Historische zege volleyballieren Perfecte coup Knetemann TITELHOUDER VERSLAAT GO AHEAD EAGLES SLECHTS MET 2- 0 Profronde kampt met sportieve problemen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PAGINA SPORT al MAANDAG 25 AUGU SELINGER WAARSCHUWT VOOR TE VEEL OPTIMISME EINDHOVEN - Ook tijdens het eerste compe titie-optreden in eigen huis is PSV er niet in geslaagd een glanzende prestatie neer te zet ten. HANS KRAAY: 'Randy Samuel mag spelen' HUYBERGENAAR WINT RONDE VAN NEDERLAND VOOR VIERDE MAAL IAAF grootste sportbond ter wereld Schrauwen tweede in B-klassieker Juantorena dreigt met boycot Cuba Raymakers Timoumi Swerts blijft onderhandelen! IAAF: ex-profs mogen terugkeren Derkckx en Cox vijfde in finale K2 T14 ALMELO (ANP) - Met een overwinning op het B-team van de Sovjet-Unie, de eerste in de historie, heeft het Neder landse heren-volleybalteam zondag de eerste trainingspe riode onder Arie Selinger af gesloten. Een tijd, waarin er niet alleen dageljks vier uur werd getraind, maar die ook benut werd voor het spelen van wedstrijden. Na vier duels tegen Brazilië werd de laatste week van de stage gebruikt voor duels te gen de Sovjet-Unie, Grieken land en Finland. Na het opma ken van de sportieve balans restte een positief saldo. Zowel Brazilië als de Sovjet-Unie werd voor het eerst in de his torie van de volleybalbond verslagen. Door de triomf op de Russen werd ook het vier- landen-toernooi in Almelo ge wonnen. Behalve de sportieve balans kon Selinger na twee maanden nog een andere rekening op maken. Hoe zijn selectie de vele trainingsuren en de wed strijden zowel fysiek als psy chisch kan verwerken. Na het evalueren van die gegevens bleef een wat minder rooskleurig beeld over. De mentale druk, die er vooral door de buitenwereld op het team wordt gelegd, is gigan tisch. „Het blijkt dat men in Nederland niet weet wat het van een team vergt voor het aan de top komt te staan. Hoe veel er moet worden geïnves teerd. Er worden van mijn se lectie nu al wonderen ver wacht. Dat is onmogelijk", verwoordde Selinger de moei lijkheden, waarin zijn spelers verkeren. „De weg naar de top, en daar willen wij heen, is geen keurig rechte weg, maar gaat geleidelijk omhoog. Het pad is misschien wel geplaveid met rozen, maar die hebben ook doornen. Vooruitgang gaat ge paard met vallen en opstaan. Daar schijnt het grote publiek niet aan te willen. Dat ver wacht van een ploeg, die zo veel tijd in oefenen stopt, di rect resultaat. Onze belang rijkste zorg op het moment is het team te wapenen, of zich te leren wapenen, tegen die men tale spanningen. Ook dat heeft weer tijd nodig. Vooral de laatste week heb ik het team rust gegeven. Daar was de ploeg lichamelijk en geestelijk aan toe. Na het verlies tegen Griekenland hebben we als groep weer lang bij elkaar ge zeten. Vooral na dat duel was het belangrijk de ploeg weer op één lijn te krijgen". Tegen de Sovjets bleek de pep-talk van de Amerikaan te hebben gewerkt. De gasten, die voor zo'n 7000 gulden per wedstrijd hun kunsten wel willen vertonen, waren in de eerdere duels oppermachtig. Tot op zekere hoogte hield de Nederlandse ploeg het bij, daarna zakte het team ver weg. Dat was in Krimpen zo, een dag later in Vught was het nauwelijks beter. Zondag was de start weer goed. Selinger startte met zijn