Zaak-Dost hele kluif voor juristen Moegabe maakt zich op voor leidende rol even..L UITBLAZEN Westduitse sociaal-democraten geloven niet meer in eigen kansen Stagnatie tuinbouw Smirnoffs reisicoon Coornhertliga: 'Draconisch' RIJK VER DE STEM CO Zorgzame sar Puinhoop Ordinaire bez ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 ACHTERGROND paginü ZATERDAG23AUGU Proefboring n aardwarmtere WIM KOCK DAT Albert Plesman, vanaf de oprichting van de maatschappij tot aan zijn dood, de grote baas van de KLM, geen gemakkelijke werk- of op drachtgever was, is nu nog vrij algemeen bekend. Hoezeer hij zich bemoeide met alles en iedereen, tot in de kleinste details, blijkt uit een brief die hij in 1944 schreef aan de staf die in Den Haag het door de oorlog werkloos gewor den KLM-hoofdkantoor be waakte. Plesman zelf leefde in een soort ballingschap in het oosten van het land, maar hield zich al intensief bezig met de toekomstige wederopbouw van de maatschappij. Met het oog daarop had hij ook opdracht gegeven een reclame-affiche te ontwerpen. Over een van die ontwerpen handelt de brief, die nu in het bezit is van het Teu- barium, Wim Teubens unieke luchtvaartverzameling. Plesman vindt het affiche- ontwerp van Paul Erkelens heel aardig, maar heeft nog wel een paar opmerkingen: „De boom aan de rechterkant van de tekening moet links staan. De stam moet als het ware aan de rand van het papier grenzen, de kruin naar rechts ge bogen zijn. De boom dient for- scher te zijn (hoogte ongeveer 1/3 van het papieren donkerder van kleur. Zo gaat het twee dichtbe- tikte kantjes door. Over de maan en de wolken („2 cm zak ken en 3 cm naar rechts"), de molentjes aan de horizon, het vliegtuig, de letters enz. enz. Een heel andere Plesman doemt op uit de brieven die hij als jonge luitenant schreef aan zijn verloofde Suze van Eijk, tijdens de eerste wereldoorlog. Veel tederheden, laat staan in timiteiten, moet men er niet in zoeken, zegt Wim Teuben, maar uit luchtvaart-historisch oogpunt zijn ze belangrijk. Plesman vertelt erin uitvoerig over de vluchten die hij maakte tijdens zijn vliegeropleiding. Hoe komt een verzamelaar aan zulke hoogstpersoonlijke zaken? „Ze zijn me te koop aangeboden." Wim Teuben laat me een brief zien waarin hij de naam van de afzender onleesbaar heeft gemaakt met Tipp-Ex. Ze werden aanvanke lijk aan de 'hoogste bieder' aan geboden. „Ik heb die persoon hier gehad en we hebben ge praat." Meer zegt Teuben er niet over. Wonen in het 'Teubarium' betekent heel wat meer dan zit ten, eten en slapen tussen de tentoongestelde voorwerpen. Het zonlicht mag de flat van Teuben niet in. De hele dag zijn er zonweringen neergela ten, 's-morgens op het oosten, 's-middags laat en tegen de avond op het westen. Voor planten hebben we hier geen plaats", grinnikt Teuben. De vensterbank van het grote raam in de zitkamer biedt plaats aan een volledige verzameling Delfts blauwe, porseleinen huisjes, die de KLM al jaren aan haar eersteklas passagiers geeft als aandenken. Ik vergeet te vragen of de drank er nog in j= zit. lllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll! De vraag of zo'n verzame ling veel geld kost, beant woordt Wim Teuben nooit. Hij maakt er een grap van. „Ik heb een rijke vrouw getrouwd" of zoiets. Dat de verzameling veel ■tijd en zorg eist straalt er als het ware vanaf. Er moeten vi trines, lichtbakken, stolpen en lijsten worden gemaakt of ge kocht. Oude geschriften moe ten opnieuw worden ingebon den of zelfs gerestaureerd. Het eerste aan de luchtvaart ge wijde boek verscheen in Zwit serland in 1784. Wim Teuben heeft het in zijn Bibliotheca Aëronautica. Ook het schot schrift dat de Nederlandse schrijver Francq van Berkhey een jaar later onder pseudo niem richtte tegen de „vol strekte Godtergende Roekeloos heid van