Dj Lardinois: bankier met klare taal Zuid-Afrika wil handel met Verre Oosten versterken Aparte basisbeurs voor 'de partner' STUDIE BEURS 'n Nieui zonde] evenj UITBLAZEN RABO ZIET KOSTEN SNEL STIJGEN PatentRekeninc GROTE Pz EN TOCH N HOGE RENTE ue jaren zestig (2) EEN LEVEN LANG NAUW VERBONDEN MET HET BOERENBEDRIJF ZUID-KOREA EN TAIWAN MOETEN 'GATEN' VAN WESTERSE SANCTIES DICHTEN N DE STEM CC verenigde spaarbank Van een koui Koffieregiem DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 ■ACHTERGROND1 Winst in eerste halfjaar gestegen met 13 miljoen ARTS D1JKZIG'. 'Vergruizer ooi Merendeel vrouwen slachtoffer sexueel geweld Zorgeloos lenen advies. U wilt nati waarden en een Kom snel eens Lenen? De NMJ Wat voorafging: Een jaar getrouwd. Inwonend bij een oude dame op kamers. De rekening voor het meubilair en geen geld meer. WIM KOCK .AT was wel even [schrikken. Af en toe hadden we er wel aan gedacht natuurlijk; aan de rekening die nog komen moest van de man die ons het meubilair, de gordijnen en de vloerbe dekking had geleverd. Maar we hadden het zo druk met leven dat we die gedachten maar weer gauw terugdrongen. Ik deed dat althans. Zoals dat, denk ik, iedereen regelmatig overkomt, gebeurde er opeens van alles tegelijk. Het eerste kind diende zich aan en de dokter vond dat het niet gebo ren kon worden in ons piepkleine slaapkamertje met de onder het schuine dak ge schoven twijfelaar. Kraamkli niek dus, maar geen medische indicatie. Zelf betalen. Het moet toen nog een goudeerlijke tijd zijn geweest. De belastinginspecteur stuurde een navordering. Hij wilde nog inkomstenbelasting over het salaris dat mijn vrouw een paar jaar eerder had ver diend. Er was één lichtpunt. Onze eerstgeborene zou van meet af aan kunnen opgroeien in een iets ruimere omgeving, want we hadden in de vrije sec tor een kleine flat gevonden. Driehoog. Het was eigenlijk een driekamerflatje, maar de verhurende maatschappij had in de zitkamer een houten scheidingswandje laten timme ren en zo een vierde kamer ge schapen. De zitkamer viel daar door wat klein uit, maar het grote balkon maakte veel goed, zoals een paar jaar later bleek toen de tot kleuter uitgegroeide baby zijn oma's en andere be zoekers rolberoertes van de schrik bezorgde door met zijn driewieler, na een zwierige bocht rakelings langs de kloos tertafel, met een noodgang het balkon op te rijden, op het oog van degenen die hem nakeken zó de ijle ruimte in. We zaten al in het flatje toen zich een man in lange le ren jas aandiende. Hij deed die jas niet uit, maar accepteerde wel een kop koffie. Krakend zette hij zich neer op onze bank, die ondanks zijn eike houten uitvoering niet sterker gekonstrueerd was dan een he dendaags vurehouten meubeltje van Ikea, en monsterde belang stellend ons Etna-duveltje. Hij zei dat hij kwam praten over ons verzoek tot kwijtschelding van de nagevorderde inkom stenbelasting, maar hij had het al gauw over alledaagse onder werpen, ondertussen zijn ogen goed de kost gevend. Hij kwam niet praten maar kijken\ Wij hadden geen tv en toen we een maal doorhadden waarvoor hij gekomen was hadden we hem al gauw aan het verstand ge peuterd dat we ook geen was automaat en geen koelkast had den. „Die hebben we ook niet nodig met de slager, de bakker en de VêGè vlak om de hoek", zei mijn vrouw dapper. Een paar weken later viel de kwijt schelding in de bus. Vreemden om geld te moe ten gaan vragen was een nieuwe ervaring. We hadden wel een girorekening, maar met een bank hadden we nog nooit te doen gehad. Oud sentiment (ik had zelf bij een voormalige, nog boven zoiets als persoon lijke leningen verheven, kolo