vaste Martinus-basis Goed koop, Selinger, Buys, Boudrie, Leeuwerik aangevuld met Animo-speler Posthuma. Maar het grote verschil met de andere wedstrijden was, dat de ploeg nu rond het achtste punt niet inzakte. Met een goed blok, een redelijk vaste stop en een goed lopende aan val, waarin Boudrie excelleer de, werd de Sovjet-ploeg ge sloopt. Wat coach Kondra ook probeerde, time-outs of wis sels, zijn spelers bleven achter de feiten aanlopen. Oranje be paalde het wedstrijdbeeld en bleef dat volhouden tot het einde. De leuke afsluiting van zijn eerste periode als verantwoor delijk man voor het heren volleybal stemde Selinger niet echt vrolijk. „Er is nog een hele lange weg te gaan. De prestatie-curve vertoont nog teveel pieken en dalen. Om dat te verhelpen, is tijd en trai ning nodig". De komende maanden zal de ambitieuze Amerikaan dan even een pas op de plaats moe ten maken. Tot februari vol gend jaar moet hij zich behel pen, want dat is het in zijn ogen met twee trainingen per week. Daar tussen door is hij met zijn selectie, die gezien de successen van de jeugdploeg wel gewijzigd zal worden, nog in actie bij een paar toernooi en. Na Haarlem, begin decem ber, is het team nog te zien in Apeldoorn, Dedemsvaart en Bottrop. In maart vertrekt de ploeg dan naar Azië voor een trainingsstage. Doel van al het werk is kwalificatie-toernooi voorkjl Europees kampioenschap jl mei. Door de tiende plaatst! de Europese titelstrijd in j^l derland plaatste Oranje zkl niet direct voor het EK. frl Hongarije treft de Neder I landse ploeg het gastland I Bulgarije, Oost-Duitslanj I Oostenrijk en Zwitserlanc| Twee plaatsen zijn daar -J vergeven. „Eén daarvan moe-I voor ons zijn, althans dat wl ik", zo bleef Selinger aan jJ voorzichtige kant. Uitslagen: Nederland - Grieken I land 1-3 (15-6, 14-16, 10-15, R-ïl Sovjet-Unie - Finland 3-0 (15-fi it 7,15-11), Griekenland - Finland-iJ (16-14, 15-6, 15-13), Nederland T Sovjet-Unie 3-0 (15-12,15-6,15-ij I Eindstand: 1. Nederland 3-4 (7j> I Sovjet-Unie 3-4 (6-3), 3. Griek» I land 3-4 (6-4), 4. Finland 3-0 1 PSV onnstig in eerste thuisduel Door Chris van Nijnatten In de eerste minuten van het treffen met Go Ahead Eagles demoraliseerden een paar schoten op paal en lat de ploeg dermate, dat een strafschop halverwege de tweede helft er aan te pas moest komen om de Eindhovenaren weer in het goede spoor te krijgen. Ronald Koeman benutte de 'pingel', waarna Ruud Gullit met een prachtig doelpunt (een knal, na een combinatie met Gerald Vanenburg, van uit een uiterst kleine hoek) de eindstand op 2-0 bepaalde. Na afloop wilden de PSV'ers zelfs van geen lichte kritiek horen. Gullit oordeelde dat het juist als een vooruitgang aan gemerkt moet worden, dat de Eindhovenaren het hoofd niet lieten hangen na het uitblijven van een snel doelpunt. „We hebben alles gegeven, zelfs na twee zware toernooiwedstrij- den in Barcelona. Het publiek kan tevreden zijn en Go Ahead mag helemaal niet kla gen. Die ploeg heeft geen enkel recht gehad op een goed resul taat tegen ons. We hebben ze constant in de tang gehad. Het was alleen wat lang wachten op een doelpunt, maar daar zijn we niet door uit het lood geraakt". Oefenmeester Guus Hid- dink en Gerald Vanenburg toonden zich zaterdagavond reëler. Hiddink gaf toe dat er vooral voor rust te veel