Hoeveel veerkracht heeft een mens in angst en isolement? Centrum Rotterdan staat in het teken van de Kunstmarkt ~\J _J] DOCUMENTAIRE GIJZELING TEHERAN Plan voor opera in Rotterdam pONPERDAG 21 AUGU NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Instituut Uitgebouwd Hambone DONDERDAG 21 AUGUS US 1986 3x foto Romijn Kerstfeest Mislukking en Wiske: ROTTERDAM: Op zater dag 23 augustus om 12.00 uur wordt 'Kunstzaken', een kunstbeurs voor het be drijfsleven, geopend. Tot en met 30 augustus in De Beurs, dagelijks van 09.00-17.00 uur (zondags dicht). Toegang vrij. Beeldende kunstenaars uit het Rijnmondgebied pre senteren zich aan bedrijfsle ven èn publiek. Zaterdag a.s. is bovendien de Coolsingel afgesloten voor de kunst markt. LAREN: In het Singer# seum wordt vanmiddag expositie geopend: 'Hede«' daagse portretkunst in Nt derland'. Daarop zijn j* kunstenaars met telkens werk vertegenwoordigd. 8 komen allen voor in het lij knamige boek, dat daa door uitgeverij Gottmer V doop wordt gehouden, initiatief van Ria Meyer (g'_ lerie Hüsstege) met teto' van Hans Redeker. Op® di.-zo. 11.00 (zo. 12.00)-!'® uur. Tot en met 28 septe ber. EXPOSITIE een puur fotografische op tiek. Er zijn mentale en ma teriële verschillen; niet en kel individueel, maar ook door het land waarin ze op geleid zijn. Oirschot als een door mist en religie gevangen dorp; Troisdorf als een plaats van bot en sensationeel materia lisme en Arles als de licht voetigheid zelf vormen een wat voor de hand liggende trits. Maar andere werken de vergelijking uit in sym bolen of wijzen op de nivel lering door bijvoorbeeld de technocratie. Iemand maakte montages zodat er drieëenheden ontstaand. Er worden parallellen getrok ken tussen mensen, land schappen, steden; connecties en contrasten. Nostalgische en futuristisch. Het moet een boeiende workshop geweest zijn. Met bevredigende re sultaten. HE. PALADINO EN PENCK. Kunsthandel Tegenbosch. Keizersgracht 1, Eindhoven. Open: di.-za. 11.00-17.00 uur. Tot en met 3 september. Paladino en Penck zijn tot instituut geworden; verte genwoordigers van 'bewe gingen', die in de zeventiger jaren opgeld deden. De wer ken, die beiden hier laten zien, lijken afgeleiden van die periode; grensverleg gend ten aanzien van zich zelf èn het publiek. Hoe ver kunnen we gaan? Als de vaart der volken je eenmaal opgestoten heeft tot een handelswaarde, die voor een eenvoudige aquarel 20.000,- vraagt, kun je tamelijk straffeloos spelletjes spelen. Het simpele voorbeeld is Pi casso, van wie eerst na zijn dood langzamerhand nogal wat werkstukken gerelati veerd worden. Maar han delswaarde is sterker dan kunst. Galeriehouders en uitgevers hebben zich af- Van de kunstredactie hankelijk gemaakt. Het pu bliek volgt. De hiërogliefen van Penck, uitgedrukt in litho, houtsnede en ets, haken in op voorhistorische grotteke ningen en een Klee-achtige tekentaal. Geen esthetiek, maar levensangst bepalen het klimaat. Heel legitiem en bij een ruimte in jezelf om het te ondergaan vaak aangrijpend. Hoewel... soms vraag je toch af: is het geen maniertje geworden? De 'acrobatiek' van het leven, uitgedrukt in een serie als 'Westerlebnisse' (over de stadscultuur) of enkele droge naalden over mense lijke onmacht, kunnen in druk maken. Paladino's tekentaal toont verwantschap met die van Penck, maar in de uitwer king is hij mèèr een latijnse schilder. Dat heeft hij eerder al beter gedemonstreerd dan met het werk dat hier te zien is. Een in zichzelf gekeerde murmelaar en een man voor het grote gebaar lijken te genstrijdig. Toch openbaart hij zich hier in beide ge daanten. Het boeiendst in zijn werk is zijn omgang met het fenomeen 'mens'. Gemengde technieken, aquatint, monotypes, aqua rel... de hier aanwezige tech nieken, die het klimaat scheppen waarbinnen men sen en charlatans aan hun trekken kunnen komen. HE. •Initiations, De Griffioen, Heiken 23, St. Leenaarts (Brecht) België. Open vrij dag van 17.00 tot 19.