mm takaposhi D H U Van modelgevangenis tot 'vuilnisbak' e: nnig ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 Retraite Vijf ton 'Vuinisbak' 'Gestapo-hol' Bezuinigingen W3 DERLANDSE RAKAPOSHI 38 M) EXPEDITIE, RAKORAiyi PAKISTAN 1986 DER AUSPICIËN VAN KONINKLIJKE NEDERLANDSE »EN VERENIGING laatste kampplaats, week in ons land terug, in rij dan het ooggetuige-ver- >hi te kunnen brengen. jinnen met een dampende agt aan de serveerster wie :ft besteld. Zij knikt in Ik gebaar dat ik op het 'il eten en zeg kregelig te- •ster dat ik het wacht wel Op het terras gaat de kok zitten en eet de schotel zelf tan Rudolf en ik omhoog, tot aan de kam en hebben :n indrukwekkend uitzicht irden op de Hunza-vallei ider ons. We zitten nu op 'an de Poolse route van le touwen hangen nog hier e rotsen. De hoogtemeter ter aan, terwijl het volgens ave 6100 meter is. Eindelijk We zitten al 250 meter top dan we dachten. rde keer gaan Rudolf en ik brengen onze lasten bijna ilaats voor kamp 3. De wordt steeds ijziger. Na :er van juli, hebben de da- ustus zo'n bloedhitte ge- sneeuw verdampt en vast- alokken losvriezen en naar Ik daal af naar het basis laar aangekomen ben, hoor tie-talkie dat er bij kamp 2 ijstoren is afgebroken. Het :rnieling loopt over onze imp 1 naar kamp 2. Uit t Dries een narrow escape, ijs heeft een van de twee ïeurd, gelukkig niet die g. Rakaposhi wordt weer- ag. Sinds zes dagen heb ik gewassen. Even zovele la- md zitten er op mijn ge- isiskamp heeft nauwelijks e sprudelende muziek van itermusic' in de walkman, ar de gletsjerbeek, één uur in het ijskoude water geeft i een jonge god. Later in de f ik dit verhaal, met naast golfradio waarmee ik naar oep luister. Een mier klimt enne omhoog. Het is een hij op de hardchromen, houvast vindt. Boven gkeo- t diertje dat het er weinig te :n daalt weer af. t i» E STRAFGEVANGENIS De hoepel bestaat deze maand honderd jaar. Tegelijk met de invoering van het Wetboek van Strafrecht werd de Bredase gevangenis officieel in gebruik gesteld. De Stem dook in het verleden van het kenmerkende gebouw aan de singel. Volgende week volgt een 'forumpagina' over nut en onnut van gevangenisstraf. Het verblijf tri een cel van de Koepel kan worden 'veraangenaamd' met tv- kijken. - foto de stem/ johan van gurp Door Willem Reijn ER VERANDERT weinig in hon derd jaar. Toen, aan het einde van de negentiende eeuw, moest er haast-je-rep-je een aantal gevange nissen worden gebouwd om gevan genen te kunnen opsluiten en nu, een eeuw later, wil de regering nog steeds zo snel mogelijk extra gevan genissen bouwen om in de stijgende vraag te kunnen voorzien. In de tweede helft van de negentiende eeuw veranderen de opvattingen over de wijze waarop veroordeelden hun straf zouden moeten ondergaan. Tot dan za ten gevangenen samen in een spin- of rasphuis. Ze verbleven samen in één zaal, meestal een vuil en vochtig vertrek en werden soms als goedkope arbeidskrach ten gebruikt. Pas halverwege de negen tiende eeuw worden mannen en vrouwen van elkaar werden gescheiden, omdat met de opkomst van puriteinse waarden en normen seks in de gevangenis bestre den diende te worden. Behalve wraak van de samenleving, en dan meestal ook alleen nog maar wraak van de top van de toenmalige samenle ving, had de straf geen doelstelling. Het was een uitsluiting uit de maatschappij, zoals in de middeleeuwen verbanning uit de stad de maatschappij van criminele of politieke delinquenten moest vrijwaren. Verbanning was trouwens goedkoper dan opsluiting. Maar in de liberale negentiende eeuw groeit de belangstelling voor het lot van de gevangene en het doel van opsluiting. Uit Engeland en de Verenigde Staten waait de opvatting over, dat de gestrafte in eenzaamheid zou moeten worden op gesloten, zodat hij of zij zou kunnen na denken over hun daden en tot inkeer zou kunnen komen. De eenzame opsluiting wordt als een soort retraite gezien, een periode van inkeer, in de gedachte van die tijd ook een terugkeer tot God, zodat de bezwaarde en bezoedelde geest rein gewassen wordt. De eenzame opsluiting zou slechts onderbroken kunnen worden door verplicht werk, wat de criminele geest ten goede zou kunnen komen. De wijze van strafoplegging past in het hele denken