onrust in de ploeg had geheerst en de ex-Ajacied mopperde, dat 'een ploeg als Go Ahead' eigenlijk met 6-0 opgerold had moeten worden. De Deventer ploeg demon streerde zaterdag overigens een soort voetbal, waarmee gerust een plaats hoog in de middenmoot van de eredivisie afgedwongen kan worden. Uiteraard speelden de Eagles in het stadion van de lands kampioen een verdedigend spel. Maar met een enorm ta lent als de zestienjarige rech- terverdediger Alfred Knip penberg in het elftal hoeft dat niet eens vervelend te zijn. De van een derdeklasser overge nomen Knippenberg durfde alles en kon veel. Weliswaar nam hij de dekking van Arne- sen soms wat te gemakkelijk op, maar hij had snelheid ge noeg voor het uitvoeren van correctiewerk. PSV kreeg maar moeilijk vat op het groepje strijders van trainer Nico van Zoghel. Toen de eerste springvloed van aanvallen was weggeëbd, zagen de Brabanders zich slechts verrijkt met wat knal len op paal en lat. Geheel vol gens de wetten der voetballo gica bracht dat gegeven de fa vorieten aan het twijfelen en deed het de underdog boven zichzelf uitstijgen. PSV mocht zelfs van geluk spreken, dat de slecht leidende arbiter Cees Bakker in de eerste helft geen strafschop gaf aan de bezoe kers. In de 36ste minuut haakte Heintze namelijk de doorgebroken Hofstede, die liep op een mooie pass van Knippenberg, binnen het 16 meter-gebied. Bakker kneep zijn ogen echter toe. De titelhouders raakten naarmate het rustsignaal na derde licht wanhopig. Geen enkele fraaie combinatie of 'splijtende' pass werd nog aan het met 18.500 man opgekomen volk getoond. En toch speelde PSV op een paar plaatsen na in de best mogelijke opstelling. Nielsen verkeert nog in de lappenmand - en komt daar de eerstkomende week nog niet uit, zo meldde Kraay - en Sa muel zat nog op de tribune. Voor het overige stond 'het ka pitaal' op het veld: Gerets ge woon als rechtsback, Gullit als libero, met Koeman als 'stand- in' voor hem, Vanenburg, Valke en Van der Gijp op het middenveld en Thoresen con sequent in de spits. Desalniet temin kwam het waardever schil tussen PSV en Go Ahead voor rust niet meer aan het licht. Tijdens de pauze moet het gedonderd hebben in de rood witte kleedkamer, want het tweede bedrijf startte PSV Van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV heeft in formeel van het Ministerie van Sociale Zaken vernomen, dat de Canadees Randy Sa muel een werkvergunning krijgt. Dat deelde technisch manager Hans Kraay zater dagavond in Eindhoven mee. Of Samuel tijdens de competi tie onmiddellijk mag aantre den, lijkt de vraag. Kraay: „Als Samuel speelt, moet ik Gerets of Arnesen buiten de ploeg laten, want zij zijn nog geen 'voetbal-Neder landers'. Ik wacht dan liever tot november of december. Dan ongeveer voetbalt Gerets twee jaar onafgebroken in Ne derland en hebben we dus een buitenlander minder. Stel ik Samuel onmiddellijk op, dan moet ik veel te veel omzetten. Voor de Europa Cup maakt het trouwens niets uit. Dan kun je met zoveel buitenlan ders spelen als je maar wilt. Het ligt dus voor de hand dat die jongen tegen Bayern Mün- chen in onze verdediging speelt". Ruud Gullit is Eagles-speler Mike Small de baas. met een enorm offensief. Er werd als het ware een halve cirkel gelegd rond het doel van de steeds nerveuzer wordende