de proefnemingen met de Lugtbollen" rust, beschermd door een stevig, nieuw omslagje in een van Teubens boekenkas ten. Wim Teuben is na ruim 40 jaar verzamelen nog altijd in de ban van het wonder der vliege rij. „Ik begrijp zelf nog steeds niet dat zo'n ding van 275 mil joen gulden met een gewicht van 370000 kilo - eigenlijk een heel groot flatgebouw - de lucht in kan." Dit zijn woorden van Jan Plesman, de zoon van de KLM-stichter, die in '84 met de Uiver-II naar Melbourne vloog. Wim Teuben heeft het citaat bewaard omdat het zijn eigen gevoel van verwondering zo treffend verwoordt. Toch zijn het de ménsen van de luchtvaart naar wie Teu bens belangstelling in de eerste plaats uitgaat. Dat zie je ook aan zijn verzameling. Die telt minstens zoveel beeltenissen en namen van mensen en getuige nissen van hun moed, vernuft en prestaties als afbeeldingen van vliegtuigen, balonnen of ra ketten. Het horloge van Fok ker, het 'nationale huldeblijk aan de drie vliegers van de eer ste Indië-vlucht in 1924 (een van de topics in het Teuba rium), ontelbare medailles, leg penningen, porseleinen wand borden en zelfs koek- en peper munttrommels die herinneren aan grote daden, verricht door mensen die zich hadden losge maakt van de aarde. Het meest ontroerende klei nood uit de collectie heeft in de zitkamer van de Teubens een veelbetekenende ereplaats. Het is de reisicoon die de, in zijn gloriejaren bij de KLM, be roemde vlieger Iwan Smirnoff van zijn moeder meekreeg toen hij na de revolutie Rusland moest ontvluchten. Smirnoff bewaarde de icoon in een lin nen zakje. Met een foto van z'n moeder erbij. „Hij heeft geen mijl gevlogen zonder dat hij die reisicoon bij zich had", zegt Wim Teuben. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres. Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, @01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, @01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of J 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rünlfrplstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Cees Manders HET zojuist beëindigde strafproces tegen Harm Dost in Düsseldorf zal ongetwijfeld zijn weg vinden naar de studie boeken. Zoveel juridisch interessante aspecten zitten eraan. Heeft de Duitse justitie zich Dost onder valse voor wendsels door Spanje laten overdragen? Mag de Duitse justitie zich bedienen van Dost's strafdossiers die de Nederlandse overheid haar (naar het lijkt) eigenlijk niet had mogen verschaffen Mag Duitsland een vreemde ling berechten voor feiten in het buitenland gepleegd en daar bovendien (voor een deel tenminste) al berecht Dost was in het najaar van 1984 op vakantie in Spanje, een land waarmee West- Duitsland een uitleverings verdrag heeft. De Duitsers kregen Dost door Spanje uit geleverd omdat de Nederlan der niet alleen drugs aan Duitsers had verkocht maar die ook in de Bondsrepubliek had ingevoerd. De Officier van Justitie heeft in het proces toegege ven dat het uitleveringsver zoek alleen de verkoop van drugs aan Duitsers had moe ten vermelden. 'Er zijn ver gissingen begaan', gaf hij toe. Maar volgens hem zou Spanje Dost ook aan Duits land hebben uitgeleverd als het uitleveringsverzoek al leen op de verkoop van drugs aan Duitsers betrekking zou hebben gehad. Dit is nog maar de vraag, die eigenlijk alleen de Spaanse rechter kan beantwoorden. Overigens hanteerde de Duitse Officier van Justitie een interessante constructie: volgens hem is verkoop van drugs te Arnhem aan West duitsers te beschouwen als (illegale) invoer van drugs in Duitsland. Want Dost, de hasj winkelier van Arnhem, wist (of had kunnen weten) dat de hasj die hij aan Duitse klanten verkocht, bestemd was voor consumptie (of doorverkoop) in Duitsland. Om zulke grote hoeveelheden (tientallen kilo's) ging het