over strafrecht, dat in Ne derland pas volwassen wordt onder in vloed van de Franse tijd. De gevangenis- wet wordt dan ook gelijktijdig van kracht met het Wetboek van Strafrecht. De bouw van gevangenissen moet he lemaal anders worden. De rijksbouw meester J.F. Metzelaar heeft een sterke voorkeur voor koepelbouw. Vanuit een centraal punt zouden alle cellen gelijktij dig in de gaten kunnen worden gehou den. De ronde vorm heeft het voordeel dat middenin de mis kan worden opge dragen, zonder dat de gevangenen daar voor uit de cel hoeven. Later blijkt In Breda dat er alsnog een kerk moet wor den opgericht. Een ander voordeel van de opmerkelijke bouw is dat de gevange nis opvalt in de stad en dat is een perma nente waarschuwing aan de bevolking om zich aan de regels te houden. De kos ten van de koepel-gevangenissen blijken achteraf eenderde goedkoper, ondanks enkele tegenvallers. De regering wijst vier plaatsen aan voor grote koepels (Breda, Arnhem, Haarlem en Den Haag) en twee voor Heine koepels (Zutphen en Alkmaar). Alleen de regenten in Den Haag wijzen deze bouw af, in de andere plaatsen kun nen de gevangenissen worden gereali seerd. Met de bouw van de Bredase gevange nis is een bedrag van 538.480 gemoeid. Het werk wordt uitbesteed aan de Har- (ingse aannemer Schaafsma. Er worden in de Tweede Kamer kritische kantteke ningen bij het bouwplan gemaakt. Volks- De bouw van gevangenissen moest in de vorige eeuw helemaal anders worden. De rijksbouwmeester J. F. Metzelaar had een sterke voorkeur voor koepelbouw. Vanuit een centraal punt zouden alle cellen gelijktijdig in de gaten kunnen worden gehouden. - foto de stem/johan van ourp Een eeuw De Koepel .Zo zag de Koepel er kort na de opening in 1886 uit. vertegenwoordigers vrezen dat de gebou wen te weelderig worden. Verwezen wordt naar het armoedig bestaan van de arbeidersbevolking, die in slechte huizen woont en vaak nauwelijks te eten heeft. De gevangenen mochten toch geen beter bestaan dan de normale burgers hebben! Breda krijgt een nieuwe gevangenis, omdat de toestand van het oude tucht huis miserabel is. In de jaren '70 van de vorige eeuw zijn de vestingwallen ge slecht en worden de grachten verlegd tot de huidige singels. Daardoor komt aan de rand van de stad veel ruimte vrij op de plaatsen waar vroeger de lunetten la gen. Eerst is nog even aan een lokatie aan de Antwerpseweg gedacht, maar om dat daar de menseüjke 'mest' wordt ge dumpt en omdat de plaats te afgelegen is, wordt uiteindelijk voor de huidige lo katie aan de singel gekozen. De voorbereidingen voor De Koepel, waarvan de officiële naam 'De Bosch- ioort' luidt, starten reeds in 1877, maar iet duurt zes jaar voordat de bouw daad werkelijk een aanvang kan nemen. In 1885 wordt het gebouw opgeleverd en voor de hoge entreeprijs van vijftig cent per persoon kan de burgerij zich tijdens een 'open dag' vergapen aan het huis. De Koepel heeft tot begin jaren zeven tig dienst gedaan als gevangenis voor langgestraften. In de naoorlogse jaren werden er oorlogsmisdadigers opgeslo ten, waarvan de drie van Breda de be- kendsten zijn. Aus der Fünten en Fischer zijn nog steeds in leven en wonen al on geveer veertig jaar in De Boschpoort. In 1972 wordt de gevangenis na een - foto archief de stem verkapte opstand van gedetineerden af gekeurd voor lang verblijf. Een delegatie uit de Tweede Kamer meent zelfs dat de Koepel 'volmaakt ongeschikt' is als ge vangenis, maar dat zeker langgestraften er een ondraaglijk bestaan leiden. Er wordt in die tijd voorgesteld de Koepel totaal af te breken, maar door de snel toenemende criminaliteit en de bezuini gingen komt er dat niet van. Nu zitten er kortgestraften, die hoog uit zes maanden in de Bredase gevange nis verblijven. De Koepel krijgt de moei- De Koepel anno 1986. lijkste delinquenten toegewezen. Het is, zo is wel eens gesteld, 'de vuilnisbak' van het Nederlandse gevangeniswezen, goede bedoelingen van talloze directeuren ten spijt. De 'goede' misdadigers gaan naar Doetinchem, waar zij in een regime van groepsleiders in plaats van cipiers leven. Er wordt in Doetinchem tegen een on willige gevangene nog wel eens gedreigd 'als je je niet fatsoenlijk gedraagt, moetje naar Breda'. Dat schijnt