Van der Gouw, van waaruit de doelman op uiteenlopende wijze onder vuur genomen werd. Vanenburg probeerde het koppend en schietend, Koeman testte zijn schot kracht een paar keer en die daden zetten het thuispubliek in vuur en vlam. Een onge wone gewaarwording in de lichtstad. Omdat het verlossende doelpunt uitbleef, mocht met nog een half uur te spelen Koolhof aantreden. Voor hem verdween een daardoor duide lijk geïrriteerde Arnesen. Ook de pogingen van Koolhof brachten Go Ahead niet op de knieën. Het was René van der Gijp, die de capitulatie van de Eagles inleidde. Hij bracht juist in het strafschopgebied zijn opponent Voskamp in de problemen en die wist niets beter te doen dan de rechter spits tegen de grond te duwen. Van elf meter voltrok Ronald Koeman daarop het vonnis. Even later nam Gullit de tweede treffer voor zijn reke ning. Dat doelpunt bracht de gemoederen enigszins tot be daren, want de door teleur stelling van de kook geraakte ploeg uit Overijssel riep ken nelijk irritatie op bij de tegen stander. Zo maakte Gerets een steeds overspannener indruk en liep Valke net zo lang op merkingen tegen de scheids rechter te maken, dat hij een gele kaart kreeg. Met 2-0 ble ken ze tevreden in Eindhoven. PSV - Go Ahead Eagles 2-0 (0-0). 70. Koe- man 1-0 (strafschop), 86. Gullit 2-0. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 18.500. Gele kaarten: Valke (PSV), Tular en Voskamp (beiden Go Ahead). PSV: Van Breukelen; Gerets, Koot, Gul lit, Koeman en Heintze; Arnesen (Kool hof), Vanenburg en Valke; Van der Gijp en Thoresen. GO AHEAD EAGLES: Van der Gouw; Knippenberg, Back, Dilling en Coolen; Woudsma, Hofstede, Voskamp en Tular; Small en Boerebach. Door Jean Bruynen GULPEN - Gerrie Knetemann pleegde zaterdag de perfecte commerciële coup. „Ik vertik het om rond te gaan rijden in de trui van een concurrent. Ik wil er alleen maar mee op het podium staan", had hij meer malen verkondigd. Op de laat ste dag van de Ronde van Ne derland, die eindigde met een ritzege voor Jean-Paul van Poppel, kreeg de sluwe vos uit de ploeg Schuiten zijn zin. Na zijn geslaagde greep naar de macht liet de 'Kneet' zich in Gulpen enkele minuten bejubelen in het even begeerde als gewraakte oranje tricot van de belangrijkste ronde sponsor, tevens directe con current van zijn eigen brood heer. Nauwelijks afgedaald van het ereplatform verdween het stuk textiel daarom weer snel van zijn bovenlichaam. Gerrie Knetemann ten voe ten uit. Als geen ander in het metier houdt hij rekening met zakelijke en publicitaire be langen. En dat terwijl de 35- jarige Huybergenaar over en kele maanden wellicht zijn huidige werkgever de rug toe keert, omdat hij en ploegleider Roy Schuiten gebrouilleerd zijn met elkaar. Veel wil Kne temann, slechts als reserve aangewezen voor de WK- ploeg, daarover niet kwijt. „Als één van de beste ren ners van de ploeg niet aan het wereldkampioenschap mag deelnemen, dan ben je niet goed met je vak bezig", ver weet hij Schuiten zaterdag middag. „Maar het is niet al leen om hem, dat ik misschien ga verkassen. Op organisato risch en wielertechnisch ge bied loopt het binnen de ploeg ook niet allemaal even glad jes", vertelde Knetemann na de zesde en laatste etappe van de Ronde van Nederland, waarin hij de eindzege voor zich opeiste ten koste van