Feesten Zuiddorpe op de tweede helft Uitstapje voor de natuurliefhebber Bekende artiesten op Sterrefeesten Clinge Peuterspeelzaal Vogelwaarde in nieuwe ruimte JAARMARKT ZUIDDORPE: Bedenkingen tegen de kapverordening DE STEM DAIHATSU I DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 VAN ZEELAND ZUIDDORPE „Maar dan moet er wel een nieuw jaarmarktcomité worden opgericht". IN OOST ZEEUWSCH- VLAANDEREN VAN DUYSE-MAHU OPPOSITIE HONTENISSE WEEKEIND 6 EN 7 SEPTEMBER GARAGE DU PONT TERNEUZEN BV Clinge Graauw St.-Jansteen Stekene T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers ZUIDDORPE - De viering van het 750-jarig bestaan van Zuiddorpe begint komend weekend aan de 'tweede helft'. De eerst helft, al viel het afge lopen weekend met Hans de Booy en AVRO's tot pop show enigzins tegen, kan volgens mede-organistor Wilfried Roelandt geslaagd genoemd worden. Hoogtepunten daarbij wa ren de Boekweitfeesten en de tentoonstelling 100 jaar kerk in Zuiddorpe in het bejaar denhuis De Lindenhof. Vooral de belangstelling voor de fo toexpositie overtrof de stout ste verwachtingen. Rosa van Waes en Etienne van Damme, verantwoordelijk voor de in richting, ontvingen meer dan 1000 gasten. „En niet iedereen heeft het gastenboek gete kend", aldus Rosa van Waes. De verkoop van het jubi leumboek 'Zuiddorpe 750 jaar', geschreven door Etienne van Damme, loopt als een trein. Van de 750 exemplaren zijn er al 650 verkocht. Voor het ko mend weeken vermeldt het programma opnieuw tal van attracties. Er uitspringen het bezoek van de stichting Velo- mobiel uit Zuidland met een serie antieke fietsen en het verschijnen van de Rolls Royce en Bentleyclub. De antieke fietsen zijn za terdag 30 augustus vanaf 14.00 uur te zien op het dorpslein. Daarna volgt een rondrit waaraan ook de jeugd met versierde fietsen kan deelne men. Er zijn daarbij prijzen te winnen.Er zijn verder die middag optredens van mu ziekkorpsen. Om 14.30 uur treedt showband Sas van Gent voor het voetlicht, samen met de showgirls ut Terneuzen. Tussen 17.30 en 19.30 uur is het de beurt aan showband Thalia uit Axel. Bij de kios, als het weer slecht is in de feesttent, is het om 19.00 uur volksdansen voor bejaarden, 's Avonds ier een dansavond in de tent met levende muziek. Zondag beginnen de festivi teiten om 13.00 uur met de aankomst van de Rolls Royce en Bentley club. Ook Classic Vehicel club Zeeuwsch- Vlaanderen zet in Zuiddorpe zijn beste beentje voor. Na een rondrit door het dorp zijn de auto's op het dorpsplein te be zichtigen. In de loop van de middag muziek van de Braeckmanszonen uit Boek- houte. 's Avonds in de feest tent worden de vrolijke klan ken door de Yankee Doodle Session uit Sluiskil verzorgd. Traditie na lange tijd in ere hersteld Adhemar van Waes heeft er in principe wel oren naar. Hij heeft de afgelopen maanden als lid van de stichting 750 jaar Zuiddorpe bijna helemaal al leen het programma van de jaarmarkt in elkaar gedraaid. Maart 1970. Op die dag is in Zuiddorpe voor de ne gentiende en laatste keer jaarmarkt gehouden. De gemeentelijke herindeling, waarbij de gemeenten Zuiddorpe en Koewacht onder het bestuur van Axel kwamen te staan, is de directe oorzaak van de op heffing van Zuiddorpe's trots. Er kwam geen subsi die meer los. Nog een reden. De belangstelling taande. Boerenbedrijven krompen in. En de aan voer naar de jaarmarkt in Zuiddorpe, van oudsher eerder een ontmoetingsplaats voor boeren dan voor veehandelaren, stokte. Zaterdag 6 september vormt het dorpsplein onder de eeuwenoude linde bomen opnieuw het decor voor de jaarmarkt. „Een eenmalig gebeuren", heeft de organiserende stich ting 750 jaar Zuiddorpe van meet af aan luidkeels geroepen. Nu het evenement nadert