atriot Deetman wil ontslagen voorkomen -oorlog Tien jaar cel voor Harm Dost SMIT-KROES WIL BEMIDDELEN IN CAO-GESCHIL TRANSPORTEURS Kunst (stof) Ruding maakt eind aan belastingtruc met bestelautos le^eiya JITSLAND Protest autobranche tegen accijnsverhoging benzine Legitimatieplicht bij banken DE STEM COMMENTAAR Galerij der verdoemden Onvolledig werk in cao onderbrengen ES NIEUWE REGELING VOOR BOVENTALLIGEN BINNENLAND Caravan door 140 ME'ers verplaatst Minister beraadt zich over topambtenaar FNV WIL GELUKE BEHANDELING UITZEND- EN TUDELUK WERK J NEDERLAND BLIJFT OP UITLEVERING AANDRINGEN Rente omlaag Sekslijn Brandbrief VNG Schoolverzuim beboet Rijtijdenbesluit VNU-Kluwer T5 PAGINAj I vrUDAG 22 AUGUSTUS 1986 si bij de Nederlande in- •ie wordt geplaatst, toe heeft de Ameri- se overheid voorgesteld Nederlandse industrie canisters voor de Pa- te laten bouwen, een container waarin de ra- wordt opgeslagen en •uit die ook wordt afge- d. Geschat wordt dat die bestelling ongeveer miljoen gulden is ge ld, waarmee dus de com- atieverplichting van 70 jen dollar ruimschoots is vuld. irder worden de onder- s- en ontwikkelingskos- ran 33 miljoen dollar niet skening gebracht, maar lederland voor eenzelfde ag aan mankracht en I sten leveren: geen dol- naar de VS maar gul die in Nederland wor- besteed. Tenslotte heeft Amerikaanse overheid ezegd voor 17 miljoen en extra in Nederland te ;n besteden. Met de Ame- anse producent Ray- in werd overeengekomen voor 235 miljoen dollar compensatie-orders bij lederlandse industrie zal den geplaatst, e Amerikanen zelf heb- 104 systemen besteld rvan er 54 in Europa ko- i te staan. Het eerste erikaanse squadron van afvuurinrichtingen is -igens al enige tijd opera- eel in de Bondsrepubliek I gelegerd en het plaatsje ssen ten noorden van nkfort. West-Duitsland ft 28 systemen besteld en 12 Amerikaanse systemen ïannen. De Westduitse ;emen zullen in 1989 en worden ingevoerd. T28 pagina 3 pEN HAAG (ANP) - Minister peetman van Onderwijs denkt de komende drie jaar ontslagen door bezuinigingen in bet speciaal onderwijs en bet basisonderwijs te kunnen voorkomen. In een notitie voor de onder wijsvakorganisaties kondigt hij een nieuwe boventalligen- regeling aan: onderwijzers die overtollig worden door de be zuinigingen blijven in het spe ciaal onderwijs tot 1 augustus 1990 als boventallige gewoon op school, en in de eerste twee jaar van de basisschool (de oude kleuterschool) geldt die garantie tot 1 augustus 1989. De minister denkt dat ont slagen kunnen worden voor komen door deze boventalli gen bij voorrang in aanmer king te laten komen voor on derwij svacatures en door na tuurlijk verloop: met pen sioen, vrijwillig ontslag en dergelijke. Reeds bestaande 'boventallige' onderwijzers van voorgaande bezuinigings rondes wier gegarandeerde baan binnenkort zou aflopen, krijgen een dienovereenkom stige verlenging van hun aan stelling als boventallige. Over het aantal banen dat uiteindelijk, in 1990, verdwe nen zal zijn laat de bewinds man zich in de notitie niet exact uit. Wèl verwacht hij dat er per saldo in het speciaal onderwijs rond de twaalfhon derd arbeidsplaatsen minder zullen zijn. Het gaat om circa 1500 onderwijzers minder, waar een toevoeging van 350 ambulante begeleiders tegen over staat. Of de onderwijsvakorgani saties bereid zijn om op basis van deze gegevens in overleg te treden met de minister van Onderwijs zal komende