Gert Jakobs. De schaatser onder de peda- leurs, die zich donderdag op kop van het klassement had genesteld, zakte in de Lim burgse heuvels door het ijs. Tijdens de beklimming van de Keutenberg, na 135 van de 181 kilometer tussen Sittard en Gulpen, moest Jakobs eraf. „Ik had vanaf de start al slechte benen. Een gevolg van de in spanningen, die ik donderdag en vrijdag heb moeten leveren om die trui te pakken en te verdedigen. Ik was helemaal op", bekende de 22-jarige, sinds kort in Helmond woon achtige Drent teleurgesteld. „Voor de Keutenberg was ik al zeker van de overwinning, want ik had al lang gemerkt dat Jakobs in de problemen zat", vertelde Knetemann, die met zestien anderen, onder wie vier 'ploegmakkers, de fi nale inging. „Ik hoefde me dus nergens meer zorgen over te maken, want met ons vijven konden wij de koers goed con troleren". Ook de aanwezig heid in de kopgroep van Gerrit Solleveld, die slechts negen se conden achterstand had op Knetemann en hem met de tien seconden bonificatie voor de sprintzege nog zou kunnen passeren, had hem niet ver ontrust. „Welnee, er zaten veel rappere mannen dan Solleveld in de groep". Eén van die coureurs was Jakobs' ploeggenoot Jean- Paul van Poppel. Het sprint- kanon uit de met opheffing bedreigde ploeg van Swerts hield in de eindspurt Peter Stevenhaagen en Mathieu Hermans achter zich en be zorgde zijn ploeg daarmee nog een troostprijs na de gemiste eindzege. Een sprinter, die een 'berg rit' won. Knetemann: „Welnee, dit parkoers was veel makke lijker dan dat van de Gold-ra- ce. Er zaten veel minder heu vels in. Eerlijk gezegd was ik daar ook niet rouwig om. De Kneet wordt tenslotte een dagje ouder, maar hij kon de jeugd nu toch een poepje laten ruiken". Uitslag zesde etappe: 1. Jean-Paul van Poppel (Ned) 181 kilometer van Sittard naar Gulpen in 3 uur, 58 minuten en 26 seconden (18 se conden bonificatie, 45,547 km/uur), 2. Peter Stevenhaagen (Ned, 5 sec. bon.), 3. Mathieu Hermans (Ned, 3 sec. bon.), 4. Hans Daams (Ned), 5. Johan Lammerts (Ned), 6. Gerrit Solleveld (Ned), 7. Peter Pieters (Ned), 8. Patrick Verschueren (Bel), 9. Willem Wijnant (Bel), 10. Gert- Jan Theunisse (Ned), 11. Johan van de Velde (Ned), 12. Gerrie Knete mann (Ned), 13. Steven Rooks (Ned), 14. René Beuker (Ned), 15. Joop Zoetemelk (Ned) allen in de zelfde tijd als de winnaar, 16. John Bogers (Ned) op 0.04, 17. Marc van Orsouw (Ned) z.t., 18. Wim Meyer (Ned) op 3.23,19. Jan Bogaert (Bel), 20. Patrick Deneut (Bel), 25. Jan Siemons (Ned), 43. Martin Kemp (Ned), 45. Jelle Nijdam (Ned), 46. Jan Jonkers (Ned), 49. Hennie Kui per (Ned) allen in de zelfde tijd als Meyer, 50. Mario van Vlimmeren (Ned) op 10.42,51. Theo Appeldoorn (Ned) z.t. Opgegeven: 37 renners. Eindklassement: 1. Knetemann 26.46.16, 2. Solleveld op 0.09, 3. Pie ters op 0.27, 4. Lammerts op 0.28, 5. Theunisse op 1.07, 6. Van de Velde op 1.44, 7. Verschueren op 1.56, 8. Gert Jakobs (Ned) op 3.08, 9. Twan Poels (Ned) op 4.05,10. Henk Boeve (Ned) op 4.25, 11. Nulens op 4.43, 12. Lubberding op 4.46, 13. Wijnands op 5.16,14. Stevenhaagen op 5.33,15. Leclerq op 6.09, 16. Daams op 7.02, 17. Bogers op 7.05, 18 Beuker op 7.06, 19. Rooks op 7.18, 20. Hermans op 7.26,26. Nijdam op 9.08,28. Kemp op 10.12, 32. Jonkers op 10.48, 37. Kuiper op 11.23, 44. Siemons op 11.48, 