wordt er ge fluisterd de uit 1952 daterende traditie in ere te her stellen. Permanent. „Ik heb natuurlijk wel hulp gehad". Noemt oud voorzitter Rene D'hert in het bijzonder. „Maar ik bedoel, dan moet er toch een goede taakverdeling komen. Ik heb er nu veel energie in gestopt omdat het in principe om een eenmalig gebeuren ging. Nu gaan er stemmen op om een aantal goed geslaagde onderdelen van de feesten jaarlijks te gaan houden. De jaarmarkt is misschien zo'n voorbeeld. Als dat gebeurt moet het goed worden opge zet met een aantal mensen. Alleen is dat niet vol te hou den". Adhemar wil echter nog niet al te ver vooruitlopen. De zesde september eist voorlopig al zijn aandacht op. Zo heeft hij maar liefst 150 inschrijvingsformulie ren de deur uitgedaan. De respons tot nu toe is over weldigend. Alleen aan kleinvee zijn er al meer dan 150 meldingen binnen. Het karakter van de jaar markt is in de loop der tij den flink veranderd. Kwam de aanvoer vroeger hoofdza kelijk van boeren en was het eerder om de gezelligheid te doen. Nu hebben veehande laren de overhand en spelen prijzen een belangrijke rol. Adhemar: „Voor een vee handelaar is het natuuurlijk aantrekkelijk als zijn bees ten in de prijzen valt. En voor de slager is het ook leuk om een kampioen in de winkel te hebben. Er zit nu veel meer achter. De jaar markten in Koewacht en Sint Jansteen, waarmee we ons willen vergelijken, draaien dan ook elk jaar goed". Doorbreken Behalve een oude traditie in ere herstellen wil Zuid dorpe ook proberen een oude traditie te doorbreken. „Alle jaarmarkten zijn een och- tendgebeuren. 's Morgens wordt er gekeurd en 's mid dags bloedt de zaak lang zaam dood. Wij willen pro beren de aandacht van de mensen een hele dag vast te houden". Gekozen is voor een 'agra risch' programma tot 18.00 uur. De jaarmarkt zelf be gint om 9.00 uur. Een uur la ter wordt een tentoonstel ling van landbouwwerktui gen geopend, 's Middags van 13.30 tot 16.00 uur zijn er ploegwedstrijden. In de zelfde periode kunnen er rondritten door het dorp worden gemaakt met paard en wagen. Van 13.30 tot 15.00 uur kan iedereen gratis ponyrijden. De aandacht wordt om 14.00 uur weer opgeeist door de ruitersportvereniging Graeve Jan die demonstra tie ten beste geeft. Het mid dagprogramma vermeldt verder ringsteken op het dorpsplein. Aan dit evene ment doen zowel ervaren als onervaren rijders mee. Ook wordt tijd vrijgemaakt voor een EHBO demonstratie en een optreden van ballet groep Rozante. Het muziek korps EMM van Koewacht verzorgt de muzikale om lijsting. De prijsuitreiking van alle acitviteiten is om 17.30 uur in de feesttent. Adhemar van Waes met kind en vee - FOTO DE STEM COR J. DE BOER De jaarmarkt in het verre verleden Van een onzer verslaggevers HULST - In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen worden voor de na tuurliefhebbers de komende tijd weer interessante uitstapjes op touw gezet. Morgen houdt natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut voor de derde keer een nachtvlinderexcursie. Tenminste als het niet te hard regent. Er wordt een route uit gezet met zo'n vijftig stroop vallen. De route loopt langs de Hulster Liniedijk, waar ook een lichtval staat opgesteld. Bij gunstig weer kunnen de deelnemers mogelijk zo'n vijf tig verschillende vlinders tel len. De tocht wordt geleid door Eddy Vermandei, die de deel nemers om 22.00 uur verwacht bij scoutingcentrum 't Ja gertje. De tocht duurt twee uur. Wie het wat gemakkelijker wil, kan morgenavond terecht in Den Dullaert te Hulst. Daar verzorgt het Zeeuwse Land schap een dialezing over de verschillende natuurgebieden die in haar beheer zijn. Na de lezing volgt een forumdiscus sie, waar alles te berde kan worden