niale bank gewerkt waar men altijd met collegiaal respect had gesproken over de Nederland- sche Handel Maatschappij voerde ons naar wat inmiddels de ABN-Bank heet. Ze waren er heel vriendelijk, we kregen zelfs koffie en ik viel bijna van mijn stoel van verbazing over het gemak waarmee ze ons tweeduizend gulden wilden le nen. Onze zorgen waren voor bij. De woninginrichter en Moederheil konden worden be taald en we hadden nog wat over om het flatje opnieuw te behangen en een stukje vloer bedekking bij te kopen. Het leven hervatte weer zijn betrekkelijk vrolijke gang, maar mijn vrouw nam één ingrij pende maatregel: ze kondigdie het koffieregiem af. Al toen we inwoonden bij de oude dame was ons optrekje een soort zoete inval geweest. Misschien kwam het omdat ik dat thuis gewend was geweest, waar ze een café hadden, maar wij dachten dat je je gasten te drin ken moest geven wat ze vroe gen. Een jonge, een vieutje, wijn, bier of fris. Aan het in de praktijk brengen van dat gast- vrijheidsprincipe hadden we onze uitzet verspeeld, zo had den we al gauw berekend. Het koffieregiem hield in dat ieder een kon binnenvallen zolang er bij ons licht brandde, maar er zou niets anders gepresenteerd worden dan koffie. Het gekke was dat de men sen niet alleen bleven komen. Er kwamen er steeds méér, vooral toen we eenmaal op de flat zaten, aan een weg die toen nog als uitvalsweg diende. Het verlichte raam van onze flat hing daar als een baken in de nacht en trok bezoekers aan als motten. Hoe verstandig het koffieregiem wel was bleek op sommige avonden, wanneer de zitkamer zo vol zat dat een van de gasten zelfs in de box plaats nam. Dat zat net zo makkelijk als op de grond en het be spaarde ons het inklappen en weer opzetten van de box. Trouwens waar hadden we de ingeklapte box moeten laten? Hoewel de alcohol al stevig in opmars was in die jaren, in Breda vooral luidruchtig gepro pageerd met Germaans en Ti- rools getinte bierfeestenbleken onze nachtbrakers nog steeds tevreden met hun kop koffie. 'Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiiimiimiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiir- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of f 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rnrtlrcolstioc' Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. «iüAibsLl os jfiLzuaML T5 PAGINAL p0NDERDAG 21 AUGUl Door Louis «n de Geijn ERG VEEL grond heeft hij nooit onder de nagels gehad. Toch is ir. Pierre Lardinois een leven lang nauw verbonden ge weest met het boerenbe drijf. Dezer dagen treedt hij af als voorzitter van de hoofd directie van Rabobank Ne derland. Zijn ooit blakende verschijning is duidelijk ge tekend door problemen met zijn gezondheid. Maar hij blijft op meerdere fronten actief. In het glazen huis van de Rabobank aan de Utrechtse Croeselaan blijft een bureau voor hem vrij en staat een se cretaresse voor hem klaar. Enkele dagen per week zal hij daar voorlopig als advi seur zijn kennis en ervaring blijven inbrengen. Sinds dit jaar is hij ook voorzitter van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel. Daarnaast heeft hij o.m. commissariaten bij DSM en Gist-Brocades. Pierre Lardinois werd 62 jaar geleden in het Lim burgse Noorbeek geboren als zoon van een graanhande laar. Na de HBS en de Land bouwhogeschool werd hij voorlichter, eerst in Noord- Holland, later in Oost-Bra bant. Daar zal hij wel hebben geleerd de klare taal te ge bruiken en niet de „doctoran- dussentaal" waarvan hij zo'n afkeer zegt te hebben. Later, als minister van Landbouw en Visserij (1967-1973) en landbouwcommissaris in Brussel (1973-1977) volhardde