voldoende te zijn om de gedetineerde weer in het ga reel te krijgen. De Koepel is niet alleen een zware ge vangenis voor de delinquenten, het is ook een bijzonder onaangename omge ving voor het personeel om in te werken, zo is in het nabije verleden gebleken. In - foto de stem/johan van gurp 1984 kwam het tot een uitbarsting onder de bewakers, die directeur J.C. Rommers verweten elke inbreng van het personeel te negeren. Rommers streeft naar een coulanter regime in de Koepel, de be waarders ervaren aan den lijve dat de op- geslotenen daar misbruik van maken. De bewakers zijn bevreesd 'vogelvrij' te geraken in de Bredase bajes. Zij doen naar de pers kond van knokpartijen. In een gevangenis is er toch al sprake van een constante strijd om de informele macht. De spanning tussen de opgeslo tene en de bewaker zit in het systeem in gebakken. Een gedetineerde zal steeds proberen wat meer vrijheid te veroveren. De bewaker kan, zeker als hij zich niet zeker voelt van zijn macht, trachten door De schoenmakerij van de Koepel aan het eind van de jaren vijftig. - foto archief de stem De werkplaats van de Koepel is tegenwoordig een goed geoutilleerde ruimte. - foto de stem/johan van gurp onderdrukking zijn overwicht uit te eta leren. Met het mondiger worden van de ge detineerde zijn de laatste jaren steeds meer zaken van vermeende mishandeling van gevangenen door bewakers in de pu bliciteit gekomen. Vrijwel in alle gevallen leiden de aanklachten tot niets. Een keiharde aanval van gedetineer den in het reclasseringsblad KRI van juni '83 geeft aardig weer hoe scherp een aantal gevangenen tegenover hun bewa kers staan. Een zekere Frits zegt bijvoor beeld dat de Koepel in Breda een 'gesta- po-hol' is. Gedetineerden klagen dat be wakers gekleurde gevangenen discrimi neren. De bewakers zouden ernstige mis handelingen plegen. De directie en de bewakers zouden zich niets aantrekken van de rechten, die een gevangene heeft. Maar elke keer weer büjkt dat de be schuldigingen niet met bewijs kan wor den geschraagd. Of getuigen ontbreken, of getuigen trekken hun verklaring in. Daarnaast wordt aan de verklaring van enkele bewakers meer waarde gehecht dan aan de verklaring van een delin quent. Logisch, dat wel, maar het dekken van onregelmatigheden wordt zo wel erg gemakkelijk gemaakt. De sfeer in de Koepel wordt nog door drie andere zaken vertroebeld. Het aan tal buitenlanders is hoog, wat communi catieve en culturele problemen tot gevolg heeft. Het aantal verslaafden groeit. Hoewel officieel geen verdovende midde len kunnen worden gebruikt, is er in de Nederlandse gevangenissen een leven dige handel in drugs. De directie van de Koepel voelt er weinig voor de gevange nis rigoureus droog te leggen, want dat zou een dageüjkse visitatie (van het con troleren van de broekzakken tot het in specteren van anus en mond) van elke gevangene betekenen. „Een te grote aan tasting van de privacy van de gedetineer de", heet dat. Er kan fors aan drugs worden ver diend, want een schaars goed heeft een hoge prijs. De problemen worden boven dien niet minder als er geen verdovende middelen te krijgen zijn, want een ade quate opvangmogelijkheid van afkic kende gevangenen is er niet en het ge drag wordt er niet beter op. Maar het allergrootste probleem is dat de bezuinigingen op het gevangeniswe zen voor zowel directie als bewakers als gevangenen het leven verzwaren. De di rectie kan geen beleid voeren zonder de benodigde gelden; de bewaker staat vaak alleen met een delinquent die hij niet ver trouwt en voelt zich bovendien onvol doende gedekt door de directie bij inci denten; de gevangene kan niet afdoende worden voorbereid op een terugkeer in de maatschappij. Het gevangeniswezen is immer een sluitpost op de begroting geweest. Een Kamerlid maakt zich bij net kiesvee niet populair door extra geld voor het 'uit schot' van de samenleving te vragen. Op korte termijn is de belastingbetaler de la chende derde. Maar op lagere termijn wreekt zich een inadequaat gevangenis systeem in hogere criminaliteit door toe nemende recidive, hoger ziekteverzuim van bewakers en afbreuk van de doelstel ling van de gevangenis: het beschermen van de maatschappij.

de Stem | 1986 | | pagina 35