week donderdag moeten blijken. AMSTERDAM (ANP) - De Bovag en de RAI hebben schriftelijk geprotesteerd te gen de op handen zijnde ver hoging van de accijns op ben zine. De ministers Ruding (Fi nanciën) en Smit (Verkeer en Waterstaat) hebben de laatste maanden om uiteenlopende redenen verklaard dat de prijs voor een liter benzine omhoog moet. Verwacht wordt dan ook dat het kabinet op Prinsjesdag een accijnsverhoging voor 1987 zal aankondigen. Bovag (garagebedrijven) en RAI (autoverkoop) wijzen erop dat nu de prijs voor olie weer stijgt, de benzineprijs in Nederland soms tweemaal per week wordt verhoogd. Dit be tekent volgens beide organisa ties dat de aardgasopbrengst voor de schatkist ook mee stijgt en dat de BTW-afdracht hoger wordt. Ruding wil de benzineac cijns verhogen als compensa tie voor de vermoedelijk te genvallende aardgasinkom- sten volgend jaar. Bovag en RAI stellen dat als een liter benzine vijftien cent duurder wordt, het rijk op jaarbasis 135 miljoen gulden extra aan BTW ontvangt. Bovendien gaat de BTW ook al omhoog op 1 oktober, zeggen ze. Op het ogenblik krijgt de staat 65 procent van" de prijs van een liter superbenzine. De werkelijke verkoopprijs be draagt dus ruim een derde en is ongeveer twee kwartjes, bij een literprijs van 1,50 gulden. Wegvervoer verdeeld van start aziland en vooral Lesotho I zeer afhankelijk en be- V -en dan ook niet tot dej itbezorgers van sancties ,en Zuid-Afrika. Angola onderhoudt voor I rer bekend geen directe I ndelsrelaties met Pretoria. :1 heeft de Zuidafrikaanse I jnbouwgigant De Beers I angen in de diamantwin-1 ig in Angola. Tanzania I jft officieel geen handel t Zuid-Afrika. Zimbabwe heeft van alle gen landen in de regio ver- de sterkste economie. On- nks succesvolle pogingen nieuwe markten te zoe- n blijft Zuid-Afrika de be- ïgrijkste handelspartner. I arlijks maakt Zimbabwe ij aanzienlijke bedragen er naar Zuid-Afrika aan zidenden en pensioenen, larop doelde premier Ro- rt Mugabe toen hij onlangs iarschuwde dat Zimbabwe en weerloos slachtoffer is or Zuidafrikaanse repres- illes. Naast deze economische laties onderhouden drie nden ook nog formele sa- enwerkingsverbanden met I •etoria. Botswana, Lesotho! i Swaziland zijn met Zuid- frika verbonden in een I >uane-unie, die voor deze eine landen een belang-1 jke inkomsten bron is. Re nte cijfers zijn niet be- hikbaar, maar vijf jaar ge- den vertegenwoordigden de >brengsten uit de douane- lie 32 procent van de over- ïidsinkomsten van Botswa- a, 37 procent van Lesotho en r'lfs 61 procent van de over- ïidsinkomsten van Swazi-, nd. Lesotho en Swaziland sbben bovendien een munt-1 :nheid, die is gekoppeld aanl Zuidafrikaanse Rand. aap enkele jaren medicij- en, maar haakte uiteinde- jk af. Zij is al geruime tijd ■erkloos en krijgt een mini- ïale uitkering. Al drie jaar au ze eigenlijk een portie an haar rentedragende Ie- ing van 10.000 moeten te- ugbetalen, maar ze kreeg teeds alles kwijtgescholden Slaagt ze er de komende waalf jaar niet in om ee» aan te krijgen die haan leer oplevert dan het mini- rum, dan hoeft ze niets mee' betalen. Als ze wel een re elij k betaalde baan krijg11 ecijfert Studiefinanciering rat nog redelijk is in de res- arende jaren voordat de 'ga- antietermijn' van vij ftien I aar om is. Maar dan is het S' /eer 2007 en zover kijkt N»| iet vooruit. In de vorige aflevering cenden we voor hoeveel oi&l 'aap mocht verdienen. Als