hij in dat ronde taalgebruik, in weerwil van de alsmaar ingewikkelder wordende landbouwpolitiek. Ouder, droeviger en wijzer, zoals hij het zelf uit drukte, keerde hij in 1977 de Europese politiek de rug toe en ging hij leiding geven aan de centrale van de Rabobank, een nogal gecompliceerde coöperatie met een duizend tal plaatselijke banken. Lardinois wist er - in elk geval voor de buitenwacht - toch zijn eigen stempel op te drukken. En de Rabo boerde best. Het balanstotaal groeide van ƒ60 miljard in 1977 tot meer dan ƒ130 mil jard vorig jaar. Het is nu op weg naar 140 miljard. En wat belangrijker is: het re sultaat groeide mee, tot 668 miljoen in 1985 en alweer ƒ346 miljoen in de eerste helft van het lopende jaar. Dat zijn cijfers waarmee Lardinois zijn collega's bij de ABN, Amro en NMB recht in de ogen kan kijken. Niette min blijft de Rabo een bui tenbeentje in de kleine club van topbanken. Dat bleek onder meer tijdens de discus sie over de Postbank, tegen de komst waarvan Lardinois c.s. wat minder reserves had den dan hun collega's in Am sterdam. Lardinois: en nu een eigen boerderijtje Dat de Rabo niet zo maar een bank is, kwam ook naar voren toen in 1984 een uitge breide discussie gevoerd moest worden over de merk waardige vraag wat te doen met de overmatige winst. Bij een 'normale' bank weten aandeelhouders daar wel raad mee, maar in een coöpe ratie kan daarover kennelijk een flinke boom over worden opgezet. Lardinois was voor het verdelen van die winst onder de leden, zoals dat ook wel gebeurt bij coöperatieve vei lingen, zuivelbedrijven en in- en verkoopcoöperaties. Uit eindelijk is met dat geld een garantiefonds gevormd waaruit beginnende of ver nieuwende ondernemers achtergestelde leningen kun nen krijgen. Zo snijdt het coöperatieve mes aan twee kanten: de trouw aan de geest van de grondleggers van het coöperatief bankie ren staat niet in de weg dat bovenop deze „zachte" finan ciering een portie normale bankzaken komt. Aan de buitenkant lijkt de Van onze verslaggever UTRECHT - De nettowinst van de Rabobank is in de eer ste helft van 1986 met 13 miljoen gestegen tot 346 mil joen. De bankorganisatie verdiende meer aan een behoorlijk (4 gegroeide kredietverlening en aan provisies, met name in de bemiddeling van verzekeringen. Maar de kosten stegen harder (9 voornamelijk doordat het personeelsbestand fors doorgroeit: met 691 dit jaar al tot 31.233. De hoofddirectie verwacht dat door het sluiten van een klein aantal kantoren die stijging kan worden afgeremd. Het verfijnde net van bankkantoren wordt echter ook als en sterk punt van de bank be schouwd. Door de flinke kostenstijging daalde de brutowinst ten opzichte van de eerste zes maanden van 1985 met 31 miljoen tot 694 miljoen. In dat halfjaar stopte de Rabo bank echter nog 275 in de stroppenpot. Nu is dat bedrag voor de z.g. VAR 50 miljoen lager. Voorzitter ir. Lardi nois van de hoofddirectie liet doorschemeren dat de re servering in het tweede halfjaar opnieuw minder kan. De Rabobank maakt melding van gestaag aantrek kende kredietvraag uit het midden- en kleinbedrijf. In de akkerbouw en in de veehouderij is de vraag naar lenin gen zelfs spectaculair gestegen. De grote bedrijven lijken echter een rentedaling af te wachten. De Rabobank ziet ook een herstel op de woningmarkt, met meer verkopen en hogere prijzen. Ir. Lardinois verklaarde gisteren dat de Rabobank be reid is mee te werken aan een oplossing voor het in moei lijkheden verkerende Avebe-concern. De bank leidt een groep van banken van wie de overheid concessies vraagt in ruil voor het kwijtschelden van schulden aan de Staat. „Op