Gegijzelde kolonel in Chili vrij Weer botsing aan Chinees-Russische grenslijn gemeld 29-30-31 T amil-guerrillagroepen willen bestand van een maand in aeht nemen Boeing Dronken politieman doodt 2 Luikenaren fokker ui GUERRILLABEWEGING GEEFT GEHOOR AAN OPROEP KARDINAAL Bouterse: 'Vier soldaten gedood in vuurgevecht' Winnnnnnnn buitenland VUFDUIZE Koersval F AUGUSTUS STATIONS- KWARTIER ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 BlOflM BUITENLAND SANTIAGO (AFP/RTR/) - De Chileense guerrilla beweging 'Patriottisch Front Manuel Rodriguez' (FPMR) heeft gisteren le- gerkolonel Mario Haeberle Rivadeneira vrijgelaten. Ziekenhuis Italië wegens vakantie gesloten IEUWSOVERZICHT DD Directeur fiscus Curasao fraudeerde Koffie-oogst lager: prijzen omhoog 'Onzichtbaar' vliegtuig VS gevechtsklaar China: Handel met EG naar record Klacht Julio Iglesias wegens discriminatie Bom in vakbondskantoor Antwerpen Dollarkoers omlaag, goud omhoog Duizenden doden als nasleep Tsjernobyl Zon en maan f Hoogwater Scheepsberichten ZATERDAG 23 AUGU KLM breidt luchtvloot verder uit AMSTERDAM T21 PAGINA 4 De kolonel, die maandag werd ontvoerd, is in een buitenwijk van de hoofdstad Santiago gezond en wel aangetroffen, zo deelden de autori teiten mee. Enkele uren voor zijn vrijlating had Haeberle in een brief aan zijn vrouw meegedeeld dat de FPMR, de gewapende tak van de verboden communistische partij in Chili, van plan was hem op vrije voeten te stel len. De militairen en de veiligheids diensten zouden dan echter onmid dellijk hun zoekacties moeten sta ken. Ongeveer 8.000 soldaten, politie- en veiligheidsagenten waren op de been gebracht voor de speurtocht naar de kolonel. De kolonel schreef verder dat hij als een 'gewone gevangene' werd be handeld en niet werd gemarteld. Ko pieën van zijn brief waren in bezit gekomen van buitenlandse persbu reaus. De Chileense media maakten er geen gewag van aangezien de re gering heeft verboden over de ont voering te berichten. Een onbekende man zei namens het FPMR in een telefoontje aan bui tenlandse persbureaus dat 'kolonel Haeberle is vrijgelaten omdat wij hebben bereikt wat wij wilden'. Het Front wilde met deze actie de mili tairen wakker schudden en aanto nen dat ondanks de aanwezigheid Legerkolonel Haeberle, hier nog naast een van zijn ontvoerders, is weer op vrije voeten. - fotoap van troepen het FPMR toch in staat is het leger te treffen. De zegsman deelde voorts mee dat de verzetsbe weging met de vrijlating van de ko lonel gehoor wilde geven aan de op roep van de katholieke kerk. De Chi leense kardinaal Juan Francisco Fresno had de guerrillastrijders ge vraagd hun slachtoffer te laten gaan. Het FPMR kwam dinsdag met een foto van de kolonel als bewijs van zijn ontvoering en drong er bij de strijdkrachten op aan hun steun aan president Augusto Pinochet te laten varen. Generaal Pinochet is vol gende maand 13 jaar aan de macht en lijkt niet van plan die uit handen te geven, ondanks toenemende bin nenlandse en buitenlandse druk. Washington heeft de laatste tijd her haaldelijk laten doorschemeren de druk op Pinochet te willen opvoeren om een vreedzame overgang naar democratie mogelijk te maken. „Linkse regimes in Latijns-Ame- rika zijn in tegenstelling tot rechtse een bedreiging voor de VS omdat een rechtse dictatuur onvermijdelijk wordt vervangen door democratie". Dit heeft de Amerikaanse ambassa deur van de Verenigde Naties, Ver non Walters, gezegd in een vraagge sprek met de krant San