neer dan tweehonderd gw len verdient, trekt Deetma' >an iedere gulden verdieiwi lulden 75 cent van zijn basd'l leurs af. Maar we vergaten "I yermelden dat iedere stude'l iet deel dat zijn/haar oud^l •ventueel bijbetalen straffeloos' mogen verdienen lus bouenop de tweehondw\ lulden netto die al maand*' ijks al vrij zijn.) HILVERSUM (ANP) - Een overmacht van 140 manschappen van de Mo biele Eenheid is er gister morgen aan te pas geko men voor een ontrui mingsactie op het woon wagenkamp De Egels- hoek in Hilversum. Er deden zich door dit groot schalig optreden van de politie geen incidenten voor. De ontruiming betrof drie woonwagens, die il legaal op het woonwa genkamp waren neerge zet. Bij aankomst van de politiemacht bleken twee van de desbetreffende wagens al vertrokken te zijn. Commissaris P. van der Molen van de ge meentepolitie zei desge vraagd bewust voor een grote overmacht tegen over één caravan gekozen te hebben. Volgens hem was bij de eerste mis lukte ontruimingspoging duidelijk gebleken, dat er diepere emoties aan de orde waren en dat ten koste van alles gepro beerd moest worden ver wondingen te voorko men. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De vier werkgeversorganisaties in het wegtransport hebben zich gisteren ver enigd in de Federatie Wegvervoer. Over twee jaar moet worden bezien of het tot een volle dige fusie kan komen. De Federatie moet de gezamenlijke belangen gaan behartigen van alle 7500 ondernemers in de bedrijfs tak, die samen 75.000 werknemers hebben. De vier organisaties zitten al tien jaar samen in een over legcommissie. Er zijn al eerder pogingen gedaan om een aan loop te nemen naar een fusie. In het federatieve verband be houden de deelnemende orga nisaties hun zelfstandigheid en identiteit. Verdeeld De Federatie komt tot stand op een moment dat het werk geversfront in het wegvervoer meer verdeeld is dan ooit. De vakbonden hebben een CAO- akkoord gesloten met drie werkgeversorganisaties. De vierde en grootste, NOB Weg transport, blijft dat akkoord afwijzen vanwege een experi mentele regeling van rust- en wachttijden voor chauffeurs. Vetorecht Het bestuur van de Federa tie wordt gevormd door 20 on dernemers, van wie er 10 uit de NOB komen, 5 van de pro testant-christelijke PCB, 3 van de KNVTO (Kon. Ned. Vereniging van Transporton dernemingen) en 2 van de ka tholieke KVO. Volgens voor zitter jhr. W. Laman Trip (te vens NOB-voorzitter) neemt dit bestuur voor de vier leden bindende besluiten. Maar elk van de organisaties heeft een vetorecht. Zaken Bestuurder J. Wiene van de Vervoersbond CNV sprak gis teren schamper van een 'mas kerade' van de werkgevers. „Dit is in feite niet meer dan een schaamlap". De bonden doen momenteel alleen zaken met PCB, KNVTO en KVO. „NOB Wegtransport is zich steeds meer aan het isoleren. En ze moeten niet denken dat ze straks zo maar weer op de trein kunnen springen. Dan is er inmiddels wel wat veran derd". De kans dat er dit jaar nog een algemeen geldende CAO voor het wegvervoer komt, werd gisteren zowel door de bonden als door de werkge vers uiterst miniem genoemd. Minister drs. N. Smit-Kroes bood met haar gelukwensen de nieuwe federatie ook haar diensten als bemiddelaar aan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Financiële instellingen moeten voortaan de iden titeit van de cliënt nauwkeurig vaststellen en registreren. De ministerraad heeft ingestemd met