ons zal het niet afstuiten", aldus Lardinois. Rabobank steeds meer op die I andere grote financiers. Wie echter het gezelschap over- ziet dat tijdens de jaarverga dering een flink deel van de Jaarbeurs in Utrecht vult, weet wel beter. De verweerde I koppen en eeltige handen vertellen dat dit nog steeds de bank van de boeren is. Met kantoren van Singapore tot New York weliswaar, maar nog steeds diep geworteld in het Nederlandse platteland. Negentig procent van het l agrarisch krediet in Neder land komt uit de kluizen van de Rabobank. Lardinois gelooft dat die I binding de bank de afgelopen jaren, die voor menig ban kier een nachtmerrie zijn ge weest, bijzonder heeft gehol pen. De plaatselijke bankier kent zijn pappenheimers, kan over de cijfers heen eeri ondernemer die geld komt le nen eens diep in de ogen kij. ken. Bovendien zit er nog steeds veel eigen vermogen in de agrarische sector en zijn daar verhoudingsgewijs veel minder faillissementen gevallen. Op tenminste één punt 1 kijkt Lardinois minder te vreden terug. De kosten bij de bank zijn ondanks een grootscheepse reorganisatie onder de fraaie titel „Opvoe- ring Toegevoegde Waarde" fors blijven stijgen. Het af ge-1 lopen halfjaar overtrof die stijging weer die van de op- brengsten. In de bijna tien jaar dat Lardinois de bank aanvoer de, zijn er ongeveer 10.000 I mensen bij gekomen. „In het midden van de jaren zestig, J toen de eerste grote compu ters binnenkwamen, hadden j onze banken 7000 mensen in i dienst. Nu doen computers het werk van 70.000 man. En toch hebben we meer dan 31.000 mensen aan het werk." Zoals wel meer carrière-1 makers met een agrarische achtergrond mijmert Lardi nois wel eens over een eigen I boerderijtje. Als het ernst zou worden, weet hij al e bank. DE KANS bestaat dat het Amerikaanse Con gres en president Rea gan een compromis zul len bereiken dat resul teert in zachtere sancties tegen Pretoria dan het Congres heeft voorge steld. En ook Zambia en Zimbabwe lijken hun enthousiasme voor het treffen van sancties te verliezen. Deze optimistische analyse van de verwachte sancties gaf de Zuidafrikaanse staatsradio dinsdag. Dat er de komende maan den sancties te verwachten vallen, daaraan twijfelt de Zuidafrikaanse regering niet. In Pretoria zijn al tal van commissies aan het be kijken hoe die sancties op te vangen vallen. De contacten met andere handelspartners, onder andere in het Verre Oosten, worden versterkt en verleden week voerde een Is raëlische delegatie in Zuid- Afrika overleg over het uit breiden van de handel en de financiële samenwerking. Zuid-Korea en Taiwan kun nen, zo hoopt men in Zuid- Afrika, mogelijk enkele leemten helpen dichten die door westerse sancties kun nen ontstaan, aldus het ker kelijke persbureau EPD. Voor technologisch hoog waardige produkten als com puters is Zuid-Afrika nage noeg geheel afhankelijk van invoer en dus kwetsbaar als het tot sancties komt. Mocht het zover komen dan hoopt Zuid-Afrika terecht te kun nen in Zuid-Korea en Tai wan. Wat daar niet te krijgen is, zou via Swaziland of lan den in het Midden-Oosten betrokken kunnen worden, zo werd onlangs in het Britse blad 'The Economist' gespe culeerd. Verscheidene landen en organisaties hebben maatre gelen tegen het apartheids bewind op stapel staan. Het gaat daarbij voornamelijk om verboden op invoer van bepaalde Zuidafrikaanse produkten, het verbieden of beperken van investeringen en het intrekken van de lan dingsrechten van de Zuid afrikaanse luchtvaartmaat schappij. Er is weinig voor uitzicht op het verbieden van export naar Zuid-Afrika, be halve de al bestaande, en vaak omzeilde, embargo's