nte tweemaal per jaar bij- ening haal je méér uit ©WEE ALS lammetjes hebben zelfs de linkse hemelbestor- ws binnen de Westduitse socialistische partij op de partijdagen 'Neurenberg zich als één man achter 'hun' Johannes Rau ge- teard. 'Bruder' Johannes is het nieuwe idool van de socialis- h, de man die in januari de christen-democraat Helmut Kohl uit ™ekanselierszetel moet wippen. De Westduitse socialisten stralen hun eenheid uit. Nog zelden 'ln de rijen zo gedisciplineerd gesloten geweest. De traditionele B|arisatie binnen de partij is plotseling afwezig omdat de ver killende vleugels hun strijdbijl begraven hebben. Het imago van Weid en gematigdheid is met zorg opgebouwd en verankerd in j? persoon van de nieuwe leider, een brave, aimabele, vroegere 'jbelverkoper. Zijn boodschap is duidelijk: Met Johannes Rau naar een veilige ;n sociale toekomst voor allemaal. Alleen: het geloof is er nog 'N. Of beter: het geloof in Rau is er niet meer. Een jaar geleden nog maar kon Rau niet stuk. Hij leek onstuit- af te stormen op het kanselierschap. Het was overal: komen, Jen en winnen. Het tij voor Rau keerde, toen hij het bij de laatste 'eelstaatverkiezingen slecht deed. Zijn imago van onoverwinne- Weid bleek in zeer korte zo ernstig verpulverd te kunnen wor- :sn. dat het defaitisme over Rau's kansen bij de komende verkie zen het eerst toesloeg in de eigen socialistische gelederen, gelijkertijd zakte Rau als een baksteen in de opiniepeilingen. Z Rau ook probeerde zich nóg meer op het 'midden' te richten leve de Navo', 'niet in zee met de Groenen, 'ik zal verzoenen in "Jats van splijten' - de tendens naar beneden lijkt niet te stuiten. De eerste, echte aanvallen op Rau kwamen wederom uit eigen lederen. Uit de hoek van Rau's illustere voorganger, Helmut wrtiidt, kwam het meest vernietigende oordeel: 'Rau zal verlie ten'. Rau is er niet kwaad om geworden, maar verdrietig. Maar juist «alles begrijpende van Rau, de persoonlijkheid zonder hoeken 'canden, het vermijden van een duidelijke richting aangeven, ;at alles wekt binnen de socialistische partij wrevel. De brave «vader Rau zal niemand echt tegen zich in het harnas jagen, aar straks moet hij wel echt in de arena tegen de bonkige, gra pten Kohl, de man met een zeldzaam overlevingsinstinct. Harmonie, verzoening, fantastisch. Maar waar eindigt voor een Z'ticus de verzoening en waar begint de besluitloosheid? Met ;ardig zijn win je zeker in Duitsland geen verkiezingen en er moet 0veel als een wonder gebeuren wil Johannes Rau Kohl, die !?0ral met zijn economische verhaal op rozen zit, in januari ver- Nijpels, minister heeft het zwaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Tijdens een drukbezochte receptie heeft de nieuwe minister van Milieu beheer en Ruimtelijke Orde ning, Nijpels, gisteren kennis gemaakt met de milieu-pers. De bijeenkomst droeg een informeel karakter, omdat Nijpels met de presentatie van zijn beleid, afgezien van wat Kamerdebat) es de komende weken, wil wachten tot Prins jesdag. De eerste met wie Nij pels gistermiddag dan ook kennismaakte, was een droge Riesling uit '84. Daarna wilde de nieuwe be windsman, die zijn eerste schreden op milieugebied zette als bestuurslid van de milieu- - FOTO PERRY HOKKE vereniging Benegora, inmid dels zo'n zes jaar geleden, nog wel kwijt dat de politieke lei ding van het milieu-ministerie 'boeiend, maar ook zeer zwaar' is. De komende weken zal dat al blijken. De Kamer wil dan met de nieuwe minister in de bat over uiteenlopende onder werpen als de nasleep van Tsjernobyl (stralingsnormen), de Cs-deponie, de wet bodem bescherming en de opslag van het Nederlandse kernafval in Borssele. (ADVERTENTIES) ZWUE SMDNTAPUTBI HEREZ-BIDJAR-SAROUCK ETC. in diverss dessins 240x170 vai JZSft- nu 995 - Mlrr. Mod. 207x138J46&- nu 850.- Afghanlstan 200x180 24W.- nu 1495.- Lourlstan 195x1362m.- nu 1150.- Arad Kirman 238x175„....3090:- nu 1365.- Tabrlz 180x126.4390.- nu 695.- Herez 221x1341468:- nu 850.- ZWAIE STNAMBTAPUIfli HEREZ-BIDJAR-SAROUCK ETC. In diverse dessins 300x200 V*I 2468* nu 1495.- Kirman 306x190460C.