dit wetsvoorstel van minister Ruding (Financiën). Twee jaar geleden verwierpen de regeringspartijen CDA en WD een soortgelijke, door de opposi tie gesteunde eis van de PvdA-er Hans Kombrink. In het wetsvoorstel moet de legitimatieplicht gelden wanneer het gaat om transacties van een enigszins duurzaam karakter, zoals de opening van een rekening, een effectenrekening of -de pot, de huur van een safeloket of het openen van een termijnde- posito. Als identiteitsbewijs geldt een paspoort, rijbewijs, 65- j pluspas enzovoort. De banken van de Nederlandse bankiersvereniging houden zich, na een afspraak met De Nederlandsche Bank NV, al ander- half jaar aan deze normen. Reactie van Kombrink: „In feite wordt die overeenkomst nu wettelijk bekrachtigd. Daar ben ik I wel tevreden mee, maar het gekke feit doet zich nu voor dat de Kamer niets meer aan dit wetsvoorstel kan veranderen. Het is namelijk de bekrachtiging van een bestaande overeenkomst. Op [hoofdpunten sluit die overeenkomst wel op mijn voorstel van J aan." |DE GALERIJ van vooraanstaande, moderne theologen, die ge- I troffen is door een Vaticaanse banvloek, is met de eerste Ameri- [kaan uitgebreid. i Werd de galerij der 'verdoemden' tot voor kort nog gedomi neerd door Europeanen als Hans Küng, Ed Schillebeeckx en I Jean Coué, sinds de bevrijdingstheologie in kwade reuk kwam te staan kregen haar belangrijkste vertegenwoordigers, de Latijnsa- jmerikanen Leonardo Boff en Gustavo Guiterrez er een plaatsje. I Vanaf deze week is de bekende Amerikaanse moraal-theoloog I Charles E. Curran in het illustere gezelschap opgenomen. Zijn I straf in concreto: Curran mag geen les meer geven aan de Ka- Itholieke Universiteit van Amerika. Curran lag al geruime tijd onder vuur van het Vaticaan. Hij I heeft in navolging van talloze theologen herhaaldelijk geschreven t katholieke theologen in vraagstukken die niet uitdrukkelijk als I onfeilbare kerkelijke leer door dogma's zijn gedekt, onderzoek- jwerk moeten plegen en tot andere gevolgtrekkingen kunnen ko pen als het kerkelijk leergezag. De kerk zal, naar Currans vaste overtuiging, eerstdaags tot herziening van haar uitspraken op het I gebied van de sexuele moraal, de gezinsplanning, echtscheiding, I homofilie en abortus moeten komen. Volgens Curaan bestaat ook l'h Amerika al een breed gesteunde dissidente stroming onder ^ooms-katholieken wat betreft traditionele leeropvattingen. De lriPVh,tln9en van Curran zijn verre van radicaal en sluiten aan bij Jae hoofdsstroming in de moderne katholieke theologie, j De huidige paus echter moet van zulke nieuwlichterij niets heb- joen Hij wil terug naar orthodox theologie-onderwijs en wil dege- j hen die antwoorden zoeken op nieuwe vragen met nieuwe pro- lw en daarbij nieuwe ruimte wensen, corrigeren. Deze paus inM?'zelfs aan theol°9en van faam 9een stukje academische of I h f uele vrijheid toe te staan, want zij zouden heel sluimerend het leergezag kunnen aantasten. rii< ^Wes,|e-Curran heeft de katholieke gemeenschap in Ame- rL?zwaar verdeeld. Wij kennen die gevoelens en problemen van nabij en weten ook de afloop, als de kwestie in Amerika tot polari- Iha a k'nnen de katholieke gemeenschap zou leiden: de subtiele, Isrh corri9erende hand van Rome, die óf de geloofsgemeen- I cnap in verwarring achterlaat óf een gemeenschap achterlaat, |d|e het geloof verlaat. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning beraadt zich over de positie van topambtenaar L. V. die woensdag door de rechtbank in Amsterdam werd veroordeeld tot een boete van duizend gul den wegens zijn betrokkenheid bij de ontruiming door een knokploeg van een gekraakt pand in Amsterdam. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken deelde desgevraagd mee dat het vonnis op zichzelf geen reden is de schorsing van de 44-jarige directeur sociale verzekeringen van het ministerie ongedaan te maken. Bij het ministerie was gisteren niet bekend of V. overweegt in hoger beroep de uitspraak van de rechter aan te vechten. Het vernieuwde Haarlemse Hildebrand- monument is vandalis- me-bestendig. De beel den zijn nu van kunst stof. Mocht er onver hoeds toch nog een fi guur sneuvelen onder de handen van een van daal, dan is er met be hulp van een mal snel een nieuw beeld gego ten. - FOTO ANP Van onze Haagse redactie AMSTERDAM - Flexibele vormen van arbeid als deeltijdwerk, oproepcontracten en uitzend- werk moeten in cao's worden ondergebracht of in het geval van 'nul-urencontracten' worden verboden. Dat moet de inzet worden van het FNV be leid ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden volgend jaar. Over de mogelijkheden van de vakbonden om de greep op de steeds grotere verscheidenheid in contracten te houden houdt de FNV volgende maand een congres. Dat zal ook moeten blijken of alle FNV-bonden dit be trekkelijk nieuwe probleem op één en dezelfde wijze te lijf willen gaan. Karin Adelmund, bij de FNV belast met scholing en arbeidsmarktvraagstukken, pre senteerde gisteren in Amsterdam de informa tie die voor het congres als basis gaat dienen. Zij erkende dat de FNV vroeger het bestaan van uitzendarbeid verfoeide en dat het liefst wilde verbieden, maar dat gebleken is dat die aanpak niet heeft gewerkt. Sinds enkele jaren steunt de FNV onder meer ook het overheids- uitzendbureau Start. Nu wil de FNV verder gaan, door uitzendarbeid nadrukkelijker on derdeel te maken van cao-besprekingen. Inzet zou moeten zijn om uitzendkrachten dezelfde rechtspositie te geven als mensen die hetzelfde werk in een vaste verbintenis ver richten. Lukt dat niet dan moeten er meer een vormige contracten afgesloten gaan worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Ru- ding (Financiën) wil met in gang van 1 januari 1987 een einde maken aan de belasting truc bij de koop van bestelau tos door niet-ondernemers. Particulieren betalen bij de koop van een auto 19 procent Bijzondere Verbruiks Belas ting (BVB). Deze BVB kan worden ontlopen bij de koop van een tot bestelauto omge bouwd personenvoertuig aan particulieren. Al jarenlang is het een doorn in het oog van de belas tingdienst, dat de staat inkom sten derft als gevolg van het feit, dat importeurs van perso- nenautos door kleine wijzigin gen, bijvoorbeeld het weglaten van de achterbank, dat voer tuig als bestelauto verkopen aan niet-ondernemers. Daar bij gaat het om tientallen mil joenen guldens. De koopsom van een dergelijk voertuig is duizenden lager dan die van het uiterlijk identieke voer tuig in personenauto-versie. De verkoop van dit soort autos is de laatste jaren fors gestegen. Want niet alleen is de prijs goedkoper, ook de ver zekeringspremie en de MR- belasting zijn meestal lager. Over de wijze waarop mi nister Ruding de zaak wil aanpakken bestaat nog geen volstrekte duidelijkheid, ook al 'is er bijna vier jaar op ge studeerd. Van onze