op de uitvoer van wapens en ruwe olie. President Reagan verbood vorig najaar wel, om stren gere maatregelen van het Congres te voorkomen, de verkoop van computertech nologie aan de politie en het leger van Zuid-Afrika en de verkoop van nucleaire tech nologie. Het Huis van Afge vaardigden vindt dat alle handel met Zuid-Afrika ge staakt dient te worden, met uitzondering van die in stra tegische grondstoffen. Maar de Senaat stemde onlangs in met een beperkter pakket maatregelen waaronder een verbod op de invoer van ko len, staal, ijzer en textiel, en het intrekken van de lan dingsrechten van de Zuid afrikaanse luchtvaartmaat schappij. En dit pakket maakt het meeste kans bij wijze van compromis aange nomen te worden. Voor president Reagan gaat dit te ver. Hij blijft te gen strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika. Naar verluidt zou hij zelf nieuwe, mildere, sancties willen afkondigen om het Congres de wind uit de zeilen te nemen en de har dere maatregelen van het Congres voor te zijn. De Zuidafrikaanse radio schijnt blijkens haar commentaar van dinsdag hierop te hopen. De Zuidafrikaanse lucht vaartmaatschappij „South African Airways" is wat be treft haar eigen nabije toe komst niet zo optimistisch. Zij zou al enkele van haar Boeings-747 ter waarde van 120 miljoen dollar aan inter nationale banken hebben verkocht, aldus EPD. Zij wil zo de verliezen beperken die ontstaan door de mogelijke intrekking van haar lan dingsrechten in verscheidene landen. Door Jan Grey n DE UITVINDERS van 'WSF +18' streefden er naar één basisbeursbe drag te scheppen voor elke student of scholier tussen 18 en 30 jaar. Dat is per slot van rekening makkelijk en duidelijk. Maar dat lukte - onder het motto 'waarom makkelijk als het moeilijk kan' - natuurlijk niet, omdat ook studenten wel eens samenwonen of ge trouwd zijn en bovendien ook nog wel eens in hun eentje een kind moeten groot bren gen. Als de 'inwonende' part ner van een student geen in komen heeft, is een basisbe drag van 595 gulden ook wat weinig. Daarom zijn aparte basis bedragen vastgesteld voor studenten met een financieel van hem/haar afhankelijke partner (1029 of 1567 gulden, respectievelijk thuis- of uit wonend) en ook voor stude rende 'een-ouders', vaders zonder moeders en moeders zonder vaders dus. De eenou- ders (van wie het inkomen van zijn/haar ouders blijft meetellen!) krijgen 876 of 1214 gulden. Tussen haakjes: de basis beurs-bedragen zullen perio diek geïndexeerd worden, dus bijgesteld, dat zal waar schijnlijk voor de beurs voor uitwonenden betekenen dat 595 gulden 604 gulden wordt. De financiële afhankelijk heid van de partner wordt afgemeten aan de aanwezig- heid (met het oog op de nood zakelijke verzorging) van een of meer kinderen beneden twaalf jaar waarvoor recht op kinderbijslag bestaat. Als de partner tussen het verzor gen van de kinderen door centjes verdient, gaat de zelfde regel op als ten aan zien van de verdienende stu dent met een basisbeurs. Van elke gulden boven de 2400 gulden per jaar (zie ook vo rige aflevering), gaan drie kwartjes van het basisbeurs bedrag af. Een kwartje per gulden resteert, maar die kwartjes mogen in totaal uit eindelijk toch niet meer be dragen dan 338 gulden per maand. Maar allereerst willen de departementale ambtenaren op de Groningse Kempkes- berg graag zo snel mogelijk weten of Japie Janssen 'klant' wil worden. Als Japie ai klant Is komt de papier winkel vanzelf op gang. Door de moeilijke aanloop tijd zal het ministerie aange vraagde aanvullende (rente dragende en 'gratis') uitke ringen ongecontroleerd ver strekken. 