Rakaposhi wordt weerspannig D. BffiSffi Expeditie bereikt top Rakaposhi Nog een paar verloren dagen en we kunnen wel schudden 'AJi/ ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 X-vINDELIJK zijn we aan het klimmen. Klimmen wil zeggen: handen aan de rots. Klimmen is de sensatie dat het er op aankomt op welke rotspunt je je handen en voeten plaatst, hoe je je beweegt. Stijgijzers die in hardbevroren ijs grijpen. De weg naar kamp 1 was bergwandelen. Bergwandelen is mechanisch, schuifelen over stenen of sneeuw, maar klimmen is akrobatiek. We hebben nu kamp 3 bereikt, op 6200 meter. Nog 1500 meter. Regen Opsteker Verjaardag Rare droom Weerspannig ZATERDAG 23 AUGll Retraite Vijf ton Door Mathieu van Rijswick DIRECT boven kamp 1 begint de rotswand. Het zijn brokkelige rot sen, met veel gevaar voor vallende stenen. Bovenaan de ongeveer 100 meter hoge wand ligt een breed sneeuwveld. Het werkt als een trechter voor sneeuwlawines en rotsblokken die van bovenuit de nog duizend meter hoge wand komen. De beurt is aan Rob Ecldiandt en mij om hier een weg doorheen te vinden. We steken aan de monding van de trechter over. Daar concentreert zich weliswaar het artillerievuur, maar de oversteektijd is er het kortst. Om de oversteek zo veilig mogelijk te maken, spannen we een touw tussen beide oevers. Met een karabijnhaak in het vaste touw geklikt, zijn we beveiligd te gen kleine sneeuwlawines die ons anders van de standplaats zouden kunnen trek ken. Niettemin staat het zweet ons in de handen. Ons plan is om door een sneeuwgeul omhoog te klimmen naar de kam van de noordwest-graat. Van onderen gezien loopt die geul als een witte serpentine door de rotswand. Hij moet wel zo'n 800 meter hoog zijn en met al te steil. Maar van dichtbij zien Rob en ik dat de geul voor een groot deel niet uit sneeuw maar uit hard ijs bestaat. Bovendien is hij veel steiler dan gedacht. Dat betekent dat we de hele geul van vast touw moeten voor zien, wil hij ook met zware bepakking begaanbaar zijn. Daarvoor is zo'n 1200 meter touw nodig en we hebben hoog stens 500 meter over. Daarmee valt deze route, waarop we onze hoop hadden gevestigd, af. Ik word er erg pessimistisch over het vervolg van de expeditie door. Welke mogelijkheden zijn er nog over? We kunnen de route van de succesvolle Poolse expeditie uit 1979 volgen, maar dat kost ons wel een week meer tijd. Die ruimte zit niet meer in ons krappe tijdschema. Rob ziet nog een andere weg, die van de Ierse expedi tie van 1964. De Ieren hebben wel bij lange na niet de top gehaald, maar wel een korte weg gevonden naar de kam van de graat. Ik ben sceptisch en uitgeteld door de hoofdpijn die mij bij terugkomst in kamp 1 kwelt. Regen en hagel tikken de hele nacht op het tentdoek. In mijn zieke hoofd klinkt het als muziek. Het betekent ho- penlijk dat we niet op stap gaan. Bij het wekkersignaal van half vijf discussiëren Rob, Ton en Rudolf of we toch niet moe ten vertrekken. Rudolf is zeer besüst. Hij heeft de hele nacht geen oog dichtgedaan omdat hij vermoedt dat er door de nat tigheid zoveel stenen loskomen dat het zelfs in het kamp levensgevaarlijk is. Omhoog gaan zou zelfmoord zijn. Hij kondigt aan meteen af te dalen naar het basiskamp. Ook Ton en Rob voelen wei nig voor omhoog gaan. Ik draai me nog eens om in mijn slaapzak en dommel in. Om acht uur is er een lichte verbetering in het weer en in