Francisco Chronicle. Volgens Walters zitten linkse re geringen zoals die in Cuba en Nica ragua stevig in het zadel wegens de grote steun van de Sovjet-Unie. Hierdoor zijn zij in staat elke druk van de publieke opinie voor veran dering het hoofd te bieden. Het is nog nooit voorgekomen dat communisti sche regimes de macht uit handen geven, aldus de VN-ambassadeur. Hij voorspelde dat het rechtse mi litaire bewind van generaal Augusto Pinochet in Chili binnen afzienbare tijd plaats zal maken voor een in vrije verkiezingen gekozen democra tische regering. Argentinië, Brazilië, Uruguay en Venezuela, allemaal landen met een rechtse dictatuur, zijn op eigen kracht teruggekeerd tot de democratie, maar de linkse dicta tor Fidel Castro is aan de macht ge bleven in Cuba. „Een populaire theo rie is dat wij Cuba en Nicaragua het De Chileense militaire president Augusto Pinochet ontvangt de fe licitaties van zijn officieren bij de dertiende verjaardag van zijn mi litairopperbevel. - F0T0AP marxisme hebben ingedreven, maar ik vroeg eens aan Castro of het waar was dat hij al in zijn jonge jaren communist was geworden. Hij zei dat dat inderdaad zo was en dat nie mand hem waar dan ook in had ge dreven. Als Castro goede betrekkin gen met de VS zou hebben, zou hij zijn status in de wereld verliezen", aldus Walters. Van onze correspondent BRUSSEL - Na een kroegen tocht van bijna 8 uur loste een Belgische politieman gisteren in een Luikse bar drie schoten, waarmee hij twee mensen doodde. De stomdronken poli tieman was in uniform en het wapen dat hij hanteerde was zijn dienstpistool. De man was na zijn dienst, die donderdagmiddag om 5 uur eindigde, met zijn broer een glas gaan drinken. Tegen een uur 's nachts arriveerde het tweetal in zeer kennelijke staat in een bar, waar de poli tieman het al snel aan de stok kreeg met een andere barklant, een zeeman. Plotse ling trok de agent zijn pistool en loste drie schoten; door twee daarvan werden de zee man en een serveerster op slag gedood. De enige verklaring, die de politieman voor zijn dronkemansdaad opgaf was dat de zeeman zijn broer lastig viel. Nauwelijks 24 uur eerder maakte een eveneens beschon ken politieagent amok in een woning in St.Truiden, waar van de bewoners met vakantie waren. Hij sloeg een deel van het meubilair in diggelen en ging er tenslotte vandoor in de auto van collega's, die op het tumult waren afgekomen. Hij kon later in zijn woning gear resteerd worden. Het gedrag van beide poli tieagenten is inmiddels bijna typerend te noemen. In België gaat er nauwelijks een week voorbij of een politieman komt in het nieuws door gedragin gen, die niet corresponderen met zijn taak. Meestal als ge volg van drankmisbruik. Een onzorgvuldige selectie, onvol doende opleiding en slechte di- cipline worden genoemd als oorzaak van het feit dat veel politiefunctionarissen in Bel gië niet opgewassen zijn tegen hun taak en hun dienst ver lichten door het drinken van een regelmatige pint. PARAMARIBO (ANP) - Bij een vuurgevecht in het oosten van Suriname tussen een legerpatrouille en mannen van de groep-Brunswijk blijken donderdag vier militairen te zijn omgekomen. Enkele militairen liepen verwondingen op, van wie twee ernstig. Zij zijn opgeno men in een ziekenhuis in Pa ramaribo. Dit heeft de Suri naamse legerleider, Desi Bou terse, donderdagavond meege deeld in een door radio en tele visie uitgezonden toespraak. Volgens Bouterse openden leden van de groep-Brunswijk donderdagochtend