'Groningen' slaat de komende maanden aan het rekenen om te achterha len of de student de zaak niet belazerd heeft - al dan niet opzettelijk. Het teveel uitge keerde bedrag wordt dan na april volgend jaar terugge vorderd en wat te weinig is uitgekeerd wordt nabetaald. In het algemeen gaat 'Gro ningen' ervan uit dat studen ten die in verleden alleen kinderbijslag kregen, niet hoeven te rekenen op welk aanvullend bedrag dan ook. Tenzij het tegendeel bewezen kan worden. De komende maand oktober wordt ineens een heel kwartaal uitge keerd, vanaf april 1987 wor den de bedragen per maand overgemaakt. Vóór oktober is de 'oude' kinderbijslag nog van kracht en geldt nog even de oude studiegeldregeling voor studenten met finan cieel krappe ouders. Studenten die al wat lan ger op de betaalrol van 'Gro ningen' staan, kunnen aan spraak maken op een bijzon dere behandeling. Zo bestond de regel dat studenten die langer dan vijf jaar economi sche onafhankelijk (dus van hun ouders) waren, een tege moetkoming kregen on geacht het inkomen van de ouders. Die regeling blijft voor die groep met oude rechten bestaan. Ook studen ten boven dertig jaar die een tegemoetkoming kregen, houden die totdat ze hun stu die beëindigen of afbreken. Overigens kunnen in som mige gevallen ook studenten van dertig jaar en ouder aan spraak maken op een basis beurs met toebehoren. Ze moeten dan voor hun dertig ste met de studie aanvangen; stoppen of overstappen naar een andere studierichting be tekent onherroepelijk het einde van hun relatie met WSF +18, afgezien van even tuele terugbetalingsverplich tingen (zie daarvoor de vol gende en laatste aflevering). Ook '18-min'-studenten op HBO of universiteit hoeven niet per se uit de WSF-boot te vallen. Afgezien van het feit dat ze natuurlijk nog kinderbijslag krijgen, kun nen ze een beroep doen op een hardheidsclausule. Dat is ambtenaren-Haags voor een regeling die uitzonderingen de kans geeft toch in aan merking te komen voor stu dies teun. Studenten die in het bui tenland een vak proberen te leren komen in aanmerking voor het nieuwe beursstelsel als ze aan erkende instellin gen verbonden zijn (dat wordt nog geïnventariseerd) of als studiegebied kozen me dicijnen, architectuur, tand heelkunde, farmacie, verlos kunde, verpleegkunde en diergeneeskunde. Volgende aflevering: Hoe be taalt dokter Jaap Janssen zijn leenschuld terug? Zuid-Afrika weet al wat het is om met embargo's te moeten leven. Er bestaan al embargo's op de levering van wapens en ruwe olie aan het bewind in Pretoria. Om het olie-embargo te omzeilen moest Pretoria in 1984 prij zen betalen die rond een mil jard dollar boven de toen heersende prijs op de wereld markt lagen, zo schatten des kundigen. Verwacht wordt dat in Zuid-Afrika de komende maanden intensief overleg zal plaatsvinden over het on derwerp importsubstitutie, oftewel het vervangen van goederen die nu worden in gevoerd door produkten uit eigen land. Op die manier kunnen sancties er zelfs toe leiden dat er nieuwe arbeids plaatsen komen op het gebied van de hoogwaardige techno logie. In andere sectoren, en met name in de landbouw, dreigt daarentegen door de sancties een verlies aan ar beidsplaatsen. Nu al zijn rond de vier mil joen van de 24 miljoen zwar ten in Zuid-Afrika werkloos. In de mijnbouw, met name in de kolen- en goudmijnen, werken meer dan 600.000 zwarten. Komt het op dit ge bied tot een omvangrijke I boycot dan zullen naar schatting enkele tienduizen-| den hun baan verliezen, een verbod op de invoer van| Zuidafrikaanse kolen staal staat zowel op de lijst] strafmaatregelen van de EG, het Gemenebest als van de| Amerikaanse Senaat. Voor de