correspondent DÜSSELDORF - Tien jaar ge vangenisstraf met aftrek van bijna twee jaar voorarrest en de tien weken cel die hij en kele jaren geleden in Neder land heeft uitgezeten. Dat is de straf die de recht bank in Düsseldorf gisteren heeft opgelegd aan de Arn hemmer Harm Dost (38). De rechtbank bevond hem schul dig aan het verhandelen van tenminste honderd kilo hasj en marihuana aan Duitse staatsburgers. Dost gaat tegen het vonnis in cassatie bij het Bondsgerechtshof in Karlsru he. Het vonnis werd gisteren uitgesproken door rechtbank president Strauss. Dost was daarbij niet aanwezig. Bij de aanvang van de zitting was de Arnhemmer wel in de rechts zaal, maar toen rechter Strauss hem vroeg of hij het vonnis zonder ordeverstoring zou kunnen aanhoren liet Dost weten daarvoor geen garantie te kunnen geven. Hij moest toen de zaal verlaten. In de motivering van het vonnis ging de president in op de bezwaren die Dosts advo caat Gregorius tijdens de be handeling naar voren had ge bracht: uitlevering door Spanje aan Duitsland op grond van misleiding door de Duitse justitie, en berechting van strafbare feiten die ook in Nederland al waren berecht. Volgens de rechtbank mocht Spanje Dost wel degelijk uit leveren zonder dat er sprake was van het zelf smokkelen van verdovende middelen naar de Bondsrepubliek. Rechter Strauss citeerde daar toe uitvoerig uit het uitleve ringsverdrag dat Duitsland met Spanje heeft. Volgens een uitspraak van het Bondsge rechtshof uit 1976 was de uitle vering gevolgd door de be rechting in Duitsland - aldus de Düsseldorfer rechtbank - niet in strijd met de Duitse grondwet noch met het volke renrecht. Naar de mening van de rechtbank heeft de Duitse jus titie ook geen boodschap aan de rechtszaak die in 1981 in Nederland tegen Dost is ge voerd, ook al zou het om de zelfde feiten gaan. „De in Ne derland gepleegde delicten hebben hun schadelijke gevol gen gehad in de Bondsrepu bliek", zo lichtte rechter Strauss toe. Strauss merkte op dat de omgeving van Dost diens han delwijze kennelijk goedkeur de, gezien het in zijn ogen zeer soepele optreden van de Ne derlandse justitie. „De recht bank is ervan overtuigd dat de zaken die hier zijn behandeld niet meer zijn dan het topje van de ijsberg. In de bewuste vijf jaren heeft de verdachte veel meer verdovende midde len verhandeld. De klanten moesten bij hem in de rij staan. Hij dreef een soort su permarkt in verdovende mid delen." De rechtbank vond de soe pele houding van de Neder landse justitie een verzach tende omstandigheid. Straf verzwarend vond zij echter, dat Dost in 1976 in Duitsland eveneens was veroordeeld we gens het in Nederland verhan delen van softdrugs aan Duitse staatsburgers. De ver dachte had toen drie jaar en negen maanden gekregen. Het Nederlandse ministerie van Justitie wilde gistermid dag nog niet reageren op het vonnis tegen Harm Dost. Een woordvoerster van het minis terie wees slechts op de onaf hankelijkheid van de rechter om tot zijn uitspraak te ko men. Justitie ziet in het vonnis wel een aanleiding bij Duits land te informeren hoe het met het uitleveringsverzoek van Dost aan Nederland staat. De staatssecretaris van Justi tie liet eind juni de Tweede Kamer weten dat dit verzoek zou worden gedaan, mede om dat eerdere verzoeken de strafvervolging tegen Dost te staken op niets waren uitgelo pen. i/ V? De Muntmeester is een machtig man. Nu gaat hij alle