vroeg het vuur op de legerpatrouille, die bivakkeerde op betrekkelijk korte afstand van Ronnie Brunswijk, wat de militairen kennelij k niet wisten. Barakken waarin de Suri naamse militairen waren on dergebracht werden opgebla zen. Bij de schietpartij werd de sergeant E. Marto dodelijk getroffen door de tegenpartij, aldus de Surinaamse legerlei der. Later werden drie lijken aangetroffen van militairen die bij de explosie van de ba rakken blijken te zijn omge komen. De manschappen van het 'jungle-commando' van de oud-militair Ronnie Bruns wijk namen twee Surinaamse militairen mee. Daarmee is het aantal door de groep in gijzeling gehouden militairen gestegen tot 14. Bouterse kon donderdag avond de namen van de bij de ontploffing omgekomen mili tairen nog niet vrijgeven om dat de familie nog niet was in gelicht. Hij noemde in zijn toe spraak de situatie in het land 'zeer, zeer ernstig'. De Surinaamse legerleider zei op een vraag of het niet raadzaam zou zijn de noodtoe stand af te kondigen en een uitgaansverbod in te voeren, dat hij daarover heeft nage dacht. Deze maatregelen zul len echter pas worden geno men als de toestand dat uiterst noodzakelijk maakt, aldus Bouterse. Ronnie Brunswijk, de leider van de rebellerende 'jungle commando's', is niet welkom in Nederland. „Hij zou geen visum krijgen als hij dit zou aanvragen", zo heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken gisteren in Den Haag ver klaard. Hij ging niet in op de vraag wat zou gebeuren als Brunswijk toch in Nederland zou worden aangetroffen. TOKIO (RTR) - Bij een vuur gevecht tussen Chinese en Russische grenswachten is vo rige maand een Chinese sol daat omgekomen. Dit heeft het Japanse dagblad Yomiuri Shimbun gisteren gemeld. De correspondent van het blad in Peking meldde onder aanhaling van een onbekende Oosteuropese bron dat de bot sing op 12 juli plaatsvond aan de grens tussen de Sovjet- Unie en de westelijke Chinese provincie Xinjiang. Het groot ste Japanse dagblad schreef dat het incident 'grote span ning' veroorzaakte tussen beide landen en dat zij erna krachtige verbale protesten uitwisselden. Volgens de bron, die zich baseerde op informatie van een onbekend gebleven Chi nese functionaris, beschoten 13 vermomde Russische grens wachten drie Chinese collega's en twee burgers die een routi ne-patrouille uitvoerden in Xinjiang. Daarbij werd een Chinese grenswacht gedood, een andere gewond en werden twee Chinezen en vier paar den door de Russen meege voerd. De Sovjet-Unie diende op 14 juli bij Peking een protestnota in waarin stond dat de Chi nese patrouille op Sovjet grondgebied was doorgedron gen en het eerst had geschoten, aldus het Japanse dagblad. Het Chjinese ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde op 17 juli tegenover de Sovjet-ambassade dat de Rus sen de feiten vervormden en dat de Chinese patrouille op eigen terrein was beschoten, op ongeveer 15 meter van de grens. Het onofficiële bezoek aan China van de Russische vice- premier Ivan Archipov, eind juli, was mogelijk bedoeld om de zaak bij te leggen, schreef de Yomiuri. De Russische par tijleider, Michail Gorbatsjov, riep op 28 juli in Wladiwostok op tot betere betrekkingen tussen de buurstaten. Hij ver wees met name naar een ge schil over de grens van de ri vier de Amur en suggereerde dat Moskou bereid is te aan vaarden dat die grens midden in de rivier ligt en niet op de Chinese oever. Uit Oosteuropese bronnen in Peking is vernomen dat de beide