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 tot 20.00 uur, tot en met 31 augustus. De galerie is weer een stukje uitgebouwd. De her opening wordt gevierd met een kennismaking met het werk van vijftien kunste naars, die niets met elkaar gemeen hebben. Er zijn te keningen en schilderijen, er is grafiek en textiel, er staan kleine sculpturen en er is een serie sieraden, een kleine 70 werken in totaal. Erg veel, maar dank zij alle muren, die als scheidings wanden in de nieuwe 'door loopruimte' fungeren, is het net om te doen. Het meeste werk is inte ressant, de veelheid van stij lopvattingen in de verschil lende technieken van de hand van meer en minder bekende kunstenaars uit binnen- en buitenland, is in dit korte bestek niet te be spreken. Maar om u nieuws gierig te maken: er is één prachtige kleurets met een sterk geabstraheerd land schappelijk karakter van Zao Wou Ki, een beroemd kunstenaar uit Hongkong, die het uitstapje over de grens al de moeite waard maakt. De ets heeft het aan zicht van een aquarel, maar nergens worden de tere tin ten bleek. De krachten van de kosmos, de ether om ons heen zijn er op bijna natuur lijke wijze in aanwezig. Het snelle werk van Jan Bosschaert, van huis uit striptekenaar, is grappig en bizar. In ieder van zijn wer ken, overheersend potlood met acryl, vechten lijn en vlak met elkaar om de aan dacht. De lijnen vormen de contouren van zijn fraaie vrouwen en suggereren de acties, de vlakken zorgen voor een hyperrealistische opvulling van de composi ties. Zowel de ene als de an dere benadering zou, apart gebruikt, een compleet beeld opleveren. René Bekaert zorgde voor een serie kleine abstracte olieverven, waarin de vorm ondergeschikt aan de kleur wordt gemaakt. Deze colo rist is nauwgezet op zoek naar 'het grote effect'; het weergeven van licht en don- GEZICHTSPUNT ver dwijnpunt. Fotografie. NBKS, Markt 1, Oirschot. Open: di.-zo. 13.00-17.00 uur. Tot en met 7 september. Achttien fotografen, jon gen dan 30 jaar en pas afge studeerd, laten hier de re sultaten zien van een drie- landenfotoworkshop. Initia tiefnemer, de altijd actieve culturele attaché aan de Ne derlandse ambassade in Bonn, Joep Kempen, had daartoe uitgenodigd Breda's St.-Joost (i.e. directeur Jac ques Peeters) en de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting. Verder waren soortgelijke instanties in Duitsland en Frankrijk gevraagd. De workshop werd ach tereenvolgens door de uit verkoren jonge fotografen (uit elk land zes) gehouden in Oirschot (27 oktober-2 no vember 1985), Troisdorf bij Bonn (4-9 november 1985) en Arles (17-23 maart 1986). Op de expositie laat iedere foto graaf telkens één foto van de drie lokaties zien. Uitgangs punt bij de workshop was het aan de lens gebakken begrippenpaar 'gezichts punt/verdwijnpunt', histo risch en letterlijk te ver staan. Zo laat althans het resultaat zien. Een merk waardige sfeer. Het ligt voor de hand dat je gaat vergelij ken. Tussen de fotografen: je hebt er die kijken met een schildersoog, met een gra fisch