gebracht betreffende natuurbeheer in het algemeen, of het Zeeuwse Landschap in het bijzonder. De volgende dag, zaterdag, zijn alle belang stellenden welkom voor een excursue door het Land van Saef tinghe, een van de belang- rijkste terreinen die het Zeeuwse Landschap in beheer heeft. Deelnemers worden om 8.30 uur verwacht in Emma- haven. Wie geïnteresseerd is in kustvogels moet zondag 14 september in de agenda note ren. Dat wordt een Terneuzen een buitendijkse excursie op touw gezet tussen de oude veerhaven en de oost-buiten- haven. Gids is Marcel Capello en die verwacht de deelnemers om 10 uur bij het oude post kantoor aan de Nieuwstraat. In het waterwingebied Sint- Jansteen tenslotte leidt bos wachter G. Blaauwendraat zondag 28 september een wan deling door het bosrijke ge bied. Verzamelen om 9 uur aan de Van Hogendorplaan 11 te Kapellebrug, waar de bos wachter woont. (ADVERTENTIE) GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE I DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM - Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 KLOOSTERZANDE - De op positie in de Hontenisser ge meenteraad bleek gisteren on overkomelijke problemen te hebben met de komst van een gemeentelijke kapverorde ning. Het protest mocht echter weinig baten, omdat de 'rege ringsfracties' zich achter het voorstel van B en W schaar den. „Ik ben in principe tegen verordeningen", vertolkte H. Bruggemans de gevoelens van het CDA. „Er zijn er zoveel dat je, om maar bij het onderwerp te blijven, door de bomen het bos niet meer ziet". Volgens Bruggeman heeft de gemeente al werk genoeg zonder dat de ambtenaren moeten speuren naar illegale bomenkappers. Bovendien, zo meende hij, is de verordening een inbreuk op het eigendomsrecht en de pri vacy van de burgers". Burgemeester mr. A. Kessen zag met enige verbazing de weerstand tegen de verorde ning, die praktisch iedere an dere gemeente al lang heeft. In Hontenisse lette tot nu de pro vincie op het bomenbestand. „De provincie heeft het ons verzocht", aldus de burge meester. „Bovendien houden we het liever zelf in de hand". In een tijd dat de mensen steeds meer oog krijgen voor de natuur meende hij dat het zelfs een noodzaak is om zo'n verordening te hebben. „Om te voorkomen dat iedereen maar zijn gang kan gaan". L. Mangnus (eigen lijst) wierp tegen dat de verorde ning een verarming voor de houtopstand in de gemeente zal betekenen. „Wie plant er immers nog een boom in zijn tuin als hij niet weet of hij. hem later wel mag omkap pen". Volgens hem worden de kosten voor de uitvoering van de verordening in de vorm van leges op de burger afgewen teld. De burgemeester zag daarin geen probleem. „Beter dat de burger een paar gulden betaalt dan dat iedereen zo maar klakkeloos bomen kan omhakken". De bomen langs de weg Vo- gelwaarde-Kloosterzande, zo liet wethouder J. Joossen gis teren weten, zijn er weer bo venop gekomen. Ze waren be spoten met een sterk goedje, waardoor ze abrupt hun bla deren lieten vallen. Inmiddels zijn ze weer in de groei. Nog steeds in de groene sfeer lag ook het voorstel om het Marijkeplein te verfraai en. C. Roctus (lijst P. Mang nus) gaf tot ieders verrassing een lesje in plantkunde. Hij wees erop dat een fiks aantal planten op het lijstje allen goed gedijt in de schaduw, dat een even groot aantal tochtvrij moet staan en weer andere een rotsachtige bodem willen. Kortom, eisen waaraan het Marijkeplein in de verste verte niet voldoet. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Calon, Co Meertens, Joep Trommelen, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 95839. Van een onzer verslaggevers CLINGE - Voor de twaalfde keer worden op 6 en 7 septem ber in Clinge de Sterrefeesten gehouden. Een feest dat uit drukking moet geven aan de verbondenheid tussen de Clingse bevolking en de bewo ners van de zwakzinnigeninr- richting De Sterre. Een gezel lig evenement, waar geestelijk gehandicapten samen met de duizenden bezoekers uit de wijde omgeving kunnen feest vieren. Bovendien biedt het Sterre- feest een uitstekende kans, zij het oppervlakkig, met de leef- en woon wereld van geestelijk gehandicapten kennis te ma ken. Zaterdag 6 september wordt het evenement om 14 uur offi- ceel geopend door burgemees ter F. Jacobs en directeur P. Bottelier van De Sterre. Dat gebeurt met medewerking van fanfare en majorettenkorps Weldoen door Vermaak en de Scouting Nederland. Trouwe bezoekers zullen het vaste stramien van de Sterrefeesten direkt herkennen: vlaamse kermis, kindermolen, lucht kussen, ballenbad, kinderate lier en poppenspel zijn er nu ook weer om de jeugd bezig te houden. Bovendien komen op zaterdagmiddag de televisie helden Meneer Kaktus, Me vrouw Stemband en Meneer Kweetniet hun nieuwe kin derprogramma brengen. De toegang is gratis. Ook de muziek speelt een grote rol tijdens de beide feestdagen. Niet minder dan acht muziekgezelschappen zullen in de weer zijn om het terrein met vrolijke klanken te vullen. Sportieve bezoekers kunnen meedoen aan de Ster- rewandeltocht en Sterretrim- loop. Voor de jeugd is er op zondag een viswedstrijd en passieve sportliefhebbers kunnen de rijkunsten bewon deren van de leden van de mo torclub uit Axel. De sterke mannen meten rich in een touwtrekwedstrij d. Mensen die van enige rust houden kunnen een bezoek brengen aan het werk van vele exposanten uit Nederland en België die de resultaten van hun expressieve talenten ten toonstellen. Voorts wordt de film 'De Sterre - een thuis' vertoond, die de kans biedt een kijkje te nemen in de interne keuken van De Sterre. Op zondagochtend is er een kerkdienst met als voorgan gers pastoor J. van der Hey- den en dominee R. Hartog. Het parochieel gemengd koor uit Clinge en de fanfare Weldoen door Vermaak verlenen hun medewerking. Wegens het succes van vorig jaar staat ook de soundmix-playbackshow weer op de rol. Gepresenteerd door Peter Dobbelaer en muzi kaal verzorgd door de Radio en Televisie-omroep van De Sterre. Voor de beide avonden is men erin geslaagd bekende artiesten te contracteren. Op zaterdagavond treden José en Bonnie op, ondersteund door het orkest Clockhouse. Zon dagavond treden Albert West en Hans de Booy op. Zij wor den begeleid door het orkest Apart. De toegang bedraagt 12,50 gulden en wie beide avonden bezoekt, betaalt twintig gulden. Kaarten kun nen gereserveerd worden bij De Sterre. Wie de Sterrefeesten bezoek kan niet naast de Scouting kij ken. Zij presenteren zich beide dagen met hun activiteiten. Bovendien verzorgen zij de spectaculaire opening van het •leest. (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bedrand Vael Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 Plaatselijk nieuws Game'78 - Tennisvereniging Game'78 hield een vriend schappelijke ontmoeting met De Zilveren Klomp uit de buurgemeente De Klinge. Met een forse 54-36-overwinning mocht De Zilveren Klomp de beker in ontvangst nemen. EHBO - Zaterdag geeft de EHBO Graauw tijdens de Saeftinghefeesten in Paal een demonstratie over de verle ning van eerste hulp aan slachtoffers van ongevallen. De demonstratie begint om 14.00 uur. De Putters - Buurtvereniging De Putters hield de jaarlijkse fietstocht. Vanaf St.