landen naderhand heb ben vastgesteld dat het grens incident een ongelukje was. De Russen zouden hen hebben la ten weten dat er een schoten wisseling had plaatsgevonden maar dat de zaak vreedzaam was opgelost. „De plaatselijke autoriteiten kwamen na een onderzoek tot de conclusie dat er geen sprake was van opzet. het was een vergissing", aldus de zegsmannen. China heeft gisteren ook In dia ervan beschuldigd voort durend de grens met Chinees grondgebied te overschrijden en gezegd dat dergelijke inci denten een verbetering van de bilaterale betrekkingen in de weg staan. De twee landen maken al 24 jaar ruzie over een gebied van 128.000 vier kante kilometer in het noor den van India, waarop zij bei den aanspraak maken. Het geschil, dat in 1962 tot een oorlog tussen de twee lan den leidde, heeft betrekking op een stuk grond waarvan India meent dat het deel uit maakt van de deelstaten Jammu en Kashmir en Aru- nachal Pradesh. China ver klaarde in juni bereid te zijn zich terug te trekken uit een strook van 38.000 vierkante ki lometer in Kashmir die het in 1962 bezette, mits India 90.000 vierkante kilometer ontruimt in de staat Aruchunal Pra desh. India weigerde daar ech ter op in te gaan. Het be schouwt de huidige grens van Aruchunal Pradesh, die be kend staat als de McMahon- lijn als de internationale grens. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent ROME - De bewoners van het Noordita- liaanse stadje Corridonia zijn in deze weken extra bezorgd over hun gezondheid. Het kleine ziekenhuis van Corridonia heeft namelijk zijn poorten gesloten. „We gens vakantie gesloten van 28 juli tot 24 augustus", zo meldt een haastig op gehangen papiertje aan de ingang. Er zat niets anders op dan het ziekenhuis te sluiten, aangezien dokters en verplegend personeel allen vast bleven houden aan hun 'recht' in augustus op vakantie te gaan. Augustus is in Italië de vakantiemaand bij uitstek. De patiënten werden naar huis ge stuurd of als hun toestand dat niet toeliet overgebracht naar andere ziekenhuizen in de omgeving. De sluiting van het ziekenhuis van Corri donia is het duidelijkste voorbeeld van de desolate toestand waarin de Italiaanse ge zondheidszorg vooral in de vakantiemaand augustus verkeert. In tal van andere zieken huizen zijn wegens personeelsgebrek com plete afdelingen gesloten. In het ziekenhuis van de Romeinse havenstad Ostia is de vrou wenafdeling van de chirurgie opgeheven en samengevoegd met die van de mannen. Daardoor is het aantal bedden vermin derd van 33 tot 20. Op last van Justitie zijn in Rome agenten in burger met een groot onderzoek begonnen naar de situatie in de ziekenhuizen. Harde maatregelen zijn aan gekondigd tegen het welig tierende euvel van het 'assenteismo', het zonder duidelijk reden afwezig zijn van het personeel. Vooral in de zomermaanden, wanneer er toch al weinig personeel is, is het assenteismo fnui kend voor de gang van zaken in de Ita liaanse ziekenhuizen. COLOMBO/NEW DELHI (UPI) - De vijf belangrijkste Tamii-guerrillagroepen, die strijden voor een onafhanke lijke Tamil-staat (Eelam) in het noorden en oosten van Sri Lanka, willen een wapenstil stand van één maand in acht nemen. Voorwaarde is dat het leger de kampementen niet verlaat voor het uitvoeren van 'provo caties'. Dit heeft de Indiase krant de 'Times of India' gis teren gemeld. De Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Shiv Shankar, die donderdag sa men met twee van zijn ambt genoten met de leiders van de