50. Appeldoorn op 14.45, 52. Van Vlimmeren op 18.57. Puntenklassement: 1. Vanderaer- den 44, 2. Pieters 34, 3. Hermans 24, 4. Jakobs 24,5. Stevenhaagen 23. Ploegenklassement: 1. Godefroot 68.39.28, 2. Raas op 11.40.08, 3. Post op 11.44.08, 4. Schuiten op 11.45.43, 5. Swerts op 11.46.31, 9. Steevens op 12.07.55. Sprintklassement: 1. Vanderaer- den 27, 2. Van Poppel 17, 3. Pieters 11. Gerrie Knetemann sproeit rijkelijk met champagne. De slimme Huybergenaar won voor de vierde maal in zijn loop baan de Prof ronde van Nederland. - fotoanp STUTTGART (SID) - Met de toelating van vijf nieuwe le den op het 35ste congres in Stuttgart is de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) de grootste sportbond ter wereld. De IAAF telt nu 179 aangesloten landen. De nieuwe lidstaten zijn: Aruba, Dominica, Amerikaans Sa moa, Guam en Equatoriaal Guinea. Volgens IAAF-voorzitter Primo Nebiolo beoefenen 130 miljoen mensen over de gehele wereld atletiek. Onder de af gevaardigden naar het con gres bevinden zich vijf Olym pische kampioenen, het zijn Lia Manoliu (Roemenië, dis cuswerpen), Irena Szewinska (Polen, sprint), Edwin Moses (VSt, 400 m horden), Alberto Juantorena (Cuba, 400 en 800 m) en Herbert McKinley (Ja maica, middenafstand). AALBURG (ANP) - Arno Ot- tevanger uit Vught heeft in het Land van Heusden en Al- tena een B-klassieker voor wieleramateurs gewonnen. Wielrenner-schaatser Otte- vanger legde de 155 kilometer met start en finish in Aalburg af in 3 uur, 38 minuten en 1 se conde. Niels Schrauwen uit Terheijden eindigde als twee de, Anton van Putten uit Oudehoorn werd derde. Otttevanger was de snelste van een kopgroep van negen renners, die halverwege de koers was gevormd. Uitslag: 1. Ottevanger (Vught) 155 km. in 3.38.01,2. Schrauwen (Terheijden), 3. Van Putten (Oudehoorn), 4. Louwerse (Beek en Ubbergen), 5. Schuurman (Den Dun- gen), 6. Mutsaers (Schiedam), 7. Ribbers (Groenlo), 8. Beusekamp (Hendrik Ido Ambacht), 9. Van Rij (Oud-Beijerland), 10. Kooij (Zuid-Beijerland) op 2.10. STUTTGART (DPA) - CubJ zal niet deelnemen aan Olympische Spelen van 19jl als alle onderdelen in Zuidf Korea worden gehouden. Dil heeft Alberto JuantorenJ Olympisch kampioen op deal en 800 meter van Montreil 1976, zondag meegedeeld tij l dens het 35e congres van dein l ternationale atletiekborj (IAAF) in Stuttgart. Hij verf vangt in West-Duitsland Cubaanse minister van Sport „Er is slechts één staat 1 rea. Daarom kunnen de Speleil niet alleen in het zuidelijk! deel plaatshebben, maar me ten beide Korea's bij de or nisatie betrokken zijn", Juantorena, die sinds voorjaar president van de CiiJ baanse atletiekbond is. Het Internationaal Olyitl pisch Comité (IOC) heelf Noord-Korea aangeboden drie Olympische toernooiend 'adopteren'. Dit aanbod is edi| ter niet geaccepteerd. tflSANO (ANP) - Het wereld kampioenschap in de lichtste motorrace-klasse is terug in Spanje. Jorge 'Aspar" Marti nez sloot dit weekeinde in de Grote Prijs van San Marino aan in de rij van successen van Spaanse coureurs als An gel Nieto (zes wereldtitels) en Bicardo Tormo (twee titels) en van de motormerken op het Iberisch schiereiland, Derbi en Bultaco. Martinez werd op het circuit van Misano wereld kampioen in de 80cc, in 1984 ingevoerd als vervangende klasse van de 50cc. In die 80cc-categorie