- nu 2500.- Feraghan 297x1946899:- nu 3950.- Mirr. S. 247x200 299(7.- nu 2250.- Bidjar 262x194.4900:- nu 3450.- Mlrr 246x2031968!" nu 1250.- Zware kwaliteit met wolmerk Zolang de voorraad strekt MEENEEM PRIJS 90x 60 nu voor 75.- ±140x 75 nu voor 150.- ±150x100 nu voor 180.- ±200x150 nu voor 375.- ±240x170 nu voor 510.- ±250x200 nu voor 625.- ±300x200 nu voor 750.- ZIE ONZE ETALAGES Deskundige voorlichting Alle tapijten met volledige garantie Reparaties in eigen atelier Eventueel zfchtzending bij u aan huls Donderdagavond koopavond HOEK GINNEKENSTRAATv. C00TH PLEIN - BREDA 076-134666 Van een cmzer verslaggevers PGGM in Zeist is na het ABP het grootste pensioen fonds. Er zijn 279.000 werknemers uit de welzijns- en gezondheidssector verzekerd. Het Zeister pensioenfonds wil min of meer los-vaste re laties buiten beschouwing la ten. De premieplichtige die zijn partner in de pensioenre geling opgenomen wil hebben, moet een notariële verklaring overleggen waaruit blijkt dat hij of zij tenminste een half jaar samenwoont. In de voorlopige regeling van dit partnerpensioen vraagt het PGGM elke drie jaar een herhaalde 'aanmel ding' van de partner. Blijft die melding uit dan veronderstelt het pensioenfonds dat de rela tie beëindigd is. Als verze kerde partners uit elkaar gaan, en de premieplichtige daarna overlijdt, krijgt de ex- partner alleen een uitkering als zij tenminste vijf jaar heb ben samengewoond. Het partnerpensioen moet de instemming krijgen van het ministerie van Financiën. On langs heeft staatssecretaris Koning op Kamervragen geantwoord dat hij er voorals nog van uitgaat dat de pre mieplichtige tenminste twee jaar samenwoont alvorens een partner kan worden meever zekerd. Het bestuur van de ambte narenvakbond Abva/Kabo vindt dat de PGGM-directie op het punt van het partner pensioen wat te hard van sta pel loopt. Het is een onderwerp dat wordt meegenomen in een studie waarin allerlei ontwik kelingen op pensioengebied aan de orde komen, aldus een woordvoerder van de bond. Uiterlijk in 1988 moeten de pensioenfondsen hun regelin gen hebben aangepast aan de Europese richtlijnen die man nen en vrouwen gelijke rech ten garanderen. Dat heeft bij voorbeeld gevolgen voor de AOW en dus ook voor het aan vullende pensioen. Een be langrijk punt voor de bond is ook dat de toelage voor onre gelmatige diensten in de pen sioengrondslag wordt meege nomen. De Abva/Kabo vindt ook, aldus het commentaar van de 'bond, dat er een pensioenrege ling moet komen voor mensen die samenwonen. Maar de rechten van de huidige verze kerden staan voorop en de premies mogen er niet door omhoog gaan. AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging Milieudefensie in Am sterdam hecht geen enkele waarde aan de controle van de kern centrales Dodewaard en Borsele, waar de regering het Interna tionaal Atoombureau (IAEA) in Wenen om heeft gevraagd. De uitslag van zo'n controle staat al bij voorbaat vast, aldus de ver eniging in een persverklaring. Het atoombureau is opge richt voor de bevordering van de toepassing van kernener gie. Dat bureau wordt nu ge vraagd of zijn eigen veilig heidsrichtlijnen in onze kern centrales voldoen. Het afkeu ren van de beveiliging van Dodewaard en Borsele bete kent dat de veiligheid van alle kokendwater- en drukwater- reactoren in Europa twijfel achtig wordt. Een dergelijke uitslag zou het kernenergiesti- muleringsbeleid geheel onder uit halen, aldus Milieudefen sie. Het zou volgens die ver eniging in het belang van het bureau zijn om de centrales goed te keuren. Het verzoek om controle is volgens haar dan ook doorgestoken kaart. Naar de mening van de ver eniging gokt de Nederlandse regering op een bewijs van goed gedrag. De Vereniging hecht wel belang aan een vei ligheidscontrole door een groep onafhankelijke deskun digen. De veiligheid van de kweekreactor te Kalkar (West-Duitsland) is bij voor beeld ook door een groep van onafhankelijke deskundigen onderzocht. Dit leidde tot het besluit van de deelstaat Noordrijn-Westfalen om de kweekreactor niet in gebruik te nemen, betoogt