guerrillagroepen in Madras (Zuid-India) heeft gesproken, wilde niet ingaan op de inhoud van de besprekingen, maar zei dat de Tamil-leiders 'in een optimistische stemming ver keerden'. India heeft de afgelopen ja ren geprobeerd te bemiddelen tussen de Tamils en de rege ring van Sri Lanka om een een eind te maken aan de guerrilla op de eiland-republiek, die sinds juli 1983 aan circa 4.000 mensen het leven heeft gekost. Shankar en andere Indiase regeringsfunctionarissen kwamen donderdagochtend naar Madras voor een onder houd met de Tamil-guerrilla- leiders. Aan het overleg nam ook deel de premier van de deelstaat Tamil Nadu, M. Ra- machandran. De Indiase mi nisters zouden er bij de Tamil- guerrillaleiders op hebben aangedrongen het hervatte politieke overleg in Colombo niet met militaire acties te doorkruisen. In Colombo zei den diplomaten dat een be stand van één maand was overeengekomen op voor waarde dat het leger zich ont houdt van 'provocaties'. Donderdag is in Colombo het politieke overleg hervat tussen het gematigde Ver enigde Tamil Bevrijdingsfront (TULF) en de Srilankaanse autoriteiten. De TULF-dele- gatie had een onderhoud van ruim vier uur met president Junius R. Jayewardene en en kele ministers. De eerste ronde van overleg werd in juli ge houden. Ter tafel ligt een plan van de regering om een deel van de bevoegdheden van de centrale overheid over te dragen aan nog te kiezen provinciale ra den. Daarmee wil de regering tegemoet komen aan de eisen van de Tamil-minderheid (13 percent) voor meer autonomie. De Tamil-groepen vinden dit niet ver genoeg gaan en eisen een grotere vorm van zelfbe stuur en een samenvoeging van de oostelijke en noorde lijke provincies waar de Ta- mil-bevolking in de meerder heid is. Colombo is daar fel te gen, omdat dit zou kunnen lei den tot een formele afschei ding van de rest van het land. In een officiële verklaring van de regering in Colombo werd vrijdag bekendgemaakt dat de 'terroristen' de afgelo pen dagen hun aanvallen heb ben opgevoerd op legereenhe den en burgers met het oog- De premier van Sri Lanka, Julius Jayewardene. - fotoap merk vergeldingsacties van de militairen uit te lokken waar bij burgers het slachtoffer zouden kunnen worden. WILLEMSTAD (ANP) - De politie op Curasao heeft direktei Steenbaar van de belastingdienst gearresteerd. Daarmee is tot nu toe hoogste ambtenaar aangehouden in het grootsche?;,. onderzoek naar fraude en smokkel bij de douane op Curasao, een eerdere fase was Steenbaar verhoord in verband met moge lijke illegale invoer. Diverse kranten hebben gemeld dat Steen baar geen invoerrechten zou hebben betaald en dat hij achten met valse papieren zou hebben gewerkt om zijn onschuld aan' tonen. Eerder had de Antilliaanse minister van Financiën de<t rekteur met onmiddellijke ingang de toegang tot alle gebouw.; ontzegd. In Willemstad wordt er rekening mee gehouden dat j arrestatie van de direkteur tot meer aanhoudingen zal leid;, Justitieminister Chance gelooft dat de corruptie bij de douaii 'groter is dan voor mogelijk werd gehouden'. RIO DE JANEIRO (RTR) - De koffie-oogst van Brazilië zal 4 jaar uitkomen op elf miljoen balen (van zestig kilo). In mei nog een oogst van 14,7 miljoen balen geraamd. De nu opge^ hoeveelheid is lager dan de koffiehandel had verwacht en ltj betekenen dat er een tekort ontstaat en dus hogere prijzen. In j; nuari zag het er al naar uit dat de Braziliaanse koffie-oogst al gevolg van droogte aan de kleine kant zou