oog of met een journa listieke blik; soms vanuit ker binnen een harmonieus kleurenscala. Individualis tisch werk met een literair karakter. De kleine geometrische textielminiaturen van Ma gie Dheere zijn voornamlijk uit haakwerk opgebouwd. Strak en helder van compo sitie, de moeite waard door het verschillende gedrag van de diverse materialen binnen één vlak. Lia Roose •GUST ROMIJN, recente tekeningen en beelden. Ga lerie 47, Dubbelstraat 4, Ber gen op Zoom. Open: do-vrij 13-17 en za 12-17 uur. Tot en met 23 augustus. Het is een goed idee van deze galerie om, in relatie met (de reeds besproken) beeldenpark-expositie Hebe aldaar, werk van één van de beste exposanten te tonen. Een gecombineerd bezoek kan aangeraden worden. De tekeningen in galerie 47 la ten je mogelijk bij een eerste aanblik wat onwennig rea geren. Zo simpel lijkt het al- lemaal.Hoe kan een kunste naar met en grote staat van dienst zo beperkend bezig zijn? De opmerking van 'dat kan mijn zusje ook' -sedert de Cobra een cliché - werd dan ook al opgevangen. Romijn duidt met hele simpele tekens de elementen (water, lucht, aarde); speelt en varieert ermee door mid del van kleurlijnen. Via se- kwentie-achtige ontwike- lingen komt hij tot zijn plas tieken in steen, hout en me taal. De tekeningen in gale- rie(47 kun je zien als voor studies. Er zijn overigens ook een drietal objecten aanwezig. Romijn heeft een verinnelijkte monumentali teit in zijn plastieken ont wikkeld. In deze galerie is iets te zien van de wijze waarop. HE. „Zolang zoveel mannen op het werk bang zijn voor vrouwen, zullen ze dubbelzinnige opmerkingen maken" Prof. C. Cooper, schrijfster T2 PAGINA GIDS Scene uit 'Een lange leerzai uur). Een lange, leerzame dag Het is natuurfilmers tot nu toe niet gelukt de geboorte van een olifantje te filmen. Des en Jen Bartlett, de ma gers van het filmpje 'Een lange, leerzame dag', slaag den er echter wel in een kudde olifanten te volgen, waarin een baby-olifantje van vier dagen was opgeno men. De Bartletts filmden de harde leerschool van het jonge dier. Een baby-olifant maakt lange dagen, waarin het regelmatig gevoed en gewassen wordt en tegelij kertijd de kudde moet zien bij te benen. Joden en onze beschaving De vijfde aflevering van de serie 'De joden en onze be schaving' behandelt van avond de jaren tussen de verdrijving van de joden uit Spanje in 1492 en de Franse revolutie in 1789. In deze roerige periode, waarin de eenheid van het westerse christendom afbrokkelde en de reformatie groeide, wer den de joden met hun an dere zienswijze als ketters en non-conformisten be schouwd. Presentator Abba Eban neemt de kijker mee naar diverse ghetto's in Oost en West-Europa. Ondanks het isolement kwam de joodse cultuur echter tot grote bloei. Grote Muppet- avontuur c; Van onze rtv-redactie Op 4 november 1979 be stormden gewapende Iraanse studenten de Amerikaanse ambas sade in Teheran. Na een tumultueuze periode was Khomeiny aan de macht gekomen. De sjah had de benen genomen naar de VS, waar hij zonder problemen bin nen kon komen. Dat wekte de woede van de studenten die het perso neel van de Ameri kaanse ambassade in gijzeling namen. „We waren er zeker van dat het na hoogstens één dag voor bij zou zijn", zeiden de Ameri kanen, maar ze vergisten zich. Van de 65 gegijzelden bleven 52 maar liefst 444 dagen in gij zeling, een jaar en 2(4 maand. Vanavond zendt de KRO om 20.45 op Nederland 2 een docu mentaire uit over deze drama tische gebeurtenissen onder de titel '444 lange dagen'. Samen steller is de Canadees Les Harris, die al eerder een docu mentaire maakte over de vrij lating van de Amerikaanse gijzelaars. Er zijn onder meer opnamen te zien die Iraniërs in de ambassade maakten. Het programma begint met het in brand steken van de Amerikaanse vlag en het bin nenvallen van de woedende studenten. Ex-gegijzelden vertellen over hun bange er varingen. Er werden af en toe voorbereidingen getroffen voor executies. „Ik hoor nog hoe ze de vergrendeling van hun geweren lieten klinken", herinnert een gijzelaar zich. „Ik wachtte alleen nog maar op een grote klap die alles weg zou vagen. En dat zou dan het einde van het leven zijn". De bemiddeling kwam op gang, mensen van de pers mochten een kijkje nemen in de zwaar bewaakte ambassa de, maar er werd geen enkele vooruitgang geboekt. Presi dent Carter zei: „Wij geven niet toe aan terreur en chan tage en we sturen de sjah niet terug". Bruce Laingen, zaak gelastigde van de VS, zat machteloos in het ambassad- gebouw. Later zei hij: „Toen president Carter besloot de sjah toch tot de VS toe te laten, waren we er ons allemaal van bewust dat er vanaf dat mo ment reële risico's waren. Mijn eerste reactie was echter niet dat we de tent moesten sluiten, inpakken en wegwezen. Hoe wel dat bij nader inzien na tuurlijk het beste zou zijn ge weest". De gegijzelden vierden hun eerste kerstfeest in gevangen schap. Ze zongen kerstliede ren, omringd door Iraniërs met geweren. Het betekende veel voor de Amerikanen. Eén zei later: „We hadden een echt goed kerstfeest, het beste dat ik ooit heb meegemaakt". „Uiteindelijk ben je op je in- nerlijek kracht aangewezen", zei Bruce Laingen. „En dan blijkt vaak dat die veel groter is dan je denkt. Ikzelf vond steun bij mijn optimisme en mijn diepe geloofsovertuiging, en de wetenschap dat mijn ge zin achter me stond". Hij zat in een cel en doodde de tijd door De gegijzelden vieren hun tweede kerstfeest in gevangenschap in Teheran. - foto ap rondjes te lopen. „Dat wordt saai en eentonig, maar het geeft een zekere discipline aan de dag. Het volgen van een be paalde routine is belangrijk, tot in de meest simpele hande lingen". Natuurlijk kregen de gegij zelden geestelijk een behoor lijke tik. De eerste maanden mochten ze niet met elkaar praten. Er werden vluchtpo gingen ondernomen. Twee mensen probeerden zelfmoord te plegen, anderen liepen met plannen rond om er een eind aan te maken. President Carter zette in april 1980 in het diepste ge heim de bevrijdingsoperatie Eagle Claw op. Het werd een treurige mislukking. Een van de helicopters stortte neer in een zandstorm, er waren acht doden te betreuren. De gegij zelden worden verspreid over heel Iran. De studenten wer den nerveus, ze wisten niet meer hoe ze de zaak moesten afronden. De Iraanse regering had geen enkele greep op de studenten. Weken en maanden gingen voorbij zonder dat er iets ge beurde. In Amerika waren de woede en de frustratie groot. „Families van gegijzelden worden ook gegijzeld", aldus Bruce Laingen. „Hun omstan digheden zijn vaak nog moei lijker. Een slachtoffer van een gijzeling weet op een gegeven moment waar hij ongeveer aan toe is. Maar families zijn onderworpen aan onzeker heid, frustraties, twijfels, woe de. Ze staan plotseling in de publiciteit, wat ze niet gewend zijn". Carter leed een nederlaag tegen Reagan in de verkiezin gen van 4 november 1980. Kort daarna kwam er beweging in de zaak. De studenten droegen de gijzelaars over aan de