kolenproducentetl die circa 110.000 mensen inl dienst hebben, zijn de om-I standigheden op de wereld markt de laatste maanden a steeds zwaarder geworden De Zuidafrikaanse munt, rand, is gestaag in waarde I gedaald en buitenlandse ko-1 pers vragen vaak een 'apart heidskorting' die kan oplopen tot 30 procent. In de ijzer- en staalindus-1 trie kunnen naar schatting I 10.000 werknemers op straat I komen te staan als tot sanc- ties wordt overgegaan geen nieuwe afzetmarkten gevonden kunnen worden. De Zuidafrikaanse fruit-1 exporteurs streven er naa: I nieuwe markten aan te boren I in Azië. Op het ogenbliïl wordt 70 procent van de I vruchten, waaronder drui-| ven, appels en perziken, ëxporteerd naar 34 landen inl Europa, Noord-Amerika en| het Verre Oosten. (ADVERTENTIE) -f- De Patent-rekening: een vrije spaarvorm met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 5 V2% over uw volledige spaarsaldo. Bovendien wordt de rente tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patent-rekening haal je méér uit j je spaargeld. Van een onzer verslaggevers y^plTWERPEN - Het Rotter damse Dijkzlgt-ziekenhuis is er als eerste In Europa in ge slaagd om de niersteenver gruizer ook te gebruiken om galstenen te verwijderen. Tot nu toe was de techniek nog niet zo ver dat ook deze be handelwijze mogelijk was. Dr. Lok, geneesheer in het Dijkzigt, maakte dat gisteren Nau Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Bijna alle vrou wen nemen voorzorgsmaatre gelen om te voorkomen dat zij sexueel worden mishandeld. De angst ervoor en de erva ring ermee is groot. Dat blijkt uit een onderzoek van de werkgroep Vrouwen studies van de Rijksuniversi teit Leiden in samenwerking met het ministerie van Justi tie. Voor het onderzoek wer- L den 279 vrouwen tussen de 16 en 55 jaar ondervraagd. Het merendeel van de vrou wen heeft ervaringen met I sexueel geweld, van lichame- lijk geweld tot chantage ofl machtsmisbruik. Jongere, hoogopgeleide vrouwen heb ben meer ervaringen met I sexueel geweld buiten het ge- s zin dan andere vrouwen. Zo'nl 20% is sexueel mishandeld! door een partner of familielid. Tot die groep behoren metl name de oudere vrouwen of de| traditioneler ingestelde vrou wen. (AD\ DE ambtenaren en trendvolga lingsronde over hun arbeidsvl Dijk (Binnenlandse Zaken) en I een kouwe kermis thuisgekorr? ■®®n keihard 'nee' in hun onq I tike wens van ambtenaren eru I zou kosten was voor hen al bij| f Dat ambtenaren en trendvc Ken ligt nogal voor de hand. I oenlandse Zaken, De Korte, ue minst invloedrijke figuur inl Kiezingen nog beloofd dat er ii arbeidsvoorwaarden zou kung r ff" toonde De Korte zich in 1 |iandse Zaken de scepter zwad - aelin9 van ambtenaren en trf 1 Particuliere sector. Loonsveri worden door het aantal ambte Het drastisch verminderen joaad een van de doelstellinge ïren regeer-akkoord. De belofk vervolg in het arbeidsvl IFF 1n ers z°uden worden behl E uerbouwd. Want zoiets kost g |{aren Juist geld bij ambtenared financieringstekort terug te dr &i^rï>,enaren en trendvolgei en door De Korte bedrogen] mmissie-Albeda stappen c frnnï9.ui,halen- Deze commisi ltr?Q IF tussen ambtenarerr lm en maar bezig gehoud ifin=Fleza' zich niet in staat ac Inofo A 9evo'9en van weg I in f ls 'mmers de verantj lm a leite worden ambtenarf 1 nian Imet een dode mus. \l ak n haar werknemers I riaaF ernemers in de partiq I eanF'an 00k de consequent! l2nmo0p?n' en 'reëel' overleg! reoh?n at dat financieel hal i ment wordt geregeld. Die sit J lipid v 9e^°'9 van het hoogs! Imesrft kabinet is dat 1 IheTL 9afrustreerd raken. Dat! I Kabinet daarmee uiteinde!

de Stem | 1986 | | pagina 2