immers. De kwestie van de univer- DE Duitsers zijn nog steeds niet serieus bezig met de strijding van drugs. Ze zijn veeleer doende hun gelijk te bewijzen met hun draconische straffen in soft-drugs»; ken en bezig hun hegemonie te vestigen op dit gebied. Dat zegt de Coornhertliga, de vereniging voor straf rechtshervorming, naar aanleiding van het vonnis t Harm Dost wegens handel in softdrugs. Zowel de Officier van Justitie als de rechtbank in 1% seldorf lieten in hun requisitoir cq. meewegen dat üt Dost met zijn soft-drugshandel in Arnhem relatief gemap kelijk werd gemaakt doordat het Nederlandse softdrug; beleid veel soepeler is dan het Westduitse. Mr J. Knap, voorzitter van de Coornhertliga, spreek van een klap in het gezicht van het Nederlandse sot drugsbeleid. 'En dat terwijl het Nederlandse beleid opd punt juist bewezen heeft succesvol te zijn. De geleidelijk liberalisering van de soft drugs heeft géén maatschapp^ lijke problemen veroorzaakt, er is geen sprake gewess van excessief gebruik en in de praktijk is niets van degt vreesde risico's gebleken. Nederland zou dit beleid Juin in het buitenland moeten pousseren'. 'Justitie, dat naar mijn smaak in deze zaak heel watbg. ter op het hoofd heeft, moet met alle juridische en d matieke middelen proberen Dost hierheen te halen' Knap. Volgens hem zal het zeker niet de eerste keer zijn dg In dergelijke gevallen diplomatieke wegen worden be wandeld. Juridische mogelijkheden voor Dost zelf zijnd) beroepsprocedure in Duitsland bij het Landesgericht een eventuele zaak voor de Europese Commissie voord) rechten van de mens gevolgd door een behandeling dog het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straal: burg. (ANP) Harm Dost(rechts) archieffoto uit 1977 saliteit van het drugsdelict is wellicht nog de interessant ste. Alle strafwetten ter we reld kennen het beginsel van universaliteit. Dit betekent dat een staat de werking van zijn strafwet uitbreidt over bepaalde feiten (misdrijven) door wie en waar die ook zijn begaan. Onze strafwet noemt in ar tikel 4 de 'universele' mis drijven met name:: aansla gen tegen koningin (plus ge maal) en regering, schending van staatsgeheimen, oprui ing, valsemunterij, vliegtuig kaping, oplichting van strijd krachten in oorlogstijd en andere zeer ernstige delicten. Je hoeft die delicten dus niet in ons land gepleegd te heb ben om er hier voor toch te kunnen worden veroordeeld. De Duitsers vinden dat het universaliteitsbeginsel ook van toepassing is op delicten die de Duitse samenleving in gevaar hebben gebracht, of die funest zijn voor de Duitse samenleving. Ieder die dus waar ook ter wereld de Duitse samenleving bedreigt zal daarvoor (na uitlevering Rechter Otto Strauss van de rechtbank in Düsseldorf - FOTO AP uiteraard) door de Duitse rechter kunnen worden be recht. Tot zover zijn de Duitsers nog te volgen, want elk de mocratisch land heeft het recht op een eigen oordeel over de gevaren die het be dreigen. Maar de Duitse jus titie geeft een gedurfd staaltje juridische acrobatiek weg wanneer zij meent dat ieder die zoals Dost in het buitenland drugs verkoopt aan Duitsers de Duitse sa menleving bedreigt en zo doende de wraak van de Duitse justitie moet vrezen. De verdediging van Harm Dost heeft ook gewezen op het beginsel 'ne bis in idem'. een van de hoekstenen van ons strafrecht. Is iemand al een keer voor iets veroor deeld dan mag hij voor de zelfde feiten niet opnieuw voor de rechter worden ge bracht. Dost is in 1982 door de Arn hemse rechter veroordeeld wegens het bezit van drugs. Mogen de Duitsers hem voor dergelijke feiten opnieuw 'pakken' Volgens de Duitse justitie mag dat. Want het Nederlandse nebis in idem- beginsel geldt alleen voor de Nederlandse rechter. De Duitse rechter hoeft volgens zijn eigen wet zich niets