Iraanse regering. Op 20 ja nuari kregen de gijzelaars on verwacht te horen dat ze hun spullen bij elkaar moesten zoeken. Even later waren ze op weg naar het vliegveld. Ze vlogen naar Frankfurt, waar ze uitvoerig werden onder zocht. Jimmy Carter vloog ze tegemoet, hij was zijn troost prijs. De echte ontvangst, in Washington, geschiedde door Reagan, de kersverse presi dent. Over de effecten op de gijze laars zegt Bruce Laingen: „Voor zover ik weet zijn de meesten van ons de episode in Teheran inmiddels zo goed als te boven. Een stuk of twee, drie hebben nog wat psychi sche problemen, waardoor ze af en toe psychiatrische hulp nodig hebben. Niet echt ern stig, want het was een sterke groep met opmerkelijke veer kracht". Zaakgelastigde en ex-gijzelaar Bruce Laingen bij de ontvangst op het Wiite Huis door pre sident Reagan (27 januari 1981). - foto anp ROTTERDAM (ANP) - De di rectie van de nieuwe, in aan bouw zijnde Rotterdamse Schouwburg heeft het ge meentebestuur en minister Brinkman van WVC een voor stel ingediend voor een eigen opera. Het plan is gisteren aan wethouder Linthorst van kunstzaken persoonlijk over handigd, nadat het vorige week het gemeentebestuur, de minister, schouwburgdirecties en andere betrokkenen in ons land is toegestuurd. De kosten zijn geraamd op ongeveer acht miljoen gulden per jaar. Het plan komt van een in- tiatiefgroep die in het reper toire van de nieuwe schouw burg in Rotterdam een rede lijke plaats wil zien ingeruimd voor opera en muziektheater. De nieuwe opera moet met grote flexibiliteit en kunstzin nigheid op de planken brengen wat heden, verleden en vooral toekomst van het muziekthea ter te bieden heeft. Een klein produktieteam brengt per sei zoen drie produkties met vijf tig voorstellingen uit, is on derdeel van de landelijke voorziening op het terrein van opera- en muziektheater en draagt bij aan de spreiding in Nederland, aldus het plan. Concreet kiest de groep voor werken uit de beginjaren van de opera tot ongeveer 1650, uit het onbekende romantische reperpertoire, uit het begin van de twintigste eeuw met accent op de jaren twintig en uit het eigentijd repertoire, waarbij nieuwe opdrachten. Dirigent en regisseur opere ren als team. Solisten worden niet alleen op hun zang ook op hun spelkwaliteiten gekozen. Een groot deel van de mede werkenden wordt per produk- tie aangetrokken. De Opera in Rotterdam telt in het plan twintig vaste krachten en ge middeld 54 produktiemede- werkers. ROTTERDAM - Op zaterdag 23 augustus is er Kunstmarkt 1| in de Rotterdamse binnenstad. De gehele Coolsingel en het i bied daar omheen zal zijn omgetoverd tot een groot opgezet t tureel feestterrein. De ruim over de honderd deelnemende gtt pen en solo-artiesten geven een voorproefje van wat zij helt mend seizoen aan cultureel Rotterdam te bieden hebben, staan verspreid over 19 verschillende lokaties in en voor geb« wen op de Coolsingel en Leuvehaven. In het Beursgebouw w# deze dag de tentoonstelt Kunst Zaken geopend, die gaan over de relatie t® kunst en bedrijfsleven, v het Beursgebouw is een fe aan muziek- en dansgroe; te zien. In de tuin van! Schielandhuis is een theati tent met verschillende ge schappen zoals Klef, Alibi en 3 Heren. Acht verschills popgroepen, waaronder Sp modique (Rijnmond Zore Rock) spelen op Plein 1940, Rond 17.00 uur arriveert grandioze parade van het k tilliaans Zomercarnaval, vanaf 14.00 uur door de H terdamse binnenstad getr ken is, op de Coolsingel. midden van een tiental pri