kwam Spanje nog niet tot wereldti tels. De Zwitser Stefan Dörf- linger was de laatste twee jaar de heersende rijder in die klasse, zoals de 37-jarige cou reur ook de laatste twee we reldtitels in de 50cc (1982 en '83) had veroverd. Martinez toonde dit seizoen echter de grote kwaliteiten van zichzelf en zijn motor, de Derbi, het merk dat door Nieto een grote faam kreeg. De 24- jarige rijder uit Alcara pakte SPORT IN'T KORT PIET RAYMAKERS en Jog ger hebben zondag in Gij on een internationaal springcon cours gewonnen. Raymakers bleef ook in de tweede barrage foutloos, net als Malcolm Py- rah. De Brabander kreeg Jog ger in 30,38 seconden over de hindernissen, Pyrah gebruikte met Towerlands Anglezarke 32,07 seconden. DE MAROKKAANSE voet balvedette Mohammed Ti moumi heeft zijn club FAR Rabat verruild voor he' Spaanse Real Murcia. De 26 jarige middenvelder stond ook op het verlanglijstje van Se- villa en Standard Luik. De Al gerijnse international Lakh- dar Belloumi wees vorige week een aanbod van Real Murcia af. Van onze sportredactie GULPEN - De Nederlani wielerploeg Skala, onder I ding van de Vlaming Swerts, onderhandelt vands met het Belgische bedrijf I gio over een samengaan het volgende seizoen. Dat vertelde Swerts zatej dag in Gulpen na afloop de Ronde van Nederland, leiding van het team is onderhandeling met de fir Roland. Van onze speciale verslaggever GULPEN - De 29e editie van de Ronde van Nederland voor beroepswielrenners kreeg een einde, dat ieder een had gewild, maar nie mand had verwacht: de be slissing viel pas in de slot etappe met Gerrie Knete mann als winnaar. De zes daagse etappekoers werd pas zo laat interessant, door dat de organisatoren vooral met sportieve problemen te kampen hadden. Financieel gezien was veel, wielertech nisch gezien weinig moge lijk. Enerzijds kwam dat door het parkoers, dat in Neder land nu eenmaal vlak is. Anderzijds door het ontbre ken van vele binnen- en bui tenlandse toprenners, die om uiteenlopende redenen voor andere wedstrijden hadden gekozen. Maar ook door het logischerwijs risicoloze rij den van degenen,die 6 sep tember om de wereldtitel strijden. Voorts door de in deling van de doorgaans lange ritten. In elke etappe plaats moesten de coureurs immers meerdere ronden afleggen. Dat hadden de plaatselijke comité's, met een hoofdknikje naar de sponsors, nu eenmaal ge wild. „Die rondjes zijn zo geestdodend, dat een kop groep al snel wordt inge haald", zei winnaar Knete mann. „Je wordt er gek van steeds die finish te passeren. Alleen door het peloton tij dens de koers op grote ach terstand te zetten, kun je wegblijven". Door het hoge tempo was het meestal onmogelijk flinke voorsprong te nemen. In deze sfeer kwamen ren ners naar voren, die zich dit seizoen niet optimaal had den laten zien. De ploeg van Raas behaalde drie ritzeges: Nijdam won de proloog, Poels de eerste en Wijnandi| de derde rit. Schuiten zat buiten de eindzege van Kne-j temann, de Belgische sprin ter Arras de tweede rit win nen. Knetemann legde dil tijdrit bovendien als snelstf af. Troostprijzen waren e:| voor de formaties van Post Vanderaerden in de vierdil etappe - en Swerts - Vat| Poppel in de slotrit. Ondanks de betrekkelijk heid van het sportieve be| lang heeft de ronde een posi tieve ontwikkeling onder gaan. De