mijn hoofd. Het ontbijt zorgt voor ver dere opklaring. Toch blijven we bij ons besluit: vandaag geen poging om kamp 2 te bereiken. Ton en ik gaan wel een eindje op weg om te zien of de omstan digheden werkeüjk zo gevaarlijk zijn. Het blijkt erg mee te vallen. De lawine trechter üjkt zelfs èen rustdag te hebben. Ik daal af naar het basiskamp. Onderweg loop ik te piekeren. Met zulke lamlendig heid als ik vanmorgen voelde, komen we er nooit. We moeten ook bij slecht weer door zetten. Nog een paar verloren dagen en we kunnen het wel schudden. Onderweg kom ik Dries tegen die omhoog gaat naar kamp 1. Hij heeft dorst en ik heb nog wat limonade in mijn veldfles. Prompt nadat hij ervan gedronken heeft, moet hij overgeven. Hier blijkt weer de oude wiel renners-wijsheid: nooit uit andermans bidon drinken. Weer hevige regen de hele nacht door. Toch zien we Ton en Rob 's morgens omhoog gaan. Met bewondering bekij ken we hen vanuit het basiskamp. Ze hebben de les van gisteren geleerd. Om half twee 's middags, als het opklaart, zien we hen door de verrekijker op de plek van kamp 2. Het is een gewefdige opsteker. Eindelijk de gehoopte door braak Rudolf, Dries en ik haasten ons naar kamp 1 om Rob en Ton, die weer afdalen, te feliciteren. Opeens zien we het weer zitten. Reveil in kamp 1 om kwart voor vier. Een uur later, als het net licht is, vertrek ken we met zijn vieren. De hemel is diep blauw en vol sterren. De sneeuw is hard bevroren. We volgen de Rob-Ton route. DE NEDERLANDSE bergbeklimmers-expedi tie heeft de ruim 7.000 meter hoge berg Raka poshi in het Pakistaanse Karakoram-gebergte /bedwongen. Expedltle-lld Mathieu van Rijs wick heeft dat per telex laten weten. De top werd uiteindelijk na weken van slecht weer en tegenslagen bereikt door de klimmers Ton van de Boogaard en Rudolf de Koning op 17 augustus. De laatste poging om de top te bereiken werd begonnen op 14 augustus. De vier klim mers vertrokken gezamenlijk, maar Mathieu van Rijswick en Rob Eckhardt moesten we gens lichamelijke klachten afhaken. Ton van de Boogaard en Rudolf de Koning bereikten op 16 augustus de laatste kamp plaats op 7100 meter hoogte. De volgende dag startten zij om 4.30 uur 's morgens hun klim naar de top. Die klim was door de versge vallen sneeuw uiterst zwaar. De top werd uit eindelijk om 16.55 uur 's middags bereikt. Pas om 23.00 uur konden zj weer terugkeren in hun laatste kampplaats. De expeditie komt, als alles goed gaat, volgende week in ons land terug. in onze weekend-bijlage van volgende week hopen wij dan het ooggetuige-ver slag van de beklimming naar de top van de Rakaposhi te kunnen brengen. NEDERLANDSE RAKAPOSHI (7788 m EXPEDITIE, KARAKORAIVI PAKISTAN 1986 ONDER AUSPICIËN VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSE ALPEN VERENIGING Het is een schitterende afwisseling van rot en sneeuw langs een coulisse van ijs- torens. Na 4 uur klimmen zijn we op de plek voor kamp 2, op 5350 meter, 600 meter boven kamp 1. De volle rugzakken worden uitgeladen. Rob en Ton graven in de sneeuwhelling een vlakke plek om één tentje op te zetten. Rudolf en ik ver kennen vast het begin van de weg naar kamp 3. Het is een sneeuwveld met zeer veel spleten waar we tussendoor moeten zigzaggen. Maar door opkomende wol ken wordt het zicht snel slecht en we da len allen weer af naar kamp 1. Geen gewone dag, want mijn verjaar dag In plaats van