biljetten van vijf verbranden. Het is duidelijk dat hij het gemunt heeft op papier. Eerder heeft de Muntmeester het rijksdaalder-briefje en het gulden-briefje uit onze beurs jes gehaald. Hij geeft geen bal om biljetten. Het wordt zo'n papierwinkel, zei de Muntmeester. Het is ge bleken dat bankbiljetten na een paar maanden te vies zijn om aan te pakken. Dat is een geldig excuus. Want muntgeld stinkt niet. Hij had ook kunnen eisen dat de Nederlanders hun handen beter wassen en het briefje van vijf niet gebruiken om hun mond af te vegen of hun neus te snuiten. De Muntmeester beseft dat ook grote munten in de papie ren gaan lopen. Daarom wordt de stuiver een stuk kleiner. Het wordt nu een grijpstuiver. Stuivertje wisselen wordt voortaan een stuk lichter. De Muntmeester heeft dit niet allemaal alleen bedacht. Het is natuurlijk een idee van minis ter Ruding geweest. Want die weet dat zijn schatkist veel voller klinkt met munten dan met papier. MERIJN DE VERENIGDE Spaarbank heeft de tarieven voor de meeste van haar hypotheek- vormen met 0,2 procent ver laagd. Een hypotheek met vijf jaar vaste rente en met ge meentegarantie heeft met in gang van vandaag een percen tage van 6,8. De Amrobank en de NMB hebben besloten de opslagrente, die nu 0,5 procent bedraagt, te laten vervallen. Dat betekent dat rood staan ook bij deze banken goedkoper wordt. DE AFDELING rechtspraak van de Raad van State heeft het Amsterdamse bedrijf Lan guage Leasing, exploitant van een telefonische sexlijn, niet ontvankelijk verklaard in een beroepszaak die het bedrijf te gen de PTT had aangespan nen. De onderneming had ge vraagd om schorsing van de beslissing van de PTT dat ze alleen nog maar tussen negen uur 's avonds en acht uur 's ochtends per telefoon seksver- haalljes mag verspreiden. DE VERENIGING van Neder landse Gemeenten (VNG) wil 'op de kortst mogelijke ter mijn' een gesprek met minis ter Brinkman (Cultuur) over de door hem aangekondigde bezuinigingen op het sociaal- culturele werk. De beleids voornemens hebben bij de ge meentebesturen 'grote beroe ring' gewekt. DE ZWOLSE kantonrechter mr. J. van Wegen heeft don derdag 29 Urker ouders ver oordeeld tot boetes van hon derd tot vijfhonderd gulden wegens schoolverzuim van hun leerplichtige kinderen. De ouders zien vaak niet de nood zaak van de leerplichtwet in, en laten hun kinderen thuis blijven om mee te helpen bij visvangst of in de fileerderij. Het schoolverzuim is een gere geld terugkerend probleem op Urk. DE MINISTERRAAD heeft ingestemd met een voorstel van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) en minister Smit-Kroes (Verkeer) tot aan passing van het Rijtijdenbe sluit aan EG-verordeningen. De twee belangrijkste wijzi gingen betreffen een verlen ging van de dagelijkse rijtijd van acht tot negen uur met een mogelijkheid van twee da gen per week waarop tien uur wordt gereden, en een uitbrei ding van de rusttijd van min stens acht tot negen uur per dag. VNU EN Kluwer hebben na adviezen van de betrokken on dernemingsraden definitief overeenstemming bereikt over de overneming van de pu bliekstijdschriften van Klu wer door VNU. Onder de naam Eska tijdschrijften blij ven Kluwer-bladen als een zelfstandige werkmaatschap pij doorgaan binnen de VNU. Het gaat om de bladen Doe Het Zelf, Alliance, Ariadne, Eigen Huis, Marionne, Ouders van NU en Vorsten alsmede een aantal puzzlebladen.

de Stem | 1986 | | pagina 3