individuele tijdriil als vervanging van de ploe-l genrace, en de slotrit overdt Zuidlimburgse heuvels| brachten spanning. Gert Ja kobs kon daar niet goed te-I gen. De doorgaans nuchten tempobeul van Swerts narl donderdag de oranje trui over van Vanderaerde» doordat hij met de kopgroep vijf minuten won op het pe loton. Met een ongekende iij spanning verdedigde hij W| tricot. In de bijna vijf tien ki lometer lange tijdrit verj speelde hij minder dan seconde aan Knetemann. de laatste dag zat hij, tod| geplaagd door nervositeit, tegenstelling tot de Kn«| stuk. Jakobs bleef wél in <k| koers. Dat gold niet voor van de 97 gestarte coureurs] Voor hen was de Ronde vi' Nederland te zwaar. Dit is tegenstrijdig aan Wi voornemen van voorzit Wim Breukink van de niserende stichting de rond uit te breiden tot tien etaf pes. Door de belangstelü van de sponsors is er g' genoeg. Zelfs zo veel, dat een interessant deelnemers] veld is samen te stellen, internationale kalender echter overvol. Bovendien en dat is een nog grot handicap - kan de ronde worden bedreigd door meer saaie ritten. STUTTGART (SID/Rtr) - Het congres van de IAAF heeft zondag de formele beslissing genomen atleten die als be roepssporter werkzaam zijn geweest, weer in genade aan te nemen. IAAF-voorzitter Ne biolo noemde de belissing een zeer belangrijke stap. In het verleden heeft de IAAF zich steeds verzet tegen voorstellen om atleten, die in andere takken van sport grote sommen geld toucheerden weer tot de top-atletiek toe te laten. „Wij willen die zaak realistisch benaderen", stelde Nebiolo zondag in Stuttgart i vast. Vorige maand kreeg de we reldrecordhouder op de 100 meter horden, de Amerikaan Renaldo Nehemiah, toestem ming weer aan atletiekwed strijden mee te doen. Nehe miah stond enige jaren onder contract bij de footballclub San Francisco 49-ers. Dat ge beurde na een lange juridische strijd. Nebiolo: „We hebben een regel veranderd die niet I goed voor ons was. Als Nehe miah en de zijnen willen te rugkeren, is dat goed voor de atletiek". Montreal <afp) - De Ne derlandse kanoploeg met An- oemiek Derckx en Annemarie t-ox heeft de strijd om de we reldkampioenschappen in Montreal zondag afgesloten met een vijfde plaats in de fi- 'e K2 500 meter. De num- drie van de vorige we- cld titelstrijd hadden bijna r>e seconden achterstand op jje Hongaarse winnaressen ovazcan en Meszaros. Annemiek Derckx eindigde 'n de finale KI 500 meter als esde. Wereldkampioene Va- l ma Gesjeva uit Hongarije was De seconden sneller. UITSLAGEN K| HEREN 148 rw ™eter: Jeremy West (GBr) 14970 n t' °yulay Zsolt (Hon) K2 vu?- Igor Nagajev (Sov) 1.49,58. ™eter: 1- Reiner Scholl/ ■Anrtr^S P£rang (WD1) 1.37,38, 2. [Ho„(f Rajnev/Attila Adroviez 5L 37'77'3' viktor Koesev/Ser- g'Soeperata (Sov) 1.38,11. ;ODh meter: 1. Olaf Heuckrodt PRoei imi®1 2- Aurel Macarencu Sov) 15^95*' 3' Ntcolai Boeaoeloev lUq^0 meter: 1. Oost-Duitsland Wp'f u 2- Sovjetunie 1.29,70, 3. fC2 sA?U and !-30,20. PHom) meter: i. Sarusi/Vascuti lienkn Ze 2' Beneiski/Kalinits- :°öi) ïtojV'49,44,3' Ki snn DAMES ®u]) 209l^ nr:J'YaI?.a Gesjeva 1.0297 7, 2- Katnn Giese (OD1) |!.03]9o Yvonne Knudsen (Den) S m meter: 1. Tovazcan/Mesza- -his nra c-1'50-46' 2- Korboekora/ Niskwn(S?v) 1'51'36' 3' Geshewa/ uskl (Bul) 1.51,94.

de Stem | 1986 | | pagina 10