zijn. De koffieprijz6 stegen daardoor al tot ongeveer twee dollar per pound (43 gram), maar toen het oogsten begon nam de vrees voor een kort af en daalden de prijzen weer tot 1,50 dollar. Op het ogej blik doet koffie op de Amerikaanse markt ongeveer 1,85 dolla per pound. WASHINGTON (RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben geveer 50 geheime Stealth-vliegtuigen gevechtsklaar in de Nt vada-woestijn staan, zo meldt de Washington Post. Het Stealth gevechtsvliegtuig is een speciaal toestel dat onzichtbaar is v« radar. De luchtmacht ontkent het bestaan van deze 'onzichtban vliegtuigen', hoewel zij toegeeft dat een Stealth-bommenwerpt in de maak is. Volgens de Washington Post zijn de Stealthy vechtsvliegtuigen verborgen in hangars in de Nevada-woestij en vliegen de toestellen alleen 's nachts om te voorkomen dat worden opgemerkt. Vorige maand stortte een mysterieus toes neer in California. PEKING (UPI) - De waarde van de handel tussen China en landen van de Europese Gemeenschap is in de eerste helft va dit jaar gestegen met 28,1 procent. Naar verwachting zal de han del dit jaar uitkomen op het recordbedrag van acht miljard dol lar. De handel met de EG is de afgelopen jaren zo snel gegroeii dat de gemeenschap nu na Japan en Hongkong China's grootst handelspartner is. In 1975 verhandelden China en de EG onder ling voor 814 miljoen dollar. Vorig jaar was dat al 7,3 miljait dollar en in de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg de han delswaarde bijna vier miljard dollar. In de eerste helft van jaar is de export van China naar de EG ten opzichte van het eer ste halfjaar van 1985 toegenomen met 34,7 procent tot 1,25 mil jard dollar, terwijl China met 2,71 miljard dollar 24,3 procen meer uit de EG importeerde. ST. LOUIS (AFP) - De zwarte Amerikaan Stephen Clemo» heeft bij de rechtbank in St. Louis in Missouri een klacht wegen belediging en mishandeling ingediend tegen de Spaanse zange Julio Iglesias. Hij eist van hem 300.000 dollar smartegeld. Vol gens Clemons, die lid is van een veiligheidsdienst, sloeg Iglesiar hem in een groot hotel op de rug en drukte hem tegen de 1 onder het commentaar: 'Ik mag jouw kleur niet'.De zanger out kent de beschuldiging en zegt dat het zijn 'stijl' niet is om men sen te beledigen. „Mijn leven bestaat uit het vermaken vanlit publiek; ik houd ervan het blij te maken", zegt hij. ANTWERPEN (AFP/RTR) - In een vakbondskantoor in Ail- werpen is vrijdagochtend een bom ontploft, zo heeft de Belgische politie meegedeeld. Er zijn geen slachtoffers, maar de schade it het kantoor van de socialistische vakcentrale, het Algemeen Bel' gisch Vakverbond, is aanzienlijk. Tot dusver heeft niemand zit1 verantwoordelijk gesteld voor de aanslag.Het is de eerste b explosie dit jaar in België, maar in 1984 en 1985 werden meer twintig bomaanslagen gepleegd, waarvoor de uiterst-links groepering CCC (strijdende communistische cellen) zich toe verantwoordelijk stelde. AMSTERDAM (ANP/RTR/DPA) - De koers van de Amen kaanse dollar is gisteren gedaald. Op een bepaald mom» kwam de koers onder de 2,30 gulden, maar later op de dag volgde enig herstel. De prijzen van de edele metalen gingen flink om hoog onder invloed van bezorgdheid over een mogelijke versta ring van de aanvoer uit Zuid-Afrika. Op de wisselmarkt in Ara sterdam werd voor de dollar een officiële middenkoers vastge steld van 2,3000 gulden, ruim anderhalve cent minder dan 2,3165 gulden van donderdag. Tegen het slot van de