aan te trekken van zo'n Neder landse berechting. Hij mag zelf opnieuw rechtspreken, temeer (zo redeneren de Duitsers) daar de Neder landse rechter Dosts drugs activiteiten niet streng ge noeg heeft bestraft. Omgekeerd, dus als de zaak Dost al door een Duitse rechter zou zijn behandeld, ligt dat anders. De Neder landse rechter mag dan niet nog eens berechten indien de 'verdachte' is vrijgesproken of zijn opgelegde straf in Duitsland heeft uitgezeten. Dus wat de Duitsers nu doen, zou in Nederland niet kunnen, omdat Dost zijn straf al heeft uitgezeten. Maar de Duitse justitie komt niet eens aan dit probleem toe. Want volgens haar is Dost destijds in Nederland veroordeeld voor een feit (be zit van drugs) dat anders is dan waarvoor hij nu in Düs seldorf berecht is, namelijk op grond van handel in drugs. Als Drost vrij was gespro ken door de Duitse rechter, zouden de Duitsers hem heb ben kunnen uitleveren aan Nederland. Eind juni heeft Nederland West-Duitsland formeel om uitlevering van Dost gevraagd. Want van de (Duitse) behandeling van zijn zaak heeft de Nederlandse justitie zoveel opgestoken dat er een nieuwe dagvaarding met nieuwe strafbare feiten tegen Dost kan worden uit gebracht. Kennelijk wil de Neder landse minister van Justitie zijn Duitse collega een mooie gelegenheid aanreiken om zich van Dost te ontdoen zon der al teveel gezichtsverlies. Maar dat de Duitsers nu na Dost's veroordeling op hd uitleveringsverzoek in zulle» gaan is niet te verwacht® Ze hebben, zo is tijdens he proces gebleken, geen enke vertrouwen in hun buurland als het gaat om het optrede» tegen het bezit van en 4 handel in verdovende midde len. Er is nog een mogelijkheid Dost naar Nederland te ha len. In internationaal ver band wordt op het ogenblik het zogenaamde Strafexecu tieverdrag voorbereid. Dii verdrag maakt het mogelijk dat in het buitenland veroor deelden naar hun eigen land worden teruggestuurd daar de straf uit te zitten. Dost zou op basis van dil verdrag naar Nederland kunnen worden terugge stuurd. Maar dan wordt hel wel gecompliceerd. Want hij zou hier dan een straf moet® uitzitten hem opgelegd voor iets waarvoor hij door de Ne derlandse rechter vanwege het ne bis in idem beginsel niet zou kunnen zijn berecht De Dost-af faire is voor ju risten een hele kluif en een stuk interessanter dan voor de betrokkene zelf. PREMIER Robert Moegabe wordt binnenkort de nieuwe voorzitter van de beweging van niet-gebonden lan den. De organisatie krijgt in hem een leider die een vastbeslotenheid uit straalt zijn land naar het socialisme te leiden en zoveel mogelijk mensen te mobiliseren tegen het apartheidsbe wind in Zuid-Afrika. In de zes jaar dat Zimbabwe onafhankelijk is, is Moegabe een steeds grotere rol gaan spelen in de strijd voor politieke en maat schappelijke verandering in Zuid-Afrika. Die rol heeft hem in korte tijd naar de top ge bracht van de 101 leden tellende beweging van niet-gebonden landen. Op de tiendaagse conferentie die komende dinsdag in Harare begint, neemt Moegabe voor een ambtster mijn van drie jaar het voorzitterschap over van premier Rajiv Gandhi van India. Naast de geijkte onderwerpen als alterna tieven voor blokgebonden beleid en de rivali teit tussen de supermogendheden, zal de si tuatie in Zuid-Afrika in Harare hoog op de agenda prijken. Vanaf aanstaande dinsdag komen de ministers van Buitenlandse Zaken van de leden bijeen ter voorbereiding van de eigenlijke top, waarvoor op 1 september tien tallen staatshoofden worden verwacht. Sinds de minitop van het Gemenebest, be gin augustus in Londen, is Mugabe één van degenen die het krachtigst aandringen op sancties tegen het apartheidsbewind. Sanc ties en Zuidafrikaanse tegenmaatregelen zullen in Zimbabwe zelf ook niet ongemerkt voorbijgaan. Moegabe heeft al gewaar