de vereni ging. Milieudefensie stelt dat de regering een kernongeluk vele malen groter dan die van Tsjernobyl een aanvaardbaar risico vindt. Gezien de desas treuze gevolgen van het onge luk in Tsjernobyl moet nu eerst duidelijk worden welk ongeluk de regering nu maxi maal aanvaardbaar vindt. Dit type ongeluk dient dan als uit gangspunt voor de beoordeling van de veiligheid van de kern centrales te worden genomen. De regering spant nu het paard achter de wagen. Zo wordt de evaluatie van het on geluk bij Tsjernobyl een aan fluiting, merkt Milieudefensie op. Het ontbreken van een vei ligheidskoepel bij Dodewaard is volgens de vereniging zo ernstig dat niet op de voorge nomen controle gewacht mag worden. Dodewaard moet naar haar mening daarom di rect worden stilgelegd. .J 4/ 15 Volgende jaar krijgt Neder land een grote, gratis licht show. Fietsen worden uitgerust met reflecterende banden in de kleuren wit en geel. Op die manier moet het duis ter aan banden worden gelegd. De fiets wordt 's avonds een kermisattractie. Na de banden zullen de spatborden, de pak jesdrager, de kettingkast en het zadel ook wel een felle, lichtgevende kleur moeten hebben. Vervolgens moeten er speciale bellen gemonteerd worden die een vrolijk deuntje spelen als er auto's naderen. Maar denkt u dat Charley of een andere orkaan zich aan de draaiende lichtjes zal storen? Zal Charley denken: deze fiets blaas ik niet omver? De fietsenmakers, sorry de tweewielerservicestations, zullen er wel blij mee zijn. Ik sluit me echter niet zonder protest aan bij het gekleurde peloton. Ik neem een advocaat in de arm. Moszkowicz. Dat is een probleem. Want er zijn twee, vader en zoon en die motten mekaar nies. Nee, het is zeker niet: Veel liefs van Mosz- kowic. Wie zal er winnen, Max of Ba ruch? De ene vraagt steeds het Maximum en de andere is een Baruchte handelaar. Dit is vrijwel zeker de uitslag: de ene is pleiter, de andere is pleite. Nu ga ik reflecterend op weg naar huis. MERIJN Vakantiedrukte IN dit laatste weekeinde van augustus wordt op de wegen in ons land geen grote drukte verwacht Wel in de ons om ringende landen. Vooral de wegen in Frankrijk zullen ernstig verstopt zijn. Op de Duitse autobahnen zal het verkeersbeeld hoofdzakelijk worden bepaald door terugke rende vakantiegangers die in noordelijke richting rijden. In België wordt het druk op na genoeg alle belangrijke ver bindingen vanuit het zuiden en kust richting binnenland. Diefstallen SAMENWERKING tussen de rijkspolitie te water in Am sterdam en de rivierpolitie in Rotterdam heeft geleid tot het oplossen van elf diefstallen uit containers en twee inbraken in havenloodsen in Rotterdam en Amsterdam. Het grootste deel van de buit, die bestond uit partijen kleuren tv's, cacao en koffie met een gezamen lijke waarde van meer dan drie miljoen gulden is volgens een zegsman van de politie in Rotterdam teruggevonden in een loods op een Amsterdams haventerrein. Verduistering VTER ambtenaren van de ge meente Assen zijn door de burgemeester van die plaats geschorst, omdat zij worden verdacht van verduistering van parkeergelden. Volgens een woordvoerder van de poli tie zouden de vier in totaal een bedrag van 15.000 a 20.000 gul den in eigen zak hebben gesto ken. Scheepswrakken BIJ de aanleg van de slufter- dam, het depot voor opslag van verontreinigd havenslib aan de westpunt van de Maas vlakte, hebben de baggeraars opnieuw twee scheepswrak ken gevonden. In totaal zijn er nu vier ontdekt. Op het ogen blik wordt onderzocht hoe oud de twee wrakken zijn. Van de twee wrakken die eerder deze maand werden aangetroffen ligt er één in de slufterdam; de ander daarbuiten. Het wrak in het depot is naar het zich laat aanzien nog compleet en da teert mogelijk uit de zestiende eeuw. Luycks DE zuurwaren-, mosterd- en azijnproducent Luycks komt waarschijnlijk in Duitse han den. De moedermaatschappij, de Nederlandse dochter van het Amerikaanse voedings concern Campbell, voert daar over onderhandelingen met de Duitse zuurwarenfabrikant Carl Kuehne in Hamburg.

de Stem | 1986 | | pagina 3