muziek is er vlak na middernacht een onheilspellend gerom mel. Het doet mij denken aan een storm wind die stenen omlaag blaast. Na korte tijd houdt het op en slaap ik door. Om kwart voor vier loopt de wekker af. Als jarige krijg ik handdrukken en thee op bed. Als we tegen vijf uur buiten staan, schrikken we ons lam. Een ijs- en stenen lawine blijkt enkele meters voor onze twee tenten tot stilstand te zijn gekomen. Rotsblokken te zwaar om op te tillen lig gen vlak voor onze slaapplaats. Afnok ken Rudolf en ik zullen deze keer blijven overnachten. Aan het eind van de mor gen proberen we weer een nieuw stukje aan de route naar kamp 3 te breien. De zon brandt nu aan de hemel en maakt de sneeuw boterzacht. Rond 1 uur zijn we nog 100 meter van de kam af, maar van wege de lawinegevaarlijke sneeuw dalen we af. Door de inspanning en de hitte van de zon lig ik met hoofdpijn in de tent. We hebben vanuit dit arendsnest een geweldig uitzicht over de wand onder ons. Ver beneden, 1500 meter lager, ligt het idyllische basiskamp. Het üjkt zo dichtbij. Ik lees verder in het boek 'De Ronde van Italië', van Dino Buzatti. Het gaat over de Giro van 1949, de fameuze strijd in de Dolomieten en de Alpen tus sen de jonge Fausto Coppi en de tanende Gino Bartali: „Het zijn gekken, want ze zouden dezelfde weg moeiteloos kunnen afleggen in plaats van te ploeteren als beesten, ze zouden het rustig aan kunnen doen in plaats van zich uit te sloven om snel te rijden, ze zouden bijna allemaal hetzelfde kunnen verdienen zonder te lij den in plaats van te kiezen voor die mar telgang. Inderdaad, ook hier romantiek." 's Avonds mag ik het eten uitkiezen. Beef Curry met njst, alleen moet de rijst op deze hoogte niet 15 maar 45 minuten koken voordat hij enigszins gaar is. 's Nachts heb ik een rare droom. Ik ben in Zwitserland. Terug van een zware tocht kom ik hongerig in een restaurant. Ik be stel Kalbshaxe k Sfr 39,-. Ik moet een uur wachten zonder dat ik iets hoor. Dan E STRAFGEVANj Koepel bestaat deze mad honderd jaar. Tegelijk m invoering van het Wetbc Strafrecht werd de BredJ gevangenis officieel in ga gesteld. De Stem dook iif verleden van het kenmeij gebouw aan de singel, week volgt een 'forumpa nut en onnut van gevand komt de kok binnen met een dampende schotel en vraagt aan de serveerster wie Kalbshaxe heeft besteld. Zij knikt in mijn richting. Ik gebaar dat ik op het buitenterras wil eten en zeg kregeug te gen de serveerster dat ik het wacht wel erg lang vond. Op het terras gaat de kok tegenover mij zitten en eet de schotel zelf op. Opnieuw gaan Rudolf en ik omhoog. We vorderen tot aan de kam en hebben van daaruit een indrukwekkend uitzicht naar het noorden op de Hunza-vallei 4500 meter onder ons. We zitten nu op het vervolg van de Poolse route van 1979. Gerafelde touwen hangen nog hier en daar in de rotsen. De hoogtemeter geeft 5850 meter aan, terwijl het volgens de Poolse opgave 6100 meter is. Eindelijk een meevaller. We zitten al 250 meter dichter bij de top dan we dachten. Voor de vierde keer gaan Rudolf en ik omhoog. We brengen onze lasten bijna tot op de plaats voor kamp 3. De sneeuwhelüng wordt steeds ijziger. Na het slechte weer van juli, hebben de da gen van augustus zo'n bloedhitte ge bracht dat alle sneeuw verdampt en vast gevroren rotsblokken losvriezen en naar beneden rollen. Ik daal af naar het basis kamp. Als ik daar