handel weri 2,3020 gulden genoteerd. De prijzen van de edele metalen vrijdag vrij sterk gestegen. Op de markt in Londen werd voa goud een officiële prijs vastgesteld van 384,65 dollar per oune (31,1 gram), ongeveer vier dollar meer dan de 380,75 dollar val donderdag. NEW YORK (RTR) - De Russische autoriteiten verwachten het dodental als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl in de to mende 70 jaar kan oplopen tot 6.250. In een rapport, waaruit4 New York Times gisteren citeerde, staat dat 4.750 mensen zulle overlijden als gevolg van de over grote gebieden verspreide n dioactiviteit en 1.500 aan schildklierkanker wegens het nuttige van besmette melk en voedsel. Volgens de New York Times het rapport bedoeld voor het Internationale Bureau voor Kern energie (IAEA) in Wenen. In het rapport staat dat er veel mee radioactiviteit over een veel groter gebied is verspreid dan te der is bekendgemaakt. De geëvacueerde bewoners zouden wel licht pas over vier jaar naar hun huizen kunnen terugkerel Volgens het rapport is 3,4 procent van de radioactiviteit in deal mosfeer opgenomen. Dit wijst er volgens westerse deskundige: op, dat bij de kernramp meer radioactiviteit is vrij gekomen da: bij de Amerikaanse atoomaanvallen op Hiroshima en Nagasaki De VS en de Sovjet-Unie hebben vrijdag een protocol geteke# inzake nucleaire veiligheid en onderzoek. De overeenkom.' voorziet in wederzijdse inspecties ter plaatse van bepaalde» derzoekscentra voor kernenergie en 'in de nabije toekomst' in een uitwisseling van veiligheidsspecialisten op het gebied va: kernenergie. VANDAAG/ Zon op: 06.36. Zon onder: 20.48. Maan op: 22.08. maan on der: 10.57 MORGEN/ Zon op: 06.37. Zon onder: 20.45 Maan op: 22.20. maan onder: 12.13. MAANDAG/ Zon op: 06.39. Zon onder: 20.42. Maan op: 22.34. maan onder: 13.29. VANDAAG/ Bath. 06.32-18.48. Hansweert: 06.09-18 21 Terneuzen 05.28-17.44. Vlissingen: 05.08-17.25. Wemeldinge. 06.49-19.01 MOR GEN/ Bath 07.11-19.26. Hansweert: 06.48-19,00. Terneuzen: 06 09- 18.24. Vlissingen: 05.49-18.04. Wemeldinge: 07.25-19,35. MAANDAG/ Bath: 07.50-20.04. Hansweert: 07.26-19.38. Terneuzen 06 50-19.04 Vlis singen: 06.29-18.44. Wemeldinge: 08.00-20.09 GROTE VAART/ BARKEN 25 verw. te Zaandam, BLACK SEA 21 verw te Papenburg, FELANIA 21 Huasco nr. Iqueque, FULGUR 22 verw. te Shuaiba, NEDLLOYD AMSTERDAM 21 Rotterdam nr Duinkerken, NEDLLOYD BAH RAIN 21 te Djakarta, NEDLLOYD BALTIMORE 21 Bangkok nr. Makasar, NEDLLOYD COLOMBO 21 170 nw Okinawa nr Keelung, NEDLLOYD DE- JIMA 21 55 w Djeddah nr. Suez, NEDLLOYD HOLLANDIA 21 te Liverpool, NEDLLOYD KYOTO 21 310 o Vayenne nr. Laguaira, NEDLLOYD ROCHES TER 21 100 zw Cape Race nr Felixstowe, NEDLLOYD ROTTERDAM 21 300 ono Cape Race nr New York, NEDLLOYD ROUEN 22 te Savannah, NED LLOYD WISSEKERK 21 110 ozo East Londen nr. Singapore, SPRING PANDA 21 110 z llheus nr. Rotterdam. KLEINE VAART/ AMANDA SMITS 22 te Santos, BAKENGRACHT 21 370 ono Bahamas nr. New Orleans, CARIBIC 21 200 o Rio de Janeiro nr. La Pa loma, CASABLANCA 21 300z St. Helena nr. Mayaguez, COLD EXPRESS 21 100 z Cape Blac nr. Koko, ENGELINA BROERE 21 180 zw Lagos nr. Limbe. FAIRLOAD 21 Singapore nr. Brisbane, HOUTMANGRACHT 21 Abidjan nr. Douala, KIELGRACHT 21 80 z Abidjan nr. Calabar. KLIPPERGRACHT 21 90 w Nantes nr. Santander, LOUISE 21 70 zw Dieppe nr. Rotterdam, MANGEN 25 verw. te Karlstad. PACIFIC MARCHIONESS 21 100 zw Ouessanl nr Mauretanie, PACIFIC VIOLET 29 verw te Recife, RINGGRACHT 21 Amster dam