wagens zal de koningin het Zomercarnaval die op augustus gekozen is te zijn. De stoet heeft een len van drie kilometer en er d ruim twintig groepen aanm Alle aktiviteiten op t kunstmarkt zijn gratis t gankelijk, het program duurt van 10.45 tot ongev 19.00 uur. Jenny Arean. De poppen van de Ameri kaan Jim Henson zetten vanavond de Londense on derwereld op z'n kop in een anderhalf uur durende bio scoopfilm. Evenals in de te levisieshows treden naast de poppen enkele bekende ac teurs op. Voor deze gelegen heid zijn dat Engelse ac teurs. Diana Rigg (Mrs. Peel uit 'De Wrekers') speelt een hoofdrol in het avontuur, terwijl voor John Cleese en Peter Ustinov kleinere rol len zijn weggelegd. Kermit en Fozzie blijven echter de hoofdpersonen. Als razende reporters van de Daily Chronicle volgen ze met fo tograaf Gonzo in hun kiel zog het spoor van een bende juwelendieven. Voor het stadhuis is een buitenpodium waar naast be kende namen als Jenny Arean, Brigitte Kaandorp, Jules Deelder en Carry Tefsen, ook opkomend talent als Marijke Nekeman en Klaar Plattèl acte de présence geeft. In de Burgerzaal van het stadhuis is een danspodium waar tien zeer verschillende dansgroe pen te zien zijn. In de hal van het stadhuis presenteert Radio Rijnmond een talkshow waar diverse deelnemers aan de Kunstmarkt worden geïnter viewd. Een andere zaal in het stadhuis is ingericht voor het Rotterdams Centrum voor Amateurtoneel en de stad- huistuin vormt het dékor voor lichte en klassieke muziek, waaronder Tango Quatro. In de hal van het postkan toor laten acht Rotterdamse koren hun stemmen schallen. Voor het postkantoor is een buitenpodium waar o.a. Heddy Lester, Frank Affolter, Martin van Waardenberg, Wilfried de Jong en Mon Che- rie en de Herenflikken frag menten uit hun programma's tonen. BIJ FOTO: „Hier kan iedere toeschouwer de held worden", zegt Jeffrey Shaw (1944, Melbourne) bij zijn 'interactieve installatie' in de Vleeshal van Middelburg. 'Going to the Heart of the Centre of the Garden De light' is de titel van dit ge beuren. Een confrontatie tussen een oude gothische hal met de moderne tech niek in dienst van kunst, maar ook een manier om op een andere manier interac tie tussen toeschouwer en kunstwerk te laten plaats vinden. De installatie be staat uit een grootbeeld projectie van computergra fiek en een akoustische sen sor, die de afstand meet tus sen een bezoeker en het scherm. De bezoeker loopt door zeven zones met even veel beeld- en geluidsveran deringen. De opgeroepen beelden verwijzen onder meer naar Yves Klein, Na- gisa Oshima en Jeroen Bosch. „Geen kunstwerk is meta- physisch zonder dat het eerst fysiek is het lichaam, dat is van alle dingen, is seksu eel. Het ondrwerp van di werk is de erotiek, woord wordt vlees", zo staal genoteerd in de aardige talogus die bij dit gebeu werd uitgegeven. Shaw, sedert 1966 in Nederland at tief is, beschouwt zich al een moderne alchemist di1 de hedendaagse techniek ge bruikt om de archetypen ii de mens bewust te maka via actuele symbolen. Hi beweegt zich op de grensll tussen kunst en wetenschap De computer is de modern! alchemistische kookpot waarin een overdaad van dingen op zoek zijn naai oude en nieuwe waarheden Mytisch, mystisch, rek gieus... het zijn allemaal!» grippen die naar boven ko men borrelen bij zijn manie' van werken. Men kan 4; zelf ondergaan in De Vle® hal van Middelburg tot met 31 augustus di.-zo. 11® (zo. 13.00)-17.00 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 18