schuwd voor een economische oorlog en zijn landgenoten voorgehouden dat zij misschien binnenkort alleen nog maar maispap te eten zullen hebben vanwege het economische con flict. Met de Zuidafrikaanse aanval van half mei op doelen in Harare nog vers in het ge heugen, heeft Zimbabwe besloten tot uiterst strenge veiligheidsmaatregelen. Tot nu toe hebben 30 staatshoofden bevestigd dat zij aan de conferentie zullen deelnemen en rege ringsfunctionarissen verwachten dat de lei ders van tweederde van de lidstaten aanwe zig zullen zijn. Moegabe vreest dat Pretoria mogelijk zal proberen de conferentie te ver storen. Het organiseren van de conferentie kost Zimbabwe miljoenen. Circa 32 staatshoofden zullen worden ondergebracht in nieuwe lu xueuze villa's die in een recordsnelheid zijn gebouwd in een exclusieve buitenwijk van de hoofdstad. Kosten: 4,5 miljoen dollar. Andere staatshoofden vinden onderdak in huizen die gehuurd worden van rijke blanken die een zeer verleidelijk aanbod kregen. De regering heeft ook diep in de buidel buitenlandse valuta getast. Voor de confe rentie heeft zij een hele stoet Westduitse en Franse auto's aangeschaft en voor escortes van de buitenlandse hoogwaardigheidsbe kleders speciale Japanse politie-motorfietsen met driekleurige zwaailichten. De conferentie in Harare vindt plaats in een jubileumjaar voor de beweging van niet- gebonden landen. Zij werd 25 jaar geleden in Belgrado opgericht. De grote mannen achter de beweging waren president Tito van Joe goslavië, premier Nehroe van India, presi dent Soekarno van Indonesië en president Nasser van Egypte. Zij telt nu 101 leden en de Filipijnen en Haïti hebben het lidmaatschap aangevraagd. Vogels van zeer uiteenlopende pluimage hebben de afgelopen 25 jaar een plaats ge vonden binnen de beweging. In haar gelede ren telt zij Sovjetgezinde landen als Cuba en Vietnam, pro-westerse leden als Singapore en Saoedi-Arabië, het kleine Bhoetan en het dichtbevolkte India en zowel Iran als Irak die al bijna zeven jaar met elkaar in oorlog zijn. Dat consensus moeilijk te bereiken is, hoeft dan ook geen verwondering te wekken. Robert Moegabe - FOTO ARCHIEF DE SIS" DE sociaaldemocrati sche partij van West- Duitsland, de irvRonn in de oppositie zijnde SPD, lijkt nauwelijks nog te geloven in haar kansen de in januari 1987 te houden verkiezingen voor de Bondsdag te winnen. Kanselierskan didaat Johannes Rau heeft bij herhaling ver klaard dat hij slechts met een absolute meer derheid in de Bondsdag achter zich trek heeft in het ambt van bondskan selier. Maar de laatste maanden heeft de SPD forse tegenval lers te verwerken gekregen. Niet alleen in het bestuur van deelstaten waar zij in de regering is, maar ook op het hoogste politieke niveau zijn signalen gegeven waaruit blijkt dat men weinig opti mistisch is over de kans de christen-democraat Helmut Kohl uit de bondskanselarij naar de harde oppositieban- ken te verdrijven. Kort nadat partijvoorzitter en ex-bondskanselier Willy Brandt voor de televisie ver klaard had dat hij een aan hang van 43 procent in ja nuari een zeer goed resultaat vindt - maar te weinig voor het alleen gaan regeren - kwam een vertrouweling van Helmut Schmidt, Brandts opvolger als bondskanselier, tot een vernietigend oordeel over Rau, die premier is van de 17 miljoen inwoners tel lende deelstaat Noordrijn- westfalen. Klaus Boiling publiceerde een reeks 'brieven aan Hel mut' waarin hij de capacitei ten van Rau in twijfel trekt voor het hoogste politieke ambt in de Duitse Bondsre publiek. Hij acht de man, die zijn politieke loopbaan begon in de neutralistisch georiën teerde Gesamtdeutsche Volkspartei van ex-bonds president Gustav Heinemann (die bestond van 1952 tot 1957), van een te middelma tige kwaliteit. Wel is hij bekwaam als re geringsleider van