nr, Raia, ROZENGRACHT 20 Archangelsk nr. Bremen, VIJVERHOF 21 40 wzw Christiansand nr. Belfast. SE.,\XTLE (ANP) - De Ameri kaanse vliegtuigfabrikant Boeing werkt samen met tien g,.0te luchtvaartmaatschap pijen, waaronder de KLM, aan gen superzuinig verkeers vliegtuig. Het toestel voor de korte en middellange afstand zal in 1992 op de markt worden ge bracht. Dit vliegtuig, de 7J7, krijgt een capaciteit van ongeveer 150 stoelen. Boeing hoopt dat dit vliegtuig aanzienlijk la gere operationele kosten ople vert. Boe SCHIPHOL (ANP) - De KLM zal, als de huidige verwachtingen over de groei van het luchtver voer de komende jaren bewaarheid worden, de 747-vloot verder uitbrei den. Voor de jaren tot en met 1991 zal de KLM waarschijnlijk nog een aantal 747-400-vliegtui- gen bestellen, die na 1991 aan de vloot zullen wor den toegevoegd. Aldus KLM-president- directeur Orlandini tij dens de zogenoemde roll-out van de eerste van tien Boeing-737-300- vliegtuigen, die de KLM heeft besteld. De KLM verwacht de komende ja ren een vervoersgroei van vijf tot zes procent per jaar. Eind maart plaatste de KLM bij Boeing als eer ste Europese luchtvaart maatschappij een order voor de levering van zes 747-400-vliegtuigen, waarmee een bedrag van 1,9 miljard gulden is ge moeid. Het is in geld uit gedrukt de grootste be stelling die de KLM ooit in één keer heeft gedaan. De vliegtuigen worden in de jaren 1989 en 1990 afgeleverd en gaan zes 747-vliegtuigen van de 200-serie vervangen. De 747-400 is de jongste versie van de 747-familie (Jumbo) van Boeing. Het vliegtuig heeft een groter vliegbereik, is zuiniger in brandstof en heeft lagere onderhoudskosten dan de huidige in gebruik zijnde 747-versies. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs was vrijdagmor gen duidelijk in reactie, nadat de aan delenkoersen deze week een ongekend hoog niveau bereikt hadden. De index algemeen, donderdagmiddag nog 0,4 punten verwijderd van de 300-grens, leek deze psychlogische barrière dus niet te gaan nemen. Bij een gelijk gebleven Wall Street en een wat dalende dollar konden de meest verhandelde internationale aan delen - Unilever, Koninklijke Olie en Philips - redelijk stand houden. KLM had echter rond het middaguur acht dubbeltjes verloren op ƒ44,90, Hoogo vens 3,90 op 71,60 en Akzo 3,20 op 157,60. Van de industriële fondsen moest Fokker na het ongunstige halfjaarbe richt veruit het meest terug. De koers kelderde, na een kleine terugval op donderdag, van ƒ77,50 naar een ope ningskoers van 61. Herstel bleef ech ter niet uit en rond twaalf uur no teerde het vliegtuigfonds ƒ68. Nij ver dal ten Cate en Koninklijke Papier ga ven gevoelig prijs. De uitgevers Elsevier en VNU raak ten ook aanzienlijke bedragen kwijt. Bols moest ook al terug. Nedlloyd kon het deze week bereikte zeer hoge ni veau aardig vasthouden met een ver hes van slechts 1. De financiële waar den gingen ook al terug en daarvan de Friesch Gronische Hypotheekbank met 1,50 op 48 naar verhouding het meest. Dit ondanks de aanhoudende rente verlaging, zoals die vrijdag tot uiting kwam in lagere hypotheektarieven van verzekeraars, een verhoging van het bedrag van een BNG-lening en het verlagen van effectieve rendementen 7* 8^« antonius 7*« antonius 57« congr.o.Lv. 8^ daniel 8^ gasthuis 8V« gasthuis gasthuis 4 gasthuis 7*« hooghuys 4 7* 8Vï prot.z.hs 8 prot.z.hs 7% prot.z.hs (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina fs-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4