aangekomen ben, hoor ik via de walkie-talkie dat er bij kamp 2 een geweldige ijstoren is afgebroken. Het spoor van vernieling loopt over onze route van kamp 1 naar kamp 2. Uit kamp 1 meldt Dries een narrow escape. Het vallende ijs heeft een van de twee tenten verscheurd, gelukkig niet die waarin hij lag. Rakaposhi wordt weer spannig. Mijn rustdag. Sinds zes dagen heb ik me niet meer gewassen. Even zovele la gen zonnebrand zitten er op mijn ge zicht. Het basiskamp heeft nauwelijks water. Met de sprudelende muziek van Handel's 'Watermusic' in de walkman, daal ik af naar de gletsjerbeek, één uur lopen. Wassen in het ijskoude water geeft het gevoel van een jonge god. Later in de middag schrijf ik dit verhaal, met naast mij de korte-golfradio waarmee ik naar de wereldomroep luister. Een mier klimt langs de antenne omhoog. Het is een raadsel hoe hij op de hardchromen, gladde spriet houvast vindt. Boven gkeo- men merkt het diertje dat het er weinig te zoeken heeft en daalt weer af. Het verblijf in een cel kan worden 'veraangenai kijken. - foto de ste» Door Willem Rt ER VERANDERT w< derd jaar. Toen, aan h de negentiende eeuw haast-je-rep-je een aan nissen worden gebouw genen te kunnen opsii een eeuw later, wil de steeds zo snel mogelijk genissen bouwen om in vraag te kunnen voorzit In de tweede helft van eeuw veranderen de opvat wijze waarop veroordeelt zouden moeten ondergaan ten gevangenen samen in rasphuis. Ze verbleven sam meestal een vuil en voch werden soms als goedkope ten gebruikt. Pas halverw tiende eeuw worden mannt van elkaar werden gesch met de opkomst van purit en normen seks in de geva den diende te worden. Behalve wraak van de sa dan meestal ook alleen no van de top van de toenm. ving, had de straf geen do was een uitsluiting uit de zoals in de middeleeuwen de stad de maatschappij va politieke delinquenten mo Verbanning was trouwen dan opsluiting. Maar in de liberale negt groeit de belangstelling vo< de gevangene en het doel Uit Engeland en de Vert waait de opvatting over, di in eenzaamheid zou moete gesloten, zodat hij of zij zo denken over hun daden en kunnen komen. De eenzar wordt als een soort retrait periode van inkeer, in de die tijd ook een terugkeer I de bezwaarde en bezoedel gewassen wordt. De eenzai zou slechts onderbroken ku door verplicht werk, wat geest ten goede zou kunnen De wijze van strafopleggi hele denken over strafrech derland pas volwassen woi vloed van de Franse tijd. D wet wordt dan ook gelijktijc met het Wetboek van Strafr De bouw van gevangenis lemaal anders worden. D meester J.F. Metzelaar hee voorkeur voor koepelbouw centraal punt zouden alle ct dig in de gaten kunnen w< den. De ronde vorm heeft dat middenin de mis kan v dragen, zonder dat de geva voor uit de cel hoeven. L< Breda dat er alsnog een ke den opgericht. Een ander de opmerkelijke bouw is da nis opvalt in de stad en dat nente waarschuwing aan om zich aan de regels te hoi ten van de koepel-gevangei achteraf eenderde goedkoj enkele tegenvallers. De regering wijst vier j voor grote koepels (Bret Haarlem en Den Haag) e kleine koepels (Zutphen e Alleen de regenten in Den deze bouw af, in de andere f nen de gevangenissen woi seerd. Met de bouw van de Bred nis is een bedrag van 538.^ Het werk wordt uitbesteed lingse aannemer Schaafsma in de Tweede Kamer kritisc ningen bij het bouwplan gen

de Stem | 1986 | | pagina 34