de deel staat met de meeste inwo ners, maar Bölling dicht hem te weinig kaliber toe om het serieus op te nemen tegen de christen-democraat Kohl. Deze heeft in de afgelopen jaren bewezen over een zeld zaam politiek overlevingsin stinct te beschikken. Veelal wachtte hij - als zich een cri sis of impasse aandiende - tot anderen de puinhopen ge ruimd hadden voordat hij zelf in actie kwam. Maar aan de andere kant toonde hij, met de benoeming Johannes Rau - FOTO ARTCHIEF DE STEM van de bekwame burgemees ter van Frankfurt Walter Wallmann tot eerste minister van milieu, indien nodig doortastend te kunnen zijn. De benoeming van zijn par tijgenoot tot chef van het nieuwe ministerie kwam na de kernramp in de Sovjet- Unie, die aanvankelijk zorgde voor ernstige bezorg- heid onder de Westduitse be volking. Nog deze week liet Kohl, tijdens een gesprek met zijn Oostenrijkse ambtgenoot Franz Vranitzky in zijn Oos tenrijkse vakantiehuis, we ten dat de Bondsrepubliek niet buiten kernenergie kan, wil zij een modern industrie land blijven. West-Duitsland haalt 30 procent van zijn stroombehoefte van nu cleaire installaties. Helmut Kohl - FOTO ARCHIEF DE STEM De achteruitgang in popu lariteit van de SPD blijkt duidelijk uit opiniepeilingen die met vaste regelmaat in West-Duitsland gehouden worden. In opdracht van het weekblad 'Der Spiegel' on dervroeg het Emnid-insti- tuut een dwarsdoorsnede van de kiesgerechtigde burgers van de Bondsrepubliek. De uitkomst was dat de CDU en haar Beierse zusterpartij CSU op 45 procent van de stemmen mogen rekenen (bij de verkiezingen van 1983 haalden de christen-demo craten nog 48,8 van de stem men), terwijl de liberale FDP stabiel blijft op 7 procent. Dit zou betekenen dat de cen trum-rechtse coalitie, die nu belichaamd wordt door kan selier Kohl (CDU) en minis ter van Economische Zaken Martin Bangemann (FDP), een werkbaare meerderheid achter zich krijgt in de West duitse Tweede Kamer. Blijkens dezelfde opinie peiling maakt de SPD wel winst ten opzichte van 1982. Toen bleef de partij, onder aanvoering van de huidige oppositieleider Hans-Jochen Vogel, steken op 38,2 procent van de stemmen, in januari 1987 zou zij op 41 procent uit komen. Maar dit is bij lange na niet voldoende voor de meerderheid in de Bondsdag, zelfs niet als Rau - tegen zijn eigen opvatting in en in strijd met zijn eerdere uitlatingen - in zee zou gaan met de Groe nen, een coalitie van tegen standers van de NAVO en voorvechters van een schoon en veilig milieu. Deze intern tamelijk losse 'partij' komt volgens Emnid op 6 procent van de stemmen, tegen 5,6 procent in 1983. Komende week houdt de SPD een vijfdaags congres in Neurenberg. Waarnemers gaan er van uit dat de tradi tionele vleugels binnen de so ciaal-democratische partij de strijdbijl zullen begraven om de indruk van eenheid achter Rau te vestigen. Maar de kans lijkt klein dat de partij het politieke tij nog kan ke ren vóór de Bondsdagverkie zingen van 25 januari 1987. Vermoedelijk zal het con gres een tijdschema opstellen voor de afschaffing in een periode van tien jaar van kernenergie als manier van stroomopwekking. Maar tel is geen geheim dat de aan dacht voor het milieu - een flinke duw omhoog kreeg in de nasleep van de kern ramp in Tsjernobyl - vooral emotioneel bepaald was mede hierom al weer over haar hoogtepunt heen is. Het dagblad 'Bild' 1 een erg simpele verklarW gegeven voor de stijgen* populariteit van de centrum rechtse regering in Bonn on der aanvoering van Helm»1 Kohl: 'Kohl wordt sterk® omdat de economie groeit'. I' dit verband wijst de krant- die een dagelijkse op' heeft van 5,5 miljoen exem plaren, er op dat de inflate in juli 1986 min 0,5 procent was. Dit betekent dat het Ie ven vorige maand een procent goedkoper was een jaar geleden. En bij een groei van