-Jansteen werd via de Stekense bossen naar Sinaai gefietst. In Ste- kene werd een zwemhalte ge houden, waarna via Koewacht naar huis werd gefietst. Na de 34 kilometer lange tocht werd een grote barbecue gehouden op het speelveld aan De Put ting. Toernooi - De jeugdcommissie van de voetbalvereniging Steen hield een jeugdtoernooi voor B- en C-junioren van Groot-Hulst. Uitslag C-junio ren: 1. Steen, 2. HW'24, 3. HW'24 C2, 4. Steen C2, 5. HW'24 C3. B-junioren: 1. Clinge, 2. HW'24, 3. Graauw, 4. Steen, 5. HW'24 B2. De Warande - De maande lijkse kaartmiddagen voor het kampioenschap voor ouderen in gemeenschapscentrum De Warande starten woensdag 3 september. In totaal zijn er acht kaartingen. Aan het eind van het seizoen komen de zes beste kaarters in aanmerking voor de eindcompetitie. De wedstrijd van 3 september be gint om 13.30 uur. Abrahamwedstrijd - Op het terrein van de voetbalvereni ging Steen wordt vrijdag 29 augustus een Abrahamwed strijd voor veteranen gehou den. Om 19.00 uur speelt een selectie uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen tegen de Steense veteranen. Gerard van Over- meeren ziet die dag Abraham. Scheidsrechter is G. van Dors- selaer. Na afloop is er een hul- digfing en een gezellig samen zijn. Expositie - De in St.-Jansteen wonende kunstschilder P. van Coolegem houdt een expositie van dertig werken in het kas teel van Saffelaere in België. De hele maand september is de tentoonstelling te bezichti gen met uitzondering van woensdag- en donderdgavond. Jaarvergadering - De voetbal vereniging Steen houdt van avond (woensdag) de alge mene jaarvergadering. Naast de gebruikelijke agendapun ten staat er een bestuursver kiezing op het programma. Door het aftreden van E. Pica- vet, E. van Duijse en E. Francke en een bestaande va cature, zijn er vier zetels be schikbaar. Het bestuur draagt J. Hense en A. Totté voor. Ver dere kandidaten kunnen zich nog aanmelden. Wienerconcert - Voor de aan de grens wonende concertlief hebbers is het zeker de moeite waard het groot Wienercon cert 27 september in de sport hal te Stekene bij te wonen. Het concert wordt verzorgd door het jeugdkoor van Steke ne, het Ruysscheveldekoor, de fanfare St.-Willibrordus uit Merksplas, het Aachner Chor Collegium uit Duitsland, Jan Valach en als klap op de vuur pijl Marco Bakker. De avond begint om acht uur, toegang 300 Bfrs, kinderen gratis. In de voorverkoop 200 Bfrs. Van onze correspondent VOGELWAARDE - Burgemeester Kessen van Hontenisse opent zaterdag het nieuwe onderkomen van de peuterspeelzaal Dui melot in Vogelwaarde. De voormalige kleuterschool aan de Kerkhofpad was na de invoering van de basisschool vorig jaar leeg gekomen. Voor het bestuur van Duimelot het sein om bij de gemeente aan te klop pen. Door de slechte staat van onderhoud (kozijnen rot, dak lek) moest de gemeente eerst de financiële consequenties op een rijtje zetten. Vooruitlopend op een gedeeltelijke renovatie kreeg de peuterspeelzaal van de gemeente toestemming het kleuter schooltje te gebruiken. Zo komt er zaterdag dus een einde aan een zesjarig verblijf op Hoeve La Salette. Na de oprichting in 1979 bleek het woonhuis van La Salette de enige geschikte plek in Vogelwaarde om de peuterspeelzaal on der te brengen. Na in het begin met een 25-tal peuters te hebben gewerkt, viel dit aantal na enige tijd sterk terug en kon alleen door grote inzet van het actieve bestuur de peuterspeelzaal ge handhaafd blijven. Vanaf volgende week kunnen alle peuters uit Vogelwaarde en omstreken weer op dinsdag- en donderdagmorgen terecht in de ruimte aan het Kerkhofpad. Zaterdagochtend om half elf vertrekt de boerenkapel van Lams waarde met de peuters vanaf café De Doosjes naar de peu terspeelzaal. Voor alle peuters is er een kleine verrassing en een glaasje fris. Met zijn aangepaste wc-tjes, afgeschermde speelplaats en zandbak heeft de peuterspeelzaal nu eindelijk een ideale ruimte gekregen.

de Stem | 1986 | | pagina 15