economie stijgt het aan» beschikbare tranen, al heef de regering met een taai' hoge werkloosheid te kam pen. Maar algemeen gal men er van uit dat de West duitse socialisten niet staat zijn een wondermid*' te lanceren tegen de werk loosheid, die in sterke mate" maken heeft met een her structurering van de econo mie met onder andere aut® matisering als begeleide» verschijnsel. Van een onzer verslag DEN HAAG - In het naja in het Oostbrabantse Asten proefboringen naar aardw Die kunnen worden gebrui verwarming. Er zal worden geboord van 1.550 meter. Van de de deze proefboring zal het a exploitatie van aardwarm van de glastuinbouw com baar is. De kosten van het proje raamd op 2,3 miljoen guide deel door de EG wordt gef in Als het inderdaad mogel' warmte te gebruiken kom Asten een kasoppervlakte v tare in aanmerking. Een a in Asten heeft al interesse g Ge DEN HAAG (ANP) - De omzet van de gezamenlijke land- en tuinbouwcoöperaties bedroeg in 1985 33,6 miljard gulden, wat 300 miljoen meer is dan in 1984. Daarmee is de omzetstijging achtergebleven bij wat ge bruikelijk was in de voor gaande vijf jaar, toen een stij ging met meer dan één miljard gulden gebruikelijk was. Dat staat in het verslag over de j a ren 1984 en 1985 van de Natio nale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw (NCR), dat gisteren is verschenen. Bijna alle coöperaties on dervonden hinder van de ern- MINISTER Brinkman begon vori groting voor 1986 met een me deerd betoog over de 'zorgzan neer dat de pijn van het aanhal kunnen worden als de mensen Het is misschien wat boud t die ook in de huidige regerings door zijn collega's gedeelde fi komt, dat de samenleving maar voor diegenen, die door het kat zuinigd. Maar toch, als je het i het huidige kabinet al heeft gepi de 'zorgzaamheid' van premier Neem bijvoorbeeld de aangek wijs, die afgelopen maandag g< ter Deetman en staatssecretari bepaald welkome verrassing a< dat aanstaande maandag weer Omdat er op de salarissen ni< sen in ieder geval niet groter windslieden op Onderwijs drie p gaat Kleuters, die op 1 januari gen pas in augustus naar de b 1987 vier jaar worden moeten wordt gekort op het speciaal on vervangen van zieke leerkracht helft op van de miljard gulden groting dient te besparen. Een wrang rijtje. Kleuters eer houden gaat in de eerste plaat 'schoolrijp' zijn en treft in de ti graag zo snel mogelijk weer de De Koning, die gehuwde vrouwe hebben, zonder geld te willen fc gerust zijn. Collega Deetman h ken. Korten op speciaal onderwijs een geestelijke of lichamelijke rele minderheden. Wie daarvoo zorgzame samenleving. De on woedend over, want die maatree nemens, die daarover in het verl En dan de beperking van de zieke leerkrachten. Nu al bezon mogelijkheid ervan, de schoolh dat nu gehanteerd moet word puinhoop'. Met de nieuwe maa hoop alleen maar groter wordE als de leraar ziek is, zal dan wel worden en wie er dan voor ze m Zoals gezegd leveren die mat miljard, dat minister Deetman di geen enkele illusie te maken o van die andere helft. Deze minis onderworpen aan de bezuinigir hers I en II. Maatregelen waarr treerd werden zoals salariskorti Qeving, werden gepresenteerd c aiet anders'. En de berg circul vele ingrepen over de scholen maar voor een nog grotere verw Voeg daar nog aan toe het r r|ng en het beeld is compleet. C ®e| 'grove onbillijkheden' bevat den per jaar kan kosten', maar vrijwaren van een enorme inkoi delijkst gezegd 'merkwaardig' iedere studerende achttienjarigi te verworden tot een ordinaire a|leen de kapitaalkrachtigen bet Door deze minister en zijn st< vorige kabinet aangekondigd, c derwijsfront. Die kwam er toen 9®n zullen ervoor zorgen dat c h'ijft. En wie daardoor gefrusti zijn heil weer moeten zoeken bi w3t dit kabinet betreft kennelijk

de Stem | 1986 | | pagina 2